Работна тема "Хранене"

  • 84 685
  • 247
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 517
малко оф, ама вчера в аптеката една майка купуваше адаптирано мляко за бебе на видима възраст около 9-10 месеца, което стискаше щастливо един чипс в количката си Sad

# 166
  • Мнения: 22
Здравейте, момичета!
Благодаря за поканата и ако мога да сьм ползена в Русе ще се радвам да помогна!
Искам да ви питам как се справяте с тези които просто искат да ви "нахранят" детето с мазна баничка,зрьнчо и т.н. Направо откачам и после се чудя дали не сьм последния мохикант newsm78, дали като победя в тази битка, ще спечеля войната.
Питат ме "Ама защо не му давате? Той е голям (на 2,6г) трябва да яде всичко!" или " Ама как така не гледа телевизия, а само книжки- о, те не са ли много скьпи ?" Не, не са скьпи=кафе и зрьнчо ( че детето да "миряса") - вьпрос на избор

# 167
  • Мнения: 5 401
Здравей отново! Ето тук можеш да прочетеш как да станеш наш член. Радвам се, че имаш желание!   bouquet

Цитат
... Искам да ви питам как се справяте с тези които просто искат да ви "нахранят" детето...

Нямам верен отговор на този въпрос. Зависи срещу какви хора съм изправена - понякога успявам да се справя с няколко думи, понякога с цели тиради, а друг път - просто грабвам детето и давам вид на откачалка.  ooooh! Най-голяма борба засега съм срещала в Стара Загора - там никой не те чува и не те пита, направо пъхат в устата на детето и си мислят, че го правят щастливо.  Rolling Eyes В момента уча усилено Бучкозавъра да не взима храна от чужди хора и да ме пита, говоря му кои са полезните храни и кои не и се надявам по този начин той сам да започне да оценява обстановката.

# 168
  • Мнения: 438
 Момичета, много бързам , затова утре ще прочета цялата темичка.
Прочетох само първата страница, и то - много набързо, отгоре-отгоре.
Може и да не "откривам Америка", затова се извинявам ако някои от вас вече са го направили  (нали ви казах - не мога сега да прочета цялата тема) - става въпрос за това, че докато се чудех към кой да се обърна случайно попаднах на сайта на НЦООЗ.
 Чудя се дали да копирам това, което сме си писали....
Уфффф, пускам ви го, а ако вече сте го обсъждали по-напред в темата, ще ви помоля да ме извините!  Embarassed

"  Здравейте!
Докато се чудех към кой да се обърна по въпроса за храненето в детските градини, попаднах на сайта на Националния център по опазване на общественото здраве. От друг източник научих, че храната в детските градини се приготвя по :  "Сборник рецепти с наръчник за храненеза деца от 3 до 7 години", издаден от НЦООЗ. В интернет не можах да намеря документ със съдържанието на този сборник. Имате ли възможност да ми го изпратите под формата на файл? Необходим ми е, тъй като искам да се запозная със съдържанието му (понеже вече не съм сигурна от къде идва проблемът с приготвянето на храната в детските градини).
 Мисля, че е крайно време да се установи причината за нездравословното меню в детските заведения (ясли и градини). Всеки ден в него присъства маргарин (всеки средноинтелигентен човек е наясно колко вреден е той), поне веднъж седмично се дава сок, който е почти 100% химичен продукт (единствената му натурална съставка е водата!), понякога за следобедна закуска се дава шоколадова вафла  (в някои градини за разнообразие присъстват и суха паста, филия с течен шоколад....). Има и други неща като попара (или макорони) със сирене, към които е добавена захар още при приготвянето. Даването на колбаси също не смятам за редно - ако някои родители дават от тези боклуци на децата си нека го правят по своя преценка, но да се дава в детска градина ... направо е ненормално.
От изброените неща не виждам нищо здравословно, даже напротив.
 За да се установи къде се крие причината за проблема с нездравословното хранене в детските заведения, Ви моля да ми изпратите съдържанието на "Сборник рецепти с наръчник за храненеза деца от 3 до 7 години" (ако имате възможност, разбира се!).
             
                                                                                   с уважение : Соня Иванова"
 
  Ето отговора, който получих :

"Уважаема г-жо Иванова,
Разбираме Вашата загриженост за лошото качество на храната в детските градини. Колкото до Сборника рецепти с наръчник за хранене на децата от 3 до 7 години, нямаме електронен вариант. Може да си го закупите от издателство "Техника", пл. "Славейков" 1 . Можете също да се обърнете към РИОКОЗ, които проследяват съответствието на предлаганата храна с нормативните документи, в т.ч. - със задължителното в случая ръководство (сборника).
    Според нас проблемите са комплексни : Веднъж ниската ценова себестойност на оклада (около 1.30лв/дневно??), много ниското заплащане на кухненските работници (които са крайно недостатъчни - приблизително 2-ма??), за да приготвят сами качествена храна, фирмите-арендатори, които снабдяват детските ясли и градини с продукти на високи цени и т.п...
    За съжаление, ние-специалистите сме наясно с  несъответствията и непрекъснато алармираме ресорните отговорници за продоволствието с продукти и осигуряване на храненето - районните общини и Софийска голяма община, но нашите правомощия са нулеви. Можете Вие родителите да алармирате и да изисквате.
     Колкото до сборника - той е издържан научно и е едно съвременно ръководство за здравословно хранене на децата от 3 до 7 години.
 
Поздрави: Доц. Д. Байкова"

 
 Ето и това, което й писах преди малко :

"Доц. Д. Байкова,
Предварително се извинявам, че отново ви досаждам.
Благодаря Ви за бързия отговор!
Проблемът е, че не съм от София, и явно няма начин да се сдобия със сборника с рецепти.
Ще се обърна към РИОКОЗ, но на практика без доказателство не мога да претендирам за нищо. Затова Ви моля за едно последно нещо - отговорете ми дали в този сборник наистина е упоменато, че:
1. маслото може да се замества с маргарин;
2. колбасите могат да се дават само определен брой пъти през седмицата (например да присъствот в седмичното меню не повече от 2 или 3 дни);
3. сокът може да е без съдържание на плодове (имам предвид - да е от типа на концентрираните сокове или от т.нар "пунш"-ове .
 Наистина ще ми помогнете много ако ми отговорите!
                                                 
     С уважение : Соня Иванова "


Друг път пак ще се включа, че вече наистина трябва да ставам!

# 169
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Здравей Соня,
радвам се, че има още една майка, която се интересува от здравето на детето си и смята, че храненето играе важна роля за това. За съжаление не са много майките, които виждат проблем в маргарина, соковете, шоколада и колбасите. Лично аз съм много притеснена, защото детето ми тръгва на ясла, а там се предлагат всички тези неща, които в къщи не са позволени.
Ще се радвам да споделиш с нас отговора, който получиш.
Тази година се очаква издаването на нов рецептурник за деца от 3 до 7 години, както и рецептурник за деца до 3 години.
Съгласна съм, че с 1.30 лв на ден е трудно да осигуриш качествена храна за децата, но вярвам, че има родители, които биха платили повече. Трябва да се намери решение на този проблеми точно за това се борим в СНБМ.
Ще се радваме да станеш наш член и да се присъединиш към инициативите ни за здравословното хранене, а и други, които те вълнуват.

# 170
  • Мнения: 5 401
Здравей, Соня.   bouquet

Миналата година г-жа Фандъкова ни информира, че дневния разход за дете не е 1,30, а е 2 лв. Не съм сигурна обаче дали това се отнася само за Софийска община или за цяла България.  Peace

За съжаление не мога да се съглася с някои неща, които доц. Байкова ти е отговорила, а именно:

* Какво общо има ниското заплащане на работниците в кухнята с приготвянето на здравословно меню? Тук за мен има отношение техните знания към здравословното хранене; желанието им да изискват повече полезни храни; знания за начина, по който се съхраняват получената стока; знания за начина, по който се приготвя храната (масово продължават да пържат, осоляват и т.н.).

* "Фирмите-арендатори", които снабдяват ДГ са избрани с държавна поръчка и за съжаление в повечето ДГ определящия подход не е качество, а е цена, и то ниска, а не висока.

* Съдържанието на сборника може да е издържан научно заради лицата, които са го съставили, но именно от НЦООЗ (проф. Стефка Петрова и г-жа Дора Овчарова) признаха по време на организираната от СНБМ кръгла маса, че рецептите не са съставени от тях и постфактум са видяли несъответствия в тях. Затова в момента се изготвя нов рецептурник, който, уви, се бави твърде дълго...

Разполагам със сборника, но тъй като е собственост на СНБМ, не бих могла да ти го предоставя. Мога да ти направя справка спрямо въпросите, които си задала, но ще бъде след септември.

П.С. От кой град си?

# 171
  • Мнения: 438
 Пак съм аз!  Simple Smile
Днес прочетох отговора от доц. Байкова. Ето го и него:
 "Здравейте г-жо Иванова,
Относно Вашите конкретни въпроси:
1. Сборникът рецепти е "задължително ръководство за внедряване принципите на здравословното хранене", но не е нормативен документ - наредба, закон, постановление и пр.
2. Маргарините в храненето на децата се избягват, заради това че са източник на транс-мастни киселини. Меките маргарини за мазане имат значително по-ниски количества транс-мастни киселини, а даже, някои маргарини (след въвеждане на нови съвременни технологии на производство) съдържат под 1% такива транс-мастни киселини. Богати на транс-мастни киселини  (и съответно рискови за здравето на децата) са твърдите маргарини, използвани при производството на сухи пасти, десерти, вафли, чипсове,снаксове и др.
Въпреки това - рецептите в сборника са със слънчогледово олио и краве масло, а не с маргарини.
3.В сборника се препоръчва, колбасите да се ограничават  до два пъти  седмично.
4. В сборника са включени различни сокове на база плодове - сокове от пресни плодове и зеленчуци, стерилизирани компоти, нектари, цитронада (от лимонов сок, захар и вода), оранжада (от портокали, лимони, захар и вода).   Има препоръка (в обяснителната част на сборника),  "да се ограничава консумацията на безалкохолни напитки, съдържащи захар".  Термини като "пуншове" и пр. не се използват в детското хранене.
 
Надявам се, да съм Ви  била достатъчно информативна. "


 Това, което аз смятам да направя е да напиша жалба до РИОКОЗ (срещу проверяващите детските заведения инспектори) , но това ще стане след няколко дни. Ще видим оттам какво ще ми отговорят.

# 172
  • Мнения: 21
Здравейте, момичета, и от мен! Попълних анкетата ви на сайта на СНБМ и искам и аз да се включа в обсъждането на проблемите на храненето в детските градини и ясли. Наистина изпитвам истинско притеснение как ще изпратя дъщеря си на ясла през есента като съм наясно каква храна ще й предложат пак!!! Дори се замислям дали да не я преместя в частна градина - и то САМО заради храната...при положение, че тази, в която сме сега е до съседния блок...От месеци се чудя как да постъпя - въобще не ми е безразлично какво ще яде детето ми цял ден (досега тя предимно им отказваше почти всичко - неправо не знам кое е по-добрият вариант - да отказва да яде, или да яде тази храна?!?!!)

# 173
  • Мнения: 2 614
Здравейте, момичета, и от мен! Попълних анкетата ви на сайта на СНБМ и искам и аз да се включа в обсъждането на проблемите на храненето в детските градини и ясли. Наистина изпитвам истинско притеснение как ще изпратя дъщеря си на ясла през есента като съм наясно каква храна ще й предложат пак!!! Дори се замислям дали да не я преместя в частна градина - и то САМО заради храната...при положение, че тази, в която сме сега е до съседния блок...От месеци се чудя как да постъпя - въобще не ми е безразлично какво ще яде детето ми цял ден (досега тя предимно им отказваше почти всичко - неправо не знам кое е по-добрият вариант - да отказва да яде, или да яде тази храна?!?!!)

Ще се радваме на свежи идеи и едно рамо за тази немаловажна кауза!
НО за да учадстваш в работни групи и бъдещи кръгли маси е необходимо да си члена на СНБМ!  Peace
Ако желаеш, можеш да попълниш онлайн формата за членство http://snbm.org/index.php?p=4  Peace

# 174
  • Мнения: 3 066
Привет!Като майка загрижена за здравето на дъщеря си аз започнах да й готвя храната сама като заложих на режептурници и издания за здравословна бебешка и детска храна! Нещата които консумира са доста по-различни от тези на приятелите с които се събираме ,но тъй като е още малка 14 месеца ,нямаме дрязги относно това!Но момента на тръгване на градина ме плаши,защото колкото й да искам да опита новите неща,не бих искала да се храни предимно с тестени и запържени храни в които витаминния състав изцяло или частично липсва!
За съжаление и системата не помага като не позволява да си носи детето храна от дома,което трябва да има възможност да се промени!А децата които са вегетарианци?Моето не е,но аз бях 17 години и бих искала ако тя реши да стане или да се храни разумно,да има избор!
дано да се промени системата,защото сме на едно от водещите места по детсло затлъстяване в СВЕТА,а и спортните заниманиая на децата ни са под всякаква критика!!!!

# 175
  • Мнения: 1 119
Протести срещу новата наредба

http://news.ibox.bg/material/id_1201264334

# 176
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 519

И във вечерните новини на БТВ или Нова ТВ /не помня/ имаше обстоен репортаж.

# 177
  • Мнения: 1 119
В момента по БТВ дискутират Новата наредба

# 178
  • Мнения: 5 401
Проблясъци от Отчет на екип "Хранене" за деветмесечието на 2009 год.

Към настоящия момент екипът се състои от следните членове: Изабел Басмаджиян, координатор (Бръмбазела), Правда Здравкова (правда_z), Нели Господинова (sh0k0lad4e), Татяна Горанова (Татьяна) и Рада Стефанова (Не съм).

На 27 февруари 2009 г. екип «Хранене» изпрати официално писмо до проф. Стефка Петрова и н.с. І ст. Дора Овчарова с покана за среща, на която да се обсъдят: издаването на нов рецептурник за детските заведения; нормативните изисквания, определящи неговия статут; възможността за участие на СНБМ в дейностите, свързани с реализирането на Националния план за действие «Храни и хранене 2008-2010». Поради отсъствие на проф. Стефка Петрова, среща не бе осъществена. Редовен контакт и обмяна на сведения се поддържа чрез н.с. І ст. Дора Овчарова.

До настоящия момент екипът на е развил иницатива като продължение на кръглата маса от 2008 год. Получихме сведения от НЦООЗ, че новия рецептурник е почти готов и ще бъде част от Наредба, касаеща храненето на децата в детските градини (3-6 год.). НЦООЗ подготвя въпросната наредба, както и такава за млечните кухни.

През второто тримесечие на годината СНБМ получи подкрепа от НЦООЗ за осъществяване на проект, финансиран от Национален план за действие «Храни и хранене 2008-2010». СНБМ следва да получи частично финансиране за организирането на интерактвивни игри и по-точно, за закупуване на книжки от издателство «Фют».

Екип «Хранене» изготви «Въпросник», насочен към родителите на деца във възрастовата група 3-6 г., който има за цел да проучи хранителната култура в семейството и в детското заведение, нивото на информираност на родителите по въпросите на рационалното хранене. Анкетата може да се попълва онлайн от сайта на СНБМ и чрез печатните й версии, които се разпространяват из детските градини, мероприятия на СНБМ, членове на сдружението. Инициативата стартира в края на м. април и ще приключи в края на 2009 г.

В интернет пространството, анкетата бе отразена в следните източници:
Форум «Бг-Мамма», Форум «Часът на мама», Форум «Моето дете», Форум «За мама и мен», Форум «Моето бебе», Форум «Биберон», «За мама и мен», лични блогове, Плевенлайф, Фейсбук, в. «Бургас днес и утре», сп. «Кенгуру», сп. «Моете дете»,   фирма «Мария дизайн», Плейцентър «Приятели», Сдружение «Естествено»

До този момент са попълнени 1 085 онлайн анкети и около 100 бр. на хартиен носител. За целите на кампанията е необходимо събиране на още попълнени анкети.

На 9 юни Изабел Басмаджиян участва в предаването «Часът на мама», което се излъчи на 7 юли. Темата засягаше храненето на децата и специален акцент бе проучването на СНБМ. Също така, БНР излъчи интервю с Изабел Басмаджиян по повод на анкетата и цялостната информационна кампания за родители.

Тъй като разпространението на принципите на здравословното хранене бе изведено като приоритетна инициатива на сдружението, тазгодишните традиционни детски празници бяха посветени на тази тема.

Мотото на пролетния празник бе „Пролетна фантазия”, а тема за традиционния конкурс за детска рисунка – „Забавни истории с плодове и зелечуци”. Събитието бе проведено на 17 май т.г. отново в културен дом „Средец”. Празника премина в духа на весели игри и забавления за децата. Родителите попълваха анкети на място, като в края на програмата бе организирана томбола с награди, предоставени от спонсор. Гостите получиха книжки за здравословно хранене, изготвени от НЦООЗ към Национален план за действие «Храни и хранене 2008-2010» и други материали на СНБМ.

Темата за летния празник бе „Плодово-зеленчукови лудории за малки и големи”. Мероприятието се проведе на 13 септември т.г. на Лятната естрада в Борисовата градина. Водещи и организатори на игрите бяха парти-агенция. Всички деца получиха подаръци, а участниците в игрите - специални награди от спонсори. На информационната маса на СНБМ се раздаваха изданията на НЦООЗ за бременни жени и кърмачки, както и за храненето на деца във възрастовата група 3-6 год. Родителите, посетили празника, попълваха анкетата на екипа, като общия им брой е 58.

Официални гости на празника бяха г-н Любомир Гайдов, заместник министър на здравеопазването, проф. Стефка Петрова и н.с. І ст. Дора Овчарова от НЦООЗ. Получихме уверенията на г-жа Йорданка Фандъкова, че ще присъства на събитието, но в послествие тя бе възпрепятствана поради ангажименти.

В общото пространство на СНБМ към портала Бг-Мамма бе публикувана кампания на „Инициативен комитет на родителите, регистрирани в Бг-Мамма” (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=388221.0) във връзка с нездравословното хранене в училищата. Екип „Хранене” изготви писмо, в което изрази съпричастността си към проблема и желанието ни да променим условията, в които растат най-малките - бъдещите ученици. Получихме незадоволитен отговор от страна на МЗ, в който се споменава грижата за здравето на децата като приоритет на Министерството, но не споменава как се осъществява и реализира на практика тази загриженост.

В последствие „Инициативният комитет” бе регистриран като Асоциация „ДАР”. Теодора Пиралкова (Тео777) организира няколко последователни срещи с Маша Гаврилова от МЗ, г-н Даниел Вълчев (бивш министър на образованието), комисар Меглена Кунева. На работната среща в МОН, проведена на 30 юни, от страна на СНБМ присъстваха Правда Здравкова и Изабел Басмаджиян. От страна на държавните институции пристъстваха бившия министър на образованието Даниел Вълчев и неговия екип, както и комисар Меглена Кунева чрез скайп връзка. Считаме участието ни за успешно поради засиления медиен интерес към дейността на СНБМ и обещанията на комисар Кунева за участието ни в проекти към европейските фондове, свързани със здравословното хранене на децата. На срещата през м. септември т.г. представител на СНБМ бе Фани Тодорова.

В края на м. октомври и началото на м. ноември, екип «Хранене» ще организира поредица интерактивни игри в 10 детски градини в град София. Под формата на открит урок с родителите и участието на аниматори, с много подаръци и игри, ще предадем послание за здравословно хранене към децата, родителите и персонала на детските градини.

В най-кратък срок предстои екипът да обсъди плановете си за 2010 г., които да бъдат предложени за изпълнение към общата стратегия на СНБМ за следващата година. За дискусия ще бъдат предложени:

•   продължение на кампанията за интерактивните игри и евентуалното им организиране под формата на проект за образователен модул към детските заведения в страната;
•   проучване на рекламите на детски храни, енергийни напитки и т.н. и предприемане на подходяща по форма активност;
•   обобщаване на резултатите от анкетите и формиране на адекватна кампания;
•   организиране на подходящо събитие като продължение на кръглата маса от 2008 год – модули за рекламите, храненето, образователен модул с интерактивни игри и т.н.

За постигане целите на екипа и на сдружението, считаме за необходимо привличането на повече съмишленици.

# 179
  • Мнения: 1 119
Броиш ли и моите 50 анкети на хартиен?

Общи условия

Активация на акаунт