Свръхчувствителност

  • 10 660
  • 217
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 257
Много не се разбира какво представлява свръхчувствителността. Не е не несигурност и ниско самочувствие, не е хормонални проблеми, не е тревожност, не е докачливост, а вродено свръхактивиране на нервната система за всякакви стимули - звук, светлина,  тълпи, кофеин, негативна енергия.
Какви са обективните и измерими критерии, по които се различават двете подчертани състояния? Защото ако няма такива, то с въпросното определение всеки може свободно да спекулира. Как реално да различим човек със свръхактивирана нервна система от разглезено мрънкало? Ако го разясните, ще направите услуга на всички.

# 46
  • Hamburg
  • Мнения: 2 007
Точно защото всеки пише от собствен опит и впечателния мисля ясно се вижда, че работата в посока овладяване е изключителна рядкост. И че масовото е на тежкия характер да се рисува ореол на чувствителност и емоционалност, до която останалите членове на колектива и обществото не са дорасли. А всъщност става дума за обикновена докачливост, мнителност, неспособност за общуване - неща, които повярвайте, са адски натоварващи за околните.

ОК, всеки си има право на мнение. Няма да споря Simple Smile

АнаИва, не съм компетентна да отговоря на въпроса, по-добре питайте някой психолог или психиатър. Но доколкото съм запозната тревожност (anxiety), ниско самочувствие, вродена свръхчувствителност са различни състояния, които изискват различен подход и терапия, в психологията няма “спекулация”. С лаици не споря.

# 47
  • Мнения: 1 257

Това каква връзка има? Къде привидяхте ситуация, в която лаик иска да спори с вас?  Smile

# 48
  • Мнения: 1 810
Прочетох отгоре-отгоре статията и аз отговарям на повечето от "признаците", но нито съм докачлива, нито сръдлива, нито се определям за свръхчувствителна.
Bizzie Lizzie, според мен объркваш интровертни хора, които не обичат шумотевици и тълпи, с ревливи и емоционално нестабилни хора. Сикнес каза, че ако някой й направи забележка го мисли с дни, не обича да си правят шегички с нея, не обича да й повишават тон, когато спори реве, "плаче за глупости" (нейни думи). Аз имах много близка приятелка от детство, която беше същата горе-долу, повечето й познати започнаха да я избягват или избягват някакви по-смислени разговори от прогнозата с нея, защото просто знаят, че тя е сръдлива и във всичко вижда лична нападка. Разговорите с нея са натоварващи. Обича да спори и често повишава тон и ако ти повишиш също тон, започва да реве. Интерсното е, че тя доста се промени чак към 30-те си години, и то към добро, когато остана без приятели.

# 49
  • Hamburg
  • Мнения: 2 007
ОК, сигурно бъркам като човек, който лично е засегнат Simple Smile И сигурно при всички това състояние се проявява по един и същ начин и хората не работят, за да се преодолеят проблемите и променят Simple Smile Хубав ден ви желая!

# 50
  • Мнения: 1 810
Имам един интересен въпрос. Надявам се да не прозвучи заядливо, добронамерено питам и съвсем по темата - като един свръхчувствителен човек с висока емоционална интелигентност не усети ли пасивната агресия в изречението "с лаици не споря" и не помисли ли за чувствата на АнаИва?

# 51
  • Hamburg
  • Мнения: 2 007
И аз съвсем добронамерено отговарям - съвсем целенасочено написах, че не споря с лаици, за да прекратя дискусията. Аз да не би да съм длъжна да се съобразявам да “ходя на пръсти”, та да не засегна някого? Не съм Wink

# 52
  • Мнения: 1 257
Имам един интересен въпрос. Надявам се да не прозвучи заядливо, добронамерено питам и съвсем по темата - като един свръхчувствителен човек с висока емоционална интелигентност не усети ли пасивната агресия в изречението "с лаици не споря" и не помисли ли за чувствата на АнаИва?
Това беше класическа реакция. Жил, фръц, игнор + капка позитивизъм за финал ( Simple Smile Хубав ден ви желая!)
Laughing
А въпросът ми беше сериозен, между другото. Ще се радвам някой да обясни конкретно, с измерими понятия, а не с общи приказки.

# 53
  • Мнения: 18 504
Тези моменти - с вметките за липса на допирни точки, за лаиците, дори маниерното пожелаване на приятен ден\бъдете здрави\усмихнати и т.н. в края на омаловажаващ отсрещния потребител пост - са класическа проява на пасивна агресия Simple Smile Не подценявайте чак толкова аудиторията.
В края на краищата всички тук сме лаици в областта на психиатрията, дори тези, които обясняват, че другите са лаици.

# 54
  • Мнения: 1 810
Скрит текст:
И аз съвсем добронамерено отговарям - съвсем целенасочено написах, че не споря с лаици, за да прекратя дискусията.
Е, винаги има вариант да прекратиш дискусия като спреш да участваш в нея, но реално ти реши да избереш друг подход.
Цитат
Аз да не би да съм длъжна да се съобразявам да “ходя на пръсти”, та да не засегна някого? Не съм Wink
Тоест свръхчувстителността се проявява като особена чувствителност към собствената ти особа и по какъв начин другите се отнасят към нея и никаква съобразителност с чуждите особи?

# 55
  • Мнения: 8 892
Мда, имаМ много близка, определена от майка си като много чувствителна. Същата е доста индиферентна към хорските проблеми, но го отдава на толерантността си, да не им се месела в проблемите.

Последна редакция: пн, 03 юли 2023, 19:18 от Блу

# 56
  • Мнения: 9 709
АнаИва, не съм компетентна да отговоря на въпроса, по-добре питайте някой психолог или психиатър. Но доколкото съм запозната тревожност (anxiety), ниско самочувствие, вродена свръхчувствителност са различни състояния, които изискват различен подход и терапия, в психологията няма “спекулация”. С лаици не споря.
??

# 57
  • Hamburg
  • Мнения: 2 007
Скрит текст:
И аз съвсем добронамерено отговарям - съвсем целенасочено написах, че не споря с лаици, за да прекратя дискусията.
Е, винаги има вариант да прекратиш дискусия като спреш да участваш в нея, но реално ти реши да избереш друг подход.
Цитат
Аз да не би да съм длъжна да се съобразявам да “ходя на пръсти”, та да не засегна някого? Не съм Wink
Тоест свръхчувстителността се проявява като особена чувствителност към собствената ти особа и по какъв начин другите се отнасят към нея и никаква съобразителност с чуждите особи?

Можеш ли да ми посочиш конкретно къде изисквам съобразителност към собствената особа? Не знам как по-ясно да напиша, че коментари и критики не ме засягат. Също, дори и като HSP не съм длъжна да ходя по черупки, та да не засегна нечии чувства.

Дискусията е просто безсмислена, щом се спори относно какво е свръхчувствителност и се изискват (във форум) едва ли не съпоставки прилики и разлики м-ду тревожност, HSP и ниско самочувствие от учебник по психиатрия. 😅 Дори и да имах желанието, а аз го нямам, нямам необходимата компетенция да участвам в такава дискусия, съжалявам.

G&B, може би, когато цял живот имаш едно състояние, си запознат обстойно с него и не си лаик?? Но не и чак на ниво съпоставки с други класифицирани и кодирани диагнози?

# 58
  • Мнения: 9 709
Ясно. Останах леко объркана за момент.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 139
От такива 'нежни' души бягам като дявол от тамян. Няма излизане на глава с тях. Все са засегнати и онеправдани, горките. Колкото и да се опитваш, не можеш им угоди.

Общи условия

Активация на акаунт