климатик или печка на дърва

  • 24 502
  • 106
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 472
Ние сме минали през всички (почти) варианти за отопление.Акумулиращи печки,инверторни радиатори,печка(тип камина) с дърва и най-накрая климатик.Не бих се върнала пак на дърва.С климатика е по-икономично(ако е инверторен и правилно подбран).
Минусите на дървата са:
повече чистене,отнема време паленето(всекидневно почистване,нареждане,палене),понякога се задимява стаята,трудно се регулира температурата(понякога става непоносимо топло),качването на дървата е проблемно и трудоемко,трябва място за складиране на дървата и не на последно място дървата не са толкова евтини(колкото повечето хора си мислят).
Минусите на климатика:
сещам се само за проблема със спирането на тока.

# 31
  • Мнения: 165
Е те хората вече са си решили, че ще е климатик, но да кажа и аз: Аз съм за дървата!

Ние сме минали през всички (почти) варианти за отопление.Акумулиращи печки,инверторни радиатори,печка(тип камина) с дърва и най-накрая климатик.Не бих се върнала пак на дърва.С климатика е по-икономично(ако е инверторен и правилно подбран).
Минусите на дървата са:
повече чистене,отнема време паленето(всекидневно почистване,нареждане,палене),понякога се задимява стаята,трудно се регулира температурата(понякога става непоносимо топло),качването на дървата е проблемно и трудоемко,трябва място за складиране на дървата и не на последно място дървата не са толкова евтини(колкото повечето хора си мислят).
Минусите на климатика:
сещам се само за проблема със спирането на тока.


Изказаните минуси са верни освен: не е нужно всеки ден да се пали. Камините сега могат да горят и цяла седмица,  ако ги поддържаш.  Разлика в цената определено има. А към минусите на климатика ще добавя: Страшно изсушават въздуха. Няколко пъти съм спала в хотели с климатик и всеки път на сутринта се чувствам отвратително.

# 32
  • Мнения: 472
Да вярно бях забравила да пиша , че трябва да се поддържат печките с дърва.Случвало ми се е да излезем с детето и да ни загасне печката докато се върнем.
Може би климатика наистина изсушава въздуха но не е нетърпимо,даже може да помогне ако има проблем с конденз по-стъклата.

# 33
  • Мнения: 624
Най-ужасният начин за отопляне е с печка на дърва,то е пушене,то е дим,я се запали,я не,всяка година трябва пребоядисване,защото всичко става леш за една зима,поради тази причина ще купуваме климатик,вярно при печката винаги има съд с вода отгоре,който не позволява въздухът да се изсуши,но си мисля за варианта климатик+овлажнител за въздух на Делонги-супер-чисто,топло по всяко време Peace
Относно финансовата гледна точка-нито дървата,нито въглищата са евтини,така че...
Чудесен вариант е и парното,с водата,която върви по него няма начин да се изсуши въздухът Peace

Последна редакция: нд, 21 окт 2007, 14:39 от Т@ня

# 34
Напълно съм съгласна. Твърдо съм ЗА климатиците.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 25 266
Чудесен вариант е и парното,с водата,която върви по него няма начин да се изсуши въздухът Peace

Напротив, парното също изсушава въздуха, и то много. Водата върви В тръбите и радиаторите, по никакъв начин няма достъп навън.

# 36
  • Мнения: 2 643
Няколко  зими бяхме с дърва.Вярно,топло навсякъде,но и хамалогията си я биваше Mr. GreenОсвен това е опасно за малки деца,каквито са моите,да не говорим пък за мръсотията ,която настава Rolling EyesСега сме с климатик ,засега само в едната стая,догодина ще вземем и за другата.Ами,чиста работа!Натискаш копчето и хоп-става топло за минути.Няма чистене,няма ровене в пепел,няма съчки по килима,пък и дървата никак не са евтини вече.За съжаление в другата стая и тази зима ще сме с дърва #Cussing out

# 37
  • Мнения: 624
Климатик.
Не мога да повярвам на тези, които казват че  с климатик им е студено. В крайна сметка то си е машинка- дадеш ли му 22 градуса няма да спре докато не станат 22 , и то в другия край на стаята. А печката с дърва освен хамалогията има основен недостатък- до нея е жега, в другите стаи студ.
Като искате уют горете си 2-3 цепеници бор или друго ароматно дърво в камината, но да разчитате на това.....

Парното също е добър вариант. Топло е навсякъде в къщата. А и не е чак толкова скъпо. За тристаен апартамент, където всичко е на ток ( вкл. бойлер) нашите плащат около 130 лв.
Ние за двустайния ни апартамент на парно плащаме около 100 лв на месец, като у дома е 21-22 градуса и топлата вода е около 40 лв от тези 100.

И не разбрах какво общо има парното с тичането навън?

Парното има общо с тичането навън,ако котелът е разположен отвън,а няма начин голям котел да е в къщата или апартамента.Всеки ден се иска почистване,зареждане.Сегашните котели ги правят много добри-не излъчват топлина,така че в близост до тях човек може и друго да си сложе,но вариантът да е в стаята е абсурден.
Другото удобство,когато е отвън,е че всичката мръсотия и прах не ти влизат в стаята,макар,че и този въпрос е спорен.

# 38
  • Мнения: 60
Няма по-хубава топлина от естествената, затова съм за печка на дърва.

# 39
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Аз съм за печка с дърва.
Много е уютно.

# 40
  • Мнения: 1 925
По скоро чистотата и удобството от климатика е незаменима.Станеш ЦЪК  ,легнеш ЦЪК ,Топло ЦЪК ,студено ЦЪК, чисто Цък
Peace Абсолютно си права. Едни познати са в къща и в хола имат печка, еми пребоядисват след всяка зима.

# 41
  • Мнения: 8 999
Не бих се върнала към отопление на дърва за нищо на света. Не ме блазни нито уюта от веселите пламъчета, нито припукването на цепениците. И е топло, само като си наблизо да бухаш съчки в печката, а ако те няма по цял ден? Прибираш се на студено и зъзнеш /хич не вярвам на тая легенда, че се затопля за 10 мин. - живяла съм все пак в жилище, отоплявано с печка/. За да се отдам на този лукс, ще трябва да си назнача и огняр!
Климатикът ми се вижда разумно решение, въпреки че съм чувала много доводи "против".

# 42
  • Варна
  • Мнения: 826
Климатик. Peace
А и до 5-тия етаж представям си как се мъкнат дърва.Не мерси.Не си го причинявай. Peace

# 43
  • Мнения: 2 591
аз съм за климатик - с печката на дърва се връщаш в каменната ера  Rolling Eyes

# 44
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Най-ужасният начин за отопляне е с печка на дърва,то е пушене,то е дим,я се запали,я не,всяка година трябва пребоядисване,защото всичко става леш за една зима,поради тази причина ще купуваме климатик,вярно при печката винаги има съд с вода отгоре,който не позволява въздухът да се изсуши,но си мисля за варианта климатик+овлажнител за въздух на Делонги-супер-чисто,топло по всяко време Peace
Относно финансовата гледна точка-нито дървата,нито въглищата са евтини,така че...
Чудесен вариант е и парното,с водата,която върви по него няма начин да се изсуши въздухът Peace

 Хмммм,трета година сме на камина с водна риза,едва това лято боядисвахме и то по собствено желание,не се е налагало.Не знам какво сте палили,но нито ни пуши,нито ни дими.Аз хамалогия нямам,мъжа ми си купува дърва и ми ги подрежда.Почистването става на 3-4 дни.и не е чак такава трагедия каквато се опитват да я изкарат. Whistling

Общи условия

Активация на акаунт