Свръхчувствителност

  • 10 794
  • 217
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 548
Свръхчувствителни са хора с посттравматичен стрес, преживяли някакво насилие примерно. Това за мен е свръхчувствителност и бих била внимателна в общуването си.

Така зададена темата е за хора, които се чувстват “специални” и не за този свят Simple Smile Гледам много да не общувам с подобен тип.

# 61
  • София
  • Мнения: 35 325
Ам, има леко объркване тук, че свръхчувствителните рефлектират на всяка фраза и действие, не. Онези са с обикновени харекторапатии и неиздялкано поведение.
Първите обикновено само си преживяват всяка реплика, момент, отношение. Големи филмари са, но рядко се изправят да бистрят нещата.

# 62
  • Мнения: X
Да, да, точно така, “нежните души” сме вечно засегнатите, сигурно ние подскочихме ужилени на думата “лаик”, при все че се задават въпроси за разясняване!

С риск да бъда заклеймена като “пасивен агресор” и “емоционален манипулатор” да задам все пак резонния въпрос: в тема за съвет, колко души се включихме с опит и желание да помогнем и какво се случи?!

# 63
  • София
  • Мнения: 35 325
Е, не си само ти. Какво се случи - видяхме.

# 64
  • Мнения: X
Видяхме, да. С риск удобно да бъда заклеймена като “вечно неоправдана”, ще го кажа: жалко просто!

# 65
  • София
  • Мнения: 35 325
За кое? Че някои хора имат проблеми и не ги отработват, а ги правят наши ли?
Ам, сори, късата клечка. В силно конкурентен и социален свят трябва да си намериш ниша, без да си фрийка, ако искаш да бъдеш - не товариш другите със себе си, просто е.
Всеки си носи особеностите и това ни е хубавото всъщност, някои и дефицити, но те си остават дефект, не ефект.

На една плоскост са ми свръх емоционалните и свръх експанзивните, които не се владеят - за мен са инфантили. Сори.

# 66
  • Мнения: 1 898
Аз дадох не съвет, а пример - докато не опре ножът до кокала, няма оправия. Докато мама, леля, батко, братко и гаджето се съобразяват така ще е. Когато спрат и стадото те отхвърли или се адаптираш, или се изолираш. Като с повечето такива "черти" в характера впрочем.

# 67
  • София
  • Мнения: 1 139
Чувствителен негонен бяга.

# 68
  • Мнения: X
За кое? Че някои хора имат проблеми и не ги отработват, а ги правят наши ли?

Не, жалкото е, че в тема, която е зададена в търсене на съвет, 80% от коментарите представляват не градивен такъв, а критика и оплакване колко натоварващи сме били, всъщност мъчни, темерутески характери, “фрийкс”, “разглезени мрънкала”, “емоционални манипулатори” и “пасивни агресори” и прочее. Направи ли ви впечатление, че търсещите съвет тотално се отдръпнаха и спряха да пишат в темата?

И кои “наши проблеми”? За проблеми с хора в темата ли говориш или по принцип в живота? Защото аз свръхемоционални натоварваши реакции от “мимози” тук не видях, докато две дами от критиците скочиха ужилени.

В тази връзка да запитам днес, че вчера вродената ми аверсия към конфликти взе превес:

АнаИва, ти от какво точно се почувства - цитирам “Жил”, ужилена - от това, че те нарекох лаик то темата или че те игнорирах? Да не би да не е истина, че си лаик? Ти специалист ли си?

EmmaT, ти къде видя пасивна агресия в констатиране на фактите (“комуникация е трудна при липса на допирни точки” и че сте лаици) и учтив завършек на дискусията от моя страна с “Хубав ден” ?? Щом твърдиш че това е пасивна агресия, можеш ли да се обосновеш? Току що три статии по темата прочетох - коренно различни са класическите примери. Ти знаеш ли изобщо ли какво представлява пасивната агресия или на всяка реплика, която не ти харесва, й лепваш този етикет?

Mandy Bo, ще получа ли отговор на въпроса къде изисквам съобразяване с “моята особа” или ще продължаваш да пишеш наизуст твоите наблюдения върху (предполагаемо) свръхчувствителни?

# 69
  • Мнения: 1 257
АнаИва, ти от какво точно се почувства - цитирам “Жил”, ужилена - от това, че те нарекох лаик то темата или че те игнорирах? Да не би да не е истина, че си лаик? Ти специалист ли си?

Имаш голям проблем с четенето с разбиране. Няма никакъв шанс да се почувствам засегната от случайни думи на непознат в интернет, а още повече че някой ме е "игнорирал", не си придавай толкова значение Smile
В нито едно от мненията ми няма конфронтация, опит за спор, претенция за компетентност и каквото там още ще ти се привиди  Smile Държа се възпитано, говоря изцяло от личен опит и впечатления, задавам уточняващи въпроси, за да вникна в проблема. Какво пречеше просто да ми дадете линк към научно базирани статии, където се изясняват обективните и измерими критерии за определяне на състоянието?
Темата стана изключително забавна, защото ясно показа типични реакции на хора, които искат всички да ги гладят по косъма, пък тези лоши, груби и заядливи хора не щат Smile  Ще продължа да следя темата, за да видя докъде ще стигне  Smile

# 70
  • София
  • Мнения: 35 325
За кое? Че някои хора имат проблеми и не ги отработват, а ги правят наши ли?

Не, жалкото е, че в тема, която е зададена в търсене на съвет, 80% от коментарите представляват не градивен такъв, а критика и оплакване колко натоварващи сме били, всъщност мъчни, темерутески характери, “фрийкс”, “разглезени мрънкала”, “емоционални манипулатори” и “пасивни агресори” и прочее.
Нагледно Laughing

# 71
  • Мнения: 25 849
Ще продължа да следя темата, за да видя докъде ще стигне  Smile

Как докъде ще стигне? Докъдето се стига в повечето случаи – „свръхчувствителният“ скача със засилка на валяка и започва да мачка наред. Simple Smile
Защо мислиш споменах в предния си пост за червените лампи и сирените? Заради куп подобни близки срещи от трети вид, всеки път завършващи с предизвестен край...

# 72
  • Мнения: X
АнаИва, ти от какво точно се почувства - цитирам “Жил”, ужилена - от това, че те нарекох лаик то темата или че те игнорирах? Да не би да не е истина, че си лаик? Ти специалист ли си?

Имаш голям проблем с четенето с разбиране. Няма никакъв шанс да се почувствам засегната от случайни думи на непознат в интернет, а още повече че някой ме е "игнорирал", не си придавай толкова значение Smile
В нито едно от мненията ми няма конфронтация, опит за спор, претенция за компетентност и каквото там още ще ти се привиди  Smile Държа се възпитано, говоря изцяло от личен опит и впечатления, задавам уточняващи въпроси, за да вникна в проблема. Какво пречеше просто да ми дадете линк към научно базирани статии, където се изясняват обективните и измерими критерии за определяне на състоянието?
Темата стана изключително забавна, защото ясно показа типични реакции на хора, които искат всички да ги гладят по косъма, пък тези лоши, груби и заядливи хора не щат Smile  Ще продължа да следя темата, за да видя докъде ще стигне  Smile

Хайде сега парадния форумен рефрен “ Не ти се отдава четенето с разбирането”. Друго не можете ли да измислите? Кое не съм разбрала: ти сама окачестви реакцията си към моите думи като “ Жил, игнор” - цитирах те дословно. Та, отново, кое те накара, да усетиш като жилване? Като търсиш дискусия или спор по темата, защото епитетът ти “разглезени мрънкали” си в провокация за спор, какво ти пречи сама да си потърсиш въпросните научни статии? Ти затруднения ли имаш с това или очакваш друг да ти ги търси?

Georgeous, кое е нагледното? Дай конкретен пример, ако обичаш, нещо градивно, помогни на свръхемоционалния да се осъзнае и промени към по-добро. С едносрични иронични подмятания и баба знае да борави.

# 73
  • София
  • Мнения: 35 325
Многословието не е нужно, за лечение си има терапевти, аз не съм.
Каквото исках показах, Сия го разказа.

# 74
  • Мнения: X
Многословието не е нужно, за лечение си има терапевти, аз не съм.
Каквото исках показах, Сия го разказа.

Мда, много удобно. Парираме с иронични подмятания, но не искаме при учтив апел да разясним какво имаме предвид. Не знам какво си показала, но на мен нищо не ми стана ясно. Това ли ви е разбирането за добра комуникация?

Общи условия

Активация на акаунт