Работна тема "Хранене"

  • 84 671
  • 247
  •   2
Отговори
# 120
  • Мнения: 4 970
Изи,намерих контакт и с една ДГ в Бистрица.Напомни  ми като дойде време за действие и намиране натерен за изявите ни Wink

# 121
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
Говорих с директорката на нашето ОДЗ (и на Ани и  Жени също) за интерактивните игри-открит урок за здравословно хранене. Тя каза, че е много съгласна и уточнихме, че става въпрос за октомври/ноември. Но е хубаво, че й го казвам сега, когато правят плана за другата учебна година. Щяла да го заложи като акцент здравословното хранене. Така, че официално може да се счита за записана нашата градина за тази ни инициатива.

Това го писах в друга тема и май сбърках. Извинете  Embarassed

# 122
  • Мнения: 5 401
Изи,намерих контакт и с една ДГ в Бистрица.Напомни  ми като дойде време за действие и намиране натерен за изявите ни Wink

Напомням, действай.  Hug

Мими, не си сбъркала, благодаря за активността ти!  Hug

Някой да иска печатни копия от анкетата????  Laughing

# 123
  • Мнения: 1 119
Искам копия-около 50 бр. Обещавам да ги върна попълнени.

# 124
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
Фани, в четвъртък ти давам 20бр  Peace

# 125
  • Мнения: 5 401
Добре, разликата до 50 бр. от мен.  Simple Smile Само да измислим къде и кога да се видим.  Hug

# 126
  • Мнения: 1 119
Една брошура, която ме хвърли в размисъл

http://www.sriokoz.com/documents/temi/hrani/Irradiated_food_brochure_13_July.pdf

# 127
  • Мнения: 1 517

 #Crazy
не знам какво да кажа просто... откъде я изнамери?

# 128
# 129
  • Мнения: 636
Здравейте, момичета,
Опитах се да изчета цялата тема, попълних анкетата, четох и какво е направило СНБМ по темата за храненето и донякъде се ориентирах. За да съм в час, искам да питам следното:
1. Тези рецептурници, дето ги актуализира или създава НЦООЗ, задължителни ли ще са за всички ясли и детски градини и кой по принцип контролира дали се спазват? Защото в България нали един от големите проблеми е не че няма закони, разпоредби, предписания, а че никой не контролира дали се спазват. Изглежда доста разумно от СБНМ или друга гражданска организация да участват в контрола върху изпълнението на въпросните рецептурници, както и върху доставките на хранителни продукти в детските кухни /чух от една домакинка, Бог да я прости, кошмарни неща за доставките в тяхната ясла/.
2. Какъв е този национален план "Храни"? Как организацията участва в него?3
3. Идеята за интерактивни игри в градините , която като че ли е на дневен ред в работната група изглежда много хубава, когато е част от общ план на действие в посока подобряване на храненето в съответната детска градина. Когато, обаче, влиза в разрез с реално случващото се, може да обърка децата /Цитирам дъщеря ми  "Мамо, защо в градината ни дават кренвирши, те нали не са поезни? Защо няма салата, нали в нея има витамини? " и с виновен вид, все едно много е сгафила и много е виновна пред мен "Мамо, днес пак ядох вафла в градината"./  В нашата градина мисля, че такава инициатива наистина ще обърка дечицата. Неколкократно съм говорила с директорката да смени кетъринга /в ЧДГ сме/, но тя отказва, твърдейки, че всичките са еднакви, а другите били по-скъпи и родителите щели да се разсърдят, че се вдигат цените. Освен което, изрече знаменита фраза, която стана част от нашия семеен фолклор: "Ама, моля ви се, аз не съм по храненето, аз съм по изкуствата".

# 130
  • Мнения: 5 401
Здравей, seni!  Hug

Цитат
1. Тези рецептурници, дето ги актуализира или създава НЦООЗ, задължителни ли ще са за всички ясли и детски градини и кой по принцип контролира дали се спазват?

За съжаление до този момент рецептурника е само един - за възрастовата група 3 - 7 год. и е препоръчителен, а не задължителен. Съответно няма кой да контролира по какви рецепти и по какъв начин се приготвя храната за децата. Положението и в чистите ясли, и в ОДЗ-тата е много криво, тъй като за ясленчетата няма отделен рецептурник. В ОДЗ-тата най-малките се хранят от общото меню, а в чистите ясли - някои ползват рецептурник от преди много, много години.  Tired

Цитат
2. Какъв е този национален план "Храни"?

Национален план за действие "Храни и хранене"

Цитат
3. Идеята за интерактивни игри в градините , която като че ли е на дневен ред в работната група изглежда много хубава, когато е част от общ план на действие в посока подобряване на храненето в съответната детска градина. Когато, обаче, влиза в разрез с реално случващото се, може да обърка децата...

Да, така е. На мен ми се налага по сто пъти по някога да обяснявам защо не купувам близалки, например, не само на малкия, но и на възрастни около нас.  ooooh! Освен това почти всеки ден се случва някои родители да вземат децата си от нашата ясла с кроасан и пържени мечета, докато Бучкозавъра чака да му извадя банана.  Rolling Eyes Това обаче не ме притеснява и не ме спира, защото промяна в средата трябва да има, за да се радваме на здрави деца. Затова развихме идеята да организираме кампания и за възрастните, и за големите. Анкетата, която си попълнила и тези интерактивни занимания, са част от тази кампания.  Simple Smile

Цитат
"Ама, моля ви се, аз не съм по храненето, аз съм по изкуствата"

 Joy

# 131
  • София
  • Мнения: 3 524
5. парти-агенция / клоун - съпругът на Ели (elpet) е чудесен и вече е здраво ангажиран по темата "здравословно хранене"
хи хи хи сърдечно благодаря от името на господина  Laughing Laughing bowuu bowuu

# 132
  • Мнения: 5 401
Временен списък на ДГ, в които ще бъдат организирани интерактивни игри за деца и родители:


гр. София:


39 ОДЗ "Пролет"
– Мими (Томасе), Ани (velmar)
34 ОДЗ "Брезичка" – Фани (fanni), Ели (Ellea)
99 ЦДГ "Брезичка" – Нати (nati_nat)
77 ЦДГ "Магнолия" – Рада (Не съм)
12 ЦДГ "Олимпийче" – Изи (Бръмбазела) – ще уговаря на 17 юни
частна ДГ – Таня (Пожар) - чакаме инфо
ДГ в Бистрица – Ани (velmar)

гр. Плевен:
Очакваме включване от Деси!

гр. Елин Пелин
Таня (Татьяна) и Нели (sk0k0lad4e) - още не е говорено

Има мегдан и за още ДГ, така че - записвайте се.  Hug

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 12:26 от Бръмбазела

# 133
  • Мнения: 3 595
Изи  бих се радвала да се включи и нашата градина, но незнам точно какво да говоря с директорката  Blush

# 134
  • Мнения: 2 614
68 ОДЗ "Ран Босилек" Люлин 7, Изи, да допълня нашето пропуснато ОДЗ Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт