Любители на кучета-14

  • 48 506
  • 754
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 335
...
Искам да ви попитам изследвали ли сте вашите любимци за Доро....филоза... Чудя се дали да да изследвам Айк  newsm78

Дирофилариоза. Самият паразит е дирофилария. Засяга сърце, бели дробове, артерии и съдове ... В България все още рядко се среща, доколкото знам има 2-3 района в страната, в които има случаи. Увеличават се.
Не съм изследвала, в София няма засега. Имаш ли причина да го изследваш?
Изследването първоначално е прост стетоскоп и добро ухо.
Профилактиката на дирофилариозара е  .... Празимек (хич не го харесвам този препарат), Стронгхолд май беше Адвантикс
Лечението е арсен в контролирани дози. Не дай боже да се стига дотам. Сещам се за Ам. стаф, преживял такова, но смъртността като цяло е много много висока.
Повтарям си въпроса дали имаш причина да смяташ, че е необходимо да изследваш Айк за дирофилариоза

Последна редакция: пт, 30 юли 2010, 20:24 от arcana

# 61
  • Мнения: 1 983
Такааа, тази вечер преди разходката дадох малко храна на Карина. Сложих й повода, сложих купичката на земята, тя хапна 1-2 пъти и аз я викнах, но тя не реагира. Тогава започнах да я придърпвам леко с повода, а тя ръмжеше. Когато се отдалечи достатъчно започна и да лае и да голи зъбите, аз я дръпнах и затворих вратата към яденето. Тя ме полая още малко и се успокои. За миг си помислих да я накажа, но реших да направя втори опит. Отворих вратата и тя леееееко взе да се дърпа натам, но много леко. Спря на около 20 см от купичката и ме гледаше много странно, хем злобно, хем жално. Аз продължих да я държа и да повтарям "НЕ". След около 30 сек пуснах повода, а тя все така ме гледаше. Изкрещях няколко пъти "Яж", тя пак ме погледа малко и се донаяде.
Незнам правилно ли постъпих. newsm78
След това яде втори път без тези изпълнения, сложих й и я оставих. Tired

# 62
  • Мнения: 1 234
Хайде и аз да се включа с нашата повторно разгонена Бети, за два месеца. Определено смаяхме ветеринарите, те предния път установиха разгонването, сега - пак, та се наложи да я гледат на ехограф, дали всичко с "женските органи" е наред. Слава богу, няма проблеми, а предното е било нещо като пубертетско разгонване, т.е. не същинското. Та сега ще си я пазим, на каишка, и далеч от мъжките другарчета.  Crazy
Болните кученца да се оправят бързо, и чакаме добри новини.

# 63
  • Мнения: 1 335
Snarky Chimpfanny, извинявам се, сигурно съм пропуснала нещо, но каква беше целта на упражнението?
- подчинение / команда "ела тук"
- изпълняване на команда "не!"
- въздържание
- команда "яж!"
- послушание
- искаше да видиш дали предизвикваш вниманието на кучето
- искаше да провериш дали си пази храната
Важно е.
Защо се е наложило използване на повод при упражнението? Облайването и оголването на зъби беше ли санкционирано? Как?
Никога недей да изкрещяваш команди а кучето, особено такива, които би трябвало да са подкрепящи, като "яж!".

# 64
  • София
  • Мнения: 3 789
loryto, много се радвам, че Горан е по-добре, сигурно си откачила от притеснение. Пиши, за да знаем как вървят нещата при вас  Hug

flambe, на моята й харесват гранулите за бебета на Екануба, но тя по принцип не подбира много-много какво яде.

Дълго време имах усещането, че при нас нещо не е както при другите кучета, но вчера най-накрая ми проблесна. Като се прибера, Джеси откача от радост, скача, върти се, маха опашка, тича около мен в кръг, но МЪЛЧИ. Не издава нито звук - нито скимтене, нито лаене, нито нищо. Същото е и когато й давам храната - скача на задни крака, маха с предните, върти опашка, но също не издава нито звук. Като сме на масата и ядем нещо вкусно, също стои на задни крака или скача, за да види какво държим, но също в пълно мълчание. А иначе лае като се звънне на вратата, като види чужд човек, като чуе някакъв странен шум навън.... Защо така? Аз мислех, че пинчерите по принцип са много шумни  newsm78  Рони, Нора и другите пинчери как се държат?

Не че се оплаквам  Simple Smile Така е много по-тихо и по-спокойно, но просто се зачудих  newsm78

# 65
  • Мнения: 1 983
Целта беше да й покажа, че казвам кога да яде и кога не. Имаме ужасен проблем с агресията по време на храненето й, ако я погалиш докато се храни, започва да ръмжи, а открадне ли храна, става страшно. Напада да хапе, лае, ръмжи, ужасно е. Адски много се притеснявам някой "прекрасен" ден, детето минавайки покрай нея, ако я закачи без да иска, нашето вече порастнало 30 кг куче как ще реагира. Sad Защото сега виждам как реагира, и ако сега успявам дори и в малка част да я контролирам, след няколко месеца няма да мога.
Облайването и голенето до зъби доведе до затварянето на вратата към храненето. Докато се успокои. В точно този момент се замислих дали да й дам втори шанс или да я храня по-късно, един вид наказание.
Опитах да съм спокойна и уверена, обаче накрая така ми се беше вдигнал адреналина, че цялата треперех и сърцето ми щеше да изскочи. А това го отчитам като грешка. Sad
А използвахме повод, защото ако се храни без повод и нашийник, по никакъв начин не мога да се доближа до купичката й. А вече наистина нямам празно по ръцете от нея.
Снощи имахме и втори сблъсък. Скочи до масата да открадне ядене и аз в посления момент я хванах за нашийника с едната ръка, а с другата вдигнах чинията. Тя пак оголи съби, заръмжа ме, опита се да ме ухапе. Свалих я, накарах се и я изгоних наказана в коридора.
Приемам и други съвети по тази точка от възпитанието. Hug
Имам огормното желание да я отуча от това, а и ми се иска да получа съвети, които да прилагам на всяка хранене. Белким се научи звяра. Praynig

Последна редакция: сб, 31 юли 2010, 11:38 от Snarky Chimpfanny

# 66
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
...
Искам да ви попитам изследвали ли сте вашите любимци за Доро....филоза... Чудя се дали да да изследвам Айк  newsm78

Дирофилариоза. Самият паразит е дирофилария. Засяга сърце, бели дробове, артерии и съдове ... В България все още рядко се среща, доколкото знам има 2-3 района в страната, в които има случаи. Увеличават се.
Не съм изследвала, в София няма засега. Имаш ли причина да го изследваш?
Изследването първоначално е прост стетоскоп и добро ухо.
Профилактиката на дирофилариозара е  .... Празимек (хич не го харесвам този препарат), Стронгхолд май беше Адвантикс
Лечението е арсен в контролирани дози. Не дай боже да се стига дотам. Сещам се за Ам. стаф, преживял такова, но смъртността като цяло е много много висока.
Повтарям си въпроса дали имаш причина да смяташ, че е необходимо да изследваш Айк за дирофилариоза

НЕ, нямам причина да го изследвам, просто онзи ден говорих с докторката и ми стана интересно дали хората си изледват кучетата newsm78

# 67
  • София
  • Мнения: 3 789
Snarky Chimpfanny,  аз порових из сайтовете, виж дали нещо ще ти свърши работа  Hug Ако постът е много дълъг, кажете, ще го махна.

Всеки път, когато храните кучето, го изолирайте от други животни и деца, за да не се безпокои, че някой може да му вземе храната. Създайте в кучето увереност, че неговото спокойствие по време на хранене няма да бъде нарушено. Хранете кучето по едно и също време и не оставяйте купичката с неизядена храна.

Минете покрай кучето докато се храни и „изпуснете” в купичката му нещо по-вкусно от обикновеното му ядене. Направете го много пъти. Идеята е в това кучето да разбере, че всеки път, когато човек се приближава до неговата купичка, се случва нещо хубаво.

Нежно докоснете кучето докато яде. В същото време сложете в купичката някакво лакомство. Ако кучето възприеме това положително, увеличете времето между докосването и слагането на лакомството – две, три, четири и накрая – пет секунди.

Включете децата: нека стоят до кучето и му слагат лакомство в паничката (но чак след като сте сигурни, че кучето няма да прояви агресия). Това е изключително важно, за да не нападне децата докато се храни. За безопасност на децата ги научете да не безпокоят кучето докато се храни.

Хранете кучето в различни места в къщата, извън къщи и сред природата. Идеята е кучето да не мисли за едно място като за светилище на храната, защото понякога кучето започва да охранява именно онова място, където стои неговата купичка.

Направете всичко това и с кучешките играчки. Вземете играчката от кучето, погледнете я, дайте му лакомство и след това върнете играчката. На по-късен етап включете и децата, но под строг контрол на родител. Ако забележите, че кучето пази особено някаква определена играчка, изхвърлете я.

Никога не преследвайте кучето, когато открадне някакъв предмет. Това ще предизвика инстинкта да бяга от вас. По-добре научете кучето да ви носи нещата, за да получи награда.

Обърнете внимание върху това, как се държите с кучето по време на вашето хранене. Ако редовно му давате храна от масата, не само го учите да проси, но и съдействате за развиване на инстинкта за пазене на храната. При някои кучета дори се формира увереност, че всичката храна трябва да принадлежи на тях.

Научете кучето на командите „Седни” и „Легни” и от време на време ги използвайте, особено командата „Легни”, когато слагате паничката с храна пред него.

Ако кучето ви има проблеми с инстинкта за пазене на храната, отначало ще е много опасно да се приближавате до паничката му с храна. Ако кучето ви пази храната си, махнете купичката след като се е наяло, защото оставената купичка му дава повод да я охранява, а ако бъде махната, инстинктът отслабва или изчезва напълно.  

Ако проблемът не е толкова тежък, сложете празната купичка на пода, минете няколко пъти покрай нея на разстояние половин-един метър, държейки в ръце храната на кучето. Давайте храната на малки порции. Внимавайте ако кучето ръмжи срещу ръката, протягаща се към купичката. В този случай използвайте нещо дълго (черпак, детска лопатка), за да сипете храната в купичката.

Сложете празната купичка на пода, оставете кучето да се убеди, че в нея няма нищо, приближете се, сложете малко храна и веднага се отдалечете. Когато кучето изяде тази част от храната, приближете се, сипете следващата порция и пак се отдалечете от купичката. Вашата задача е да научите кучето адекватно да възприема човека, приближаващ се към неговата купичка и протягащ ръка към нея.

След като кучето се наяде, дайте му нещо вкусно. Това ще позволи на кучето да разбере, че когато взимат купичката му от пода, ще му дадат нещо много вкусно, а също така, че храненето е приключило.

Ако кучето ви се дразни, когато към купичката й се приближава човек или нещо от гореизброеното не се получава, опитайте следното.

Ако кучето е склонно да пази купичката си, можете да я махнете и да го храните от ръка. След като кучето свикне да яде от ръката ви, сложете купичката близо до вас и постепенно премествайте ръката с храната към купичката.

Отначало дръжте купичката в другата си ръка, постепенно движейки я към пода. Накрая сложете купичката на пода и продължете с порционното хранене от купичката, отдалечавайки се на няколко крачки.

Изпълнявайте упражнението бавно, за превъзпитанието на кучето ще ви потрябва много време, не бързайте.

Също така можете да държите купичката в ръка, вместо да я слагате на пода и да карате кучето да идва при вас за храна. Постепенно премествайте купичката по-близо до пода, а след това я сложете на пода. При това научете кучето да остава на място (командите „Легни” и „Седни”), докато слагате купичката с храна.

Винаги освобождавайте кучето от тези команди много спокойно. Също така спокойно трябва да се държите, когато освобождавате кучето от мястото на наказание.

За повишаване на безопасността може да слагате купичката върху приповдигната повърхност, за да не се навеждате към пода и лицето ви да е далеч от кучешките зъби. Ако във възпитанието участва дете, изчакайте докато кучето престане да проявява агресия.  

Също така може да вържете кучето, преди да му дадете купичката с храната, така че да не може да стигне до вас с нокти или зъби.

Никога не наказвайте кучето заради агресията. Независимо колко сериозно охранява кучето ви своята храна, вашата агресия само ще влоши проблема.  

Веднага щом кучето започне да проявява спокойно отношение към хората, приближаващи се към купичката му, продължавайте упражнението всеки път, когато в семейството нещо се промени: гости, поява на още едно домашно животно или др. Периодично се приближавайте към купичката и хвърляйте в нея нещо вкусно. Закрепете в съзнанието на кучето, че всеки път, когато човек се приближава към неговата купичка, шансът да получи награда е много голям.

От още един сайт:

Ако кучето проявява агресия по време на хранене, научете го да яде от ръка. Слагайте храната не в купичката, до която кучето ръмжи, а в ръката си. Отначало кучето може да откаже храната, значи ще остане гладно. Но след това ще започне да я взима от ръката ви. Когато кучето се научи да се храни от ръката ви, сложете храната в купичката и я протегнете към кучето. Кучето ще разбере, че вие го храните и дори ако купичката е в ръцете ви, то ще получи храна. След време поставяйки купичката на пода, много внимателно прокарайте ръка по гърба на кучето. Правете така при всяко хранене. След известно време го погалете по корема. Ако кучето не реагира на докосването ви в областта на корема, значи проблемът е решен.

Ако не искате да възпитате доминиращо куче, не го пускайте в кухнята и не го хранете от масата. Масата – това е голяма купичка, от която ядат само доминиращите членове на стадото. По време на вашето хранене затваряйте кучето в другата стая. В най-лошия случай го хранете едновременно с вашето хранене, но в друго помещение.

Ако кучето ръмжи по време на хранене, хранете го като държите купичката в ръка. Или слагайте храната по малко и докато кучето яде, добавяйте храна. Накрая му предложете нещо вкусно, като държите ръката непосредствено над купичката. Когато кучето се примири с гореописаните процедури, взимайте купичката по време на ядене и пред очите на кучето слагайте в нея още храна и я връщайте на кучето.

Ако проблемът е задълбочен, не бързайте. За начало направете така: Напълнете купичката, сложете я на края на масата така, че кучето да я вижда, седнете на стол до купичката и викнете кучето. Когато то се приближи, започнете да го храните от ръка, всеки път демонстративно загребвайки храна от купичката. След три-четири упражнения сложете купичката на коленете си и повторете урока. След това хранете кучето като държите купичката в ръцете си. Бъдете много внимателни и не позволявайте на другите членове на семейството да провокират кучето по време на неговото хранене.

Последна редакция: сб, 31 юли 2010, 13:33 от desi_ivanova

# 68
  • Мнения: 7
Ние сме добре, да чукам на дърво. На диета е, яде по малко от една лечебна храна, не й знам името, щото толкова съм и слушала, като разбрах, че няма от страшните вируси. Пие сега вода с електролити. Повече не е дрискал и повръщал, ама сега яденето му идва малко и все го съжалявам, ама го храня по графика и в точните количества. Мисля и утре да е така и в понеделник вече да му давам в нормални порции. Явно ще го пазим много от боклуците, дето си ги краде от тук и от там и така ще избегнем подобни случки. Ваксината ще му я повтаряме, а докторката каза, че можела да му бие ваксините след това през 15 дена...така ли е наистина? И как да го пазя от тея вируси, като той ще живее в къщичка на двор, нямам идея, сега е в апартамента при мене, защото искам да го наблюдавам как ще е.
Благодаря на всички за загрижеността!  Hug

# 69
  • Мнения: 1 335
Snarky Chimpfanny, сега разбирам. Това е наистина проблемно, особено предвид детенцето. Може би ще е уместно да отработиш териториално доминиране (в твоя полза разбира се). Гони я от мястото и, взимай всико, което и харесва, гони я от леглото и, мястото за почивка, купата с водата. Поставяй предмети/играчки на земята и не и позволявай да стигне до тях - използвай себе си като преграда. Заставаш между кучето и храната да кажем и не позволяваш да стигне до купата докато не ти не решиш. Винаги хвали при подчинение. Трябва да се научи, че всичкото пространство е твоето пространство и ти и позволяваш нещата. Санкционирай твърдо и остро всяко озъбване или облайване - това е признак, че те доминира, по-силна е от теб и го знае много добре.
Команда "Яж!" Сложи кучето да седне. Застани пред него държейки купата с храна. Ако си сама и кучето не е вързано - подай команда "яж!"когато оставяш купата на земята. Постепенно увеличавай времето за седене. По нататък ще я научиш от команда "седни" да отива към храната само под команда "яж". Нарича се въздържание. Ако даваш храната в присъствието на друг: Команда "седни!". Втория човек държи кучето на повод/нашийник. Поставяш купата на пода. Втория още държи кучето. Не отстъпваш назад и подаваш команда "яж!". Вторият човек пуска кучето свободно и бързо да стигне до храната.
С Атина не съм имала много грижи с храненето, защото откакто я взех не и разрешавах достъп до храна без мое позволение. В общи линии правих това, което съм писала. На 3 месеца вече имаше относително добро въздържание.

# 70
  • Мнения: 4 479
Snarky Chimpfanny, не мога да претендирам, че съм специалист в куческото поведение, но мисля, че грешиш в  боренето на агресията. Смятам също така, че си абсолютно права в претисненията си какво може да направи в бъдеще кучето. Много обичам кучетата, настоящето ми е трето, като първото го взех когато синът ми беше на годинка, отгледах си децата с едри кучета около тях, но знам от трагичен случай между близките ми, че те могат да причинят не искам да казвам какво, ако на агресията не се обръща внимание.
Дано не те плаша или ти звуча назидателно, просто искам да помогна.
Иначе по описната случка. Сгрешила си . Не е нужно да викаш, даже в повечето случаи то въобще не помага, трябвало е да има корекция в момента, в който е почнала на ръмжи. Каква би помогнала при твоето куче, не знам, аз моя много агресивен барак го санкционирах със сваляне и затискане на земята. И това сваляне и затискане ми е трябвало не повече от 20 пъти. Не вярвам в наказанията и че кучетата правят връзка между това, което са направили и наказанието. Много по-бързи резултати дават корокциите точно в момента.
Храни я след като сте се нахранили вие, не допускай да виси на масата или да краде храна. В момента, в който се е опитала е трябвало да я коригираш нея, бързо, рязко, а не да вдигаш купичката. Ако имаш време, сложи на масата ядене и я дебни, щом посегне - корекция. Каква, трябва сама да прецениш, не и бой естествено. Порови се в нета има много статии и филмчета. Може и на училище да я дадеш, ако нямаш време и ти е сложно да се занимаваш с нея.
Дано съм ти помогнала с нещо, но съм гледала  доминатно куче и знам колко е трудно в началото.
Сега прочетох и това, което е написала преди мен arcana. Много точен съвет, отнемай и пространството точно какьто го е написала.

RS , в петък като се прибрах, мъжът ми ми каза, че ще ходи до ветеринаря за такъв тест. До сега не бяхме го правили на другите кучета и се изненадах, но отидох до ветеринаря с него. Теста е кръвен, струваше 20лв. Разпитах го, каза че засега се среща в Южна България. Ние за себе си решихме да не правим профилактика, не ми се иска да тъпча кучето с лекарства извън необходимите.

# 71
  • Мнения: 1 983
Благодаря момичета. Hug От прочетеното разбрах, че първо трябва да научи перфектно "седни" и "легни", а засега сме само на "седни" и то ако е на кеф или не се е разбесняла. Но пък мислите ли, че ще изгубя ценно време докато изпипаме "седни" и стигнем до "легни"?
Та сега си знае като й нося яденето, сяда сама и в момента, в който го оставя на земята, тя вече е отгоре. Яде като невиждала. И докато оставям купичката на земята, с другата ръка я придържам, че иначе ще го разсипе.
А дали ако я храня с ръка от купичката, но права, ще има ефект? Защото ако съм седнала, тя ще се опитва през цялото време да скача по мен и да се качи. Tired
arcana , тя не иска да ходи на мястото си и реално леглото й си го ползва за всичко останало, но не и за легло. Какви санкции да прилагам? От вестник се стряска, но при проява на агресия, той я озлобява още повече. Затискала съм я с ръка, с крак (знам, ужасно е, но трябва да разбере някак, че аз съм по-силна), държала съм я час, и не, тя през цялото време се опита да ме хапе. Накрая не издържам и я пускам, и знам че за нея това е победа. И с всяка следваща победа, си мисли, че е все по-силна и по-силна. Как да се справя?

# 72
  • Мнения: 289
Записвам се само да не ви изтърва от вчера ме е хванал летния вирус не мога да излезна от тоалетната такова разстройство и повръщане не ми се е случвало до сега .

# 73
  • Мнения: 1 983
Явно съм си подценявала кучето. Изпробвах нова техника сега. Напълник купичката с яденето й. Седнах на стол, като държах купичката на коляното си. Давах й по малко от ръката ми, като по едно време свалих купичката да нивото да може да яде, но без да я пускам. Тя хапна 2 пъти и аз я вдигнах. Без ръмжене, без никакво съпротивление. Незнам дали е правилен подхода ми, но мисля така да я храня известно време, докато набера смелост да й сложа пак на земята и да опитам да й я взема. Mr. Green
Защото мен понякога си ме дострашава, с тия иглички в устата й. Blush
galia69 , бързо се оправяй. Hug
Лори, на Горан ще му мине като на кученце. Hug В понеделник ще е пушка.

Ние днес бяхме на пикник с маймуната, но по-късно или утре ще има разказ и снимки. Само да вметна, че явно знае прекрасно командата "долу", защото докато я хранех многократно се качи на мен, и след "долу" веднага слизаше, сядаше и чакаше да й дам. А кучетата помнели 5 секунди, да, да! hahaha

# 74
  • Мнения: 1 335
... arcana , тя не иска да ходи на мястото си и реално леглото й си го ползва за всичко останало, но не и за легло. Какви санкции да прилагам? От вестник се стряска, но при проява на агресия, той я озлобява още повече. Затискала съм я с ръка, с крак (знам, ужасно е, но трябва да разбере някак, че аз съм по-силна), държала съм я час, и не, тя през цялото време се опита да ме хапе. Накрая не издържам и я пускам, и знам че за нея това е победа. И с всяка следваща победа, си мисли, че е все по-силна и по-силна. Как да се справя?
Няма значение, гони я от всяко място. С команда (махни се или друго) и жест (сочиш нанякъде). Избурваш я колкото да се отдръпне, нищо повече. Идеята е да демонстрираш, че доминираш над територията и всички вещи.
Санкции - рязко и бързо бутване, щипване, каквото се сетиш, стига да има изненада. Задържането не е лошо, напротив, но не мисля, че скоро ще можеш да го прилагаш. Смисъл да я държиш час няма. Тръшни и задръж 3-4 секунди. Въпросът е да си бърза. Закъснялата санкция, колкото и да е остра е безсмислена.
Тя е по-силна от теб. И го знае. Знае и кои са слабите ти места и ги използва всеки път. Не проявява и уважение очевидно. Начинът да се справиш е налагането на правила, ограничения и респект.
Бих я дала на обучение при специалист (за да си улесня живота) при възможност. Когато дадох Атина (основен курс) ми бяха разяснени много от собствените ми грешки, както и обяснение кое как и защо се случва. Сама 100% щях да оплескам нещо.

RS, мерси за разяснението за теста.

Общи условия

Активация на акаунт