Как даваме информация и подкрепа за кърмене?

  • 6 798
  • 69
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 547
Ще се включа малко в страни от темата. Може би съм в такъв период в момента, но личните ми чувства са наранени. По-точно чувствам се наказана за това, което съм.
Ще се събера в черупката си и ще мисля. Основно върху фразата, че Пътят към Ада бил осеян с добри намерения. Може и да поплача, всъщност плача.
След 10 минути размисъл по време на смяна на памперс, реших, че все пак ще постна мнението.

А всъщност няма никаква нужда да плачеш. Защото си единствена, неповторима и прекрасна с начина, по който вършиш нещата. Ако ти се плаче - това е друг въпрос. Но съм сигурна, че като си спомниш всички майки и бебета, на които си помогнала, които си запалила с твоя плам, сълзите стават по-скоро умилителни. Тази тема не се отнася за теб. Ако намираш прилики, то те са по-скоро неволни. А и нали си гледала "Досиетата Х"? В началото май пишеше: Истината е някъде там  Heart Eyes

# 46
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
И понеже тръгна в тази посока, искам само да отбележа, че по моите скромни наблюдения не е толкова важен начинът на поднасяне на информация, а по-скоро типът поведение и методът, по който се подхожда към хората. Това за съжаление не се учи, просто някои го имат повече, други по-малко...

# 47
  • Мнения: 35 968
много често просто обяснявам какво правя аз, давам адреса на сайта и на форума, опитвам се посоча много леко какво би могло да се промени и се старая да не съм досадна, многословна или настоятелна, защото се опасявам, че моето поведение може да настрои бременната/майката отрицателно към препоръката ми

# 48
  • Мнения: 3 926
НЕ съм бременна Grinning Ама пак ме разревахте. Хм, ще го обсъдя с хомеопатичката какво точно лекарство ми е дала и какви са тез чувства, бушуващи у мен Rolling Eyes
По темата - преди се дразнех, когато думите ми оставаха глас в пустиня. Сега се старая първо да разбера разорана ли е земята, за да покълнат семенцата или се сблъсквам с твърда, замръзнала почва Wink Като цяло явно имам вроден талант или Господ ме пази Wink и успявам да различа светкавично тези, които биха се обидили, тези, които биха слушали внимателно и тези, които веднага ще поемат. И разговорът потича в зависимост от събеседника, в зависимост от интелектуалното му ниво или емоционалното му състояние в момента. Напоследък забелязвам, че прокърмаческите разговори остават главно в кърмаческа среда, а "пред хората" гледам по-скоро да наблегна на ползите от късното захранване. Може би, защото вече явно попадам в групата на екстремистките с тези 14 месеца кърмене... започвам да преминавам границата на нормалното Mr. Green

# 49
  • Мнения: 35 968
май първо писах  Embarassed, после четох - страхотна тема!  Hug

# 50
  • Мнения: 4 242
Бу страхотно казано!  bouquet
Много дълго четох темата и доста мислих и обмислях къде са моите грешки при поднасянето на информация. Мисля си, че там където не съм успяла, всъщност не съм била в кондиция или  съм си имала някакви проблеми, не съм си събрала ума и поради тази причина не съм слушала внимателно отсрещната страна.
Иначе винаги действам така: много внимавам (вече) да не обидя, да не порицая, но изнасям инфото такова каквото е, дори понякога да звучи малко рязко. Обяснявам процеса и проблемите по два начина, първо по научно после с по прости думи и примери. Забелязала съм че съвременната майка иска да има доказателства, резултати от изследвания и мнения на специалисти, рядко се впечатлява просто от опита на друга майка ако ще тя да е кърмила 7 години. Често разказвам как съм постъпила аз или моя близка.
Винаги споменавам за евентуалните проблеми които биха възникнали с времето, защото съм убедена че за фазата на усилен растеж например или за кърмаческата стачка никой в България извън този форум  си няма понятие.
Преди водех разговора винаги към кърменето, понеже както аз е казала ако майката не знае че съществува друг начин (както бях аз) как ще направи избор. В такъв случай само разказвам и обяснявам че може така и така, предимства и т.н. и оставям разбира се избора на майката.
Основно правило е да се усмихвам и да съм спокойна, така показвам че съм щастлива и че за мен това е прекрасния/идеалния начин да гледам детето си, че не само ми е приятен но и успешен метода ми. Когато пък се види и доволното ми спокойно дете няма начин да не станем заразни Heart Eyes
Имам разпечатан цялата библиотека на форума и разнасям папката насам натам комуто е нужна. Факт е че не е прочетена нито веднъж от мамите (признават си), предпочитат аз да им декламирам и обяснявам наготово, но папката, папкатааааа  Joy тя е като дИкИмент, тапия,  удостоверяващ правотата на думите ми Mr. Green. А може и да ги плаши понеже си е маса четиво, ще взема да пробвам, а някоя е казала ще дохранвам с АМ ще рипвам "шът, щи дам папката да четеш" Twisted Evil да видим ефекта.
Разбира се винаги ме боли когато видя нехайство, отвръщане от природата, но тези неща не зависят от мен. Дано ставам все по сполучливо поднасяща информация занапред!

Последна редакция: чт, 05 окт 2006, 14:56 от Мери

# 51
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Повдигам темата с нещо добре казано, което на мен много ми харесва:

Даването на съвети

Ако дадеш съвет и той свърши работа, майката може да стане зависима от теб и да ти се обажда за всяко нещо, вместо да се научи да проучва сама, да вярва в собствената си преценка и да взема собствени решения.
Ако дадеш съвет и той не проработи, майката може да се ядоса и възмути. А ти си в позиция да поемеш вината за нейния неуспех и тя може повече да не се довери на твоята преценка.
Ако дадеш съвет, майката не го последва и се провали, тя може да се почувства несигурна за собствените си решения и да стане зависима от теб, или пък да те отхвърли.
Ако дадеш съвет и информация и окуражаваш майката да вземе сама собствено решение, ти й даваш сили (да се справи).
Слушай повече и говори по-малко.


# 52
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
Просто нямам какво да добавя.
Бу, написала си го просто, ясно и много човешки!  Hug
Всичко това е така и е добре да се прочете внимателно от всички яростни привърженички на кърменето, развяващи цици и пропагандни стикери с настървението на революционери.  Mr. Green
Много е важно да проумеем, че понякога НЕ НИ ИСКАТ МНЕНИЕТО!  Peace
 
Те това само искам да кажа! Hug

# 53
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Четох, четох, размишлявах, умилявах се, ядосвах се, сам се натягах и разтягах...

Няма обаче да излея нито една от негативните си емоции... За да не става конфликт... Че напоследък във форума ме обвиняват, че само остри мнения съм поствал...

Това, което ще кажа по темата е една много стара мъдрост... Която пък съм публикувал нееднократно...
Този който ИСКА - намира начин... Този който НЕ ИСКА - намира оправдание...
И когато някой се опита да ми каже, че прекалявам с настояването си, кротко (да се учуди човек как бих могъл) му припомням горното...
Няма да ви обяснявам, как звучат лактационни съвети от мъж... Няма и да ви описвам какви очи кокорят майчетата и особено техните майки или свекърви... Обаче пък ще ви обясня как клатят невярващо глава... И как ми казват: "Остави ги тези модерни глупости"... Това е положението... Когато нещо е промивало мозъци десетки години... Ние как с една "лека" ръка да заличим последствията му...? Или със сдържани съвети...? Трудно е...
А когато виждам, че някой не иска да "попива"... Аз го зарязвам, не обратното - да чакам обекта на "облъчването" сам да се откаже и да не ми повярва... Тегля й една майна (на ум) на майката "Х" и я оставям да си дава сокчетата на 45-ия ден...
Връщам се назад и прочитам написаното от мен... Изглежда хаотично и разпокъсано... Ама в 8 сутринта, това успях да измисля...
newsm10




П.С. А принципно казано, много ме бива в убеждаването...

Последна редакция: вт, 24 окт 2006, 08:34 от Ekcnpec

# 54
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Мисля, че тази тема е все така актуална Simple Smile

# 55
  • Мнения: 1 896
Аз само искам да внеса още една гледна точка.
Не мислите ли, че като цяло именно деликатното говорене за кърменето и политическата коректност са тези, които създават образ на изкуственото хранене като на достатъчно добър, дори равностоен "избор"?
Явно доста мислещи по темата хора са на това мнение - за пример мога да дам кампанията с телевизионни реклами на кърменето в САЩ от 2003, която беше избрала стратегията да подчертае рисковете на некърменето, вместо да хвали ползите от кърменето.
Според разни бихейвиорални икономисти (щото и такава специалност, изследваща поведението на икономическите субекти, вече има), потребителите придават много по-голяма тежест на загубите, отколкото на печалбите от дадено поведение. Затова и кампаниите против тютюнопушенето например не обясняват колко по-здрави са непушачите, а направо вече лепят по цигарените кутии картинки с разядени бели дробове, емфиземи, черни зъби и недоносени бебета. Тази стратегия дава изключително добри резултати между другото и процентът на отказващите цигарите непрекъснато расте, поне в така наречения цивилизован свят.
Така че аз лично си запазвам правото да не бъда най-деликатният човек в тази област. Вие си бъдете, пък аз ще съм просто един по-различен глас, който също може да се чува чат-пат.

Последна редакция: пт, 11 май 2007, 16:20 от basilisk

# 56
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Така че аз лично си запазвам правото да не бъда най-деликатният човек в тази област. Вие си бъдете, пък аз ще съм просто един по-различен глас, който също може да се чува чат-пат.
Ако ми позволите колежке, на драго сърце бих се присъединила към вас.
Защото честно казано не виждам смисъл да се спестяват фактите на хората само за да не им се създава чувство на вина при условие, че това може да лиши бебето от нещо.

# 57
  • Мнения: 6 243
Съгласна съм с Басилиск.
Добрият тон и политическата коректност са две различни неща, така че аз държа на първото, но не особено на второто.

Между другото, отказах цигарите  Wink

# 58
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Кампанията от САЩ беше само в проект, ако правилно помня (или поне тази, за която аз се сещам).
Аз мисля, че има огромна разлика от деликатно поднасяне на информация до прегазването, само и само да се каже това, което трябва според нас - както като метод на 'работа', така и като краен ефект. Говорим по-скоро за по-добри начини на поднасяне на информация, нежели за "политическа коректност".
Докато се наканя, Сладка Хапка е облякла мисълта ми в по-удачни думи.

# 59
  • Мнения: 1 896
Кампанията от САЩ беше само в проект, ако правилно помня (или поне тази, за която аз се сещам).
Същата е - онази с бременните на родеото или каращи ролери. Направена е по поръчка на американския здравен департамент и е спряна след бурни възражения от страна на един от най-големите производители на адаптирано мляко в САЩ.
Явно и на тях им се е сторило, че действа.
Просто искам да изтъкна, че е важно некърменето да се представя като рисково поведение, каквото е. Няма вариант да се постигне промяна в сегашното положение на нещата, без да станем несимпатични на някого. А за добрия тон - не знам някой от нас да го е нарушил.
Ей на, и на Хапката не са й симпатични тия дето пишат, че от цигарите се умира бавно и мъчително, ама ги е спряла, нали? Адмирации за което. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт