Как се гласува от чужбина?

  • 15 139
  • 256
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 710
Това ми е въпросът. До колкото знам се подава заявление и после се гласува лично в консулство, посолство, или създадена избирателна секция по желание на Х души в населеното място, в което се намираш?
Вие какво знаете, гласували ли сте някога, ако не живеете на мястото, където се намира посолството и как?

# 1
  • usa
  • Мнения: 2 113
нашето семейство не участва в избори, които се провеждат в българия. смятаме, че щом сме избрали да живеем извън държавата, нямаме морално право да избираме властта в нея.

# 2
  • Мнения: 2 381
Тази година смятаме да гласуваме. За предните избори, според мъж ми, е трябвало да се съберат мин. 1000 човека, за да има изборна секция. В момента каза, че последния път, когато е проверявал ЦИК не е обявила още правилата.
Ще следя темата и аз за повече информация.

# 3
  • Мнения: 703
нашето семейство не участва в избори, които се провеждат в българия. смятаме, че щом сме избрали да живеем извън държавата, нямаме морално право да избираме властта в нея.
Подкрепям! Peace

# 4
  • Мнения: 5 710
Да, питам, защото аз получих по пощата днес бланка заявление за участие в изборите за европейски парламент, предполагам, че правилата са едни и същи и за парламентарните. Няма лошо, но не става ясно мога ли да гласувам по пощата или трябва а плащам трена до консулството, за да пусна бюлетина.
Ако на мен ми струва пари да отида до там, не мисля, че това е гарантиране на конституционното ми право на глас.
А не мисля, че за да мога да гласувам аз трябва да организирам избирателна секция на място...
Така че ако правилно съм разбрала хората, които не живеят в малък радиус около посолството,за да гласуват или трябва да са големи ентусиасти, или са леко прецакани...

# 5
  • usa
  • Мнения: 2 113
то и по пощата да гласуваш, пак ще ти струва пари - нали трябва да сложиш марка.

# 6
  • Мнения: 5 710
Принципно е така, да.  Но все пак една марка струва центове, а един двупосочен билет до посолството няколко десетки евро плс. загубени минимум 8 часа от деня ми.
М/у другото въпросната бланка-заявление, която получих  се изпраща по пощата, за да те вкл. в списъка ...

ето това, което получих:

Важно е, да се регистрирате за изборите като изпратите заявление до посолството. Можете да използвате прикачения формуляр като го попълните и изпратите по пощата или като го сканирате, снимате и изпратите по мейл. Изпратете го също на близки и познати, живеещи в страни от ЕС.

 

 
Не желая да въвеждам личните си данни. Как да изпратя заявлението?

 
Свалете PDF файла със заявлението тук:  Заявление за гласуване в чужбина
Разпечатайте, попълнете и подпишете заявлението. Данните могат да се попълнят в Acrobat Reader преди да сте разпечатали формуляра.
Изпратете заявлението по пощата на българското посолство в страната, където ще гласувате или...
Сканирайте/снимайте попълненото и подписано заявление и го изпратете по електронна поща или факс на посолството

Последна редакция: ср, 13 май 2009, 21:37 от 10cent's

# 7
  • Мнения: 2 563
Американки, ние не можем да гласуваме за евро депутати, но за български парламент можем ли?! Ако да, аз искам да гласувам!!!!

# 8
  • Мнения: 5 710


Можете.

# 9
  • usa
  • Мнения: 2 113
Американки, ние не можем да гласуваме за евро депутати, но за български парламент можем ли?! Ако да, аз искам да гласувам!!!!

можем, а ти и консулство имаш под ръка Simple Smile.

# 10
  • Мнения: 2 563
Американки, ние не можем да гласуваме за евро депутати, но за български парламент можем ли?! Ако да, аз искам да гласувам!!!!

можем, а ти и консулство имаш под ръка Simple Smile.

Да, ама на неговата страница пише само как да гласуваме за евро депутати... друго няма...  newsm78

# 11
  • usa
  • Мнения: 2 113
Да, ама на неговата страница пише само как да гласуваме за евро депутати... друго няма...  newsm78

пиши им, може пък и да ти отговорят.

# 12
  • Мнения: 2 381
Американки, ние не можем да гласуваме за евро депутати, но за български парламент можем ли?! Ако да, аз искам да гласувам!!!!

Можеш. В Чикаго нямаше консулство и се гласуваше в една от църквите. Не знам все още как стои въпросът със заявлението за участие.

# 13
  • Мнения: 3 804
При нас -поне на предните избори,предварително ,ни звъняха -на когото имат телефоните или пък чрез дружеството за да попитат кой ща гласува за да го запишат.Гласува се в посолството -работят както и в БГ мисля от 7-19 ч.
Ако обаче ти нямат данни -ги  свалят на място  и гласуваш.

# 14
  • Мнения: 1 436
Можеш. В Чикаго нямаше консулство и се гласуваше в една от църквите. Не знам все още как стои въпросът със заявлението за участие.

Според имейла, който ни разпратиха около изборите за президент мисля беше само необходимо да се появиш в секцията с бг паспорт. Но малко наизуст говоря, че беше отдавна, а и не гласувахме. Нашето най-близко консулство е на 600 км (тогава го и нямаше още, май), но имахме поне една местна избирателна секция.

Редактирам, че се оказа, че си пазя имейла от предните парламентарни избори:

Privet,

Tazi sabota shte se provedat parlamentarni izbori v Bulgaria, kato izborni
sekcii shte ima v Bay Area sashto.  Predvaritelno triabvashe da ima 4 sekcii v
SF Area & 1 v Sacramento, no poradi niakakvo glupavo reshenie da ima max. 50
sekcii v USA, sekciite v Sunnyvale i San Francisco biaha zatvoreni.  Ne e
neobhodimo da ste se predvaritelno zapisali za glasuvane, samo otidete do
sekciata s mezhdunarodnia si pasport i glsuvaite.  Mozhete da glasuvate tazi
sabota ot 6.00 am do 7.00 pm v slednite sekcii:

Последна редакция: ср, 13 май 2009, 23:07 от Juturna

# 15
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Не съм ходила тук, защото посолството е на 250 км.
Но и такава бланка не съм получавала.  newsm78 Ти, ако си с още едно гражданство, може там да си гласуваш или държиш за България?

# 16
  • Мнения: 5 710
Ти, ако си с още едно гражданство, може там да си гласуваш или държиш за България?

не разбрах..?

# 17
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Ти, ако си с още едно гражданство, може там да си гласуваш или държиш за България?

не разбрах..?
Ами, ако имаш италианско, можеш да гласуваш на тези избори  с него.

# 18
  • В облаците
  • Мнения: 63
За европейките Wink            http://www.bulgaria.be/index_izbori2009EP.htm

Ето на този линк в посолството ни във Брюксел е дадено подробно, кога и как става гласуването за евроизборите, заедно с всички възможни декларации. В страниците на всички български посолства в европейските столици сигурно има същата информация.

За откриване на секция в друго населено място (различно от определените до сега места за гласуване) трябва да се съберат 100 декларации до 17.05.2009, но според мен трябва и някой да направи подписка със също толкова, че и повече хора и официално да води коренспонденция с най-близкото посолство (защото то е длъжно да организира пункт за гласуване в деня на изборите във вашият град  Simple Smile ) (Редактирам се за личната карта)

За американките, австралийките, новозелендките и други извън ЕС

Пишете до най-близкото до вас посолство или консулство как ще можете да гласувате на парламентарните избори. Сигурно условията ще са сходни, но зависи дали е приет ред за гласуване. Ето какво друго открих http://izbori2009.com/index.php?target=faq&show=12&id=12#faq12   Според това излиза, че нямате право да гласувате  Shocked Дано да е само за европейските избори. Възможно е ценза за уседналост да не важи за парламентарните избори, защото противоречи на правата, които се дават от Конституцията.

Последна редакция: ср, 13 май 2009, 23:59 от калинкамалинка

# 19
  • Мнения: 2 032
Вече може само с лична карта да се гласува. Поне така пишеше преди няколко седмици в българските вестници, май в Медиапул беше.
Аз ще гласувам; в посолството.
Защото имам право, пък и мнение. И искам да си го упражня и изразя.

# 20
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз просто се явявам в посолството в изборния ден с международния си паспорт и до сега така гласувах (става въпрос за парламентарните избори)

Гласувам, както Алиса, защото:

Защото имам право, пък и мнение. И искам да си го упражня и изразя.

Това, че съм далече от България, не означава, че не ми пука какво става там  Peace

# 21
  • usa
  • Мнения: 2 113
кой е казал, че на мен не ми пука какво става там? но ако гласувам за парламент трябва да съм готова да живея под негово управление, нали? а не да си стоя тук на `топло`, а хората в бг да му гледат сеира, защото съм помогнала да го изберат. а и каква представа можеш да си съставиш за някой политик единствено от прочетеното в интернет? за да направиш информиран избор според мен трябват лични впечатления, трябва да живееш в обстановката, в която живее въпросния политик. както и да е, нямам намерение да споря по въпроса. всеки има право да упражнява или не предоставените му права Simple Smile.

# 22
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Миз, просто споделих моите причини, така аз усещам нещата.
А иначе, когато говорим за права и упражняването им, няма място за спор кой е по-информиран или компетентен  Peace
(в смисъл, че информираността ти по даден въпрос не може да бъде определяща дали да приложиш правото си...)
Разбира се, че това са лични решения, няма вярно и невярно.

Последна редакция: чт, 14 май 2009, 00:59 от Mentha

# 23
  • В облаците
  • Мнения: 63
Зависи как и какво четеш. Смятам, че един интелигентен човек може да разбере, когато се опитват да му пробутват ефтини трикчета.
Аз от скоро съм в чужбина. И това, което виждам оттук е мноого повече от това, което виждах във България. Не знам как точно да го обясня, но у нас има страхотна манипулация на общественото мнение чрез дъвкане на едни и същи теми до замайване, показване на едни и същи хора по телевизия; вестници, в които е пълно с неграмотно написани статии. Не че и преди не са ме дразнели тези неща, но каточели бях свикнала. Обстановката в страната ни е така затормозяваща, че повече от половината хора сигурно изобщо не им пука вече и няма да гласуват. Все някой ще трябва да го направи.  
А и кой във България има лични впечатления от политици? Тези хора, които не слизат от лъскавите си коли и рядко са в страната! Българските граждани получават от същите места информацията за живота си, както и тези в чужбина.    

# 24
  • Мнения: 2 563
Парламентът гласува закони, които важат за всеки български гражданин. А и аз не съществувам във вакуум - семейство имам в България, собственост. Отделно работата ми много силно ме свързва с България, независимо, че не живея там, и имам много добра представа кой кой е.

# 25
  • Мнения: 5 183
щом сме избрали да живеем извън държавата, нямаме морално право да избираме властта в нея.

И аз съм на същото мнение.
Иначе тук не са искали никакви заявления, а само валиден български паспорт и отиваш в деня на изборите на място, определено от Българското дружество тук.

# 26
  • Мнения: 3 804
миз-факта,че живея извън БГ-не означава,че не знам какво се случва там или пък ,че си нямам представа кой кой е-когато навремето когато царя си обяви първият кабинет директно казах,че щом това са му хората няма да  се оправим-повечето бяха професори по право-изпитва ли са ме, виждала съм им отношението към студентите-знаех и ценоразписите за изпитите. Mr. Green

# 27
  • Мнения: 4 916
щом сме избрали да живеем извън държавата, нямаме морално право да избираме властта в нея.

И аз съм на същото мнение.
Иначе тук не са искали никакви заявления, а само валиден български паспорт и отиваш в деня на изборите на място, определено от Българското дружество тук.

Нали имате деца, роднини, които са български граждани. Не се ли интересувате поне дали синовете ви дали подлежат на военна служба?

Който се интересува как да гласува - може да се обади в псолството и да се поинтересува от местата за гласуване и дали вече има събрани достатъчно кандидати за откриването на секция наблизо.

# 28
  • Мнения: 2 032
но ако гласувам за парламент трябва да съм готова да живея под негово управление, нали? а не да си стоя тук на `топло`, а хората в бг да му гледат сеира, защото съм помогнала да го изберат.

Не съм съгласна с тази логика.
Бабичките дето гласуват за Ватмана Станишев и Вълшебния Стрелец Гоце, по-голямо "право" ли имат да им гледат после сеира?
Ами ако утре въпросните бабички напуснат този свят, те по-дългосрочен интерес ли са имали от младите хора, за това кой ще е в парламента?
Ами хората, дето сега живеят извън Бг, ама скоро могат да се върнат, и те ли нямат морално право да се интересуват от политиката?
 

# 29
  • Мнения: 1 473
До сега не сме ходили да гласуваме, защото преди известен брой години гласувахме с краката си и напуснахме България.
Не виждам за кой да гласувам, всички са ми еднакво корумпирани. Как да гласувам за престъпници....
Това, че имам семейство и имоти в БГ е връзката ми с тази държава и това няма как да се промени, но хората които живеят там трябва да си решат кой да ги управлява. Понеже имам двойно гражданство, ще гласувам на изборите в родината която съм си избрала, защото ме интересува какво става тук.

# 30
  • usa
  • Мнения: 2 113
Миз, просто споделих моите причини, така аз усещам нещата.
А иначе, когато говорим за права и упражняването им, няма място за спор кой е по-информиран или компетентен  Peace

и аз споделих моите причини и усещания Simple Smile, всеки има право на такива Hug.

миз-факта,че живея извън БГ-не означава,че не знам какво се случва там или пък ,че си нямам представа кой кой е.

ти обаче си ходиш в бг всяко лято и стоиш там с месеци. а аз не стъпвам там с години и като отида не стоя повече от месец. ето например чета из преса, сайтове и прочие и стигам до извода, че даден политик е пълен малоумник и луд за връзване, но в последствие научавам, че повечето ми роднини гласуват за него. нямам възможност да проверя на място и да си създам лично впечатление и на кого да вярвам в такъв случай - на прочетеното в интернет или на свекърва си?

# 31
  • Мнения: 2 032
Цитат
и на кого да вярвам в такъв случай - на прочетеното в интернет или на свекърва си

Не на свекървата, иначе ще те бан-нат от Дом и Семейство. Wink

# 32
  • usa
  • Мнения: 2 113
Цитат
и на кого да вярвам в такъв случай - на прочетеното в интернет или на свекърва си

Не на свекървата, иначе ще те бан-нат от Дом и Семейство. Wink

от дом и семейство се отказвам, но от свекървата - не Mr. Green!

# 33
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Избирателните секции (извън посолство и консулство), се организират на доброволен принцип, доколото знам. В Бостън имаме късмет на всички избори да организират такава. Аз гласувам, и много държа на правото си на глас. Мъжът ми се отказва вече (нямало смисъл), аз не. И на американски избори гласувам. Важно ми е.

За мен въпросът да се чудя за кого да гласувам никога не е стоял (за България де), та в тая връзка не ме интересуват ни вестници, ни интернет статии за формиране на мнение.

# 34
  • usa
  • Мнения: 2 113
За мен въпросът да се чудя за кого да гласувам никога не е стоял (за България де), та в тая връзка не ме интересуват ни вестници, ни интернет статии за формиране на мнение.

в какъв смисъл за теб не стои въпроса да се чудиш за кого да гласуваш?

# 35
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Гласувам с постоянство (някои казват, тъпо) за едни и същи, затова. Въпрос на мнение, пак.

# 36
  • usa
  • Мнения: 2 113
Гласувам с постоянство (някои казват, тъпо) за едни и същи, затова. Въпрос на мнение, пак.

aaaaaaaa, i see Peace. не разбрах от раз.

и във връзка с мнението си за моралното право, да разкажа един спомен. повечето от вас тук са млади и сигурно не си спомнят първите избори след `89, но има и някои като мен, които са участвали в тях и са ги приемали лично. та на тези избори, когато си въобразявахме, че пишем история и определяме какво ще ни е бъдещето и как ще живеем, участваха и българите живеещи в чужбина. та беше голяма изненада за нас когато започнаха да пристигат резултатите от тяхното гласуване и те бяха доста преобладаващо за старата власт. на всички тези развълнувани ентусиасти, които висехме по площадите и подскачахме и викахме и пеехме, ни стана много обидно защо нашите сънародници, които бяха избягали от тази власт помагаха ние да продължаваме да живеем под нейното управление...
появиха се обяснения, че те не искали да се сменя властта, защото много от тях все още не били с установен статут и се водели политически емигранти, а като настанела демокрация в бг щели да им кажат, че вече нямат основа за притеснения за  политически преследване и да ги изпратят обратно в българия. не знам дали това е била вярна теория, но си ни беше обидно хора, които не са в страната да ни спират `устрема за промени`... нищо не искам да кажа с това, просто споделям спомен. и не искам да съм като тези, които навремето ме обидиха  Simple Smile.

# 37
  • Мнения: 3 491
миз, много интересен ми беше твоят разказ. Между другото, и аз тази година няма да гласувам, може би по причини, близки на твоите, досега мисля, че не съм пропускала избори. При последното си ходене в България обаче се усетих достатъчно ни в клин, ни в ръкав по отношение на възприятията си, че да се осмелявам да се меся. Нечестно ми се струва спрямо самата мене, а и спрямо хората там.
На тукашна територия ми е доста по-лесно да се ориентирам, включително на ниво община.

# 38
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Тук има избирателна секция в Мадрид,Барселона и ако не се льжа май имаШе и вьв Валенсия.
На мен ми е на 80 км .Хванах си влака отидох гласувах и се прибрах Laughing,след мен сестра ми заедно с оЩе двама бьлгари отидоха сьЩо.Май това бяхме които гласувахме от наШият град Confused.
Наистина ако не живееШ в града ,в който има секция  малко сложна ситуацията.На хората не им се занимава да ходят да гласуват Rolling Eyes.

# 39
  • Мнения: 2 032
Миз, не си единствената гласувала през 89, ама са ти криви спомените, за да обвиниш "българите в чужбина" за насирането, което настъпи. Даже и да си позабравила, опитай си да си представиш за какъв процент говориш и каква всъщност беше социалната извадка на хората, гласували за комунистите. Ще подскажа: поколението на нашите родители. Всички пенсионери.

Както и да е; който иска, може и избирателна секция да организира, не е сложно.

# 40
  • Мнения: 653
Миз, не си единствената гласувала през 89, ама са ти криви спомените, за да обвиниш "българите в чужбина" за насирането, което настъпи. Даже и да си позабравила, опитай си да си представиш за какъв процент говориш и каква всъщност беше социалната извадка на хората, гласували за комунистите. Ще подскажа: поколението на нашите родители. Всички пенсионери.

Както и да е; който иска, може и избирателна секция да организира, не е сложно.

по_скоро на бабите, които в последствие и симеон4о избраха
оба4е този път наистина е много трудно да се реШи за кого да се гласува  Sick

# 41
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 104
А кога са изборите в България? И нали става за парламентарни избори, че на мен тук ми изпратиха картичка за тукашните за Европарламента?

# 42
  • Мнения: 653
А кога са изборите в България? И нали става за парламентарни избори, че на мен тук ми изпратиха картичка за тукашните за Европарламента?
еврото е на 6,7 Юни
бг парламент са през Юли

# 43
  • Мнения: 613
щом сме избрали да живеем извън държавата, нямаме морално право да избираме властта в нея.

И аз съм на същото мнение.

И аз споделям напълно мнението.

По тази причина нямам и идея как се гласува оттук.

# 44
  • Мнения: 868
И аз не мога да кажа как се гласува в "чужбина." 

Аз не гласувам (в Б-я; тука е друга история), но не заради принципи или морални съображения. Живея извън Б-я вече почти 20 години и не знам кой кой е там, нито кой зад каква платформа стои.     Разбирам, обаче, че  хората, които следят и живо се интересуват от събитията в Б-я биха искали да имат "глас"  и не виждам нищо странно в това.   

# 45
  • Мнения: 6 713
Аз доколкото разбрах не може да се гласува за български парламент, само за евродепутати! В грешка ли съм, кажете моля?!? Praynig

# 46
  • usa
  • Мнения: 2 113
Миз, не си единствената гласувала през 89,

нееееее, не може да бъде! ама верно ли това? а аз толкова години да живея със заблудата, че съм била единствения избирател тогава... бтв, през 89 не е имало избори.... а ако вникваше в това, което четеш, нямаше да стигнеш до извода, че съм обвинявала гласувалите в чужбина за резултатите от които и да било избори, а може би да ми схванеш мисълта...

# 47
  • Мнения: 4 916
Ето нещо, което може да е полезно за българите в страни от ЕС - http://elections.europe.bg/index.php?category=354&id=20471


Лурдес, за ЕП могат да гласуват българи в БГ и в страни от ЕС, а за национален парламент - всички по света. Новото е, че с новата избирателна система гласовете от чужбина не се наливат в един избирателен район (примерно Добрич), а се разпределят национално.

# 48
  • Мнения: 6 713
Лурдес, за ЕП могат да гласуват българи в БГ и в страни от ЕС, а за национален парламент - всички по света. Новото е, че с новата избирателна система гласовете от чужбина не се наливат в един избирателен район (примерно Добрич), а се разпределят национално.

Добре де, ама нали някакви си три месеца искат да си живял в България непосредствено преди изборите, за да имаш право да гласуваш за бълг. парламент!  Thinking

# 49
  • Мнения: 4 916
Лурдес, за ЕП могат да гласуват българи в БГ и в страни от ЕС, а за национален парламент - всички по света. Новото е, че с новата избирателна система гласовете от чужбина не се наливат в един избирателен район (примерно Добрич), а се разпределят национално.

Добре де, ама нали някакви си три месеца искат да си живял в България непосредствено преди изборите, за да имаш право да гласуваш за бълг. парламент!  Thinking

Това е за ЕП.

# 50
  • Мнения: 6 713
Лурдес, за ЕП могат да гласуват българи в БГ и в страни от ЕС, а за национален парламент - всички по света. Новото е, че с новата избирателна система гласовете от чужбина не се наливат в един избирателен район (примерно Добрич), а се разпределят национално.

Добре де, ама нали някакви си три месеца искат да си живял в България непосредствено преди изборите, за да имаш право да гласуваш за бълг. парламент!  Thinking

Това е за ЕП.

Изобщо не ми се връзва, честно!  Embarassed Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 4 916
...
Изобщо не ми се връзва, честно!  Embarassed Rolling Eyes

Ами последните три месеца трябва да си живял в България или страна от ЕС, за да имаш право за гласуваш за ЕП  Peace нормално ми се струва.

# 52
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Изобщо не ми се връзва, честно!  Embarassed Rolling Eyes

Едното гласуване е според правилата на ЕС за това как се избира ЕП, другото  - за български парламент - е според българската конституция, т.е. национална политика (която не трябва задължително да дублира европейските закони)  Peace

# 53
  • Мнения: 6 713
...
Изобщо не ми се връзва, честно!  Embarassed Rolling Eyes

Ами последните три месеца трябва да си живял в България или страна от ЕС, за да имаш право за гласуваш за ЕП  Peace нормално ми се струва.

Да, това е за ЕП Peace. Не можем да гласуваме за бг депутати за Народното събрание на РБългария! Това е, което ме смущава... Thinking

# 54
  • Мнения: 4 916
... Да, това е за ЕП Peace. Не можем да гласуваме за бг депутати за Народното събрание на РБългария! Това е, което ме смущава... Thinking

 Shocked Няма такова нещо. Всеки български гражданин има право да гласува за национален парламент  Peace В момента от посолствата изготвят списъци за откриване на Секционни избирателни комисии - минималният брой е 20 гласоподаватели, които да потвърдят, че искат да гласуват.

# 55
  • Мнения: 6 713
... Да, това е за ЕП Peace. Не можем да гласуваме за бг депутати за Народното събрание на РБългария! Това е, което ме смущава... Thinking

 Shocked Няма такова нещо. Всеки български гражданин има право да гласува за национален парламент  Peace В момента от посолствата изготвят списъци за откриване на Секционни избирателни комисии - минималният брой е 20 гласоподаватели, които да потвърдят, че искат да гласуват.

Ами аз чух, че трябва да си живял в Бг през последните 3 месеца, за да гласуваш на парл. избори. Голяма обърквация! Дано да не е така и да греша, защото честно казано аз предпочитам да избирам български депутати!

# 56
  • В облаците
  • Мнения: 63
Лурдес, за ЕП могат да гласуват българи в БГ и в страни от ЕС, а за национален парламент - всички по света. Новото е, че с новата избирателна система гласовете от чужбина не се наливат в един избирателен район (примерно Добрич), а се разпределят национално.

Добре де, ама нали някакви си три месеца искат да си живял в България непосредствено преди изборите, за да имаш право да гласуваш за бълг. парламент!  Thinking

Това е за ЕП.

Там е работата, че не е само за Европейски парламент. Някой беше написал, че за ЕП се избира според правилата на ЕС за ЕП - това не е вярно. Изборите във всички страни се организират и провеждат според Конституцията на всяка една от страните членки. Във България обаче освен Конституцията е измислен и още един закон, с който се внасят промени в условията за гласуване . По този начин е въведено условието за уседналост (възможно е този принцип да е общ за ЕС), за което писах по-горе и дадох линкове също. Този принцип важи и за местните избори (т.е. кметове), но все още няма официална информация какво ще се случва на парламентарните избори. Напълно нормално е човек да се обърка, защото навсякъде се говори и пише само за изборите за ЕП. Четох статия от февруари, че правителството е подготвило проектозакон, в който се отменя принципа за уседналост, но дали е приет в този му вид, не можах да намеря информация.

Последна редакция: нд, 17 май 2009, 17:49 от калинкамалинка

# 57
  • Мнения: 4 916
...

Добре де, ама нали някакви си три месеца искат да си живял в България непосредствено преди изборите, за да имаш право да гласуваш за бълг. парламент!  Thinking

Това е за ЕП.

Там е работата, че не е само за Европейски парламент. ...

Къде го четеш това, че не е само за ЕП? Дай линкове, всички се интересуваме от това.

# 58
  • Мнения: 2 563
Законът за избиране на народни представители е променен последно през април 2009 г. и в него няма принцип на уседналост.

http://www.mdaar.government.bg/docs/ZINP_04.2009.pdf

Чл. 3 (1) Право да избират народни представители имат българските граждани, навършили 18 години към изборния ден включително, с изключение на поставените под запрещение и на изтърпяващите наказанието лишаване от свобода.

# 59
  • Мнения: 6 713
Аз порових в закона, там единствено попаднах на текста за избирателните списъци:

Чл. 28. (1) От избирателните списъци се заличават имената на гражданите, които до изборния ден са загубили правото си да избират или са починали.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 32 от 2005 г., в сила от 12.04.2005 г., доп. - ДВ, бр. 31 от 2009 г., в сила от 24.04.2009 г.) Заличават се също и имената на гражданите, които са заминали в чужбина не по-малко от два месеца преди изборния ден и не са се завърнали до предаването на списъците на секционните избирателни комисии. Заличаването става по заявление на напусналите страната или служебно по данни, предоставени от Министерството на вътрешните работи. Министерството на вътрешните работи предоставя на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството данни за автоматизираното заличаване на лицата от избирателните списъци 55 дни и 15 дни преди изборния ден.


Аз изобщо не искам да всявам разни смутове, обаче това точно искам да ми се изясни и на мен. Simple Smile

# 60
  • Мнения: 4 916
Аз порових в закона, там единствено попаднах на текста за избирателните списъци:

Чл. 28. (1) От избирателните списъци се заличават имената на гражданите, които до изборния ден са загубили правото си да избират или са починали.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 32 от 2005 г., в сила от 12.04.2005 г., доп. - ДВ, бр. 31 от 2009 г., в сила от 24.04.2009 г.) Заличават се също и имената на гражданите, които са заминали в чужбина не по-малко от два месеца преди изборния ден и не са се завърнали до предаването на списъците на секционните избирателни комисии. Заличаването става по заявление на напусналите страната или служебно по данни, предоставени от Министерството на вътрешните работи. Министерството на вътрешните работи предоставя на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството данни за автоматизираното заличаване на лицата от избирателните списъци 55 дни и 15 дни преди изборния ден.


Аз изобщо не искам да всявам разни смутове, обаче това точно искам да ми се изясни и на мен. Simple Smile


Това, че си заличена от избирателния списък по адрес в Бг, не означава, че не можеш да гласуваш  Peace  Просто отиваш с лична карта или паспорт в секцията, която са ти казали от посолството и гласуваш.

# 61
  • Мнения: 3 804
Според мен това е направено за да не може да се гласува по 2 пъти-т.р изборни екскурзии.

# 62
  • Мнения: 6 713
Това, че си заличена от избирателния списък по адрес в Бг, не означава, че не можеш да гласуваш  Peace  Просто отиваш с лична карта или паспорт в секцията, която са ти казали от посолството и гласуваш.

 doh  doh Innocent

# 63
  • В облаците
  • Мнения: 63
http://www.izbor.eu/index.php?option=com_content&view=articl … amp;catid=19:2009

Това е, което бях чела и ме смути. Не го пуснах по-рано щото намирисва малко на истерия и е доста политизирано. На места се преувеличават нещата, но пък е полезна частта с проверката на заличавнето в ГРАО. Аз се проверих, все още съм в списъците.

Благодаря за линка със закона за изборите  Hug  Видях, че всъщност е отпаднал принципа за уседналост, за което не бях сигурна. Малко сложничко е обяснено за дописването в списъците, но се надявам да нямам проблем, защото аз ще съм си във България за парламентарните избори през юли и ще гласувам там.
    http://www.bulgaria.be/index_izbori2009EP.htm - А това го пуснах в поста си на втора страница.

Последна редакция: пн, 18 май 2009, 00:10 от калинкамалинка

# 64
  • Мнения: 4 916
http://www.izbor.eu/index.php?option=com_content&view=articl … amp;catid=19:2009

Това е, което бях чела и ме смути. Не го пуснах по-рано щото намирисва малко на истерия и е доста политизирано. ...

Нещо не е в час този човек. Ще може да се гласува с лична карта без проблем.
Имах голямо желание да го дочета, обаче стигнах до обясненията за браузъра и ми омръзна  Sunglasses

# 65
  • Мнения: 2 032
А ето как процедира централната избирателна комисия за избиране на членове на еропейския парламент: забавен разказ на Атанас Чобанов от последния брой на в-к Капитал:

http://www.capital.bg/show.php?storyid=719532

# 66
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
А ето как процедира централната избирателна комисия за избиране на членове на еропейския парламент: забавен разказ на Атанас Чобанов от последния брой на в-к Капитал:

http://www.capital.bg/show.php?storyid=719532

Супер! Както всичко в родината, ако не беше тъжно, щеше да е смешно...

# 67
  • Мнения: 6 713
Ето го и списъкът със секциите за гласуване в чужбина. Simple Smile

# 68
  • Мнения: 413
прочетох всички постове, но не видях случай като моят.

аз няма да гласувам в посолството, което ми е на 10-ина км., отказах се от правото си на гласуване за българските кандидати, а ще гласувам в близкия ми Валлокал -избирателна секция с Българския си международен паспорт за австрийските кандидати за ЕП.

# 69
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
прочетох всички постове, но не видях случай като моят.

аз няма да гласувам в посолството, което ми е на 10-ина км., отказах се от правото си на гласуване за българските кандидати, а ще гласувам в близкия ми Валлокал -избирателна секция с Българския си международен паспорт за австрийските кандидати за ЕП.


Това възможно ли е?  newsm78 newsm78

# 70
  • Мнения: 3 521
Това възможно ли е?  newsm78 newsm78

Да, в Германия също има такава възможност - на мен ми изпратиха "картичка" от общината, с която ме уведомяват, че имам възможност да гласувам за немските представители. За целта се попълват някакви формуляри в съответния Амт. Peace

# 71
  • Мнения: 4 916
Това възможно ли е?  newsm78 newsm78

Да, в Германия също има такава възможност - на мен ми изпратиха "картичка" от общината, с която ме уведомяват, че имам възможност да гласувам за немските представители. За целта се попълват някакви формуляри в съответния Амт. Peace

Обаче с българския си документ за самоличност ли ще гласуваш?

# 72
  • Мнения: 3 521
Да с него и една "картичка" от Амта, в която вписват адресната регистрация в Германия, подпечатват я и ме добавят в списъците.

# 73
  • Мнения: 4 916
Да с него и една "картичка" от Амта, в която вписват адресната регистрация в Германия, подпечатват я и ме добавят в списъците.


Супер  Peace не знаех, че може и с бг паспорт

# 74
  • Мнения: 1 062
Не видях Осло в списъка.....
Тук при нас се попълва предварително заявление за желаещите да гласуват. Ако има достатъчно, се прави секция. В майл-а, който получих пише, че може да се гласува и с лична карта. При предишното гласуване беше само с паспорт и ти слагаха печат, че си гласувал. Обяснението - да не "отскочиш" до Швеция и да гласуваш там отново Mr. Green

# 75
  • Мнения: 413
Обаче с българския си документ за самоличност ли ще гласуваш?

Гласува се с български международен паспорт. По пощата получих покана да гласувам за австрийските кандидати, попълних формуляр с данни от бг-паспорта, след което получих писмо, къде трябва да отида да гласувам/секция/. Като губя правото си да гласувам в бгпосолство. Такива покани получават тук тези, които имат документ за Ausweis für EWR-Bürger /европ.гражданин/-задължителен документ за законно пребиваване.

# 76
  • Мнения: 2 032
"Преписвам" емайл, изпратен от bghelp.

________________

Това ще е заглавието на 6 юли в новините. (Заглавието им не го преписвам, защото го намерих за подстрекателно.)
Ти може да промениш това ако гласуваш на 05.07.2009
Искаш ли да  промениш нещата и гласуваш???
А знаеш ли как се гласува в Обединеното Кралство?
Сега ще Ви обясним!


Съобщението се отнася, както за българите, които живеят в Лондон и най-вече за тези,
които живеят в провинцията.
Единствена избирателна секция на изборите за европейски парламент
в Лондон беше тази в българското посолство.
Хиляди българи не гласуваха на предните избори, защото в тяхното
населено място нямаше избирателна секция. Българите в Лондон стояха
на опашка по 1 час, защото имаше само на едно място където да гласуват.
Надяваме се с това съобщение да улесним "лонданчани" в гласуването им
и най-вече да дадем възможност на хората във всички кътчета на Обединеното
Кралство да имат възможност да упражнят законното си право на глас.

1. Българи, желаещи да гласуват, които живеят извън Лондон:

В населеното място, където няма дипломатическо или консулско представителство
на Република България, се образува избирателна секция при наличието на не по-малко
от 100 избиратели, заявили желанието си да гласуват.

За да имате възможност да гласувате първо ще трябва да се отвори избирателна
секция във вашето населено място (град, село, квартал).
За да заявите желанието си да гласувате е необходимо да изпратите следното
заявление - http://www.bulgarianembassy-london.org/images/TEXTS/zajavlenie10.doc
Българските граждани, които желаят да гласуват, заявяват това не по-късно от 20 дни преди
изборния ден (14 юни 2009 г.) в писмена форма чрез саморъчно подписано заявление.
Принтирате заявлението, попълвате го, подписвате се и го изпращате по пощата или
по факс или го сканирате (снимате) и го изпращате по електронна поща.
Заявленията за участие в изборите се изпращат по пощата на адрес:
Bulgarian Embassy, 186-188 Queen’s Gate, London SW7 5HL,
по факс : 020 7584 4948, или чрез електронна поща на адрес: izbori2009@bulgarianembassy.org.uk

Направете го сами!!! Не очаквайте други 100 човека да го направят вместо вас,
защото те от своя страна може да очакват същото от други.

В същото време колкото повече хора изпратят заявлението, толкова по-голям шанс има
във вашето населено място да има повече от една избирателна секция.
Например, ако 2000 българи изпратят заявление за гласуване от Бирмингам, то тогава ще бъдат
открити 2-3 избирателни секции, по този начин ще имате възможност да изберете, която Ви е по-близко.

След като най-малко 100 българи изявят желание да гласуват, ще бъдат открити избирателни секции.
Посолството на Република България в Обединеното Кралство е задължено да осигури място (обикновено обществена
сграда - Библиотека, Църква и т.н.) в населеното място, където се открива избирателна секция.
В сайта на българското посолство и в нашия сайт ще Ви информираме къде са открити избирателни секции.
Самото гласуване става с паспорт или лична карта.

2. Българи, желаещи да гласуват, които живеят в Лондон:

Засега има само една избирателна секция - тази в посолството.
Искате ли гласуването да стане по-лесно и удобно за всички?
Искате ли да не пътувате 2 часа до посолството за да гласувате, а да гласувате в избирателна секция,
която може да е само на 10минути път от вас?
Това може да стане единствено, ако заявим, че ще гласуваме.
Колкото повече българи изявят желание за гласуване, толкова повече избирателни секции ще бъдат открити!

За да заявите желанието си да гласувате е необходимо да изпратите следното
заявление - http://www.bulgarianembassy-london.org/images/TEXTS/zajavlenie10.doc
Българските граждани, които желаят да гласуват, заявяват това не по-късно от 20 дни преди
изборния ден (14 юни 2009 г.) в писмена форма чрез саморъчно подписано заявление.
Принтирате заявлението, попълвате го, подписвате се и го изпращате по пощата или
по факс или го сканирате (снимате) и го изпращате по електронна поща.
Заявленията за участие в изборите се изпращат по пощата на адрес:
Bulgarian Embassy, 186-188 Queen’s Gate, London SW7 5HL,
по факс : 020 7584 4948, или чрез електронна поща на адрес: izbori2009@bulgarianembassy.org.uk

Направете го сами!!! Не очаквайте други да го направят вместо вас, защото те от своя страна
може да очакват същото от други.

# 77
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
аз споделям мнението на миз и останалите не гласуваЩи на бг избори.

имам един въпрос, оба4е, в4ера говоря с приятелка с двойно поданство тук, която е гласувала в бг посолство за избор на бг европарламентари и в ит. си секция, за ит. европарламентари  Rolling Eyes
това легална ситуация ли е?   newsm78

# 78
  • Мнения: 2 032
Има право да гласува за българските представители, има и за 'талянските.
Кое е незаконното тука?

# 79
  • Мнения: 653
Има право да гласува за българските представители, има и за 'талянските.
Кое е незаконното тука?

и аз имам спомен 4е трябва да избереШ за кого .... Ще погледна

# 80
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Има право да гласува за българските представители, има и за 'талянските.
Кое е незаконното тука?

и аз имам спомен 4е трябва да избереШ за кого .... Ще погледна

не мога да намеря официалния декрет, но изглежда 4е за ЕП трябва да се избере едната от страните  Rolling Eyes

# 81
  • Мнения: 2 032
Възможно е.
Аз всъщност заради това на гласувах за ЕП два пъти, породили ми се бяха съмнения, да си призная.
Макар че това си е работа на който те регистрира за гласуване, да провери.

Но на 5 юли ще гласувам, въпреки че на този ден хем имам да бягам в едно състезанийце 10км, хем е рождения ден на малкото и трябва да спрятам парти. Регистрирах се и ще намеря време да се завлечем всички на кънда-мънда в посолството (че и децата няма на кой да оставим.)

# 82
  • Мнения: 334
Сега последно подава ли се заявление за гласуване или не?
В сайта на Външно, в един и същи документ пише две противоположни твърдения:
http://www.mfa.bg/bg/index.php?option=com_content&task=view& … 85&Itemid=569
В началото пише:
3. Избирателните списъци на българските граждани, живеещи постоянно или пребиваващи в чужбина, се съставят въз основа на заявено лично желание за участие най- късно до деня на изборите (чл. 37, ал. 1 от ЗИНП).
Избирател, който не е включен в избирателния списък до изборния ден, се вписва в списъка от секционната избирателна комисия (чл. 37, ал. 2 от ЗИНП) в деня на изборите.
По-надолу обаче четем:
6. Заявлението ( Приложение № 10 от изборните книжа) трябва да е в писмена форма и да е подписано саморъчно (лично) и да съдържа ясно изразено желание за гласуване и се подава с писмо или в електронна форма (по факс или чрез електронна поща на сканирано саморъчно подписано заявление) до посолството на Република България или консулската служба за съответната държава. Заявлението (Приложение № 10 от изборните книжа) се подава не по-късно от 14 юни 2009 г., неделя включително (20 дни преди изборния ден). #Crazy
И какво сега, трябва ли да се пише заявление или зявлението е само за да си направят списъците и да те премахнат от списъците в България?  newsm78

# 83
  • Мнения: 5 710
Aз подадох заявление, след като писах в посолството ни тук.
Заявлението се подава, за да може да се преброят хората ( поне 100 заявления), за да се отвори избирателна секция в съответното населено място.
Крайният срок е 14 юни. Изпратих го по имейл, но не съм получила досега някакво потвърждение или нещо такова. Освен това кой ги отчита тези заявления? Как да съм сигурна, че наистина няма 100 заявления за град Х... + това, става в-с за местоживеене, т.е ако си резидент на село Х, можеш ли да прибавиш заявлението си към тези в най-близкия по-голям град? В заявлението попълваш само местоживеенето си...
Не съм параноичка, но реално ако на някое посолство не му се занимава много лесно може да игнорира заявления, + знаем, че електората на ДСБ например е многоброен в чужбина ...

и изобщо нещата около изборите не  изглеждат много ясни:
http://www.dnevnik.bg/izbori2009/2009/06/10/734025_osse_prashta_ … teli_za_izborite/

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 21:18 от 10cent's

# 84
  • Мнения: 1 436
Сега последно подава ли се заявление за гласуване или не?

Според както разбрах изборни секции има само в местата, където има българско консулство. Ако не си близо до такова и искаш изборна секция, се подава заявление за гласуване до 14ти и ако съберат 100 души желаещи, им отварят секция. Ако вече има изборна секция, можеш да идеш да гласуваш в деня на изборите, няма нужда от предварително записване.

И мен ме вълнуват въпросите на 10 сентс, защото ние сме сто и тринайсет предградия и не ми е ясно как ще седнат с карта на щата да ги броят.

# 85
  • Мнения: 3 804
На нас ни дадоха формуляри от посолството- и казаха,че важи последната постановка- т.е-декларацията се подава най късно 20 дни преди изборният ден и тези които са се явили да гласуват ,но не са попълнили тези декларации няма да бъдат дописвани.

# 86
  • Мнения: 481
Подробна информация би трябвало да има на сайта на посолството в съответната държава.
Попълва се заявление за гласуване.На база на постъпилите заявления,посолството преценява къде,в кои населени места освен в посолството да се отвори избирателна секция.И да се изготвят избирателните списъци.
Аз днес изпратих по имеил заявлението си и получих отговор ,че е прието.(Холандия)

# 87
  • Мнения: 6 713
Ние пратихме до посолството заявления, по мейла по-точно. Мисля, че наново трябва да съберем 100 заявления, независимо че гласувахме за европарламент?! newsm78

# 88
  • Мнения: 334
Подробна информация би трябвало да има на сайта на посолството в съответната държава.

За Атина няма инфо на сайта на външно, друг сайт няма това посолство. Подадох заявление по мейл и абсолютно никакъв отговор не получих, включително и read receipt. Преди 4 години гласувах в Египет и тогава подавахме заявления, като преди това посолството ни уведоми и ни изпрати заявленията. В Атина явно има прекалено българи и в посолството нехаят за тях.

# 89
  • Мнения: 2 381
САЩ:
Изпратихме заявления до следните е-мейл адреси: genconsbul@sbcglobal.net и consul@bgconsulchicago.net
Тази сутрин получих е-мейл от адрес- general consulate of Bulgaria" <genconsbul@sbcglobal.net> и запитване къде ще гласувам и ново заявление. Разликата с първото беше ЕГН и адрес, където се организира гласуването в Чикаго. Има забележка, че ако искам да гласувам на друго място ще трябва да отбележа.

# 90
  • Мнения: 558
Има право да гласува за българските представители, има и за 'талянските.
Кое е незаконното тука?

незаконно е, защото като е гласувала за бг евродепутати в посолството/ консулството е подписала декларация, че не е гласувала в друга ЕС- страна.

тъй като знам, че германците ще изберат правилните хора, реших да гласувам за бг евродепутати; та в консулството ни в Бон ми казаха, че за да се отвори избирателна секция в населено място без посолство/консулство, то 100 човека трябва да заявят желание. иначе може и без предварително заявяване да се гласува- в деня на изборите с паспорт/ лична карта в посолството, попълва се декларация на място.

# 91
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Има право да гласува за българските представители, има и за 'талянските.
Кое е незаконното тука?

незаконно е, защото като е гласувала за бг евродепутати в посолството/ консулството е подписала декларация, че не е гласувала в друга ЕС- страна.
тъй като знам, че германците ще изберат правилните хора, реших да гласувам за бг евродепутати; та в консулството ни в Бон ми казаха, че за да се отвори избирателна секция в населено място без посолство/консулство, то 100 човека трябва да заявят желание. иначе може и без предварително заявяване да се гласува- в деня на изборите с паспорт/ лична карта в посолството, попълва се декларация на място.

ами не е  Rolling Eyes
затова се роди спорът и моите съмнения. нито са я питали дали е ит. гражданин (мерси Джоя  Laughing) и дали ЩЕ гласува за ит. депутати, нито са и казали 4е не може #Crazy
а като ти дават ит. бЮлетина за гласуване пиШе изри4но, 4е ако имаШ такава на друга европейска държава, трябва да им я предадеШ  Rolling Eyes

# 92
  • Мнения: 132
Подробна информация би трябвало да има на сайта на посолството в съответната държава.

За Атина няма инфо на сайта на външно, друг сайт няма това посолство. Подадох заявление по мейл и абсолютно никакъв отговор не получих, включително и read receipt. Преди 4 години гласувах в Египет и тогава подавахме заявления, като преди това посолството ни уведоми и ни изпрати заявленията. В Атина явно има прекалено българи и в посолството нехаят за тях.

По време на предишните парламентарни избори бях част от дипломатическия състав на посолството ни в Атина и бях председател на една от изборните секции. Тогава записванията ставаха и по телефона.  Според броя на записаните граждани се взима решение колко секции да се разкрият, тогава бяха 3 и то всичките на територията на посолството (в Солун нямаше). В деня на изборите, обаче, гласуват всички желаещи с валидни документи за самоличност, независимо дали са подали заявление или не.

А по повод на последното изречение от цитата - посолството не е само за българите от Атина, а за тези от цяла Гърция, които наистина са много. Без да оправдавам никого, в много случаи наистина е физически невъзможно да се отговори и обърне внимание на всеки един... По повод на бездушните, гадни, егоистични и прочее дипломати (защото четох в този форум какви ли не епитети по повод на посолствата) само ще ви кажа, че монетата винаги има 2 страни.  За съжаление от тичане по затвори и спасяване на закъсали роми, издирване на изгубили се пияни съграждани и още куп подобни дейности, не може да се обърне подобаващо внимание на коректните българи, опиращи до посолството. И изобщо тази тема е много обширна и не е  за тук  Peace

# 93
  • Мнения: 334
Без да обиждам никого, познавам хора, изпаднали в беда, на които вратата на посолство (в държава, много по-отдалечена от Гърция) е била хлопвана с думите: "С частни случаи не се занимаваме". За ромите не знам...

# 94
  • Мнения: 4 916
Без да обиждам никого, познавам хора, изпаднали в беда, на които вратата на посолство (в държава, много по-отдалечена от Гърция) е била хлопвана с думите: "С частни случаи не се занимаваме". За ромите не знам...


Зависи от случая все пак. И аз съм виждала случаи от типа - "скарах се с работодателя, наемете ми адвокат за ваша сметка". Това наистина не е работа на посолството.

# 95
  • Мнения: 558
Има право да гласува за българските представители, има и за 'талянските.
Кое е незаконното тука?

незаконно е, защото като е гласувала за бг евродепутати в посолството/ консулството е подписала декларация, че не е гласувала в друга ЕС- страна.

ами не е  Rolling Eyes
затова се роди спорът и моите съмнения. нито са я питали дали е ит. гражданин (мерси Джоя  Laughing) и дали ЩЕ гласува за ит. депутати, нито са и казали 4е не може #Crazy

ами аз и всички други гласуващи подписвахме такава декларация в консулството ни в Бон. Срещу нея, ни даваха плик за бюлетина  Peace

# 96
  • Мнения: 132
Без да обиждам никого, познавам хора, изпаднали в беда, на които вратата на посолство (в държава, много по-отдалечена от Гърция) е била хлопвана с думите: "С частни случаи не се занимаваме". За ромите не знам...

Не се съмнявам че е имало и такива случаи. Всяка структура, в която работят хора си има дефекти, особено държавна структура, каквито са посолствата. Аз съм била свидетел (а и участник, без да ми е било в задълженията) на проява на човечно отношение от страна на посолството в десетки случаи, много от които дори куриозни. Заради това казах че всичко си има две страни, затова и обобщенията са неуместни, а и почти винаги - неправилни..

# 97
  • Мнения: 5 710
http://www.dnevnik.bg/izbori2009/2009/06/17/737627_123_sa_sekcii … a_za_bulgarskite/

тоест, българските турци си подават заявления за гласуване, за да им отворят 123 секции?

м/у другото излезе списъка с изборните секции в чужбина:
http://www.mfa.bg/bg/index.php?option=com_content&task=view& … 04&Itemid=569

# 98
http://www.dnevnik.bg/izbori2009/2009/06/17/737627_123_sa_sekcii … a_za_bulgarskite/

тоест, българските турци си подават заявления за гласуване, за да им отворят 123 секции?


Какво се чудиш? Организацията е желязна.

Доган поиска 23 000 гласа във Варна
Доган поиска 30 000 гласа от Пиринско
Доган поиска 21 000 гласа от добруджанци

..... и така нататък Confused

# 99
  • Мнения: 2 032

Аз ли ослепявам, или това е най-безмисленият списък на света: не виждам нито адреси, ни дявол, а само, че (например) в Лондон има 4 избирателни пункта?

# 100
  • Мнения: 5 710
Ти се учудваш, че е трудно, като може да е лесно ли?
В Чорлу има 15 избирателни секции, а в Италия 3, като едната е в някакво село близо до Наполи.
Corlu е 200 хиляден град, там сигурно секциите са на всеки 2 преки, ще ги видят и без да ги търсят.
Не че се сърдя на Доган или сънародниците ни в Турция - организирани хора, подават заявления, отварят им секции.. има кой да ги повика, организира... всичко е точно.

# 101
  • Мнения: 558
ужас Crazy над 120 са в Тр....

в немската тема имаше линк, че понякога законодателството на чуждата страна не позволява да се откриват изборни секции извън дипломатическите представителства- затова в Германия ще са 6.

някои ще пътуват по над 100км, за да гласуват, а тея в БГ, с изборни секции под г***, ще висят по кафетата. Мисля, че трябва да направят гласуването задължително, както е в Гърция!

# 102
  • Мнения: 2 032
Ти се учудваш, че е трудно, като може да е лесно ли?

Ако го виждам все пак правилно: списъкът им е безмислен, защото не ти помага да видиш къде да отидеш гласуваш. Да, учудва ме за къ'в тогава го публикуват.
Ще пиша да се оплача. Crossing Arms

# 103
  • Мнения: 1 436
Нашият консул ни обеща светло бъдеще, а именно - да сложат адресите на сайта на консулството в най-скоро време. Имам подозрения, че даже и те не знаят къде точно ще бъдат изборните секции.

# 104
  • Мнения: 2 563
А в самия изборен ден какво да очаквам? В Ню Йорк ще гласувам. Нещо опашки, трудности?

# 105
  • Мнения: 334
В цял свят избирателните секции са 259.
В Турция са разкрити 122 секции, а броят на изселниците ни е 240000.
В Гърция са разкрити 3 секции, броят на българите е 380000.
В Испания са разкрити 16 секции, броят на българите е 350000.
В Америка, където само на територията на щата Илинойз живеят 220000 българи, а общият им брой е около 800 000, секциите са 15.
В Молдова при наличието на 30000 гласоподаватели е разкрита 1 секция.
Това ако не е подмяна на вота, здраве му кажи!

# 106
  • Мнения: 2 032
Защо да е подмяна на вота, нали (копирам от личен емайл):

ЦИК даде възможност за отваряне на нови секции по усмотрение на консулите. Това може да стане до деня на изборите. Вижте решението номер 178 на ЦИК от 18 юни тук:

http://www.cik2009.bg/?resh=179

За да се отвори секция във Вашия град в чужбина направете следното.

Проверете дали има предвидена секция във Вашия град ето тук:

http://www.izbor.eu

Ако няма секция, намерете координатите на българското посолство или консулство във Вашата страна ето от тази страница:

http://www.mfa.bg/bg/index.php?option=com_searchinlist&Itemid=445

Обадете се в консулството и настоявайте да бъде отворена секция съгласно решение 178 на ЦИК. Вижте по-долу наръчника за отваряне на секции. По-добрият вариант е да се свържете с други българи от Вашия район, да се обявите за инициативен комитет и да заявите желание да бъде организирана секция от негово име, а не индивидуално.


-Много българи, живеещи в чужбина, не желаят да гласуват.
-Турците пък желаят и не са се измързеливили да спазят процедурата за отваряне на избирателни секции.
-Две и две прави четири.

# 107
  • Мнения: 822
Няколко момчета - ентусиасти, живеещи в чужбина, са направили този сайт:

http://www.iskamedaglasuvame.com/modules.php?op=modload&name … RegisterElections

... за да е по-лесна на българите зад граница проверката, къде има одобрени секции и хората могат да гласуват...
Утре ще постна и тяхното послание...
Споменават няколко държави, които не позволяват на тяхна територия да се извършват избори за други държави, освен в посолства и консулски отдели. Между тези държави са и Канада, Германия, Гърция, Македония... Тоест дори да има достатъчно желаещи в тези държави, допълнителни секции не могат да бъдат отворени...
Информацията, която публикувам е непроверена, така че се извинявам, ако има неточности.

Момчетата дават и препратка към резултатите от изборите в чужбина през 2005 г.
http://www.2005izbori.org/results/1-32.html

# 108
  • Мнения: 3 804
Днес говорих с посолството,казаха,че можело и без предварително попълнена деклация да се гласува-т.е направо в изборният ден.Нещо което в началото бяха отрекли като възможност.

# 109
  • Мнения: 481
Е,Германия няма да си измени законодателството заради нашите избори.Неудобно и нечестно спрямо големия брой сънародници там,но това е.Да похваля посолството в Холандия-на сайта има достатъчно инфо и навреме обявено.На имейлите,които изпратихме със заявленията за гласуване ни беше отговорено,че са приети в рамките на няколко часа.Отворили са секции на местата от където са постъпили повече от 100 заявления.Но е факт,че тук има много българи,които не желаят да гласуват.

# 110
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
в Цюрих ще има избирателна секция за пръв пьт, доколкото знам Thinking....голямо сьбиране на декларации имаше, но поне сега тези, които искат да гласуват няма да има нужда да се разхождат заради това до посолството в Берн....

# 111
  • Мнения: 334
Специално за Германия, едно какво са написали хора, които живеят там и са запознати със ситуацията:
http://ide.li/article3607.html
Наистина интересен въпрос: как на Гърция е разрешено да открие 20 избирателни секции из цялата страна, при положение, че законът забранява, а на България - не?

# 112
  • Мнения: 893
Внимание!

Момичета, на мен ми пука какво става в България! Пука ми кой ще оправлява роднините ми, приятелите ми, родината ми!
Но ми е непосилно да пътувам 600 км, за да отразя правото си на глас в Стокхолм на предстоящите парламентарни избори!
Сформират се групи от всички краища на света за разкриването на допълнителни секции.
Подайте вашата молба сега!

http://www.iskamedaglasuvame.com/modules.php?op=modload&name … RegisterElections

На мен ми пука!
А на вас?!


п.с. Видчх, че има даден линк, но едва ли много хора са го забелязали между редовете...

# 113
  • Мнения: 5 183
Аз доскоро мислех, 4е понеже живея в 4ужбина от 8 години, нямам моралното право да гласувам.
Днес говорих с майка, татко и сестра ми.
Промених си мнението. Те ме молят да гласувам и ще го направя.
Ето ви и един линк към реч на Доган:
http://www.youtube.com/watch?v=r1wZvPkorx8&eurl=http://www.f … e=player_embedded

# 114
  • Мнения: 45
Това е списъкът на избирателните секции в чужбина по държави

www.iskamedaglasuvame.com

# 115
  • Мнения: 5 710


п.с. Видчх, че има даден линк, но едва ли много хора са го забелязали между редовете...[/b]

Това е ОК, и държа да участвам в тези избори. И то държа да участвам в секция, която е удобна за достигане от мен.  Но мисля, че законния срок беше 14 юни ( за заявления), който аз спазих.
Сега тази инициатива с каква тежест е спрямо закона всмисъл откриват ли се секции в резултат от нея?


ПАрдон, сега прочетох, че е премахнат крайния срок и минималния брой заявления.  Peace
http://www.iskamedaglasuvame.com/modules.php?op=modload&name … RegisterElections


Последна редакция: нд, 28 юни 2009, 22:31 от 10cent's

# 116
  • Мнения: 5 183
Само да допъълня списъка с държави, в които може да се гласува.
Вчера съобщиха 4е и при нас, Окланд, Нова Зеландия, ще се гласува.

10 cents, откриват се, да. Такъв е случая с нас. Именно в4ера се събираха подписи и заявления, за да се види колко биха глкасували и дали да се провеждаст избори на територията на страната. А снощи се получи имейл от БГ Дружество, в който се казва, че в резултатна събраните подписи, Изборна секция в Auckland, New Zealand, ще има.

# 117
  • Мнения: 5 710
Аз направо не мога да повярвам, че в Болоня, който е университетски град няма няколко десетки студента, които да подадат заявление...

# 118
  • Мнения: 2 563
В чужбина имаме ли право на мажоритарен вот?

# 119
  • Мнения: 1 436
Хиър, май не. Според мъжа ми гласуваш за партия  Thinking

# 120
  • Мнения: 45
Не, в чужбина нямаме право на мажоритарен вот, само на пропорционален т.е. за партия, но и мажоритарните са партийни, така че разликата не е огромна на тези избори.

# 121
  • Мнения: 45
Съобщение от "Гласуване без граници"

Лидия Фауст успя да организира бус (50 места,WC, Klima) за желаещите да дадат гласа си за парламентарните избори 2009 на 05.07.2009.
Маршрутът е Щутгарт-Мюнхен, а цената на билета 11:50 на човек. Тръгване на 05.07(неделя) в 8:00 часа от централна гара (Щутгарт). Връщане на 05.07(неделя) в 14 часа .
Ако искате да бъдете включени в списъка, обадете се на тел:
0711-3040165, моб: 0162-31 580 21 . lidiyafaust@yahoo.de Лидия Фауст.

Местата са ограничени, а желаещите много, така че побързайте!!!
Разгласете обявата на приятели, роднини, познати!
Вижте и тук: http://www.izbor.eu/vote

Поздравления за Лидия!

Антони,
един от вас

# 122
  • Мнения: 2 032
Копирам нещо от Български Великден, ама с две думи, избирателни секции могат да се създават до деня на изборите, по преценка на консулствата. Подчертах с болд по-важното.

__________________________

Драги сънародници от чужбина,
>
> Писахме ви преди няколко седмици с призив да гласувате в изборите за
> Народно събрание на 5-ти юли.
>
> Днес се обръщаме към вас отново, защото има ново, положително развитие за
> възможностите на българите в чужбина да гласуват.
>
> Нова избирателна секция може да се образува буквално до деня на изборите,
> без необходим минимум подписани заявления - по преценка на българските
> консулства, ако има желаещи сред диаспората в даден район.

>
> Трябва да използваме тази възможност и да създадем колкото може повече
> избирателни секции в чужбина.
>
> Спрямо изборите през 2005-та, броят на предвидените от държавната
> администрация секции в чужбина е намален драстично във всички държави, с
> изключение на една, където е рязко увеличен. Коя е тази страна? Отговорете
> си сами: http://www.monitor.bg/article?id=204037 .

>
> Затова съмишленици от Българският Велидкен, заедно с активни сънародници
> от Facebook-групата „Гласуване без граници”, създадохме интернет-сайт за
> създаване  на нови избирателни секции в чужбина:
> http://www.iskamedaglasuvame.com
>
> Потърсете там коя е най-близката до вас утвърдена избирателна секции в
> чужбина.
>
> Можете да гласувате във всяка секция в чужбина, без нужда от предварителна
> „регистрация” или „заявление”. Нужен ви е само или валиден български
> паспорт, или валидна българска лична карта
.
>
> НЯМА значение в коя страна в чужбина сте, дали сте там временно или
> постоянно, или с какъв статут/виза сте. Идете до най-близката избирателна
> секция и ще МОЖЕТЕ да гласувате.
>
> ВАЖНО: чрез http://www.iskamedaglasuvame.com можете да поискате създаване
> на нова избирателна секция, ако няма такава достатъчно близо до вас. Или
> просто да намерите и подкрепите създаване на секция, ако българи от вашия
> район вече са поискали това.
>
> Пак там ще намерите препратки към карта на света с всички секции и техните
> адреси, както и към възможност да се самоорганизирате за съвместно
> пътуване до най-близката до вас избирателна секция.
>
> Ако не намирате за кого да гласувате, то поне гласувайте ПРОТИВ онези,
> които поддържат корупцията и дърпат България назад и срещу приобщаването й
> в Европа.
>
> Препратете този е-мейл до всеки българин в чужбина, когото познавате, с
> вашия призив да гласува!
>
> Благодарим, че не ви е безразлична съдбата на България и на българите по
> света.
>
> ----------------------
> Българският Великден
> http://www.bgvelikden.org

# 123
  • Italia
  • Мнения: 4 492
И аз допреди няколко дни бях твърдо реШена да не ходя да гласувам,но ...си промених мнението. Отивам да пусна бЮлетина в неделя, заЩото ми дойде в пове4е да 4ета и слуШам какви ги мисли и върШи на Доган .  Crossing Arms Peace

# 124
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Макдирок  Peace

Сега имам един тъп, ама много тъп въпрос.
Гласува се с лична карта или паспорт/ червения/, така ли? На личната карта не е отбелязана адресната ти регистрация в Германия.
В Де има 5 посолства, където може да се гласува. Приятелката ми живее в долна Саксония, но ще дойде до Берлин, хем ще гласува, хем ще се видим.

Дали ще направят проблем, защо не гласува в Бон.
 

# 125
  • Мнения: 2 032
Да, личната карта или международния паспорт.
Не е по "местоживеене".

http://www.iskamedaglasuvame.com/modules.php?op=modload&name … F0%EC%E0%ED%E8%FF

Ако в списъка вече има удобна/близка за теб утвърдена секция за гласуване, просто иди и гласувай там. Няма нужда да се "регистрираш" предварително.

http://www.mediapool.bg/show/?storyid=153889&srcpos=10

# 126
  • Мнения: 3 371
шехи, гласува се с лична карта, червен паспорт или военна книжка/мъжете/. дори да не си пратила заявление, няма да има върнати и можеш да гласуваш, ще те впишат допълнително.
не е нужно да ти е отбелязана адресната регистрация.
тази сутрин имах включване  за "хоризонт", поне за холандия важи това.

не съм сигурна , че само 5 са местата където може да се гласува в германия. то в холандия, че е една шепа страна има 4 секции, в германия би трябвало да са много повече.



# 127
  • Мнения: 2 032
В Германия законите не позволяват да има избирателни секции извън посолствата/консулствата. Затова.

# 128
  • Мнения: 3 371
В Германия законите не позволяват да има избирателни секции извън посолствата/консулствата. Затова.
ок. представа нямах за германия, че е така.

# 129
  • Мнения: 822
Успяха вече да ни преброят... Може би и да ни разпределят... Но много ми се иска да ги изненадаме...
 http://www.monitor.bg/article?id=204037

# 130
Моя приятелка вчера ми разказа как през 2005 год. с мъжа й (и двамата са българи) били 4 часа път до Чикаго, за да гласуват, и там не им позволили да упражнят правото си на глас, понеже се представили само с български лични карти и не носели със себе си червените паспорти.
Това, както става ясно, е произолие на местните организатори (консулство?) и познатите ми са били възпрепятствани незаконно. Как човек може да се защити от подобни случики?

# 131
  • Мнения: 653
Моя приятелка вчера ми разказа как през 2005 год. с мъжа й (и двамата са българи) били 4 часа път до Чикаго, за да гласуват, и там не им позволили да упражнят правото си на глас, понеже се представили само с български лични карти и не носели със себе си червените паспорти.
Това, както става ясно, е произолие на местните организатори (консулство?) и познатите ми са били възпрепятствани незаконно. Как човек може да се защити от подобни случики?

логи4но е в 4икаго бг ли4на карта да не е документ за самоли4ност, тя важеШе само на територията на бг, а сега от 2007 и в пове4ето евр. страни, но не навсякъде

# 132
  • Мнения: 2 032
През 2005 имаше недоглеждане в изборния закон, сега го промениха и е повече от ясно, че може само с лична карта да се гласува.

Цитат
Как човек може да се защити от подобни случики?

На мен ми се случи; опищях орталъка (пък и много бременна точно преди раждане се бях замъкнала), а мъжът ми, който е с по-будна гражданска съвест и по-рационален, си плю на перото и писа писма да външното министерство, президентството, европейски инсититуции и кой ли не.
Та законът е оправен, поне в това отношение.

Цитат
4 часа път до Чикаго

А, да, четем сега, че в Чикаго има една-едничка избирателна секция; докато в братски Измир има...22 секции.

# 133
логи4но е в 4икаго бг ли4на карта да не е документ за самоли4ност, тя важеШе само на територията на бг, а сега от 2007 и в пове4ето евр. страни, но не навсякъде
Не знам дали е толкова логично при положение, че те не се легитимират с тези лични карти пред американските власти, а пред служители на българското консулство. Излиза, че българските дипломати не признават българските документи на български граждани. Моята логика нещо такова ми говори. Thinking

Алиса, браво на по-будната гражданска съвест. Wink Хубаво е, че тази "подробност" вече е уредена изрично.

# 134
  • Мнения: 2 381
А, да, четем сега, че в Чикаго има една-едничка избирателна секция; докато в братски Измир има...22 секции.

Хайде сега! Когато попълвахме заявлението изрично ни попитаха дали искаме да гласуваме и на друго място, освен посоченото (Изборите откак помня винаги са били в една от бг църкви, които всички знаят). Нас просто ни уреждаше посоченото и не съм променяла. Получих буквално на следващия ден запитване от бг консулство в Чикаго. По- горе са публикувани заявленията, все пак.
За 2009 г. говоря.

# 135
  • Мнения: 2 032
Niki1, не се разбира кои сте "вие" и за какво запитване става дума.

# 136
  • Мнения: 2 381
Алиса, аз и мъж ми - демек гласоподавателите. След като изпратихме заявленията за участие, на следващия ден получих е-мейл със запитване - "къде ще гласувате" и още едно заявление специално за Чикаго. Трябваше да попълня място, където искам да гласувам, освен вече определеното.
Няма желание за гласуване, въпреки огромния брой българи точно тук. Иначе се дава възможност за гласуване и откриване на секции. (Ако имаше бг събор, на който се раздават кебапчета ситуацията щеше да е по- различна). За съжаление  Tired

Последна редакция: ср, 01 юли 2009, 17:47 от Niki1

# 137
  • Мнения: 2 032
Разбрах, мерси.

Няма желание за гласуване, въпреки огромния брой българи точно тук.

Това е жалко. И иронично.

# 138
# 139
  • Мнения: 45
Аз лично смятам, че не може да се има пълно доверие на хората в комисиите в чужбина, особено ако са представители на посолствата. Посланниците се назначават от президента, с други думи са пряко подчинени на една политическа сила и когато липсват наблюдатели или членове на комисиите от други политически сили, не би могло да има сигурност дали реалните резултати от гласуването са отчетени в СИК. Затова има нужда от застъпници и членове във всяка една избирателна комисия. Защото би било най-долната подигравка хората да харчат пари и да бият стотици километри да гласуват, а след това гласът им да бъде опорочен.

Това е съобщение от "Гласуване без граници"

Всички, които искат да получат пълномощно за застъпници в секциите с право да присъстват на преброяването на гласовете,
СПЕШНО да ми изпратят своите лични данни (3 имена, ЕГН, лична карта - номер , дата и място на издаване, срок на валидност) на мейла delarea@abv.bg.

За нарушения в изборния ден пишете в групата или директно ми звънете на тел. 00359 88 434 75 70.

# 140
  • Мнения: 2 185
Преборихме се и ние да гласуваме ( Далас), хванахме последния влак.
Доколкото разбирам ще има само бюлетини на партиите, нали така? После дали ще ни преразпределят гласовете по някакъв начин по местоживеене...нещо не ми се връзват нещата...къде ( за коя личност) ще иде моят глас?

# 141
  • Мнения: 489
Много ни се иска да гласуваме с мъжа ми, но трябва да пътуваме около 100 км за това  Rolling Eyes и не знам дали ще успеем с бебето.  Sad Ужасно ме е яд на Германия, че не разрешава да се разкриват секции извън посолствата.  #Cussing out
А че в Турция има толкова секции... нямам думи  ooooh!, то е ясно кой плаща  Tired

# 142
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Blagodarya za otgovorite.
 A kakvo schte poprechi na priyatelkata mi da glasuva v Berlin i navraschtane da glasuva i v Bon. Kak schte razberatq che glasat i e dubliran.?
Ne schte go napravi, vaprosat e samo hipotetichen.
Sori za latiniza.

# 143
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Преборихме се и ние да гласуваме ( Далас), хванахме последния влак.
Доколкото разбирам ще има само бюлетини на партиите, нали така? После дали ще ни преразпределят гласовете по някакъв начин по местоживеене...нещо не ми се връзват нещата...къде ( за коя личност) ще иде моят глас?

Clairette, до сега (на предишните избори) обявяваха към коя секция приспадат емигрантските гласове, специално аз съм засичала едва след изборите, когато обявяват броенето на бюлетините по секции  Peace
Не зная дали предварително може да се получи тази информация, но след изборите до сега са съобщавали  yes
В сайта на ЦИК не намерих да пише, но, ако искаш проверявай от време на време: http://www.cik2009.bg/?resh=0&page=0

Аз лично смятам, че не може да се има пълно доверие на хората в комисиите в чужбина, особено ако са представители на посолствата. Посланниците се назначават от президента, с други думи са пряко подчинени на една политическа сила и когато липсват наблюдатели или членове на комисиите от други политически сили, не би могло да има сигурност дали реалните резултати от гласуването са отчетени в СИК.

Това призив да доброволстваме като наблюдатели ли е?
Хубаво е да се знае как да се сигнализира за нарушения, но аз лично не изхождам от презумпция, че хората в посолството само чакат да гласувам, за да ми подменят бюлетината  Peace

Темата тук се превърна в "гласуване на емигрантите от света срещу тези, които живеят в Турция"  Crazy
Ми, някои хора от други партии се притесняват, не точно от споменатия неколкократно лидер на полит. движение  Tired

# 144
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Темата тук се превърна в "гласуване на емигрантите от света срещу тези, които живеят в Турция"  Crazy
Ми, някои хора от други партии се притесняват, не точно от споменатия неколкократно лидер на полит. движение  Tired

Mentha, тя цялата акция е към това насо4ена, за жалост  Confused
не е "гласувайте, заЩото е редно", а "гласувайте среЩу"...

# 145
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Преборихме се и ние да гласуваме ( Далас), хванахме последния влак.
Доколкото разбирам ще има само бюлетини на партиите, нали така? После дали ще ни преразпределят гласовете по някакъв начин по местоживеене...нещо не ми се връзват нещата...къде ( за коя личност) ще иде моят глас?


Clairette, към горния си пост допълвам със следния цитат:
Цитат
Най-важната от промените е свързана с начина, по който ще се преизчисляват гласовете. Централната избирателна комисия (ЦИК) вече няма да определя в кой избирателен район на страната ще „отиват“ гласовете. Те ще се изчисляват на национално ниво, общо за съответната партия или коалиция. В изборния ден всеки избирател гласува в съответната секционна избирателна комисия (СИК). Сборът от резултатите от СИК в един избирателен район определя съотношението на политическите сили в него. Това е за всеки от съществуващите 31 района.
Отделно на национално ниво от сбора във всички райони се получава общото съотношение на политическите сили. Към него се прибавят гласовете от чужбина и заедно двете дават облика на постижението на партията в изборите като цяло. От тези гласове зависи разпределението на броя на мандатите в 240-членния парламент. Това са

Бройки и нищо повече

Тези мандати трябва да бъдат превърнати в имена, а имената на кандидатите за депутати се намират в избирателните райони.
Оттук нататък се гледа съотношението на силите по избирателни райони. Не се вземат предвид гласовете от чужбина, а само това разпределение, получено от гласовете в страната. Идеята е съотношението на територията на всеки район да бъде запазено.
източник

И още:
Цитат
На тези избори ще гласуваме в чужбина с бюлетини, на които ще пише само имената на партиите. Няма да има мажоритарни кандидати или имена на кандидат-депутати от всяка партия, защото това важи само когато сме в някои регион в България. След кратка дискусия в този блог, стигнахме до извода, че според закона, гласовете ни отиват директно за партиите. Така ще помогнем на избраната от нас партия да има повече мандати, но няма да можем да определим кой в листите да ги запълни. Това все пак е по-добре от предишни избори, където всички гласове в чужбина са отивали в определен РИК и са омаловажавали местния вот.
източник

# 146
не е "гласувайте, заЩото е редно", а "гласувайте среЩу"...

Това е вярно. А, ако знаете какви предизборни клипове се въртят по телевизията в БГ, ум да ви зайде. Crazy
Като най-фрапиращи визирам тези на БСП, които са се вкопчили в Бойко Борисов и Костов и излъчват едни мрачни клипове, от които ни гледат застрашително физиономиите на гореспоменатите. Няма ги вече онези вежливи клипове с усмихнати дечица с червени балончета, на които сме свикнали от предишни избори. Изобщо положението е много хард. Laughing

# 147
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
не е "гласувайте, заЩото е редно", а "гласувайте среЩу"...

Това е вярно. А, ако знаете какви предизборни клипове се въртят по телевизията в БГ, ум да ви зайде. Crazy
Като най-фрапиращи визирам тези на БСП, които са се вкопчили в Бойко Борисов и Костов и излъчват едни мрачни клипове, от които ни гледат застрашително физиономиите на гореспоменатите. Няма ги вече онези вежливи клипове с усмихнати дечица с червени балончета, на които сме свикнали от предишни избори. Изобщо положението е много хард. Laughing

стига бе, Костов оЩе ли съЩествува?  Shocked
(ето заЩо не гласувам  Embarassed)

# 148
  • Мнения: 2 185
Благодаря ти Мента, просветна ми  Flutter .
стига бе, Костов оЩе ли съЩествува?  Shocked

Не само, че съществува, ами се говори, че Бойко ще му е проводник към властта ...опази Боже! Те се въртят все едни и същи, трябва да е имало летален изход, за да не е някой от същите лица в парламента или на власт.

# 149
  • Мнения: 3 804
Благодаря ти Мента, просветна ми  Flutter .
стига бе, Костов оЩе ли съЩествува?  Shocked

Не само, че съществува, ами се говори, че Бойко ще му е проводник към властта ...опази Боже! Те се въртят все едни и същи, трябва да е имало летален изход, за да не е някой от същите лица в парламента или на власт.
Така е ,според последните  проучвания Бойко ,няма събере гласове за самостоятелен кабунет и ще бъде принуден да се коалира с поне 3 партии

# 150
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Благодаря ти Мента, просветна ми  Flutter .
стига бе, Костов оЩе ли съЩествува?  Shocked

Не само, че съществува, ами се говори, че Бойко ще му е проводник към властта ...опази Боже! Те се въртят все едни и същи, трябва да е имало летален изход, за да не е някой от същите лица в парламента или на власт.

Бойко е ченге, мутра и бивш охранител на бай Тошо, на кого мислите, че ще е проводник?

Лесно се поддава народът на провокации и лъжи, 20 години вече. Аман.

# 151
  • Мнения: 5 710
не е "гласувайте, заЩото е редно", а "гласувайте среЩу"...

Това е вярно. А, ако знаете какви предизборни клипове се въртят по телевизията в БГ, ум да ви зайде. Crazy
Като най-фрапиращи визирам тези на БСП, които са се вкопчили в Бойко Борисов и Костов и излъчват едни мрачни клипове, от които ни гледат застрашително физиономиите на гореспоменатите. Няма ги вече онези вежливи клипове с усмихнати дечица с червени балончета, на които сме свикнали от предишни избори. Изобщо положението е много хард. Laughing

този ли имаш предвид?  Shocked

http://www.bsp.bg/bg/bsptv?PHPSESSID=148e5963bc47873acc013de2bbe1c14d

# 152
Именно това.
Голяма агресия, нали ви казвам. Кампания "против", а не "за".
Има и недоволни, обаче. Shocked Laughing

# 153
  • Мнения: 2 032

Това ще уплаши бабичките.
Но е малоумно прозведение.
Както и да е.
Гласувайте.

# 154
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Именно това.
Голяма агресия, нали ви казвам. Кампания "против", а не "за".
Има и недоволни, обаче. Shocked Laughing

Нещастник...

# 155
  • Мнения: 45
Аз лично смятам, че не може да се има пълно доверие на хората в комисиите в чужбина, особено ако са представители на посолствата. Посланниците се назначават от президента, с други думи са пряко подчинени на една политическа сила и когато липсват наблюдатели или членове на комисиите от други политически сили, не би могло да има сигурност дали реалните резултати от гласуването са отчетени в СИК.

Това призив да доброволстваме като наблюдатели ли е?
Хубаво е да се знае как да се сигнализира за нарушения, но аз лично не изхождам от презумпция, че хората в посолството само чакат да гласувам, за да ми подменят бюлетината  Peace

Темата тук се превърна в "гласуване на емигрантите от света срещу тези, които живеят в Турция"  Crazy
Ми, някои хора от други партии се притесняват, не точно от споменатия неколкократно лидер на полит. движение  Tired

Разбирайте го както искате. Истината е, че когато ние сами не направим малкото, което зависи от нас, за да станат нещата по-добри, никой друг не може да ни помогне.

Грешите! Емигрантите трябва да гласуват, защото по конституция са български граждани като всички останали, родени са в България, израснали са и са били възпитани в България и независимо къде живеят, както всички останали сънародници, те цял живот ще си останат българи. Не трябва да се пренебрегва, че една от причините за подобряването на българската икономика са финансите, които емигрантите изпращат към Родината ежемесечно.

И не мога да си обясня защо трябва да се отнасяме апатично към изборите в България. Независимо къде живеете, със сигурност сте осъзнали, че няма друга нация, която самоволно да се предава без бой пред долните игрички на политиците. Защо нашата нация толкова лесно се поддава на манипулации? Защо хората за 20 години не се научиха да мислят, да правят преценки на база фактите, а не лъжите на този или онзи? Изход винаги има, но за него се плаща цена - дали да пожертваш един ден от личното си време, дали да погледнеш истината в очите, дали да си пуснеш чалга и да се вглъбиш в робската психика, че няма начин, не може, трудно е..........

При всички случаи изборът е личен и винаги носи последствия след себе си.

"Единственото нещо, от което се нуждае злото, за да триумфира, е добрите хора да не правят нищо"

Последна редакция: пт, 03 юли 2009, 02:10 от Never say never

# 156
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Ето ги тези крадци:
http://www.capital.bg/show.php?storyid=748103

# 157
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

Грешите! Емигрантите трябва да гласуват, защото по конституция са български граждани като всички останали, родени са в България, израснали са и са били възпитани в България и независимо къде живеят, както всички останали сънародници, те цял живот ще си останат българи. Не трябва да се пренебрегва, че една от причините за подобряването на българската икономика са финансите, които емигрантите изпращат към Родината ежемесечно.

И не мога да си обясня защо трябва да се отнасяме апатично към изборите в България. Независимо къде живеете, със сигурност сте осъзнали, че няма друга нация, която самоволно да се предава без бой пред долните игрички на политиците. Защо нашата нация толкова лесно се поддава на манипулации? Защо хората за 20 години не се научиха да мислят, да правят преценки на база фактите, а не лъжите на този или онзи? Изход винаги има, но за него се плаща цена - дали да пожертваш един ден от личното си време, дали да погледнеш истината в очите, дали да си пуснеш чалга и да се вглъбиш в робската психика, че няма начин, не може, трудно е..........



ами аз съм си казала мнението в тази и в други теми  Rolling Eyes
въобЩе не става въпрос за безразли4ие, просто смятам за редно 4овек да гласува по местоживеене, там където проблемите и ситуациите са му ясни, заЩото се сблъсква с тях всеки божи ден. не вярвам във впе4атления създадени от пресата, или от близки и познати.
по абсолЮтно съЩата при4ина се дразня, когато на тукаШните избори гласуват хора, които не са стъпвали в Италия от 20 години. не смятам, 4е са наясно с неЩата и 4е гласуват с някакво разбиране...
това ми е мнението за постоянно живееЩите в 4ужбина, за изклЮ4ение смятам тези, които карат половин година в България и са в кра4ка с неЩАта.


напълно съм съгласна с това, което казваШ за манипулацията и пр., но не виждам с какво може да сме полезни, при положение 4е всеки път, в който някой българин в 4ужбина се опита да говори за българските неуредици, веднага му се нахвърлят 100 4овека да му кажат, 4е ниЩо не разбира и да си спомни откъде е тръгнал. сега пък се оказва, 4е разбираме и трябва да гласуваме  #Crazy

какъв е процентът, който Ще изместят "емигрантските" гласове и заЩо сме толкова сигурни, 4е баШ от 4ужбина Ще се гласува за носеЩи промени лица (каквито всъЩност няма  Confused), а не за познати мутри?

много моля да не се приема за полемика постът ми, тези въпроси си ги задавам и без връзка с предстояЩите избори  Rolling Eyes

# 158
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
не съм гласувала от 2001 ли беше newsm78
сега смятам да го направя

# 159
  • Мнения: 2 032
feiam, аз съм го удари на "купуване" на гласове. Ако гласуваш, другата седмица като се видим, ще ти купя бира. Ако не- само хладко нес-кафе.  Wink

Сериозно, мисля че много добре знаеш и проблемите на обществото в Бг, и изкривяването в резултатите поради негласуване.

# 160
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
feiam, аз съм го удари на "купуване" на гласове. Ако гласуваш, другата седмица като се видим, ще ти купя бира. Ако не- само хладко нес-кафе.  Wink

Сериозно, мисля че много добре знаеш и проблемите на обществото в Бг, и изкривяването в резултатите поради негласуване.


леле сега и бележка от посолството Ще трябва да искам  ooooh! Laughing

# 161
  • Мнения: 2 032
Или да сЪ закълнеш.  Wink

# 162
  • Мнения: 2 093
тази година ще гласувам. Тук в сайта на бг консулството в Торонто има подробно обяснение как се гласува и какво се изисква.

http://www.bgconsultoronto.info/news_and_events.php

Аз малко се бях откьснала от политическия живот в Бьлгария, но сега като си ходих пьрвото нещо, което видях по телевизията беше Бойко Борисов. Тоя човек кьде ли не се появяваше, много централна фигура. Не можах да си обесня какво виждат хората в него, но определено сьбуди заспали чувства в мен и в неделя гордо ще крача кьм избиратевлната секция.

# 163
  • Мнения: 5 710
логи4но е в 4икаго бг ли4на карта да не е документ за самоли4ност, тя важеШе само на територията на бг, а сега от 2007 и в пове4ето евр. страни, но не навсякъде
Не знам дали е толкова логично при положение, че те не се легитимират с тези лични карти пред американските власти, а пред служители на българското консулство. Излиза, че българските дипломати не признават българските документи на български граждани. Моята логика нещо такова ми говори. Thinking

Алиса, браво на по-будната гражданска съвест. Wink Хубаво е, че тази "подробност" вече е уредена изрично.

Посолствата  са суверенна територия. Там държавата упражнява суверенна власт, както на корабите в океана, например.
Тоест там Е България, независимо къде е.
Това го знае всяко хлапе.

# 164
  • Мнения: 5 183
Изборите в Нова Зеландия приключиха преди 2ч 42 минути.

# 165
  • Мнения: 3 371
за холандия - към 12,30  хол време, малко над 500 гласували в 4те секции общо, има повишена избирателна активност , сравнена с избори '2005, няма нито един наблюдател  на партии.

# 166
  • Мнения: 653
логи4но е в 4икаго бг ли4на карта да не е документ за самоли4ност, тя важеШе само на територията на бг, а сега от 2007 и в пове4ето евр. страни, но не навсякъде
Не знам дали е толкова логично при положение, че те не се легитимират с тези лични карти пред американските власти, а пред служители на българското консулство. Излиза, че българските дипломати не признават българските документи на български граждани. Моята логика нещо такова ми говори. Thinking

Алиса, браво на по-будната гражданска съвест. Wink Хубаво е, че тази "подробност" вече е уредена изрично.

Посолствата  са суверенна територия. Там държавата упражнява суверенна власт, както на корабите в океана, например.
Тоест там Е България, независимо къде е.
Това го знае всяко хлапе.

 Laughing  ne vingi e tolkova elementarna logikata, leni, zatowa i neshtata se urejdat sas zakon  ooooh!

# 167
  • Мнения: 5 710
логи4но е в 4икаго бг ли4на карта да не е документ за самоли4ност, тя важеШе само на територията на бг, а сега от 2007 и в пове4ето евр. страни, но не навсякъде
Не знам дали е толкова логично при положение, че те не се легитимират с тези лични карти пред американските власти, а пред служители на българското консулство. Излиза, че българските дипломати не признават българските документи на български граждани. Моята логика нещо такова ми говори. Thinking

Алиса, браво на по-будната гражданска съвест. Wink Хубаво е, че тази "подробност" вече е уредена изрично.

Посолствата  са суверенна територия. Там държавата упражнява суверенна власт, както на корабите в океана, например.
Тоест там Е България, независимо къде е.
Това го знае всяко хлапе.

 Laughing  ne vingi e tolkova elementarna logikata, leni, zatowa i neshtata se urejdat sas zakon  ooooh!



Именно, qioia. Закон.

Закон за избиране на народни представители
27.05.2009

(3) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г., в сила от 12.04.2005 г., доп. - ДВ, бр. 31 от 2009 г., в сила от 24.04.2009 г.) Избирателите в чужбина удостоверяват самоличността си с паспорт, лична карта или военна карта съгласно чл. 13, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за българските документи за самоличност. В случай, че срокът на валидност на паспорта или на личната карта на избирателя е изтекъл, той се допуска до гласуване, ако представи удостоверение, издадено от дипломатическо или консулско представителство на Република България, че е подал заявление за удължаване на срока на валидност или за издаване на нов паспорт или лична карта.


Закон за българските документи за самоличност:

Чл. 13. (1) На българските граждани се издават следните документи за
самоличност:
1. лична карта;
2. (доп. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г., доп. - ДВ, бр. 29 от 2003 г.,
в сила от 02.09.2003 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 111 от 2004 г.) паспорт, дипломатически
паспорт, служебен паспорт, моряшки паспорт, военна карта за самоличност;

# 168
  • Мнения: 653
cheti po_vnimatelno, sluchkata e ot 2005
zitirash zakon ot 2009

# 169
  • T"A
  • Мнения: 2 515
В Израел изборната секция затвори в 19:00 (т.е. преди половин час).

# 170
  • Мнения: 334

въобЩе не става въпрос за безразли4ие, просто смятам за редно 4овек да гласува по местоживеене, там където проблемите и ситуациите са му ясни, заЩото се сблъсква с тях всеки божи ден.
това ми е мнението за постоянно живееЩите в 4ужбина, за изклЮ4ение смятам тези, които карат половин година в България и са в кра4ка с неЩАта.


Видях ги на опашката в посолството, жени над средна към пенсионна възраст, които биха могли да бъдат моята или твоята майка, някои образовани, други не толкова, избрали временното емигрантство и нискоквалифициран труд, за да помогнат на семействата си и най-вече да осигурят по-добър живот на децата си. Жени далеч от същите тези семейства, деца и внуци, жени, чиято младост е преминала в строеж на "светлото бъдеще" и чиято родина не може да осигури ако не нормално, то поне едно достойно съществуване. Разочаровани, излъгани и невярващи, жени, които гласуваха "не за себе си, тя нашата ясна, за децата, за внуците", жени, които чух да казват: "ако бяхме добре, нямаше да сме тук". Та аз пък питам: тези хора нямат ли правото да решават бъдещето на родината си, в която отчаяно искат да се върнат?

# 171
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Бойко Борисов беше изтипосан на супер огромна снимка в един холандски вестник. И думите му как щял да се справи с корупцията и бедността....Лично аз не мога да го понасям....

# 172
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

въобЩе не става въпрос за безразли4ие, просто смятам за редно 4овек да гласува по местоживеене, там където проблемите и ситуациите са му ясни, заЩото се сблъсква с тях всеки божи ден.
това ми е мнението за постоянно живееЩите в 4ужбина, за изклЮ4ение смятам тези, които карат половин година в България и са в кра4ка с неЩАта.


Видях ги на опашката в посолството, жени над средна към пенсионна възраст, които биха могли да бъдат моята или твоята майка, някои образовани, други не толкова, избрали временното емигрантство и нискоквалифициран труд, за да помогнат на семействата си и най-вече да осигурят по-добър живот на децата си. Жени далеч от същите тези семейства, деца и внуци, жени, чиято младост е преминала в строеж на "светлото бъдеще" и чиято родина не може да осигури ако не нормално, то поне едно достойно съществуване. Разочаровани, излъгани и невярващи, жени, които гласуваха "не за себе си, тя нашата ясна, за децата, за внуците", жени, които чух да казват: "ако бяхме добре, нямаше да сме тук". Та аз пък питам: тези хора нямат ли правото да решават бъдещето на родината си, в която отчаяно искат да се върнат?


MaryJane, то4но това, казвах : който е извън България, за да работи, но живее с бг проблеми и ги следи, е в пълно право да гласува. хора, като мен, които от 20 години са се потопили в друга реалност, и 4иито деца Ще растат на друго ,място, за които политиката на България е 4етена в Интернет и слуШана от родители и познати, за мен нямат морално право да определят живота на постояно сблъскваЩите се с определена реалност.
за пореден път : това е ли4но и незадължаваЩо мнение, така аз 4увствам неЩата.

пп. Алиса, приготви се за бира, имам форумски свидетел  Laughing
(какво не се прави за една бира  Twisted Evil, или демек, всяко правило си има изклЮ4ения)

Последна редакция: нд, 05 юли 2009, 21:48 от feiam

# 173
Разкажете за Лондон и Испания. Наистина ли имало огромни опашки, свършили бюлетините ......... ? Confused

# 174
  • Мнения: 3 371
за холандия, преди малко предавах за хоризонт - над 2500 гласоподаватели в 4те секции. сравнено с 2005, 5 пъти по-висока избирателна активност, тогава са били едва 516.

# 175
  • Мнения: 2 786

въобЩе не става въпрос за безразли4ие, просто смятам за редно 4овек да гласува по местоживеене, там където проблемите и ситуациите са му ясни, заЩото се сблъсква с тях всеки божи ден.
това ми е мнението за постоянно живееЩите в 4ужбина, за изклЮ4ение смятам тези, които карат половин година в България и са в кра4ка с неЩАта.


Видях ги на опашката в посолството, жени над средна към пенсионна възраст, които биха могли да бъдат моята или твоята майка, някои образовани, други не толкова, избрали временното емигрантство и нискоквалифициран труд, за да помогнат на семействата си и най-вече да осигурят по-добър живот на децата си. Жени далеч от същите тези семейства, деца и внуци, жени, чиято младост е преминала в строеж на "светлото бъдеще" и чиято родина не може да осигури ако не нормално, то поне едно достойно съществуване. Разочаровани, излъгани и невярващи, жени, които гласуваха "не за себе си, тя нашата ясна, за децата, за внуците", жени, които чух да казват: "ако бяхме добре, нямаше да сме тук". Та аз пък питам: тези хора нямат ли правото да решават бъдещето на родината си, в която отчаяно искат да се върнат?


MaryJane, то4но това, казвах : който е извън България, за да работи, но живее с бг проблеми и ги следи, е в пълно право да гласува. хора, като мен, които от 20 години са се потопили в друга реалност, и 4иито деца Ще растат на друго ,място, за които политиката на България е 4етена в Интернет и слуШана от родители и познати, за мен нямат морално право да определят живота на постояно сблъскваЩите се с определена реалност.
за пореден път : това е ли4но и незадължаваЩо мнение, така аз 4увствам неЩата.

пп. Алиса, приготви се за бира, имам форумски свидетел  Laughing
(какво не се прави за една бира  Twisted Evil, или демек, всяко правило си има изклЮ4ения)


Съгласна съм с феям за моралното право.
Също така и всеки има правото да не гласува, ако не подкрепя никой от кандидатите.

# 176
  • Мнения: 489
Днес пред посолството в Бон хиляди българи чакаха по 2-3 часа, за да пуснат гласа си!Повечето от тях пътуваха и немалко километри до там. Цял ден, дори в 18 ч все още имаше над 150 човека чакащи! Нашето семейство пътува 100 км,  за да гласува. Дано оправдаят доверието ни.  Peace 
Всъщност, добре че ни пуснаха с бебето да минем отпред, иначе едва ли щяхме да издържим на такова чакане с нея.    ooooh!
За Мюнхен чух, че още в 12ч били свършили бюлетините?!  Shocked

# 177
  • Мнения: 2 032
Разкажете за Лондон и Испания. Наистина ли имало огромни опашки, свършили бюлетините ......... ? Confused
В секцията, където ние гласувахме в Лондон, имаше огромна опашка: над 700 човека (каза някой), но хората бяха в добро настроение, дружелюбни и любезни. Нас например ни пуснаха без да чакаме, защото бяхме с малки деца. Ставаше много бавно, а помещението беше неудобно, ама това е. Бюлетини имаше.

Е, в квартала беше паркирано навсякъде по "български": кой къде сварил; а и веднага настъпах изплюта дъвка, но нищо.

А също "блеснах", явявайки се в... прясно "целуната" кола. От автобус. Уф. От едната страна- лъсква, от другата- току-що смачкана. Застрахователната компания в неделя не може да изпрати заместител, така че карахме незаконно, без огледало и с поръбена редна част, само и само да стигнем там.  Embarassed

feiam, готова съм.

Последна редакция: пн, 06 юли 2009, 01:03 от Алиса

# 178
  • Мнения: 2 563
В Ню Йорк също имаше опашка, към 100ина човека се изви. Ние чакахме към 1/2 час. В самата секция хората бяха много любезни, но бавнички и разхвърляни.

На опашката  ooooh! Притискаха ме отзад и масово един човек пазеше място за няколко приятели/роднини. Не да кажем хората са отскочили да си купят вода или нещо, а един отишъл по-рано и като стигне към края, пристига едно такси, изсипва се тумба роднини и с никакво притеснение се намърдват пред тебе. Яд ме, защото аз можех да чакам 15 минути, ако бях останала при приятели, които видях напред в опашката. Даже мъжът ми искаше да се предредим, аз обаче - не, не е правилно. И кво, мен ме е*аха.

# 179
  • Мнения: 2 381
В Чикаго беше открита и втора секция. За съжаление много малко беше броят на предварително регистрираните, което удължи процеса на чакане (по час, час и половина към обяд).
Хората бяха много спокойни, комисията вътре също- обясняваха много търпеливо на всеки как да гласува.
 

# 180
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
в барселона чакахме около 2 часа до Момента  Simple Smile. адска жега и опашка, ама не се дадохме.
хора от консулството споделиха, че такава активност не са виждали до сега. до 12 часа вече е имало около 500 гласа.
тази секция станала реалност благодарение на... мисля че казаха почетната консулка на българия в барселона. испанка, влюбена в страната ни.
тя спонсорирала всичко, включително и разхладителните напитки за хората, които работиха в изборния ден.
а самата тя обикаляше постоянно, зорко следеше за евентуални нередности Laughing

# 181
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
В Торонто беше много барзо, имаше доста хора, но комисиата беше на ниво Simple Smile, гласувахме за 10 мин буквално. Много хора, видиах такива с които не сме се виждали от 5 год.   Laughing ...

# 182
  • Мнения: 2 093
Хайде и аз да кажа за Торонто. Чакахме на опашка около 30 мин. Не мисля че имаше повече от 50-60 човека, докато чакахме, но хората непрекъснато идваха. Всичко беше организирано много цивилизовано. Абсолютно нямаше разлика дали си се записал предварително или не, защото всички чакаха на една опашка и единствено когато наближиш врата, питаха дали има регистрирани и ги пускаха пред другите чакащи. Когато ни дойде реда, веднага ни записаха данните и гласувахме, което отно по-малко от 5 минути. Да си призная изненадах се колко много хора се бяха появили, но като чета тази тема виждам, че навсякъде е така.

Малко спам по темата- сьс сьпруга ми отидохме да си извади международен паспорт в София. Нямахме снимка и той се съмняваше че ще свършим някаква работа. Цялто нещо ни отне 1 час, защото хванахме обедната почивка. Извади си международен паспорт и лична карта, които бяха готови за 3 дни. Един много любезен младеж в паспортното, попьлни молбата, обясни ни от кьде може да си направим снимки и изобщо всичко необходимо. Бяхме страшно изненадани. След това разбрахме, че сегашния министьр на администрацията (или както там се води) е внесьл доста промени и организацията на услугите от подобен вид. Предполагам, че изборите се организират от друга инстанция, но по сьщия начин ни направиха много добре впечатление днес.

Интересно ми е дали някой знае, кои са хората, които работеха в изборните секции по света-в смисьл дали са доброволци или организирани от консулствата.

# 183
  • Мнения: 2 563
Абсолютно нямаше разлика дали си се записал предварително или не, защото всички чакаха на една опашка и единствено когато наближиш врата, питаха дали има регистрирани и ги пускаха пред другите чакащи.

Интересно ми е дали някой знае, кои са хората, които работеха в изборните секции по света-в смисьл дали са доброволци или организирани от консулствата.

В Ню Йорк нямаше такова нещо. Дори не проверяваха дали си регистриран. Вписваха име, адрес и толкова.

По секциите са били доброволци. Моя приятелка беше в секцията в Бостън.

# 184
  • Мнения: 2 185
В секцията в Далас също имаше навалица...най-неочаквано  Wink .

Това, което ме втрещи- при почти 70% обработени протоколи от чужбина, около 83% от целия чужбински вот е за ДПС  #Crazy . 64000 гласували в Турция  ooooh! . Май наистина по-добре да се прекарти гласуването извън Бг  Rolling Eyes
http://rezultati.cik2009.bg/activity/index.html

# 185
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
И в Монреал беше навалица - чакахме малко над 2 часа. Бях доста изненадана всъщност.

# 186
  • Мнения: 3 241
В Париж беше спокойно, нямаше опашки.
Влизаш, записват те и гласуваш Simple Smile Ние минахме към 16ч., но и преди това е било ОК:)

# 187
  • Мнения: 3 804
Дамаск-нямаше никого,когато отидох ,аз за няма и 2 минути гласувах,но повечето които живеят тук са заминали за БГ
Мом ичета на предите избори имаше сайт с резултатите на секциите от чужбина за тези някой да знае дали има  newsm78

# 188
  • Мнения: 550
Ето списък с резултатите от вси4ки избирателни секции в 4ужбина :

http://rezultati.cik2009.bg/protocols/rik_32/list.html

# 189
  • Мнения: 3 804
Ето списък с резултатите от вси4ки избирателни секции в 4ужбина :

http://rezultati.cik2009.bg/protocols/rik_32/list.html

Благодаря   bouquet

# 190
  • Мнения: 1 473
При нас гласуването мина съвсем спокойно. Не можаха обаче да ми кажат, с  гласовете от Европа, депутати от кой район на БГ ще влязат в парламента. Това ме разочарова, защото означава че ще има нагласяване на гласове.

# 191
  • Мнения: 2 563
Това, което ме втрещи- при почти 70% обработени протоколи от чужбина, около 83% от целия чужбински вот е за ДПС  #Crazy . 64000 гласували в Турция  ooooh! . Май наистина по-добре да се прекарти гласуването извън Бг  Rolling Eyes
http://rezultati.cik2009.bg/activity/index.html

% ще стане по-малък, когато всички в чужбина гласуват. Както стана в България, хората не ходиха за гъби тоя път и успяха да понамалят силата на купените гласове.

# 192
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Хайде и аз да ви разкажа за гласуването.
В Мадрид беШе тотален ХАОС Crazy.Ние 4акахме около 3 4аса и малко пове4е Rolling Eyes докато влезнем,след нас останаха поне 400 4овека оЩе.
Бяха затворили две секции и хората от всякьде идваха за да гласуват в посолството.Оказа се оба4е ,4е е имало оЩе две секции открити за които НИКОЙ не знаеШе.Когато се видяха в 4удо с толкова хора по4наха да казват кьде са другите секции,4е тези които бяха последни на опаШката ако искат направо да трьгват натам.
Аз два 4аса беснеех #2gunfire hahaha ,как може да не извикат майките с малките деца да минат отпред а не да се пекат на онези гореЩини пьк вси4ки ме гледаха много странно Confused.
Накрая бях много хепи Mr. Green,заЩото на някой явно му стал за де4ицата(след като някои ве4е бяха 4акали 2 4аса на 35 градуса)и ги пуснаха отпред.
Има и снимки Party,това друг пьт няма да се види Wink.Сега се боря сьс уебШопа да ги ка4а Mr. Green,после Ще ги пусна да видите как най_сетне се СьБУДИХМЕ Peace.

# 193
  • Мнения: 45
Всички гласове от чужбина се добавят към общия брой на събраните гласове за съответната партия в България. Не се прибавят към определен район.

# 194
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
В секцията в Далас също имаше навалица...най-неочаквано  Wink .

Това, което ме втрещи- при почти 70% обработени протоколи от чужбина, около 83% от целия чужбински вот е за ДПС  #Crazy . 64000 гласували в Турция  ooooh! . Май наистина по-добре да се прекарти гласуването извън Бг  Rolling Eyes
http://rezultati.cik2009.bg/activity/index.html
Кларет Simple Smile, те тези гласчета ще се разходят с автобуса и пак ще гласуват ... Ние обаче няма да има как. Не че ще е голяма загуба де, капка в морето  Twisted Evil ...

# 195
  • Ispania
  • Мнения: 4 483


ОпаШката обикаляШе посолството Mr. Green









Последна редакция: пн, 06 юли 2009, 22:40 от Val

# 196
  • Мнения: 2 185
В секцията в Далас също имаше навалица...най-неочаквано  Wink .

Това, което ме втрещи- при почти 70% обработени протоколи от чужбина, около 83% от целия чужбински вот е за ДПС  #Crazy . 64000 гласували в Турция  ooooh! . Май наистина по-добре да се прекарти гласуването извън Бг  Rolling Eyes
http://rezultati.cik2009.bg/activity/index.html
Кларет Simple Smile, те тези гласчета ще се разходят с автобуса и пак ще гласуват ... Ние обаче няма да има как. Не че ще е голяма загуба де, капка в морето  Twisted Evil ...

Ели, дори и да вземат автобусчето, ще гласуват само по веднъж...сега гласуват по два пъти  Rolling Eyes Не знам и аз кое е по-добре, ама това е ненормална работа.

# 197
  • Мнения: 5 183
Ние тук сме една шепа Българи и все пак има 79 гласували!  Peace

# 198
  • Мнения: 45
Хора, които не говорят, пишат и четат на български език НЕ МОГАТ да се наричат българи. В Англия според новия им закон, ако не се положи изпит по история на страната и изпит по английски език, които да бъдат успешно издържани, паспортът остава само химера.

Задължително трябва да се промени избирателният ни закон, но не и да се отменя двойното гражданство.

Едно случайно намерено мнение от dir.bg "По-добре въведете задължително гласуване или още по-добре образователен ценз. Натикайте в затвора ръководители на партии, дето купуват и фалшифицират гласове. Въведете електронно гласуване (това го правят нормалните държави). Въведете маркиране на палците на гласувалите (това го правят доста страни). Може да се въведе и значимост на гласовете - напр. от 18 год. до 65 год. - един глас. За над 65 год. - 0.5 гласа (този метод е въведен в Швеция или в Дания - не съм съвсем сигурен). МОЛЯ, ПОСЛУШАЙТЕ ИЗБИРАТЕЛИТЕ И КОРИГИРАЙТЕ НАМЕРЕНИЕТО СИ!"

# 199
  • Мнения: 2 563
Хора, които не говорят, пишат и четат на български език НЕ МОГАТ да се наричат българи.

Което включва и децата на много от пишещите в този подфорум.

# 200
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Правото на глас е едно от основните, които дава Конституцията безусловно на всеки (пълнолетен) гражданин на страната.
Не се дава на който плаща ДОД, на който има образователен ценз или някакви знания и умения. Така е в повечето западни демокрации и аз лично бих била много разочарована, ако ни бъде отнето това право. Заради това, че не живеем в България, нямаме право да гласуваме на местни избори, има разлика между видовете избори и управление.

 ooooh!  Не може да се взима решение кой да гласува в зависимост от това коя партия искате да взлезе (или в случая - да не влезе) в парламента - това е абсурдно! Утре ще се появи партия, която няма да се хареса на някой от вас, и, за да не събере гласове, ще решите, че нейните гласоподавателите нямат право да гласуват Crazy (които могат да са основно жени, основно неграмотни хора или примерно гейове)...

Хора, които не говорят, пишат и четат на български език НЕ МОГАТ да се наричат българи. В Англия според новия им закон, ако не се положи изпит по история на страната и изпит по английски език, които да бъдат успешно издържани, паспортът остава само химера.

Задължително трябва да се промени избирателният ни закон, но не и да се отменя двойното гражданство.
Взимаш закон, който в Англия евентуално е за гражданство, и го даваш за пример за право за гласуване.  ooooh!
Факт е обаче, че ОК не поставя подобни условия (владеене на езика) на гласоподавателите си зад граница (за да им даде право на гласуване): http://www.direct.gov.uk/en/Governmentcitizensandrights/UKgovern … ections/DG_073241 - поне аз не намерих подобно условие, но ти можеш да дадеш цитат към източника си на информация.
 Tired За твое сведение - и за придобиване на българско гражданство по натурализация се държи изпит по български език.

Последна редакция: вт, 07 юли 2009, 10:49 от Mentha

# 201
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ние тук сме една шепа Българи и все пак има 79 гласували!  Peace

МАЙКА (и другите, които имат подобни данни), от къде имаш информация колко са гласувалите?
И аз търсих за Израел, но нещо се затрудних  newsm78

ТУК пише, че до 12:30 на обяд са гласували 83 човека, но предвид това, че при нас неделя е работен ден, имаше доста хора в последния час преди затварянето на избирателната секция (аз също гласувах тогава)  Thinking така че тази статистика не ми е информативна нещо....

# 202
  • Мнения: 2 032
Намирам за смехотворни идеите за тестове за език, за налагане на образователен ценз за гласуване или за отнемане на глас заради възраст.
Но понеже не ги взимам насериозно, няма да  коментирам нито прекопирания налудничав цитат по-горе, нито нападките към сънародници, гласували различно от нас.

Never say never, излагаш се, обаче.

# 203
  • Мнения: 2 786
Мента, ето тук могат да се видят резултатите за всяка избирателна секция.
От падащото меню избери Чужбина най-долу.

http://rezultati.cik2009.bg/protocols/rik_02/list.html

# 204
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мерси, щастлива.
Не бях забелязала, че най-отдолу има опция "чужбина"  Blush

250 човека са гласували, т.е. правилно съм преценила, че в следобедните часове е имало повече хора.

 Peace

# 205
  • Мнения: 3 241
Леле до къде стигнахме - да се дават идеи да се отнема глас поради възраст.
Някои хора явно не са много в час с правата на човека.
Това е тъжно  ooooh!

# 206
Леле до къде стигнахме - да се дават идеи да се отнема глас поради възраст.
Някои хора явно не са много в час с правата на човека.
Това е тъжно  ooooh!

Разбира се! Това е дискриминация. Няма друга дума за подобни "схеми".
Етническите турци нямат вина за престъпленията с купуване и продаване на гласове, въпреки че са в центъра на цялата машинация. Но не на тях трябва да се търси отговорност! Те са жертви на манипулация и е тъжно, че "българите" - умните, неподкупни и образовани българи Rolling Eyes - се поддават на расистки настроения...

# 207
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
ей, вал, ма то в мадрид било по-зле от барселона!
при нас поне беше от едната страна сградата на консулството, а от другата дървета, които ако попаднеш под клоните им, пазеха нещо.

я кажете, какви са отзивите за нашите избори по новините ви.
аз все още не нищо не съм чула Rolling Eyes

# 208
  • Мнения: 71
 Привет на всички.
Аз все още съм в България. Много радостен е факта, че много млади хора гласуваха този път. Искренно се надявам, че този път нещата ще започнат за се подобряват, разбира се не веднага. Все още не е ясно какво наследство са оставили БСП и Доган....
Ами за отзивите от чужбина - дадоха репортажи от Лондон и градове от Испания. Снимки на чакащи хора на дълги опашки. Спомена се, че дори в град в Испания, съжалявам, не си спомням името са свършили бюлетините и стотици хора не са могли да гласуват.
За съжаление от чужбина дойде най-голямата подкрепа за Доган.
Хей така да знаете, Вие които живеете  в чужбина и не искате да гласувате - без значение от причините, да знаете че след 10-на години може и да няма къде да си дойдете, защото като турците станат първа сила - и управляват България, може и да не Ви трябва двойното гражданство.

# 209
  • Мнения: 1 473
След 10 години я камилата, я камиларя, както се казва в една приказка.

А по въпроса за двойното гражданство, то които има и второ, го е взел, защото не разчита на българското си такова, поне при мен е така. Така, че да се плаши ме по този начин е най малкото смешно.
 Истериите на тема турци също не носят положителен ефект, още повече България е член на Европейския съюз и като такава е приела, че националността отстъпва на заден план, там където граници между държавите няма, където хора, пари и стока се движат свободно и интересите на мнозинството са водещи и винаги основани на принципите на демокрацията и свободата.
Който иска да участва в друг филм, негова си работа.

# 210
  • Мнения: 71
Значи ana07  ще ти бъде приятно Доган да си развява коня в България и той да определя правилата и реда в страната!!!!
Знам, че няма как да те изплаша - ти имаш двойно гражданство.
Пишеш, че не разчиташ на българското - ами тогава защо не се откажеш от него......
Такива приказки много съм ги чела..

# 211
  • Мнения: 653
За съжаление от чужбина дойде най-голямата подкрепа за Доган.
Хей така да знаете, Вие които живеете  в чужбина и не искате да гласувате - без значение от причините, да знаете че след 10-на години може и да няма къде да си дойдете, защото като турците станат първа сила - и управляват България, може и да не Ви трябва двойното гражданство.


аууу ужас, много ни изплаШи, Ще вземе и торбалан да дойде или дядо мраз да не ни донесе подаръци  Laughing

# 212
  • Мнения: 71
За съжаление от чужбина дойде най-голямата подкрепа за Доган.
Хей така да знаете, Вие които живеете  в чужбина и не искате да гласувате - без значение от причините, да знаете че след 10-на години може и да няма къде да си дойдете, защото като турците станат първа сила - и управляват България, може и да не Ви трябва двойното гражданство.


аууу ужас, много ни изплаШи, Ще вземе и торбалан да дойде или дядо мраз да не ни донесе подаръци  Laughing

Аз  говоря за реални неща -  Вие пък за торбалан и дядо мраз!  newsm78

# 213
  • Мнения: 71
В края на краищата не искам да се заяждам с никой.
Всеки има право на гледна точка.
Всеки има причина да  живее там където е сега.
Надявам се всички да са щастливи! И да живеят добре!
Всеки сам прави избора си.

# 214
  • Мнения: 1 473
Не се отказвам от бг. гражданство, защото един ден ще стана министър прецедател на България, а може и президент, но за целта ще трябва да се жертвам и да поживея 5 години в БГ преди това.

# 215
  • Мнения: 71
ВЕрвай си, както казваше Царя. Само тебе чакаме! Joy
Министър преЦедател може и да станеш, но Министър председател - не вярвам

# 216
  • Мнения: 1 473
Вервам си...в Бг всичко е възможно, май по добре от мен го знаеш.

# 217
  • Мнения: 71
За съжаление си права!  bouquet

Искрено обаче се надявам, че нащата могат да се променят....... Поетапно.

# 218
  • Мнения: 2 786
Истериите на тема турци също не носят положителен ефект, още повече България е член на Европейския съюз и като такава е приела, че националността отстъпва на заден план, там където граници между държавите няма, където хора, пари и стока се движат свободно и интересите на мнозинството са водещи и винаги основани на принципите на демокрацията и свободата.
Който иска да участва в друг филм, негова си работа.

И Турция е член на ЕС, нали? Laughing
Нищо притеснително няма, че друга държава ти се бърка във вътрешните работи, нали?  Laughing
Това е нормална практика навсякъде, нали? Laughing

Последна редакция: вт, 07 юли 2009, 16:11 от щастлива

# 219
  • Мнения: 8
Да бе, да Турция е член на ЕС. И Русия, Украйна, Беларус, Македония...
Къде живееш? Май наистина трябва образователен ценз, ноне и възрастов, защото като чета как се пише по форума лошо ми става.

# 220
  • Мнения: 1 473
И от кога Турция е член на ЕС, че нещо съм пропуснала, или в Бг и с това ви промиват мозъците...

# 221
Да бе, да Турция е член на ЕС. И Русия, Украйна, Беларус, Македония...
Къде живееш? Май наистина трябва образователен ценз, ноне и възрастов, защото като чета как се пише по форума лошо ми става.

 Joy


Турция е член на "Евровизия". Може би оттук идва объркването. Laughing

# 222
  • Мнения: 2 032
А, в тази тема настала веселба.

мадам Бижу, не знам защо бъркаш (1) чумата Доган+кръговете с (2) бедните наши сънародници, които живеят като във феодалния строй и разчитат на милостинята от дерибеите.

Да, от Доган и обкръжението му няма по-неуки, неможещи, неразбиращи, но затова пък крадливи, нагли и хищни питекантропи. Ами няма. Даже и смешникът Сергейчо и Вълшебния Стрелец Гоце отстъпват.

Пък и ако помниш за възродителния процес, знаеш и как нашите сънародници бяха насилени и натирени да бягат от родните си земи.

# 223
  • Мнения: 2 786
Да бе, да Турция е член на ЕС. И Русия, Украйна, Беларус, Македония...
Къде живееш? Май наистина трябва образователен ценз, ноне и възрастов, защото като чета как се пише по форума лошо ми става.

Ти не разбра ли, че иронизирах поста й? Shocked
Май на някой друг му трябва ценз за нещо друго ...

# 224
  • Мнения: 2 786
И от кога Турция е член на ЕС, че нещо съм пропуснала, или в Бг и с това ви промиват мозъците...

Прочети собствения си пост и ще разбереш защо те иронизирах по този начин ...
"Истериите на тема турци също не носят положителен ефект, още повече България е член на Европейския съюз и като такава е приела, че националността отстъпва на заден план, там където граници между държавите няма, където хора, пари и стока се движат свободно и интересите на мнозинството са водещи и винаги основани на принципите на демокрацията и свободата."

Това, че България е в ЕС, я прави външна граница на ЕС и точно с Турция.
Затова всякаква намеса на тази държава във вътрешните работи на България е нежелателна и твоите пожелания за демокрация и свобода, както и отстъпване на националността на заден план заради ЕС, звучат повече от нелепо в този контекст.
Между другото, не съм в България.

П.П. Нищо не казваш за намесата на друга държава във вътрешните работи на България.
Това част ли е от членството и размиването на границите и националностите или пък е леко незаконно?
(Въпросът е риторичен - уточнявам за неразбралите, за да им спестя някои неудобства)

Последна редакция: ср, 08 юли 2009, 01:47 от щастлива

# 225
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Много буквално тълкувате поста на Ана  ooooh! Аз не видях в нейния пост твърдение, че Турция е член на ЕС, но след него темата ми заприлича на развален телефон... Като членка на ЕС България би трябвало да е приела да не дели своите граждани според етническата им принадлежност и това, че част от българските граждани имат и турско самоопределение не ги прави друга категория граждани (т.е. намеците да не им се дава да гласуват и т.п. са меко казано неприемливи от гледна точка на принципите на демокрация, които държавата ни се е ангажирала да спазва).

Съгласна съм с Алиса, че ненавистта към Доган и партията му се пренася върху избирателите му, и това, към което се призовава тук, граничи с расизъм и дискриминация.  Rolling Eyes

А за каква намеса в политиката на България става въпрос? По какъв начин Турция се меси в политиката и?

# 226
  • Мнения: 71
А, в тази тема настала веселба.

мадам Бижу, не знам защо бъркаш (1) чумата Доган+кръговете с (2) бедните наши сънародници, които живеят като във феодалния строй и разчитат на милостинята от дерибеите.

Да, от Доган и обкръжението му няма по-неуки, неможещи, неразбиращи, но затова пък крадливи, нагли и хищни питекантропи. Ами няма. Даже и смешникът Сергейчо и Вълшебния Стрелец Гоце отстъпват.

Пък и ако помниш за възродителния процес, знаеш и как нашите сънародници бяха насилени и натирени да бягат от родните си земи.


Алиса, нещо не разбирам какво бъркам.
Като си толкова наясно моля да ми обясниш КОИ аджеба са тези прословути кръгове на Доган и за кои  бедни наши сънародности иде реч.
Ако ще ми напомняш възродителния процес, аз да ти напомня Турското робство, които според привържениците на Доган и Станишев било Турско присъствие.

# 227
  • Мнения: 71
Мили момичета.
Аз живея в България. Много редовно чета по форумите. Чета и чужбинския, защото ми е интересно. Никога не съм имала претенции, че разбирам от политика и не съм привърженик на никоя политическа група.
Заглавието на темата ми стана интересно . Прочетох 2-3 страници и ми стана кофти, че доста от вас няма да гласуват.
Не обвинявам никого. До преди известно време и аз не гласувах. Ами не знаех за кого - всички са един дол дренки.
Преди около 2 месеца разговарях с една позната, която работи на Аерогара София - на висок пост е. От нея получих информация, че Доган е назначил 80% от персонала на летището. 50% са с бълг. имена останалите с турски. В деня на изборите за Евро депутати организирал екскурзия - безплатна за всички българи до Истанбул със самолет. Тръгване сутрин в 7ч. прибиране в 22ч., като скритата цел е - българите да не гласуват.
Освен това Доган на едно предизборно събрание в с.Кочан се изказа, че той ръководи държавата и той разпределя парите по министерствата. Каквото каже - това става.
Е това направо ме вбеси - дадоха го по нац.тв. Предполагам, че това се е случило и с мн. други млади хора в България и затова излязоха да гласуват.
Нямам никакви етнически предразсъдаци, в България, както знаете има и др. малцинства. Както е впрочем и по целия свят.
Но, неможе при положение, че поне около 2 000 000 българи, живеещи в чужбина - 83% от гласовете да са за Доган.
Някой от вас е написал, че щом не живее в България - няма да гласува. А трябва, защото нашите "бедни сънародници" упражниха правото си на глас и вече са почти 2-ра политическа сила в страната.
Аз не искам бълг. мин. председател да се казва АХМЕД ДОГАН а президента ЮНАЛ ЛЮТФИ.
Не виждам нищо българско в него. Дори не може да говори правилно, както и впрочем "бедните измъчени сънародници" от Турция.

Темата много се отклони.....
Но идеята ми беше - в конституцията е дадено право на глас - и то трябва да се упражнява. Защото ако не избереш днес ти, утре някой ще избира вместо теб.
Бъдете щастливи!

П.П. Не разполагам с последните данни за това колко българи живеят в чужбина, така, че не ме съдете строго за 2-те милиона Simple Smile

Последна редакция: ср, 08 юли 2009, 10:01 от мадам Бижу

# 228
  • Мнения: 723
Извинявам се, че нахълтвам в темата ви.
Покрай изборите я следя, защото ми беше интересно какви са настроенията на българите в чужбина и по-точно до колко са мотивирани да гласуват. Виждам, че обсъждате темата за българските турци и бих искала да споделя с вас една статия, която ми попадна вчера. Би било добре да се види и другата гледна точка http://www.mediapool.bg/show/?storyid=154152

Позицията ми по темата е, че партиите (различни от ДПС) абдикираха от районите със смесено население в България, с което оставиха тези ни съграждани без друга алтернатива. Това от своя страна отвори голямо поле за манипулации на партията на Доган, която вместо да се опита да интегрира тези хора, тя непрекъснато набляга на различията. От където идва и това напрежение. Етническите турци трябва да бъдат привлечени да работят за България и това може да стане само като се изкарат от влиянието на ДПС.

Един пример: Преди 30-40 години за американците е било немислимо да имат президент негър. Сега това е факт. Но този човек не идва от редиците на "негърска" партия, а от редиците на демократите и това накара голяма част от американците да му повярват, че ще работи за страната, а не за определена част от населението. 

Затова всякаква намеса на тази държава във вътрешните работи на България е нежелателна и твоите пожелания за демокрация и свобода, както и отстъпване на националността на заден план заради ЕС, звучат повече от нелепо в този контекст.


Абсолютно съм съгласна с щастлива и новото управление трябва да потърси отговорност на Турция за това, че 5 дни преди изборите в България, удължи с година разрешителните за престой на българските турци.

# 229
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Абсолютно съм съгласна с щастлива и новото управление трябва да потърси отговорност на Турция за това, че 5 дни преди изборите в България, удължи с година разрешителните за престой на българските турци.

Това ли е намесата на Турция в националната политика на България?

Освен това Доган на едно предизборно събрание в с.Кочан се изказа, че той ръководи държавата и той разпределя парите по министерствата. Каквото каже - това става.

Дали, ако друг политик беше казал същото, щеше да предизвика такова възмущение - аз за това се замислих пък...
Защото е факт, че в ръцете на правителството има съсредоточена власт, а контролът върху нея и прилагането и никакъв го няма - такава ни е системата, такива са и хората в НС, в съда и правителството.
Резултатите на предишните избори бяха силно повлияни от ниския процент гласували - на тях се сърдете, а не на тези, които гласуват. И е смешно да обвинявате българите в чужбина за изборните резултати, тъй като все още мнозинството гласоподаватели живеят в България, а не извън нея  Tired

Аз си гласувам редовно, имам си и мотивация за това. От негативната кампания да се гласува срещу Доган ми се повдига. Вероятно, ако имаше за кого да се гласува, а не просто срещу кого - избирателната активност би била по-голяма. В тази връзка, buggy--> , мисля, че това повиши и активността на изборите в САЩ, щом вече направи тази аналогия.
мадам Бижу, заслужава си да се прочете цялата тема - срещу аргументите защо да не се гласува има и изтъкнати аргументи защо да се гласува, и, ако ги беше прочела, може би нямаше да пишеш с такова възмущение...  Peace

# 230
  • Мнения: 1 473
Всеки решава сам за себе си дали да гласува и как да гласува.
Да се хвърлят обвинения върху хора, живеещи в чужбина за политически събития, случващи се в БГ, е най малкото несериозно. Аз в началото на темата бях писала, че няма да гласувам, но след 9 години в които на нито едни избори не съм гласувала, отидох и пуснах своя глас. Но това решение не е взето по въздействието на страх, макар че имаше доста информация, целяща да изплаши хората и да ги предубеди по дадени теми.
Нямам намерение да се поддавам на провокации на тема турци и Доган. Ако има някакви нередности, има си съд, има си закони и институции, които могат да бъдат сезирани и да се решат проблемите, както трябва да бъде във всяко гражданско общество
.
Да се делят гражданите на БГ на турци и други е опасна тенденция, последиците от която са непредвидими. Кои има полза от това...
риторичен въпрос...  
Законите и Конституцията на БГ не разделят гражданите на държавата на турци и други, всички са българи и са равни пред законите, независимо кой за какъв се има и определя. Разделението  го правят някои хора, с цел създаване на напрежение и негативни настроения.

# 231
  • Мнения: 723
Абсолютно съм съгласна с щастлива и новото управление трябва да потърси отговорност на Турция за това, че 5 дни преди изборите в България, удължи с година разрешителните за престой на българските турци.

Това ли е намесата на Турция в националната политика на България?

Ами нелегално пребиваващите българи в Турция (които не са малък брой), необезпокоявано се прибраха в България, гласуваха и се върнаха в Турция (където по непотвърдена информация са гласували пак). Турция не беше молена официално за това, а в същото време други държави по никакъв начин не подпомогнаха сънародниците ни да гласуват  newsm78

Аз си гласувам редовно, имам си и мотивация за това. От негативната кампания да се гласува срещу Доган ми се повдига. Вероятно, ако имаше за кого да се гласува, а не просто срещу кого - избирателната активност би била по-голяма. В тази връзка, buggy--> , мисля, че това повиши и активността на изборите в САЩ, щом вече направи тази аналогия.

Мента, точно заради негативната кампания срещу Доган пуснах линка Peace Все пак този голям процент за ДПС от чужбина е нужно да се мотивира с нещо. А пък нали знаеш, че всяко действие си има противодействие и когато единият полюс се активизира, другият не спи  Confused Аз лично нямам против български турци във властта, стига да се доказали, че работят за интересите на страната.

Бтв, искам да благодаря на всички, които гласуваха bouquet Прочетох колко усилие е коствало на някой от вас...  

 

# 232
  • Мнения: 71
[мадам Бижу, заслужава си да се прочете цялата тема - срещу аргументите защо да не се гласува има и изтъкнати аргументи защо да се гласува, и, ако ги беше прочела, може би нямаше да пишеш с такова възмущение...  Peace
[/quote]

Мента, прочетох цялата тема и разбрах какви трудности са имали някои, които са гласували и тези които са искали да гласуват, но не са успяли.
Радвам се, че все още има българи извън България, на които им пука какво се случва в страната. Изобщо не съм си и помисляла да обвинявам или да се възмущавам от  постовете на някого. Просто ми стана кофти от безразличието.....
Виждам, че много голяма част от вас - които пишете в темата са гласували, което е... точната дума е патриотично.
Искам да знаете, че в България етническо напрежение няма. Политиката е игра и лидерите и насаждат страх, защото така им изнася.
Сега като се замисля, разбирам, защо толкова защитават някои от вас бедните турци с бълг. гражданство. Та вие всички които живеете в чужбина сте малцинство за държавата която обитавате и реално оценявате риска, какво ще се случи, ако местното население на съответната страна, застане срещу малцинствата.
Както и да е..... изборите приключиха. ГЕРБ победи....... Надявам се ....... на промени.

# 233
  • Мнения: 653
Леле, Ще ме умориШ от смях, особено с прозрението за малцинствата.

# 234
Не се бях сещала да се възприемам като малцинство в държавата, в която жиевея.
Мой пропуск. Сигурно е трябвало да се замисля повече. Simple Smile

# 235
  • Мнения: 71
Е, РАДВАМ СЕ , ЧЕ ВИ РАЗВЕСЕЛИХ!

# 236
  • Мнения: 2 786
Бъги, не само за това трябва да се търси отговорност.
Някои хора могат да се замислят защо от 252 секции в чужбина 123 са в Турция при условие, че много по-малко от половината от българските емигранти са там?
ДПС и ОМО-Илинден са еднакви по своя замисъл, но само едната е обявена за антибългарска и противоконституционна.
Защо?
Именно Доган и тези около него постоянно заплашват, че "ще стане страшно в България", ако българите това или онова, агитират на турски в смесените райони и постоянно размахва "етническата карта".
Изобщо в смесените райони нещата никак не са розови за българите и не защото българските турци и етническите българи не се разбират, а защото ДПС насажда напрежение и омраза.
Защото само като държи българските турци в страх от българите, те ще гласуват за него като "свой", но в същото време той не прави нищо за да подобри положението им.
Аз не виждам по никакъв начин как ДПС защитава български интереси в каквато и да е област, но е очевидно и ясно за мен, че защитава турските.
И съжалявам, че много българи (особено в чужбина) си нямат и идея какво става в смесените райони, но на мен не ми харесва Турция да дърпа конци в България и да я третира като своя територия.
Да не споменавам отново, че вече съм против двойното гражданство именно заради това.
Нямам против турското малцинство в България да бъде представено в Парламента и да се защитават правата им, имам против методите с които това се постига от партия, която с действията си по-скоро върши обратното.
Ако някой знае какво точно е направил Доган в полза на електората си (български турци от смесените райони и български турци, живеещи в Турция), моля да сподели.

Това е моята позиция по темата, не ангажирам никой с нея, тя е резултат от житейски опит (и аз съм от район с много турско население) и наблюдения.
Радвам се на хора, които макар и живеещи в чужбина, са наясно с положението в България и имат ясна позиция.

Понеже ана07 пита кой има полза от това да се дели населението на България българи и турци, отговорът е ДПС и Турция.
И точно те го правят, настройвайки едните срещу другите.
Отново лична позиция.
Повече няма да коментирам "турската" тема.
Да са живи и здрави българските турци, които живеят кротко, работят, разбират се с българските си съседи и не се поддават на депесарски манипулации.

# 237
  • Мнения: 2 032
Някои хора могат да се замислят защо от 252 секции в чужбина 123 са в Турция при условие, че много по-малко от половината от българските емигранти са там?

Замисли се от кого са назначени сегашните посланници и ще видиш къде имат и къде нямат интерес да отварят секции.

Например в Лондон. Матев е червен. Какво му пука дали ще има 4 или 40 секции, като знае, че гласуващите няма да дават гласове за неговата партия.

А броят на секциите не трябва да зависи от кефа на посланика, а да е работа на държавата да отвори регламентиран брой секции според това, колко българи живеят там.

Последно. На Доган това му е останало, да плаши гаргите с "етническата карта", но това е блъф, през който трябва да се прозре. Надявам се.

# 238
  • Мнения: 723
Щастлива, подкрепям всяка дума в поста ти! ДПС не само агитира на турски в смесените райони, но и помохамеданчва цигани, насаждайки им идеята, че те не са мохамедани, а турци. И бидейки турци, те са по-висши хора. Действията на ДПС трябва да бъдат пресечни, не само защото нарушават националните интереси на България и има реална опасност да се повтори ситуацията в Косово, но и България става все по-апетитна дестинация за различни екстремистки организации. Тъй като българските мохамедани имат европеидни черти, стават доста апетитна цел за различни ислямски терористични организации. За да е пълна картинката искам да добавя, че Ахмет Доган е лежал в затвора заради поставена бомба във влак (вагон за майки с деца) през '85г. При този акт има жертви, предимно жени и деца.  #Cussing out Всъщност това дава повод за т.нар. "Възродителен процес".

Та лидерите на ДПС много умело си играят с етническата карта и това, което се случи на изборите си беше чиста провокация от тяхна страна. Резултатите са доста показателни - 38 места в парламента, трета политическа сила и изключителни нагли изказвания на презконференцията от страна на Доган! За това и казах, че трябва да се търсят начини българските мохамедани и етническите турци да се интегрират и да им се даде друга алтернатива. Лъч надежда е, че ГЕРБ печели 1 мандат в Кърджали - Вежди Рашидов. Според мен това е моделът, по който трябва да се запази етническия мир и ако ГЕРБ продължи да работи в тази насока (+ премахването на двойното гражданство) определено ще ме спечели, колкото и да не харесвам лидера на тази партия. Надявам се тези действия на ГЕРБ да върнат и другите партии в смесените райони.

И за край на коментара ми искам отново да подчертая дебело - нямам нищо против мохамеданите и етническите турци, които живеят в България. Те са български граждани, както и аз, и в повечето случаи са отрудени и бедни хорица. Също така знам, че те могат да бъдат и изключително кадърни специалисти (лични впечатления). Имам против политиката на разделение, която води ДПС и не искам да се поддавам на провокациите на тази партия (както и на Атака).

# 239
  • Мнения: 1 473
Аз до колкото разбрах, секция се открива там, където поне 100 души са се регистрирали за гласуване. Това за мен означава, че не посланици или Доган отваря секция в чужбина, а си зависи от хората живеещи в чужбина.

# 240
  • Мнения: 2 786
Бъги, и аз подкрепям всяка дума в поста ти и се радвам на хора като теб, които знаят за какво говорят!

# 241
  • Германия
  • Мнения: 8 102
Аз до колкото разбрах, секция се открива там, където поне 100 души са се регистрирали за гласуване. Това за мен означава, че не посланици или Доган отваря секция в чужбина, а си зависи от хората живеещи в чужбина.


Не е съвсем така, поне в Германия не може да отвориш секция извън официалните дипломатически представителства. Беше споменато вече май newsm78

# 242
  • Мнения: 2 032
Аз до колкото разбрах, секция се открива там, където поне 100 души са се регистрирали за гласуване. Това за мен означава, че не посланици или Доган отваря секция в чужбина, а си зависи от хората живеещи в чужбина.

В навечерието на изборите се поясни, че тези 100 регистрации не били задължителни, и че секция се открива по усмотрение на посланика.

Секциите в Турция са "отворени" от посланника там.

Германия е изключение.

Бъги, не съм съгласна с декларацията ти, че "европеидните черти" правели българсите мохамедани "по-апетитни" за терористичните организации. Всъщност, фанатизмът и липсата на ред осигуряват почва за терористи.
Също не съм съгласна с изкривяването на историческата истина, как започна възродителният процес.

Но. Тази тема беше за гласуването. Нека да не я превръщаме в свободни импровизации на тема "турците".

# 243
Аз до колкото разбрах, секция се открива там, където поне 100 души са се регистрирали за гласуване. Това за мен означава, че не посланици или Доган отваря секция в чужбина, а си зависи от хората живеещи в чужбина.



( 8 ) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2005 г., в сила от 12.04.2005 г., изм. - ДВ, бр. 63 от 2006 г.) Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства в чужбина образуват избирателни секции:
1. в населените места, където има дипломатическо или консулско представителство;
2. (доп. - ДВ, бр. 31 от 2009 г., в сила от 24.04.2009 г.) в населените места извън т. 1 - при наличие на не по-малко от 100 избиратели, заявили лично желанието си да гласуват не по-късно от 20 дни преди изборния ден в писмена форма чрез саморъчно подписано заявление - подадено лично, чрез писмо или в електронна форма до посолството на Република България или консулската служба за съответната държава; в заявлението се посочват трите имена по паспорт, лична карта или военна карта на избирателя, заявил желание да гласува, единният граждански номер, адрес на пребиваване в съответната държава, както и постоянният адрес на лицето в Република България; ръководителят на дипломатическото представителство изпраща информация до Министерството на външните работи, съдържаща трите имена, единния граждански номер и постоянния адрес в Република България на заявителите и държавата; Министерството на външните работи изпраща обобщените данни от всички държави до Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" към Министерството на регионалното развитие и благоустройството не по-късно от 15 дни преди изборния ден, за да бъдат автоматизирано заличени от избирателните списъци за гласуване в Република България; лицата, заявили, че ще гласуват в чужбина, не могат да бъдат дописвани в избирателните списъци в страната в изборния ден;
3. по тяхна преценка.

# 244
  • Мнения: 1 473
Алиса, не бих определила Германия, като държава, в която фанатизъм и липса на ред и сигурност са дали почва на някои терористи, но точно там бяха открити такива. Изобщо темата тероризъм е много обширна и сложна, за да се изкаже човек по нея с две думи.
Темата възродителен процес пък  е толкова изтъркана, че чак не ми идва какво да кажа по нея, но си напълно права, че истината за началото му не бива да се изкривява, ако искаме да бъдем обективни.

# 245
  • Мнения: 723
Бъги, не съм съгласна с декларацията ти, че "европеидните черти" правели българсите мохамедани "по-апетитни" за терористичните организации. Всъщност, фанатизмът и липсата на ред

Алиса, това е разказ по материал за процесите в Родопите по покръстване и помохамеданчване на населението там. Излъчен беше по една от националните телевизии в Бг преди около 4-5 месеца. Пред журналистката се разказа, че български мохамедани започват да стават предпочитани за камикадзета, защото се вписват по-лесно сред европейското население, от колкото мюсюлманите от арабските държави (това е цитат по памет). Знам, че звучи гадно и не знам до колко отговаря на истината, но го чух и гледах.  Stop

Аз не говоря за "турците", а за Доган и ДПС, заради които се случи тази мобилизация да се гласува . Казах си мнението по темата и аз като щастлива повече не смятам да я коментирам  Peace

# 246
  • Мнения: 2 032
Ана07, тези, за които намекваш, не са израстнали в Германия. Например тези, които се опитаха да взривят бомбите в Къолн през 2007, бяха студенти от Ливан, доколкото си спомням.

Бъги, по форуми се говори бош-лаф, знам, но как може някой, наричащ себе си журналист, да плесне такива преразказани измишльотини, без конкретни доказателства? Това е смешно и жалко. И служи само да поражда омраза и истерия. Сред простите хора.

Последна редакция: ср, 08 юли 2009, 17:39 от Алиса

# 247
  • Мнения: 653
аз бая се поза4удих тази журналистка в еропейски град била ли е  newsm78

# 248
  • Мнения: 723
Алиса, спор няма в това, което казваш и не съм си и помисляла да ти налагам гледна точка  Peace Темата за нивото на журналистиката в България изобщо не искам и да я отварям  Stop
По-надолу си казах мнението по въпроса за българите от смесените райони и че не е добре да има делене по етнически признак, политика налагана от ДПС в последните години.

Факт е, че четвъртата партия в парламента е "Атака", която спечели 9.3% от гласовете на българските граждани и идеологически седи на противоположния полюс на ДПС. Анализирайки резултатите от изборите, "Атака" и ДПС имат значителен ръст на доверие, което според мен е притеснителното. Активизацията на единия полюс неизменно води до същия процес в другия (по долу пуснах линк към статия с коментари на българи от турски произход и какво ги е мотивирало да гласуват) и ако това явление продължи, точката на кипене може да бъде достигната скоро. 

Много се надявам това правителство да успее да се справи с тази тенденция, защото залитането, в която и да е крайност не е на добре.

Надявам се да не съм обидила някой, изразявайки мнението си. Знам, че темата е деликатна и ако е така, се извинявам   bouquet

# 249
  • Мнения: 5 183
В навечерието на изборите се поясни, че тези 100 регистрации не били задължителни, и че секция се открива по усмотрение на посланика.

Точно така е. При нас имаше подписка и брояха колко са желаешите да гласуват. Събраха се около 60 подписка и посланика в Канбера (Австралия) е казал ДА. Наеха зала и там гласуваха 79 човека.

# 250
  • Мнения: 2 185
В навечерието на изборите се поясни, че тези 100 регистрации не били задължителни, и че секция се открива по усмотрение на посланика.

Точно така е. При нас имаше подписка и брояха колко са желаешите да гласуват. Събраха се около 60 подписка и посланика в Канбера (Австралия) е казал ДА. Наеха зала и там гласуваха 79 човека.

Да наистина е така. При нас имаше около 50 записани, накрая гласуваха 122. Понеже се бях записала да участвам в организацията ако се наложи, в имейла с инструкции, който получих пишеше, че е хубаво да има поне 20 гласували в секцията.

# 251
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Е, хубава работа - пак за турците се говори...  Tired Манипулирани били, ами и също толкова манипулирани са тези, които се подведоха по антитурската пропаганда. Защо не се прави нищо, не се спират спекулациите на изборите със законни мерки - защото от настоящата ситуация и други политически сили извличат дивиденти  ooooh! Много е изгодно да се пробутва някой като черна овца, като "козел отпущения"  Wink

Някой попита какво са направили ДПС в районите с турско население - а коя друга партия е отишла до там, кой се е ангажирал преди изборите да защитава и техните интереси като малцинство? Не може да се правиш, че ги няма, да заявяваш, че техните интереси ще бъдат защитавани наравно с тези на другите българи (без да познаваш проблемите им изобщо) и да очакваш, че ще гласуват за теб  Crazy
А някой да води статистика колко наброява това малцинство (вкл. преселилите се в ТР), за да се знае колко биха набрали с вота? В смисъл - това е голямо малцинство, не знам за какво им е двойно гласуване, процентите си ги набират и без него...
Алиса, това е разказ по материал за процесите в Родопите по покръстване и помохамеданчване на населението там. Излъчен беше по една от националните телевизии в Бг преди около 4-5 месеца. Пред журналистката се разказа, че български мохамедани започват да стават предпочитани за камикадзета, защото се вписват по-лесно сред европейското население, от колкото мюсюлманите от арабските държави (това е цитат по памет). Знам, че звучи гадно и не знам до колко отговаря на истината, но го чух и гледах.  Stop

 ooooh!
Тероризмът в България не е познато явление (и слава Богу), но за това пък да се сплашва и да се гонят вещици става все по-популярна практика.  Явно и журналистите се надяват да влезнат в световните емисии и са намерили начин, който (гледайки въпросните световни емисии) може да се котира  Confused

Ми, отидете, вижте ги тези мохамедани, опитайте се да създадете контакт, нещо... пък после гледайте подобни филми, ама вече с по-критичен поглед към нещата, с личен опит и впечатления, със някакви знания и т.н.

# 252
Е, хубава работа - пак за турците се говори...  Tired Манипулирани били, ами и също толкова манипулирани са тези, които се подведоха по антитурската пропаганда. Защо не се прави нищо, не се спират спекулациите на изборите със законни мерки - защото от настоящата ситуация и други политически сили извличат дивиденти  ooooh! Много е изгодно да се пробутва някой като черна овца, като "козел отпущения"  Wink



Мисля, че още на предната страница Алиса съвсем директно и ясно обобщи и пропаганда, и манипулация, и дивиденти, и законни мерки.


Някои хора могат да се замислят защо от 252 секции в чужбина 123 са в Турция при условие, че много по-малко от половината от българските емигранти са там?

Замисли се от кого са назначени сегашните посланници и ще видиш къде имат и къде нямат интерес да отварят секции.

Например в Лондон. Матев е червен. Какво му пука дали ще има 4 или 40 секции, като знае, че гласуващите няма да дават гласове за неговата партия.

А броят на секциите не трябва да зависи от кефа на посланика, а да е работа на държавата да отвори регламентиран брой секции според това, колко българи живеят там.

Последно. На Доган това му е останало, да плаши гаргите с "етническата карта", но това е блъф, през който трябва да се прозре. Надявам се.




Та, извън всичко това, за какво става дума вече? newsm78

# 253
  • Мнения: 723
Разказ за това как е преминал вотът в източните Родопи http://www.capital.bg/show.php?storyid=753282

# 254
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Разказ за това как е преминал вотът в източните Родопи http://www.capital.bg/show.php?storyid=753282

Потресаващо, прочетете го!

# 255
  • Мнения: 5 710
... и после да се върнем към това кой 20г. допуска това безобразие!

# 256
Разказ за това как е преминал вотът в източните Родопи http://www.capital.bg/show.php?storyid=753282

Потресаващо, прочетете го!

И аз едва сега прочетох статията. Бях я подминала преди това.
Благодаря за побутването!

Филмите на Кустурица ряпа да ядат ...... Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт