Пчеларство

  • 149 890
  • 731
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 34
Охо, тука станало весело, а мене да ме нема! Laughing
Свалих и аз магазините вече и наслагах "Варотом".  Свалените пити прибирам в един пчеларски шкаф, останал ми наследство от дядо ми. Много ми е удобен, защото има релсички, на които се закачват питите и освен това съм сигурна, че няма да влязат гризачи. Най-отдолу слагам орехова шума и лавандула /четох, че предпазва от молци/. Когато започнах да се занимавам с кошери, бях оставила питите в магазините, наредени един върху друг в една лятна кухня до къщата. Пролетта, когато дойде време да ги поставям и започнах да вадя питите - какво виждам - всички пити изядени от плъхове Mr. Green Ужас! Трябва да сте сигурни, че в помещението, където са питите, няма от тези гадини.
Аз също се подувам при ужилване и ме боли по три дни, но не се отказвам в никакъв случай. За всеки случай си вземете нещо противоалергично да си имате под ръка.

# 61
  • Мнения: 2 018
mimi_msm , не съм заделяла пити. Четох някъде, че се заделят за пролетта. Ако нямат достатъчно храна, докато излезе пашата им се дават. За това питах, ако вие заделяте такива, как ги предпазвате от мишки и разни такива. А аз смятам да подхранвам с питка с пудра захар, ако се наложи.
Първия път като ме ужили пчела, изобщо не боля, нооооо втория път беше ужасно. Пчелната отрова, до известна степен е полезна. Освен, че е лечебно средство против ревматизъм, чрез ужилване може и да се диагностицира самия ревматизъм. Ако ви боли и се надува, можете да бъдете спокойни:lol:. Четох го във в. Пчели.  И мен ме държи три дена и много сърби. Мисля, да си купя от домакинските ръкавици, от онея дебелите. Мисля да пробвам и с оцет, да видим, кое ще е по-ефикасно.  Wink

# 62
  • Мнения: 4 585
Чудех се кога пчелите успяват да кацнат без да усетя и да ужилят, докато един ден видях хубаво как става.
Беше горещо и смъкнах маската от горния край, срещу вятъра. Видях една пчела от три метра как се обърна по гръб, с жилото напред, изгуби пет десет сантиметра височина и се заби между веждите ми. Изобщо не кацат. Скоростта е толкова прилична, че жилят и през дочен панталон.
На другия ден едва виждах с едното око, а другото можех да отворя само с пръсти. По въпроса за гризачите, голям проблем са. Котки нещо не се задържат по пчелините. Смокът върши хубава работа в това отношение. Като санитар е добре пък да има таралеж, ядат изхвърляните от кошера болни и стари пчели и намаляват по този начин вероятността от развитие на болести. Но пък таралежът би изял смока, та така. От двете може да се избира едното.
Жиленето зависи от много фактори, повече жилят при ветровито време, когато слънцето ту се скрива, ту показва из зад облаци. Не съм забелязал ощета да помага. Много мразят дезодоранти и разни мирешещи тоалетни сапуни. Имаше един старец, на деветдесет и кусур години на пчелина си работеше по потник, като свиреше с уста нарона музика и твърдеше, че по музиката го познавали. По принцип по проклетите кошери са и по-работливи. Веднъж с един пчелар пихме ракия с тия питки от мед и пудра захар. Даже орехи слагахме в питката. Страхотен махмурлук. Три дни продължи, бях почнал да си мисля, че ще е завинаги.

# 63
  • Мнения: 1 163
Бо, ние пити не заделяме. И ние им правим питките като ги поставяме над питите и захарен сироп. А за домакинските ръкавици, жилят и през тях  Laughing Laughing Последният път като вадих ме мед и аз си взех, че немога да ходя с надути ръце на работа но ме жилна и през ръкавицата.

# 64
  • Мнения: 2 018
mimi_msm, ти ме отчая. В гумените ръкавици ми беше надеждата.  Laughing Тогава ще пробвам и с оцет и с ръкавици. Свекър ми ги бил псувал, като го ужилят. Последния път и на мен ми идеше да се разпсувам, ама се стърпях.  Joy

Вълчо, медовина правихте ли си? И мен ме жилна по челото, и аз я видях как летеше с жилото си към мен. Толкова бързо стана, че нямаше как да реагирам и да залегна в цветята.  Laughing

Знаете ли, какво прочетох наскоро. Когато им дойде време за роене и нали принуждават майката да снесе във роевите маточници. Когато маточниците узреят и роят започва да се приготвя, но случайно времето /примерно/ се разваля и съответно и роят не може да отлети. Но в същото време, майките от маточниците напират да се излюпят. Пчелите не им дават да излязат от маточника и ги хранят вътре в тях. Старата майка усеща присъствието на други майки и се стреми да стигне до тях и да ги убие. Но пчелите, не И позволяват. Старата майка издавала звук, нещо като "Тю, тю, тю..." и търсела път до младите майчета. От своя страна, неизлюпените майки издавали същия звук, но от вътре се чувало нещо като "ква, ква, ква..." и се стремяли да излязат от маточника, за да унищожат старата. Когато времето се подобри, роят със старата отлита и пчелите позволявали да се излюпи най-настоятелната млада майка. Съответно тя продължавала да търси другите маточници и да ги прегризе.

Уникални са!

# 65
  • Мнения: 4 585
Опитвали сме да пренесем маточник в напреднала фаза от единия край на пчелина до другия, за кошер, чиято майка е неафеле. Все пак става въпрос за пчелин от 360 кошера. И нося пашкулчето в дланите си и викам на бригадира, че нещо мърда, а той вика - споко, няма страшно. Когато отвори новия кошер да залепи там маточника и аз си отворих дланите, младата майка излетя. Докато я транспортираме, беше усетила, че нещо става, изгризала восъка и излязла в дланите ми. По онова време се продаваха майки, предполагам и сега се продават. За най-добри се смятаха сливенските, имаха печатче триъгълник на гърба, в едно дръвце с жлеб се транспортираха, отгоре с мрежичка.
Като стана въпрос за подхранване, тая пролет колегата ми подхранва със соево брашно.
Пчеларите, когато не харесват майката, й щракват с нокторезачка част от едното крило. Пчеличките, съответно също започват да не я харесват и я принождават да снесе маточници.
От маточниците се събира пчелно млечице, но е умряла работа. В момента китайците яко държат пазара, 90 процента от износа в света е от Китай. И клавиатурата ми е китайска, няма проценти.
Може да опиташ с елекричарски ръкавици, ако имаш познат електротехник, да ти даде бракувани. Те са доста по-дебели от медицинските.

Последна редакция: вт, 09 сеп 2008, 19:19 от Вълкът с дълъг ник

# 66
  • Мнения: 1 163
Така е Бо! Просто са уникални във всичко, най-вече във жиленето  Joy Joy Joy. Как боли само..........А това за майките е точно така, ние сме имали смяна на майка в кошера и като видим, че другите маточници са прегризани значи със сигурност една майка е излязла.
Вълчо е прав за маточниците, умряла работа да събираш пчелно млечице. Ние сме пробвали ама то е нищожно и в повечето случаи веднага си го изконсумираме. Иначе прашец събираме с прашецоуловители, много е интересно. После го сушим и го продаваме. Ами то вече идват студени дни и освен да прочетем някоя пчеларска книжка друго не ни остава.
Ние имаме много пчеларска литература но е доста стара. Бо кажи нещо ново ако си чела.

# 67
  • Мнения: 2 018
Вълк, какво значи неафеле? И как щяхте да залепите там маточника? За електричарските ръкавици - имам от къде да взема, но ще се въздържа.  Laughing Да ме жилят! Тъкмо ще съм спокойна, че няма на стари години да боледувам от ревматизъм.  Mr. Green

mimi и моите са стари. Само една сравнително нова имам - "Календарен справочник по пчеларство" на Любен Радоев от 1998г. Ама от нея почти нищо ново не съм научила.
Абе не знам вие, но аз много противоречия срещам в различните книги. Сега не мога да съм по-конкретна, но ще пиша, когато се сетя нещо. 

Последна редакция: ср, 10 сеп 2008, 10:07 от Бо_

# 68
  • Мнения: 4 585
Това са думички от Айтоско, невред, неафеле - абе нещо не е както трябва.
Не съм пил медовина и не знам как се прави. И не  съм виждал. Май съдържа алкохолец.
Веднъж си и грах да подреждам прашец и подредих 50 оттенъка на синьо - от почти чисто бяло, до почти черно. От люцерна.
Когато събират пчелно млечице, маточниците са на едни дървени рамчици от тънки летвички. Хората ги правят, като топват една заоблена пръчка в разтопен восък няколко пъти и след последния я допират о летвичката и издърпват пръчката. Получава се нещо като шапчица на церов жълъд.
Та предполагам бригадира е имал намерение да нагрее на някоя рамка с кибрит леко восъка и там да залепи маточника.
Новите книги понякога са много пъти преписвани стари.

# 69
  • Мнения: 2 018
Не съм много сигурна, но медовина се прави от ферментирал мед. Нямам време да търся в нет-а сега. Питах те по повод махмурлука за който писа. Викам си, може да знаеш нещо и за медовината.  Wink

Забравих да питам за тези прашецоуловители. Мими, разкажи нещо по-подробно за тях.

# 70
  • Мнения: 1 163
Бо, прашецоуловителите се продават в пчеларските магазини. Сега обаче баща ми си е направил наше производство на прашецоуловители. Да ти го обясня по просто : самия прашецоуловител е като едно чекмедже на него има пластинка с дупка колкото да се мушне пчеличката. Като се провре през нея издърпва единия крак и после другия от това издърпване прашеца пада в това чекмедже, което има и мрежичка. Това се слага отпред на кошера още при влизането на пчелата да остави там прашеца и така се събира. Прашеца обаче е влажен след като го съберем го сушим в сушилня. Незнам дали го обясних както трябва и дали ти стана ясно. Като си отида на село ще му направя снимка и ще ти изпратя на лични. Незнам ти откъде си? Аз съм от Варна така че ако си наблизо по-нататък може да си направим среща да ти покажа нашия пчелин и да научиш повече подробности от баща ми /той чете повече от мене и е доста напред с материала докато аз тепърва се уча от него/. А прашеца е много полезен, даваме на малката прашец със мед всяка сутрин за засилване на имунитета.

# 71
  • Мнения: 1 163
Забравих да кажа, че също така събираме и прополис. Може би знаете, че се разстваря в спирт и няколко капки от прополиса на ден също са голям елексир за здравето  Laughing Laughing

# 72
  • Мнения: 2 018
Ами и аз съм от Варна  Hug.
Я кажи пропорциите за прополис и спирт и колко време стои, на каква температура. И аз събрах няколко топчици, колкото орех. Мислех да давам и на малкия. Сега ги държа във фризера.
Прашец тази година явно няма да съберем, но догодина /живот и здраве/ ще се пробваме.

Ще ми бъде приятно да се запознаем.  Peace

# 73
  • Мнения: 4 585
Прополисът се разтваря трудно, процентното отношение може да бъде всякакво. На едно такова топче 200-300гр спирт е добре. Спирт се продава в аптеките в опаковки по 100гр. Предварително изстуди прополиса, след това  го настържи и го прибави в спирта. постоянно се утаява. Блъскане на шишето преди употреба му е майката. При нас прашецоуловителя беше тънка плочка от гетинакс с дупчици на нея. От всяка дупчица започват 6 чертички къси, така, както децата рисуват слънцето. Тая пластина се поставя вертикална на входа. Пчеличките минават с прирани крила през дупката, а крачката им - през чертичката и прашеца се изважда под формата на мънисто - цилиндърче с отворче, където е било крачето. Прашецът пада през мрежичка в съндъче. Пчелите не могат да минат през мрежичката при прашеца. Прашец не може да се взема цял ден, ще огладнеят. Това го правехме сутрин, и след час два - тръгваме да ги прибираме.

Последна редакция: ср, 10 сеп 2008, 15:14 от Вълкът с дълъг ник

# 74
  • Мнения: 34
Здравейте! Laughing
Всяка година в края на лятото се забавлявам, като гледам как изгонват търтеите! Mr. Green
Две-три пчелички бутат един търтей, а той отчаяно се съпротивлява.
Наистина са уникални - усещат, че идва зима и храната намалява и се отървават от тях.
Бо, гумените домакински ръкавици са много неподходящи за работа. Не само, че те жилят през тях, но и като работиш се залепват от прополиса за рамките и се започва едно дърпане, докато се скъсат. Пробвах и с кожени, но кожата много ги дразни и се забиват в нея по няколко наведнъж. От опит се убедих, че с ръкавици или без, все тая - все ще те ужилят, ако искат. Wink
За прополисът - едно топче, колкото орех, го разтварям в 100 мл чист спирт. Много помага - когато усетиш, че ще те гътне някой вирус, 20 капки във водичка или мляко, но в чашка за еднократна употреба, защото няма измиване после.

Общи условия

Активация на акаунт