За или против религиозното убочение

  • 5 073
  • 72
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 804
аз съм за вероучение поне децата ще имат престава за религията и няма да налитат на секти Crossing Arms
Религиозното обучение, представата за религия, както предпазването от секти и подобни, е работа на семейството.
В 21-ви век и в космополитното вече общество, училището не може да бъде място, където да се преподава религия под каквото и да било форма.
Лично аз смятам, че това е твърде архаично и няма да доведе до нищо добро.

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
МОже ли модераторът да поправи правописната грешка в заглавието, че още малко и ще се превърне в норма и ще започна да се съмнявам кое е правилното!  Praynig

# 32
  • София
  • Мнения: 403
Интересно как ли ще им се обясни на децата в час по вероучение защо имаме два синода, защо патриарха ще мре ама няма да сдаде властта и защо не чуваме почти нищо за благотворителни инициативи от страна на църквата. Или пък ще заведат децата в някоя църква, където попа ще си мрънка нещо напълно неразбираемо и две - три баби ще му пригласят. Май при сегашното положение на нашата православна църква, която повече прилича на ЕООД, отколкото на духовна институция, ще бъде доста трудно да се обяснят християнските ценности.

# 33
  • в моя гьол
  • Мнения: 370
Заглавието на темата боцка Rolling Eyes
В светското училище място за религиозно обучение няма.

# 34
  • Мнения: 24 467
Заглавието на темата боцка Rolling Eyes
В светското училище място за религиозно обучение няма.


Така твърдиш, понеже не си се убочила още. Laughing

# 35
  • Мнения: 168
Дълбоко уважавам религиозните хора и като казвам това имам предвид конкретни хора, мои близки. Но това са хора направили избора си в зряла възраст. Те не са "учени на вяра". Достигнали са до своята вяра (всички са православни между другото) след лутания и търсения. Дори, като се замисля, и от семействата им не е имало подтици в тази посока.
Струва ми се, че изучаване в училище, по никакъв начин няма да даде дълбочината на религията. Когато дъщеря ми беше в детската градина, ни натрапиха Вероучение. Бяха не казали, че ще им разказват приказки. Нямам нищо против библейските притчи и изцяло подкрепям християнските етични норми на които учат те, но се оказа, че не ги учиха само на етика, а и на вяра(нещо струва ми се абсурдно). Още от началото заучаваха как да се кръстят, някаква молитва, дъщеря ми седейки на тоалетната си пееше "Кой създаде рибките в морето... наш Господ Бог, кой създаде незнамкакво си... наш Господ Бог, и т.н.". Механичното заучаване на ритуали, едва ли ще доведе до религиозно познание.
Прави са майките, които казват, че мястото на религията е в Църквата. Който има потребност, ще намери и пътя и учителя.
А секти и наркотици... Никой не е застрахован, разбира се, но ми се струва, че е наша работа да създадем у децата си чувство за увереност и мотивация за личностно развитие. А как става това... Всеки опитва по своему, а аз лично се моля да не загубя връзка с детето си и да мога да съм до нея, когато има нужда от мен.

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
Така е.
Обаче от известно време оставам с впечатлението, че гледам реклама на шампоан против пърхут - махаме пърхута от главата и оправяме липсващия любовен живот. Много родители си мислят, че часовете по религия ще ги заместят, т.е. няма да им се налага да се занимават с децата, да ги учат кое е добро и лошо, а религията ще поеме тази функция и ще им изчисти съвестите. Съгласете се, много е изкушаващо. Предлага се продуктът вероучение, който ще възпитава вместо родителите. Чиста работа. Само трябва да платиш цената.

# 37
  • Мнения: 3 268
Аз въвеждам децата си в християнството,водя ги на църква и обяснявам най-важното-кой е нашият Бог и какви са християнските ценности.Достатъчно е смятам,няма нужда някой в училище да го образова повече по въпроса.

# 38
  • Мнения: 494
Аз съм 'за'. Смятам, че именно непознаването на християнската религия е в основата на залитането по секти. Като допълниение - мнозинството българи се самоопределят като православни християни, но не знаят нищо за религията, която изповядват.
  Така е, но не съвсем...А, ако кажем, ти си от Пловдив и съвсем случайно си католик? Или, да кажем, си от Варна и съвсем случайно си арменец (не че само там живеят католици и арменци, разбира се Peace)? Размисли се само за това и дори не е нужно да споменавам евреите, мохамеданите и др...Голямата част от тях изповядват съвсем официални религии в България, впрочем, не говоря за секти (въпреки, че, само за пример, иди кажи на семейство Клинтън или на повече от половината чернокожо население на Америка, че изповядват религията си в секта и гледай какво ще ти кажат те в отговор Simple Smile...)
 ...Та, в този ред на мисли (не се заяждам, наистина Peace), права си, че повечето българи се самоопределят като православни християни, но не и всички, за това не може да се спори, нали? Така че изучаването на религия в училище е допустимо само като СИП.

 (Темата е хубава, но да вземе най - накрая някой да оправи поне заглавието, че направо... ooooh!)

Последна редакция: вт, 07 апр 2009, 22:49 от Кrisal

# 39
  • Мнения: 804
Ох, това убочение!
Автораааааа, Оправи заглавието, че ни избоде Учите, Убочи са бе моме!

# 40
  • Мнения: 7 263
В светското училище място за религиозно обучение няма.
Смятам че това е работа на семейството и че никой няма право да натрапва, която и да било религия на даден човек, а децата ни са преди всичко хора.
Не съм съгласна децата ми да стават жертва на нечии нездрави религиозни страсти, колкото до грамотността на автора на темата - оставам безмълвна, ако зависи от мен не бих го допуснала в радиус от километър от децата си, дори да ги обучава в най-избраната религия на света ooooh!

# 41
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Аз не го намирам за архаизъм. Но като се замисля не го приемам така също Simple Smile

Учила съм история на изкуството и смятам, че в училищата трябва да се преподава съответния еквивалент. Обаче не му кавам религиозно, нито убочение Wink
За обективно запознаване с религиите съм. Вяра и религия са различни неща, а вяра няма как да се преподава. Значи остават фактите и текстовете за обща култура. Това приемам.

# 42
  • Мнения: 1 294
Според мен е добре да се учи история на религийте, но съм против това да се обръща специално внимание на конкретна религия.

# 43
  • Мнения: 7 263
Според мен е добре да се учи история на религийте, но съм против това да се обръща специално внимание на конкретна религия.

Ако се предложи нещо подобно бих подкрепила с две ръце  Peace, но обучение в която и да е религия - категорично съм против Naughty

# 44
  • в моя гьол
  • Мнения: 370
История на религиите е застъпена в учебния материал по БЕЛ и история.
В 5 клас по история се изучава възникване на християнството и възникване на исляма. При добро желание от страна на учителя могат да се направят страхотни уроци с посещения на съответните храмове, с откриване на приликите и разликите между двете религии, със зададена домашна работа всеки да напише нещо характерно за своята си религия, което е научил в семейството и т.н.
В 7 клас е застъпен юдаизма. Тук притчите от стария завет вършат чудесна работа, придружени дори с анимационно филмче, ако щете.
В 8 и 9 клас се продължава с историята на християнството. От приемането му за официална религия от Рим, разделянето на църквата до Реформацията в З. Европа.
В 9 клас по литература се изучават старият и новият завет и 10-те божи заповеди.
Може би е малко материала за останалите религии, но това е пропуск, който може да се навакса в учебниците по история, а не да се прибавя нов предмет - религия.

Общи условия

Активация на акаунт