Работна тема "Хранене"

  • 84 602
  • 247
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 401
През ноември 2008 г. Сдружение “Настоящи и бъдещи майки”, съвместно със Софийска община, организира кръгла маса по проблемите на храненето, хигиената и закъснелите ремонти в детските заведения в България. Присъстваха представили на НЦООЗ, МЗ, специалисти в областта на здравословното хранене, алерголози, директори на няколко детски заведения.


СНБМ представи:

* тревожни проблеми, свързани с действителността в детските заведения, подтикнали ни да организираме кръглата маса;
* в обобщен вид официални данни за здравния статус на населението в България и в света вследствие на неправилен режим на хранене;
наше проучване на предлаганото меню в детските заведения;
* наше проучване на добри практики в чужбина;
* последните препоръки на Европейския парламент, свързани с промотиране на здравословното хранене.


СНБМ настоя за:

* актуализиране на сегашният рецептурник и създаване на нов, подходящ за ясленска възраст;
* одобряване и утвърждаване от МЗ като задължително издание;
* изготвяне на отделно меню за алергични деца;
* увеличаване приема на сезонни плодове, зеленчуци, млечни и рибни продукти;
* ограничаване предлагането на готови и пържени десерти;
* забрана на промишлено преработените трансмазнини;
* въвеждане на интерактивни занимания;
* регулираране рекламите за деца;
* прилагане на законови мерки за регулиране на цените;
* други.


През 2009 г. СНБМ планира:

* да се включи в Национал план “Храни и хранене”;
* да изготви брошура (книжка) за здравословно хранене в детска възраст;
* да организира информационна кампания за родители в рамките на традиционния пролетен празник на СНБМ и кампанията ни за детски площадки;
* да контактува активно със специалистите по здравословно хранене и диетолози;
* да се включи в други обществени кампании, свързани с рационално хранене;
* да постигне успех в исканията ни от кръглата маса.

Екип "Хранене" обединява следните членове на СНБМ: velmar, Джоли, NBM, sh0k0lad4e, Aila, Бръмбазела.
С "Добре дошъл" ще посрещнем и всеки, който чувства каузата близка и желае да се присъеди към нас!

Ползотворна работа на екипът!
   bouquet

Последна редакция: чт, 19 фев 2009, 13:02 от Double with Cream

# 1
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Не съм от екипа, но "хоп-троп" тук, за да не изоставам!

# 2
# 3
  • Мнения: 4 970
хайде и аз да се запиша.Пък ако ме искате тук- мога да бъда полезна Peace

# 4
  • Мнения: 2 110
Ако може и аз !!!

# 5
  • Мнения: 5 401
Екипът ни се събира утре в 15 ч. в дома на Лена. Подробности на ЛС.  Peace

Ще мъдрим върху:

1. Съдържание на книжка за здравословно хранене
2. Среща с експертите от НЦООЗ и МЗ
3. Конкретни идеи за информационната кампания по време на празниците на СНБМ

Домакинката приема и други членове на СНБМ, които са свързани с въпросните теми.  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 2 070
Не съм чела темата за КМ и имам въпрос - присъстващите институции ангажираха ли се с нещо?
Важно ми е, защото планираме инициатива в Плевен, по-късно ще ви пиша, че с болно бебе на ръце съм. Откриваема съм и във
Фейсбук

Утре съм на родителска среща в детската гради на Яна, темата е хранене, ще има човек от общината и от местния Риокоз...мидии също

Също - може ли да ме ориентирате за изброените в първия пост неща - къде да чета резюмета за проучванията и т.н.?  Praynig

# 7
  • Мнения: 5 401
Здрасти, Деси.  Hug

Ако прецениш, мога да ти изпратя презентацията с проблемите, които открихме и предложения, с които да подобрим ситуацията.  Peace Иначе ето по-конкретно, дано ти е от полза:

Гостите ни от НЦООЗ ни информираха, че в момента се изготвят два нови рецептурника - за ясленска възраст и за 3-6 години, като този път рецептите ще бъдат наистина здравословни. Този рецептурник трябваше да е готов в края на миналана година, но все още не е. Планираме нарочна среща с НЦООЗ и представители на МЗ във връзка с този рецептурник, тъй като искаме той да бъде задължителен за всички детски заведения и детски кухни.

Получихме информация, че Национален план за действие "Храни и хранене" ще бъде удължен до 2015 г. Неформално ни поканиха да се включим в него и на въпросната среща ще припомним това.

Обсъдихме и сериозния проблем с кадрите - тяхната квалификация и статус, защото се получава така че специалистите по хранене са лекари. Има програми за обучение, които би било добре да се развият, така че да има бакалаври по хранене. НЦООЗ са готови да работят в тази насока, ако от общините имат желание за това.

7-мо ОДЗ в София, район Траадица, е включен в пилотен проект за здравословно хранене. Закупени са нови печки, т.нар. конвектомати, чиито принцип на готвене е изключително на пара и с печене, икономичен откъм ресурси. Готвач от известен столичен хотел с няколко звезди приготвя менюто и храната. Кухнята се подготвя да бъде кухня-майка. Ако проектът се увенчае с успех, надявам се да се разшири.

За конкретни инициативи на СНБМ през 2009 г. във връзка със здравословното хранене, мога също да ти изпратя 2 файлчета.

Проучване на РИОКОЗ-Плевен също мога да ти пусна.


Каква инициатива планирате и кои - в рамките на СНБМ или други родители? Фокусът ни не се ограничава само със София, така че сподели и да мислим за нещо общо.   bouquet

# 8
  • Мнения: 2 070
Много ще ми е полезно да ми изпратиш презентациите и всичко, което сметнеш, че ще е от полза по темата.
Инициатива е силно казано, просто искам да ги понатиснем и тук да действат в тази посока, макар, че по отношение на рецептурниците всичко зависи от министерството сигурно и е важно да станат задължителни за цялата страна. Ако имаш повече информация за това, което се случва в това 7мо ОДЗ също ми прати, ще го споделя с директорката на нашата градина, те приемат много присърце проблема, освен това са и кухня майка.

На мейл можеш ли да ми пратиш нещата?

djidji.bidji@gmail.com

Как приемате идеята да направя материал в местен вестник по въпроса или да дам интервю?
Също така приемам всякакви съвети какво е добре да попитам утре представителя от РИОКОЗ и човека от общината - последния особено - предполагам медиите ще се интересуват от това как се формира дневния оклад, какви пари за какво се дават, с какви фирми са сключени договори за снабдяване на детските градини

Говорили ли сте за вариант промяна в законодателството и родителите да имат право да носят неща за децата си - плодове например, вода, сокове

допълвам се- пиши реши ли се нещо за хигиенизирането

аз сегаправа материал за използването на техника в дз, като е готово ще го пусна

Последна редакция: вт, 24 фев 2009, 17:12 от ДеЩоВиди

# 9
  • Мнения: 5 401
Деси, вчера си тръгнах по-раничко и не дочаках отговора ти. След малко ще ти пусна нещата.

По отношение на рецептурника, на местно ниво (общинско) абсолютно нищо не може да се реши или промени, това зависи от МЗ. Нашата роля е да инициираме такава промяна, защото има смисъл и нужда от нея.  Peace

За материал за местен вестник - нямам против. Ако искаш напиши и ни го пусни да го огледаме, ако има нужда нещо да се уточнява, допълва и т.н. Ще помоля и Ина като ПР на СНБМ също да си каже мнението.  Simple Smile

Право на родителите да внасят храна на децата си сме обсъждали преди време и сме по-скоро против. Макар че това е практика в чужбина, у нас е притеснително качеството, хигиената, добросъвестността и т.н. По-скоро подкрепяме учредяването на повече родителски настоятелства и делегирането им на повече права като участници в градинския живот на децата си.  Peace

За хигиената - не ми е силна тема, но ще ти пусна сурови записки.

За въпроси спрямо РИОКОЗ - аз лично бих искала да знам защо предварително предупреждават директорите, че ще извършват проверка и обезмислят процеса.  Confused Какви инициативи ще имат през тази година, свързани със здравето на децата и дали можем да се включим в тях, по-конкретно след миналогодишните проучвания за свръхтегло в детска възраст. Каква дейност е в обхвата на РИОКОЗ след като установи проблем в здравния статус на децата?

Последна редакция: ср, 25 фев 2009, 10:12 от Бръмбазела

# 10
  • Мнения: 2 070
Мерси!

# 11
  • Мнения: 5 401
За нищо!  Hug Да споделиш после как е минало.   bouquet

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Екип "Хранене" работи върху въпросник, свързан с храненето в семейна среда и детската градина. Опитваме се да обхванем най-важните въпроси, касаещи храненето на децата и израстването им в здравословна среда. Тук е мястото членовете на СНБМ да коментират свършеното. Очакваме вашите мнения за въпросника, начините за разпространение и всякакви добри идеи по въпроса.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 173
Току-що пуснах в пощата анкета, изготвена от екип "Хранене"

Не знам дали ще съм много полезна, защото съм човек, който не обича много много да попълва въпросници, а и не се храни особено здравословно  Embarassed

Малко ми е дълъг целия въпросник.
Има прекалено много места, в които да се отговаря описателно.  Поне на част от тези въпросите могат да се дадат възможни отговори, от които да се избира.

Понеже е анкета на СНБМ ще я попълня и ще помоля и други да го направят.
Но ако на мен ми дадат от друга организация нещо подобно за попълване поради посочените по горе причини най-вероятно ще я отсвиря.  Sad

# 14
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Току-що пуснах в пощата анкета, изготвена от екип "Хранене"

Не знам дали ще съм много полезна, защото съм човек, който не обича много много да попълва въпросници, а и не се храни особено здравословно  Embarassed

Малко ми е дълъг целия въпросник.
Има прекалено много места, в които да се отговаря описателно.  Поне на част от тези въпросите могат да се дадат възможни отговори, от които да се избира.

Понеже е анкета на СНБМ ще я попълня и ще помоля и други да го направят.
Но ако на мен ми дадат от друга организация нещо подобно за попълване поради посочените по горе причини най-вероятно ще я отсвиря.  Sad

 Съгласна съм с Mrs Jan. Нека на въпросите за рибата, готовите десерти и ядките има готови опции от рода на 1 път седмично, 2 пъти, 3 пъти, по-малко от 1 път седмично ( един за мене: както дойде или когато сестра ми ходи при гаджето си  Mr. Green) За тези се сещам така, на пима виста.

 

# 15
  • Мнения: 5 401
Евче, все още сме на вариант "разработване". Приемаме всякакви коментари, критики и предложения! Рано е да я попълваш и разпространяваш.  Simple Smile

Би ли посочила кои конкретно въпроси смяташ за подходящи да се преработят в затворени?
Би ли посочила кои въпроси считаш за излишни и защо?

Благодарим за светкавичната ти реакция и внимание!  Hug   bouquet

# 16
  • София
  • Мнения: 6 173
Ясно ми е, че не е окончателна и не се натискам все още да я попълвам  Laughing

В Част първа, въпроси 5, 6, 7, 8 и 13 могат да имат посочени отговори.

И не съм казала, че има излишни въпроси, а че ми е малко дълъг въпросника.
Затова ако въпросите с готови отговори, от които да избера са повече от тези, в които да обяснявам, вероятността да обърна внимание и да попълня е по-голяма.

И още нещо си мислех, но ме прекъснаха  newsm78 Нещо съм станала много разсеяна напоследък
 

# 17
  • Мнения: 5 401
...
В Част първа, въпроси 5, 6, 7, 8 и 13 могат да имат посочени отговори.
...

В новите версии на въпросника, посочените въпроси вече са затворени, дадохме опция за семейства с повече от едно дете и възможност да изберете кой от двата варианта ви харесва повече.

Предлагам и да открием нов мейл, на който да се получават анкетите, така че да не задръстваме настоящия ни адрес.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 708
Изи, акнетата е доста изчерпателна и хубава според мен. От двата предложени варианат първия ми допада повече, но начина на попълване ми се струва че трябва да е преди самата анкета, а не на края. Хобаво е да има и въпрос дали детето е алергично и към какво или дали има някакъв специален хранителен режим назначен от лекар или нещо подобно. Не резбирам връзката м-у седенето пред компютъра и храненето, но вероятно има такава Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 6 173
но начина на попълване ми се струва че трябва да е преди самата анкета, а не на края

 Peace

При попълването на хартиен носител ще е по-удобно, ако отговора на затворените въпроси само се огражда/подчертава.
При попълването на електронен носител врианта с удебеляване/оцветяване на отговора ми допадаше повече. Разбира се когато става дума само за едно дете. Но пък и едва ли при повече деца в семейството хранителния им режим е много различен освен ако едното не е бебе или алергично. 

# 20
  • Мнения: 5 401
Наде, мерси, ще допълня въпросите за алергичните деца. Връзката между начина на хранене и висенето пред ТВ/компютъра дава отражение върху физическата активност, оттам наднормено тегло и затлъстяване.  Peace

Евче, променихме начина на попълване именно, за да обхванем многодетните родители, както и семейства, в които децата са с по-голяма разлика и съответно имат различен режим на хранене, посещават различни детски заведения (ако посещават). За съжаление ще се наложи повече писане, но при липсата на софтуер, това е единствената възможност, за която се сетихме.

Надявам се да има още коментари върху анкетата, защото дългът ни зове.  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 2 070
В чата на раб група Хранене писах , че Марто може да пробва да направи онлайн вариант на анкетата - на принципа на заявленията за членство - попълва се и отдолу само с един бутон Изпрати или Запиши данните се препраща на мейла на СНБМ или по-добре на друг специално открит
Той каза, че може да отнеме ден или два най-много, понеже има и много друга работа Но няма пароли за сайта и най-добре Влади, която го е правила да се включи и да каже има ли тя възможност да го направи или да му даде пароли и достъп до администрацията на сайта
Ника и май последно си беше Уфсъ, ако имате телефон нейн може да и звъннете

# 22
  • Мнения: 690
Успях да наваксам с четенето  ooooh!

Идеята за анкета е супер - ще може да се види до колко родителите са информиране относно здравословното хранене на децата си.
НО 1) е ужасно дълга - ако не бях член трудно бих се ангажирала да попълвам няколко страници. Mисля си, че такава дълга анкета ще попълнят само майките, които са загрижени за храненето на децата си, а не една средностатистична майка (дано не съм обидила някого). Може би 10въпроса е максимума за анкета, за да отнема попълването й максимум 10минути 2) мисля си, че ще е по-добре в ексел или табличен формат в word, където отговорите (а,б,в) ще се попълват хоризонтално (ще бъде по-лесно и за обработка на резултатите след това)

# 23
  • Мнения: 2 614
Джоли, а кои са въпросите, които са в повече според теб? Може би наистина се пооляхме в стремежа си да е подробна, за да добием ясна представа.
Дали да са 2 анкети - хранене у дома и хранене в ДГ? Тогава вече повечето хора ще попълват тази, която предпочитат, но пък ще са единици ентусиастите да попълнят и двете.

# 24
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Правде, не че има излишни въпроси, всичките са си на място, но наистина е мн дълга.

 Ох, аз си мисля за раздаването на анкетата по градините ни, но сега ме мързи да пиша. Май обаче като се замисля, трябва анкетите да се раздават и събират от учителките по групи и после ние да минаваме да си ги прибираме, щото иначе надали ще попълнят анкетата повече от 5-10 човека от градина. 

# 25
  • Мнения: 690
Направих една примерна (комбинация от пуснатите) - някои въпроси са комбинирани (примерно за компютъра и тв-то), други съм махнала понеже ми се губи смисъла (особено въпросите в третата част - това са си доста хипотетични неща, които изглеждат нереални - налагане на законови мерки за цените на храните примерно  Rolling Eyes)

# 26
  • Мнения: 5 401
Джоли, видях анкета ти.

Дано не си помислиш, че съм пристрастна към дългата версия, но в съкратения й вариант просто за мен не е информативна. Не е достатъчна, за да добием представа за семейната политика по отношение на храненето, за проблемите, които родителите вероятно виждат в храненето на децата в ДГ, за желанията, които имат за промяна.  Peace  А това бяха целите на анкетата. Обобщения не могат да се правят въз основа на 10 въпроса и то незадълбаващи в нито една част. Та, ако мнозинството одобрява кратка анкета, за мен се губи смисъла от нея и се опорочава резултата.

Идеята в Част ІІІ е да видим дали родителите могат да се ангажират с конкретна позиция какви мерки могат да се предприемат в посока подобряване на храненето, дали биха подкрепили идеите ни от кръглата маса. Да, вероятно е нереално да искаме контрол върху цените на плодовете и зеленчуците и да очакваме това да се случи, но как ще ти прозвучи, ако ти кажа, че това е препоръка от Европейския парламент към всички страни-члени на ЕС?  Wink И още, Част ІІІ може спокойно да отпадне, не държа толкова на нея.  Peace

Та, оставам на вас да решите коя версия е по-приемлива за СНБМ.   bouquet

# 27
  • Мнения: 690
Бръм, направих кратката версия като идея. Толкова работа сте свършили и да се появя накрая и да казвам това ми харесва - това не, не вървеше и за това спретнах вариант. От друга страна като не съм участвала (заради ваканцията  Blush) в съставянето й, като видях крайният вариант ми се стори твърде обстоятелствен и 7 страници за анкета ми дойдоха множко. В крайна сметка важното е да се събере информация  Peace

Иначе наистина не знаех, че има такава препоръка на ЕС. Мерси, че сподели   bouquet

# 28
  • Мнения: 5 401
... Толкова работа сте свършили и да се появя накрая и да казвам това ми харесва - това не, не вървеше и за това спретнах вариант...

Това не е проблем, уверявам те.  Hug Всички сме наясно, че анкетата стана дълга, но с 10 въпроса просто не можем да получим адекватен резултат, което обезмисля начинанието. Дай да се прехвърлим в чата и да помислим кои въпроси могат да отпаднат, да се обединят, перефразират.


... 7 страници за анкета ми дойдоха множко...

Всъщност тялото с въпросите е от 5 стр., което отнема около 20-тина минути. А ако приемем, че доста родители ще отговарят вяло и неточно, значи можем да съкратим с още 5 мин. Това, разбира се е несериозно твърдение, но е възможно.  Simple Smile

Междувременно Влади работи по качване на анкетата на софтуер, така че да се попълва на сайта и да се изпраща автоматично в специалния мейл.  Simple Smile Т.е. трябва да побързаме с корекциите.  Peace

# 29
  • Мнения: 2 614
Всъщност, моето мнение е, че не е твърде подробна, т.е. ако беше сондаж на пазара някакъв - какъв прах купувате, ядете ли кренвирши/майонеза - би ми дошла в повече, но предвид че темата е сериозна - Хранене на НАШИТЕ деца - мисля, че въпросите са достатъчни, не са малко, но и темата е сериозна.  Peace

# 30
az moia sin go hrania s nan1 no mi kazaha 4e toi izkustveno gi podpuhval i mislia da go smeniam.

# 31
  • Мнения: 2 614
az moia sin go hrania s nan1 no mi kazaha 4e toi izkustveno gi podpuhval i mislia da go smeniam.

Суит Лейди, ако ти се иска да потърсиш съдействие, или съвет от някого за АМ, по-добре питай педиатър, другия вариант е да го обсъдиш с майките от подфорум Хранене с млека за кърмачета и преходни млека, захранване

Тази тема е за храненето на децата в детските градини и ясли. Поздрави  Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 3 524
такаа, изи мерси за линка към темата   bouquet
искам да кажа че намирам анкетата за изключително професионално изготвена и бележките ми са по-скоро редакционни а не по същество на зададените въпроси. пиша и тук че съм ги пуснала в общия мейл.
за булетите, ами изи не знам какъв е варианта наистина, освен ако анкетата не е изрично форматирана с булети, а се изготви под уърд и после се конвертира в пдф, с цел да не се размърдат например. само като идея.
за анонимността- според мен в текста тр да се впише изрично, има хора които биха попълнили подобен въпросни само в рамките на запазване на тяхната анонимност.
за отговорите в случаите когато има повече от едно дете- според мен тъй като анкетата позволява хем да се избере отговор по букви, хем да се дописва, може в свободен текст да се допише за колко деца иде реч  newsm78
тук не съм забелязала едно нещо и сега го дописвам:
2.   Каква храна предлагате на децата си когато не посещават детски заведения:
като редкация, да се допълни по модела на другите върпоси детето (децата), а това го има и в още няколко въпроса, мисълта ми е да са идентични Peace
махнала съм и членуването (та) при неподходяща храна, на мен не ми звучи добре като членувано, но ако решите че е по-добре, съм ок.
в частта за детските заведения, ако са посочили че ДЗ е частно, според мен е добре да се отбележи за по-голяма яснота преди въпросите че се попълват независимо от вида на заведението като частно или държавно, за да не би да допуснат че следващите въпроси след 2. се попълват само от тези в държавните ДЗ.
толкоз.  Simple Smile  анкетата е чудесна, адмирации за труда и изчерпателността по темата  bouquet

# 33
  • Мнения: 5 401
Ели, благодаря много!  Hug

1. За форматиране и булети - ще помислим как да го направим
2. За анонимността - права си, ще го напишем като текст
3. Ще огледам още веднъж въпросите, за да оправя пропуските, които си посочила, както и да премахна евентуално объркване с частни и държавни ДЗ.

* * *

В понеделник ще публикуваме анкетата и започваме да я разпространяваме. Моля, всички корекции да са в рамките на текущата календарна седмица.  Simple Smile

# 34
  • София
  • Мнения: 737
Изи, за булетите в електронния вариант могат да се направят подобно на анкетата на ИСОДГ.

Четох снощи и съм съгласна с корекциите на Ели.  Може би по-подробно трябва да обясниш въпроса за интерактивните занимания.

# 35
  • Мнения: 5 401
Всички забележки са взети предвид, в пощата можете да погледнете файла.  Hug

# 36
  • София
  • Мнения: 3 524
Всички забележки са взети предвид, в пощата можете да погледнете файла.  Hug
поздравления, отново  bouquet

# 37
  • София
  • Мнения: 2 298
Здравейте момичета,

Аз съм нов член на сдружението и тук попаднах на вашата тема. Убедена съм, че от храненето зависи здравословното състояние на човека и поради тази причина заради собственоти си дете съм търсила литература по въпроса за захранване на бебето и хранене на детето.

Ако смятате, че литература ще бъде от полза, разполагам с една книга, чието представяне е на този сайт: http://www.superbabyfood.com/index.html.
Превод на някои раздели съм пускала във форума, но преди доста време, ето това например:  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=68875.msg1226085#msg1226085

В общи линии в тази книга има информация за:
- Хранене на бебето по месеци (до навършване на годинка);
- Хранителни алергии и правила за минимизиране на риска от такива;
- Приготвяне и съхранение на храната (кухненско оборудване, хигиена, методи на готвене и съхранение);
- Информация за различните хранителни групи - плодове; зеленчуци; зърнени; ядки; млечни .. и т.н. - какво да се купува, как да се съхранява, измива, обработва и т.н.... ;
- Информация за повечето плодове и зеленчуци относно хранителната им стойност; на каква възраст да започне дването на бебето; какво да се гледа като се купуват; как да се съхраняват и поднасят.
И въобще доста полезни неща на общо около 600 стр. 



# 38
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Здравей nati_nat,
Радвам се, че си се включила в темата. Разбирам, че имаш доста познания в областта на Храненето и може да си ни много полезна в екипа. В момента разработваме въпросник за хранителната култура в семейството и в детските заведения. Планираме и други дейности и инициативи, за които може да прочетеш в началото на темата.
Ако имаш някакви въпроси и предложения, ще се радваме да ги споделиш с нас.

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Здравей Нати Hug
Добре дошла в отбора Peace Статията ти е много хубава.

# 40
# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 585
Момичета желая късмет на инициативата  Hug

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Преди малко по новините дадоха репортаж за натровени в някаква детска градина дечица. Т.е със сериозни стомашни проблеми на цялата група. В момента се уточнявало от какво е станало. Сега ще се разтърся за повече инфо.

ПП. Ето : http://www.bnt.bg/bg/news/view/6299/v_blagoevgrad_9_deca_sa_boln … astro_enterokolit

# 43
  • Мнения: 690
30.03.2009. Резюме
1)   Участници в скайп дискусия „Хранене 2009”  - Бръмбъзела, shokolad4e, NBM, prawda_z, nati_nat, des, adara, nadeto, Джоли. Изключени са участници от скайп дискусията, които не са вземали участие в нея.
2)   Резюмета – Джоли/shokolad4e ще помества резюмета в тема „Хранене 2009” ежедневно. Целта е да се информират членовете на екипа, нямащи възможност да се следят скайп дискусиите.
3)   Библиотека - ще създадем Библиотека Хранене 2009 в Гоогъл документс. Целта е да се събира информацията важна за работата на екипа в word формат на едно място.
4)   SWOT анализ и задачи – направен е анализ за работата на екипа и разбиване на задачите. Сроковете за изпълнението им ще бъдат дискутирани.

# 44
  • Мнения: 5 401
Промяна в екипа: куки, shokolad4e, prawda_z, nati_nat, ДеЩоВиди, adara, Татьяна, Бръмбазела.


Цитати от Отчет на екип "Хранене" за периода февруари-април 2009 г.


1. Участие в Национален план за действие “Храни и хранене”:
На 27 февруари 2009 г. екип «Хранене» изпрати официално писмо до проф. Стефка Петрова и н.с. І ст. Дора Овчарова с покана за среща, на която да се обсъдят: издаването на нов рецептурник за детските заведения; нормативните изисквания, определящи неговия статут; възможността за участие на СНБМ в дейностите, свързани с реализирането на Националния план за действие «Храни и хранене 2008-2010».

Очакваме срещата да се проведе през второто тримесечие на годината.

2. Изготвяне на книжка за здравословно хранене в детска възраст:
Във връзка с организирането и провеждането на информационна кампания за родители и деца, СНБМ се свърза с подходящ спонсор. Възможните съвместни инициативи между двете организации са:
• издаване на книжка
• информационна кампания в рамките на летния празник на СНБМ - в началото на м. септември;
• допълнителни интерактивни занимания.

Работата по книжката ще стартира през м. април, като се надяваме през м. август вкл. изданието да е готово за разпространение.

3. Провеждане на информационна кампания за родители в рамките на традиционните събития на СНБМ:
    3.1. Въпросник за родителите
Екип «Хранене» изготви «Въпросник», насочен към родителите на деца във възрастовата група 0-6 г., който има за цел да проучи хранителната култура в семейството и в детското заведение, нивото на информираност на родителите по въпросите на рационалното хранене.

Анкетата стартира през м. април и ще приключи през есента (септември/октомври 2009 г.), като ще се попълва директно от сайта на СНБМ, както и на хартиен носител. Резултатите от проучването ще бъдат публикувани на сайта на СНБМ, а обобщените данни ще предоставим на специалистите по хранене и диетика. Считаме, че статистаката ще спомогне за формирането на политика и по-точна стратегия на СНБМ през следващата година.

     3.2. Въпросник към служителите в детски заведения
Изготвен е работен вариант на Въпросник, отнасящ се до директорите и служителите в ДЗ, ангажирани със седмичното меню.

4. Участие в други обществени кампании, свързани с рационалното хранене:
През м. април т.г. екип „Хранене” стартира изготвянето на ежемесечен прес-клипинг, за да следи информацията, постъпваща в интернет и касаеща приоритетите на екипа.

5. Продължение на кампанията ни от кръглата маса:

За наблюдавания период екип „Хранене” не е успя да реализира активност в тази посока.

6. Други
Екип „Хранене” изгради своя Библиотека в общото пространство на СНБМ в Google Documents, която ще бъде постоянно актуализирана.

# 45
  • Мнения: 5 401
Днес, 21 април 2009 г., стартира официално проучване на СНБМ, насочено към родителите на деца във възрастовата група 0-6 г. Въпросникът има за цел да проучи хранителната култура в семейството, нивото на информираност на родителите по въпросите на рационалното хранене, както и храненето на малчуганите в детските заведения.

Любезно каним всички потребители на БГ-Мамма да попълнят анкетата директно през сайта на СНБМ от ТУК.

# 46
  • Мнения: 4 978
Днес, 21 април 2009 г., стартира официално проучване на СНБМ, насочено към родителите на деца във възрастовата група 0-6 г. Въпросникът има за цел да проучи хранителната култура в семейството, нивото на информираност на родителите по въпросите на рационалното хранене, както и храненето на малчуганите в детските заведения.

Любезно каним всички потребители на БГ-Мамма да попълнят анкетата директно през сайта на СНБМ от ТУК.

Изи, защо не питате Мамма дали може анонс за анкетата и линк да се сложи в новините на форума и сайта?
Така информацията ще стигне до повече хора и ще има по-добра обратна връзка.
Същото си мисля и за сайтовете на партньорските списания...а защо не и прессъобщение до повече селектирани интернет и спец медии (но текст трябва да подаде екипа)?

# 47
  • Мнения: 5 401
Изи, защо не питате Мамма дали може анонс за анкетата и линк да се сложи в новините на форума и сайта?
Така информацията ще стигне до повече хора и ще има по-добра обратна връзка.
Същото си мисля и за сайтовете на партньорските списания...а защо не и прессъобщение до повече селектирани интернет и спец медии (но текст трябва да подаде екипа)?

Ина, подготвяме тези неща в момента... и други.  Hug  Simple Smile

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Любезно каним всички потребители на БГ-Мамма да попълнят анкетата директно през сайта на СНБМ от ТУК.

Изпращам анкетата на познатите си Peace

Само два информационни въпроса:
1. Официално какъв ще е срока на проучването?
2. Каква е като цяло целта на анкетата?

# 49
  • Мнения: 5 401
Лена, ето инфо от постинг по-долу:

Цитат
Екип «Хранене» изготви «Въпросник», насочен към родителите на деца във възрастовата група 0-6 г., който има за цел да проучи хранителната култура в семейството и в детското заведение, нивото на информираност на родителите по въпросите на рационалното хранене.

Анкетата стартира през м. април и ще приключи през есента (септември/октомври 2009 г.), като ще се попълва директно от сайта на СНБМ, както и на хартиен носител. Резултатите от проучването ще бъдат публикувани на сайта на СНБМ, а обобщените данни ще предоставим на специалистите по хранене и диетика. Считаме, че статистаката ще спомогне за формирането на политика и по-точна стратегия на СНБМ през следващата година.

Благодарим за участието ти при разпространението.   bouquet

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Това инфо съм го пропуснала Embarassed
Мерси Изи.  bouquet

# 51
  • Мнения: 4 978
Имам една питанка към всички четящи и списващи в тази тема:

Кои хранителни продукти и напитки, които се предлагат на пазара, бихте определили като здравословни?

Въпросът изключва суровите плодове и зеленчуци.

# 52
  • Мнения: 4 970
Ине, за всички продукти на пазара ще се намерят спорни мнения.... newsm78 Аз се сещам за детски плодови сокчета, които бихме могли да потърсим ( Теди и едни  в кутийки , които харесвам)
 За ВКК- просто мислим напред с теория на вероятностите Wink Лично аз не се самонавивам Simple Smile
И все пак, биха могли да предоставят от онези зърнени бисквитки, които предложиха за КМ Thinking

# 53
  • Мнения: 5 401
Имам една питанка към всички четящи и списващи в тази тема:

Кои хранителни продукти и напитки, които се предлагат на пазара, бихте определили като здравословни?

Въпросът изключва суровите плодове и зеленчуци.

Млечни продукти (стига да са истински), рибни и месни (не колбаси обаче) продукти, зърнени... Щом говорим за сокчета, можем да помислим за фрешовете (напр. в Сити Центъра на етажа на Синеплекса се предлагат, но не се сещам за името, има и подобно нещо на ул. "А. Кънчев" и "Парчевич".)

# 54
  • Мнения: 4 978
фирми-производители?
фирми-вносители?
вериги-разпространители?
био продукти?
др организации (вкл НПО), работещи в тази посока?

# 55
  • Мнения: 4 970
започвам да събирам инфо Peace
http://mobi.capital.bg/show.php?storyid=271050 ето за начало

# 56
  • Мнения: 5 401
В моята къща купуваме това (не се смейте!!  Mr. Green):

Топено сирене "Президент": http://www.nay-mag.com/popup_image.php?pID=199
Пражка шунка "Тандем": http://www.tandem.bg/products/article24.html
Кайма "Тандем" или прясно смляна от месарски магазин: http://www.tandem.bg/products/article56.html
Яйца – от кварталния магазин каквито има
Кисело мляко "Елена": http://bodeks-bg.com/bg/mlechno-kiseli-napitki/kiselo-mlyako-elena.html
Прясно мляко "Елена": http://bodeks-bg.com/bg/mlyako-za-piene/index.php
Маслини – тук не се справих в търсенето
Доматено пюре – българско (мисля че е това: http://www.sola-bg.com/bg/product-cat4.php#a1) и едно вносно в нещо като стъклена бутилка
Риба вземам замразена, а за себе си задължително и мариновани филета
Месата са приоритет на мъжО, аз само ги готвя колкото мога

Бисквити "Ревю" на Победа: http://www.pobedaad.com/category_b.aspx?id=11
Овесени ядки на "ФАМИЛИЯ НИКОЛА": http://www.f-nikola.com/
Домашен мед – свекър ми е майстора

Зехтин "Коста Д`Оро": http://adv.netinfo.bg/sites/costadoro/teh.html
"Папас" олио: http://www.yambolsite.com/papas-olio/
Балсамов оцет – пак не се справих с търсенето
Кафяв и бланширан ориз - мисля че беше "Панино"

Зареждаме се с продуктите на ВКК от години...

Със сигурност изпускам други продукти, но ако се сетя по-късно и има нужда, ще допълвам.

Био продукти бих купувала редовно, ако не бяха толкова ужасно скъпи.

# 57
  • Мнения: 238
фирми-производители?
фирми-вносители?
вериги-разпространители?
био продукти?
др организации (вкл НПО), работещи в тази посока?
За сега открих това:

http://www.vivena.infojoker.com/cgi-bin/index.pl
http://www.dietbg.com/products.html
http://www.biznesa.com/modules/weblinks/viewcat.php?cid=256
 
ще търся още

# 58
  • Мнения: 5 401
Банер на анкетата за форумските подписи...
Код:
[url=http://www.snbm.org/index.php?p=225][img width=64 height=64]https://assets.bg-mamma.com/assets/vessur/img/not-found.svg[/img][/url]
... като начин да разпространяваме проучването.

Благодарности на всички, които ще се включат!   bouquet

# 59
# 60
# 61
  • Мнения: 1 517
дали бихме могли да изработим малки картончета, на които да напишем кои храни кога е препоръчително да се въвеждат при захранването след 6 месец? от едната страна тази инфо, от дургата - инфо за нас, можем да раздаваме и на педиатри, и на родители, а ще бъде по-полезно от само рекламна брошурка на СНБМ..

# 62
  • Мнения: 2 614
дали бихме могли да изработим малки картончета, на които да напишем кои храни кога е препоръчително да се въвеждат при захранването след 6 месец? от едната страна тази инфо, от дургата - инфо за нас, можем да раздаваме и на педиатри, и на родители, а ще бъде по-полезно от само рекламна брошурка на СНБМ..

Има такива готови, които ЛЛЛ раздава по време на ССК? Да проверя ли за налични?

# 63
  • Мнения: 4 970
Според мен въпросът е за НАШИ такива Thinking Нямаме.Идеята е да ги поместим  в евентуалната брошура, която мислихме.
( имаме и текст за брошура, която Мента направи преди време на юруш, но която  така и не се реализира по ...разни причини Whistling)

# 64
  • Мнения: 4 978
дали бихме могли да изработим малки картончета, на които да напишем кои храни кога е препоръчително да се въвеждат при захранването след 6 месец? от едната страна тази инфо, от дургата - инфо за нас, можем да раздаваме и на педиатри, и на родители, а ще бъде по-полезно от само рекламна брошурка на СНБМ..

Идеята е много добра.
Можете ли да подготвите м/лите за захранването?

# 65
  • Мнения: 4 970
дали бихме могли да изработим малки картончета, на които да напишем кои храни кога е препоръчително да се въвеждат при захранването след 6 месец? от едната страна тази инфо, от дургата - инфо за нас, можем да раздаваме и на педиатри, и на родители, а ще бъде по-полезно от само рекламна брошурка на СНБМ..

Идеята е много добра.
Можете ли да подготвите м/лите за захранването?
Е добре де, нали тъкмо това коментирахме- че е смешно да пишем разни брошурки и подобни нещица ooooh!

# 66
  • Мнения: 4 978
Аз не виждам нищо смешно в подготвянето и отпечатването на брошури и др подобни.
Възприемам предложението на Ellea като много добро допълнение към тях.

# 67
  • Мнения: 4 970
Аз ли нещо не разбирам, ама  получих отговор вчера че брошури за хранене и захранване няма да правим или раздаваме, защото 4акаме книжката newsm78 Достатъчни били анкетата и нашата си инф. брошура.
Вече се обърках Crazy

# 68
  • Мнения: 5 401
Пак да внеса яснота по собствените ми постове:

Формат, в който даваме съвети за кърмене и захранване, не се наемам да създавам, защото нашите знания са само въз основа на четене и личен опит. Има други организации и създадена от тях литература, както и консултанти, за да се опитваме да го копираме. Ако помислим вариант за партньорско издание, тогава съм ОК, но е и в случай на авторство от наша страна.  Peace

# 69
  • Мнения: 4 978
Пак да внеса яснота по собствените ми постове:

Формат, в който даваме съвети за кърмене и захранване, не се наемам да създавам, защото нашите знания са само въз основа на четене и личен опит. Има други организации и създадена от тях литература, както и консултанти, за да се опитваме да го копираме. Ако помислим вариант за партньорско издание, тогава съм ОК, но е и в случай на авторство от наша страна.  Peace

Ясно е, че няма да влезем в ролята на откриватели, както и че нямаме идея за авторство.
Винаги можем обаче да цитираме източника на използваната информация, като предварително сме получили съгласие за това.
Приносът ни в случая би бил разпространяване на полезна информация.

# 70
  • Мнения: 5 401
Ясно е, че няма да влезем в ролята на откриватели, както и че нямаме идея за авторство.
Винаги можем обаче да цитираме източника на използваната информация, като предварително сме получили съгласие за това.
Приносът ни в случая би бил разпространяване на полезна информация.

Е, нали заради това миналата година ме пооплюхте и ме обвинихте в каквото си харесахте, включително в конфликт на интереси, когато се опитвах да ви обясня, че може да се получи чудесен фОрмат в партньорство с ЛЛЛ.  Confused Обаче какво стана - всички скочихте, че имаме капацитет да се справим сами и в резултат се получи една брошура, създадена за 5 чАса.  Twisted Evil

# 71
  • Мнения: 4 970
Само не разбрах какво те бърка времето за изготвяне на брошурата( което не е 5 часа Wink между другото .
Важен е крайния резултат...Ама- както и да е. Не ми се навлиза  в спорове отново по темата

# 72
  • Мнения: 5 401
Крайният резултат не бе добър... А петте чАса бяха посочени именно от автора... И 24 часа да са били, пак бих им отдала същото значение - прибързана и непрофесионална работа само и само да ми се докаже нещо, което обаче не се получи.

За да прекратим това безсмислие, моля, ако случайно решите, че е необходимо и има смисъл да работим по темата бебешко захранване при поставеното от мен "условие" (в партньорство с подходяща организация), казвайте!  Peace

# 73
  • Мнения: 4 970
Аз отдавна казах да прекратим по темата и смятам да го направя Peace

# 74
  • Мнения: 1 517
Аз нямам нищо против да работим в партньорство, особено с ЛЛЛ. Извинявам се, че предизвиках такива вълнения с предложението си, просто си мислех че една такава брошура може да бъде много по-добра реклама за нас от брошура само за сдружението. Но може и по-нататък. Още повече че не мислех да стане за празника (нямаме време), а по принцип...

# 75
  • Мнения: 2 614
Пак да внеса яснота по собствените ми постове:

Формат, в който даваме съвети за кърмене и захранване, не се наемам да създавам, защото нашите знания са само въз основа на четене и личен опит. Има други организации и създадена от тях литература, както и консултанти, за да се опитваме да го копираме. Ако помислим вариант за партньорско издание, тогава съм ОК, но е и в случай на авторство от наша страна.  Peace

Ясно е, че няма да влезем в ролята на откриватели, както и че нямаме идея за авторство.
Винаги можем обаче да цитираме източника на използваната информация, като предварително сме получили съгласие за това.
Приносът ни в случая би бил разпространяване на полезна информация.


Ине, според закона за авторското право, доколкото знам, само с един цитат не можем да минем. Трябва си искане на разрешение, защото превода се води авторски материал на преводача. Поради тази причина се заформи и през септември-октомври предишния спор.

Ели, идеята беше, да се направи съвместно с ЛЛЛ такава брошура, но доста хора, по неведоми за мен причини ревнаха против тази идея.

# 76
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Ели, идеята беше, да се направи съвместно с ЛЛЛ такава брошура, но доста хора, по неведоми за мен причини ревнаха против тази идея.

Може би защото доста хора, също като мен се чудят какво общо имат ЛЛЛ със захранването? newsm78 Те нали са за кърменето Rolling Eyes

# 77
  • Мнения: 2 614
Ели, идеята беше, да се направи съвместно с ЛЛЛ такава брошура, но доста хора, по неведоми за мен причини ревнаха против тази идея.

Може би защото доста хора, също като мен се чудят какво общо имат ЛЛЛ със захранването? newsm78 Те нали са за кърменето Rolling Eyes

Точно тук е голямата грешка. За разлика от други организации, ЛЛЛ се занимават със здравословното хранене на цялото семейство! Това го пише в портфолиото им!  Peace

# 78
  • Мнения: 4 978
.... като предварително сме получили съгласие за това.
Ине, според закона за авторското право, доколкото знам, само с един цитат не можем да минем. Трябва си искане на разрешение, ..
...

е, нали и аз това казвам, де  Wink

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Точно тук е голямата грешка. За разлика от други организации, ЛЛЛ се занимават със здравословното хранене на цялото семейство! Това го пише в портфолиото им!  Peace

Може и да се занимават, но проблема е, че е редно да цитираме организации с достатъчно авторитет в областта на захранването. Ако цитираме организация, която по никакъв начин не е свързана в съзнанието на хората със захранването е все едно да цитираме Асоциацията на автомобилистите по темата със захранването.

# 80
  • Мнения: 2 614
Точно тук е голямата грешка. За разлика от други организации, ЛЛЛ се занимават със здравословното хранене на цялото семейство! Това го пише в портфолиото им!  Peace

Може и да се занимават, но проблема е, че е редно да цитираме организации с достатъчно авторитет в областта на захранването. Ако цитираме организация, която по никакъв начин не е свързана в съзнанието на хората със захранването е все едно да цитираме Асоциацията на автомобилистите по темата със захранването.

Лени, не знам колко време си проучвала организациите в световен мащаб, които се занимават с храненето и в частност захранването, но ЛЛЛ е една от тях!

Ине, супер е, че говорим за едно и също, но с посочването на източниците нещата не са приключили, това е, което исках да доуточня! Simple Smile

# 81
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Лени, не знам колко време си проучвала организациите в световен мащаб, които се занимават с храненето и в частност захранването, но ЛЛЛ е една от тях!

Не съм проучвала. Също както 90% от хората, които евентуално ще прочетат брошурата. Това ми е притеснението.
А иначе нямам нищо против ЛЛЛ, даже напротив, търсих помощ от тях за кърменето.

# 82
  • Мнения: 4 978
...проблема е, че е редно да цитираме организации с достатъчно авторитет в областта на захранването. Ако цитираме организация, която по никакъв начин не е свързана в съзнанието на хората със захранването е все едно да цитираме Асоциацията на автомобилистите по темата със захранването.

Лена, имаш ли предложения за такива организации, които да са достатъчно добре разпознаваеми?

# 83
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Ами ще помисля, но ми се струва, че да цитираме НЦООЗ (които имат чудесна брошура с инфо по въпроса, даже се чудя защо направо не разпространяваме тяхната) или Националната педиатрична асоциация звучи по-добре, поне за мен.

# 84
  • Мнения: 5 401
Ами ще помисля, но ми се струва, че да цитираме НЦООЗ (които имат чудесна брошура с инфо по въпроса, даже се чудя защо направо не разпространяваме тяхната) или Националната педиатрична асоциация звучи по-добре, поне за мен.

Брошурата на НЦООЗ ще я разпространяваме, вече имаме такава уговорка.  Simple Smile Националната педиатрична асоциация за мен е обратното на доверчив източник след като препоръчват Данон. Да не говорим, че самите педиатри все още масово препоръчват захранване със сок от 40-тия ден и тотално объркват кърменето и захранването на бебето.

Лени, не знам колко време си проучвала организациите в световен мащаб, които се занимават с храненето и в частност захранването, но ЛЛЛ е една от тях!

Не съм проучвала. Също както 90% от хората, които евентуално ще прочетат брошурата. Това ми е притеснението...

Ако погледнеш историята на ЛЛЛ, ще откриеш, че именно от тях преди 50 год. започва политиката на късно захранване, което лека-полека се разпространява по света. Ето по-конкректно секциите от сайта http://llli.org/nb.html:

* http://llli.org/NB/NBnutrition.html - хранене на бебе и семейство
* http://llli.org/NB/NBmaternalnutrition.html - хранене на кърмачки
* http://store.llli.org/public/category/4 - книги за хранене на бебе и семейство

LLLI поддържа статус на консултант на Детския Фонд на Обединените Нации (УНИЦЕФ), официални работни отношения с Световната Здравна Организация, участва като регистрирана Частна Доброволческа Организация (ЧДО) за Агенцията на Международно Развитие (USAID), акредитиран член е на Коалицията Здрави Майки/Здрави Бебета в САЩ и е член-основател на Световния Алианс за Акция за Кърменето (WABA). LLLI е член на Група за Оцеляване на Децата Колаборации и Ресурси (CORE).

Кърменето е приоритет, да, но организацията вярва и работи в посоката, че то е само началото, от което естествено следва захранването на бебето, както и цялостната концепция за храненето на детето и семейството. Вече говорихме колко е важен личния пример - детето няма да яде ябълка, ако родителите му бухат чипс пред телевизора. Затова LLLI не разграничава и не отделя периода на кърмене от по-нататъшното хранене.  Peace

Ще откриеш и секции за родителство...

Междудругото повечето хора (майки, работодатели) нямат представа, че според КТ имат право на 2 часа дневно отпуск за хранене на бебето, но това не отменя закона и правото на кърмачката.

Последна редакция: вт, 28 апр 2009, 10:18 от Бръмбазела

# 85
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Междудругото повечето хора (майки, работодатели) нямат представа, че според КТ имат право на 2 часа дневно отпуск за хранене на бебето, но това не отменя закона и правото на кърмачката.

Така е. И затова като им казваме, че имат това право им цитираме закона, а не Лена от СНБМ примерно.

Май не стана ясно, важно е не аз да съм убедена, че ЛЛЛ са авторитет по повод захранването, а тези, дето ще прочетат информацията. Ако смятате, че за тях тази организация е достатъчно авторитетна по този въпрос, ОК.

# 86
  • Мнения: 2 282
Чудесна работа сте свършили с анкетата! Само не ми се мисли кой ще анализира свободните отговори Simple Smile И аз съм от родителите, за които храненето е първата предпоставка за здраве, затова горещо подкрепям приоритетите, описани в началото на темата. Наясно съм с проблемите, сега ще опитам да се ориентирам и в темата. (това вместо Запис)

# 87
  • Мнения: 5 401
Чудесна работа сте свършили с анкетата! Само не ми се мисли кой ще анализира свободните отговори Simple Smile И аз съм от родителите, за които храненето е първата предпоставка за здраве, затова горещо подкрепям приоритетите, описани в началото на темата. Наясно съм с проблемите, сега ще опитам да се ориентирам и в темата. (това вместо Запис)

 Hug Благодарим за мнението и за банера в подписа ти!  Hug

# 88
  • Мнения: 417
Страхотна темичка! И аз отговорих на анкетата Peace

# 89
  • Мнения: 4 195
Чудесна анкета, за болната ми тема - в нашата детска си хапват на воля кифли, бобо с наденица и обикновени вафлички през ден. Боря се почти сама с проблема,другите родители ми се присмиват, кмета уж прави проверка, а децата продължават да хапват гадости - печени кисели чушки от буркан със брашно и кисело мялко Shocked
Ако мога да бъда полезна - насреща съм Peace

# 90
  • Мнения: 4 978
Чудесна анкета, за болната ми тема - в нашата детска си хапват на воля кифли, бобо с наденица и обикновени вафлички през ден. Боря се почти сама с проблема,другите родители ми се присмиват, кмета уж прави проверка, а децата продължават да хапват гадости - печени кисели чушки от буркан със брашно и кисело мялко Shocked
Ако мога да бъда полезна - насреща съм Peace

Привет, привет!

Ако имаш желание и възможност, можеш да занесеш малко анкети в детската градина, за да ги попълнят родителите на децата там.

# 91
  • Мнения: 4 195
Чудесна анкета, за болната ми тема - в нашата детска си хапват на воля кифли, бобо с наденица и обикновени вафлички през ден. Боря се почти сама с проблема,другите родители ми се присмиват, кмета уж прави проверка, а децата продължават да хапват гадости - печени кисели чушки от буркан със брашно и кисело мялко Shocked
Ако мога да бъда полезна - насреща съм Peace

Привет, привет!

Ако имаш желание и възможност, можеш да занесеш малко анкети в детската градина, за да ги попълнят родителите на децата там.
ок, с удоволствие, макар че, много не им пука какво хапват децата, но ще занеса и после ще пиша Hug

# 92
  • Мнения: 5 401
Чут Чут, благодаря за участието ти!  Hug

Ако си в Нови искър, то аз съм що-годе наблизо и мога да ти дам разпечатани анкети.  Simple Smile

Можеш ли да снимаш няколко поредни менюта - колекционирам страстно.  Simple Smile

П.С. Можеш да добавиш в лентичката си банер към анкетата, ако не е много нахално от моя страна.  Blush  Hug

Последна редакция: ср, 29 апр 2009, 14:03 от Бръмбазела

# 93
  • Мнения: 690
Момичета, днес в книжарницата видях случайно книга, която е издадена със съдействието на HippМ: цък Дано ви е от полза инфото  Peace Не успях да я разгледам, защото Ния се събуди.

# 94
  • Мнения: 2 070
Българската Педиатрична Асоциация за мен не е никакъв авторитет относно захранването.

Първо - слага си логото на всякакви продукти, около които може да се поспори
Второ - членовете и, тоест масата български педиатри работят по изключително остарели и съмнителни схеми на захранване, пренебрегват препоръките на СЗО относно захранването на бебета и деца

ЗА съм всякакви съвместни инициативи с ЛЛЛ, това е утвърдена международна организация с цялостно отношение към семейното хранене и здраве...

# 95
  • Мнения: 4 406
Попълних аз анкетата.
малко съм скептично настроена. ето- в градината на сина ми директорката е много разтропана жена. бюджетът за храна е крайно недостатъчен за истинско здравословно хранене, та се налага да се правят компромиси. намерила пари жената, разпределя допълнително на всяка група плодове между храненията. ДЕЦАТА не щат да ги ядат.  понеже искат допълнително за следобедна закуска, да не стоят недояли, госпожата им приготвя филии с шарена сол. плющят им ушите на дечицата, а киви и портокал отиват в кофата...

# 96
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
ЗА съм всякакви съвместни инициативи с ЛЛЛ, това е утвърдена международна организация с цялостно отношение към семейното хранене и здраве...

ДеЩо, я сподели колко от майките в Плевен са чували за ЛЛЛ и биха пренебрегнали съветите на педито си, за да послушат тези на ЛЛЛ?

Може пък да бъркам и може би вече са се променили нещата, но когато аз раждах ЛЛЛ беше почти непозната на масата майки организация, за която почти никой в родилния дом не беше чувал.

# 97
  • Мнения: 2 614
Лена, това е проблемът, че като цяло педиатрите поддържат старата схема на захранване и хранене на детето. Не става дума да се мери кой е по-познат на майките, а чии съвети са по-адекватни - защото сок на 40 ден не е нормален съвет. Нито пък при изобилие от кърма да премахнеш кърменето, за да даваш попара!  Peace
Надявам се да разбираш какво искам да кажа  Peace

# 98
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Много добре ви разбрах, но идеята ми е, че ще трябва да сме много аргументирани и много добре подкрепени, защото иначе майките изобщо няма да ни послушат. Дори и във форума, където има изобилие от информация как цял свят захранва по нов начин си има майки, които си слушат педиатрите, а не хората от форума, и те не са никак малко. И това в интернет, където в общи линии влизат по-образованите и отворени към информация хора. Какво остава за малките градчета, където изобщо не са чували са ЛЛЛ, късното захранване и прочее?!

Знам за остарелите възгледи на педиатричната асоциация, но аз имах предвид като цяло, че зад кампанията трябва да застане и някоя държавна инситуция. Ето НЦООЗ имат чудесна брошура, те са част от МЗ ако не се лъжа. Едно е да представя информацията на някоя скептична мама и да и посоча, че зад тези препоръки застават СЗО и МЗ, друго е да и кажа, че са на ЛЛЛ, за която тя идея си няма кои са.

# 99
Лена, ние тези брошури на НЦООЗ ги имаме, и те застават зад нас, т.е. те ни ги доставят за да ги раздаваме на нашите мероприятия (като пролетния празник, например), те са основни гости на КМ (миналата през октомври, както и надявам се на бъдещата тази година).
Въпросът е, че теимат брошура, дори и да направим наша въпросът беше да се направи (евентуално с ЛЛЛ) и със съдействието на НЦООЗ (пак моя надежда) за да тежи тази брошура повече на БГ-пазара. И всъщност, за ЛЛЛ, голяма част от статиите за захранването, дадени за ползване тук в този форум са на ЛЛЛ и много хора ги ползват, безвъобще да се загледат, откъде идва това инфо.  Peace

Пиша от чужд компютър Simple Smile

# 100
  • Мнения: 2 070


Знам за остарелите възгледи на педиатричната асоциация, но аз имах предвид като цяло, че зад кампанията трябва да застане и някоя държавна инситуция. Ето НЦООЗ имат чудесна брошура, те са част от МЗ ако не се лъжа. Едно е да представя информацията на някоя скептична мама и да и посоча, че зад тези препоръки застават СЗО и МЗ, друго е да и кажа, че са на ЛЛЛ, за която тя идея си няма кои са.

Аз не виждам противоречие да кажеш точно това - това са препоръки на Българското Министерство на Здравеопазването, съобразени са с плана Храни и Хранене, следват препоръките на СЗО, а СНБМ е подкрепена и работи съвместно с НЦООЗ и партнира с ЛЛЛ и бля бля - тук имаш и държавна институция и международна организация и НПО  Peace - това взето заедно е достатъчен авторитет нали?


# 101
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Аз не виждам противоречие да кажеш точно това - това са препоръки на Българското Министерство на Здравеопазването, съобразени са с плана Храни и Хранене, следват препоръките на СЗО, а СНБМ е подкрепена и работи съвместно с НЦООЗ и партнира с ЛЛЛ и бля бля - тук имаш и държавна институция и международна организация и НПО  Peace - това взето заедно е достатъчен авторитет нали?

Абсолютно Peace

# 102
  • Мнения: 5 401
Интерактивни занимания за деца в училищна възраст, организирани от "Победа" и театър "Вилекула": http://www.pobedaad.com/news_b.aspx?id=105

# 103
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Печатната брошура на НЦООЗ за захранването е много хубава. Днес точно си приготвих една бройка да оставя на моята педиатърка, която въпреки, че е чувала за новите тенденции ми обясни, че старата схема си е много хубава, понеже "досега не е видяла проблеми, заради старата схема".
По тоя повод - защо не попитаме и Педиатричната асоциация какви са техните препоръки по въпроса и защо членовете и като цяло педиатрите в БГ работят по остарели и отречени дори и от нашето МЗ схеми? Време е да се размърдат малко.

# 104
  • Мнения: 4 970
Изи,  чак сега видях  пуснатата от теб организационна тема за хранене Blush
 Включвам се направо с някои неща, които ми изска4ат в сънената глава Crazy
За интерактивните игри в детски заведения ще мога да уредя  провеждане в 39 ОДЗ в Овча Купел.Готова съм да контактвам и други посо4ени от вас градини. Сещам се 4е имах позната, която е учителка в частна градина в Драгалевци  ( ако не се лъжа Thinking) , както и една приятелка, която е учителка в частна детска градина с училище в Княжево Peace
С частните не мисля че ще имаме проблем( то не че другите очаквам да се дърпат Wink ) . Ани - бондюелска беше казала преди че имат изградени контакти с частни детски заведения, та, може да ги контактнем по темата и да разиграем и мислим нещо съвместно Peace
 Относно рецептурниците- дайте да действаме нещо , че ще дойдат летните отпуски, а след тях ще дойде есен и ще стане една година от кръглата ни маса Crazy КОй ще си спокмня за обещанията, които са дали или за нас и идеите ни.... Rolling Eyes
Същото важи и за интерактивните игри в детските градини, защото сега приема  е болната тема, пак идват летни ваканции....най-добре ще е да подготвим нещата и  наесен да реализираме.
Еми- това е засега от мен. Ще допълвам като ми доуйдат други мисли Grinning

# 105
  • Мнения: 5 401
Ани,  Hug

Като обобщение на твоя пост, да свършим следните неща:

І. Интерактивни игри:

1. да се спрем на подходящ месец за провеждане. Предстоят летни отпуски, затваряне на ДГ или обединяване в сборни групи. В началото на септември ще се проведе летния ни празник, та може би е добре да реализираме игрите през октомври???  newsm78

2. да изготвим списък с ДГ - да започнем с градините на нашите деца?  Blush В колко ДГ ще можем да организираме игри - 5 - 10? Само в София ли - ще имаме ли ресурс за Пловдив, където имаме активни членове, например?

3. спонсор/и (все още нямаме инфо от евентуалния спонсор на тази инициатива), подаръци за децата???

4. участие на специалисти - от НЦООЗ харесаха идеята, предполагам, че като им представим повече инф, ще се съгласят да се включат.

5. парти-агенция / клоун - съпругът на Ели (elpet) е чудесен и вече е здраво ангажиран по темата "здравословно хранене"

6. програма - като отворен урок с участието на родителите ли или само за децата? Отворен урок повече ми допада, особено, ако присъстват специалисти по храненето.

6. бюджет

ІІ. Рецептурник - трябва да напишем писмо до МЗ и да организираме среща. На пролетния празник г-жа Овчарова каза, че проф. Петрова отново щяла да излиза в дълъг отпуск, а без нея няма да има развитие по нашите въпроси.

# 106
  • Мнения: 4 970
Ани,  Hug

Като обобщение на твоя пост, да свършим следните неща:


1. да се спрем на подходящ месец за провеждане. Предстоят летни отпуски, затваряне на ДГ или обединяване в сборни групи. В началото на септември ще се проведе летния ни празник, та може би е добре да реализираме игрите през октомври???  newsm78
октомври- дори края на октомври, защото нали се сещаш= докато се сформира групата, пък да се адаптират....

2. да изготвим списък с ДГ - да започнем с градините на нашите деца?  Blush В колко ДГ ще можем да организираме игри - 5 - 10? Само в София ли - ще имаме ли ресурс за Пловдив, където имамве активни членове, например?( за Пловдив не съм сигурно колко члена имаме, еле пък активни newsm78 За плевен си мисля че Деси е супер в час и може да организира бойна група мами от плевенската отчетна PeaceАма- това са само догадки. Трябва да се говори лично. Да помислим за евентуалните градини, и тогава да ги преброим. Ам и с 5-6 да почнем- ми сля че е ок
3. спонсор/и (все още нямаме инфо от евентуалния спонсор на тази инициатива), подаръци за децата???
тук мисля че можем много добре да си сътрудничим с бондюел и данон на първо четене
4. участие на специалисти - от НЦООЗ харесаха идеята, предполагам, че като им представим повече инф, ще се съгласят да се включат. Peace

5. парти-агенция / клоун - съпругът на Ели (elpet) е чудесен и вече е здраво ангажиран по темата "здравословно хранене" съгласна
6. програма - като отворен урок с участието на родителите ли или само за децата? Отворен урок повече ми допада, особено, ако присъстват специалисти по храненето. :thinking: Рано ми е да кажа... Само тр Thinkingбва да имаме предвид 4е трудно ще ангажираме с присъствие родители6. бюджет

ІІ. Рецептурник - трябва да напишем писмо до МЗ и да организираме среща. На пролетния празник г-жа Овчарова каза, че проф. Петрова отново щяла да излиза в дълъг отпуск, а без нея няма да има развитие по нашите въпроси.
Ми - да пишем Simple SmileКрайно време е

# 107
  • Мнения: 5 401
1. Месец за провеждане - края на м. октомври / началота на м. ноември

2. Ще разпитам членовете кой на каква вълна е за тези игри и в кои градини са децата им. В Пловдив имаме двама активни членове - Кремена и Ники. За Плевен - ми да, пропуснах Деси.  Tired

3. От Бондюел все още чакаме отговор. Мнението ми е, че работим добре с тях и ще се получи поредния хубав празник за децата.  Simple Smile

6. Не съм много наясно, но като гледам колегите - не пропускат открит/отворен (както там се казва) урок на децата си. Самите деца много се вълнуват, че ще покажат знания пред родителите си, а съответно родителя си тръгва с една степен по-горд отколкото е пристигнал.  Laughing Тъй като тези игри са част от информационната кампания за родителите и децата, да не повтарям пак идеологията по замислянето й, мисля че е хубаво да се включат и възрастните.

# 108
  • Мнения: 2 282
Струва ми се чудесна идея под формата на открит урок да се даде информация и на родителите! И аз съм на мнение, че децата ще са ентусиазирани да покажат какво са научили, а родителите ще присъстват непременно. Браво за чудесната идея!

# 109
# 110
  • Мнения: 2 282
Ето нещо полезно. Информацията е от "Педагогика. Теория на възпитанието" и "Теория на обучението" (източниците са посочени в статията). За пореден път виждам силното разминаване между теорията и практика. Хората горе всъщност много добре знаят какво трябва да се направи. Въпроса е, че някой трябва методично и силно да ги сритва отзад, за да не си забравят приоритетите и да знаят, че някой ги гледа!  Wink

# 111
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Добър ден Grinning
Не съм активен, нито член, но за Пловдив искам да ви кажа само идеята от нашата ДГ, която работи цяла година по програма за здравословно хранене и догодина мислят да продължат по нея. Програмата е много добра, веднага даде ефект - менюто и по-рано беше добро, но сега е просто без забележки, а отношението на самите деца също е променено - друго си е да чуват едно и също както у дома, така и в градината, където, ясно е, слънцето изгрява с госпожите и тяхното мнение е последна инстанция.
Та, в нашата градина обмисляха открит урок-представление с децата, които заедно с родителите да готвят нещо (семпло) и да се опитва. Също имахме задача за вкъщи да готвим заедно нещо, в което детето да се включи, и да обсъдим, снимаме и т.н.

# 112
  • София
  • Мнения: 6 173
Да споделя какъв десерт получих днес от детската кухня за едногодишното си дете

# 113
  • Мнения: 2 614
А какво по-точно е това? Нещо млечно с нещо шоколадово?
Знаеш ли, мисля, че ще стане чудесен материал за някоя от телевизиите.... За да не изглеждаме голословни, когато казваме, че децата ядат... хм, безобразни неща, съвсем несъобразени с препоръките на МинЗдрав и СЗО!  Peace

# 114
  • София
  • Мнения: 6 173
А какво по-точно е това? Нещо млечно с нещо шоколадово?

Това е бисквитена торта.

Знаеш ли, мисля, че ще стане чудесен материал за някоя от телевизиите.... За да не изглеждаме голословни, когато казваме, че децата ядат... хм, безобразни неща, съвсем несъобразени с препоръките на МинЗдрав и СЗО!  Peace
Искаш ли да ти я запазя?  Laughing


Позвам храна от тази детска кухня от две седмици и бях сравнително (не пестят много захарта) доволна. Но преди малко разглеждах менюто за следващата седмица и в него има нещо наречено "Шоколина"   Sick 
В интерес на истината половината от десертите дадох на баща й.

# 115
  • Мнения: 5 401
Евче, от частната кухня, която аз ползвах, почти не съм давала десертите на Каби заради прекалено сладкия вкус и полуготовите им смеси. Шоколина имеше и при нас - беше грис с какао.

Аз да се оплача - в бъдещата ни ДГ видях, че предлагат за десерт суха паста, филия с колбас и кроасан. И трите са ми в графа "далеч от моя дом". Смятам на родителската среща да си поговоря с лелките, дори и да ме нарочат още в зародиш.  Sad

Междувременно помолих Доли да напише писмото до МЗ. Аз пък се мъча да напиша статия за един айтоски вестник по повод анкетата, която трябва да предам до утре, но нещо не ми се получава. Не отказвам помощ!  Praynig

# 116
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Изи, извинявай, но понеже и ние сме на етап записване, та къде гледаш менюто на ОДЗ-то? Директорката ли да помоля да ми го даде? newsm78

# 117
  • Мнения: 4 970
Обикновено менюто е седмично и се изнася на таблата в детската градина.Това е задължение на домакинката , коятоучаства в подбора на продуктите и  мисленето на менюто, заедно с готвачката и старшата сестра Peace

# 118
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Ясно, мерси  bouquet Отивам да обикалям градината значи  newsm68

# 119
  • Мнения: 5 401
Ясно, мерси  bouquet Отивам да обикалям градината значи  newsm68

Хи хи.. При мен беше лесно - ДГ е в апартамент, а въпросното табло - във входа на жилищната кооперация. Надявам се във вашето ОДЗ да няма подобни красоти.  Hug

Добър ден Grinning
... за Пловдив искам да ви кажа само идеята от нашата ДГ, която работи цяла година по програма за здравословно хранене и догодина мислят да продължат по нея...

Бу, може ли повече инфо за тази програма?  Heart Eyes На общината ли е или ДГ сама е поела инициативата? Как става внасянето на храна отвън, нали е забранено?

# 120
  • Мнения: 4 970
Изи,намерих контакт и с една ДГ в Бистрица.Напомни  ми като дойде време за действие и намиране натерен за изявите ни Wink

# 121
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Говорих с директорката на нашето ОДЗ (и на Ани и  Жени също) за интерактивните игри-открит урок за здравословно хранене. Тя каза, че е много съгласна и уточнихме, че става въпрос за октомври/ноември. Но е хубаво, че й го казвам сега, когато правят плана за другата учебна година. Щяла да го заложи като акцент здравословното хранене. Така, че официално може да се счита за записана нашата градина за тази ни инициатива.

Това го писах в друга тема и май сбърках. Извинете  Embarassed

# 122
  • Мнения: 5 401
Изи,намерих контакт и с една ДГ в Бистрица.Напомни  ми като дойде време за действие и намиране натерен за изявите ни Wink

Напомням, действай.  Hug

Мими, не си сбъркала, благодаря за активността ти!  Hug

Някой да иска печатни копия от анкетата????  Laughing

# 123
  • Мнения: 1 119
Искам копия-около 50 бр. Обещавам да ги върна попълнени.

# 124
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Фани, в четвъртък ти давам 20бр  Peace

# 125
  • Мнения: 5 401
Добре, разликата до 50 бр. от мен.  Simple Smile Само да измислим къде и кога да се видим.  Hug

# 126
  • Мнения: 1 119
Една брошура, която ме хвърли в размисъл

http://www.sriokoz.com/documents/temi/hrani/Irradiated_food_brochure_13_July.pdf

# 127
  • Мнения: 1 517

 #Crazy
не знам какво да кажа просто... откъде я изнамери?

# 128
# 129
  • Мнения: 636
Здравейте, момичета,
Опитах се да изчета цялата тема, попълних анкетата, четох и какво е направило СНБМ по темата за храненето и донякъде се ориентирах. За да съм в час, искам да питам следното:
1. Тези рецептурници, дето ги актуализира или създава НЦООЗ, задължителни ли ще са за всички ясли и детски градини и кой по принцип контролира дали се спазват? Защото в България нали един от големите проблеми е не че няма закони, разпоредби, предписания, а че никой не контролира дали се спазват. Изглежда доста разумно от СБНМ или друга гражданска организация да участват в контрола върху изпълнението на въпросните рецептурници, както и върху доставките на хранителни продукти в детските кухни /чух от една домакинка, Бог да я прости, кошмарни неща за доставките в тяхната ясла/.
2. Какъв е този национален план "Храни"? Как организацията участва в него?3
3. Идеята за интерактивни игри в градините , която като че ли е на дневен ред в работната група изглежда много хубава, когато е част от общ план на действие в посока подобряване на храненето в съответната детска градина. Когато, обаче, влиза в разрез с реално случващото се, може да обърка децата /Цитирам дъщеря ми  "Мамо, защо в градината ни дават кренвирши, те нали не са поезни? Защо няма салата, нали в нея има витамини? " и с виновен вид, все едно много е сгафила и много е виновна пред мен "Мамо, днес пак ядох вафла в градината"./  В нашата градина мисля, че такава инициатива наистина ще обърка дечицата. Неколкократно съм говорила с директорката да смени кетъринга /в ЧДГ сме/, но тя отказва, твърдейки, че всичките са еднакви, а другите били по-скъпи и родителите щели да се разсърдят, че се вдигат цените. Освен което, изрече знаменита фраза, която стана част от нашия семеен фолклор: "Ама, моля ви се, аз не съм по храненето, аз съм по изкуствата".

# 130
  • Мнения: 5 401
Здравей, seni!  Hug

Цитат
1. Тези рецептурници, дето ги актуализира или създава НЦООЗ, задължителни ли ще са за всички ясли и детски градини и кой по принцип контролира дали се спазват?

За съжаление до този момент рецептурника е само един - за възрастовата група 3 - 7 год. и е препоръчителен, а не задължителен. Съответно няма кой да контролира по какви рецепти и по какъв начин се приготвя храната за децата. Положението и в чистите ясли, и в ОДЗ-тата е много криво, тъй като за ясленчетата няма отделен рецептурник. В ОДЗ-тата най-малките се хранят от общото меню, а в чистите ясли - някои ползват рецептурник от преди много, много години.  Tired

Цитат
2. Какъв е този национален план "Храни"?

Национален план за действие "Храни и хранене"

Цитат
3. Идеята за интерактивни игри в градините , която като че ли е на дневен ред в работната група изглежда много хубава, когато е част от общ план на действие в посока подобряване на храненето в съответната детска градина. Когато, обаче, влиза в разрез с реално случващото се, може да обърка децата...

Да, така е. На мен ми се налага по сто пъти по някога да обяснявам защо не купувам близалки, например, не само на малкия, но и на възрастни около нас.  ooooh! Освен това почти всеки ден се случва някои родители да вземат децата си от нашата ясла с кроасан и пържени мечета, докато Бучкозавъра чака да му извадя банана.  Rolling Eyes Това обаче не ме притеснява и не ме спира, защото промяна в средата трябва да има, за да се радваме на здрави деца. Затова развихме идеята да организираме кампания и за възрастните, и за големите. Анкетата, която си попълнила и тези интерактивни занимания, са част от тази кампания.  Simple Smile

Цитат
"Ама, моля ви се, аз не съм по храненето, аз съм по изкуствата"

 Joy

# 131
  • София
  • Мнения: 3 524
5. парти-агенция / клоун - съпругът на Ели (elpet) е чудесен и вече е здраво ангажиран по темата "здравословно хранене"
хи хи хи сърдечно благодаря от името на господина  Laughing Laughing bowuu bowuu

# 132
  • Мнения: 5 401
Временен списък на ДГ, в които ще бъдат организирани интерактивни игри за деца и родители:


гр. София:


39 ОДЗ "Пролет"
– Мими (Томасе), Ани (velmar)
34 ОДЗ "Брезичка" – Фани (fanni), Ели (Ellea)
99 ЦДГ "Брезичка" – Нати (nati_nat)
77 ЦДГ "Магнолия" – Рада (Не съм)
12 ЦДГ "Олимпийче" – Изи (Бръмбазела) – ще уговаря на 17 юни
частна ДГ – Таня (Пожар) - чакаме инфо
ДГ в Бистрица – Ани (velmar)

гр. Плевен:
Очакваме включване от Деси!

гр. Елин Пелин
Таня (Татьяна) и Нели (sk0k0lad4e) - още не е говорено

Има мегдан и за още ДГ, така че - записвайте се.  Hug

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 12:26 от Бръмбазела

# 133
  • Мнения: 3 595
Изи  бих се радвала да се включи и нашата градина, но незнам точно какво да говоря с директорката  Blush

# 134
  • Мнения: 2 614
68 ОДЗ "Ран Босилек" Люлин 7, Изи, да допълня нашето пропуснато ОДЗ Simple Smile

# 135
  • София
  • Мнения: 77
Запис, за да ви следя  bouquet

# 136
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Временен списък на ДГ, в които ще бъдат организирани интерактивни игри за деца и родители
...

Има мегдан и за още ДГ, така че - записвайте се.  Hug
Мръх, за не-членове какво правим  Grinning И какво се има предвид под интерактивни игри?

# 137
  • София
  • Мнения: 3 524
Изи  бих се радвала да се включи и нашата градина, но незнам точно какво да говоря с директорката  Blush
повтарям поста, за мен се отнася същото  Blush Laughing

# 138
  • Мнения: 5 401
За съжаление тази година се налага да ограничим организирането на игрите само в няколко детски градини в столицата. Надявам се за следващата година да сме в състояние да зарадваме родителите и децата извън София.  Praynig

# 139
# 140
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
За съжаление тази година се налага да ограничим организирането на игрите само в няколко детски градини в столицата. Надявам се за следващата година да сме в състояние да зарадваме родителите и децата извън София.  Praynig
Не е честно Crossing Arms

# 141
  • Мнения: 636
Здравейте, момичета,
Изи, благодаря ти за бързия отговор! Включвам се с такова закъснение, защото каката беше с гнойна ангина, а после зарази и малкия / бях много учудена да разбера че гнойната ангина е заразна/.
А по въпроса за тези рецептурници къде трябва да се ръчка, за да станат задължителни? Защото НЦООЗ, дето още не ги е направил дори, добре, ще ги направи, обаче има друга институция, която трябва да ги въведе  като задължителни. Вие във връзка ли се с тях? Това може би е МЗ , а?
  Що се отнася до объркващите послания, които идват от различни възрастни, аз доста мисля за това, защото дъщеря ми е едно такова объркано дете. Когато й обяснявам защо вкъщи се храним така и така, а тя вижда как в градината е точно обратното, сякаш й казвам "Там не се грижат добре за децата и ги разболяват". Няма как да не си го помислиш, нали? Децата са в етап, в който усилено се развива тяхната себеоценка - нещо, което им остава за цял живот и в бъдеще много малко се променя. Добрата себеоценка зависи от много фактори и един от тях е усещането за физическа и емоционална сигурност. Мястото, където атакуват надбъречните ти жлези и зъбите ти с тестени неща и вафли не е място, където си изграждаш добра себеоценка. Когато едно дете се чувства застрашено или търпи тормоз, за него е трудно да си каже "Абе, те просто не разбират и никак, ама никак не са прави". За него е по-лесно да си помисли, че то не е право, че то не е достойно за добро отношение, че щом не получава добра грижа, е лошо дете - оттам е връзката между себеоценката и физическата и емоционална сигурност.
В този смисъл е добре тези, които приготвят храната за детето, първи да са наясно какво трябва да му предложат и наистина да му го предлагат, а после самото дете да научи защо получава точно банан, а  не пържени мечета. Ако само децата са наясно, а персоналът и родителите не си мърдат пръста, това по-скоро е в ущърб на детето, отколкото да му допринася полза. В никакъв случай не искам да обезкуражавам блестящата идеа за интерактивни игри, само искам да подчертая, че трябва да се реализира много внимателно на местата, където има готовност за това.
 

# 142
  • Мнения: 3 595
Изи наистина не е честно  Crossing Arms но ако съвсем се налага ще ти простим  Heart Eyes

# 143
  • Мнения: 5 401

Изи наистина не е честно  Crossing Arms но ако съвсем се налага ще ти простим  Heart Eyes

Ще ви се наложи да простите - просто трябва да се съобразим с желанието на спонсора и с ресурсите, които разполагаме.  Hug

seni, радвам се, че отново се включваш, надявам се вече всички да сте здрави.  Hug

Цитат
А по въпроса за тези рецептурници къде трябва да се ръчка, за да станат задължителни? Защото НЦООЗ, дето още не ги е направил дори, добре, ще ги направи, обаче има друга институция, която трябва да ги въведе  като задължителни. Вие във връзка ли се с тях? Това може би е МЗ , а?

Правилно си се ориентирала - МЗ е институцията, но но тази етап те твърдят, че няма начин да се постигне задължителност, тъй като това не е нормативен документ. НЦООЗ са опитвали също да вкарат настощите рецептурници за ДГ и за училищата като задължителен документ, но юридически било неиздържано.  Tired Така ни отговориха, но предстои среща между СНБМ, НЦООЗ и МЗ на тази тема...

Цитат
... само искам да подчертая, че трябва да се реализира много внимателно на местата, където има готовност за това.

Да, съобразихме се изцяло с тази идея.  Peace

# 144
  • Мнения: 690
Пиша и тук:
Кенкуру са поместили статия за Пролетния празник в списанието си (стр.6). Спонсорите ни са споменати.
В редакторската бележка (която е на тема здравословно хранен) има и информация за анкетата за здравословно хранене (Морков срещу Чипс) - къде може да се намери и попълни.

# 145
  • Мнения: 636

 НЦООЗ са опитвали също да вкарат настощите рецептурници за ДГ и за училищата като задължителен документ, но юридически било неиздържано.  Tired Така ни отговориха, но предстои среща между СНБМ, НЦООЗ и МЗ на тази тема...
Не съм юрист, но как така е юридически неиздържано... Например, има препарати за миене, които са одобрени от ХЕИ за използване в градините. Има също такива одобрени препарати срещу хлебарки. А одобрени рецепти или списък от допустими храни е юридически неиздържано.  Бих искала, ако е възможно, да присъствам на тази среща. Много ми е интересно. Би ли ми писала на лични, като разбереш кога ще се проведе, в случай, че съм пропуснала да се информирам?

# 146
  • Мнения: 5 401
MЗ дава на тези рецептурници препоръчителен статут, т.е. одобряват ги и предлагат за използване в ДГ и в училищата, но не задължават никого. Освен това рецептурника е скъп - над 40 лв, което създава допълнителна пречка за ползването му.  Tired

seni, на срещата не бих могла да те поканя, тъй като подобни инициативи са затворени - в случая за представители на СНБМ, НЦООЗ и МЗ.   bouquet

# 147
  • Мнения: 3 595
Може ли да споделя, чувствам се малко неловко, че ви нахлувам в темата, ама не се сдържах  Blush
Цената на рецептурника не би трябвало да е пречка за ползването му... В една градина ходят поне 100 деца, често доста повече, все ще се намери кой да им купи един рецептурник за 40 лв. И друго може да се направи, градините и яслите са все пак краен брой може да се потърси спонсор и поне частично да се обзаведат с нов рецептурник... И как така са препоръчителни...тук на всички ни обясняват как стария рецептурник е задължителен и той бил одобрения  Rolling Eyes

# 148
  • Мнения: 5 401
Може ли да споделя, чувствам се малко неловко, че ви нахлувам в темата, ама не се сдържах...

Всички сте добре дошли!  Hug

Ив, на теория наистина е така, но практиката е съвсем различна.

# 149
  • Мнения: 2 282
seni, на срещата не бих могла да те поканя, тъй като подобни инициативи са затворени - в случая за представители на СНБМ, НЦООЗ и МЗ.   bouquet
СНБМ толкова затворено общество ли е, колкото изглежда? Толкова малко хора искат да си мръднат дупетата, за да свършат нещо, може ли да пропуснете човек, който е навит да работи?

# 150
  • Мнения: 4 970
seni, на срещата не бих могла да те поканя, тъй като подобни инициативи са затворени - в случая за представители на СНБМ, НЦООЗ и МЗ.   bouquet
СНБМ толкова затворено общество ли е, колкото изглежда? Толкова малко хора искат да си мръднат дупетата, за да свършат нещо, може ли да пропуснете човек, който е навит да работи?
Тук въпросът е съвсем друг. СНБМ е отворена за членове, но , без да си такъв, по подобни мероприятия като частно лице не може да се присъства. Това е масова практика поподобни мероприятия, и най-често са изискване на организаторите  и посредством покани и посочени брой  хора от  отделната група

# 151
  • Мнения: 5 401
СНБМ толкова затворено общество ли е, колкото изглежда? Толкова малко хора искат да си мръднат дупетата, за да свършат нещо, може ли да пропуснете човек, който е навит да работи?

Не, не сме затворено общество, напротив! seni е добре дошла да се присъедини към СНБМ и към екип "Хранене", както и всеки друг бъдещ / настоящ родител. Пазя си ЛС от 28 май, с което лично я поканих да стане наш член.  Hug


Тук въпросът е съвсем друг. СНБМ е отворена за членове, но , без да си такъв, по подобни мероприятия като частно лице не може да се присъства. Това е масова практика поподобни мероприятия, и най-често са изискване на организаторите  и посредством покани и посочени брой  хора от  отделната група

 Peace

Срещата няма как да бъде публично достояние, но резултатите и ефекта от нея, ще бъдат оповестени тук и на сайта ни.

# 152
  • Мнения: 2 282
Много благодаря за отговорите, надявам се да са спомогнали за присъединяване на активно работещите!

# 153
  • Мнения: 636
Ако съм представител на НЦООЗ щях да се чувствам много демотивирана да измислям нов рецептурник при условие, че няма да  е задължителен.  Нищо чудно, че така се мотаят... Очевидно е, че щом много детски градини не искат да използват дори стария, съвсем няма да се навият да работят с новия - първо, че трябва да дават пари, за да си го купят и второ, защото да се готви по него ще е по-скъпо и по-трудоемко /ако наистина ще е съобразен с някои по-нови норми за хранане, би трябвало да има повече зеленчуци и плодове, по-малко теста, зеленчуците пък са по-скъпи, трябва белене, рязане... много си е по-лесно и евтино  да метнеш малко готова кайма  във вода и да направиш супа топчета, отколкото да приготвяш супа борш, примерно, да не говорим, че някои направо варят готови супи/. Наистина е любопитно, защо е юридически неиздържано да са задължителни? newsm78 Не влиза ли тук някой юрист?
Ще се включвам отвреме-навреме и ако се сетя за нещо, ще го споделям.
А че Изи ме покани да стана член, е съвсем вярно. Обмислям го Simple Smile

# 154
  • Мнения: 5 401
Ето материали от вчерашната среща за здравословно хранене на децата в детските заведения (детски градини и училища) в МОН, с участието на министър Д. Вълчев, комисар М. Кунева, Асоциация Родители, Инициативен комитет и СНБМ:

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=370487
http://bnt.bg/bg/news/view/11042/decata_se_hranjat_nezdravoslovno
http://www.focus-news.net/?id=n1213039
http://www.focus-news.bg/?id=n1212918&PHPSESSID=d4ltg0e9mlvpmgdllejt4jgup3
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/06/30/746531_npo_v_uchilisht … telni_chasove_po/
http://www.focus-news.net/?id=n1213051
http://www.cross-bg.net/index.php?option=com_content&view=ar … %AF&Itemid=24
http://3rdnews.info/20090630303616-news-kuneva-podkrepya-program … a-uchenicite.html
http://news.vestnik24.com/newsbg/news_749087.htm
http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/documents/frontp … drav_hranene.html
http://dnes.dir.bg/2009/06/30/news4692722.html
http://novinitepro.bg/novinite/es-vrazki/evropeiskata-mladezh-za … -progresivno.html
http://www.health.bg/index.php?page=articles&%20id=6984
http://www.standartnews.com/news/details/id/36569/22-%D0%BC%D0%B … D0%B0%D1%82%D0%B0
http://www.edunetbg.com/index.php?option=com_content&view=ar … gi&Itemid=129

На срещата предложихме:


1.   Новият рецептурник за яслите и детските градини...
    * да е застъпен с изцяло здравословни рецепти, приготвени чрез щадяща технология;
    * да притежава задължителен, а не препоръчителен статут;
    * да се разпространява безплатно за всички детските заведения и детските кухни;
    * да се осъществява контрол над спазването на принципите, заложени в рецептурника.

2.   Дневния прием на сезонни плодове и зеленчуци да се увеличи...
    * за сметка на компоти, филий, сухи пасти и др. готови десерти;
    * като се предлагат за следобедна закуска и междинно хранене;
    * като нарастне бюджета за закупуване на храна.

3.   За алергичните деца...
    * да се изготви отделно меню или
    * общата храна да бъде съобразена за децата, страдащи от алергии – без застройки / заливки, алергизиращи продукти.

4.   Редовни интерактивни занимания с цел привличане на ранен интерес към полезните храни:
    * с педагозите, учителите, аниматори и родителите;
    * за родителите: препоръки от специалисти по хранене, материали;
    * разнообразни и весели игри, чрез които децата да научат кои са полезните храни;
    * организиране на годишни / сезонни празници, посветени на здравословното хранене.

5.   Регулиране на рекламите в гледаното време от деца и участие на медиите:
    * контрол над съдържанието им – неетично участие на малки деца, неетични послания, включване на любим герой или известна личност като стимул за закупуване;
    * изместването на реклами на продукти за деца с ниска хранителна стойност в късните часове;
    * предавания, посветени на здравословното хранене за различни възрастови групи.

# 155
  • Мнения: 4 970
Огромно Благодаря и БРАВО от мен Hug

# 156
  • Мнения: 2 282
Гледах ви, четох и съм възхитена от работата, която сте свършили! БРАВО!  Hug

# 157
  • Мнения: 2 614
Благодаря, Сребърен облак, Ани!
Хубаво е, че ни поканиха, направихме каквото можахме на срещата, но работата тепърва предстои!  Peace

# 158
  • Мнения: 3 595
Браво момичета!

А за децата с алергии евентуално, ако се задължат да им приготвят отделно меню няма да е зле, дори и в обикновените ясли и градини, не само в специализираните. На мен ми казаха в прав текст, че няма да и готвят отделно и на въпроса на таратор и филия хляб как се издържа цял ден ме погледнаха и казаха, носете и вие, а в същото време сестрата и учителките ми казват не можете да носите  ooooh!

# 159
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Изи, Правде, страхотни сте! Когато човек вярва в нещо има силата да го защитава, за това не виждам по-подходящи от вас за целта!
Искрено Ви благодаря за усилията и дано повече хора застанат зад идеите на СНБМ по отношение на храненето!

# 160
  • Мнения: 636
Браво на вас и от мен! Явно сте се постарали!

# 161
# 162
  • Мнения: 22
Здравеите, искам да питам имате ли представил в Русе?
Проблема с храненето го има на всякьде даже по детските площадки!

# 163
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
vesni, здравей!
За съжаление нямаме представител в Русе, но сме наясно, че проблемите с храненето ги има във всеки град и село, но не много майки са загрижени за това. Аз самата наблюдавам как майки дават на децата си шоколадови бонбони, царевични пръчки, сухи пасти и така нататък на детските площадки и е много трудно да държа сина си на страна. Той е много любопитен и обича всичко забранено. Ако му дам да опита нещо здравословно, ще се замисли, но за тези вредни храни хич не се замисля. За съжаление все повече ще се сблъсква с деца, ядящи чипс и пиещи безалкохолни напитки. За това е важно да дадем на децата си култура на хранене, не само как, ами и с какво да се хранят, за да са здрави и с нормално тегло.
Надявам се, че си попълнила нашата анкета http://www.snbm.org/index.php?p=225 , но ако не си, моля те да го направиш. Ще се радваме, ако посочиш линка и на други майки, които да я попълнят, за да съберем информация и от други градове и да имаме една представителна за страната извадка.
Благодаря ти за интереса!

# 164
  • Мнения: 5 401
Към поста на sh0k0lad4e, мога да добавя само, че би могла да се присъединиш към нас и да бъдеш първия ни представител в прекрасния град Русе.   bouquet

# 165
  • Мнения: 1 517
малко оф, ама вчера в аптеката една майка купуваше адаптирано мляко за бебе на видима възраст около 9-10 месеца, което стискаше щастливо един чипс в количката си Sad

# 166
  • Мнения: 22
Здравейте, момичета!
Благодаря за поканата и ако мога да сьм ползена в Русе ще се радвам да помогна!
Искам да ви питам как се справяте с тези които просто искат да ви "нахранят" детето с мазна баничка,зрьнчо и т.н. Направо откачам и после се чудя дали не сьм последния мохикант newsm78, дали като победя в тази битка, ще спечеля войната.
Питат ме "Ама защо не му давате? Той е голям (на 2,6г) трябва да яде всичко!" или " Ама как така не гледа телевизия, а само книжки- о, те не са ли много скьпи ?" Не, не са скьпи=кафе и зрьнчо ( че детето да "миряса") - вьпрос на избор

# 167
  • Мнения: 5 401
Здравей отново! Ето тук можеш да прочетеш как да станеш наш член. Радвам се, че имаш желание!   bouquet

Цитат
... Искам да ви питам как се справяте с тези които просто искат да ви "нахранят" детето...

Нямам верен отговор на този въпрос. Зависи срещу какви хора съм изправена - понякога успявам да се справя с няколко думи, понякога с цели тиради, а друг път - просто грабвам детето и давам вид на откачалка.  ooooh! Най-голяма борба засега съм срещала в Стара Загора - там никой не те чува и не те пита, направо пъхат в устата на детето и си мислят, че го правят щастливо.  Rolling Eyes В момента уча усилено Бучкозавъра да не взима храна от чужди хора и да ме пита, говоря му кои са полезните храни и кои не и се надявам по този начин той сам да започне да оценява обстановката.

# 168
  • Мнения: 438
 Момичета, много бързам , затова утре ще прочета цялата темичка.
Прочетох само първата страница, и то - много набързо, отгоре-отгоре.
Може и да не "откривам Америка", затова се извинявам ако някои от вас вече са го направили  (нали ви казах - не мога сега да прочета цялата тема) - става въпрос за това, че докато се чудех към кой да се обърна случайно попаднах на сайта на НЦООЗ.
 Чудя се дали да копирам това, което сме си писали....
Уфффф, пускам ви го, а ако вече сте го обсъждали по-напред в темата, ще ви помоля да ме извините!  Embarassed

"  Здравейте!
Докато се чудех към кой да се обърна по въпроса за храненето в детските градини, попаднах на сайта на Националния център по опазване на общественото здраве. От друг източник научих, че храната в детските градини се приготвя по :  "Сборник рецепти с наръчник за храненеза деца от 3 до 7 години", издаден от НЦООЗ. В интернет не можах да намеря документ със съдържанието на този сборник. Имате ли възможност да ми го изпратите под формата на файл? Необходим ми е, тъй като искам да се запозная със съдържанието му (понеже вече не съм сигурна от къде идва проблемът с приготвянето на храната в детските градини).
 Мисля, че е крайно време да се установи причината за нездравословното меню в детските заведения (ясли и градини). Всеки ден в него присъства маргарин (всеки средноинтелигентен човек е наясно колко вреден е той), поне веднъж седмично се дава сок, който е почти 100% химичен продукт (единствената му натурална съставка е водата!), понякога за следобедна закуска се дава шоколадова вафла  (в някои градини за разнообразие присъстват и суха паста, филия с течен шоколад....). Има и други неща като попара (или макорони) със сирене, към които е добавена захар още при приготвянето. Даването на колбаси също не смятам за редно - ако някои родители дават от тези боклуци на децата си нека го правят по своя преценка, но да се дава в детска градина ... направо е ненормално.
От изброените неща не виждам нищо здравословно, даже напротив.
 За да се установи къде се крие причината за проблема с нездравословното хранене в детските заведения, Ви моля да ми изпратите съдържанието на "Сборник рецепти с наръчник за храненеза деца от 3 до 7 години" (ако имате възможност, разбира се!).
             
                                                                                   с уважение : Соня Иванова"
 
  Ето отговора, който получих :

"Уважаема г-жо Иванова,
Разбираме Вашата загриженост за лошото качество на храната в детските градини. Колкото до Сборника рецепти с наръчник за хранене на децата от 3 до 7 години, нямаме електронен вариант. Може да си го закупите от издателство "Техника", пл. "Славейков" 1 . Можете също да се обърнете към РИОКОЗ, които проследяват съответствието на предлаганата храна с нормативните документи, в т.ч. - със задължителното в случая ръководство (сборника).
    Според нас проблемите са комплексни : Веднъж ниската ценова себестойност на оклада (около 1.30лв/дневно??), много ниското заплащане на кухненските работници (които са крайно недостатъчни - приблизително 2-ма??), за да приготвят сами качествена храна, фирмите-арендатори, които снабдяват детските ясли и градини с продукти на високи цени и т.п...
    За съжаление, ние-специалистите сме наясно с  несъответствията и непрекъснато алармираме ресорните отговорници за продоволствието с продукти и осигуряване на храненето - районните общини и Софийска голяма община, но нашите правомощия са нулеви. Можете Вие родителите да алармирате и да изисквате.
     Колкото до сборника - той е издържан научно и е едно съвременно ръководство за здравословно хранене на децата от 3 до 7 години.
 
Поздрави: Доц. Д. Байкова"

 
 Ето и това, което й писах преди малко :

"Доц. Д. Байкова,
Предварително се извинявам, че отново ви досаждам.
Благодаря Ви за бързия отговор!
Проблемът е, че не съм от София, и явно няма начин да се сдобия със сборника с рецепти.
Ще се обърна към РИОКОЗ, но на практика без доказателство не мога да претендирам за нищо. Затова Ви моля за едно последно нещо - отговорете ми дали в този сборник наистина е упоменато, че:
1. маслото може да се замества с маргарин;
2. колбасите могат да се дават само определен брой пъти през седмицата (например да присъствот в седмичното меню не повече от 2 или 3 дни);
3. сокът може да е без съдържание на плодове (имам предвид - да е от типа на концентрираните сокове или от т.нар "пунш"-ове .
 Наистина ще ми помогнете много ако ми отговорите!
                                                 
     С уважение : Соня Иванова "


Друг път пак ще се включа, че вече наистина трябва да ставам!

# 169
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Здравей Соня,
радвам се, че има още една майка, която се интересува от здравето на детето си и смята, че храненето играе важна роля за това. За съжаление не са много майките, които виждат проблем в маргарина, соковете, шоколада и колбасите. Лично аз съм много притеснена, защото детето ми тръгва на ясла, а там се предлагат всички тези неща, които в къщи не са позволени.
Ще се радвам да споделиш с нас отговора, който получиш.
Тази година се очаква издаването на нов рецептурник за деца от 3 до 7 години, както и рецептурник за деца до 3 години.
Съгласна съм, че с 1.30 лв на ден е трудно да осигуриш качествена храна за децата, но вярвам, че има родители, които биха платили повече. Трябва да се намери решение на този проблеми точно за това се борим в СНБМ.
Ще се радваме да станеш наш член и да се присъединиш към инициативите ни за здравословното хранене, а и други, които те вълнуват.

# 170
  • Мнения: 5 401
Здравей, Соня.   bouquet

Миналата година г-жа Фандъкова ни информира, че дневния разход за дете не е 1,30, а е 2 лв. Не съм сигурна обаче дали това се отнася само за Софийска община или за цяла България.  Peace

За съжаление не мога да се съглася с някои неща, които доц. Байкова ти е отговорила, а именно:

* Какво общо има ниското заплащане на работниците в кухнята с приготвянето на здравословно меню? Тук за мен има отношение техните знания към здравословното хранене; желанието им да изискват повече полезни храни; знания за начина, по който се съхраняват получената стока; знания за начина, по който се приготвя храната (масово продължават да пържат, осоляват и т.н.).

* "Фирмите-арендатори", които снабдяват ДГ са избрани с държавна поръчка и за съжаление в повечето ДГ определящия подход не е качество, а е цена, и то ниска, а не висока.

* Съдържанието на сборника може да е издържан научно заради лицата, които са го съставили, но именно от НЦООЗ (проф. Стефка Петрова и г-жа Дора Овчарова) признаха по време на организираната от СНБМ кръгла маса, че рецептите не са съставени от тях и постфактум са видяли несъответствия в тях. Затова в момента се изготвя нов рецептурник, който, уви, се бави твърде дълго...

Разполагам със сборника, но тъй като е собственост на СНБМ, не бих могла да ти го предоставя. Мога да ти направя справка спрямо въпросите, които си задала, но ще бъде след септември.

П.С. От кой град си?

# 171
  • Мнения: 438
 Пак съм аз!  Simple Smile
Днес прочетох отговора от доц. Байкова. Ето го и него:
 "Здравейте г-жо Иванова,
Относно Вашите конкретни въпроси:
1. Сборникът рецепти е "задължително ръководство за внедряване принципите на здравословното хранене", но не е нормативен документ - наредба, закон, постановление и пр.
2. Маргарините в храненето на децата се избягват, заради това че са източник на транс-мастни киселини. Меките маргарини за мазане имат значително по-ниски количества транс-мастни киселини, а даже, някои маргарини (след въвеждане на нови съвременни технологии на производство) съдържат под 1% такива транс-мастни киселини. Богати на транс-мастни киселини  (и съответно рискови за здравето на децата) са твърдите маргарини, използвани при производството на сухи пасти, десерти, вафли, чипсове,снаксове и др.
Въпреки това - рецептите в сборника са със слънчогледово олио и краве масло, а не с маргарини.
3.В сборника се препоръчва, колбасите да се ограничават  до два пъти  седмично.
4. В сборника са включени различни сокове на база плодове - сокове от пресни плодове и зеленчуци, стерилизирани компоти, нектари, цитронада (от лимонов сок, захар и вода), оранжада (от портокали, лимони, захар и вода).   Има препоръка (в обяснителната част на сборника),  "да се ограничава консумацията на безалкохолни напитки, съдържащи захар".  Термини като "пуншове" и пр. не се използват в детското хранене.
 
Надявам се, да съм Ви  била достатъчно информативна. "


 Това, което аз смятам да направя е да напиша жалба до РИОКОЗ (срещу проверяващите детските заведения инспектори) , но това ще стане след няколко дни. Ще видим оттам какво ще ми отговорят.

# 172
  • Мнения: 21
Здравейте, момичета, и от мен! Попълних анкетата ви на сайта на СНБМ и искам и аз да се включа в обсъждането на проблемите на храненето в детските градини и ясли. Наистина изпитвам истинско притеснение как ще изпратя дъщеря си на ясла през есента като съм наясно каква храна ще й предложат пак!!! Дори се замислям дали да не я преместя в частна градина - и то САМО заради храната...при положение, че тази, в която сме сега е до съседния блок...От месеци се чудя как да постъпя - въобще не ми е безразлично какво ще яде детето ми цял ден (досега тя предимно им отказваше почти всичко - неправо не знам кое е по-добрият вариант - да отказва да яде, или да яде тази храна?!?!!)

# 173
  • Мнения: 2 614
Здравейте, момичета, и от мен! Попълних анкетата ви на сайта на СНБМ и искам и аз да се включа в обсъждането на проблемите на храненето в детските градини и ясли. Наистина изпитвам истинско притеснение как ще изпратя дъщеря си на ясла през есента като съм наясно каква храна ще й предложат пак!!! Дори се замислям дали да не я преместя в частна градина - и то САМО заради храната...при положение, че тази, в която сме сега е до съседния блок...От месеци се чудя как да постъпя - въобще не ми е безразлично какво ще яде детето ми цял ден (досега тя предимно им отказваше почти всичко - неправо не знам кое е по-добрият вариант - да отказва да яде, или да яде тази храна?!?!!)

Ще се радваме на свежи идеи и едно рамо за тази немаловажна кауза!
НО за да учадстваш в работни групи и бъдещи кръгли маси е необходимо да си члена на СНБМ!  Peace
Ако желаеш, можеш да попълниш онлайн формата за членство http://snbm.org/index.php?p=4  Peace

# 174
  • Мнения: 3 066
Привет!Като майка загрижена за здравето на дъщеря си аз започнах да й готвя храната сама като заложих на режептурници и издания за здравословна бебешка и детска храна! Нещата които консумира са доста по-различни от тези на приятелите с които се събираме ,но тъй като е още малка 14 месеца ,нямаме дрязги относно това!Но момента на тръгване на градина ме плаши,защото колкото й да искам да опита новите неща,не бих искала да се храни предимно с тестени и запържени храни в които витаминния състав изцяло или частично липсва!
За съжаление и системата не помага като не позволява да си носи детето храна от дома,което трябва да има възможност да се промени!А децата които са вегетарианци?Моето не е,но аз бях 17 години и бих искала ако тя реши да стане или да се храни разумно,да има избор!
дано да се промени системата,защото сме на едно от водещите места по детсло затлъстяване в СВЕТА,а и спортните заниманиая на децата ни са под всякаква критика!!!!

# 175
  • Мнения: 1 119
Протести срещу новата наредба

http://news.ibox.bg/material/id_1201264334

# 176
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501

И във вечерните новини на БТВ или Нова ТВ /не помня/ имаше обстоен репортаж.

# 177
  • Мнения: 1 119
В момента по БТВ дискутират Новата наредба

# 178
  • Мнения: 5 401
Проблясъци от Отчет на екип "Хранене" за деветмесечието на 2009 год.

Към настоящия момент екипът се състои от следните членове: Изабел Басмаджиян, координатор (Бръмбазела), Правда Здравкова (правда_z), Нели Господинова (sh0k0lad4e), Татяна Горанова (Татьяна) и Рада Стефанова (Не съм).

На 27 февруари 2009 г. екип «Хранене» изпрати официално писмо до проф. Стефка Петрова и н.с. І ст. Дора Овчарова с покана за среща, на която да се обсъдят: издаването на нов рецептурник за детските заведения; нормативните изисквания, определящи неговия статут; възможността за участие на СНБМ в дейностите, свързани с реализирането на Националния план за действие «Храни и хранене 2008-2010». Поради отсъствие на проф. Стефка Петрова, среща не бе осъществена. Редовен контакт и обмяна на сведения се поддържа чрез н.с. І ст. Дора Овчарова.

До настоящия момент екипът на е развил иницатива като продължение на кръглата маса от 2008 год. Получихме сведения от НЦООЗ, че новия рецептурник е почти готов и ще бъде част от Наредба, касаеща храненето на децата в детските градини (3-6 год.). НЦООЗ подготвя въпросната наредба, както и такава за млечните кухни.

През второто тримесечие на годината СНБМ получи подкрепа от НЦООЗ за осъществяване на проект, финансиран от Национален план за действие «Храни и хранене 2008-2010». СНБМ следва да получи частично финансиране за организирането на интерактвивни игри и по-точно, за закупуване на книжки от издателство «Фют».

Екип «Хранене» изготви «Въпросник», насочен към родителите на деца във възрастовата група 3-6 г., който има за цел да проучи хранителната култура в семейството и в детското заведение, нивото на информираност на родителите по въпросите на рационалното хранене. Анкетата може да се попълва онлайн от сайта на СНБМ и чрез печатните й версии, които се разпространяват из детските градини, мероприятия на СНБМ, членове на сдружението. Инициативата стартира в края на м. април и ще приключи в края на 2009 г.

В интернет пространството, анкетата бе отразена в следните източници:
Форум «Бг-Мамма», Форум «Часът на мама», Форум «Моето дете», Форум «За мама и мен», Форум «Моето бебе», Форум «Биберон», «За мама и мен», лични блогове, Плевенлайф, Фейсбук, в. «Бургас днес и утре», сп. «Кенгуру», сп. «Моете дете»,   фирма «Мария дизайн», Плейцентър «Приятели», Сдружение «Естествено»

До този момент са попълнени 1 085 онлайн анкети и около 100 бр. на хартиен носител. За целите на кампанията е необходимо събиране на още попълнени анкети.

На 9 юни Изабел Басмаджиян участва в предаването «Часът на мама», което се излъчи на 7 юли. Темата засягаше храненето на децата и специален акцент бе проучването на СНБМ. Също така, БНР излъчи интервю с Изабел Басмаджиян по повод на анкетата и цялостната информационна кампания за родители.

Тъй като разпространението на принципите на здравословното хранене бе изведено като приоритетна инициатива на сдружението, тазгодишните традиционни детски празници бяха посветени на тази тема.

Мотото на пролетния празник бе „Пролетна фантазия”, а тема за традиционния конкурс за детска рисунка – „Забавни истории с плодове и зелечуци”. Събитието бе проведено на 17 май т.г. отново в културен дом „Средец”. Празника премина в духа на весели игри и забавления за децата. Родителите попълваха анкети на място, като в края на програмата бе организирана томбола с награди, предоставени от спонсор. Гостите получиха книжки за здравословно хранене, изготвени от НЦООЗ към Национален план за действие «Храни и хранене 2008-2010» и други материали на СНБМ.

Темата за летния празник бе „Плодово-зеленчукови лудории за малки и големи”. Мероприятието се проведе на 13 септември т.г. на Лятната естрада в Борисовата градина. Водещи и организатори на игрите бяха парти-агенция. Всички деца получиха подаръци, а участниците в игрите - специални награди от спонсори. На информационната маса на СНБМ се раздаваха изданията на НЦООЗ за бременни жени и кърмачки, както и за храненето на деца във възрастовата група 3-6 год. Родителите, посетили празника, попълваха анкетата на екипа, като общия им брой е 58.

Официални гости на празника бяха г-н Любомир Гайдов, заместник министър на здравеопазването, проф. Стефка Петрова и н.с. І ст. Дора Овчарова от НЦООЗ. Получихме уверенията на г-жа Йорданка Фандъкова, че ще присъства на събитието, но в послествие тя бе възпрепятствана поради ангажименти.

В общото пространство на СНБМ към портала Бг-Мамма бе публикувана кампания на „Инициативен комитет на родителите, регистрирани в Бг-Мамма” (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=388221.0) във връзка с нездравословното хранене в училищата. Екип „Хранене” изготви писмо, в което изрази съпричастността си към проблема и желанието ни да променим условията, в които растат най-малките - бъдещите ученици. Получихме незадоволитен отговор от страна на МЗ, в който се споменава грижата за здравето на децата като приоритет на Министерството, но не споменава как се осъществява и реализира на практика тази загриженост.

В последствие „Инициативният комитет” бе регистриран като Асоциация „ДАР”. Теодора Пиралкова (Тео777) организира няколко последователни срещи с Маша Гаврилова от МЗ, г-н Даниел Вълчев (бивш министър на образованието), комисар Меглена Кунева. На работната среща в МОН, проведена на 30 юни, от страна на СНБМ присъстваха Правда Здравкова и Изабел Басмаджиян. От страна на държавните институции пристъстваха бившия министър на образованието Даниел Вълчев и неговия екип, както и комисар Меглена Кунева чрез скайп връзка. Считаме участието ни за успешно поради засиления медиен интерес към дейността на СНБМ и обещанията на комисар Кунева за участието ни в проекти към европейските фондове, свързани със здравословното хранене на децата. На срещата през м. септември т.г. представител на СНБМ бе Фани Тодорова.

В края на м. октомври и началото на м. ноември, екип «Хранене» ще организира поредица интерактивни игри в 10 детски градини в град София. Под формата на открит урок с родителите и участието на аниматори, с много подаръци и игри, ще предадем послание за здравословно хранене към децата, родителите и персонала на детските градини.

В най-кратък срок предстои екипът да обсъди плановете си за 2010 г., които да бъдат предложени за изпълнение към общата стратегия на СНБМ за следващата година. За дискусия ще бъдат предложени:

•   продължение на кампанията за интерактивните игри и евентуалното им организиране под формата на проект за образователен модул към детските заведения в страната;
•   проучване на рекламите на детски храни, енергийни напитки и т.н. и предприемане на подходяща по форма активност;
•   обобщаване на резултатите от анкетите и формиране на адекватна кампания;
•   организиране на подходящо събитие като продължение на кръглата маса от 2008 год – модули за рекламите, храненето, образователен модул с интерактивни игри и т.н.

За постигане целите на екипа и на сдружението, считаме за необходимо привличането на повече съмишленици.

# 179
  • Мнения: 1 119
Броиш ли и моите 50 анкети на хартиен?

# 180
  • Мнения: 5 401
Броиш ли и моите 50 анкети на хартиен?

 Hug

Не, на хартиен носител имаме общо около 150 някъде.

# 181
  • Мнения: 4 978
Имам предложение за рикол кампания за анкетите в интернет пространството - да подготвим и качим на популярни информационни сайтове (2-3 портала макс), флаш банер, линкнат към анкетата на нашия сайт, за периода октомвро-ноември напр. Мисля, че по този начин ще успеем да удвоим поне обема на попълнените анкети. Разбира се, всичко това няма да е възможно без заплащане, но мисля че имаме възможност за това от общия бюджет, определен за кампанията.  Peace

Също, разпространяване ч/з педиатрите в дк и в дз.

# 182
  • Мнения: 5 401
Съгласен! Имаш ли конкретни предложения за сайтове?  Simple Smile

# 183
  • Мнения: 1 119
Изи, не трябва ли да се преброят броя на децата, а не на анкетите?

# 184
  • Мнения: 5 401
Изи, не трябва ли да се преброят броя на децата, а не на анкетите?

Да, може, но 1 анкета е за 1 семейство. Предполага се, че в това семейство към децата има обща политика за хранене. Затова броя на родителите, които попълват, е за мен вярната статистическа бройка, а не броя на децата. Иначе при обобщаване на данните ще имаме информация за всичко - брой, възраст и т.н.

# 185
  • Мнения: 4 978
Съгласен! Имаш ли конкретни предложения за сайтове?  Simple Smile

имам идея да направим запитвания до няколко и вече на принципа на цена-посещаемост да преценим къде и как

# 186
  • Мнения: 1 517
а да качим в сайтове, към които имаме линк? хем са ни в таргета, хем можем да се договорим без пари.. не пречи и в някои платени сайтове де...

# 187
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Според мен с интернет пространството доста се изчерпваме, но не знам как да подходим към хората, които не висят в интернет като нас.

# 188
  • Мнения: 4 970
Според мен трябва да разпространяваме анкети в магазини за детски храни  и други детски ако щете.Само дето едва ли хората, попълнили анкетите ще пускат по пощата попълнените екземпляри.Или пък да се събират отново на изходните пунктове..Абе- сложно става.Варианта с детските градини според мен е най-удачен. Все пак ежедневно родителите водят децата си там, а и  като е подадена от  ръководството , и с тяхната подкрепа и молба за съдействие при проу4ванет- мисля че ще имаме резултат

# 189
  • Мнения: 1 119


Също, разпространяване ч/з педиатрите в дк и в дз.

Аз подкрепям тази идея. Млечните кухни също са вариант, както с ОЗИ.

# 190
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Може да помолим 9 месеца да го качат на техният сайт, също и една статия с линк към анкетата в списанието би помогнала малко. Може да ги помолим да го пуснат до базата си данни.
На тях ще им се праща ли материал как е протекъл летния празник?
Детската кухня в Овча купел 1 вече е облъчена.

# 191
  • Мнения: 4 978
а да качим в сайтове, към които имаме линк? хем са ни в таргета, хем можем да се договорим без пари.. не пречи и в някои платени сайтове де...

разбира се. и там.  Peace
но трябват и по-масово посещавани сайтове, за да разчитаме на повече попълнени анкети.

Според мен с интернет пространството доста се изчерпваме, но не знам как да подходим към хората, които не висят в интернет като нас.

с 1000 и малко попълнени досега никак не сме изчерпали нета, вЕрвай ми  Grinning
проблемът е, че това е само определена част от обществото, със съответните характеристики и не покрива всички обществени групи, а за нас е важно да направим "моментна снимка" на всички, за да е реален резултата
затова ни трябват и други населени места

# 192
  • Мнения: 2 614
Съгласен! Имаш ли конкретни предложения за сайтове?  Simple Smile

имам идея да направим запитвания до няколко и вече на принципа на цена-посещаемост да преценим къде и как

Аз имам идеи за сайтове:
http://www.tialoto.bg/
http://rozali.com/
http://www.bb-team.org/

Това на първо четене... Ще помисля и за други подобни!  Peace

# 193
  • Мнения: 5 401

От мен Горичка... Simple Smile  Ще обобщя списък по-късно днес.

# 194
  • Мнения: 2 282
Въпроса е, че потребителите на повечето сайтове са един и същ тип, и отговорите в полза на моркова ще преобладават. Ако целта е да се получи пълна и точна картина, предполагам, че ще е необходимо личните лекари да раздават на пациентите си анкетите и да изискват попълването им на място. Там ще светнат доста чипсове.

# 195
  • Мнения: 1 517
а защо не и учителли в детски градини да приобщим към каузата и да примолим да раздават анкети?  newsm78

# 196
  • Мнения: 4 978
Въпроса е, че потребителите на повечето сайтове са един и същ тип, и отговорите в полза на моркова ще преобладават. Ако целта е да се получи пълна и точна картина, предполагам, че ще е необходимо личните лекари да раздават на пациентите си анкетите и да изискват попълването им на място. Там ще светнат доста чипсове.

Именно. Идеята е да се таргетират общи информационни сайтове, а не непременно свързани с тематиката, за да не се получава (или не голямо) изкривяване
За педиатри и лл сме коментирали и започнахме, но не всеки се съгласява. В тази връзка, всяка помощ е добре дошла Hug

а защо не и учителли в детски градини да приобщим към каузата и да примолим да раздават анкети?  newsm78

това го правим. малко кампанийно, но го правим. просто трябва да разширим кръга и да сме по-постоянни

# 197
  • Мнения: 5 278
Здравейте,момичета Simple Smile
Аз имам въпрос към вас,тъй като попрочетох темата малко отгоре отгоре,че нямам време да чета задълбочено,но първо да ви питам за тези анкети - мога ли да се включа в раздаването им?Кой ги печата и изобщо такива неща.Мога да раздам в градините около нас.
Сега за въпроса ми -съжалявам,ако е дискутирано  Embarassed Аз съм от майките,които не са крайни застъпници на здравословното хранене,в смисъл,че не държа всички продукти да са купени само от някой,който си ги отглежда на село,не се втелявам ако хапнат някой Зрънчо веднъж в месеца или пък някой бонбон. И не приготвям храната само с пълнозърнести продукти или задължително без пържене.Може би не съм от майките за пример,и все пак ми прави впечатление менюто в детската градина  Confused Ние сме от скоро,но забелязвам,че основното меню е филия с нещо си - пастет,салам. За пиене трябва да погледна пак,но нещо не си спомням да съм видяла някъде мляко  newsm78 Пише,че дават плод,но родителите с по-големи деца казват,че цяло лято са давали само компоти.
Въпросът ми е - къде трябва да търсим проблема и на кого да досаждаме с въпроси,защото всички родители са съгласни,че менюто не е разнообразно,ако не здравословно - директорката на градината каза,че са алармирали общината,защото ги обслужва кухня майка. От там са казали,че фирмата доставчик има договор и не могат да направят нищо. А като говорих с Деси тя миказа,че доставчика купува това,което кухнята - майка поръча. И така - на коя врата да хлопаме? Ясно е,че парите са малко,но аз доколкото знам в яслите се плаща същата такса,а там храната е доста по-разнообразна.Вярно,и там дават отвреме на време кроасани,но редовно имаха яйрян,закуски от рода на филийка с нещо си не съм срещала и като цяло е по-добро менюто.
Та ако направим подписка към кой да я адресираме?
И човек от Риокоз може ли да ни помогне? Имаме татко в групата,който е там и който ходи точно по граднините и яслите.

# 198
  • Мнения: 5 401
Към майките привърженички на здравсловното хранене

Здравей, Djina!   bouquet

Цитат
... да ви питам за тези анкети - мога ли да се включа в раздаването им?...

Предстои да отпечатаме цветни анкети. Когато това стане факт, мога на твой адрес да изпратя предварително уточнен с вас брой. След това трябва да ми изпратиш попълнените анкети обратно, за да ги въведа в системата.  Simple Smile

Цитат
...И така - на коя врата да хлопаме?... Та ако направим подписка към кой да я адресираме?...

Честно казано, това е един омагьосан кръг, от който май само с подходяща наредба и глоби може да се поизлезе. Всяка институция, както си забелязала, си измива ръцете с друга и с общото оправдание - пари, пари, пари. НЦООЗ подготвят нова наредба за храненето на децата в детските градини, към която ще бъде включен и новия Рецептурник. Така сборника с рецепти ще бъде задължителен на национално ниво и ще тропаме точно пред РИОКОЗ (да съблюдават спазването й, да налагат наказания), МЗ, МОМН и общините.

Иначе с подписка на месно ниво според мен ще стигнете само до медийно отразяване и оправдания или обещания без изпълнение. Ако питате мен, най-добре е да изчакаме новата наредба.

Последна редакция: чт, 08 окт 2009, 16:34 от Бръмбазела

# 199
  • Мнения: 5 278
 Peace
Чакам и ще ви следя . Браво на вас за ентусиазма.
А за анкетите можеш да разчиташ на мен. Още сега ще подпитам дали ще ми разрешат да ги оставя за попълване.

# 200
  • Мнения: 10
Към майките привърженички на здравсловното хранене

Здравей, Djina!   bouquet

Цитат
... да ви питам за тези анкети - мога ли да се включа в раздаването им?...

Предстои да отпечатаме цветни анкети. Когато това стане факт, мога на твой адрес да изпратя предварително уточнен с вас брой. След това трябва да ми изпратиш попълнените анкети обратно, за да ги въведа в системата.  Simple Smile

Цитат
...И така - на коя врата да хлопаме?... Та ако направим подписка към кой да я адресираме?...

Честно казано, това е един омагьосан кръг, от който май само с подходяща наредба и глоби може да се поизлезе. Всяка институция, както си забелязала, си измива ръцете с друга и с общото оправдание - пари, пари, пари. НЦООЗ подготвят нова наредба за храненето на децата в детските градини, към която ще бъде включен и новия Рецептурник. Така сборника с рецепти ще бъде задължителен на национално ниво и ще тропаме точно пред РИОКОЗ (да съблюдават спазването й, да налагат наказания), МЗ, МОМН и общините.

Иначе с подписка на месно ниво според мен ще стигнете само до медийно отразяване и оправдания или обещания без изпълнение. Ако питате мен, най-добре е да изчакаме новата наредба.


тази анкета е за деца от 2 год нагоре

# 201
  • Мнения: 238

...
тази анкета е за деца от 2 год нагоре
Много се радвам, че така мислиш, но има майки които едногодишните си деца хранят с мекици, близалки, зрънцовци разни и т.н. А и млечната кухня обикновено е прикачена към някоя детска градина и е хубаво да знаем и там дали правят опити да хранят децата по-здравословно. Да  не говорим че в тези кухни се записват деца на 6! месечна възраст ( Shocked )

# 202
  • Мнения: 5 278
Определено изцяло мисленето на педиатрите и на педагозите и на МЗ трябва да се промени.Все още ВСИЧКИ лекари,поне в провинцията препоръчват захранване най-много от 4 месец.Да не говорим за по-нататък....

# 203
  • Мнения: 5 401
Определено изцяло мисленето на педиатрите и на педагозите и на МЗ трябва да се промени.Все още ВСИЧКИ лекари,поне в провинцията препоръчват захранване най-много от 4 месец.Да не говорим за по-нататък....

Ето какво захранване препоръчва моята "любимка" доц. Маринова в столицата - киви след 4-месечна възраст и то вместо плодов сок, ако случайно не знаете, че на тази възраст бебета вече трябва да пият сок, защото в кърмата нямало нищо #Cussing out; захар до 1 год.  Sick На кой свят е тази жена, просто не зная вече! Бих писала ЛС на майката, но едва ли ще я заинтригувам, все пак не съм доц. Маринова.  Tired

# 204
  • Мнения: 1 119
Ами, давай да се регистрираме и да поспорим Mr. Green

# 205
  • Мнения: 5 401
Ами, давай да се регистрираме и да поспорим Mr. Green

Лошото е, че този род подфоруми не разрешават други потребители да пишат във вече създадена тема. Затова мисля след 2 седмици да провокирам доц. Маринова с някои твърде спорни нейни виждания, които не само объркват кърменето и захранването на бебетата, но и създават предпоставки за почти пълен провал. Твърдя това от личен опит, за съжаление.  Confused Добре че проявих доза смелост и малко разум овреме...

# 206
# 207
  • Мнения: 55
Аз също да се включа, заинтересува ме анкетата

# 208
  • Мнения: 4 978
Ето какво правят в съседна Румъния в стремежа за здравословно хранене:

Румъния въвежда такса "фаст фууд"

Чипсът с акциз!

# 209
  • Мнения: 287
 И аз се включвам, ужасена от факта,че в моя град записват деца на детска кухня от 4 мес. възраст. И има майки,които са щастливи,че децата им тежат 13 кг. на 8 месеца.

# 210
# 211
  • Мнения: 1
Отправям сигнал към сдружението ,във град Варна в училище "Гео МИЛЕВ'',стол16 периодично се краде от продуктите на децата от главната готвачка,месото бива орязано от порциите,компотчетата се разреждат с вода и се краде захарта,плодове закуски всичко което се докопа,качеството на храните е под всякаква критика,хигиената е на ниско равнище разкарват се лелки над казаните със цигари във уста,терор и психически тормоз над персонала от главната готвачка Марина,организирано изнасяне на продукти и участие и на управителката ,който се възпротиви бива преместен или изгонен.Заплатите са ниски и това предразполага персонала към кражби от порядъка на 250 лева.

# 212
  • Мнения: 4 970
Сигналът е за РИОКОЗ Peace Потърсете ги- ще направят проверка и всичко необходимо

# 213
  • Мнения: 541
Отправям сигнал към сдружението ,във град Варна в училище "Гео МИЛЕВ'',стол16 периодично се краде от продуктите на децата от главната готвачка,месото бива орязано от порциите,компотчетата се разреждат с вода и се краде захарта,плодове закуски всичко което се докопа,качеството на храните е под всякаква критика,хигиената е на ниско равнище разкарват се лелки над казаните със цигари във уста,терор и психически тормоз над персонала от главната готвачка Марина,организирано изнасяне на продукти и участие и на управителката ,който се възпротиви бива преместен или изгонен.Заплатите са ниски и това предразполага персонала към кражби от порядъка на 250 лева.


На мен ми се струва, че и до прокуратурата може да се пусне жалба. Peace

# 214
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Отправям сигнал към сдружението ,във град Варна в училище "Гео МИЛЕВ'',стол16 периодично се краде от продуктите на децата от главната готвачка,месото бива орязано от порциите,компотчетата се разреждат с вода и се краде захарта,плодове закуски всичко което се докопа,качеството на храните е под всякаква критика,хигиената е на ниско равнище разкарват се лелки над казаните със цигари във уста,терор и психически тормоз над персонала от главната готвачка Марина,организирано изнасяне на продукти и участие и на управителката ,който се възпротиви бива преместен или изгонен.Заплатите са ниски и това предразполага персонала към кражби от порядъка на 250 лева.


На мен ми се струва, че и до прокуратурата може да се пусне жалба. Peace

С какви доказателствени ср-ва могат да се докажат твърденията? Чии са твърденията?
От др страна има ли уч настоятерство, уведомено ли е? С каква позиция...се опитва да реши проблема?

# 215
  • Мнения: 348
Здравейте!Сега виждам темата и прочетох за стола на у-ще "Гео Милев".Потресена съм.
Синът ми учи там и съм виждала лавката им.Отпред са наредени само сладки неща,а закуските и плодовете са сложени навътре.
Когато детето ми е отивало да си купи закуска,понеже е малък,съответно е виждал само "боклуците"(така наричам всички вафли,бисквити и пр.) и си е купувал от тях.
Това ми се струва много нередно.

# 216
  • Мнения: 9 990
Извинете предварително, че ен съм изчела темата,,,може да се повтарям...
Нямам спомен, дали имаше някаква забрана за продажба на алкохол и на какво отстояние от училище.Питането ми е за заведение, не за магазин. ThinkingМагазинчетата е ясно, че  няма как да премахнем, също и баничарниците и т.н.

# 217
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Искам да попитам къде мога да се оплача от безумното меню в нашата ясла? Става дума за държавно ОДЗ в София. Не знам като качество и количество какво е, няма от къде да науча, но менюто ме потриса. Поне веднъж седмично закуската е филия с шарена сол. В петък не се готви, обядват тутманик (всеки петък). Следобедна закуска от типа на кремче, мляко с грис или нещо подобно никога не се прави. Дават им по половин плод следобед или вафла, суха паста или друга подобна гадост. Редовно се предлага боза!  Shocked В групата има  деца на 1г и 2-3 мес!  Менюто е еднакво (също и количеството) за деца на 10 мес и на 6 год.  ooooh!
За краденето... навсякъде е така. В нашата градина лелката (често я засичам като взимам децата) се тръгва винаги с пълни дисаги - поне 3-4 пълни торби влачи всеки ден. Имам познат собственик на склад за храни. Снабдява няколко градини - сделката е, за да пазаруват от него им дава фактури завишени с 10%, т.е. хем тези 10% (държавни и на родителите пари) персонала си ги слага в джоба, хем децата ядат 10% по-малко от предвиденото. И от останалите 90% още крадат. #Cussing out Абсолютно недоказуемо за съжаление. Пък ние се чудим що децата са умрели от глад като ги вземем и защо боледуват често...

# 218
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Искам да попитам къде мога да се оплача от безумното меню в нашата ясла? Става дума за държавно ОДЗ в София.....

Не съм от мамите най-навътре в проблемите с храненето, но дай да го видим това меню. Снимай го от таблото напр. Не се "оплаквай" сама, съберете се повече майки от яслената група и пишете до дирекция "Образование" на СО, с копие до СНБМ. Кое е ОДЗто?

# 219
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
...и пишете до дирекция "Образование" на СО, с копие до СНБМ. Кое е ОДЗто?
А може и до Дирекция Образование, Дирекция Здравеопазване на СО и до МЗ , с копие до СНМБ. Предвид, че е яслена групата.

# 220
  • Мнения: 1 517
Представяме ви резултатите от проведената от СНБМ през 2009 - 2010 г. анкета за здравословно хранене.

# 221
  • София
  • Мнения: 615
Аз пък искам да похваля нашата старша сестра, която прави менютата, защото съм доволна. Менюто е изключително разнообразно и здравословно. За количество не мога да кажа какво е, дали го изяждат и дали стига. Като го вземем е винаги гладен, но това, което е съобщено на списъка звучи доста добре. ОДЗ-то ни е общинско и според мен си зависи от Директора и персонала на заведението.
Даже се изненадвам от показаните резултати от проучването, защото примерите на родители около мен, сочат, че ние сме за бой, защото като си вземат децата, първо минават през близкото магазинче за доза бонбони, зрънчо и вафли.

Последна редакция: ср, 23 фев 2011, 16:10 от Neda

# 222
  • Мнения: 1 517
ОДЗ-то ни е общинско и според мен си зависи от Директора и персонала на заведението.

Абсолютно!

# 223
  • Мнения: 1
nqkoi moje li da mi kaje kyde moga da kupq merluza v sofiq. Vlizah v nqkolko ribni magazina, nouvi

# 224
  • Мнения: 9
Ние сме много доволни за сега от млечната кухна в Младост.Много е разнообразна и вкусна.Надявам се така да бъде и за напред.

# 225
  • Мнения: 80
Здравейте, да попитам каква вода давате на новородено дете?

# 226
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Преварена чешмяна или изворна Девин.

# 227
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Здравейте, да попитам каква вода давате на новородено дете?

Никаква, няма нужда от вода, млякото му е достатъчно.

# 228
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Ако е само на кърма няма нужда, но ако е на АМ трябва.

# 229
  • Мнения: 80
Ами на кърма е само но като почне да хълца се опитвам да и дам и малко вода.

# 230
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Малките бебчета много хълцат, не се притеснявай, няма нужда да даваш вода, щом е само на кърма.
Не се препоръчва, защото корема на бебчето, който е много мъничък, се пълни с вода и след това не може да поеме нужното му количество кърма.
Изключение се прави само при много големи жеги.

# 231
  • Мнения: 80
Мерси много за отговора

# 232
  • Мнения: 80
Здравейте пак мами,искам да попитам дали може да се замразява кърмата и след това да се стопли и така да се даде на бебето.Как процедирате вие?

# 233
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Здравейте пак мами,искам да попитам дали може да се замразява кърмата и след това да се стопли и така да се даде на бебето.Как процедирате вие?

Може. Описано е подробно в тази тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=156629.0

Има подфорум за кърменето, погледни там.

# 234
  • Мнения: 80
Много ти благодаря NBM

# 235
  • Мнения: 80
Здравейте мами,искам да попитам детето ми е на един месец,ако кърмата ми свърши какво да дам на бебка?

# 236
  • София
  • Мнения: 12 233
4erneva много е хубаво, че кърмите своето бебе и правите всичко възможно да му осигурите най-доброто за нега, а именно млякото на мама  Hug
Ако досега всичко е вървяло добре, бебето се храни достатъчно често когато то иска и е наддало добре първият месец, няма абсолютно никаква причина да се притеснявате, че кърмата може да спре  Peace. След първият месец, когато се установи производството на мляко, организмът вече започва да произвежда толкова колкото изсуква бебето, което означава, че ако има свободен достъп на бебчо до гърдите на мама и яде когато е гладно, то мляко ще има. Млякото не може просто да спре, а дори и по някаква причина да намалее времено с често кърмене спокойно произвоството може отново да се увеличи Simple Smile
Ако нещо те притеснява или минавате през някоя малка трудност може винаги да пишете в кърмаческият подфорум, а дори и тук за съвет Simple Smile
NBM честита бременност  Hug

Последна редакция: вт, 03 май 2011, 21:11 от Aila

# 237
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Здравейте мами,искам да попитам детето ми е на един месец,ако кърмата ми свърши какво да дам на бебка?
Мусака.  Joy Що за странен въпрос. Като си майка от месец би трябва вече да си подочула за съществуването на адаптираното мляко. Ако не си пък попрочети малко.

# 238
  • Мнения: 80
Здравейте,тъй като незнам къде да попитам,ако може да ми отговорите:Кога бебето се слага в кенгуруто?

# 239
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Здравейте,тъй като незнам къде да попитам,ако може да ми отговорите:Кога бебето се слага в кенгуруто?

 Grinning Жено, много са странни въпросите ти. В БГ Мамма и много подфоруми с различна иф. Голяма част от тях са свързани с отглеждането на децата. Просто порови и прочети малко. Може да пуснеш и на търсене.

# 240
  • Мнения: 80
ОК,а да попитам тъй като ми казаха че трябва да храня бебка през 3 часа вярно ли е и ако има колики?

# 241
  • Мнения: 1 119
ОК,а да попитам тъй като ми казаха че трябва да храня бебка през 3 часа вярно ли е и ако има колики?

За тези неща се обръщай към педиатъра или към някой специалист по кърмене и захранване на бебето.  Peace

# 242
  • Мнения: 2 614
А защо не се опитате да четете форума по- внимателно и да задавате въпросите си в съответните подфоруми!  Peace
 
Този е на Сдружение настоящи и бъдещи майки и не е за насоки за хранене на кърмачета, а е обсъждане на въпроси свързани с храненето на децата, по които работи Сдружението!

# 243
  • София
  • Мнения: 38 522
А тук обсъждате ли училищните лавки или има друга тема? /Ако има друга, моля, дайте линк./
Аз забелязах следния проблем:
По наредба са премахнати газираните напитки.
Това добре, въпреки че, ако напитката съдържа сок, захар и газирана вода не виждам какво толкова е вредна.
И на тяхно място какво има? Негазирана напитка със 7 Е-та! Чудничко. Без калории и оцветители, но с консерванти и подсладители.
Знам, че аз съм луда на тема аспартам, ама поне на децата да не го дават.

# 244
  • Мнения: 1 119
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=596370.420

А относно Етата, аспартама и натриевия глутамат- невъзможно да не ги дават на децата. Те са одобрени за ползване при производството на храни и напитки. Друг е въпроса как да ги ограничим при положение че почти няма такива храни. Сложно е!

# 245
  • Варна
  • Мнения: 709
И на мен ми се иска, да се вгледаме по-добре в храните с аспартам и натриев глутамат. Защо да не могат да се ограничат в детските градини и другите учебни заведения? В къщи не ядем колбаси - купуваме си прясно месо, примерно. Едва ли ще е изключителен проблем да се избягват колбасите. Защо на децата трябва да се дава боза?

# 246
  • Мнения: 334
Не знам защо трябва да се дава боза. Комшийката с 3 деца дава и на трите по литър, литър и половина боза-на 8 г, на 4 г, и на 1.7 мес са от 4 месечни Shocked
Поинтересувах се напоследък за детските кухни, понеже ми предстои да запиша дъщеря ми. Тук в Ловеч се предлага 2 дена постно и останалите 3 дена пиле и кайма. В другите градове не е така. Говорим за държавните детски кухни, не трябва ли навсякъде да е едно и също менюто. До колкот съм запозната в Плевен, Кърджали и София предлагат и свинско и телешко. Това за първа група говорим. Къде мога да подам сигнал и изобщо някой ще ми обърне ли внимание?Да не говорим и че е маааалко по-скъпо. Кой орган се занимава с контрола на детските кухни? Има ли смисъл да разривам нещата или да си трайкам като почти всеки тук и да търпя????

# 247
  • Мнения: 20
радвам се, че са се организирали и се организират подобни инициативи.

Общи условия

Активация на акаунт