климатик или печка на дърва

  • 24 504
  • 106
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 25 266
Хмммм,трета година сме на камина с водна риза,едва това лято боядисвахме и то по собствено желание,не се е налагало.Не знам какво сте палили,но нито ни пуши,нито ни дими.Аз хамалогия нямам,мъжа ми си купува дърва и ми ги подрежда.Почистването става на 3-4 дни.и не е чак такава трагедия каквато се опитват да я изкарат. Whistling

Чакай малко, между камина с водна риза и печка на дърва има доста съществена разлика.

# 46
  • Мнения: 1 632
 Peaceклиматик

# 47
  • Монреал
  • Мнения: 631
камина с водна риза и само дърва, а не въглища!
п.п. какво е тракт?  newsm78

# 48
Чета,чета само аз ли плащам толкова много то с климатици?Най евтината ни сметка беше за септември-80 лв и то май тогава не сме ги пускали.
По темата  обожавам да съм при майка ми има камина,топло и уютно.У нас сме с климатици както писах,наелектрезира ми се косата,изсъхват ми очите,но е 100 пъти по удобно и най-вече безопасно за детето.

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
За апартамент- климатик, за къща - камина, с водна риза.

# 50
  • Мнения: 131
ако се притеснявате ,че климатика изсушава въздуха купете си овлажнител .в магазините за климатици вече продават такива.

# 51
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Топлото от печката неможеш да я замениш с нищо. Малката 2 зими си я гледахме зимата на дърва. В нашия случай (преходни стаи) ще трябва да си купя 2-3 климатика за да топля, докато сега вратите стоят отворени и малката щъка където си иска. Печката гори 24 часа, чисти се веднъж в седмицата и единственото задължение на жената е да слага дърва, аз се занимавам с останалото. Вярно хамалогия е, но е топло, уютно.
Климатика е в пъти по противопоказен от една печка за детето тъй като въди гадини във филтрите, но има едно решаващо предимство - охлажда .... така, че няма да ти се размине климатика.

# 52
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
най-добре е с централен ТЕЦ  Mr. Green

Но печките и камините имат съществен минус. Сложиш дръвца и става жегаааааааа, поизгорят и остане малко... усеща се спадането на Т.
Освен ако не с ел. поддръжка цялата работа, не ми я хвалете.

# 53
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не е съвсем така. Когато се топли постоянно и стените се затоплят, особенно около печката и си акумулират топлина за през ноща. Вечер около 10:30 - 11 слагам едно дебело дърво което си гори баааавно до сутринта. Печката не трябва да гори на макс през цялото време, ама то си е до печка. Нашата е от лят чугун и не се усеща рязка смяна на температурата.
Вярно теца е най-доброто, ама наоколо няма ....

# 54
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Лабрадор, имам няколко годишен опит с печка на нафта, кюмбе, готварска печка на дърва и т.н.
Всичко помня, макар да е от детството ми тоз опит.

# 55
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
най-добре е с централен ТЕЦ  Mr. Green

Но печките и камините имат съществен минус. Сложиш дръвца и става жегаааааааа, поизгорят и остане малко... усеща се спадането на Т.
Освен ако не с ел. поддръжка цялата работа, не ми я хвалете.

  Не я подържаме цяла нощ,топло е във всички стаи,децата ми си се търкалят на воля по пода.Вечер преди да легнем слагаме няколко по-дебели дърва,затваряме всички клапи и гори бавно до сутринта.
  Теца е хубаво нещо,но в нашия блок такъв просто няма.Камината с водна риза ни спаси от влагата и мухъла. Crazy

# 56
  • Мнения: 1 494
Тъкмо мислех да пускам тема. Разбрах- повечето са за климатик. И разбрах защо.  Само остана най-съществения въпрос- Колко например ви беше сметката за декември?
При нас дилемата отива към решението климатик. Но апартамента не е малък, а и разположението ми се струва непрактично. Задължително трябва да са два климатика и пак кухнята май ще разчита на фурната... Wink
Та в този дух: колко биха горили двете машини? Грубо, то е ясно, че зависи от много неща.

# 57
  • Мнения: 4 293
Абсурд да се отопляваме ОТНОВО на дърва. За климатик съм и с двете ръце. Сметките ми за ток са такива, че мога да ги прежаля.
Но пък не купувам дърва, чисто ми е, не цепя, не мъкна, не задимявам...  Sunglasses

# 58
  • Мнения: 3 641
Твърдо ЗА климатик. По-чисто, по-удобно, по-евтино Peace

# 59
  • Мнения: 1 925
abigale, въпросът ти е - "колко харчи колата ?"  Wink Та за какво помещение става дума, каква излоцаия има,дограма, изложение и какъв климатик искаш. Както при колите има такива, които харчат 4/100 и такива които 20/100. Високите класове климатици ще харчат малко ток, средния малко повече и има едни такива, които си харчат бая ток, все едно си с духалка. Peace

Общи условия

Активация на акаунт