Пчеларство

  • 149 848
  • 731
  •   2
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 018
PeterPan и мен малко ме е страх от пчели, ама като си екипиран добре, няма проблеми. Пък и ужилването не е толкова страшно.  Mr. Green

Срам, не срам ще ви разкажа, какво сътворихме снощи /ама опитните пчелари - Marissan, да не ми се смеят  Embarassed/. Центрофугирахме питите преди около седмица и ги върнахме веднага да ги облизват. Всичко добре, ама като нямахме време да отидем да ги приберем по-рано и снощи, като отворихме кошера - те пак ги наплюли с мед. Та дори и запечатани килийки имаше. Изкарахме магазините и какво, какво да правим... наредихме питите отново в магазините. Слижихме ги един върху друг /2 броя/ и ги оставихме на другия край на двора. Няма да ви кажа, какво нещо се събра около тях. Мисля, че сгрешихме, но вече беше късно да ги приберем - събраха се ужасно много пчели, а и не можехме да изчакаме да се стъмни /бяхме с малкия и бързахме да се върнем във Варна/. И така, не знам какво може да се случи /по-скоро не искам и да си мисля за това/.
Свекърва ми каза - утре ще ходя по гости Laughing, викам И - тъкмо да си починеш. Мъжа ми и казва - затваряй се вкъщи и да чукат и блъскат по вратата - теб те няма  Joy.
И така... Rolling Eyes Трябва да И се обадя да е питам как са и да отидем довечера да приберем магазините.

Ще направя проба с меда и ще пиша. Това за незапечатани килийки - не бях го чувала. Май няма да се окаже такъв. Само едно уточнение: 1 част мед, 1 част вода и 5 части спирт или 1 част вода+мед и 5 части спирт?

# 46
  • Мнения: 34
Бо, в никакъв случай няма да ти се смея, но това, което сте направили, е много опасно. Сега вече няма паша и пчелите се нахвърлят на всяка капка мед. Така може да се предизвика кражба, при която взаимно се нападат и унищожават. НИКОГА не оставяй пити с мед извън кошера на открито, особено през пролетта и есента. Кажи на свекърва си веднага  да завие магазините с нещо, докато отидете да ги приберете.
Искам да ви кажа, че страха от ужилването се преодолява. И много е важно да не се страхувате, защото пчелите го усещат. Е, и да те хапне понякога, не е толкава страшно. Grinning Ми, то животинчито, как да се защити  - бъркаме му в къщата, вземаме му храната, притиснем го понякога и то така се отбранява. На мен лично ми е жал, когато притисна някоя пчела и я смачкам Sad.
За спиртната проба е 1:1:5  - мед, вода и спирт.
Бо, пиши какво е станало.

# 47
  • Мнения: 2 018
Да ти кажа, свекърва ми я е страх и няма да припари до тях и да ги завие. Магазините са на другия край на двора. На около 20 метра от кошерите. Мислиш ли, че може да се окрадат взаимно?
Сега И се обадих и тя каза, че са понамалели около магазините и била по-спокойна. Няма какво да направим до довечера.  Tired

# 48
  • Мнения: 134
Бо, свекърва ти не може ли да " вербува " някой по-смел съсед или съседка да ги завие?

Имахме един познат който гледаше пчели та той ни казваше - Страх ме е докато ме ужили първата после хич не ми пука  Simple Smile

# 49
  • Мнения: 2 018
Ама то и да ги завият не знам какъв ще е резултата. Магазините са отворени и от долу и от горе. В тях има около един кошер пчели. Трябва да се изтръскат и да се приберат. Снощи, като ги наблюдавах, май си бяха само нашите пчели. Не че си ги познавам, но си отлитаха до нашите кошери и се връщаха на магазините. Свекърва ми каза, че не знае наблизо да има други пчелари.

Вижте сега и да стане нещо лошо, аз без пчели няма да остана. Пак ще си купя и ще си ги гледам. Тогава поне ще знам, да не правя така.  Laughing

# 50
  • Мнения: 502
  Привет пчеларки! Четох за мановия мед. Вие какво знаете за него,полезен ли е? В един руски сайт пише,че не е полезен,даже не бива да се яде. В други сайтове пък пишело,че е много ценен и полезен...Ето откъс от руската статия:

               Встречается также падевый мед. Пчелы вырабатывают его не из нектара цветов, а из продуктов животного и растительного происхождения, когда наблюдается нехватка цветущих растений. Сырьем для падевого меда могут являться выделения травяных тлей, листоблошек и других насекомых, а также медвяная роса — сладкие выделения растений. Падевый мед растительного происхождения подразделяется, в свою очередь, на лиственный и хвойный.

Падевый мед отличается своеобразным вкусом и запахом. В сотах он имеет обычно зеленоватый оттенок, хотя различные виды падевого меда могут весьма отличаться по цвету. Неопытному человеку определить падевый мед или его примесь трудно. Мы рекомендуем прибегнуть к следующему способу. Приготовить раствор меда в дистиллированной воде в соотношении 1:1. К 4 частям раствора добавить б частей чистого 96° спирта. Если раствор помутнеет или появятся хлопья — значит, в меде присутствует падь.

Падевый мед, хотя и натуральный, но малоценный. В лечебных целях применять его не рекомендуется. Хотя в последние годы некоторые зарубежные специалисты обнаружили склонность считать именно падевый мед одним из самых целебных продуктов пчеловодства.

 От тук

# 51
  • Мнения: 2 018
Копирам си думите от една друга тема, в която писах преди време.

Манов мед

Това е медът, който пчелите правят от мана – сладък сок отделящ се от някои растения или от екскретите на някои насекоми.

“Маната се отделя от проводящите тъкани листата и прилистниците на растенията при специфични климатични условия. Отделянето става и чрез някои видове насекоми, главно листни въшки, които паразитират върху листата и младите леторасли на растенията. Тези насекоми се хранят със сладкия сок, който изсмукват от растенията. Установено е, че там, където са направени пробиви за смучене на сок, дълго време след това продължава да изтича сладка течност. Освен това храносмилателната система на тези видове насекоми е специално устроена, поради което не всичкият погълнат от тях сок преминава през стомаха. Хранопроводът им прераства в анусна тръба, която образува т. нар. филтърна камера. Тя дава възможност излишните захари да преминават направо през аналния отвор навън, а белтъците и другите хранителни съставки, необходими за храненето на паразита, се задържат от филтърната камера и попадат в стомаха, където се усвояват.
Някои автори смятат, че сладникавата течност, отделяна листата, не бива да се отнася към маната, а да се нарича медена роса  или  извънцветен  нектар.
По химичен състав маната значително се различава от цветния нектар. Съществуват различия и в химичните, физичните н биологичните свойства на мановия и нектарния мед.
Прясно отделената мана е бистра и прозрачна течност, която след известно време потъмнява. При по-продължително съхранение цветът й става почти черен. Изменението на цвета зависи от вида на растенията и насекомите-отделители, от развиващата се в нея микрофлора, от времето на събирането и др.
По своя химичен състав маната се отличава от цветния нектар. Тя съдържа средно 60% вода. Съществена част са захарите, от които най-много са захарозата, глюкозата и фруктозата. Маната е по-богата с високомолекулни захари, като трехалоза, рафиноза и особено мелицитоза, която е типична за нея и благоприятствува кристализирането. Особено много в нея са декстрините. В мановия мед те са около 4—6 пъти повече, отколкото в нектарния и действуват обратно на мелицитозата — предотвратяват кристализирането. С това се обяснява трудното кристализиране на мановия мед въпреки по-голямата му гъстота. Пчелите усвояват декстрините, понеже отделят ензими, които ги разграждат на по-прости захари.
Изследванията на редица автори показват, че в мановия мед се съдържат голям брой свободни аминокиселини, по-важни от които са аспарагинова киселина, аланин, аргинин, цистин, глицин, глутаминова киселина, хистидин, лизин, метионин и др.
Най-съществената разлика между мановия и нектарния мед е в съдържанието на минерални вещества. В мановия мед те са от 5 до 9 пъти повече.
В меда са установени някои органични киселини —ябълчна, млечна, оксалова, лимонена, винена и др. Те произхождат от нектара, маната и от жлезите на пчелите, които извършват преработването им. рН на меда е около 3,78.
/тук е таблицата, която няма как да сканирам в поста си и после ми липсва цяла страница от книгата  /
Мановият мед не бива да се оставя за храна на пчелите по време на зимуването им, поради това, че може да причини диария или смърт на пчелите (вж. Манова токсикоза). Смята се, че причина за това са съдържащите се в него по-големи количества минерални вещества. Такъв мед може да се използува за раннопролетно подхранване на гладни пчелни семейства или за консумация от хората, за които не е вреден. Препоръчва се използуването му от страдащи от анемия, за поддържане и повишаване защитните сили на организма. В някои страни той се цени по-високо от нектарния и има по-висока изкупна и продажна цена от него.
В отделни райони може да се получи смесен мед, в който да преобладава нектарът или маната. Това се случва в райони, бедни на медоносна растителност, поради което през отделни периоди пчелите събират едновременно нектар и мана. При прашецов анализ в него има малко прашинкови зърна, а при изследване показва наличие на мана. Такъв мед обикновено има по-тъмен цвят, по-слаб аромат и кристализира в дребни кристали. Може да се използува за храна и лекарство.”

ПРАКТИЧЕСКО ПЧЕЛАРСТВО - С.Недялков Б.Бижев

А ето и нещо интересно: За събирането на 1 кг. мед е необходимо една пчела да направи около 150 000 излитания, или 1000 пчели да работят 15 дни. Пчелите, събрали този мед, трябва да изминат общо разстояние, което е около 10 пъти по-голямо от обиколката на земята. 


А това е от интернет: Вкусът на всички видове мед е сладък, а кестеновият, тютюневият и някои видове манов мед имат горчив вкус. Ароматът и вкусът могат да се променят след нагряване.

# 52
# 53
  • На село
  • Мнения: 873
Здравейте, пчеларки! От няколко седмици тайничко ви чета и най-после се включвам в темичката. С дядо ми решихме да си купим кошер преди близо една година. През пролетта (май) се сдобихме с един кошер, купихме го от един негов приятел. Прадядо ми е гледал пчели и дядо ми поназнайва това-онова. Имаме си един много услужлив съсед-пчелар, който ни помага с прегледите на пчелите, ваденето на меда, всякакви съвети и препоръки. В средата на юли извадихме първия мед и махнахме магазините, чета, че вие доста по-късно ги махате, но пашата от края на юли доста намаля в нашия район заради сушата, а все пак пчелите трябва да си съберат нещо и за зимата. Преди седмица се сдобихме с още един кошер и още един рояк, за който си имаме празно кошерище. Дядо и съпругът ми са ги закарали до село - на 50 км от София. Много екстремно преживяване е било - около 10ина пчели са излезли по някакъв начин и са започнали да обикалят из колата, дядо са го ужилили няколко. С помощта на нашия съсед ги прегледахме, рояка го прехвърлихме в кошера - майките са младички и семействата изглеждат добри. Четох, че не е най-подходящия момент да се взимат нови семейства в края на лятото, но се надявам да нямаме проблеми и да ги запазим зимата.

Вчера ни се случи нещо подобно на това, което се е случило на Бо с оставените на открито пити. Новият кошер беше пълен с магазини, полупълни с мед. Извадихме ги в преносимо сандъче с намерение да ги използваме за подхранване така, както си е меда в питите, без да го центрофугираме. Аз, вместо да прибера сандъчето вкъщи, с целия си акъл да взема да го оставя под терасата навън. Вчера сутринта нямаше пчели около него, но на обяд положението вече беше страшно. Една миниатюрна дупчица си намерили и нападнали питите в сандъчето. Опитах да ги разгоня с маркуча - никакъв ефект. Отворих сандъчето, а вътре огромно гъмжило по питите. И така цял ден. Към 9 часа вечерта пчелите започнаха да се прибират, а аз една по една изтръсквах питите - успях да ги прибера без поражения. Голяма част от меда беше отнесен, но ще ми е обица на ухото друг път.

С удоволствие и с голям интерес ви чета! (Доста по-напред сте от мен с "материала", което много ме радва!)

# 54
  • Мнения: 2 018
Маринова , добре дошла в редиците на жените пчеларки  Laughing.
Я, да те питам - от къде тоя рояк по това време на годината?
Аз пък до сега не съм видяла майка  Sad и не знам, как ще я определя дали е млада или стара.  newsm78 Някой ми каза - като има пило, да не търся майка. Всичко било наред. Сигурно е така, но ми се ще все пак да зърна, как са я наобиколили свитата и И дават храна.  Blush Все ще стане някога.
Относно магазините - не мисля, че е проблем и по това време да се махнат, не заради руго, а както каза Marissan, те събират първо в долните пити и ако там е пълно, тогава качват в магазините. Пък и в плодника трябва да имат място за пило - по това време на годината. Дори знам, че може да се центруфугират пити от плодника /леко потъмнели - майката есента предпочита да снася в такива пити. А те са по-тъмни от това, че вече е имало пило в тях и се е излюпило/ и се слагат в средата на гнездото. Не напълно центрофугирани - трябва да има малко мед.

По моя случай - споко дружина, всичко е наред  Laughing. Вчера, само в началото на деня е имало стълкновение на пчели около магазините. После са се поразотишли. Като ми каза това свекърва ми по тел-а и решихме да не ходим.  Днес обаче няма да пропуснем, че да не вземе да завали някой дъжд. Явно сме ги сложили далеч от кошерите и за това няма поражения. Всичко около кошерите било наред, охранявали си входовете... И така... Важното е, че са си изпълнили задачата, да ги оближат. Blush

Допълвам - направих теста със спирта и меда - не е манов. Пък и свекърва ми ми каза, че винаги меда накарая на лятото бил такъв и са си презимували нормано. Може би е от слънчогледа, този цвят. Може и да го снимам и покажа - и първия и този тъмния.

# 55
  • Мнения: 4 585

В нашту селу е цъфнал живият плет, имаше страхотен облет. Пчеличките събират прашец.
Ако кошерът е под дърво, то плодовете му да са дребни, и да цъфти рано. Например дрян, рана череша. Да им осигури паша, когато няма много цъфнали растения.
А да са дребни плодовете, защото представете си да отворите кошер , и да тупне някоя узряла кайсия вътре. Как е, а?

# 56
  • Мнения: 1 163
Приемате ли нови в групата? Баща ми е пчелар от близо 20 години. Вече имаме над 80 кошера и доста се включвам да му помагам в отглеждането на пчелите. Ще се радвам да чета за някой новости и въобще да си споделяме пчеларски истории.
Ех невярвах, че тука има такава тема направо се упулих като прочетох.
Ами успех на всички. Надявам се да ставаме все повече и повече.  Hug Hug Hug Hug

# 57
  • Мнения: 2 018
Добре дошли на новите в темата ни   Peace
Вълчо, ще те "зарибим" ли и теб?  Mr. Green От какво растение е този жив плет? Явно е имало дъжд, за да цъфти?
mimi_msm , 80 кошера - явно баща ти е професионалист.   bouquet

И така, прибрахме си магазините. Мисля си само, че едва ли са ги полирали с прополис, защото не са били в кошера. Надявам се, това да не се отрази на питите през зимата. Свекито каза, че есента, със свекър ми са нареждали един върху друг магазините с изсъхнали орехови листа между тях и вестник. Та, това направихме и сега. Вие, как си прибирате питите и какво правите да ги предпазите от молеца, мишки... ? А, ако сте отделили пита с мед, която да дадете по-късно на семейството, как я предпазвате и нея от вредители... ?

# 58
  • Мнения: 4 585

По нашия край жив плет думаме на точно определено растение. Лесно се захваща, отвъждането обаче е невъзможно. Цветчетата са розови, с диаметър 10-15мм, а тръбичката отзад е около 5-10мм. Прилича на единичното цветче на люляк. Сушата не му прече да цъфти, когато му дойде времето.. Като разбера за кое растение става въпрос, ще пиша. Става висок до 2-2.5м клончетата тръгват настрани и надолу. Тук от двете страни на улицата, но не е цъфнал. Никога не съм имал собствен кошер, но съм чиракувал на кооперативен пчелин като ученик. За съжаление, само съм си гледал работата, без да полагам усилие да крада или уча занаят.
Не съм алергичен, но се подувам страшно, и това в продължение на цяло лято не отминава. Докато при другите хора, които работеха там, ставаше едно зачервено петънце, колкото лещено зърно.

# 59
  • Мнения: 1 163
Бо, и ние ги прибираме питите така. Между питите и отгоре слагаме листа от орехи. Нашите кошери са многокорпосни така, че зимата ги стесняваме и прибираме питите в отделно помещение. Баща ми има специална стая направена с етажерки и там ги нареждаме. После както всяка година от молеца не се спасяваме и даваме брак от питите. Мисля си тая година да му предложа да си накупим от тия лепенки за храната, където се лепят молци на тях може да има полза. Обгаря празните кошери и ги прибираме за догодина.
Пити с мед не заделяме. Оставя им баща ми в кошера за зимата и храним с питки и захарен сироп през зимата.
Ти защо ще им заделяш пити? И кога ще ги отваряш да им слагаш? Знам само, че ако има стар мед по питите го драскаме с вилицата за разпечатване ако е запечатан да могат да го обират. Ами това е в общи линии при нас.
И ние се подготвяме за зимата но има още малко мед за вадене. Тая година много меддддддддддддддд.  Hug Hug Hug Hug
Вълчо и аз се надувам като балон. Но след като ме нажилят над 10 бр. ми спира надуването. Въпрос на привикване но и зависи къде точно ще те ужили.

Общи условия

Активация на акаунт