Как се гласува от чужбина?

  • 15 163
  • 256
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 916
Аз порових в закона, там единствено попаднах на текста за избирателните списъци:

Чл. 28. (1) От избирателните списъци се заличават имената на гражданите, които до изборния ден са загубили правото си да избират или са починали.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 32 от 2005 г., в сила от 12.04.2005 г., доп. - ДВ, бр. 31 от 2009 г., в сила от 24.04.2009 г.) Заличават се също и имената на гражданите, които са заминали в чужбина не по-малко от два месеца преди изборния ден и не са се завърнали до предаването на списъците на секционните избирателни комисии. Заличаването става по заявление на напусналите страната или служебно по данни, предоставени от Министерството на вътрешните работи. Министерството на вътрешните работи предоставя на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството данни за автоматизираното заличаване на лицата от избирателните списъци 55 дни и 15 дни преди изборния ден.


Аз изобщо не искам да всявам разни смутове, обаче това точно искам да ми се изясни и на мен. Simple Smile


Това, че си заличена от избирателния списък по адрес в Бг, не означава, че не можеш да гласуваш  Peace  Просто отиваш с лична карта или паспорт в секцията, която са ти казали от посолството и гласуваш.

# 61
  • Мнения: 3 804
Според мен това е направено за да не може да се гласува по 2 пъти-т.р изборни екскурзии.

# 62
  • Мнения: 6 713
Това, че си заличена от избирателния списък по адрес в Бг, не означава, че не можеш да гласуваш  Peace  Просто отиваш с лична карта или паспорт в секцията, която са ти казали от посолството и гласуваш.

 doh  doh Innocent

# 63
  • В облаците
  • Мнения: 63
http://www.izbor.eu/index.php?option=com_content&view=articl … amp;catid=19:2009

Това е, което бях чела и ме смути. Не го пуснах по-рано щото намирисва малко на истерия и е доста политизирано. На места се преувеличават нещата, но пък е полезна частта с проверката на заличавнето в ГРАО. Аз се проверих, все още съм в списъците.

Благодаря за линка със закона за изборите  Hug  Видях, че всъщност е отпаднал принципа за уседналост, за което не бях сигурна. Малко сложничко е обяснено за дописването в списъците, но се надявам да нямам проблем, защото аз ще съм си във България за парламентарните избори през юли и ще гласувам там.
    http://www.bulgaria.be/index_izbori2009EP.htm - А това го пуснах в поста си на втора страница.

Последна редакция: пн, 18 май 2009, 00:10 от калинкамалинка

# 64
  • Мнения: 4 916
http://www.izbor.eu/index.php?option=com_content&view=articl … amp;catid=19:2009

Това е, което бях чела и ме смути. Не го пуснах по-рано щото намирисва малко на истерия и е доста политизирано. ...

Нещо не е в час този човек. Ще може да се гласува с лична карта без проблем.
Имах голямо желание да го дочета, обаче стигнах до обясненията за браузъра и ми омръзна  Sunglasses

# 65
  • Мнения: 2 032
А ето как процедира централната избирателна комисия за избиране на членове на еропейския парламент: забавен разказ на Атанас Чобанов от последния брой на в-к Капитал:

http://www.capital.bg/show.php?storyid=719532

# 66
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
А ето как процедира централната избирателна комисия за избиране на членове на еропейския парламент: забавен разказ на Атанас Чобанов от последния брой на в-к Капитал:

http://www.capital.bg/show.php?storyid=719532

Супер! Както всичко в родината, ако не беше тъжно, щеше да е смешно...

# 67
  • Мнения: 6 713
Ето го и списъкът със секциите за гласуване в чужбина. Simple Smile

# 68
  • Мнения: 413
прочетох всички постове, но не видях случай като моят.

аз няма да гласувам в посолството, което ми е на 10-ина км., отказах се от правото си на гласуване за българските кандидати, а ще гласувам в близкия ми Валлокал -избирателна секция с Българския си международен паспорт за австрийските кандидати за ЕП.

# 69
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
прочетох всички постове, но не видях случай като моят.

аз няма да гласувам в посолството, което ми е на 10-ина км., отказах се от правото си на гласуване за българските кандидати, а ще гласувам в близкия ми Валлокал -избирателна секция с Българския си международен паспорт за австрийските кандидати за ЕП.


Това възможно ли е?  newsm78 newsm78

# 70
  • Мнения: 3 521
Това възможно ли е?  newsm78 newsm78

Да, в Германия също има такава възможност - на мен ми изпратиха "картичка" от общината, с която ме уведомяват, че имам възможност да гласувам за немските представители. За целта се попълват някакви формуляри в съответния Амт. Peace

# 71
  • Мнения: 4 916
Това възможно ли е?  newsm78 newsm78

Да, в Германия също има такава възможност - на мен ми изпратиха "картичка" от общината, с която ме уведомяват, че имам възможност да гласувам за немските представители. За целта се попълват някакви формуляри в съответния Амт. Peace

Обаче с българския си документ за самоличност ли ще гласуваш?

# 72
  • Мнения: 3 521
Да с него и една "картичка" от Амта, в която вписват адресната регистрация в Германия, подпечатват я и ме добавят в списъците.

# 73
  • Мнения: 4 916
Да с него и една "картичка" от Амта, в която вписват адресната регистрация в Германия, подпечатват я и ме добавят в списъците.


Супер  Peace не знаех, че може и с бг паспорт

# 74
  • Мнения: 1 062
Не видях Осло в списъка.....
Тук при нас се попълва предварително заявление за желаещите да гласуват. Ако има достатъчно, се прави секция. В майл-а, който получих пише, че може да се гласува и с лична карта. При предишното гласуване беше само с паспорт и ти слагаха печат, че си гласувал. Обяснението - да не "отскочиш" до Швеция и да гласуваш там отново Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт