Ягоди, малини или боровинки - нещо лесно и ароматно!

  • 75 114
  • 200
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 474
1 кг. плод - ягода, малина или боровинка(може и друг, но с тези е най-вкусно)
2 кг. захар

Всичко се пасира добре(2-3 пъти през 1час) и изсипва в сухи бурканчета или шишета с широко гърло. Не се вари.  chef
Плодовете да са изцедени от водата.

Може да се ползва като сладко  food002, като сироп  , за сладкиши , върху сладолед newsm64и т.н.
Не се вари, не хваща мухъл, не се разваля и може да се държи 2 г. без проблем в шкафа.  Не се губят витаминете на плодовете и аромата е на токущо пасиран плод,защото няма термична обработка. Много лесно и вкусно! Опитайте и няма да съжалите. Особено зимата детето се радва на пресни сокчета(само прецеждам семките). Misc Baby Bottle

Последна редакция: сб, 27 май 2006, 15:23 от Leo

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 6 330
а знаеш ли защо не може да се развали?

иначе идеята ти е супер,но аз бих го сварила

# 2
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Не вкисва...не мухлясва?
....а обожавам червени плодове, ако наистина така добре се съхраняват, ще съм много доволна!

# 3
  • Мнения: 7 474
Предполагам, че не се разваля заради захарта. Имам бурканчета от преди 2г. и нищо им няма, аромата си е същия, все едно токущо си го направил.А го правя от 5-6г. Просто няма смисъл да го вариш.
П.П. Опитайте с по-малка доза 200гр.-400гр. да видите дали ще ви хареса!

# 4
  • Мнения: 22 867
Само като чета и ми е ясно, че много, много ще ми хареса! Grinning Непременно ще го направя. Обичам да ям сладолед през зимата и това ще бъде страхотна добавка към него, вместо разни варени сладка. А мислиш ли, че ще стане с различни плодове, в смисъл да се пасират заедно и да се насипят със захарта. И един въпрос - преди да го сложиш в буркани в някакъв по-голям съд ли объркваш захарта и плодовете. Обясни малко за технологията на приготвяне, моля  Embarassed!

# 5
  • Мнения: 7 474
В голям съд пасирам всичко(оставям за 2-3часа и пак разбърквам) и сипвам в бурканчета, може и в шишета(тези от соковете Куинс са идеални). Плодовете ги изцеждам (да не са много мокри) и бурканите да са сухи. Можеш да смесиш плодовете предполагам, но ще е объркан вкуса. Не съм пробвала с други плодове, защото тези са няй-ароматни и са ни любими.

# 6
  • Мнения: 22 867
Благодаря ти! Това ще е едно от нещата, които със сигурност ще направя. Умирам си за пресни плодове и ги използвам за всякакви сладкиши.
Аз си правех / сигурно е известна във форума рецептата/ в 3-литров буркан ром + всякакви плодове, като почнеш от пролетта, през лятото, та до есента + захар / каквото количество плодове се сложи в рома, толкова захар се сипва. През зимата това нещо е превъзходно - и плодчетата и самия ром, който вече е с не знам какъв аромат - на всичките плодове в него. Сега ще имам и твоите плодове.Супер!!!

# 7
  • Мнения: 7 474
Излизат ягодите и е време да ви напомня за това!

# 8
  • Мнения: 25 620
Майка ми прави нещо друго - сироп по студен начин. Насипва почистените и измити плодове (френско грозде, вишни без костилки и др.) със захар и бърка. Когато се разтопи захарта, прецежда сиропа и го затваря в бутилки. Изцедените плодове насипва в бурканчета, слага 1-2 аспирина отгоре и държи на хладно (напр. в хладилник). Така винаги има пресни плодове за украса на сладкиши и мелби. Особено вишните са много ефектни, ако не ги изям междувременно... Embarassed

# 9
  • Мнения: 614
 smile3555 много шугър бе.

# 10
  • София
  • Мнения: 10 858
labrex разкажи за рецептата с рома, ако ти е възможно Praynig
Leo ще пробвам абсолютно!
Дали би станало с череши?

# 11
  • Мнения: 7 474

Много е, ама с една лъжичка си правиш цяла чаша сок, който е божествен. Praynig

Вивиан   , със всякакви плодове става и с вишни ще е много хубаво, просто на мен са ми любими тези. Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 10 858
  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet
Лео, благодаря ти много че сподели тази рецепта! Просто убожавам такива лесни неща - задължително ще напрвя!
Благодаря ти, наистина!

# 13
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Баща ми го прави това същото, но плодовото пюре го прецежда. Най-често го прави с ягоди и грозде, божествено е наистина :boquet:

# 14
  • Мнения: 256
Много се извинявам за глупавия въпрос, но плодовете слагат ли се в бурканчето или само сока?

# 15
  • Мнения: 7 474
Много се извинявам за глупавия въпрос, но плодовете слагат ли се в бурканчето или само сока?

Пасираш всичко-плод и захар и слагаш в буркан,шише ,каквото искаш.
Само с малините като ги правя на сок го прецеждам заради семките, но ако е за детето!

# 16
  • Мнения: 256
Благодаря ти за бързия отговор.Със сигурност ще си направя от тези вкусотийки за детенце. Joy

# 17
  • Мнения: 22 867
labrex разкажи за рецептата с рома, ако ти е възможно Praynig

Аз го правя така: в трилитров буркан изливам една бутилка ром, /правила съм и с ракия, но с ром е по хубаво/ и изсипвам кг захар. Това пролетта, и от там нататък каквито плодове излязат слагаш по една чаена чаша и още толкова захар. Така до есента. Държи се на хладно място, но не в хладилник. Може и по-бързо да стане - като си купиш от пазара различни плодове и напълниш набързо буркана. Сокчето е като ликьор, леко и много ароматно, а плодовете стават за ядене директно, за украса на сладкиши и най-вече на сладолед, за коктейли. Плодове съм слагала всякакви: ябълки, череши, вишни, кайсии, зарзали, праскови, грозде /добре е да е без семки/,пъпеш, портокал, банан, киви...............и сигурно пропускам някои. Ябълките , кайсиите и др. си ги нарязваш на дребни парченца. Знам го от майка ми, тя го нарича боле.

# 18
  • София
  • Мнения: 10 858
Звучи страхотно!
Ще го приготвя задължително! Много ти благодаря  bouquet  bouquet  bouquet

# 19
  • София
  • Мнения: 10 858
Лео, днес ще правя или с ягоди или с череши, но ми възниква въпроса дали трябва да затегна с всичка сила бурканчетата нужно ли е да са много затегнати?

# 20
  • Мнения: 7 474
Не, само колкото да се затвори, може и  с въртящи капачки. Аз имам ягоди от миналата година в пластмасово шише и си ги пийвам по-малко.

# 21
  • София
  • Мнения: 10 858
Лео, мерси за бързия отговор  bouquet  bouquet  bouquet
както и за рецептата! Като стане детето я почвам Hug

# 22
  • София/Дружба
  • Мнения: 512
а има ли някакво по-специално изискване за съхранение, например да е на тъмно, на хладно, в хладилник....такива неща

# 23
  • Мнения: 7 474
а има ли някакво по-специално изискване за съхранение, например да е на тъмно, на хладно, в хладилник....такива неща

Аз ги държа в кухненски шкаф

# 24
  • София
  • Мнения: 10 858
Докладвам -  Mr. Greenнаправих 1 кг ягоди, стана страхотно! Последното бурканче ми се напълни до половината, и си седнах и си го изядох... Embarassed...теглих майната и на лунната и на всичко Twisted Evil
Лео - благодаря за рецептата!

# 25
  • Мнения: 7 474
 Twisted Evil Много е гадно, знам!  Twisted Evil   bowuu

Можеш да си го разреждаш с вода като сок, или в кис. мляко и хубавото е ,че след една год. пак ще има същия аромат на пресни плодове! Heart Eyes

А да видиш с малини какво става........ Blush

# 26
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
ЕЕЕЕЕЕЕЕ,супер рецепти,това с рома също,ще пробвам.

# 27
  • София
  • Мнения: 10 858
Ще пробвам и с малини, а и с вишни ми е интересно как ще стане, защото много обичам сладко от вишни.
Правила ли си с вишни?

# 28
  • Мнения: 7 474
Не съм правила с вишни, но не ти пречи да пробваш с 200гр. да опиташ.  Правила съм с боровинки и също е вкусно!

# 29
  • София
  • Мнения: 10 858
да, ще взема по 200 гр от подходящите плодове за проба, но предполагам, че ще стане.
Само не знам къде ще държа продукцията, защото кухнята ми е малка и нямам достатъчно шкафове... newsm78...ще мисля нещо Hug

# 30
  • София
  • Мнения: 10 858
Лео - така и така съм на тема консервиране, да те попитам как да си консервирам такова нещо, ама с цели ягодки? Има ли някакъв начин да е пак така лесен, без варене и т.н?

# 31
  • Мнения: 7 474
Някъде по назад в темата има за цели плодове  с ром , пак лесна - ще ти хареса!

# 32
  • Мнения: 7 474
Някъде по назад в темата има за цели плодове  с ром , пак лесна - ще ти хареса!

Ето я ! Рецептата е на labrex

Аз си правех / сигурно е известна във форума рецептата/ в 3-литров буркан ром + всякакви плодове, като почнеш от пролетта, през лятото, та до есента + захар / каквото количество плодове се сложи в рома, толкова захар се сипва. През зимата това нещо е превъзходно - и плодчетата и самия ром, който вече е с не знам какъв аромат - на всичките плодове в него.

Аз го правя така: в трилитров буркан изливам една бутилка ром, /правила съм и с ракия, но с ром е по хубаво/ и изсипвам кг захар. Това пролетта, и от там нататък каквито плодове излязат слагаш по една чаена чаша и още толкова захар. Така до есента. Държи се на хладно място, но не в хладилник. Може и по-бързо да стане - като си купиш от пазара различни плодове и напълниш набързо буркана. Сокчето е като ликьор, леко и много ароматно, а плодовете стават за ядене директно, за украса на сладкиши и най-вече на сладолед, за коктейли. Плодове съм слагала всякакви: ябълки, череши, вишни, кайсии, зарзали, праскови, грозде /добре е да е без семки/,пъпеш, портокал, банан, киви...............и сигурно пропускам някои. Ябълките , кайсиите и др. си ги нарязваш на дребни парченца. Знам го от майка ми, тя го нарича боле.

# 33
  • София
  • Мнения: 10 858
Да, тази рецепта съм си я копнала, но мисълта ми е нещо като сладко от ягоди - като твоята рецепта да е - както е тя, но вътре да има и цели ягодки - сещаш ли се?

# 34
  • Мнения: 7 474
Защо не пробваш да разрежеш ягодите на 2-3 и пак със захар ги разбъркай няколко пъти ( ама със 100гр.) остави го  за една седмица и ще си покаже дали става.  newsm78

# 35
  • София
  • Мнения: 10 858
Мисля си, че може би в оригиналната смес да пусна както казваш ягоди нарязани на две, за да има и течност около плода newsm78Дали пюрето отстрани би консервирало и половинките ягоди? Може пък да пробвам в половин буркан пюре да сложа до горе половинки ягоди и така да го разбъркам и оставя както казваш за седмица - две. Ако ще се развали - предполагам за две седмици ще се развали и ще разбера дали става newsm78

# 36
  • Мнения: 7 474
Да, пробвай с малко. Това е добра идея да залееш с другата смес- не се сетих.

# 37
  • Мнения: 7 474
Вивиан,забравих да ти кажа,че  и върху ванилов сладолед да сипеш става  Blush

# 38
  • Мнения: 399
Да, тази рецепта съм си я копнала, но мисълта ми е нещо като сладко от ягоди - като твоята рецепта да е - както е тя, но вътре да има и цели ягодки - сещаш ли се?
Вивиан, пробвай със сместа за сладко и желе на д-р Йоткер - Gelfix Clasic - вари се само 1-2 мин., става нещо като по-гъст компот и аромата се запазва напълно. Няма нищо общо с нашите сладка, все едно сега си го правила. Много е вкусно и лесно. Заслужава да пробваш.

# 39
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Малиновка

3 литров буркан, нареждам вътре малко измити и отцедени малини, покривам ги със захар пак малини, захар редувам докато свършат малините и накрая покривам със захар , затварям буркана, оставям на хладно и чакам да се разтопи захарта някъде 1-2 седмици, разбърквам и пак оставям около 1 седмица , да поферментират малко. Прецеждам сока и семките и смесвам 1:1 с водка. Става страхотно ликьорче, ама е доста силничко Drunk

# 40
  • Мнения: 86
  По нашия край му казваме туту фрути: в 3 л буркан се излива 1л водка или ром и започваш да слагаш 200г ягоди -200г захар, колкото плод ,толкова и захар. От първите плодове та чак до късна есен, от всечко по малко. Плодовете са запазват целички, алкохола ги държи стегнати.Едрите плодове се режат на кубчета. Придобива страхотен аромат.

# 41
  • София
  • Мнения: 10 858
Вивиан, пробвай със сместа за сладко и желе на д-р Йоткер - Gelfix Clasic - вари се само 1-2 мин., става нещо като по-гъст компот и аромата се запазва напълно. Няма нищо общо с нашите сладка, все едно сега си го правила. Много е вкусно и лесно. Заслужава да пробваш.
Да, ще пробвам, не знаех за тази смес на Йоткер, благодаря!

# 42
  • Мнения: 3 457
и аз ще пробвам Mr. Green

# 43
  • София
  • Мнения: 10 858
labrex разкажи за рецептата с рома, ако ти е възможно Praynig

Аз го правя така: в трилитров буркан изливам една бутилка ром, /правила съм и с ракия, но с ром е по хубаво/ и изсипвам кг захар. Това пролетта, и от там нататък каквито плодове излязат слагаш по една чаена чаша и още толкова захар. Така до есента. Държи се на хладно място, но не в хладилник. Може и по-бързо да стане - като си купиш от пазара различни плодове и напълниш набързо буркана. Сокчето е като ликьор, леко и много ароматно, а плодовете стават за ядене директно, за украса на сладкиши и най-вече на сладолед, за коктейли. Плодове съм слагала всякакви: ябълки, череши, вишни, кайсии, зарзали, праскови, грозде /добре е да е без семки/,пъпеш, портокал, банан, киви...............и сигурно пропускам някои. Ябълките , кайсиите и др. си ги нарязваш на дребни парченца. Знам го от майка ми, тя го нарича боле.

Понеже днес започнах да правя болето, ми възникна един процедурен въпрос. Захарта не се разтваря, така ли ще остане или ще се стопи постепенно?

# 44
  • Мнения: 22 867
labrex разкажи за рецептата с рома, ако ти е възможно Praynig

Аз го правя така: в трилитров буркан изливам една бутилка ром, /правила съм и с ракия, но с ром е по хубаво/ и изсипвам кг захар. Това пролетта, и от там нататък каквито плодове излязат слагаш по една чаена чаша и още толкова захар. Така до есента. Държи се на хладно място, но не в хладилник. Може и по-бързо да стане - като си купиш от пазара различни плодове и напълниш набързо буркана. Сокчето е като ликьор, леко и много ароматно, а плодовете стават за ядене директно, за украса на сладкиши и най-вече на сладолед, за коктейли. Плодове съм слагала всякакви: ябълки, череши, вишни, кайсии, зарзали, праскови, грозде /добре е да е без семки/,пъпеш, портокал, банан, киви...............и сигурно пропускам някои. Ябълките , кайсиите и др. си ги нарязваш на дребни парченца. Знам го от майка ми, тя го нарича боле.

Понеже днес започнах да правя болето, ми възникна един процедурен въпрос. Захарта не се разтваря, така ли ще остане или ще се стопи постепенно?

Можеш да го поразбъркваш леко от време на време, ще се стопи захарта. И едно уточнение - щом си сложила кг захар, можеш 5 чаени чаши с плодове да сложиш без захар, а по-нататък колкото плод, толкова и захар. Аз мерех с чаена чаша. Принципът е чаша плод - чаша захар. И аз съм сложила буркана, ще видим кога ще го напълня! Grinning

# 45
  • София
  • Мнения: 10 858
А, полезно уточнение, благодаря! Аз освен захар 1 кг сложих и две чаши череши и още две чаши захар. Значи имам още 5 чаши плод към които не тр. да добавям захар, ясно!
Мерси пак че сподели рецептата!

# 46
  • Мнения: 460
Leo, аз да попитам само нещо, какво става с капачките, на варените хлътват, а тука какво да очаквам от  тях. Незнам, ама ме гони някаква параноя, че щом не е хлътнала капачката ще се развали.
Между другото направих 20 шишенца и масово се одобри, сърдечни благодарности за рецептата  bouquet

# 47
  • Мнения: 7 474
Leo, аз да попитам само нещо, какво става с капачките, на варените хлътват, а тука какво да очаквам от  тях. Незнам, ама ме гони някаква параноя, че щом не е хлътнала капачката ще се развали.
Между другото направих 20 шишенца и масово се одобри, сърдечни благодарности за рецептата  bouquet

Нищо  особенно не става с капачката, както си я завила така си стои. Имам от преди две год. и нищо им няма.

# 48
  • Мнения: 460
Супер, защото планирам до няколко дена да направя още една голяма доза. Благодаря Grinning

# 49
  • Мнения: 3 927
Leo, много тенкс за идеята - не бях я чувала до сега Simple Smile Hug
Спретнах една малак доза с ягоди с надеждата моето диване да пропие поне сок, защото живи натурални ягоди не ще и да погледне, но уви - не се оцени подобаващо от нейна страна. Но поне ние с татенцето ще пийваме прохладен ароматен сок. Само от време на време ще си правим и лимонадата на tedi_b - тя също е страхотна!

Само че нямаше нужда сместта да се пасира повече от веднъж. Още на първото пасиране всичко се разби чудесно, след това в рамките на 2-3 часа само разбърквах хубаво да се стопи цялата захар.

Обаче наистина количеството захар е убийствено.....дали няма да се получи пак трайна смес, ако маааалко се намали захарта. Например на 1 кг плод да се сложи 1,5 кг захар? Как мислиш?

# 50
  • Мнения: 7 474

Обаче наистина количеството захар е убийствено.....дали няма да се получи пак трайна смес, ако маааалко се намали захарта. Например на 1 кг плод да се сложи 1,5 кг захар? Как мислиш?

Нямам идея, ако искаш пробвай с малко количество  newsm78

# 51
  • Мнения: 7 474
Да ви дам една идейка за торта(сладкиш) с това.

Разбърквате го с кисело мляко (пробвате да е сладко) , добавяте желатин и изсипвате в тавичка застлана с напоени бисквити, после в хладилника.   chef

# 52
  • София
  • Мнения: 10 858
Браво Лео, браво! Ще се пробва!
На мен пък ми хрумва, че би могло да се пробва и нещо подобно на тирамису - върху бисквити - извара с малко сметана, и отгоре заливаме със сладкото, дали ще стане?

# 53
  • Мнения: 7 474
Аз правя с извара това (слагам от ягодите в заливката)

Кюфтета от извара със заливка

500гр. извара (да не е солена)
1 яйце
1 пак. ванилия
стафиди
2 суп. лъж. брашно

Всичко се разбърква и се пържат кюфтетата до зачервяване.
Поднасят се заляти , топли или студени. Аз ги предпочитам топли.

за заливката - кисело мляко разбито със сладко


# 54
  • София
  • Мнения: 10 858
Оф, Лео, ще ме умориш! На диета съм бе жена...не мога повече да чета тия работи Naughty

# 55
  • Мнения: 7 474
Оф, Лео, ще ме умориш! На диета съм бе жена...не мога повече да чета тия работи Naughty

 Praynig Купи се обезмаслена извара  Mr. Green

# 56
  • София
  • Мнения: 10 858
Е, не мога, ще си разбъркам малко сладко в половин мляко #2gunfire
Оспамихме темата Embarassed

# 57
  • Мнения: 7 474
Време е пак  за това  Laughing

# 58
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Лео, благодаря  bouquet Ще стане идеална заливка за еклеровата ми торта, която иначе правя със сладко от боровинки Laughing

# 59
  • London, baby
  • Мнения: 800
Майка ми прави отдавна такива компоти, защото тя слага всичките малини в един голям съд и слага  повечко захар. Остава ги едно денонощие, за да си пуснат сока, после ги мята на котлона, за 5 мин и след това стават супер. Казвала ми е, че без да се варят не стават!

# 60
  • София
  • Мнения: 10 858
Става, става Peace
Аз миналото лято го направих, страшно е. Правих с ягоди.
Благодаря ти Лео,  Hug Hug Hug Hug Hug

# 61
  • Мнения: 431
Миналата година съм я пропуснала тази рецепта , но тази със сигурност ще се пробва   Peace
Тенкс  L е о    bouquet

# 62
  • Мнения: 1 021
И аз съм я пропуснала тази рецепта. Страшно лесно звучи! А майка ми вари ли, вари компоти за малкия!

# 63
 О и аз ще го направя звучи ми много вкусно   Simple Smile

# 64
още сега отивам да си купя ягодки и го почвам, ама едва ли ще стои 2години  Heart Eyes, сигурно ще го излапаме веднага Hug

# 65
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Споделете за какво друго го ползвате, плс.

# 66
Лео, много благодаря за интересната рецепта.Пробвах с череши.Стана супер!  bouquet

# 67
  • Мнения: 187
Нещо лесно и от мен. Правя следния студен сироп:
Шише от безалкохолно /аз от 2 литра/ се пълни до средата с касис. Допълва се догоре със захар. Затваря се и се съхранява на хладно - аз в мазата. Захарта се овлажнява от плода и малко спада нивото. През зимата разреждаме с вода. Последното шише изпихме през април. Плода също може да се използва за сладкиши.

# 68
  • Мнения: 22 867
Нещо лесно и от мен. Правя следния студен сироп:
Шише от безалкохолно /аз от 2 литра/ се пълни до средата с касис..................

emmbouquet за идеята! Непременно ще го направя. Не съм любителка на касиса, но сиропът може би ще ми хареса.

# 69
  • Мнения: 168
 Страхотно! Обожаваме ягодки вкъщи и ще е чудесно да ги имаме в свеж вид дори и през зимата. Grinning

# 70
  • София
  • Мнения: 9 860
Аз мисля да го направя тази вечер! GrinningИскам само да попитам-децата обичат да пият кисело мляко,в което им слагам конфитюр и разреждам с вода.Предполагам ще мога да ползвам това нещо за целта?
Лео,много лесна рецепта!  bouquet

# 71
  • София
  • Мнения: 9 860
Оф,направих го,ама от бързане май сгафих Embarassed.Сега прочетох,че плодовете е трябвало добре да се отцедят.аз не ги отцедих.Дали ще му стане нещо на сладкото така?

# 72
  • Мнения: 4 380
Много е захарта. Това се прави в съотношение към захар 1:1. Колкото плодове- толкова и захар. Прави го свекърва ми с най-различни плодове през месомелачката. Редовно събирахме най-различни боровинки от гората в огромни количества по няколко кофи и това е един от бързите начини за консервиране. Това не може да се нарече сладко, защото е съвсем различно като вкус. Усеща се че плода е суров. За сметка на това пък е хубаво именно за напитки като все пак е с повече полезни в-ва от компот.

Много е хубаво лимони заедно с корите смляни (изчистени предварително от семките само)+ захар 1:1. Трилитровия буркан държа в хладилника и правя лимонади. Wink

# 73
  • Мнения: 1 674
Днес направих 2кг ягоди и сложих 4кг захар. Пробвах какво е станало като сиропче- в чаша с  вода сложих малко от сместа. Вкусно е, но като че ли повече се усеща захарта, а плодът не толкова. Дали ще има проблем, ако намаля количеството захар, така че да преобладава плодът като вкус.

# 74
  • София
  • Мнения: 9 860
Стана супер.Използвах го,за да направя плодово кисело мляко-невероятен аромат. Peace

# 75
  • Мнения: 2 591
не знам дали тук да питам, но не ми се пуска нова тема  Embarassed днес по "Перфектната вечеря" жената се опита да направи един ягодов мус, който ме заинтригува - 400 гр. ягоди (пасират се), пудра захар, 4 жълтъка - вари се на водна баня, после се прибавят 2 ванилии и маскарпоне

та питанката ми е дали мога да използвам крема сирене и дали някой може да ми каже точната рецепта, че на нея не й се получи (трябваше да е гъсто и да се реже с нож)

а иначе това с ягодите ще го пробвам  Peace

# 76
  • Мнения: 3 251
schneee и аз има рецептата и е с 300 гр.ягоди и 500 гр. Маскарпоне, иначе другите продукти са в същото количество. Не съм го правила и не знам дали ще стане с Крема, но когато я записвах от приятелката ми, тя спомена, че се сервира охладен и на резени, което предполага стягане.

# 77
  • Мнения: 4 380
С маскарпоне няма да стегне точно никога, още повече с толкова ягоди. Ще стегне само ако има желатин. Добавят го дори в крема на Тирамисуто за да държи тортата (който крем е без ягоди между другото), какво остава за крем с такова количество ягоди.


Лия, не само че няма проблем да намалиш захарта, а трябва да я намалиш! Указаното количество е грешно и прекалено много.

# 78
  • Мнения: 2 591
а пудрата захар колко е? една чаша  newsm78

да, трябва да стегне!

# 79
  • Мнения: 4 380
да, трябва да стегне!

От кое по-точно трябва да стегне? Маскарпонето и без примеси не стяга до степен да се реже с нож, а ти искаш и с такова количество течност в него да стегне...

# 80
  • Мнения: 1 128
А с какво точно пасирате?
И дали в малките бурканчета на Хип и техните си капачки ще стане,че имам голяма колекция Mr. Green

# 81
  • София
  • Мнения: 2 952
Аз правя един много лесен вариант с Маскарпоне.
1 опаковка Маскарпоне от 500 г разбивам с 1 опаковка течна сметана от 200-250 г и захар на вкус. Получава се доста гъст крем. Накрая добавям плодове, но количеството е доста по-малко отколкото в горната рецепта. Надали повече от 200 г слагам в описаната смес. Най-много обичам този крем или с плодове от компот от белени праскови - нарязани на кубчета или с пресни ягоди нарязани на филийки. Правила съм и други опити, но си оставам фен на просковите и ягодите.

# 82
  • Мнения: 22 867
Ето и "спиртосани" ягоди: /рецептата е от руски форум, мисля да прежаля един кг ягоди и една бутилка водка Grinning, пък ще видим какво ще се получи/

1 кг ягоди
захар 800 гр
водка 1 л
ванилия
Ягодите се измиват и се подсушават. Трябва да са узряли, но не меки. Водката се налива  в тенджерка, сипва се захарта и се слага  на слаб огън до разтварянето  на захарта. Сваля се от огъня и се изстужда. Ягодите се почистват, внимателно се слагат в буркан /и/, добавя се по желание ванилия и се заливат със сиропа  с  водката. Затварят се херметично и се оставят  на тъмно място минимум два  месеца.
Плодовете се използват за украса на сладкиши и кремове, а ликьорчето – както искате. Може да си го  пийвате!

# 83
  • Мнения: 3 251
От кое по-точно трябва да стегне? Маскарпонето и без примеси не стяга до степен да се реже с нож, а ти искаш и с такова количество течност в него да стегне...
От жълтъците, които се приготвят на водна баня  до сгъстяване със захарта и ягодите.

# 84
  • Мнения: 4 380
От кое по-точно трябва да стегне? Маскарпонето и без примеси не стяга до степен да се реже с нож, а ти искаш и с такова количество течност в него да стегне...
От жълтъците, които се приготвят на водна баня  до сгъстяване със захарта и ягодите.

О, пропуснала съм го този момент. newsm78 Звучи като чиз-кейк със жълтъците, само че би трябвало първо да се смесят със сиренето и после да се вари на водна баня. newsm78

# 85
  • Мнения: 3 251
От рецептата преписвам: Жълтъците + пасираните ягоди и захарта се варят на водна баня при непрекъснато бъркане. След охлаждане на жълтъчнта смес леко се разбърква с "Маскарпоне"-то и ванилията.

# 86
  • Мнения: 2 591
Сапфира, правила ли си го  newsm78 дали ягодите наистина са твърде много  newsm78 докато проуча рецептата, и ягодите ще свършат на пазара  hahaha

# 87
  • София
  • Мнения: 10 858
Няма, няма да свършат. Сега предстои да излязат едни такива мънички и неугледни, но страшно ароматни. Те дори според мен са по-подходящи.

# 88
  • Мнения: 72
Аз правих миналата година от ягоди и вишни-череши. Ягодите станаха страхотни, но вишните в началото бяха добре, а после получиха някакъв горчив привкус - така си останаха и още се чудя за какво да ги използвам, че ми е жал да ги изхвърля... Sick

# 89
  • Мнения: 2 591
още се чудя за какво да ги използвам, че ми е жал да ги изхвърля... Sick

за някакъв сладкиш няма ли да станат  Rolling Eyes

# 90
  • Мнения: 72
още се чудя за какво да ги използвам, че ми е жал да ги изхвърля... Sick

за някакъв сладкиш няма ли да станат  Rolling Eyes
Ами горчиво е, а толкова захар има вътре... Sick

# 91
  • Мнения: 4 380
още се чудя за какво да ги използвам, че ми е жал да ги изхвърля... Sick

за някакъв сладкиш няма ли да станат  Rolling Eyes
Ами горчиво е, а толкова захар има вътре... Sick

Вишните на вишньовка бе! Peace

# 92
  • Мнения: 72
още се чудя за какво да ги използвам, че ми е жал да ги изхвърля... Sick

за някакъв сладкиш няма ли да станат  Rolling Eyes
Ами горчиво е, а толкова захар има вътре... Sick

Вишните на вишньовка бе! Peace
Виж, за това не бях се сетила! А рецепта да ви се намира? newsm78 Grinning

# 93
  • Мнения: 4 380
Ако вече има захар в тях, сипваш по малко от сместта в бутилки, доливаш с ракия или водка, покриваш с марля и оставяш за месец да ферментира.

# 94
  • Мнения: 1 117
Хей , чак сега видях това . Утре ще забъркам една доза с ягоди Mr. Green
А после с череши - малко зор ще видя с махането на костилките  Tired, но щом ще е вкусно...пък и е супер лесно.

# 95
  • В кошера...
  • Мнения: 527
Мами, моите мухлясаха. Всичко стриктно спазих по рецепта, но днес ми дотрябва молко сироп и гледам -всичките ми 7 буркана в мивката. Защо така. Бяха на тъмно в шкафа, плътно затворени...

# 96
  • на едно прекрасно място
  • Мнения: 150
Много е захарта. Това се прави в съотношение към захар 1:1. Колкото плодове- толкова и захар. Прави го свекърва ми с най-различни плодове през месомелачката. Редовно събирахме най-различни боровинки от гората в огромни количества по няколко кофи и това е един от бързите начини за консервиране. Това не може да се нарече сладко, защото е съвсем различно като вкус. Усеща се че плода е суров. За сметка на това пък е хубаво именно за напитки като все пак е с повече полезни в-ва от компот.
А после вари ли се или така  се съхранява,много ме интересува Praynig Praynig Praynig

# 97
  • Мнения: 4 176


Всичко се пасира добре(2-3 пъти през 1час) и изсипва в сухи бурканчета или шишета с широко гърло. Не се вари.  chef
Плодовете да са изцедени от водата.



Как през час? С каква цел?
Как да ги изцедя от водата? В смисъл? newsm78

# 98
  • Мнения: 7 474


Как през час? С каква цел? - да не остане захарта на дъното, малко да се поразтопи
Как да ги изцедя от водата? В смисъл? newsm78 - да се подсушат, да не са много мокри

# 99
  • dimitrovgrad
  • Мнения: 22
Е,аз чак сега разбрах ,че трябва да ги подсуша и какво ще стане с моето току що забъркано сладко?Аз ягодите само малко ги поизтръсках от водата.Ще се развалят ли? Моля отговорете.

# 100
  • Мнения: 7 474

Малко вероятно е  Rolling Eyes

# 101
  • Мнения: 4 380
Е,аз чак сега разбрах ,че трябва да ги подсуша и какво ще стане с моето току що забъркано сладко?Аз ягодите само малко ги поизтръсках от водата.Ще се развалят ли? Моля отговорете.

Ако са просто пасирани със захар и ги държиш без хладилник, и без вода може да се развалят. Такова "сладко" не се прави в голямо количество и се съхранява на студено. С вода по плодовете още си му съкратила срока на трайност. Дръж в хладилника и консумирайте сега, а не зимата.

# 102
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Пробвах тази вкусотийка, но много течно става. Нормално ли е? Все си го представях гъсто. А иначе за аромата и вкуса-цена няма!

# 103
  • Мнения: 7 474
Не съм правила от две години, ама малко по-рядко е от сладко Thinking
Но пък имам бурканче от преди 4 г. и не е мръднало на вид Laughing,
но не посмях да го ям Laughing

Последна редакция: сб, 24 май 2008, 08:57 от L е о

# 104
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Мерси, Лео!   bouquet

# 105
  • Мнения: 487
Според мен захарта е прекалено много. Може ли да се направи с 1кг захар?

# 106
  • София
  • Мнения: 9 860
Да кажа и аз. GrinningМиналата година я правих тази вкусотия.Понеже съм заплес не бях изсушила ягодите,после прочетох.Не съм държала в хладилник,а в шкаф.Нищо му нямаше -за два месеца го изядохме.Но мисля,че ако се сложи по-малко захар може да се развали,нали захарта е един вид консервант в случая.Мисля да направя и тази година,само да поевтинеят ягодките.Става идеално за плодово кисело мляко. Peace

# 107
  • Стара Загора
  • Мнения: 184
Снощи го направих с половин килограм ягоди. Това, което не се събра в бурканчетата го разбърках с кисело мляко. Вкусно е. Децата и баща им много го харесаха. За мен нямаше мляко, но успях да го опитам. За зимата ще е идеално.
Ягодите, които в момента продават са едри и на вид красиви, но са воднисти. Мисля си, че с онези дребните, тъмно червени и без дръжчици, които малко по-късно пускат по пазарите,  ще стане още по-ароматно. Ще направя и от тях.

# 108
  • Мнения: 192
И аз ще го пробвам това.Много харесваме ягоди всички в къщи.Лео както винаги лесни,бързи и вкусни рецепти.  bouquetза това.

# 109
  • Мнения: 1 175
Лео както винаги си великолепна.Малко да поевтинеят ягодите и ще го направя.Усещам,че много ще се хареса вкъщи.

# 110
  • София
  • Мнения: 10 858
И аз имам 5-6 буркана от преди две години, нищо им няма. Държа ги в мокрото помещение, в шкаф.

# 111
  • София
  • Мнения: 3 816
Ще направя с ягодки, дъщеря ми ги обича много. Лео, благодаря за рецептата!  bouquet

# 112
  • Мнения: 48
момичета,дали мога да заменя захарта с мед в рецептата на Лео?

# 113
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
момичета,дали мога да заменя захарта с мед в рецептата на Лео?

Как ще нацелиш пропорцията? А и момичетата правилно съветват-правиш малко количество и чакаш седмица-две да видиш резултата.

# 114
  • Мнения: 48
До колкото знам,ако ползваш мед вместо захар, се слага половината от указаното количество на захарта.Ама досега не съм пробвала и исках да зная дали някой го е правил.Ако няма такъв ще се прежаля да съм първата. Grinning

# 115
  • Мнения: 2 126
Много ми допадна тази идея.От всичко което изчетох достигнах до извода че в бурканчета от детски пюрета (неставащи за стерилизиране) това нещо може да се съхранява,греша ли?съвсем скоро смятам да го правя,а подобни бурканчета бол Crazy

# 116
  • София
  • Мнения: 786
Лео направих го това прекрасно нещо вчера Simple Smile Направих го с ягоди, дано да издържи и зимата да си го хапваме.  Hug

# 117
  • Мнения: 7 474

Може в бурканчета  Peace, моите бяха в такива.

За мед не знам дали ще стане, предполагам и вкуса ще е различен Rolling Eyes

# 118
Правя го с плод - захар   1 към 1 .Бъркам да се разтвори захарта.
Сиропа наливам  в кофа.Мерителна .  На литър сок  по 2 аспирина  разтворени предварително във вода. една чаена лъжичка лимонтозу.Затварям в лимонадени шишета.Трябва обаче да се парафинират.

# 119
  • Мнения: 2 126
Правя го с плод - захар   1 към 1 .Бъркам да се разтвори захарта.
Сиропа наливам  в кофа.Мерителна .  На литър сок  по 2 аспирина  разтворени предварително във вода. една чаена лъжичка лимонтозу.Затварям в лимонадени шишета.Трябва обаче да се парафинират.
Ама това е съвсем друго.Лео,предлага нещо лесно и ефектно без много много да се мотлявиш покрай него Peace

Мерси много за отговорът за бурканчетата  bouquet

# 120
  • Мнения: 192
Направих рецептата с половин кило ягоди.На вкус е страхотно,много сладко.Обаче като го затворих захарта не беше напълно се разтопила.Та въпросът ми е дали това ще е проблем? newsm78

# 121
  • Мнения: 262
 Докато търсех рецепта за сироп от вишнап, попаднах на рецептата на Лео и днес го направих. Стана пре-въз-хо-ден! Измих вишните,изчистих от костилките, пасирах, изцедих през тензух и се получи един доста гъст сок. Сложих захарта и все още бъркам да се разтопи съвсем. И на цвят и на вкус е супер. Лео, благодарности  Hug И аз мисля да съхранявам в бурканчета от пюрета.

# 122
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
МАМ4Е, и при моето ягодово изкушение не се разтопи хубаво захарта, а го пасирахх няколко пъти, 2 дни...хм.  newsm78

# 123
  • Мнения: 952
Хайде и аз в групата.
Още преди две години като излезе темата възнамерявах да пробвам, но все не сколасвах. Днес успях най-после да купя ягоди, че от 4 дни всеки ден ходя на пазара и няма.
Направих половин доза с 500грама. Още не съм го разсипала в бурканчета, въпреки че се пасира добре, но изчаквам малко да се стопи повече захарта.

# 124
  • Мнения: 229
Аз пък го направих с 2 кг. ягоди и познайте дали ще остане до зимата от десетина бурканчета останаха 3-4,децата слагат на сладоледа,аз го слагам в "Мюсли" тортата ,а мъжо се подслажда ей така натюр
Лео благодаря за рецептата

# 125
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Рецептата на първа страница  Simple Smile, правих преди две години и аз боровинки и малини. Тази години само боровинки засега и 100гр малини, но ги изпихме същата вечер.
И аз благодаря за рецептата.

# 126
  • Мнения: 952
Тази година пробвах, направих с ягоди. Много ми харесва и на сок и за плодово кисело мляко, а и като топинг на сладоледа. Все пак го кътам за зимата  Laughing
Добре, че ме подсетихте да направя и с малини тези дни.

# 127
  • Мнения: 3 830
Аз пък много обичам шейк от горски плодове и често забърквам.

Рецептата:

3 суп. лъжици горски ягоди
4 суп. лъжици боровинки
5 суп. лъжици малини
1 суп. лъжица лимонов сок
200мл. прясно мляко
1-2 топки сметанов/ванилов сладолед

Плодовете, лимоновият сок и млякото се разбиват хубаво в блендер, а може и с пасатор. Изсипва се сместа в подходящи чаши и се гарнира отгоре със сладоледа. Може и с няколко капки сироп/сладко да се полее.

# 128
  • Мнения: 79
Искам да запитам, тези които са го правили с вишни.
Като се махнат костилките става по-малко от 1 кг. плод. Това вземате ли го под внимание или не е чак толкова важно, за да се получи рецептата. Жалко, че изпуснах другите плодове.

# 129
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
 Така и не успях да го пробвам. МУХЛЯСА!  Tired Някаква идея защо стана така?

# 130
  • София
  • Мнения: 1 197
Aз го направих с ягоди което много се хареса на всички. Правих го и с вишни но него още не съм го пробвала. Но предполагам, че и то ще се изяде.
Догодина ще направя голямо колкичество и от ягоди и малини.

# 131
  • Мнения: 7 474
Така и не успях да го пробвам. МУХЛЯСА!  Tired Някаква идея защо стана така?

Да не са били мокри плодовете? Thinking

# 132
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Така и не успях да го пробвам. МУХЛЯСА!  Tired Някаква идея защо стана така?

Да не са били мокри плодовете? Thinking
   
    Не! Бях ги подсушила. Не знам точно кога е мухлясало, около 2 месеца след като го бях направила реших да го пробвам  и видях мухъла. Във всички бурканчета.  Grinning
   Не си спомянм дали като разсипах тази вкусотия по бурканите, се беше разтопила напълно захарта.  newsm78

# 133
  • Мнения: 1 674
Аз приспособих рецептата по мой вкус.

Замръзявам плодовете във фризера - цели, измити и подсушени, в разфасовки по 1 кг. Така отпада притеснението, че сиропът ще вкисне или мухляса.

Когато през зимата ни се допие сироп - размръзявам, пасирам хубаво, прибавям захар и готово. Аз слагам по-малко количество захар. На 2 кг плод около килограм, килограм и нещо захар. Рецептата я ползвам от миналата зима с ягоди, малини и боровинки.

А в момента си купих от пазара пресни боровинки и малини и децата пият сироп с голям кеф.
Надявам се цената да падне, че в момента е 8лв/кг. Миналата година си сложих във фризера и беше около 4лв.

# 134
  • Мнения: 79
Здравейте,дами!
Мисля да пробвам и аз да направя къпини по вашата рецепта.Някой пробвал ли е с къпини , че не срещнах да е написано?Само не съм сигурна до каква степен ще успея да ги подсуша след като ги измия  newsm78 Идеално сухи ли трябва да са плодовете?

# 135
  • Мнения: 572
А как по друг начин може да се подсушават плодовете освен с тензух? Да ги оставя да си изсъхнат от самосебе си ли?

# 136
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Хем да побутна хубавата темичка напред, хем и да дам отчет.
   За 2 път направих тази разкошотия с ягоди /първия път ми мухлясаха всички бурканчета  Thinking/. Е 2 дни го пасирам и чакам захарта да се разтопи - но ТЦ, не става. Като извадя пасатора и по него все има кристалчета захар. Най-накрая разсипах всичко по бурканчета и шишета, затворих ги  и сега ще чакам резултат. Иначе подсуших всяка ягодка, така че със сигурност не е имало и капка водица.
   Искрено се надявам този път да се получи, защото много ми харесват идеята, вкуса и после начините, по които може да се използва този ароматен сироп.

# 137
  • София
  • Мнения: 9 860
GOLDEN ROSE,аз направих от малини през есента,и досега си стои в шкафа и няма проблем.Също го бях разсипала с малко неразтопена захар.
а откъде ягоди по това време?

# 138
  • София
  • Мнения: 10 858
GOLDEN ROSE , гаранция че няма да ти мухляса  Peace Може да стои много дълго време, нищо че захарта не е била разтопена. Аз вече си правя тази ароматна ягодова страхотия всяко лято. Няма грешка рецептата!   bouquet

# 139
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
GOLDEN ROSE,аз направих от малини през есента,и досега си стои в шкафа и няма проблем.Също го бях разсипала с малко неразтопена захар.
а откъде ягоди по това време?
 
   На пазара "Красно село" продават на няколко сергии, верига супермаркети "3 4 5" и от борсата за плодове и зеленчуци в Дружба.
     Валенце,   Вивиан , благодаря ви за съветите.   bouquet Дано този път се получи, че как съм се наточила .......

# 140
  • Мнения: 59
Предполагам, че не се разваля заради захарта. Имам бурканчета от преди 2г. и нищо им няма, аромата си е същия, все едно токущо си го направил.А го правя от 5-6г. Просто няма смисъл да го вариш.
П.П. Опитайте с по-малка доза 200гр.-400гр. да видите дали ще ви хареса!

Идеята е добра! Струва си да се опита! Благодаря!

# 141
  • Мнения: 1 426
цоп в темата и отивам да чета, защото имаме големи количества ягоди, малини и къпини  Grinning
Малините и къпините не се мият преди замразяване, за да се запазят цели плодчета. Проблема на замразените малини е че след размразяваме са вкиселяват много, при ягодите не е така. За да се направи сок или мус от ягоди първо трябва да се замразят (на много ниска Т) след което изцеденият сок е много по-гъст и наситен тъй като са се разпукали мембраните.
Заинтригува ме рецептата с рома, ще я изпробвам.
Случайно някой да знае рецепта - технология за малиново вино (не малиновка)?

Последна редакция: ср, 10 фев 2010, 10:47 от mani-mani

# 142
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Моля за помощ, съвет и идеи. За втори път правя този разкош. Първия път мухляса всичко. Преди около седмица направих 5-6 бурканчета, затворих ги здраво, сложих в шкаф и днес ИЗНЕНАДА. Ягодовото изкушение тръгнало да се разхожда из шкафа. Изкипяло!!! Всички бурканчета, до едно. Явно по-незатегнатите капачки са се предали и "сладкото" си е излязло, а по-яко затворените бяха пред гръмване. В секундата в която ги развинтвах бликаше от тях.
   Колкото и да го мисля - намирам причина в едно нещо. Подготовката беше и в двата случая такава - мия, подсушавам и пасирам. И в двата случая по 2 дни пасирах, а не три пъти през час и после в буркан. Може ли това да е причината.
   Имам чувството , че се провалям само защото неистово силно искам да стане.  Tired

# 143
  • София
  • Мнения: 10 858
Много странно  Thinking Щом кипи, значи ферментира. Но защо ще ферментира? И аз не мога да си го обясня.
Не ми се вярва в това, че ти кипи, защото два дни си го пасирала. Направо много странно.

# 144
  • Мнения: 7 474
 Rolling Eyes Никога не ми се е случвало...наистина странно Thinking

# 145
  • Мнения: 1 426
според мен е имало въздух, трябва да се пълни до капачка и след първоначалното затваряне да не се пасира пак, също и в самия шкаф може да е прекалено топло - например ако е до фурна, котлони или миялна в шкафа става доста топличко. Плодовете трябва да са почистени от гнили или ферментирали елементи, ако по малините има бяло също да не се използват.

# 146
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Слагала съм само и единствено здрави ягоди, подсушени. Ягодите и захарта държах в купа, в която ги пасирах и през двата дни, след като изсипах сместа в бурканчета не съм ги пълнила до самия връх, а до началото на гърлото - там до където се пълнят по принцип и купешките. Веднъж разсипана тази смес не съм я вадила отново да я пасирам. Просто затворих капачките и прибрах в шкаф. Шкафа е горен, намира се до абсорбатора. Чак пък да е топло там...не мисля.
   Вече нямам обяснение на нещата.
   Казвате да пълня абсолютно до върха на буркана, така ли? Добре, а после като започна да използвам от някой буркан нали пак ще влиза въздух и количеството ще намалява, пак ще падне нивото. Ега си, все едно дисертация пиша. Днес мисля пак да взема ягоди и отново ще пробвам, но този път ще сложа 200 грама ягоди, че то направо си е за яд по-голямо количество да бастисам.
   На 200 грама ягоди слагам 400 гр. захар, пасирам 3 пъти през час, пълня бурканите до горе и чакам.
  Ако някой има др. идеи - моля да каже.   bouquet

# 147
  • Мнения: 79
И аз съм от каръците явно.Есента напълних няколко бурканчета с къпини и всичките се развалиха  Sad Не помня колко ги държах в хладилника преди това , а захар сложих 1:1 със къпините.Незнам защо не ми се получиха.

# 148
  • Мнения: 35
Темичката много ме заинтригува.Благодаря на Лео за идеята.непременно ще  я пробвам.
GOLDEN ROSE,според мен всичко е от ягодите.те са много нетраен плод.Личен опит,лятото като си сложа ягоди посолени със захар,ако не са в хладилник,мухлясват още на другия ден.Затова ,колкото по-скоро ги затвориш,толкова по-добре.Успех ти желая.  bouquet

# 149
  • Мнения: 150
Ами ако се стерилизират за 5 мин? Колкото да залепне капачката.....  newsm78

# 150
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Ами ако се стерилизират за 5 мин? Колкото да залепне капачката.....  newsm78
   И аз това се чудех, но пък след като се отвори ще замине много бързо...

ШЕРИ, виж другите момичета какво разправят. При тях издържа с години, при мен и седмица не устискаха. Laughing

# 151
  • Мнения: 150
След като се отвори го съхранявам в хладилника и нямам никакъв проблем. Преди няколко дена доизядохме едно сладко,което се мотаеше в хладилника повече от месец и нищо му нямаше. От няколко години майка ми прави точно такова сладко и наистина е страхотно на вкус. Съхранява бурканчетата в мазата,а вече отворено бурканче,задължително в хладилника. Много върви смесено с кисело мляко,а с палачинки е убиец.  Mr. Green Peace

# 152
  • София
  • Мнения: 10 858
GOLDEN ROSE , така като си мисля, смятам че грешката ти е в това, че два дни си го оставила в купата. Може би ферментацията е тръгнала оттам и си е продължила в бурканите.

Аз как го правя - пасирам ягодите със захарта и веднага изсипвам по бурканчетата и затварям. Не ги препасирвам през два часа. Захарта остава неразтопена, но си се разтапя след това в бурканите и като отвориш си е екстра.

# 153
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
GOLDEN ROSE , така като си мисля, смятам че грешката ти е в това, че два дни си го оставила в купата. Може би ферментацията е тръгнала оттам и си е продължила в бурканите.

Аз как го правя - пасирам ягодите със захарта и веднага изсипвам по бурканчетата и затварям. Не ги препасирвам през два часа. Захарта остава неразтопена, но си се разтапя след това в бурканите и като отвориш си е екстра.

   Явно това е причината и както казваш ти - ферментацията тръгва още от тогава. Сега ще пробвам по твоя начин и вече искрено се надявам да стане. Ще дам отчет.  Hug

# 154
  • София
  • Мнения: 10 858
Ще стане  Peace сто процента!

Само да добавя, че бурканчетата трябва да са сухи.

# 155
  • Мнения: 1 426
днес размразих една купа с ягоди, обърках ги със захар и си ги хапваме - плилича на компот със гъст сладък сироп но със свежи плодове. Издържат по два дена (защото изчезват) и без да са в хладилник. Малините пак така ги ядем.

# 156
  • Мнения: 35
Цитат на: GOLDEN ROSE

ШЕРИ, виж другите момичета какво разправят. При тях издържа с години, при мен и седмица не устискаха. Laughing
[/quote
Имах предвид,че го пасираш 2 дни.Лео е написала ,че го пасира  през час и затваря.Тоест, много време го държиш,неориентирано,ако мога да кажа  bouquet
Сега видях,че и Вивиан ти е написала същото.

# 157
  • Мнения: 5 173
Лятото задължително ще го пробвам.
Благодаря ти, Лео!

# 158
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Не съм прочела цялата тема признавам  Blush.  Моля да ми кажете става ли да направя сладкото с кафява захар?

# 159
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Moят отчет - този път се получи. Пасирах 2-3 пъти  в рамките на 2-3 часа и веднага сложих сместа в бурканчета. Вече 4 месец нямат проблем. Мерси за съветите!   bouquet

# 160
  • на втория етаж
  • Мнения: 248
Oхо,как съм я пропуснала тази темичка?
Ще се възползвам тези дни от рецептата,благодаря. Grinning

# 161
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
маркирам преди да съм загубила темата Simple Smile

# 162
  • Варна
  • Мнения: 67
маркирам преди да съм загубила темата Simple Smile
И аз  Mr. Green

Утре съм на пазар за ягоди и захар. Дали е късно за рецептата с ром  newsm78

# 163
  • Мнения: 22 867


Утре съм на пазар за ягоди и захар. Дали е късно за рецептата с ром  newsm78

Никога не е късно за нея, ако си намериш наведнъж плодовете, имам предвид по пазарите, винаги можеш да я сложиш. Ако е от собствени, слагаш ги според узряването им, та до есента.  bouquet

# 164
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Някой може ли да даде идеи за рома?
Търся хубав ром за хубавата рецепта Simple Smile

# 165
  • Мнения: 1 446
Чудесно предложение както винаги Лео. Аз някъде съм проспала тази тема, и сега я виждам. Тъкмо навреме Simple Smile

# 166
  • Мнения: 22 867
Някой може ли да даде идеи за рома?
Търся хубав ром за хубавата рецепта Simple Smile

Аз използвам Капитан Фред, харесва ми за тая цел. Иначе има доста добри марки ром за любители.

# 167
  • БГ
  • Мнения: 1 162
Миналата година пропуснах, но тази няма как!!!   Peace  Мъжът ми е фен на ягодите, вече 10 кг са консервирани във вид на компот и конфитюр, сега е ред и на тази рецептичка, благодаря на L e o, че я сподели с нас!    bouquet

# 168
  • Мнения: 120
Leo,благодаря за идеята. Утре отивам на пазар ,за да започна пълненето на мазето за "зимата на кризата". И това ще ми е май първата рецепта след замразения лапад

# 169
  • Варна
  • Мнения: 67
Аз за пръв път през живота си ще правя зимнина  Crazy Започвам днес със сок от бъз, защото случайно намерих чрез познати. В момента го кисна във вода. После продължавам с ягодите  Hug

# 170
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Да се запиша при вас.
Правила съм това нещо с малини и става супер. Обаче първия път се развалиха бързо, въпреки точно спазената рецепта. После вече го правих същото, но в малки бурканчета, които като ги затворих и ги кипнах за 5 мин.колкото да се запечатат. Така се запазиха идеално.

# 171
  • Мнения: 1
А тази вкусотия с ягоди ако я направя с горски дали ще се получи и количеството захар същото ли трябва да е, тъй като те са малко по-кисели.
А тази рецепта за плодовете в ром малко ме обърка. На едно място пише че се започва с 1 л ром и кило захар и след това се добавят по равно количество захар и плодове.
На друго място чета че се добавят равно количество захар и плодове но без този начален килограм захар и за това дайте мнение който е правил че разликата във захарта си е доста.

# 172
  • Мнения: 8 808
Мислех да питам за начини да консервирам боровинки за зимата, а то вече си имало тема. Simple Smile Ще направя по дадената от Лео рецепта, но имам едно опасение. Дали няма някаква вероятност да се получи дори слаба ферментация на плодовете?.... Rolling Eyes За мен ще е направо фатално, с чернодробно заболяване съм и ползвам боровинките не само като храна, но и за лекарство. Всякакъв вид ферментация е опасна и се чудех как да съхранявам боровинките за по-дълго... Досега варях сладко и правех компот, но се чудех дали няма някакви начини да ги суша ли, да ги замразявам ли....и аз не знам, но да мога максимално да съхраня полезните вещества в тях. От ферментация обаче ме е много страх, дори бозата ми е забранена Sick Какво ще ме посъветвате тези, които сте правили по рецептата на Лео, имате ли усещане, че се случва нещо в посока ферментиране, с плодовете?
П.П. Освен боровинки друго няма да правя....

# 173
  • Мнения: 201
Боровинките, измити и подсушени, се запазват идеално във фризера, както и къпините и малините, които дори не мия.
Варианта на Лео от първия пост го правя от години, децата така си правят плодово кисело мляко, и вкусно, и икономично, че готовите такива ги недолюбвам.
А днес правих първото за тази година сладко от ягоди, за да намаля количеството захар и за да се запази вкуса плодовете, винаги добавям чаена лъжичка ябълков пектин на кг (обикновен, струва стотинки, от диетичните щандове на супера).

# 174
  • България
  • Мнения: 490
Тази година ще пробвам и аз.мн полезна тема!

# 175
  • София
  • Мнения: 18 679
Да, и аз ще се вклю4а тази година, досега не бях срещала темата. Мама прави това 4удо с ром и плодове и баща ми го мори здраво Mr. Green Само да видя откъде да си измисля трилитров буркан Thinking

# 176
  • Мнения: 0
Боровинките, измити и подсушени, се запазват идеално във фризера, както и къпините и малините, които дори не мия.
Варианта на Лео от първия пост го правя от години, децата така си правят плодово кисело мляко, и вкусно, и икономично, че готовите такива ги недолюбвам.
А днес правих първото за тази година сладко от ягоди, за да намаля количеството захар и за да се запази вкуса плодовете, винаги добавям чаена лъжичка ябълков пектин на кг (обикновен, струва стотинки, от диетичните щандове на супера).

въпрос4е : лъжи4ка пектин на кг готово смес или на кг плодове?

# 177
  • Мнения: 201

въпрос4е : лъжи4ка пектин на кг готово смес или на кг плодове?

На килограм плодове + 6-700г захар, слагам го накрая, когато сладкото е почти готово (но още течно и плодовете с естествен вкус), после ври още пет минути.

# 178
  • Мнения: 3 927
Още с пускането на рецептата направих и бях много доволна, но м.г. една доза с ягоди ми мухляса след има-няма 2-3 седмици в шкафа  Sad......не успях да измисля поради каква причина и се отказах от идеята....

# 179
  • Мнения: 762
Понеже пак сме в сезон и да питам
1. Целта на многократното пасиране е да се разтвори добре захарта или целта е да се надробят плодовете?
2. В кухненският робот дали е пробвал някой или с пасатора само става ?

# 180
  • Бургас
  • Мнения: 68
Да се отчета и аз.Вчера го направих с 300гр. ягоди за проба и 500гр.захар.Видя ми се ужасно много  количеството на захарта.Вкусно ,но ми е много сладко.Предполагам идеята на захарта е да е като консервант.Ако намаля количеството, най-вероятно няма да издържи толкова без стерилизация newsm78. Но във сладолед и кисело мляко е супер!
Зузи мисля ,че точно това е идеята - да се пасират добре плодовете и да се разтвори захарта.
А за робота - мисля че в шейкър каната ще се разбие идеално Peace

# 181
  • Мнения: 558

въпрос4е : лъжи4ка пектин на кг готово смес или на кг плодове?

На килограм плодове + 6-700г захар, слагам го накрая, когато сладкото е почти готово (но още течно и плодовете с естествен вкус), после ври още пет минути.
а рецептата за сладкото как е? кг плодове + кг захар? и какво става ако се увеличи количеството на пектина и се намали още захарта?

а има ли начин да се направи сладко без изобщо да се добавя захар? т.е. да се използва сладостта на плодовете. Или така няма да се получи консервирането  Thinking

# 182
# 183
  • Стара Загора
  • Мнения: 53
Миналата година правих малини по рецептата на LEO станаха страхотна.Дори още имам и сега си слагаме в сладоледа.Но аз за всеки случай си кипнах шишетата за 5мин.И тази година пак ще си правя.Много  newsm51 на LEO за чудната рецепта.

# 184
  • Мнения: 191
1кг плод на 2кг захар ми звучи като сироп а сладкото от ягоди как се прави баба ми като човек който цял живот е правила казва че 1кг плод на 1кг захар е мн а и не смятам през 2г да правя сладко кажете вие колко на колко слагате

# 185
  • Мнения: 1 120
Аз като правя сладко от ягоди, вишни или кайсии посипвам  1 към едно плод и захар и разбърквам. Като си пуснат сока на другия ден отделям част от него в шишенца от минерална вода и прибирам във фризера. Използвам за малеби сладолед и шейк с прясно мляко и сладолед отгоре. Ароматът е като току що набрани.
Останалите плодове със захарта варя на сладко. Добавям и пектин за да не слагам много захар.

# 186
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Аз вече няколко години правя по няколко дози от тази вкусотия с ягоди. Приготвям я както е дадена рецептата в първия пост. Децата предпочитат това сладко Peace, използвам го и за сок и за сладкиши и за чийзкейк или просто за палачинки. И тази година си направих, благодаря за споделената рецепта, Лео!

# 187
  • София
  • Мнения: 2 884
Извинявам се за въпроса  Blush, но семките на малините с какво ги прецеждате?!  newsm78

# 188
  • Мнения: 93
Здравейте! И аз се поблазних и си направих ( на 11.06.). Супер стана. Разсипах го  и днес  реших да го погледна - седи в шкафа в хола. В две от бурканчетата имам  започнал мухъл, а още 1-2  ме съмняват. Ако го махна дали ще става за бързо консумиране? Питам защото в една подобна тема( или в тази, в началото някъде - не помня точно) четох, че единият мухъл не бил опасен ( ставаше дума пак за сладка де)?

Иначе цялото приготвяне стана за 2-3 4аса - измити и изсъхнали ягоди, съотношение 1:2, добре пасирани. Така като гледам от семките ми е тръгнал мухълът. Погледнах си и сладкото от вишни е шепа череши и за сега нищо не се вижда.  newsm78

# 189
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Не е проблем плесента това не е отровен мухъл, спокойно. Отстрани с лъжички , внимателно, като не отнемаш много от ценното сладко и хапвайте.
Яли сме сладко от дюли, от стърганото, правено от бабата на съпруга ми 4-5 г след смъртта и , а кога го е правила Бог знае. Беше сложила употребявана капачка, без да я затегне с машинка, без стерилизация. Махнахме 1 пръст плесен и сме живи. Тази плесен, без да съм специалист, мога да кажа , че запечатва сладкото и го съхранява. Говоря за сладката , които се правят с повече захар. При тези с по-малко захар появата на плесен означава единствено " Яж по.бързо, че отивам към разваляне"  Grinning

За да не ви притеснява наличието на плесен - стерилизирайте 5мин за капачката.

# 190
  • София
  • Мнения: 2 884
Няма ли да споделите как се справяте със семките  Sad

# 191
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Кети, аз не съм ги махала, но щом ти пречат - пасирай плода и го изсипи да се прецеди през цедка или тензух/марля. Пробвай през каквото върви и семките остават в него. Пробвай през машинката за доматен сок, може и тя да те спаси.

# 192
# 193
  • Мнения: 93
Мерси ИКСИ  bouquet
Марабу, все изкушаващи неща пускаш  Sunglasses  chef

# 194
# 195
  • Мнения: 203
Момичета, а ще стане ли кафява захар?

# 196
  • Мнения: 52
Здравейте,искам да попитам нещо.Правих сок по тази рецепта   http://gorskimah.blogspot.com/2012/08/blog-post.html
Дали може останалите малини след прецеждането да се направят на конфитюр?И идеи за това.Благодаря предварително. Hug

# 197
  • Мнения: 2 558
Момичета, помагайте!  Praynig
Правих сладко от боровинки с желиращата захар на Захира, но нищо не се получи - стана мноооого рядко. Сега се чудя, ако го преваря с Gelfix-а на Йоткер дали ще се сгъсти.  newsm78

# 198
  • Мнения: 10 503
Момичета, може ли сместа да се съхранява в пластмасови шишета от минерална вода?

# 199
  • Мнения: 3
Момичета, а ще стане ли кафява захар?

До колкото знам, че от кафявата захар трябва да се сложи повече, защото не е толкова сладка.
Но не съм на 100% сигурна. Питай още някого

# 200
  • Berlin
  • Мнения: 11 262
Тази рецепта звучи много сладко. Ще я пробвам тези дни, но пък имам само кафява захар.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт