климатик или печка на дърва

  • 24 475
  • 106
  •   1
Отговори
  • Мнения: 314
здравейте!предстои ни нанасяне в нов апартамент през пролетта и стоим пред въпроса с какво да се отопляваме-с печка на дърва или с климатик?жилището е 80 квадрата,на 5.етаж,слънчево е,с много добра изолация,от всички страни ще ни топлят.от една страна, печката дава страхотна топлина,ако я сложим в тракта,топлината ще стига и до другите 2 стаи(където и без това не трябва да е много топло,само ще се спи в тях)и доколкото знам ще ни излиза по-евтино.а с климатик предполагам,че ще отопляваме само тракта,понеже е доста голям.но пък печката си иска голяма хамалогия-мъкни дърва,чисти,докато при климатика този проблем го няма.с климатик пък,както спират тока от време на време,ще се видим в чудо с това бебе.а и тези непрекъснати увеличения на тока-докога?кажете вие,кое бихте предпочели и от какви съображения?  bouquet

# 1
  • Мнения: 17
Аз съм за КЛИМАТИК  Peace

# 2
  • СОФИЯ
  • Мнения: 601
Аз също бих ти препоръчала отопление на климатик  Peace
Не само заради пренасянето на дърва и чистотата.
Когато ви няма за повече от няколко часа как ще затоплите помещенията?
Ако си купите качествен климатик сметките за ток няма да са много големи, говоря за инверторни. Повече от тях са с йонизиращ и пречистващ ефект. При печките на дърва прахът от пепелта е фактор при отглеждането на бебе.
Не бива да пренебрегваш и охлаждащата функция на климатика.
В къщи се отопляваме на ток и на камина. Ако сега трябвашу да избирам, определено щях да си сложа климатици.

# 3
  • Мнения: 5 362
Климатик Peace

# 4
  • Мнения: 127
ние сме с печка на дърва(чудо)....ами какво да ти кажа-изключително топло ние,но...мръсно SadВихря се парцала всеки ден по теракота, пускам прахосмукачка, пък да не ти говоря колко прах се събира въру телевизора, микровълновата, абе навсякъде. И какво се получава-робувам на една печка. Пък, когато духа вятър започва да връща дим, нищо не можеш да направиш  ooooh! . Разнася се из целия апартамен тази миризма, опушва и стаята-много неприятно. А пък във вашия случай и с това ново жилище, не си и помисляй да го съсипваш  Peace Ние лятото ще правим ремонт и изхвърляме тази печка.

# 5
  • Мнения: 1 014
определено климатик

# 6
  • Мнения: 2 922
И двете  Mr. Green
От скоро във всекидневната имаме и климатик и печка. Климатикът е по-лесния вариант, но пък топлината на печката е незаменима, когато е много студено.
По въпроса за мръсотията - никога не ми е било мръсно, прашно и пр.

# 7
  • Мнения: 1 485
По скоро климатик,но топлината от дървената печка е незаменима!

# 8
  • Мнения: 983
КЛИМАТИК, имам два в къщи, апартамента ни също е топъл, през деня сме в хола и работи там единия, а през ноща пускам в спалнята. За декември платих 83 лв. ток, не излиза чак толкова скъпо, а ако климатика е инверторен разхода на ел.енергия спада още повече.
Печката има много хамалогии, а климатика "цък" и всичко е ок.

# 9
  • Мнения: 173
Аз съм за дървата-много по уютно е .
В къщи имаме 3 климатика,които ВЕЧЕ ги ползваме само лятото.
Добре,че си сложихме камина-това се казва топлинка!
И от климатиците много влага избива...

# 10
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
По скоро климатик,но топлината от дървената печка е незаменима!

Така е! Peace

# 11
  • Мнения: 89
топлината от дървената печка е незаменима!
По скоро чистотата и удобството от климатика е незаменима.Станеш ЦЪК  ,легнеш ЦЪК ,Топло ЦЪК ,студено ЦЪК, чисто Цък

# 12
  • Розовата долина
  • Мнения: 187
И ние бяхме пред същата дилема в края на лятото,когато се нанесохме в ново жилище след частичен ремонт и сложихме климатик.Да ама той е само в хола,а малката не мога да я спра да ходи и в другите стаи.Влиза,излиза вратата все отворена,та взехме и сложихме и печка с дърва.Еееее,родихме се ти казвам.И нашият апартамент е топъл и отварям навсякъде,така става една оптимална температура.Когато е топло времето(както сега)пускаме само климатика.Имам и впечатление,че като пуснем климатика и на малката и текват сополите.Явно става нещо като течение и затова.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 345
ние сме с печка тип камина отоплявам 4 стаи без проблем става топло 5-10 мин след като я запалим а и е доста икономична от към дърва държи жар до сутринта само слагам и продължава. все едно парно някои ще кажат ама защо не парно да ама с това малко дете как да тичам на вън примерно адски съм доволна. прах има само около нея

# 14
  • Мнения: 8 917
Климатик Peace

# 15
  • Мнения: 1 612
Увеличението на тока и на дървата вървят ръка за ръка. Като вдигнат тока се вдига цената и на дървата.
В къщи сме с климатик и отопляваме 1 стая, но всичко ни е на ток - бойлер, готварска печка и т.н. Плащаме най-много по 80 лева на месец зимата.
От друга страна нищо не може да се сравнява с топлината от огъня. НО - ходих на почивка и в къщата където бяхме се топлехме на печка с дърва. Всичко много хубаво, но трябва да ставаш поне 2 пъти на вечер да зареждаш печката. А и като сложиш чистенето и хамалогията по цепене, носене и т.н. Не знам дали си заслужава.

# 16
  • Мнения: 463
климатик.
печката с дърва повече приляга на отдавна отминали исторически епохи

# 17
  • Мнения: 2 587
За мен най-добре е парното,но ако няма начин по-практично е климатик.Друг е въпроса че е страшно уютно да има камина,но си е хамалогия.

# 18
  • Мнения: 1 014
Наистина, голяма хамалогия си е!

# 19
  • Мнения: 420
    Grinning Наистина е чисто и лесно с климатик, но се стоплихме чак когато сложихме печка на дърва от турските чудо. Казанчето не го чистим всеки ден, а чак като се напълни почти до горе. Прах не съм забелязала да има повече от обичайното. Е, ръси се малко боклук около печката, но нали затова са прахосмукачките. Не бих казала, че и робувам на тази печка.

# 20
  • Мнения: 4 300
Климатик.
Не мога да повярвам на тези, които казват че  с климатик им е студено. В крайна сметка то си е машинка- дадеш ли му 22 градуса няма да спре докато не станат 22 , и то в другия край на стаята. А печката с дърва освен хамалогията има основен недостатък- до нея е жега, в другите стаи студ.
Като искате уют горете си 2-3 цепеници бор или друго ароматно дърво в камината, но да разчитате на това.....

Парното също е добър вариант. Топло е навсякъде в къщата. А и не е чак толкова скъпо. За тристаен апартамент, където всичко е на ток ( вкл. бойлер) нашите плащат около 130 лв.
Ние за двустайния ни апартамент на парно плащаме около 100 лв на месец, като у дома е 21-22 градуса и топлата вода е около 40 лв от тези 100.

И не разбрах какво общо има парното с тичането навън?

# 21
  • Мнения: 3 622
Камина !!!

Последна редакция: вт, 16 яну 2007, 14:46 от Tasha

# 22
  • Мнения: 3 622
Трета зима сме на дърва. Имаме камина с водна риза и радиатори към другите стаи. Не мога да отрека, че хамалогията е голяма - мъкнене, палене и чистене,  но топлината която дава камината не може вобще да се сравни с тази на климатика. Ние обичаме да стоим на топло и в къщи зимата сме по къс ръкав. Имам  плетен кош в който си държа дървата за да не се цапа.  А и бързо се стопля когато я запалиш, а вечер оставяме по 2 по големи дървета да си тлеят така че през ноща също да ни е топло

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Климатик

# 24
  • Мнения: 314
благодаря за отговорите,момичета!  bouquetв крайна сметка решихме да се отопляваме с климатик.надявам се да не съжаляваме.

# 25
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  Преди 4 години се нанесохме в нов апартамент,Дарина беше на 10 месеца.Отоплявахме се с локално парно на ток,всичко беше ок/е доста скъпичко си е,ама все пак имахме бебе,не става да пестим/, докато един ден не спря тока,след 2 часа вече беше студено.
  Следващата зима сложихме камина с водна риза,е родихме се,съвсем друго топло е.Температурата е висока,децата се търкалят по земята и не се притеснявам за тях. PeaceЗа климатик не сме мислили,на татито не му влиаят добре-киха и кашля Peace

# 26
  • Мнения: 391
Климатик

# 27
  • Мнения: 131
НИЕ СМЕ С ДВА КЛИМАТИКА И СМЕ МНОГО ДОВОЛНИ.ДЪРВАТА ВНАСЯТ МНОГО МРЪСОТИЯ,А ПЪК И ТЕ ВЕЧЕ НЕ СА МНОГО ЕВТИНИ.НАШИТЕ КЛИМАТИЦИ СА ИНВЕРТОРНИ И СА МНОГО ЕВТИНИ.ХАРЧАТ ПО 25-30ЛВ НА МЕСЕЦ.ВЕДНАГА КАТО ГИ ВКЛЮЧИШ СТАВА ТОПЛО,А НЕ КАТО ДЪРВАТА ДОКАТО ГИ РАЗПАЛИШ ЩЕ ТРЯБВА ДА СТОИШ НА СТУДЕНО.ОТ ДЪРВАТА СЕ ОПУШВАТ СТЕНИТЕ И ТРЯБВА ДА СЕ БОЯДИСВА ВСЯКА ПРОЛЕТ

# 28
  • Мнения: 2 336
Климатик Peace
Ние сме вече 4-та година с инверторен климатик и сега мислим да вземам и друг за стаята на детето. За печка на дърва не искам и да чувам Naughty

# 29
  • Мнения: 186
Бяхме преди три години с камина,но сега сме с климатици.Цзлиза същото-само дето с камината хамалогията е по9голяма и мръсотията.Освен това и когато слагаш дърва излиза пушек и после мирише.Сега сме с климатици и сме доволни,а ако спре тока-имаме газова печка,която също е много добра като вариант .

# 30
  • Мнения: 472
Ние сме минали през всички (почти) варианти за отопление.Акумулиращи печки,инверторни радиатори,печка(тип камина) с дърва и най-накрая климатик.Не бих се върнала пак на дърва.С климатика е по-икономично(ако е инверторен и правилно подбран).
Минусите на дървата са:
повече чистене,отнема време паленето(всекидневно почистване,нареждане,палене),понякога се задимява стаята,трудно се регулира температурата(понякога става непоносимо топло),качването на дървата е проблемно и трудоемко,трябва място за складиране на дървата и не на последно място дървата не са толкова евтини(колкото повечето хора си мислят).
Минусите на климатика:
сещам се само за проблема със спирането на тока.

# 31
  • Мнения: 165
Е те хората вече са си решили, че ще е климатик, но да кажа и аз: Аз съм за дървата!

Ние сме минали през всички (почти) варианти за отопление.Акумулиращи печки,инверторни радиатори,печка(тип камина) с дърва и най-накрая климатик.Не бих се върнала пак на дърва.С климатика е по-икономично(ако е инверторен и правилно подбран).
Минусите на дървата са:
повече чистене,отнема време паленето(всекидневно почистване,нареждане,палене),понякога се задимява стаята,трудно се регулира температурата(понякога става непоносимо топло),качването на дървата е проблемно и трудоемко,трябва място за складиране на дървата и не на последно място дървата не са толкова евтини(колкото повечето хора си мислят).
Минусите на климатика:
сещам се само за проблема със спирането на тока.


Изказаните минуси са верни освен: не е нужно всеки ден да се пали. Камините сега могат да горят и цяла седмица,  ако ги поддържаш.  Разлика в цената определено има. А към минусите на климатика ще добавя: Страшно изсушават въздуха. Няколко пъти съм спала в хотели с климатик и всеки път на сутринта се чувствам отвратително.

# 32
  • Мнения: 472
Да вярно бях забравила да пиша , че трябва да се поддържат печките с дърва.Случвало ми се е да излезем с детето и да ни загасне печката докато се върнем.
Може би климатика наистина изсушава въздуха но не е нетърпимо,даже може да помогне ако има проблем с конденз по-стъклата.

# 33
  • Мнения: 624
Най-ужасният начин за отопляне е с печка на дърва,то е пушене,то е дим,я се запали,я не,всяка година трябва пребоядисване,защото всичко става леш за една зима,поради тази причина ще купуваме климатик,вярно при печката винаги има съд с вода отгоре,който не позволява въздухът да се изсуши,но си мисля за варианта климатик+овлажнител за въздух на Делонги-супер-чисто,топло по всяко време Peace
Относно финансовата гледна точка-нито дървата,нито въглищата са евтини,така че...
Чудесен вариант е и парното,с водата,която върви по него няма начин да се изсуши въздухът Peace

Последна редакция: нд, 21 окт 2007, 14:39 от Т@ня

# 34
Напълно съм съгласна. Твърдо съм ЗА климатиците.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Чудесен вариант е и парното,с водата,която върви по него няма начин да се изсуши въздухът Peace

Напротив, парното също изсушава въздуха, и то много. Водата върви В тръбите и радиаторите, по никакъв начин няма достъп навън.

# 36
  • Мнения: 2 622
Няколко  зими бяхме с дърва.Вярно,топло навсякъде,но и хамалогията си я биваше Mr. GreenОсвен това е опасно за малки деца,каквито са моите,да не говорим пък за мръсотията ,която настава Rolling EyesСега сме с климатик ,засега само в едната стая,догодина ще вземем и за другата.Ами,чиста работа!Натискаш копчето и хоп-става топло за минути.Няма чистене,няма ровене в пепел,няма съчки по килима,пък и дървата никак не са евтини вече.За съжаление в другата стая и тази зима ще сме с дърва #Cussing out

# 37
  • Мнения: 624
Климатик.
Не мога да повярвам на тези, които казват че  с климатик им е студено. В крайна сметка то си е машинка- дадеш ли му 22 градуса няма да спре докато не станат 22 , и то в другия край на стаята. А печката с дърва освен хамалогията има основен недостатък- до нея е жега, в другите стаи студ.
Като искате уют горете си 2-3 цепеници бор или друго ароматно дърво в камината, но да разчитате на това.....

Парното също е добър вариант. Топло е навсякъде в къщата. А и не е чак толкова скъпо. За тристаен апартамент, където всичко е на ток ( вкл. бойлер) нашите плащат около 130 лв.
Ние за двустайния ни апартамент на парно плащаме около 100 лв на месец, като у дома е 21-22 градуса и топлата вода е около 40 лв от тези 100.

И не разбрах какво общо има парното с тичането навън?

Парното има общо с тичането навън,ако котелът е разположен отвън,а няма начин голям котел да е в къщата или апартамента.Всеки ден се иска почистване,зареждане.Сегашните котели ги правят много добри-не излъчват топлина,така че в близост до тях човек може и друго да си сложе,но вариантът да е в стаята е абсурден.
Другото удобство,когато е отвън,е че всичката мръсотия и прах не ти влизат в стаята,макар,че и този въпрос е спорен.

# 38
  • Мнения: 60
Няма по-хубава топлина от естествената, затова съм за печка на дърва.

# 39
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Аз съм за печка с дърва.
Много е уютно.

# 40
  • Мнения: 1 925
По скоро чистотата и удобството от климатика е незаменима.Станеш ЦЪК  ,легнеш ЦЪК ,Топло ЦЪК ,студено ЦЪК, чисто Цък
Peace Абсолютно си права. Едни познати са в къща и в хола имат печка, еми пребоядисват след всяка зима.

# 41
  • Мнения: 8 999
Не бих се върнала към отопление на дърва за нищо на света. Не ме блазни нито уюта от веселите пламъчета, нито припукването на цепениците. И е топло, само като си наблизо да бухаш съчки в печката, а ако те няма по цял ден? Прибираш се на студено и зъзнеш /хич не вярвам на тая легенда, че се затопля за 10 мин. - живяла съм все пак в жилище, отоплявано с печка/. За да се отдам на този лукс, ще трябва да си назнача и огняр!
Климатикът ми се вижда разумно решение, въпреки че съм чувала много доводи "против".

# 42
  • Варна
  • Мнения: 826
Климатик. Peace
А и до 5-тия етаж представям си как се мъкнат дърва.Не мерси.Не си го причинявай. Peace

# 43
  • Мнения: 2 591
аз съм за климатик - с печката на дърва се връщаш в каменната ера  Rolling Eyes

# 44
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Най-ужасният начин за отопляне е с печка на дърва,то е пушене,то е дим,я се запали,я не,всяка година трябва пребоядисване,защото всичко става леш за една зима,поради тази причина ще купуваме климатик,вярно при печката винаги има съд с вода отгоре,който не позволява въздухът да се изсуши,но си мисля за варианта климатик+овлажнител за въздух на Делонги-супер-чисто,топло по всяко време Peace
Относно финансовата гледна точка-нито дървата,нито въглищата са евтини,така че...
Чудесен вариант е и парното,с водата,която върви по него няма начин да се изсуши въздухът Peace

 Хмммм,трета година сме на камина с водна риза,едва това лято боядисвахме и то по собствено желание,не се е налагало.Не знам какво сте палили,но нито ни пуши,нито ни дими.Аз хамалогия нямам,мъжа ми си купува дърва и ми ги подрежда.Почистването става на 3-4 дни.и не е чак такава трагедия каквато се опитват да я изкарат. Whistling

# 45
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Хмммм,трета година сме на камина с водна риза,едва това лято боядисвахме и то по собствено желание,не се е налагало.Не знам какво сте палили,но нито ни пуши,нито ни дими.Аз хамалогия нямам,мъжа ми си купува дърва и ми ги подрежда.Почистването става на 3-4 дни.и не е чак такава трагедия каквато се опитват да я изкарат. Whistling

Чакай малко, между камина с водна риза и печка на дърва има доста съществена разлика.

# 46
  • Мнения: 1 632
 Peaceклиматик

# 47
  • Монреал
  • Мнения: 631
камина с водна риза и само дърва, а не въглища!
п.п. какво е тракт?  newsm78

# 48
Чета,чета само аз ли плащам толкова много то с климатици?Най евтината ни сметка беше за септември-80 лв и то май тогава не сме ги пускали.
По темата  обожавам да съм при майка ми има камина,топло и уютно.У нас сме с климатици както писах,наелектрезира ми се косата,изсъхват ми очите,но е 100 пъти по удобно и най-вече безопасно за детето.

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
За апартамент- климатик, за къща - камина, с водна риза.

# 50
  • Мнения: 131
ако се притеснявате ,че климатика изсушава въздуха купете си овлажнител .в магазините за климатици вече продават такива.

# 51
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Топлото от печката неможеш да я замениш с нищо. Малката 2 зими си я гледахме зимата на дърва. В нашия случай (преходни стаи) ще трябва да си купя 2-3 климатика за да топля, докато сега вратите стоят отворени и малката щъка където си иска. Печката гори 24 часа, чисти се веднъж в седмицата и единственото задължение на жената е да слага дърва, аз се занимавам с останалото. Вярно хамалогия е, но е топло, уютно.
Климатика е в пъти по противопоказен от една печка за детето тъй като въди гадини във филтрите, но има едно решаващо предимство - охлажда .... така, че няма да ти се размине климатика.

# 52
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
най-добре е с централен ТЕЦ  Mr. Green

Но печките и камините имат съществен минус. Сложиш дръвца и става жегаааааааа, поизгорят и остане малко... усеща се спадането на Т.
Освен ако не с ел. поддръжка цялата работа, не ми я хвалете.

# 53
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не е съвсем така. Когато се топли постоянно и стените се затоплят, особенно около печката и си акумулират топлина за през ноща. Вечер около 10:30 - 11 слагам едно дебело дърво което си гори баааавно до сутринта. Печката не трябва да гори на макс през цялото време, ама то си е до печка. Нашата е от лят чугун и не се усеща рязка смяна на температурата.
Вярно теца е най-доброто, ама наоколо няма ....

# 54
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Лабрадор, имам няколко годишен опит с печка на нафта, кюмбе, готварска печка на дърва и т.н.
Всичко помня, макар да е от детството ми тоз опит.

# 55
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
най-добре е с централен ТЕЦ  Mr. Green

Но печките и камините имат съществен минус. Сложиш дръвца и става жегаааааааа, поизгорят и остане малко... усеща се спадането на Т.
Освен ако не с ел. поддръжка цялата работа, не ми я хвалете.

  Не я подържаме цяла нощ,топло е във всички стаи,децата ми си се търкалят на воля по пода.Вечер преди да легнем слагаме няколко по-дебели дърва,затваряме всички клапи и гори бавно до сутринта.
  Теца е хубаво нещо,но в нашия блок такъв просто няма.Камината с водна риза ни спаси от влагата и мухъла. Crazy

# 56
  • Мнения: 1 494
Тъкмо мислех да пускам тема. Разбрах- повечето са за климатик. И разбрах защо.  Само остана най-съществения въпрос- Колко например ви беше сметката за декември?
При нас дилемата отива към решението климатик. Но апартамента не е малък, а и разположението ми се струва непрактично. Задължително трябва да са два климатика и пак кухнята май ще разчита на фурната... Wink
Та в този дух: колко биха горили двете машини? Грубо, то е ясно, че зависи от много неща.

# 57
  • Мнения: 4 292
Абсурд да се отопляваме ОТНОВО на дърва. За климатик съм и с двете ръце. Сметките ми за ток са такива, че мога да ги прежаля.
Но пък не купувам дърва, чисто ми е, не цепя, не мъкна, не задимявам...  Sunglasses

# 58
  • Мнения: 3 641
Твърдо ЗА климатик. По-чисто, по-удобно, по-евтино Peace

# 59
  • Мнения: 1 925
abigale, въпросът ти е - "колко харчи колата ?"  Wink Та за какво помещение става дума, каква излоцаия има,дограма, изложение и какъв климатик искаш. Както при колите има такива, които харчат 4/100 и такива които 20/100. Високите класове климатици ще харчат малко ток, средния малко повече и има едни такива, които си харчат бая ток, все едно си с духалка. Peace

# 60
  • Мнения: 198
Твърдо ЗА климатик. По-чисто, по-удобно, по-евтино Peace

 определено климатик Simple Smile

# 61
  • Home sweet home
  • Мнения: 54
Климатик - по-чисто, по-удобно и конфортно.А иначе струва също колкото и да си купиш дърва.

# 62
  • Мнения: 159
Климатик, много по-удобно, чисто и еднаква температура за детето.

# 63
  • Мнения: 1 080
И аз съм за климатик - на нас ни излиза по-евтино от дървата

# 64
  • Монреал
  • Мнения: 631
С камина с водна риза на дърва. Температурата в целия апартамент, вкл. баня и тоалетна не пада под 21 гр. дори нощем, / 00ч . до 8 ч. не слагаме дърва/. А в хола, където е камината е 24гр.
Сестра ми е с 2 инверторни климатика. Колкото и скъпи да са, топлят само 2 стаи. В останалите е кучешки студ. Сметката само за тях е 140 лв. на месец. Моята също е толкова /като сметна 2 и пол. кубика дърва за месец/, даже и по-малко, зависи кога и откъде си купя дърва Wink , ако е директно от Горското, цената на кубик пада почти двойно. Та за тази сума топля целия апартамент с  по 1 конвектор в стая, в банята имам лира, бойлера също стоплям с водата от парното.
Толкова топло никога не е било у нас.

# 65
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Определено климатик. Можа и да излиза малко по- скъпо, но съм готова да платя, за да избегна хамалуването по дървата.

# 66
  • Сливен
  • Мнения: 894

По скоро чистотата и удобството от климатика е незаменима.Станеш ЦЪК  ,легнеш ЦЪК ,Топло ЦЪК ,студено ЦЪК, чисто Цък
да точно така smile3521
 

# 67
  • Мнения: 4 668
Ще възразя малко за камината с водна риза - свекърите си сложиха такава , защото не послушаха никой , по повод инвенторните климатици ... тяхна си работа , но какво виждам аз :
1. Винаги мирише на пушек в тях , съответно и те самите ... моля никой дза не ми обяснява ,че не мирише  Naughty Колкото пъти отида на гости , някъде с такава камина , не мога да изтрая да се изкъпя после и да си махна осмърдените дрехи  Confused
Печка с дърва ... не искам да си представям просто ...
2. Мъкненето на дърва е много неудобно , а и не е най - чистото нещо на света ...
3. Колкото и да топли камината / печката _ през нощта обикновено изгасва и сутрин докато се напали и загрее си е студ .
4. Печка с дърва в апартамент е много странно , най - малкото ...
5. Офисът ни е с климатици - учудващо ниски сметки плащаме  Grinning

Това е лично мое мнение от странични наблюдения , в къщи сме с ТЕЦ .

# 68
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
Климатик - по-чисто, по-удобно и конфортно.А иначе струва също колкото и да си купиш дърва.
точно така е, от личен опит казвам newsm10

# 69
  • Разград
  • Мнения: 3 110

По скоро чистотата и удобството от климатика е незаменима.Станеш ЦЪК  ,легнеш ЦЪК ,Топло ЦЪК ,студено ЦЪК, чисто Цък
да точно така smile3521
 

Абсолютно вярно.С два климатика сме,ще сложим и още един.

# 70
  • Мнения: 1 494

Права си, неподготвена се изказах... Embarassed Laughing Ми да уточня- апартамента е около 100кв., югоизточен, с лоша дограма, само една вътрешна стена- в коридора, никаква изолация.... Laughing Какво да се прави- това е положението. Въздържаме се да инвестираме засега, поради неуредени истории. В момента сме с камина с водна риза и радиатори в две стаи. На мен ми е супер. Но мъжа ми почна да го боли кръста и не ще да мъкне дърва. Изкарваме с около 10 кубика. Значи най--много 600лв. Но тока си ни е около 50-60 лв.
Искам хубав климатик- в смисъл, който не харчи  много, а и топли. Разбрах, че те са доста скъпи. а с тези изходни точки горе, се съмнявам, че ще е добър вариант. Да не говорим, че стаите са лошо разположени, както вече казах.

# 71
  • Мнения: 214
Здравейте на всички. В къщи ще разкажа как е .Живея в къща от 240 кв. и както се досещате сме със камина със водна риза . Не обичам да ни е студено , и затова разхода ни на дърва е 10-12 кубика на година.Отоплява се цялата къща и се затопля и водата. За хамалогия не мисля че може да се говори, защото разпалването трае не повече от 5 минути, все пак като хвърлиш сухи дърва върху въглени до 3-4 минути се разпалват. Доставката на дървата ни я правят всяка пролет- 10-12 кубика нарязани , нацепини и сме се спазарили със фирмата доставчик , че ни ги и нареждат. Паралелно  с водната риза имаме и котле на ток. Ако случайно температурата падне под 23 градуса се включва автоматично на ток. От 2 години насам се е включвало само когото сме на ски за по няколко дни. Хайде сега ми кажете колко ще ми струва това удоволствие на ток!!!!!!!!!!! Кубик дърва е 50 лева в момента - това е с доставка, цепене и нареждане. Всичко е въпрос на личен избор.

# 72
  • Мнения: 533
Здравейте на всички. В къщи ще разкажа как е .Живея в къща от 240 кв. и както се досещате сме със камина със водна риза . Не обичам да ни е студено , и затова разхода ни на дърва е 10-12 кубика на година.Отоплява се цялата къща и се затопля и водата. За хамалогия не мисля че може да се говори, защото разпалването трае не повече от 5 минути, все пак като хвърлиш сухи дърва върху въглени до 3-4 минути се разпалват. Доставката на дървата ни я правят всяка пролет- 10-12 кубика нарязани , нацепини и сме се спазарили със фирмата доставчик , че ни ги и нареждат. Паралелно  с водната риза имаме и котле на ток. Ако случайно температурата падне под 23 градуса се включва автоматично на ток. От 2 години насам се е включвало само когото сме на ски за по няколко дни. Хайде сега ми кажете колко ще ми струва това удоволствие на ток!!!!!!!!!!! Кубик дърва е 50 лева в момента - това е с доставка, цепене и нареждане. Всичко е въпрос на личен избор.



За отоплението на тези 240 квадрата , 12 кубика дърва ми се виждат прекалено малко. newsm78

# 73
  • Мнения: 1 494
Може изолацията да е добра...А и зависи от капацитета на камината май.  Thinking

# 74
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Зависи от много неща. Peace
 

# 75
  • София
  • Мнения: 302
Имаме камина с водна риза и стой за красота само... Твърдо за Климатик Инверторен съм!!! Спестява много хамалогия и чистене..

# 76
  • Мнения: 2 926
С печка на дърва е много топло,но и доста мръсно.
С климатика е горе-долу топло,но не съвсем чисто.
Избирай!  Wink

# 77
  • Мнения: 25
Аз имам и двете. Когато е студено паля камината мръсно- но топло, не ме мързи да чистя /всеки ден чистя с прахомукачка и стирка, бърша прах и всеки път е черен екрана на телевизора/. Плюс това не ме вълнува колко често ще спират тока  Peace Климатика не може да ти даде такава топлина дори и нон-стоп да работи. Препоръчвам за зимата камина, а за лятото климатик но ти си прецени Hug

# 78
  • Мнения: 214
като писах че изкарваме с 10-12 кубика дърва за отопление това си е самата истина. Може би този ехфект на по голяма икономшчност идва от добрата дограма , 80 см дебелина на външните зидове, качествени външни ролетни щори не пропускащи студения вътър и не на последно място типа на радиаторите с  който се отопляваме. Това са т.нар. инверторни радиатори които при 45 градуса на водата  издухват топлият въздух като климатик.Така на практика на 10 минута от паленето на камината се включват духалките на радиаторите и в къщата става много бързо топло. Ако сутрин се разпали камината докато си пие човек кафето и после затвориш отворите на въздуха, така цял ден  ще си гори бавно и няма да изтива къщата ,  а вечер хвърляш 3-4  дървета върху жаравата и се разпалва веднага. По същия начин практикуваме и вечер преди да легнем. А иначе камината е 16 или 18 киловата и ни струваше с облицовката 3400 лева.

# 79
  • Мнения: 4 362
Ами мислели ли сте за камина с парно? Rolling Eyes Тоест в едната стая камината ,а в другите да има радиатори  Rolling Eyes
Ние сме в къща и сме с климатици,но бих си поставила парно  Rolling Eyes

# 80
  • Мнения: 1 187
Климатик - чисто, топло и икономично  Peace Ние топлим 100 кв.м с 1 климати и 1 радиатор.
Изолацията разбира се е много важна.  Peace

# 81
  • Мнения: X
климатик - разбира се. От 7 години сме на дърва и вече като си помисля ми става лошо. Пренасяне, рязане, цепене, мръсотия, пушек ....Но от следващата зима... ще сме с климатик. То дървата вече струват толкова, колкото и токът.

# 82
  • Мнения: 88
С две ръце съм за климатик.Моя роднина се отопляват с печка на дърва и е кошмар.Някои недостатъци на печката:
първо - мръсотия...
второ - трябва постоянно човек вкъщи за да я поддържа...
трето в стаята,където е печката всичко се опушва и всяка пролет следва ремонт.

# 83
  • Мнения: 745
И за нас това беше дилема, но след последния път когато платихме 110 лв за има няма 2 кубика дърва / със сигурност нямат 2 кубика/ и след всичката пушилка в къщи, решихме че ще слагаме климатиците и махаме печката.

# 84
  • София
  • Мнения: 416
КЛИМАТИК.

# 85
  • Мнения: 982
като писах че изкарваме с 10-12 кубика дърва за отопление това си е самата истина. Може би този ехфект на по голяма икономшчност идва от добрата дограма , 80 см дебелина на външните зидове, качествени външни ролетни щори не пропускащи студения вътър и не на последно място типа на радиаторите с  който се отопляваме. Това са т.нар. инверторни радиатори които при 45 градуса на водата  издухват топлият въздух като климатик.Така на практика на 10 минута от паленето на камината се включват духалките на радиаторите и в къщата става много бързо топло. Ако сутрин се разпали камината докато си пие човек кафето и после затвориш отворите на въздуха, така цял ден  ще си гори бавно и няма да изтива къщата ,  а вечер хвърляш 3-4  дървета върху жаравата и се разпалва веднага. По същия начин практикуваме и вечер преди да легнем. А иначе камината е 16 или 18 киловата и ни струваше с облицовката 3400 лева.
След като прочетох тези подробности, мога да се съглася, че изкарвате с 10-12 кубика дърва.Във вашия случай може би това е най-доброто отопление.
Цената на кубик дърва, мисля че е повече от 50 лв.
Ако трябваше да избирам, щях да се топля с климатици.Добре, че сме на газ и не ми се налага. Simple Smile

# 86
  • На село
  • Мнения: 873
Щом на село за следващата зима съм решила да слагаме климатици, смятайте какво е на печка. Е, няма такава романтика... и хамалогия. Още есента съпругът ми искаше да вземем по-радикално решение за къщата на село, къдетео ходим задължително всеки уикенд (дори на -18), а аз не, та, не. Да, наистина е много романтично да режеш и цепиш дърва, да палиш и чистиш печка, но ако го правиш веднъж в живота  Wink.

# 87
  • Варна
  • Мнения: 83
Предимството на климатика е, че е не му слугуваш, но вредата е много по-голяма в сравнение с печките на дърва. Ние сме с два климатика (в две различни стаи) и една печка на дърва, която отоплява остъклена с ПВЦ тераса и кухня. Докато беладжията навърши една година в неговата стая включвах само и единствено радиатор. След това сложихме климатика и като се започнаха едни ринити... Определено изсушава въздуха.

# 88
  • Мнения: 137
Бяхме и на двата варианта. Климатик е отговорът!

# 89
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Наи доброто решение за мен е локално парно на дърва(с котел в отделно помещение),но за съжаление това е по достъпно за къщите,където има мазе.имаме и климатик и печка.Миналата зима пускахме по честичко климатика и малката разви астма от прахоляка,които вдига климатика.Казаха ни,че периодично трябва да се почистват филтрите,а това е голяма хамалогия посред зима,затова тази зима сме на печка.Вярно ,че трябва по често да се минава с парцала,но то така или иначе се чисти всеки ден.Това е моето мнение по въпроса.

# 90
  • Мнения: 20
Когато се роди малката решихме в спалнята да сложим акумулираща печка, работеща само на нощна енергия. В хола бяхме с печка на дърва тип "Чудо".  Платихме 130 лв. ток само за един месец. Затова инсталирахме парно с което отопляваме целия апартамент и бойлер. Ползата е,  че навсякъде има равномерна температура и нонстоп топла вода. За чистене, хамалогия с дървата  и опушване останалите са го коментирали - така е. С 10 кубика дърва изкарваме цяла зима. Както и да го смятахме, най - евтино ни излиза отоплението на дърва. На работата ми има климатик, ами непрекъснато ми тече носа или съм схваната , а в най- големите студове не включим ли и нещо допълнително, няма стопляне. Ако искаш топло - печка на дърва, ако искаш чисто и лесно - климатик.

# 91
  • Мнения: 281
Ние сме на камина,с дърва. Mr. Green
Много сме доволни,затопля се бързо и качествено Naughty,да живеят камините Hug.

# 92
По-добре климатик!

# 93
  • Мнения: 70
нямам нито печка на дърва нито климатик ,но сум за климатика а относно това педиатърката ми каза че климатика изсушавал мн въздуха,което не било мн хубаво за децата

# 94
  • София
  • Мнения: 830
Категорично за климатик. Да не говорим, че дървата са толкова малко по-икономични, че не си изплащат хамалогията.

# 95
  • Мнения: 220
климатика е за мързелани...

нека мъжовете ви да имат дископатия и да сте на климатик и чакайте редовен полов живот в къщи....

# 96
  • sofia
  • Мнения: 8 936
климатика е за мързелани...

нека мъжовете ви да имат дископатия и да сте на климатик и чакайте редовен полов живот в къщи....
Явно и мъжа ми е мързел, щото чудеса от храброст направи да се отърве от котела на твърдо  Mr. Green
Не сме с климатик, но ако това ми е дилемата, щях климатика да избера.

# 97
  • Мнения: 686
Климатик ползваме. Чисто и икономично.

# 98
  • Мнения: 1 120
В нас и в четирите стаи сме с климатик. Чисто е и нямаш никакви грижи.

# 99
  • Мнения: 1 058
Климатик разбира се. Ние сме с камина и вече ми писна. Всяка година ремонт, защото се опушва, носиш дърва като луд абе не си е работа .

# 100
  • Мнения: 3 376
Климатик,другото си е направо  ooooh!

# 101
# 102
  • София, България
  • Мнения: 5 597
Е да с климатик е много по-удобно  Peace

но ако има някой да пали печката - това бих предпочела  Mr. Green

топлината от печката е нещо много специално  Flutter

# 103
  • Мнения: 196
Лесно е да кажеш климатик ама когато навън е -15 newsm78май е по добре печицата да бумти...

# 104
  • Мнения: 35
Определено КЛИМАТИК  newsm10

# 105
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Лесно е да кажеш климатик ама когато навън е -15 newsm78май е по добре печицата да бумти...

Не сме имали проблем с климатика и при такива градуси,вътре си е 25.

# 106
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Лесно е да кажеш климатик ама когато навън е -15 newsm78май е по добре печицата да бумти...
Ела да видиш как работят и двата,единият е Елит.  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт