ОССЕ праща наблюдатели за изборите

Подобна мисия е изключително рядък прецедент за европейска държава

ОССЕ праща наблюдатели за изборите

© Дневник

Две години и половина след присъединявате си към ЕС България беше приравнена към държави със съмнителни демократични уредби, след като Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) реши, че е наложително да изпрати наблюдателна мисия за парламентарните избори на 5 юли. Основният аргумент на организацията за това й решение са притеснения за политическия климат по време на кампанията, която официално се открива в неделя, и опасенията на политически сили и неправителствени организации за купуването на гласове. В мандата на мисията, която има ограничен статут, е записано, че тя ще оценява кампанията, прилагането на новия изборен закон, ситуацията в смесените региони, като ще посещава и секции в изборния ден.


Нейният състав трябва да бъде готов до четвъртък вечерта, стана ясно от обява за набиране на наблюдатели, качена на интернет сайта на организацията. Там е публикуван и докладът на проучвателната мисия, която беше в София между 1 и 4 юни преди гласуването за евродепутати, за да реши дали страната ни трябва да бъде поставена под по-сериозно наблюдение. Според правилата на ОССЕ всяка страна членка е задължена да покани проучвателна мисия, но рядко се стига до последващ мониторинг в развитите демокрации. Изключение в ЕС направи Латвия през 2006 г. заради ограничаване на избирателните права на близо половин милион руско говорящи граждани, недопуснати да гласуват за парламент.


Въпреки че от организацията посочват, че не идват в България заради евентуални нередности в изборния ден на 5 юли, сред проблемите, които експертите отчитат в доклада си, са купуването на гласове и натискът за избор на дадена партия в ромските квартали, районите със смесено население и малките населени места. Според оценката на "Трансперънси интернешънъл" между 16 и 17 на сто от вота на евроизборите е бил контролиран. Говорителят на департамента за изборите в ОССЕ Йенс Хаген Ешенбехер коментира за "Дневник", че купуването на гласове ще бъде едно от нещата, на които мисията ще обърне сериозно внимание.




Това е проблем, който се следи и от Европейската комисия, както напомни преди евроизборите говорителят й Марк Грей.


ОССЕ посочва също, че промяната на изборния закон от управляващите два месеца преди вота е в разрез с добрите международни практики. В доклада са отбелязани обстоятелствата около регистрацията на "Синята коалиция", които поставят въпроса за безпристрастността на ЦИК. Посочено е обаче, че като цяло комисията е надеждна и ефективна. В оценката на проучвателната мисия като притеснителен е оценен фактът, че сред независимите мажоритарни кандидати може да има четирима, обвинени в престъпления, а биха могли да получат имунитет. В сряда като мажоритарен кандидат в Кюстендил се регистрира Пламен Галев, един от двамата "владетели на Дупница". Проблем при мажоритарния вот е и различният брой гласове, с които се избира депутат в различните избирателни райони.


Социалистите казаха, че посрещат решението на ОССЕ без притеснение, защото БСП не била партия, която купува гласове. От ДПС пък предположиха, че мисията вероятно е провокирана основно от поведението на партии вдясно, които "очевидно поставят ситуацията в България на нивото на неразвитите страни". Подобно беше мнението на зам.-председателя на ЛИДЕР Мария Пиргова, която коментира, че "някой предава неправилни сигнали за България".


Десницата приветства новината. По време на съдебната сага с регистрацията си "Синята коалиция" настоя пред посолствата на временните председатели на ОССЕ и ЕС - Гърция и Чехия, за мониторингова мисия. Според Лъчезар Иванов от ГЕРБ изпращането на наблюдатели не е странно, след като България е станала нарицателно за корупция. "Надявам се наблюдателите да подействат отрезвяващо на джабмазите на гласове. Тревожно е, че отново влизаме в някакъв черен списък, приравнени сме с все още неразвити страни и се налага да ни наблюдават отвън. Това обаче не ме изненадва на фона на корпоративния вот и на това, че все повече арестанти търсят защитата на депутатския имунитет", посочи Минчо Спасов от НДСВ.


Ваня Нушева от "Прозрачност без граници", чиито експерти единствено отчетоха нарушения на евровота, коментира, че решението на ОССЕ е знак за внимание към прозрачността, почтеността и контрола на изборния процес. От ГИСДИ пък изразиха увереност, че и международните наблюдатели няма да могат да докажат нередности. Антон Хиджов от БСЧИ пък каза, че и да имаше доказателства, това едва ли щеше да има ефект - "в България липсва изборна администрация, няма наказания, дори и едно нарушение да се докаже".



Наблюдателните мисии не са присъщи за развитите демокрации


Всяка страна - членка на ОССЕ, е задължена да покани проучвателна мисия, която да прецени дали е необходимо по-строго наблюдение на избори. За повечето западни държави това е просто формалност, от която не следва допълнителен мониторинг. При все още слабите или отсъстващи демокрации обаче проучвателната мисия почти автоматично води след себе си наблюдателна мисия. ОССЕ традиционно следи гласуването в страни като Казахстан, Армения, Азербайджан, Албания, Грузия, Киргизстан и Молдова и ако биват допуснати, което невинаги става, в Беларус и Русия. Единствените две развити демокрации - изключения, където организацията е изпращала наблюдатели, са Латвия - заради забраната на руски говорещите граждани да гласуват, и САЩ на изборите през 2008 г. Мисии е имало и в други страни от ЕС като Ирландия и Франция например, но за тях изрично е записано, че единствената причина е да се обогати базата данни на организацията за различните видове избирателни системи.