Как се гласува от чужбина?

  • 15 153
  • 256
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 713
Аз доколкото разбрах не може да се гласува за български парламент, само за евродепутати! В грешка ли съм, кажете моля?!? Praynig

# 46
  • usa
  • Мнения: 2 113
Миз, не си единствената гласувала през 89,

нееееее, не може да бъде! ама верно ли това? а аз толкова години да живея със заблудата, че съм била единствения избирател тогава... бтв, през 89 не е имало избори.... а ако вникваше в това, което четеш, нямаше да стигнеш до извода, че съм обвинявала гласувалите в чужбина за резултатите от които и да било избори, а може би да ми схванеш мисълта...

# 47
  • Мнения: 4 916
Ето нещо, което може да е полезно за българите в страни от ЕС - http://elections.europe.bg/index.php?category=354&id=20471


Лурдес, за ЕП могат да гласуват българи в БГ и в страни от ЕС, а за национален парламент - всички по света. Новото е, че с новата избирателна система гласовете от чужбина не се наливат в един избирателен район (примерно Добрич), а се разпределят национално.

# 48
  • Мнения: 6 713
Лурдес, за ЕП могат да гласуват българи в БГ и в страни от ЕС, а за национален парламент - всички по света. Новото е, че с новата избирателна система гласовете от чужбина не се наливат в един избирателен район (примерно Добрич), а се разпределят национално.

Добре де, ама нали някакви си три месеца искат да си живял в България непосредствено преди изборите, за да имаш право да гласуваш за бълг. парламент!  Thinking

# 49
  • Мнения: 4 916
Лурдес, за ЕП могат да гласуват българи в БГ и в страни от ЕС, а за национален парламент - всички по света. Новото е, че с новата избирателна система гласовете от чужбина не се наливат в един избирателен район (примерно Добрич), а се разпределят национално.

Добре де, ама нали някакви си три месеца искат да си живял в България непосредствено преди изборите, за да имаш право да гласуваш за бълг. парламент!  Thinking

Това е за ЕП.

# 50
  • Мнения: 6 713
Лурдес, за ЕП могат да гласуват българи в БГ и в страни от ЕС, а за национален парламент - всички по света. Новото е, че с новата избирателна система гласовете от чужбина не се наливат в един избирателен район (примерно Добрич), а се разпределят национално.

Добре де, ама нали някакви си три месеца искат да си живял в България непосредствено преди изборите, за да имаш право да гласуваш за бълг. парламент!  Thinking

Това е за ЕП.

Изобщо не ми се връзва, честно!  Embarassed Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 4 916
...
Изобщо не ми се връзва, честно!  Embarassed Rolling Eyes

Ами последните три месеца трябва да си живял в България или страна от ЕС, за да имаш право за гласуваш за ЕП  Peace нормално ми се струва.

# 52
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Изобщо не ми се връзва, честно!  Embarassed Rolling Eyes

Едното гласуване е според правилата на ЕС за това как се избира ЕП, другото  - за български парламент - е според българската конституция, т.е. национална политика (която не трябва задължително да дублира европейските закони)  Peace

# 53
  • Мнения: 6 713
...
Изобщо не ми се връзва, честно!  Embarassed Rolling Eyes

Ами последните три месеца трябва да си живял в България или страна от ЕС, за да имаш право за гласуваш за ЕП  Peace нормално ми се струва.

Да, това е за ЕП Peace. Не можем да гласуваме за бг депутати за Народното събрание на РБългария! Това е, което ме смущава... Thinking

# 54
  • Мнения: 4 916
... Да, това е за ЕП Peace. Не можем да гласуваме за бг депутати за Народното събрание на РБългария! Това е, което ме смущава... Thinking

 Shocked Няма такова нещо. Всеки български гражданин има право да гласува за национален парламент  Peace В момента от посолствата изготвят списъци за откриване на Секционни избирателни комисии - минималният брой е 20 гласоподаватели, които да потвърдят, че искат да гласуват.

# 55
  • Мнения: 6 713
... Да, това е за ЕП Peace. Не можем да гласуваме за бг депутати за Народното събрание на РБългария! Това е, което ме смущава... Thinking

 Shocked Няма такова нещо. Всеки български гражданин има право да гласува за национален парламент  Peace В момента от посолствата изготвят списъци за откриване на Секционни избирателни комисии - минималният брой е 20 гласоподаватели, които да потвърдят, че искат да гласуват.

Ами аз чух, че трябва да си живял в Бг през последните 3 месеца, за да гласуваш на парл. избори. Голяма обърквация! Дано да не е така и да греша, защото честно казано аз предпочитам да избирам български депутати!

# 56
  • В облаците
  • Мнения: 63
Лурдес, за ЕП могат да гласуват българи в БГ и в страни от ЕС, а за национален парламент - всички по света. Новото е, че с новата избирателна система гласовете от чужбина не се наливат в един избирателен район (примерно Добрич), а се разпределят национално.

Добре де, ама нали някакви си три месеца искат да си живял в България непосредствено преди изборите, за да имаш право да гласуваш за бълг. парламент!  Thinking

Това е за ЕП.

Там е работата, че не е само за Европейски парламент. Някой беше написал, че за ЕП се избира според правилата на ЕС за ЕП - това не е вярно. Изборите във всички страни се организират и провеждат според Конституцията на всяка една от страните членки. Във България обаче освен Конституцията е измислен и още един закон, с който се внасят промени в условията за гласуване . По този начин е въведено условието за уседналост (възможно е този принцип да е общ за ЕС), за което писах по-горе и дадох линкове също. Този принцип важи и за местните избори (т.е. кметове), но все още няма официална информация какво ще се случва на парламентарните избори. Напълно нормално е човек да се обърка, защото навсякъде се говори и пише само за изборите за ЕП. Четох статия от февруари, че правителството е подготвило проектозакон, в който се отменя принципа за уседналост, но дали е приет в този му вид, не можах да намеря информация.

Последна редакция: нд, 17 май 2009, 17:49 от калинкамалинка

# 57
  • Мнения: 4 916
...

Добре де, ама нали някакви си три месеца искат да си живял в България непосредствено преди изборите, за да имаш право да гласуваш за бълг. парламент!  Thinking

Това е за ЕП.

Там е работата, че не е само за Европейски парламент. ...

Къде го четеш това, че не е само за ЕП? Дай линкове, всички се интересуваме от това.

# 58
  • Мнения: 2 563
Законът за избиране на народни представители е променен последно през април 2009 г. и в него няма принцип на уседналост.

http://www.mdaar.government.bg/docs/ZINP_04.2009.pdf

Чл. 3 (1) Право да избират народни представители имат българските граждани, навършили 18 години към изборния ден включително, с изключение на поставените под запрещение и на изтърпяващите наказанието лишаване от свобода.

# 59
  • Мнения: 6 713
Аз порових в закона, там единствено попаднах на текста за избирателните списъци:

Чл. 28. (1) От избирателните списъци се заличават имената на гражданите, които до изборния ден са загубили правото си да избират или са починали.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 32 от 2005 г., в сила от 12.04.2005 г., доп. - ДВ, бр. 31 от 2009 г., в сила от 24.04.2009 г.) Заличават се също и имената на гражданите, които са заминали в чужбина не по-малко от два месеца преди изборния ден и не са се завърнали до предаването на списъците на секционните избирателни комисии. Заличаването става по заявление на напусналите страната или служебно по данни, предоставени от Министерството на вътрешните работи. Министерството на вътрешните работи предоставя на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството данни за автоматизираното заличаване на лицата от избирателните списъци 55 дни и 15 дни преди изборния ден.


Аз изобщо не искам да всявам разни смутове, обаче това точно искам да ми се изясни и на мен. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт