Ягоди, малини или боровинки - нещо лесно и ароматно!

  • 75 115
  • 200
  •   2
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 10 858
Лео - така и така съм на тема консервиране, да те попитам как да си консервирам такова нещо, ама с цели ягодки? Има ли някакъв начин да е пак така лесен, без варене и т.н?

# 31
  • Мнения: 7 474
Някъде по назад в темата има за цели плодове  с ром , пак лесна - ще ти хареса!

# 32
  • Мнения: 7 474
Някъде по назад в темата има за цели плодове  с ром , пак лесна - ще ти хареса!

Ето я ! Рецептата е на labrex

Аз си правех / сигурно е известна във форума рецептата/ в 3-литров буркан ром + всякакви плодове, като почнеш от пролетта, през лятото, та до есента + захар / каквото количество плодове се сложи в рома, толкова захар се сипва. През зимата това нещо е превъзходно - и плодчетата и самия ром, който вече е с не знам какъв аромат - на всичките плодове в него.

Аз го правя така: в трилитров буркан изливам една бутилка ром, /правила съм и с ракия, но с ром е по хубаво/ и изсипвам кг захар. Това пролетта, и от там нататък каквито плодове излязат слагаш по една чаена чаша и още толкова захар. Така до есента. Държи се на хладно място, но не в хладилник. Може и по-бързо да стане - като си купиш от пазара различни плодове и напълниш набързо буркана. Сокчето е като ликьор, леко и много ароматно, а плодовете стават за ядене директно, за украса на сладкиши и най-вече на сладолед, за коктейли. Плодове съм слагала всякакви: ябълки, череши, вишни, кайсии, зарзали, праскови, грозде /добре е да е без семки/,пъпеш, портокал, банан, киви...............и сигурно пропускам някои. Ябълките , кайсиите и др. си ги нарязваш на дребни парченца. Знам го от майка ми, тя го нарича боле.

# 33
  • София
  • Мнения: 10 858
Да, тази рецепта съм си я копнала, но мисълта ми е нещо като сладко от ягоди - като твоята рецепта да е - както е тя, но вътре да има и цели ягодки - сещаш ли се?

# 34
  • Мнения: 7 474
Защо не пробваш да разрежеш ягодите на 2-3 и пак със захар ги разбъркай няколко пъти ( ама със 100гр.) остави го  за една седмица и ще си покаже дали става.  newsm78

# 35
  • София
  • Мнения: 10 858
Мисля си, че може би в оригиналната смес да пусна както казваш ягоди нарязани на две, за да има и течност около плода newsm78Дали пюрето отстрани би консервирало и половинките ягоди? Може пък да пробвам в половин буркан пюре да сложа до горе половинки ягоди и така да го разбъркам и оставя както казваш за седмица - две. Ако ще се развали - предполагам за две седмици ще се развали и ще разбера дали става newsm78

# 36
  • Мнения: 7 474
Да, пробвай с малко. Това е добра идея да залееш с другата смес- не се сетих.

# 37
  • Мнения: 7 474
Вивиан,забравих да ти кажа,че  и върху ванилов сладолед да сипеш става  Blush

# 38
  • Мнения: 399
Да, тази рецепта съм си я копнала, но мисълта ми е нещо като сладко от ягоди - като твоята рецепта да е - както е тя, но вътре да има и цели ягодки - сещаш ли се?
Вивиан, пробвай със сместа за сладко и желе на д-р Йоткер - Gelfix Clasic - вари се само 1-2 мин., става нещо като по-гъст компот и аромата се запазва напълно. Няма нищо общо с нашите сладка, все едно сега си го правила. Много е вкусно и лесно. Заслужава да пробваш.

# 39
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Малиновка

3 литров буркан, нареждам вътре малко измити и отцедени малини, покривам ги със захар пак малини, захар редувам докато свършат малините и накрая покривам със захар , затварям буркана, оставям на хладно и чакам да се разтопи захарта някъде 1-2 седмици, разбърквам и пак оставям около 1 седмица , да поферментират малко. Прецеждам сока и семките и смесвам 1:1 с водка. Става страхотно ликьорче, ама е доста силничко Drunk

# 40
  • Мнения: 86
  По нашия край му казваме туту фрути: в 3 л буркан се излива 1л водка или ром и започваш да слагаш 200г ягоди -200г захар, колкото плод ,толкова и захар. От първите плодове та чак до късна есен, от всечко по малко. Плодовете са запазват целички, алкохола ги държи стегнати.Едрите плодове се режат на кубчета. Придобива страхотен аромат.

# 41
  • София
  • Мнения: 10 858
Вивиан, пробвай със сместа за сладко и желе на д-р Йоткер - Gelfix Clasic - вари се само 1-2 мин., става нещо като по-гъст компот и аромата се запазва напълно. Няма нищо общо с нашите сладка, все едно сега си го правила. Много е вкусно и лесно. Заслужава да пробваш.
Да, ще пробвам, не знаех за тази смес на Йоткер, благодаря!

# 42
  • Мнения: 3 457
и аз ще пробвам Mr. Green

# 43
  • София
  • Мнения: 10 858
labrex разкажи за рецептата с рома, ако ти е възможно Praynig

Аз го правя така: в трилитров буркан изливам една бутилка ром, /правила съм и с ракия, но с ром е по хубаво/ и изсипвам кг захар. Това пролетта, и от там нататък каквито плодове излязат слагаш по една чаена чаша и още толкова захар. Така до есента. Държи се на хладно място, но не в хладилник. Може и по-бързо да стане - като си купиш от пазара различни плодове и напълниш набързо буркана. Сокчето е като ликьор, леко и много ароматно, а плодовете стават за ядене директно, за украса на сладкиши и най-вече на сладолед, за коктейли. Плодове съм слагала всякакви: ябълки, череши, вишни, кайсии, зарзали, праскови, грозде /добре е да е без семки/,пъпеш, портокал, банан, киви...............и сигурно пропускам някои. Ябълките , кайсиите и др. си ги нарязваш на дребни парченца. Знам го от майка ми, тя го нарича боле.

Понеже днес започнах да правя болето, ми възникна един процедурен въпрос. Захарта не се разтваря, така ли ще остане или ще се стопи постепенно?

# 44
  • Мнения: 22 867
labrex разкажи за рецептата с рома, ако ти е възможно Praynig

Аз го правя така: в трилитров буркан изливам една бутилка ром, /правила съм и с ракия, но с ром е по хубаво/ и изсипвам кг захар. Това пролетта, и от там нататък каквито плодове излязат слагаш по една чаена чаша и още толкова захар. Така до есента. Държи се на хладно място, но не в хладилник. Може и по-бързо да стане - като си купиш от пазара различни плодове и напълниш набързо буркана. Сокчето е като ликьор, леко и много ароматно, а плодовете стават за ядене директно, за украса на сладкиши и най-вече на сладолед, за коктейли. Плодове съм слагала всякакви: ябълки, череши, вишни, кайсии, зарзали, праскови, грозде /добре е да е без семки/,пъпеш, портокал, банан, киви...............и сигурно пропускам някои. Ябълките , кайсиите и др. си ги нарязваш на дребни парченца. Знам го от майка ми, тя го нарича боле.

Понеже днес започнах да правя болето, ми възникна един процедурен въпрос. Захарта не се разтваря, така ли ще остане или ще се стопи постепенно?

Можеш да го поразбъркваш леко от време на време, ще се стопи захарта. И едно уточнение - щом си сложила кг захар, можеш 5 чаени чаши с плодове да сложиш без захар, а по-нататък колкото плод, толкова и захар. Аз мерех с чаена чаша. Принципът е чаша плод - чаша захар. И аз съм сложила буркана, ще видим кога ще го напълня! Grinning

Общи условия

Активация на акаунт