Как се гласува от чужбина?

  • 15 161
  • 256
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 413
Обаче с българския си документ за самоличност ли ще гласуваш?

Гласува се с български международен паспорт. По пощата получих покана да гласувам за австрийските кандидати, попълних формуляр с данни от бг-паспорта, след което получих писмо, къде трябва да отида да гласувам/секция/. Като губя правото си да гласувам в бгпосолство. Такива покани получават тук тези, които имат документ за Ausweis für EWR-Bürger /европ.гражданин/-задължителен документ за законно пребиваване.

# 76
  • Мнения: 2 032
"Преписвам" емайл, изпратен от bghelp.

________________

Това ще е заглавието на 6 юли в новините. (Заглавието им не го преписвам, защото го намерих за подстрекателно.)
Ти може да промениш това ако гласуваш на 05.07.2009
Искаш ли да  промениш нещата и гласуваш???
А знаеш ли как се гласува в Обединеното Кралство?
Сега ще Ви обясним!


Съобщението се отнася, както за българите, които живеят в Лондон и най-вече за тези,
които живеят в провинцията.
Единствена избирателна секция на изборите за европейски парламент
в Лондон беше тази в българското посолство.
Хиляди българи не гласуваха на предните избори, защото в тяхното
населено място нямаше избирателна секция. Българите в Лондон стояха
на опашка по 1 час, защото имаше само на едно място където да гласуват.
Надяваме се с това съобщение да улесним "лонданчани" в гласуването им
и най-вече да дадем възможност на хората във всички кътчета на Обединеното
Кралство да имат възможност да упражнят законното си право на глас.

1. Българи, желаещи да гласуват, които живеят извън Лондон:

В населеното място, където няма дипломатическо или консулско представителство
на Република България, се образува избирателна секция при наличието на не по-малко
от 100 избиратели, заявили желанието си да гласуват.

За да имате възможност да гласувате първо ще трябва да се отвори избирателна
секция във вашето населено място (град, село, квартал).
За да заявите желанието си да гласувате е необходимо да изпратите следното
заявление - http://www.bulgarianembassy-london.org/images/TEXTS/zajavlenie10.doc
Българските граждани, които желаят да гласуват, заявяват това не по-късно от 20 дни преди
изборния ден (14 юни 2009 г.) в писмена форма чрез саморъчно подписано заявление.
Принтирате заявлението, попълвате го, подписвате се и го изпращате по пощата или
по факс или го сканирате (снимате) и го изпращате по електронна поща.
Заявленията за участие в изборите се изпращат по пощата на адрес:
Bulgarian Embassy, 186-188 Queen’s Gate, London SW7 5HL,
по факс : 020 7584 4948, или чрез електронна поща на адрес: izbori2009@bulgarianembassy.org.uk

Направете го сами!!! Не очаквайте други 100 човека да го направят вместо вас,
защото те от своя страна може да очакват същото от други.

В същото време колкото повече хора изпратят заявлението, толкова по-голям шанс има
във вашето населено място да има повече от една избирателна секция.
Например, ако 2000 българи изпратят заявление за гласуване от Бирмингам, то тогава ще бъдат
открити 2-3 избирателни секции, по този начин ще имате възможност да изберете, която Ви е по-близко.

След като най-малко 100 българи изявят желание да гласуват, ще бъдат открити избирателни секции.
Посолството на Република България в Обединеното Кралство е задължено да осигури място (обикновено обществена
сграда - Библиотека, Църква и т.н.) в населеното място, където се открива избирателна секция.
В сайта на българското посолство и в нашия сайт ще Ви информираме къде са открити избирателни секции.
Самото гласуване става с паспорт или лична карта.

2. Българи, желаещи да гласуват, които живеят в Лондон:

Засега има само една избирателна секция - тази в посолството.
Искате ли гласуването да стане по-лесно и удобно за всички?
Искате ли да не пътувате 2 часа до посолството за да гласувате, а да гласувате в избирателна секция,
която може да е само на 10минути път от вас?
Това може да стане единствено, ако заявим, че ще гласуваме.
Колкото повече българи изявят желание за гласуване, толкова повече избирателни секции ще бъдат открити!

За да заявите желанието си да гласувате е необходимо да изпратите следното
заявление - http://www.bulgarianembassy-london.org/images/TEXTS/zajavlenie10.doc
Българските граждани, които желаят да гласуват, заявяват това не по-късно от 20 дни преди
изборния ден (14 юни 2009 г.) в писмена форма чрез саморъчно подписано заявление.
Принтирате заявлението, попълвате го, подписвате се и го изпращате по пощата или
по факс или го сканирате (снимате) и го изпращате по електронна поща.
Заявленията за участие в изборите се изпращат по пощата на адрес:
Bulgarian Embassy, 186-188 Queen’s Gate, London SW7 5HL,
по факс : 020 7584 4948, или чрез електронна поща на адрес: izbori2009@bulgarianembassy.org.uk

Направете го сами!!! Не очаквайте други да го направят вместо вас, защото те от своя страна
може да очакват същото от други.

# 77
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
аз споделям мнението на миз и останалите не гласуваЩи на бг избори.

имам един въпрос, оба4е, в4ера говоря с приятелка с двойно поданство тук, която е гласувала в бг посолство за избор на бг европарламентари и в ит. си секция, за ит. европарламентари  Rolling Eyes
това легална ситуация ли е?   newsm78

# 78
  • Мнения: 2 032
Има право да гласува за българските представители, има и за 'талянските.
Кое е незаконното тука?

# 79
  • Мнения: 653
Има право да гласува за българските представители, има и за 'талянските.
Кое е незаконното тука?

и аз имам спомен 4е трябва да избереШ за кого .... Ще погледна

# 80
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Има право да гласува за българските представители, има и за 'талянските.
Кое е незаконното тука?

и аз имам спомен 4е трябва да избереШ за кого .... Ще погледна

не мога да намеря официалния декрет, но изглежда 4е за ЕП трябва да се избере едната от страните  Rolling Eyes

# 81
  • Мнения: 2 032
Възможно е.
Аз всъщност заради това на гласувах за ЕП два пъти, породили ми се бяха съмнения, да си призная.
Макар че това си е работа на който те регистрира за гласуване, да провери.

Но на 5 юли ще гласувам, въпреки че на този ден хем имам да бягам в едно състезанийце 10км, хем е рождения ден на малкото и трябва да спрятам парти. Регистрирах се и ще намеря време да се завлечем всички на кънда-мънда в посолството (че и децата няма на кой да оставим.)

# 82
  • Мнения: 334
Сега последно подава ли се заявление за гласуване или не?
В сайта на Външно, в един и същи документ пише две противоположни твърдения:
http://www.mfa.bg/bg/index.php?option=com_content&task=view& … 85&Itemid=569
В началото пише:
3. Избирателните списъци на българските граждани, живеещи постоянно или пребиваващи в чужбина, се съставят въз основа на заявено лично желание за участие най- късно до деня на изборите (чл. 37, ал. 1 от ЗИНП).
Избирател, който не е включен в избирателния списък до изборния ден, се вписва в списъка от секционната избирателна комисия (чл. 37, ал. 2 от ЗИНП) в деня на изборите.
По-надолу обаче четем:
6. Заявлението ( Приложение № 10 от изборните книжа) трябва да е в писмена форма и да е подписано саморъчно (лично) и да съдържа ясно изразено желание за гласуване и се подава с писмо или в електронна форма (по факс или чрез електронна поща на сканирано саморъчно подписано заявление) до посолството на Република България или консулската служба за съответната държава. Заявлението (Приложение № 10 от изборните книжа) се подава не по-късно от 14 юни 2009 г., неделя включително (20 дни преди изборния ден). #Crazy
И какво сега, трябва ли да се пише заявление или зявлението е само за да си направят списъците и да те премахнат от списъците в България?  newsm78

# 83
  • Мнения: 5 710
Aз подадох заявление, след като писах в посолството ни тук.
Заявлението се подава, за да може да се преброят хората ( поне 100 заявления), за да се отвори избирателна секция в съответното населено място.
Крайният срок е 14 юни. Изпратих го по имейл, но не съм получила досега някакво потвърждение или нещо такова. Освен това кой ги отчита тези заявления? Как да съм сигурна, че наистина няма 100 заявления за град Х... + това, става в-с за местоживеене, т.е ако си резидент на село Х, можеш ли да прибавиш заявлението си към тези в най-близкия по-голям град? В заявлението попълваш само местоживеенето си...
Не съм параноичка, но реално ако на някое посолство не му се занимава много лесно може да игнорира заявления, + знаем, че електората на ДСБ например е многоброен в чужбина ...

и изобщо нещата около изборите не  изглеждат много ясни:
http://www.dnevnik.bg/izbori2009/2009/06/10/734025_osse_prashta_ … teli_za_izborite/

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 21:18 от 10cent's

# 84
  • Мнения: 1 436
Сега последно подава ли се заявление за гласуване или не?

Според както разбрах изборни секции има само в местата, където има българско консулство. Ако не си близо до такова и искаш изборна секция, се подава заявление за гласуване до 14ти и ако съберат 100 души желаещи, им отварят секция. Ако вече има изборна секция, можеш да идеш да гласуваш в деня на изборите, няма нужда от предварително записване.

И мен ме вълнуват въпросите на 10 сентс, защото ние сме сто и тринайсет предградия и не ми е ясно как ще седнат с карта на щата да ги броят.

# 85
  • Мнения: 3 804
На нас ни дадоха формуляри от посолството- и казаха,че важи последната постановка- т.е-декларацията се подава най късно 20 дни преди изборният ден и тези които са се явили да гласуват ,но не са попълнили тези декларации няма да бъдат дописвани.

# 86
  • Мнения: 481
Подробна информация би трябвало да има на сайта на посолството в съответната държава.
Попълва се заявление за гласуване.На база на постъпилите заявления,посолството преценява къде,в кои населени места освен в посолството да се отвори избирателна секция.И да се изготвят избирателните списъци.
Аз днес изпратих по имеил заявлението си и получих отговор ,че е прието.(Холандия)

# 87
  • Мнения: 6 713
Ние пратихме до посолството заявления, по мейла по-точно. Мисля, че наново трябва да съберем 100 заявления, независимо че гласувахме за европарламент?! newsm78

# 88
  • Мнения: 334
Подробна информация би трябвало да има на сайта на посолството в съответната държава.

За Атина няма инфо на сайта на външно, друг сайт няма това посолство. Подадох заявление по мейл и абсолютно никакъв отговор не получих, включително и read receipt. Преди 4 години гласувах в Египет и тогава подавахме заявления, като преди това посолството ни уведоми и ни изпрати заявленията. В Атина явно има прекалено българи и в посолството нехаят за тях.

# 89
  • Мнения: 2 381
САЩ:
Изпратихме заявления до следните е-мейл адреси: genconsbul@sbcglobal.net и consul@bgconsulchicago.net
Тази сутрин получих е-мейл от адрес- general consulate of Bulgaria" <genconsbul@sbcglobal.net> и запитване къде ще гласувам и ново заявление. Разликата с първото беше ЕГН и адрес, където се организира гласуването в Чикаго. Има забележка, че ако искам да гласувам на друго място ще трябва да отбележа.

Общи условия

Активация на акаунт