Работа, CV-та, HR-и, съвети - 91

  • 29 772
  • 742
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 14 845
Логично е като си мениджър днес, някога някъде назад във времето да си била джуниър. Хората се интересуват от сегашното ти мениджърство, не от джуниърството преди Н години.
Ако някой специалист по подбор има време да чете житието на кандидатите - супер, настанил се е на синекурно местенце. Повечето имат лошия късмет да им се налага бързо да пресяват игла от купа актуални данни.

# 46
  • Мнения: 2 851
Ама какво житие, нали говорим за 1-2 страници, изобщо не бих оставила място за волни тълкувания, историята познава не един и двама качили се с ускорение по стълбицата от джуниър до мениджър, прескачайки някое и друго междинно ниво, и не защото всички са били топ специалисти.

# 47
  • Мнения: 14 845
Е, то на повечето места и йерархията не почва от джуниър и да минава през 8 други нива, но за това има изпитателен срок. Ако си истински мениджърски мениджър, ще се справиш и без да посочваш как си почнал от джуниър или и още по-прост стажант.

# 48
  • Мнения: X
Ако си мениджърски мениджър, няма дори да извикаш на интервю човек с подготвено по подобен начин СВ.

В големите международни компании, където се получават стотиците СВта, първата част от подбора се прави често от софтуер, не от човек. В ЕТ Иван Иванов едва ли имат толкова кандидати да нямат време да хвърлят един поглед на страница СВ.

Факт е, че по-скорошният опит тежи повече, но това не значи, че трябва да триеш позиции.

# 49
  • Мнения: 29 341
Ама нека трие, който иска. Всеки си има глава на раменете да мисли... Като ми се появи някой 40-годишен с 10 г. стаж, първият ми въпрос ще е какво е правил останалите 10 години?

# 50
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Знам, че на някои потребители им се иска да вярват, че всички HR специалисти са тъпи, използвачи и/или парашутисти, но никой няма да си помисли, че сте на 40, а сте започнали да работите преди 10 години, защото преди това няма нищо в CV-то. Всеки е свободен да пише и по 6 страници CV, но е факт, че никой не се интересува от позициите ви преди 15-20 години.

# 51
  • Мнения: X
Защо пък не? Има хора и над 40 и почти не са работили Simple Smile

На мен ми се струва, че малко се омешаха две неща - дълго СВ и години опит. Много години опит не е равно на описване на битието. Моето СВ е една страница, там се вижда къде съм била и какво съм правила преди 15г.

Но то не е само какво точно си правил, а в какви фирми, евентуално има ли градация в реномето на работодателите ако са познати фирми, в какви градове/държави, колко време си бил на тези позиции и фирми, имало ли е евентуално повишения, или те са се случвали само със смяна на работа, скачал ли е кандидатът между много несвързани поприща и така нататък.

Интересно ми е тея дето обяснявате, че този начин на форматиране на СВ е нормален в каква сфера работите или в какви фирми. Дълги СВта си представям единствено примерно за консултанти на свободна работа, които си представят портфолиото с проекти или нещо подобно.

# 52
  • Мнения: 1 595
Относно човека с новата специалност. По-успешен ще е ако кандидатства по старата си професия и наблегне в СВ-то на новото си допълнително обучение. Реално е ценен като кадър, просто трябва да уцели фирма, която работи в такава област - одити и пр.
Аз миналата година изкарах 6 месечен курс със световно признат сертификат. Почти нямам опит по тази професия, но новите знания са полезни, допълват останалия ми опит и при кандидатстването успях от първия път. Въпреки че съм на много повече от 40г.

# 53
  • Мнения: 711
Проблемът с изветрелия опит в CV-то има съвсем просто решение - позициите отпреди 15-20 г. просто се маркират на по един ред и толкоз. Така не се получават дупки, които да пораждат въпроси у четящия, като в същото време не се хаби много пространство в документа.

# 54
  • Мнения: 14 845
Ама вие си пишете възрастта ли? На интервюто ясно, че се вижда, а иначе?
Не помня някъде из платформи или допълнителни въпросници да я е искал някой (освен в джобса за тяхната бланка, която и без това не ползвам), явно никого не го вълнува на първо време. Така че и аз не я пиша никъде още отпреди да мина 30.

# 55
  • Мнения: 923
Това последното вече не може да е истина. Значи някоя фирма си търси млад човек, с 2-3 години опит колкото да не съвсем без хич, за да си го обучат на техните практики, за да е готов да прави всичко, каквото му се каже, защото още се напъва да се доказва или се надява на бързо повишение. И на интервюто цъфва 40 годишна лелка, защото не си е написала възрастта и си е пропуснала 2/3 от стажа. Или се търси мениджър с опит 5 години, който се очаква да менажира хора, които също са с дълъг стаж и са вече 30+ или дори 40+. Обаче по колцентровете и на 20 стават мениджъри, понеже там повечето хора не се задържат дълго, а все някой трябва да го назначат на тази позиция. Такива още преди да навършат 30, вече са навъртяли доста годинки стаж на позицията. И всичките тези недоразумения, защото hr- ите нямали време да четат.

И не е въпросът само в загубеното време. Така се губят и кандидати, защото докато някой се мотае да организира интервюта за неподходящи кандидати, подходящите се ориентират към други фирми. Ясно е, че СВ от 6 страници, в което е описана всяка студентска работа за по 2 месеца през лятото, не е ок. Но все пак идеята е чрез това резюме кандидатът да успее да създаде най-пълна представа за себе си, а не да оставя на hr-ите място за фантазии. Затова е добре всеки да има индивидуален подход при писането, а не да следва всичко, което е прочел някъде из нета.

# 56
  • Мнения: 2 902
Затова е добре всеки да има индивидуален подход при писането, а не да следва всичко, което е прочел някъде из нета.
То в тоя форум първият съвет за всеки въпрос е да излъжеш. Преди месец се обясняваше как дупки в CVто и уволнения трябвло да се замазват с раздуване на предните/следващите позиции. Работил си някъде 1 година, ама пишеш 5...
Не знам колко от даващите тия съвети са HRи, ама и да са няма да ме учуди. В България нивото на тази професия е много по-ниско от колкото в чужбина като страничен ефект от чорбаджийския манталитет на мениджърите и собствениците на фирми.
А конкретно в ИТ сектора е пълно с сервитьорки, хостеси, стюардеси, промоутърки и т.н. дето са решили да се преквалифицират в HR след като са минали 30те. Половината от тия с които съм се сблъсквал не знаят какво е Кодекс на труда и е трябвало аз да им обяснявам, че искат незаконни неща. За сметка на това морални скрупули нямат никакви.

Пишещите тук разбира се са изключение.

# 57
  • Мнения: X
Ама вие си пишете възрастта ли? На интервюто ясно, че се вижда, а иначе?
Не помня някъде из платформи или допълнителни въпросници да я е искал някой (освен в джобса за тяхната бланка, която и без това не ползвам), явно никого не го вълнува на първо време. Така че и аз не я пиша никъде още отпреди да мина 30.

Не пиша възраст, пол, семейно положение, снимка нямам. Но в СВто ми пише кога, къде и какво съм следвала, така че може горе долу да сметнат. Моят случай е класически - гимназия, университет, работа. В други случаи може естествено да не е толкова просто.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 662
Аз имам снимка, написала съм си годината на раждане, образование и стаж с годините, в които съм ги завършила. За първи път чувам, че възрастта не се пише, но дори и  да се спести, пишете ли кога сте завършили? Разбрах, че стажа се съкращава, но образованието и то ли не трябва да затруднява HR? 

# 59
  • Мнения: 1 595
Аз не писах възраст и дата на раждане, нито кога точно съм завършила. Нали не би трябвало да ги интересува, и не може да ни дискриминират по възраст, пол и пр....
И не съм лелка, а бабка Grinning всичките 3 интервюта бяха онлайн с камера, а тестовете после на живо в офиса, така че ме видяха и чуха що за стока съм. Като съм стара, да не би да съм грозна хах

Общи условия

Активация на акаунт