Кол център

  • 5 816
  • 85
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 14 845
Проблемът ти е, че живееш с някаква идея как ще ти налеят езика в главата. А също и - понеже прехвърлих другите ти мнения - искаш да ловиш риба, ама без да се измокриш. Просто няма да стане.
В2 е постижимо за една година, но не и от теб. Не защото нямаш време, а защото нямаш желание ти да се научиш. Питаш дали не се позабравяло - за да забравиш, първо трябва да си го научил.
Да, може да хвърлиш 5 бона за уроци, ама файда няма. По-добре изкарай една книжка и иди куриер в Спиди или Еконт.

# 31
  • Мнения: 30
Проблемът ти е, че живееш с някаква идея как ще ти налеят езика в главата. А също и - понеже прехвърлих другите ти мнения - искаш да ловиш риба, ама без да се измокриш. Просто няма да стане.
В2 е постижимо за една година, но не и от теб. Не защото нямаш време, а защото нямаш желание ти да се научиш. Питаш дали не се позабравяло - за да забравиш, първо трябва да си го научил.
Да, може да хвърлиш 5 бона за уроци, ама файда няма. По-добре изкарай една книжка и иди куриер в Спиди или Еконт.

Къде видя, че ме мързи или нещо подобно ?
Защо да нямам желание ?
Моята работа изисква учене и не е 8 часа. Казах, че имам повече време само събота и неделя.
Хората по-горе казаха, че няма смисъл така и трябва сериозно учене.
Хайде кажи съвета си.. имам толкова време, а с толкова не ставало, но аз съм нямал да мога

# 32
  • Мнения: 5 139
Час на ден не е толкова малко, ако можеш да кажеш твърдо "да, ще отделям всяка вечер по час, поне 6 дни седмично без никакво клинчене и уговорки". Пък уикендите ще наваксваш. Или съботно-неделен курс, пък през седмицата упражнения.

За всяко ново нещо трябва инатливо постоянство и воля сам да седнеш без някой да те кара. Само ти си знаеш дали можеш Simple Smile Само ти си знаеш колко често захващаш нещо и го зарязваш Simple Smile

Иначе винаги има как да се открадне време, но не споделяш нищо за ежедневието си, за да ни насочиш. Аз учех немски по час на ден на връщане от работа (сутрин не съм адекватна) - решавах тестове, пишех думи. Говоренето - вкъщи. Можеш да сгъваш дрехи докато слушаш урок за повтаряне и произношение. Класиката - листчета с думи в джобчетата. Започваш да си пишеш листа за пазаруване на двата езика. Намираш с кого да си казваш по няколко изречения - какво си свършил вкъщи, какво мислиш да си сготвиш.
Всяко ново нещо е така - намираш начин и време за практика когато и както можеш. Ако успееш да се пречупиш да говориш още от началото (това за почти всеки в най-тежко) ще тръгнеш бързо нагоре, ще трябва да трупаш времена и думи. За година - не знам. Никой не може да ти каже. Но и друго помисли - ще издържиш ли психически и финансово една година само да учиш английски?

Имай предвид и че за някои по-добре платени кол центрове се изисква и техническо познание, особено само с английски. Ако си с два езика са склонни да те научат на всичко, правят компромис заради ограниченото количество хора.

Едно обаче знам - повечето хора, които имат мотивацията да учат нещо обикновено не се занимават да разпитват дали има смисъл Simple Smile Тъй че пробвай. Сигурен отговор никога няма да имаш докато не пробваш Simple Smile

# 33
  • Мнения: 14 845
Съвети дадох, за който може да ги разбере. Ела след месец трети път да питаш за тези уроци.

# 34
  • Мнения: 9 050
Нещо недоизказано има в тази история. Не ти трябва английски, за да печелиш от него. В същото време е ужасно важно да го научиш за кратки време. Важно е не заради нещо смислено, а за да започнеш работа в кол център. Което не е работата на мечтите ти. Ще я работиш, за да практикуваш език, който теоретично вече, към този момент, владееш на ниво B. Тотален носенс. Да напуснеш сегашна работа и една година да учиш език, за да започнеш друга работа, която по принцип не искаш да работиш, но ще я работиш, за да упражняваш този същия език, който си научил за една година, за да работиш тази работа. Доообрееее, щом казваш.

# 35
  • Мнения: 30
Нещо недоизказано има в тази история. Не ти трябва английски, за да печелиш от него. В същото време е ужасно важно да го научиш за кратки време. Важно е не заради нещо смислено, а за да започнеш работа в кол център. Което не е работата на мечтите ти. Ще я работиш, за да практикуваш език, който теоретично вече, към този момент, владееш на ниво B. Тотален носенс. Да напуснеш сегашна работа и една година да учиш език, за да започнеш друга работа, която по принцип не искаш да работиш, но ще я работиш, за да упражняваш този същия език, който си научил за една година, за да работиш тази работа. Доообрееее, щом казваш.
Целта е ИТ.
Там трябва много добър английски. Само с курсове без практика няма да стане.
Затова е кол центъра.

Благодаря на всички !

# 36
  • Мнения: 9 050
За IT ти трябва по-ниско ниво отколкото за кол център. Ако наистина можеш да стоиш една година без работа, моят съвет е да инвестираш тази година в два интензивни курса по английски, съчетани с гледане на филми без субтитри и четене на книги на английски. А успоредно с това курсове в някоя академия. В доста от академиите курсовете са си на български.

# 37
  • Мнения: 30
За IT ти трябва по-ниско ниво отколкото за кол център. Ако наистина можеш да стоиш една година без работа, моят съвет е да инвестираш тази година в два интензивни курса по английски, съчетани с гледане на филми без субтитри и четене на книги на английски. А успоредно с това курсове в някоя академия. В доста от академиите курсовете са си на български.

То академията е на български, но интервюто е на английски. Описваш документация на англйиски. Може да има англичани клиенти или от екипа и попринцип се пише на английски.

# 38
  • Мнения: 9 050
Повярвай ми, не е точно така. Половината ми колеги в IT фирмите говореха безобразен английски. Ако кандидатстваш за чужда компания, възможно е да имаш шеф чужденец, но е много малко вероятно. Начинаещите не комуникират директно с клиенти и обикновено рапортуват на някой местен. А и ти, ако наистина посветиш една година на учене на английски, ще го владееш на прилично ниво. На достъп по-добро ниво от повечето ти бъдещи IT колеги.
Това, което казвам е само, че стъпката с кол центъра не ти е необходима изобщо. Спокойно, след тази една година, можеш да се насочиш направо към IT сферата.

# 39
  • Мнения: 1 522
Тва малко ми звучи като моето дете дето е на 1 година да ми каже, абе аз ще напусна работа, че да науча за 1 година английски и после ще бачкам ИТ.

Значи ти явно си чул, че в ИТ сферата има кинти и си си казал - абе я и аз да вдигна крак да ме подковат. Ама подковават се воловете,  а не жабите. И с това не искам да те обидя.

Тва с ИТ-то явно стана толквоа популярно, че всеки скача на клона. Ама ИТ е толквоа широко понятие, че да не скочиш на някой клон дето няма развитие.

Щото като научиш английски, ще станеш ИТ първо ниво, дето там зазубря 20 неща и отговаря на всякакви хора на кол център на денонощни смени.

Ако искаш да станеш истински ИТ, ценен, заеби този английски. Смисъл не го заебавай, ама не ти е той най-големия проблем, че да ти трябва C1 или C2. Истинското ИТ може да говори и на ниво B1 (имал съм колеги индийци дето едвам ги разбирах), но да знаеш самата технология. Там се фокусирай. Цялото ми семейство е ИТ, баща ми и майка ми са по над 55, едно време бяха топ в английския, сега са мега зле (позабравя се), ама програмират, правят машини и т.н. Така че - намисли технологията - програмист примерно или бази данни специалист. Щото тва ИТ дето целиш с английския, ще те държат все в кол център на смени и нищо. Някво ноу-хау придобий в ИТ, а не толкоз тоя английски. Примерно започни да учиш Бази данни, SQL, някой език за програмиране.

Поговори с някакви програмисти. Щото ми изглежда точно все едно някъв Пешо чул, че ИТ са пичове с големи кинти и решил и той. Стига глупости. Какво си учил, върви ли ти математиката, учил ли си поне малко програмиране, отдава ли ти се да решаваш някви компютърни проблеми. А не да идеш там само защото си чул, че кинтите са яки и ще караш ферари и ще има пички. Не става така.

# 40
  • Мнения: 111
Работя в ИТ сферата , като преди това съм работила в кол център няколко години и мога да кажа следното:
- в кол центъра трябва по-високо ниво на английски, отколкото за ИТ. Доста по-високо. ИТ специслистите е нужно да знаят английски, колкото да се разберат с колеги в колове и да разберат задачите си в документацията. В международните компании, ИТ специалистите не са нейтив  спикъри, повечето поне при мен са поляци, хървати, украинци, словаци и т.н,т.е и техния английски е далеч от много добър.
- в кол център, където ще говориш с клиенти, трябва добър английски, особено говорим, трябва свободно да говорош,което според мен не става с курсове, където се набляга на граматиката.
-  английски не се учи в кол център. Най - много да си обогатиш речника, според сферата, в която се развива кол центъра.

Според мен: зарежи тези идеи, изкарай някакъв бейсик английски курс и действай в посока ИТ-то.

# 41
  • Мнения: 5 139
В допълнение към горното - част от ИТ компаниите предлагат курсове по английски за служителите си Simple Smile Или друг език, който е основен сред клиентите.

# 42
  • Мнения: 30
Тва малко ми звучи като моето дете дето е на 1 година да ми каже, абе аз ще напусна работа, че да науча за 1 година английски и после ще бачкам ИТ.

Значи ти явно си чул, че в ИТ сферата има кинти и си си казал - абе я и аз да вдигна крак да ме подковат. Ама подковават се воловете,  а не жабите. И с това не искам да те обидя.

Тва с ИТ-то явно стана толквоа популярно, че всеки скача на клона. Ама ИТ е толквоа широко понятие, че да не скочиш на някой клон дето няма развитие.

Щото като научиш английски, ще станеш ИТ първо ниво, дето там зазубря 20 неща и отговаря на всякакви хора на кол център на денонощни смени.

Ако искаш да станеш истински ИТ, ценен, заеби този английски. Смисъл не го заебавай, ама не ти е той най-големия проблем, че да ти трябва C1 или C2. Истинското ИТ може да говори и на ниво B1 (имал съм колеги индийци дето едвам ги разбирах), но да знаеш самата технология. Там се фокусирай. Цялото ми семейство е ИТ, баща ми и майка ми са по над 55, едно време бяха топ в английския, сега са мега зле (позабравя се), ама програмират, правят машини и т.н. Така че - намисли технологията - програмист примерно или бази данни специалист. Щото тва ИТ дето целиш с английския, ще те държат все в кол център на смени и нищо. Някво ноу-хау придобий в ИТ, а не толкоз тоя английски. Примерно започни да учиш Бази данни, SQL, някой език за програмиране.

Поговори с някакви програмисти. Щото ми изглежда точно все едно някъв Пешо чул, че ИТ са пичове с големи кинти и решил и той. Стига глупости. Какво си учил, върви ли ти математиката, учил ли си поне малко програмиране, отдава ли ти се да решаваш някви компютърни проблеми. А не да идеш там само защото си чул, че кинтите са яки и ще караш ферари и ще има пички. Не става така.

Работя в ИТ сферата , като преди това съм работила в кол център няколко години и мога да кажа следното:
- в кол центъра трябва по-високо ниво на английски, отколкото за ИТ. Доста по-високо. ИТ специслистите е нужно да знаят английски, колкото да се разберат с колеги в колове и да разберат задачите си в документацията. В международните компании, ИТ специалистите не са нейтив  спикъри, повечето поне при мен са поляци, хървати, украинци, словаци и т.н,т.е и техния английски е далеч от много добър.
- в кол център, където ще говориш с клиенти, трябва добър английски, особено говорим, трябва свободно да говорош,което според мен не става с курсове, където се набляга на граматиката.
-  английски не се учи в кол център. Най - много да си обогатиш речника, според сферата, в която се развива кол центъра.

Според мен: зарежи тези идеи, изкарай някакъв бейсик английски курс и действай в посока ИТ-то.

Здравейте!
Благодаря за отговорите. Насочил съм се към QA. Просто това ми е интересно. Иначе съм правил някакви страници с html и css без JS. Преди време в училище по ИТ сме писали елементарни програми по C++, но не помня нищо.
Знам че не се търси много, но ..
Не ми е и за парите. Изобщо !
Само че QA има да чете документация, да пише test cases, да говори с клиенти, мениджъри, product owners, програмисти.
Не знам как може да стане без добър английски.
Например днес чета изискванията на английски, после имаме дневна среща и обсъждаме всичко (възможно е на английски), после правя тест кейс и ги описвам на английски, после ако се наложи имейл или нещо да напишеш той ще е на английски и т.н.
Сигурно има още много неща, но не ги знам.
Да пишеш тест кейс или имейл с грешки.. да говориш с клиент като някой … не виждам как ще стана добър QA без английски.
Ако го знам малко първото е, че кандидати много и дори тези с C1 си търсят по месеци, година работа. Второто е, че ще в трудно да си върша работатa

Ако греша ме поправете.

# 43
  • Мнения: 9 050
Грешиш. Поправям те. 😉
В повечето фирми business analyst са хората, които стоят между изпълнителите вътре в компанията и клиента.
Освен това, като начинаещ QA, никой няма да ти даде да си пишеш с клиенти. Ще си говориш най-много с Team Lead - a, по-вероятно с някой Senior QA, който ще те обучава. Добре е да имаш основен английски, но далеч не е необходим на такова ниво, на каквото ти си представяш. Не и в началото. А ти, докато научиш работата и с терминологията ще свикнеш. Ще имаш време и английския да подобриш.

# 44
  • Мнения: 30
Грешиш. Поправям те. 😉
В повечето фирми business analyst са хората, които стоят между изпълнителите вътре в компанията и клиента.
Освен това, като начинаещ QA, никой няма да ти даде да си пишеш с клиенти. Ще си говориш най-много с Team Lead - a, по-вероятно с някой Senior QA, който ще те обучава. Добре е да имаш основен английски, но далеч не е необходим на такова ниво, на каквото ти си представяш. Не и в началото. А ти, докато научиш работата и с терминологията ще свикнеш. Ще имаш време и английския да подобриш.

Благодаря много!
Просто бях питал на други места и ми казаха доста високи нива.
Още веднъж благодаря !

Общи условия

Активация на акаунт