Пчеларство

  • 149 851
  • 731
  •   1
Отговори
# 30
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Записвам се да ви следя, много ми е интересно Simple Smile. Дядо ми беше пчелар, работеше дълги години на държавен пчелин, имаше и свои кошери. Жалко, че не обръщах внимание на това занимание, докато беше жив. И аз имам желание за кошер, предстои да живеем в къща, но двора не е голям, май ще чакам друго време ConfusedНай-интересно ми беше ловенето на рой. Семействата с две майки се делят и ловихме рой с тръвна, натъркана с маточина. Simple Smile През зимата дядо натрупваше върху кошерите слама и ги завиваше с черги.

# 31
  • Мнения: 2 018
ljuboznatelna, добре дошла!  Peace

Marissan , дано другата година изкараме повече мед! Тази година почти само от единия изкарахме около 30-40 кг. От другите почти нищо.

Сега за подхранването - намерих материала. Права бях, че е от Пчеларство на Бижо Бижев и П. Ненчев. Ще ви го напиша малко по-подробно. Все може да е от полза за някого.  Rolling Eyes

Пчелните семейства се подхранват  различно време и с различна цел, но най-често за попълване на хранителни запаси през есента или в началото на пролетта.
При подхранване за попълване на запасите, храната се дава на по-големи порции - от 1,5кг до 2 кг. на пчелно семейство в зависимост от силата му. На по-слабите семейства се дават по-малки количества, на по-силните - по-големи. През пролетта във всяко С /семейство/ трябва да има 5-6 кг. мед, а през есента - 12-15 кг. В ранна пролет и през есента сиропът се дава по-концентриран /захар вода 2:1/, а през пролетта и в края на лятото 1:1.
Сиропът се приготвя: като заври водата, се изсипва захарта. Ври не повече от 10 минути с разбъркване. Снема се от котлона изстива до 28-30 градуса и може да се даде на С в хранилките.
Тук пише, че може и да се изсипе направо в питите /предполагам за да не се изхабяват напразно пчелите/  Rolling Eyes
Трябва да се внимава и как се дава сиропа - да не капе или разлива около кошера, за да не се предизвика кражба. Най-добре е да се подхранват вечер и ако се допусне разливане, да се измие.
За попълване на хранителните запаси, може и да се дава мед. Ако е центрофугиран и кристализирал се загрява на водна баня с температура на водата 42-45 градуса. Разрежда се с вода /около 100-150 см3 на 1 кг мед/ и се дава както сиропа.
Зимното подхранване: 1 част течен мед и 3-4 части пудра захар. Прави се полутвърдо тесто. Взима се около 0,5 кг. от него и се разтила на дебелина 1 см. върху марля или надупчена хартия. При тих и слънчев ден се поставя над пчелното кълбо така, че марлята или хартията да са между пчелите и питката.
Подбудителното подхранване - с него се цели да се подбуди и да се поддържа инстинктът на пчелите за по-усилено хранене на пчелната майка. Когато преработват дадената храна, пчелите се възбуждат и започват да я /майката/ хранят усилено. Майката от своя страна реагира, като увеличава брояна снесените яйца. Площите с пило, бързо нараства.
Разликата между това подхранване и първото е че се извършва всеки ден или през ден, в продължение на 20-30 дни. Сиропът се дава в малки количества /200-300 мл/ на ден. По-рядък е 1:2 в полза на водата.
Белтъчно-витаминни храни - с него се цели да се компенсира липсата на прашец. Прясно мляко, яйчен жълтък... /тук няма да ви пиша подробности/
Стигнах и до дресирането  Laughing
Захарен сироп се използва и при дресиране на пчелите. Ароматизира се, като предварително в него се накисва цвят от цъфтяща култура, към която желаете да насочите пчелите. Цветът трябва да остане в сиропа поне 6 часа. След това сиропът се прецежда и се дава по 100мл. сутрин рано, преди да започне летежът на пчелите. Когато преработват този сироп, у пчелите се създава условен рефлекс, т.е. временна връзка между аромата на сиропа и инстинкта за търсене на храна. Излитайки навън, пчелите търсят "богатия" източник на храна по аромата, получен от сиропа.

Дано ви е било интересно и полезно!  Peace

# 32
  • Мнения: 315
страхотно!
много ми е интересно!
нямам пчели, а много бих искала да се занимавам.
интересува ме има ли някакви изисквания за мястото на кошерите.
дворът ми на село е около 500 кв.м.-става ли в единия край да сложа кошери?
откъде се купува оборудване и какво е нужно на първо време?
може ли да се стартира с един кошер?
въобще, дайте първи стъпки в пчеларството, ама на достъпен език/като за първокласници/ Wink
желая ви здраве, успехи и високи добиви Laughing

# 33
  • Мнения: 2 018
milsim1 , мисля, че имаше изискване, кошерите да са разположени на 4 метра от оградата със съседа. Щом двора ви е 500 метра, то проблем не виждам да имате.   Simple Smile
Относно инвентара - аз имах останал от свекър ми, но мисля че има фирми, които произвеждат кошери /примерно/. Също така има и пчеларски магазини в по-големите градове. От там можеш да си набавиш необходимото. Peace
Разбира се, може да започнеш и с един кошер.

Първата ти стъпка в пчеларството, може да бъде, да си набавиш някоя и друга книжка. Трябва да се знаят основни неща за пчелите. От там нататък, зависи от желанието ти.

Така като си мисля, какво ти трябва за начало: кошер, магазини, повдигач, дрехи, четка за пчелите, центрофуга.
Това се сещам, като за начало. Другите да ме допълнят, ако изпускам нещо.  newsm78

# 34
  • Мнения: 34
Дворът ти е предостатъчен не за един , а за няколко кошера. Моят е по-малък, но за сега нямам проблеми. В дъното на двора съм ги подредила в редица и не пречат на никой.
Относно инвентара: задължително ти трябва пушалка със съответното гориво, преносно сандъче, уреди за монтиране на восъчните основи и на по-късен етап /когато започнеш за вадиш мед/ - уреди за разпечатване - нож и вилица.
Задължително трябва да имаш работно облекло - по възможност в светъл цвят и було за главата. Може и ръкавици на първо време, докато свикнеш.
Мисля, че ако имаш кошер и четеш ще ти е по-ясно, защото прочетеното ще го виждаш на практика. Иначе не знаеш за какво става дума.
Бо, за лентичките: в дупчицата се промушва клечка за зъби или кибритена/отчупваш барутчето/, и така закрепваш краищата между две съседни пити - 3-4 и 7-8 междурамие.

# 35
  • Мнения: 2 018
Добре де, мисля си сега за тези тръвни. Как се е вадил мед от там, не се ли е унищожавало семеиството или пчелите са били прехвърляни в други тръвни?

Marissan е права. По-лесно е когато имаш кошер и четеш.  Peace

Последния мед, който изкарахме беше по-тъмен. Не съм сигурна, но не ми се струва да е манов. Чела съм, че мановия мед има странен вкус. Може и да е смесен. Дали и в питите за зимуване няма да имат такъв мед? Marissan, какво мислиш? Само не ми казвай, че е манов Laughing, че нямам резервни пити с мед!

# 36
  • Мнения: 34
Бо, в питите, които са в плодника и на тях ще зимуват пчелите, медът е събиран още в  началото на лятото. Докато не напълнят тези пити, не събират в магазинните. Така че този мед не е последният, а първият събран. Моят последен също  е по-тъмен. От къде ще го вземат този манов мед? И колко е тъмен? Сигурно знаеш, че мановият мед е почти черен. Не се шашкай излишно. Laughing
А за тръвните - варварски са ги унищожавали чрез удавяне на пчелите и след това са мачкали питите и са ги слагали в торби да се изцеди меда.  Mr. Green

# 37
  • Мнения: 2 018
Marissan, имаш едно черепене от мен!  Wine Glass  Laughing

Тъмен е като... тъмен чай. Не знам как да го обясня по друг начин. И аз си мислех, че няма от къде да го направят манов /май само в планините има - правилно ли си спомням?/.
А знаеш ли колко грама мед изяжда на ден едно средно семейство - лятото? Какво ядат цяло лято, щом тези запаси са от началото му?
Marissan, може и да си казала, ама забравих  Embarassed и не ми се връща назад в темата- къде са твоите кошери?

Ей, другите къде се загубихте?  Ще ви пишем самоотлъчка Laughing

# 38
  • Мнения: 337
Благодаря ви за съветите, значи на пролет живот и здраве ще си купя едно семейство и ще влезна в редиците на активните пчеларки  Mr. Green
Бо, скоро в друга връзка четох разни работи за мановият мед и всъщност е напълно възможно да ви е такъв меда- не е само в планините, а и тъмнотата му може да варира. Има много видове манов мед, предполагам знаете, но това е мед, който се получава от мана- соковете, които отделят различни растения или екстретите на някои насекоми- може да бъде от иглолистни или широколистни дървета или други растения, в най-  общи линии има растителна и животинска мана.
Ето тук една интересна и подробна статия за мановият мед и за маната въобще Simple Smile
http://agrosaveti.com/bee-keeping/bee-articles/417-mana-maov-med.html

# 39
  • Мнения: 34
Не вярвам да е манов, но ако много се съмняваш Бо, можеш да си направиш тест.  Wink Ако те интересува, ще ти кажа как се прави тест за установяване на манов мед.
Кошерите ме са на 20 км от Враца, т.е. в Северозападна България. Основната паша при нас е липа и слънчоглед. Виждам, че ти си от Варна. При вас каква е пашата?
Мисля, че като са напълнили питите в плодника и са ги запечатали, не ги разпечатват през лятото, за да ядат меда от тях, защото тогава има паша , а си ги пазят за през зимата и пролетта, когато няма от къде другаде. За една година едно семейство консумира около 90-100 кг мед. Shocked

# 40
  • Мнения: 2 018
Я, кажи за този тест. Може да го пробвам.
Аз съм от Варна, но кошерите са в Балчик - при свекърва ми. Тя не смее да ги доближава, та затова започнахме ние. В горния край на Балчик - там има преди всичко слънчоглед. Може да има и друго, ама като не съм обръщала особено внимание до сега  Laughing

Ако са им необходими 100 кг мед за цяла година. Като знаем, че ги зазимяваме на 18-20 кг мед / около 5 -месеца/, за лятото остават 7 месеца - 80 кг мед. Значи около 11 кг на месец. Остават около 366 грама на ден. Това са някакви груби сметки, разбира се  Wink.
Четох някъде, че им трябва около 300 гр мед на ден - лятото. /горе-долу и аз толкоз ги изкарах  Laughing/ Докато го инвертират нектара, нали трябва да си хапват нещо? Предполагам е мед, който е направен преди това. Не знам. Разсъждавам си, но не съм сигурна дали в правилната посока.   newsm78
Не, че ще им махам питите. Нямам с какво да ги заменя. Пък и миналата година, като никой не им обърна внимание, как оживяха. Ше стискам палци и тази година.

Допълвам си поста: За колко дни облизват питите от магазина, след като са ги центруфугирани? 1-2-5- повече?

Последна редакция: нд, 31 авг 2008, 17:15 от Бо_

# 41
  • Мнения: 337
Момичета, от вчера обмислям в коя част на двора бих могла да си сложа единият кошер пролетта, та ми дойде наум да питам- има ли значение в каква посока ще е обърнат, дали ще е на слънце, или на сянка... а под дърво... newsm78

# 42
  • Мнения: 2 018
И мен ме интересува накъде е най-добре да бъдат обърнати /не, че имам избор/. Нашите са юго-източно разположени. Повече на юг, отколкото на изток.

Чувала съм - на изток. Но това не е задължително, нали?
А сутрин е хубаво да ги огрее слънцето, а следобед да са под сянка.

Ние имаме една асма, почти над тях. Сутринта са огрети от слънцето, а по обед вече са под пъстра сянка на асмата.

# 43
  • Мнения: 34
Привет! Hug
Бо, твоите кошери са на идеалното място. Моите са на юго-запад, но нямам избор. Най-добре е да са на шарена сянка. Центрофугираните пити ги "облизват" за 1-2 дни, но внимавай кога ще ги върнеш в кошера, защото по това време вече няма паша и се създават предпоставки за кражба. Миналата година така се наредих Mr. Green, че после се наложи да завивам нападнатия кошер с чаршаф - едва го отървах. Вечер по-късничко /не по тъмно, де/ е добре да се връщат.
За манов мед: Освен по по-тъмния му цвят , особен вкус и по незапечатването му, мановият мед може да се разпознае и чрез две прости проби: а) варова - към смес от равни количества мед и вода се добавя равно на нея количество варова вода (бистрата част над гасена вар). Ако след възваряване (в епруветка) се образуват ръждивооранжеви парцалчета, медът е манов.
б) спиртна - към смес от равни количества мед и вода се добавя 5-кратно количество чист спирт.Без да се загрява, появява се ръждива мътилка, ако медът е манов.

# 44
  • Мнения: 134
От както видях темата на Бо все я дебнех дали ще има и други пчеларки
и ето, че вече сте се събрали  bouquet

Аз нямам нищо, но много ви се радвам и изчитах всичко.

Бащата на приятелят ми има, но са на 200км
Много ме е страх от пчели, но обожавам мед и ми е супер интересно

пък кой знае, може някой ден и аз да се присъединя към вас

Успех на новите в занаята  bouquet Hug

Общи условия

Активация на акаунт