Работа, CV-та, HR-и, съвети - 91

  • 29 775
  • 742
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 662
Ясно е, че всеки си прави СВ-то максимално атрактивно, но откровени лъжи не правят ли двойно по-лошо впечатление? Хубаво, човекът ще махне всички години от СВ-то и ще го преправи така, че да изглежда с 10 години по-млад, но на самото иктервю тези разлики ще станат ясни и е нормално интервюиращия да пита какво е правил кандидата в останалите 10 години или да го помисли за ненадежден кандидат. Имам доста малък опит с подбора и интервюирането на кандидати, но със сигурност за мен очевидно разминаване между СВ и реалност би ми направило лошо впечатление.

# 31
  • Мнения: 29 341
Аз лично не бих лъгала за години в СВто, основно понеже няма смисъл. Дори и да се подведат да ме извикат на интервю, нали там ще се видим наживо, ще ме питат разни въпроси, няма смисъл от заблуждаване. Ако възрастта или опита ми не е това, което търсят, то няма смисъл да си губим времето взаимно.
Това, което не пиша са няколко позиции в началото на работния ми живот, които не са релевантни на останалия ми стаж и няма смисъл да запълват място.

# 32
  • Мнения: 244
Благодаря за новата тема.
Нашите годишни ревюта за поредна година бяха пълна пародия, попълваш над 40 въпроса за себе си, прекия си мениджър и трима пиъри. Писахме, писахме и накрая пак вдигнаха заплатите с минимален процент, с идеята за всекиго по нещичко...

# 33
  • Мнения: 14 845
Какво разминаване между реалност и сиви? Направете разлика между лъжа и съкращаване на нерелевантна информация. ЧР съветват да не се пишат неща с по-голяма от 10 години давност. Интервюиращите не би трябвало да ги интересува на колко години си, а дали ще им свършиш работа. И ти не си там, за да демонстрираш как не се срамуваш от възрастта си. Ако те толкова се шашкат, че виждат лелка/чичко, и по-зле - веднага отписват кандидата заради възраст - проблемът не е в кандидата, а и мястото със сигурност не е работа-мечта.

# 34
  • Мнения: 29 341
Живей си ти с тази заблуда. Интересуват се на колко години си и още как. Разбира се, неофициално. Вероятността да вземат някой на 40+ години без опит, само с желание за промяна на сферата на работа, клони към нула. Това е реалността. Ако някой се съгласи, то или ще дава много малко пари , или няма да има други кандидати за това място, което говори, че явно е нежелано.
Никой не казва, че трябва да се срамуваш от възрастта си, а, че умишлената заблуда в СВто, не е в полза на никоя от страните. Просто ще си загубят времето взаимно. Като не си пишеш първите 10 години, няма да станеш по-млад, нито ще  направиш добро впечатление. Ако тези 10 години не кореспондират с позицията, да, може да ги изпуснеш. Като се явиш на интервюто обаче и те питат дори и непряко за годините, ще криеш ли или ще обясняваш как не ги интересува?

ЧР съветват да не се пишат неща с по-голяма от 10 години давност.

Моят стаж е 20+ години по специалността. Трябва ли да го съкращавам?

# 35
  • Мнения: 14 845
Според ЧР - да, трябва. В интерес на истината, и в темата е писано многократно същото.
Колкото до другото, аз какво различно написах? На 20 или на 40, без опит започваш на съответните ниски позиции. Между другото, грешката тук не е задължително да е на работодателите.

# 36
  • Мнения: 29 341
Ще си съкратя стажа, който ми е за позицията, щото някой си казва така?!? .....добреееее...........

# 37
  • Мнения: 3 615
Тук говорим за позиция без нужния стаж и опит. Нарциса казва да се съкрати ненужното, а и много пъти това се е давало като съвет.

# 38
  • Мнения: 29 341
М, не, Нарциса твърди, че трябва да се съкрати всичко над 10+ години назад. Нали изрично попитах?!?

Когато си на 40+ г. и нямаш опит по позицията, по която кандидатстваш, разбира се, че ще пишеш, какъвто стаж имаш. Нали е ясно, че човек на такива години без никакъв стаж в СВто не е ок изобщо?

Все тая, де, всеки да прави, каквото смята за правилно.

# 39
  • Мнения: 1 117
Нашите оценки предстоят, но нямам много големи очаквания. Пак ни сменяха прекия ръководител, сега се питат кой щял да ни оценява и подобни. Уж щели да измислят нещо, но за мен тази година може и да се задоволим само с някое друго индексиране.

# 40
  • Мнения: 14 845
Тук говорим за позиция без нужния стаж и опит. Нарциса казва да се съкрати ненужното, а и много пъти това се е давало като съвет.
Всъщност наистина казвам да се съкрати изобщо. Т.е.не го казвам аз, цитирам какво казват хора, които уж осъществяват подбор. Доводите, които се дават - нещо отпреди 20 години, дори да е по специалността или в сферата, днес не е актуално.
Най-сложната и стресова работа, която.съм работила, беше в периода преди 10 до 15 години. Нито е релевантна на това след нея, нито мога да я обясня с две думи. Развила съм умения , които описвам на съответното място, а самата позиция просто не я обявявам. След някоя година ще затрия и двете години ревизорска работа, защото и този опит остарява, най-малкото софтуерът 2.0, който ползвахме тогава, днес е 5.8 (примерно) и не съм сигурна, че ще го подкарам за 5 мин.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 662
Ако човек сменя сравнително често работата и сферата, в която работи, може и да има някаква логика да се изключват някои от заеманите позиции, но ако кариерното развитие е сравнително плавно и очаквано, как ще го скриеш? Например, ако аз сега съм мениджър, но съм започнала от джуниър, после регюлър, синиър и експерт, за да стана на сегашната си позиция, не е логично да разкарам джуниър и регюлър позициите и да напиша, че вместо 10, съм работила 5 години в компания Х. Доколкото разбрах, това е съветът, който се дава.

# 42
  • Мнения: 1 117
ЧР искат да знаят какво можеш днес, а не какво си правил преди 20 години, това е идеята. СВ-то е, за да те викнат на интервю, фирмите получават стотици, нямат време да четат житейската история на всеки, освен ако тя не е страшно впечатляваща и уникално, но пак не е сигурно, че ще стигнат много далеч.

# 43
  • Мнения: 2 851
То затова и подборът им е такъв, щото ги мързи и гледат на парче, вместо цялата картина. Ама кои сме ние да се бъркаме на великите специалисти.

# 44
  • Мнения: X
ЧР искат да знаят какво можеш днес, а не какво си правил преди 20 години, това е идеята. СВ-то е, за да те викнат на интервю, фирмите получават стотици, нямат време да четат житейската история на всеки, освен ако тя не е страшно впечатляваща и уникално, но пак не е сигурно, че ще стигнат много далеч.

Едно СВ не би трябвало да е повече от макс 2 страници дори за хора с опит, ако не ги интересува какво си правил преди 15г, да четат последните 10. Не е причина нещо да се изтрива. Аз лично за първи път чувам за подобно нещо. Ако ми дойде кандидат на примерно 50г и стажът се вижда само за последните 10г най-много да реша, че е бил безработен преди това??

Общи условия

Активация на акаунт