Изучават ли децата Ви 2-ри чужд език?

  • 4 408
  • 59
  •   1
Отговори
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
И още един въпрос:
А от кога?

В училището на щерката няма такова нещо. Много ме е яд. Други потърпевши има ли?

И баш сме си потърпевши.  Tired

Последна редакция: пт, 08 май 2009, 14:40 от Шани

# 1
  • София
  • Мнения: 403
В нашето училище е по избор - от пети клас. Като ЗИП ни дават възможност за избираме дали децата да учат втори чужд език, български или математика. Всички родители разбира се отказахме езика, защото е чиста загуба на време. Първият чужд език им е немски и вече трета или четвърта учителка сменят и нищо не са научили. При нас поне няма смисъл от такива часове, а и не знам в кое друго държавно училище езиците са на почит /с изключение на две-три/.

# 2
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 186
От първи клас са с английски. Не научиха кой знае какво. Класната води немски на по-големите. В края на 1 клас предложи да поеме обучение по немски за децата от целия випуск, не само за нашия клас. Пуснаха списък за записване на желаещите. Общо взето се събрах деца за една паралелка. Издейства от директорката още един час като допълнителен, и с един час от СИП-овете станаха 2 часа седмично немски. Купихме учебници и тетрадки. Това е единственото, което плащаме. Тази година учителката по английски е друга и нямам забележки към нея и обучението. Друг е въпроса, че Радо харесва повече немския, не знам защо.
Стандартната програма на училището е втори език - от 5 клас.

Шани, няма ли някакъв подобен вариант да се измисли и при вас.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 253
Честно казано въобще не държа децата ми да учат втори чужд език в училище и причината е, че там особено в начален курс език качествено не се учи - по-добре да им увеличат музиката, рисуването и спорта.
Умишлено записах децата си в училище, което не предлага чуждоезиково обучение от 1. клас, тъй като държах да научат добре родния език / английски език учат в школа от предучилищна възраст/.  Голямата дъщеря започна с чужд език-немски в 5. клас и знанията й се стопиха още на третата седмица в НЕГ. Малката е по друга програма /с чужд език от 2.клас/, записахме я на испански, но не възлагам надежди да научи езика на средно ниво. Сега трябва да избираме м/у руски и немски за 2. чужд език и съм наясно, че ще получи само някакви базови знания по езика.
Иначе самата идея за изучаване на чужд език в училище  е много хубава, но за съжаление нямаме достатъчно квалифицирани преподаватели или ако има, то заплащането е много ниско за да ги мотивира да работят в училище.

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Шани, няма ли някакъв подобен вариант да се измисли и при вас.

Мисля, че не.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Моят учи руски като втори език! Право на избор нямахме , но децата са много доволни. Лесно им е , учителката им е рускиня , и преподава разбираемо и забавно. Пък все ще му остане нещо в главата , дори и само да сваля информация от руски сайтове  Wink.
 Първият ни език е английски ,учителките в у-ще бяха страхотни / отделно ходи на курс/.
 Шани , доста училища в София нямат втори език, явно са с други профили!

# 6
  • София
  • Мнения: 4 294
В училището на моята щерка, втори език се изучава след 5 клас по желание  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 1 355
Повечето училища не предлагат качествена подготовка по български и математика, а какво остава за чужди езици... Затова аз не разчитам на часовете в училище за изучаване на чужд език, камо ли на втори. Може би след седми клас в някои (всички знаем кои) гимназии... Затова синът учи английски език в Алианса от предучилищна възраст, а от пети клас му намерих частен учител по френски, когото посещава веднъж седмично. Много родители са ме питали не му ли идва в повече, не се ли обърква. Не, справя се чудесно. Аз вярвам в системата "бавно, постепенно и последователно".

# 8
  • Мнения: 7 263
В старото ни училище от 5-ти клас стартираха с втори чужд език, макар че Шани ти най-добре знаеш каква пунта Мара е цялата работа точно там. Официално обаче в 5-ти клас започват с втори език. В 125-то е по същия начин.
В сегашното училище на Боби в 5-ти клас учат само английски, но поне го учат като хората - тоест има смисъл - 4 часа седмично + 2 допълнителни \ които са по желание и се плащат\.
Моите ходят на школа за 2-ри език, още от 1-ви клас, така че за мен това не е важно.

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
При нас май не е много ядно. Някой знае ли дали по учебна програма от МОН е заложено задължително включване на втори език от пети клас?

Изобщо не искам втори чужд език в училище, защото само проблеми ще ни създаде. Вече ги записах на курс по английски, защото в училище смениха четири учителки, все отначало започват, а после препускат по материала и е жив ужас. Поне сега това ми отпадна, защото на курса малко изпреварват училищната програма. Надявам се да нямат втори език, защото сигурно ще се наложи да ги записвам на още един курс. Ама-ха, само с техните езици ще се занимавам! Децата ми имат други ангажименти и не искат да се отказват от нито един от тях. Ако трябва и и на още един курс да са ще им станат сто неща и ще са претоварени. МОН тотално обърка работата с тези езици. Не стига че няма учители за първия, че остава и за втория да търсят!

# 10
  • София
  • Мнения: 1 355
Е да, ама по-важно е, че чуждоезиковото обучение е силно застъпено по документи, програми... Особено след седми клас. Всички щели да са езикови гимназии. Друг е въпросът, че в голяма част от училищата трудно намират преподаватели по съответния език. Справка - НПМГ, паралелки с немски език. Цяла година осмокласниците с "интензивно изучаване" на немски език (по 16 или 19 часа седмично, ако не се лъжа), са без учител по немски. Какво ли са правили тези деца цяла година?
Затова казах по-горе, че не разчитам на училището да научи детето ми на чужд език (колкото и абсурдно да звучи това). Не разчитам и на държавата за други неща. Абе, м...а му! Извинете.

# 11
  • София
  • Мнения: 4 253
От това, което изрових - не е задължително /http://www.paragraf22.com/pravo/naredbi/31535.html /

# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Моите ходят на школа за 2-ри език, още от 1-ви клас, така че за мен това не е важно.

Да, така е. И аз мога да го направя..., но защо за едните ще е така, а за другите - инак... Не е честно, все пак.
Нека всички са с равен шанс.
Пък за школата/алианса детето може да се опъне. А в клас - ще не ще, там е. Ще седи и ще слуша, а ако му се падне и читав преподавател все нещо ще научи.
Ето сега имах възможността да погледна учебника по Руски език на познато нам дете в пети клас. Ми добър си е, има си и уч. тетрадка и домашни... Гледам, детето добре се справя.
А годините си минават и няма време за губене...

# 13
  • София
  • Мнения: 1 355
но защо за едните ще е така, а за другите - инак... Не е честно, все пак.

За съжаление, винаги е било така. Справедливост няма, не е имало и няма да има.

# 14
  • Мнения: 7 263
но защо за едните ще е така, а за другите - инак... Не е честно, все пак.
Нека всички са с равен шанс.
Пък за школата/алианса детето може да се опъне. А в клас - ще не ще, там е. Ще седи и ще слуша, а ако му се падне и читав преподавател все нещо ще научи.
Ето сега имах възможността да погледна учебника по Руски език на познато нам дете в пети клас. Ми добър си е, има си и уч. тетрадка и домашни... Гледам, детето добре се справя.
А годините си минават и няма време за губене...

Колкото до равните стартове и права, одавна се убедих, че в нашенското образование, както и в здравеопазването делото по спасяване на давещите се в най-добрия случай попада в собствените им ръце.
Иначе с подчертаното по-скоро не съм съгласна - един език, ако не се преподава качествено и на ниво, не знам дали има изобщо смисъл. Руския език е много подходящ като втори език според мен защото е по-близък, като звучене, като азбука и все още в България се намират читави преподаватели \ особено такива, на които им е матерен\ при които децата наистина биха научили езика.
Така, че аз затова заложих още от първи клас обучението по основния език да се провежда в добра школа, с добри преподаватели, а в училище макар и в езикови паралелки нещата далеч не са толкова добри. Така, че за моите в училище първият им език е по-скоро втори.

Общи условия

Активация на акаунт