Винаги с връзки ли става записването в първи клас

  • 5 152
  • 82
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 62 595
Дара,
Не мога да разбера за толкова уникално ли смяташ училището на едното си дете, че не можеш да приемеш, че във всяко друго училище може да добра подготовка!? Непременно трябва да има етикет "елитно" от агенцията ЕЖК, че да става ли?
При нас ЗИП-овете са БЕЛ и ДБТ. Според мен е добра комбинация - българският е важен по подразбиране, а ДБТ развива фината моторика и творчеството при децата, защото ученето не е само български и математика, а и нещо за ръцете и душата. Едва ли има училища, които за ЗИП-ове са сложили само пеене или рисуване. Пък и дори да са ги сложили, тяхна си работа. В най-добрия случай в училището може да има и СИП по български или някой друг предмет. Но това е максималният дебит на системата - да имаш по един ЗИП математика и български + СИП математика и български. Но на СИП-овете много деца не ходят, защото те не са задължителни а и не може всяко дете да ходи на всички СИПове. В СИП-овете децата се записват доброволно, а не са задължителни по програма. Например, в нашето училище има СИП математика за четвърти клас, но моето дете не го посещаваше, защото съвпадаше като график с други негови ангажименти. Това не означава, че неговата подготовка по математика е по-слаба, защото не ходи на този СИП или защото СИП-ът не е в "елитно" училище. Имаше деца, които го посещаваха. Училището ни има и не знам колко други СИП-а, като започнеш от вокална група, та стигнеш до танцовата.

Или се правиш, че не разбираш, или наистина не разбираш. Вкопчила си се в тази елитност, все едно е нещо кой знае какво!

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Жената е на площадката с детето, докато я няма мога да ви кажа само, че в Пловдив моето училище е най-елитното, частно, супер подготовка правим, запишете децата си при нас. Опашки няма, колкото паралелки искате толкова ще ви открием. Да не ме бие жената няма да спомена името му, винаги можете да го разберете от нея.
Колкото до арменското училище - никога не съм видял по-разглезени ученици и по-срутено училище. Ходил съм на проверка в десетки училища, такива счупени чинове никъде нямаше. Може Дара да претендира за елитност,  но явно тя не включва възпитание.

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Дара,
Не мога да разбера за толкова уникално ли смяташ училището на едното си дете, че не можеш да приемеш, че във всяко друго училище може да добра подготовка!? Непременно трябва да има етикет "елитно" от агенцията ЕЖК, че да става ли?
При нас ЗИП-овете са БЕЛ и ДБТ. ....
Или се правиш, че не разбираш, или наистина не разбираш. Вкопчила си се в тази елитност, все едно е нещо кой знае какво!

При нас и СИП-овете са задължителни. Не ги избираме. СИП-а е един, решили са и точка. Не е възможно да не посещаваме СИП. Той е точно толкова задължителен за посещение, както и ЗИП. Ето още едно потвърждение на тезата ми за различността на училищата. Не мога да избера СИП ДБТ, примерно, ако такова безумно желание би ме обхванало. За теб това, подозирам е огромен минус, за мен си е ОК.

Не знам защо си останала с грешното впечатление, че едното ми дете е в различно училище от другите две. И в нищо не съм се вкопчила. Просто има очвидна разлика между училищата и няма начин тук да си говорим бивалици-небивалици. Ето, всяко нещо,което казваш за вашето, не важи за нашето. Това не е ли достатъчно да проумееш, че нещата не са ляти по калъп? За теб твоето е чудесно, за мен моето си е прекрасно. Всеки избира училището на детето си. Не виждам защо продължаваш да си губиш времето, както сама отбеляза и по-горе, и да ми даваш примери. Ето, и съпругът на Зла вещица каза, че неговото училище е прекрасно, а в Тютюнджиян нещата са доста зле. Всеки има определен поглед и никой няма да убеди никого.

Стига си ми наливала от пусто в празно. Няма да ме "откопчиш" от идеята ми, че едни училища подготвят децата в пъти по-добре от други и това е факт очевиден.  Simple Smile

# 78
  • София
  • Мнения: 62 595
Не са задължителни, но ако детето се запише в началото на годината, този СИП вече му ее води предмет и трябва да го посещава през цялата година и накрая в бележника или свидетелството го има като предмет с оценка.

 Друг въпрос е, че някои училища, които се водят с "разширено изучаване" на не знам какво си използват СИП-овете за тази цел. Например, казват, че правят паралелка с английски и правят два допълнителни часа на седмицата СИП-английски, който е задължителен, ако детето е в тази паралелка. А ако случайно се сложи още някой друг час, то не е към официалната програма, а родителите заплащат тези часове допълнително. ТОва, че в едно училище има паралелки с английски, а в друго няма не прави първото елитно, а второто неелитно, защото английският е екстра, а основните предмети са в задължителния норматив.

Ясно е, че училищета се различават, но то е в подробностите, а не във фундаменталната подготовка по основните предмети. Нормативите за всички училища са едни и същи и каквито и допълнителни часове да се правят те пак имат някакъв лимит.

И въпросът не е в някаква елитност на училището, а в това родителите да се интересуват какво се учи, как се учи, а не само да се редят на опашките, защото на не-знам-кого-детето му учело в това училище, пък този някой се появявал по телевизора, значи няма начин да не си е записал детето в добро училище.

Последна редакция: вт, 02 юни 2009, 20:00 от Andariel

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Жената е на площадката с детето, докато я няма мога да ви кажа само, че в Пловдив моето училище е най-елитното, частно, супер подготовка правим, запишете децата си при нас. Опашки няма, колкото паралелки искате толкова ще ви открием. Да не ме бие жената няма да спомена името му, винаги можете да го разберете от нея.
Колкото до арменското училище - никога не съм видял по-разглезени ученици и по-срутено училище. Ходил съм на проверка в десетки училища, такива счупени чинове никъде нямаше. Може Дара да претендира за елитност,  но явно тя не включва възпитание.

Мисля, че знам кое е вашето училище. То е коментирано тук, но ако трябва да бъда честна, нямам преки впечатление от него. С вашето, за разлика от училището, в което работи съпругата ви не работя, не познавам деца от там, а и моите деца не са се сблъсквали с деца от там, за да мога да направя сравнение. Но, предполагам, че щом твърдите, че то е "най-елитното, супер подготовка правим" , значи и вие смятате, че елитни училища има и подготовката на различните места е различна.  Laughing Което е и всъщност моята теза.  Simple Smile А не да убеждавам, че училището на моите деца е най-елитното, или че то е елитно такова. Не съм споменавала и името му. И то не е "В. и К. Тютюнджиян", както грешно предполагате вие.

И не бих могла да направя обобщена преценка на възпитанието на всички деца в едно училище. Това не е сериозно и не е редно. Вие би трябвало да го знаете.

# 80
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Да се върнем на въпроса. Laughing
Кварталните ни училища са 6 и 7. Взехме молби и от двете, нямаше никакви опашки и (през април) имаше още много места. На сина ми му хареса повече шесто училище, затова избрахме него.

# 81
  • София
  • Мнения: 558
80 % от родителите искат децата да им учат в у-ще за което се предполага , че подготовката е по-добра.Да не се заблуждаваме , че нещата са еднакви на всякъде.Ако беше така нямаше да има денонощно висене пред определено у-ще .Има родители за което това не е от значение и за тях е важно да им е удобно до работа , до вкъщи и тово е съвсем разбираемо , но по-голяма част са склонни да пътуват по-дълго до у-щето само и само да е "елитно".Аз съм от родителите , които държат дъщеря ми да учи в "елитно " у-ще и имам късмет то да е в квартала ми , а пък още съм по - щастлива ,че е приета в едно от тях за първи клас. Grinning

# 82
  • Варна
  • Мнения: 2 378
...Аз съм от родителите , които държат дъщеря ми да учи в "елитно " у-ще...

Нещата се променят. Все повече родители търсят "елитни" преподаватели. Това, че училището е в центъра не го прави елитно например. Както можете да разсъдите, не може в едно училище всички преподаватели да работят по един и същ начин, да получават едни и същи високи резултати и децата да са всички "елитни". Толкова разнороден е колективът, както и на всяко друго място. Така че за мен вече няма "елитни" училища, има училища, в които колегите са се сработили, ръководителят е добър и се грижи и за учениците и за преподавателите си.

Успех на всички, на които им предстои избор!

Общи условия

Активация на акаунт