Мъдри и добри, 134 арабски мами споделят радости и тревоги

  • 50 809
  • 735
  •   1
Отговори
# 30
  • България
  • Мнения: 0
Айа, не знам дали имаш литературни заложби, но разказа определено ми хареса Simple Smile ПОжелавам ти още много такива пътешествия с усмивка на уста  Laughing

# 31
  • Мнения: 815
Aйа, разказа ти е супер. Пренесох се там докато четях... За катастрофата не се учудвам, трафика е супер натоварен и всеки кара по собствени правила. Важното е, че вие сте си изкарали добре. Нищо не пишеш за Петра, или да очакваме втора част?   Mr. Green

# 32
  • Мнения: 550
Радвам се, че ви харесва написаното Hug Ще разкажа тогава и впечатления от обиколките ни, включително любимата ми Петра. Уникално място! Но утре, че сега имаме гости...

Лека вечер! Hug

# 33
  • София
  • Мнения: 433
Хайде и аз да се разпиша в новата тема   bouquet

Как сте, момичета?

Айа, чакам с нетърпение разказа за Петра. Какво друго посетихте?

Ясмин, Амал, как са дечурлигата? Ние от утре тръгваме на детска и купихме 2 саксии цветя за двете ни госпожи (избрани специално от Митко). Няма търпение да се види с приятелите си. Да видим как ще протече тази 3та година в детската градина  Wink

Ние така и не си направихме среща. Нито ми дойдохте на гости. А есента си дойде. Издивяхме вкъщи събота и неделя, само дъжд. Как забавлявате децата в това време? Дайте някакви свежи идеи.

Иначе всичко при мен е едно и също - от работа - вкъщи и обратното. Гледаме събота и неделя да излезем от София, но лятото свърши и все по-малко ще са тези моменти. Последно се разходихме до Боровец за празниците - малкия поязди кон, поскача на батут и наблюдавахме гасене на пожар с хеликоптери отблизо.  Sunglasses

Похвалете се с нещо. Някои от вас не са се разписвали с месеци, други по 2 реда едвам докарват.

# 34
  • София
  • Мнения: 18 043
Айа, много хубав разказ и още по-хубави снимки във фейса Hug

На всички дечица, почващи  утре( на почналите и   на тези , на които предстои - също) училище ( и детска градина)   , пожелавам успешна, ползотворна и изпълнена с хубави емоции учебна година!  bouquet Специални поздрави за първокласника на Астарта, който утре за  първи път ще прекрачи училищния праг!Да му върви по вода!



# 35
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Здравейте!

Любе, да си жива и здрава! И много, ама много щастлива! Hug  bouquet
На всички именници днес им желая здраве и щастие!  bouquet

Да е честита и новата учебна година! На всички ученици много успехи!
Специално на Алекс и на Йасин на Манел -на добър час! Да са гордост и радост за мама и тати! Да се учат добре и всеки нов ден в училище да е вълнуващ и забавен!
Ако забравям някой първолак да се счита поздравен от сърце! Grinning

При нас нищо ново. Малко сме болни, хванахме първата хрема за сезона. Вече отминава, Карам се гласи днес на английски да ходи, но аз още не съм решила дали да го водя.
Елма обаче от невинната хрема направи псевдокруп. Страшно беше, за щастие не се паникьосах, така че и линейка не се наложи да викаме. Навремето брат ми правеше такива пристъпи затова бях горе долу наясно какво да правя. Имаме късмет и че Елма спи до мен, а аз спя много леко.
Дано не се повтаря.

feel_the_rush , така е, не се видяхме това лято. Но още слънчеви дни ще има, надявам се. Като преборим хремата ще ти звънна.

Айче, снимките са прекрасни! И аз чакам още разкази. За родата нищо не казваш Mr. Green, ама не се и съмнявам че са те харесали! Hug

На всички Hug

Последна редакция: пн, 17 сеп 2012, 14:20 от jasmin

# 36
  • Мнения: 2 171
Привет! Успешна учебна година на всички малки и големи ученици! Благодаря за пожеланията за първокласника, който вчера беше и рожденик Simple Smile
Доста емоции ни се натрупаха последната седмица. Уж все положителни, ама и те уморяват Blush. След тържеството днес и последвалата го почерпка, се дотътрихме вкъщи за малко почивка и после пак по задачки, свързани с училището. Вече нямам търпение нещата да влязат в някакви утъпкани релси и да видя кое, как и накъде, защото засега всичко става в движение и тази неориентираност най-ме изморява.

Ясмин, добре че всичко е минало и дано не се повтаря!

Айа, много ми е интересно да чета разказите ти за Йордания. Снимките все още не съм видяла, но като сляза от "въртележката", това ще е първата ми работа Simple Smile

П.П. Щях да забравя да честитя празника на днешните именици Hug. Любс, специални поздрави за теб и пожелания за всичко най-хубаво  bouquet

Изчезвам да подвързвам учебници и тетрадки Crazy

# 37
  • Мнения: 815
Благодаря много за пожеланията Ясмин  Heart Eyes
Надявам се децата да са добре  Hug

Най-сърде4ни пожлания на вси4ки празнуващи днес   bouquet

# 38
  • В един зелен, неспирен поглед, там далеч...
  • Мнения: 942
Честит първи учебен ден на всички, а най-вече на първокласниците! Много успехи в училище и здраве им желая. А на мамите-здрави нерви и също успехи в училище  Simple Smile

Ние днес цял следобед подвързвахме и надписвахме учебници и тетрадки.Добре, че каката помагаше, та стана доста весело занимание.

Честит имен ден на всички именници!   bouquet

При мен нищо ново, захванали сме се ремонт, не му се вижда края  Sad

Целувки за всички  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 39
  • Мнения: 550
Честит имен ден на Любс и всички останали, които са именници днес. Във Facebook някой бе написал днес In Faith and Love we find Hope! Хареса ми, за никъде не сме без тези три госпожици – Вярата, Любовта и Надеждата.

Честит първи учебен ден на всички ученици, технтие майки, но най-вече на порасналите първолаци! Да получат много полезни знания и намерят приятели в класните стаи, че да ходят винаги с усмивка на училище!

 Астарта,
на патерици, да е жив и здрав рожденикът. Наистина много емоции са ви се събрали, но какво по-хубаво от това те да бъдат само положителни! Дано и за напред е така!  Hug

Ясмин, бързо да оздравявате и дано не се повтори това с Елмичка  Praynig За родата правилно отбелязваш, не ми се пише във форума. С удоволствие бих ви разказала впечатления на лични, или още по-добре на кафенце на живо.  Heart Eyes Но като си представя колко непознати четат темата, ей така само за сеира или клюката...
Не че имаше сеир, хората се държаха повече от добре с мен. Макар и да знам, че според техните представи не съм идеалната снаха, полагаха много усилия да се чуствам добре и нищо да не ми липсва. Общо взето бяха осъзнали, че синът им е взел решение и няма как те да го променят. Може би и други фактори бяха повлияли. Един братовчед се беше сгодил преди време, но в последствие се бе наложило да отменят сватбата, защото семейството на булката искало много пари, апартаменти, били с хиляди претенции. Та може би това е помогнало да видят, че арабка от техните не значи спокойствие…
Като казах за несполучлиявия годеж, се сетих една случка от престоя ни в Жeраш. Там си купих шапка от едно магазинче. Продавачът бе момче в тийнейджърска възраст. След като платихме, размениха няколко реплики с половинката, последвани от бурен смях. Естествено настоях за превод. Оказа се, че момчето е казало “Е, как искам и аз една чужденка за жена. Щастливец си ти!“ след което моят отговорил: „А знаеш ли кое е най-хубавото? Не трябва да харча хиляди нито за годеж, нито за сватба. Излииза доста по-евтино от това да си вземеш арабска съпруга.“  Mr. Green Whistling Crazy

Feel the rush,
освен Петра успяхме да видим и други забележителност: първото ни еднодневно пътуване бе до Жeраш и Aджлун. Те се намират на север от Аман. Преди да заминем четох доста блогове и сайтове за пътувания. Според повечето мнения в тях, колозеумът в Рим е нищо в сравнение с Жeраш. Не съм била в Рим, за да мога да сравнявам двете места, но Жeраш определено ме омагьоса. И десетките (ако не и стотина) красиви стълбове, пръснати из целия град, и форума, и двата театъра, както и всички останали останки – прекрасни!

Единственото ни оплакване бе времето – прекалено топло, почти никакви сянки, колкото и вода да пиехме, се изморихме бързо и не обиколихме навсякъде. Междудургото това важи и за Петра => не препоръчвам лятото за посещения…
След Жераш се запътихме към замъка Aжлун, който се намира на един хълм в една сравнително зелена местност. Там беше не само най-после зелено, но и по-прохладно, същевременно с удоволствие се наслаждавахме на прекрасния изглед не само към Йордания, но и на запад към Палестина. Замъкът е предпочитан от семейства за пикници. Видяхме няколко семейства - седнали на сянка, хапващи сандвичи, пиещи чай, какво повече му трябва на човек.

Междудругото там почти не снимах, така че може да разгледата замъка от снимките в този блог

Естествено отидохме и до Мъртво море. Както бе писано в темата по-рано, спокойният и релаксиращ достъп до морето излиза доста солено. Обикновено петзвездните хотели предлагат еднодневни карти, включващи пълен достъп до техния частен плаж плюс басейните. На мен ми се стори доста скъпо, но поне се възползвяхме от лечителната сила на водата и калта. Обсъждахме след това с познати, че излиза по-евтино да останеш с нощувка, така двама могат да ползват два дни басейните и плажа за около 150-160 евро, включващи и преспиването със закуска в хубав хотел. Ние платихме 100 йордански динара само за ден плаж, басейн и обяд. Всъщност басейните не ме впечатлиха, в България живея в район с минерални води, за пъти по-малко пари там посещавам доста по-добри басейни. Ето и малко снимки:


Един ден прекарахме и в Мадаба. Мадаба е комбинация от изкуство и история, и мозайки, много и навсякъде.

 Там посетихме и няколко църкви: Известната източноправославна Св. Георги (влиза се срещу купуване на билет за вход…мнoгo, ама много се дразня, когато храмовете са с вход, приемам касичките с дарения, но повече това намирам за ненормално), в която се намира известната мозайка на светите земи:
 
 Посетихме и баптиска църква (Church of St John the Baptist), където човек напълно безплатно може да се качи на върха на камбанарията, от която се открива хубав изглед към града.
[img hight=400]https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/431216_4405548013869_1296545499_n.jpg[/img]
След като се качихме, установихме, че с нас са и две момичета от една група ученици-скаути (май от Палестина), слизайки по стълбите чух някой да вика името ми! Оказа се, че едно от момичетата ми е адашка! Доста се поспяхме и се заговорихме с адашката. Тя пък сподели, че помислила мен за местната, а половинката за чужденец! Crazy Thinking Преди да се приберем в Аман, минахме и през Монте Небо. За съжалние църквата там е в реставрация, общо взето няма много за разглеждане, освен изгледа към планината.
------

Стига толкова за днес, следващия път ще разкажа за най-удивителното място - Петра!

# 40
  • Мнения: 815
Айа, супер!!!  Hug

# 41
  • В един зелен, неспирен поглед, там далеч...
  • Мнения: 942
Айа, не стана ли вече следващия път  Wink

То и аз не пиша често, ама и вие...

Деси, как започна учебната година при вас ?  Heart Eyes
 Heart Eyes Hug Heart Eyes

# 42
  • София
  • Мнения: 18 043
Ехааа, спомени.. GrinningМного добре ми дойде среднощният пътепис, Айа Heart Eyes Hug

Четох и на няколко места се смях заради сходни ситуации. Писала съм и назад, един от братята  на мъжа ми се ожени заедно с нас. Жена му съвсем непринудено  ме попита какво и колко злато ми е подарил младоженецът на българската ни сватба. А като й отговорих, че ми е подарил само халката и сърцето си Mr. Green, тя на майтап се обърна към съпруга си и го попита защо не се е ориентирал  навреме и той към чужденка, по-евтина щяла да му излезе.   А новоизлюпеният жених отговори, че никога не е късно да поправи грешката си . Майтапеха се един с друг, което беше прекрасно, имаха  дългогодишен  успешен брак, здрави и прави деца.Но съдбата не пита колко големи са децата ти. Рано им отне майката, на тридесет и няколко години..

Когато пък се разхождахме един от пътите из Петра, в годините, когато бях слаба(ех, минало, невъзвратимо) и когато по-светлата дори и от мен  моя половинка, спечелила ме само с едната халка , беше млада и  дългокоса особа,  двама американци до нас се чудеха накъде точно да поемат като маршрут, бяха без гид. Момичето предложи на момчето да ни попитат. А момчето мигом я отряза с думите " Остави ги тези и те са чужденци като нас, откъде ще знаят"..И колко учудени останаха, когато " чужденецът" им предложи какво да видят в рамките на времето, с което разполагаха.

Поздрави на патерица на празнувалите рождени и именни дни.  bouquet

Бързо оздравяване на болничките! Praynig

И целувки за всички!



# 43
  • Мнения: 815
От Петра си  купих книгата '' Омъжена за бедуин'' Някой да я е 4ел?  Интересна история за туристка, която се запознава с местен от Петра, омъжва се за него, живеят заедно пове4е от 20 години в Петра и имат 3деца.
Книгата я има онлайн. Интересна е и бързо се 4ете  Peace

# 44
  • Мнения: 427
Здравейте принцеси  Heart Eyes
Честитя на всички / на патерица / , които са имали повод за празнуване   bouquet
Айа насладих се на разказа ти .  Grinning
Мисля че те нямам сред приятели във ФБ , но ако нямаш нищо против , ще те добавя с голямо удоволствие. Ако решиш да ми дадеш тази възможност , прати ми на ЛС как да те открия.  Hug
♥ Lubs ♥ , не съм чела '' Омъжена за бедуин'' , но сега ими желание да го направя.  Peace Може ли линк за онлайн четиво ? Опитах се да я намеря , но нещо не ми се получи  Hug
Лека вечер за сега от мен   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт