климатик или печка на дърва

  • 24 490
  • 106
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 302
Имаме камина с водна риза и стой за красота само... Твърдо за Климатик Инверторен съм!!! Спестява много хамалогия и чистене..

# 76
  • Мнения: 2 926
С печка на дърва е много топло,но и доста мръсно.
С климатика е горе-долу топло,но не съвсем чисто.
Избирай!  Wink

# 77
  • Мнения: 25
Аз имам и двете. Когато е студено паля камината мръсно- но топло, не ме мързи да чистя /всеки ден чистя с прахомукачка и стирка, бърша прах и всеки път е черен екрана на телевизора/. Плюс това не ме вълнува колко често ще спират тока  Peace Климатика не може да ти даде такава топлина дори и нон-стоп да работи. Препоръчвам за зимата камина, а за лятото климатик но ти си прецени Hug

# 78
  • Мнения: 214
като писах че изкарваме с 10-12 кубика дърва за отопление това си е самата истина. Може би този ехфект на по голяма икономшчност идва от добрата дограма , 80 см дебелина на външните зидове, качествени външни ролетни щори не пропускащи студения вътър и не на последно място типа на радиаторите с  който се отопляваме. Това са т.нар. инверторни радиатори които при 45 градуса на водата  издухват топлият въздух като климатик.Така на практика на 10 минута от паленето на камината се включват духалките на радиаторите и в къщата става много бързо топло. Ако сутрин се разпали камината докато си пие човек кафето и после затвориш отворите на въздуха, така цял ден  ще си гори бавно и няма да изтива къщата ,  а вечер хвърляш 3-4  дървета върху жаравата и се разпалва веднага. По същия начин практикуваме и вечер преди да легнем. А иначе камината е 16 или 18 киловата и ни струваше с облицовката 3400 лева.

# 79
  • Мнения: 4 362
Ами мислели ли сте за камина с парно? Rolling Eyes Тоест в едната стая камината ,а в другите да има радиатори  Rolling Eyes
Ние сме в къща и сме с климатици,но бих си поставила парно  Rolling Eyes

# 80
  • Мнения: 1 187
Климатик - чисто, топло и икономично  Peace Ние топлим 100 кв.м с 1 климати и 1 радиатор.
Изолацията разбира се е много важна.  Peace

# 81
  • Мнения: X
климатик - разбира се. От 7 години сме на дърва и вече като си помисля ми става лошо. Пренасяне, рязане, цепене, мръсотия, пушек ....Но от следващата зима... ще сме с климатик. То дървата вече струват толкова, колкото и токът.

# 82
  • Мнения: 88
С две ръце съм за климатик.Моя роднина се отопляват с печка на дърва и е кошмар.Някои недостатъци на печката:
първо - мръсотия...
второ - трябва постоянно човек вкъщи за да я поддържа...
трето в стаята,където е печката всичко се опушва и всяка пролет следва ремонт.

# 83
  • Мнения: 745
И за нас това беше дилема, но след последния път когато платихме 110 лв за има няма 2 кубика дърва / със сигурност нямат 2 кубика/ и след всичката пушилка в къщи, решихме че ще слагаме климатиците и махаме печката.

# 84
  • София
  • Мнения: 416
КЛИМАТИК.

# 85
  • Мнения: 982
като писах че изкарваме с 10-12 кубика дърва за отопление това си е самата истина. Може би този ехфект на по голяма икономшчност идва от добрата дограма , 80 см дебелина на външните зидове, качествени външни ролетни щори не пропускащи студения вътър и не на последно място типа на радиаторите с  който се отопляваме. Това са т.нар. инверторни радиатори които при 45 градуса на водата  издухват топлият въздух като климатик.Така на практика на 10 минута от паленето на камината се включват духалките на радиаторите и в къщата става много бързо топло. Ако сутрин се разпали камината докато си пие човек кафето и после затвориш отворите на въздуха, така цял ден  ще си гори бавно и няма да изтива къщата ,  а вечер хвърляш 3-4  дървета върху жаравата и се разпалва веднага. По същия начин практикуваме и вечер преди да легнем. А иначе камината е 16 или 18 киловата и ни струваше с облицовката 3400 лева.
След като прочетох тези подробности, мога да се съглася, че изкарвате с 10-12 кубика дърва.Във вашия случай може би това е най-доброто отопление.
Цената на кубик дърва, мисля че е повече от 50 лв.
Ако трябваше да избирам, щях да се топля с климатици.Добре, че сме на газ и не ми се налага. Simple Smile

# 86
  • На село
  • Мнения: 873
Щом на село за следващата зима съм решила да слагаме климатици, смятайте какво е на печка. Е, няма такава романтика... и хамалогия. Още есента съпругът ми искаше да вземем по-радикално решение за къщата на село, къдетео ходим задължително всеки уикенд (дори на -18), а аз не, та, не. Да, наистина е много романтично да режеш и цепиш дърва, да палиш и чистиш печка, но ако го правиш веднъж в живота  Wink.

# 87
  • Варна
  • Мнения: 83
Предимството на климатика е, че е не му слугуваш, но вредата е много по-голяма в сравнение с печките на дърва. Ние сме с два климатика (в две различни стаи) и една печка на дърва, която отоплява остъклена с ПВЦ тераса и кухня. Докато беладжията навърши една година в неговата стая включвах само и единствено радиатор. След това сложихме климатика и като се започнаха едни ринити... Определено изсушава въздуха.

# 88
  • Мнения: 137
Бяхме и на двата варианта. Климатик е отговорът!

# 89
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Наи доброто решение за мен е локално парно на дърва(с котел в отделно помещение),но за съжаление това е по достъпно за къщите,където има мазе.имаме и климатик и печка.Миналата зима пускахме по честичко климатика и малката разви астма от прахоляка,които вдига климатика.Казаха ни,че периодично трябва да се почистват филтрите,а това е голяма хамалогия посред зима,затова тази зима сме на печка.Вярно ,че трябва по често да се минава с парцала,но то така или иначе се чисти всеки ден.Това е моето мнение по въпроса.

Общи условия

Активация на акаунт