Пчеларство

  • 149 849
  • 731
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 34
Здравейте!  Laughing С радост открих темата и се включвам в нея.  Преди 4 години наследих от баща ми един кошер, беше ми жал да го оставя да загине /баща ми се разболя, след това почина/. Страх, не страх - започнах. Сега имам вече 8 кошера, който гледам съвсем сама. Радвам се, че тук откривам сродни души. Наистина пчелите са цяла една вселена. Съжалявам единствено, че не започнах по-рано - много неща можех да науча от баща ми.

# 16
  • Мнения: 2 018
Marissan , добре дошла и на теб!   bouquet
Ти май ще се окажеш с най-големия опит!  Simple Smile 8 кошера са си постижение!
Преди никога не съм си представяла, че може да има и жени пчеларки! Винаги съм смятала това за мъжка работа. Ето, че не съм била права.
Мари, дай някакви напътствия за зазимяването, подхранването - ти как процедираш?


Момичета, видяхте ли тази тема? http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=323611.0

# 17
  • Мнения: 502
  Здравейте! Добре дошла на Marissan!
 Да,видях темата за пчелите,Бо. Дано у нас това не се случи! Все пак не са дали линк откъде е тази информация? На татко миналата година му умряха няколко пчелни семейства.Казват,че боледували...Тази година дано всичко е наред.

# 18
  • Мнения: 337
Здравейте, записвам се и аз в темата, макар да нямам пчели, но ми е много интересно  Hug
Дядо ми, който почина преди 4 години е имал цял живот пчели- все са варирали между 15-20 кошера. Когато почина, баща ми започна да проявява интерес и до сега си ги поддържа, купи си книжки разни да чете, интересно му е. Аз за съжаление съм на повече от 1000 км от него и няма как да се включвам, но имам огромното желание догодина да си завъдя сама  Mr. Green Имаме къща с двор, така че имам къде. Проблемът е, че не знам как  Blush Знам само, че се роят май- юни... ама как да си хвана.... освен да дебна някой съсед, който има и догодина да си открадна от него един рояк Joy идея нямам, я кажете малко по- подробно, някой знае ли как се хваща рояк, въобще как се започва от нищото Simple Smile
Днес като казах на мъжа ми за тези ми желания умря от смях- аз сигурно ще съм единствената пчеларка, която никога през живота си не е яла мед, защото съм алергична Joy Но въпреки това, както вече сте казали, пчелите са една цяла вселена и колкото повече чета, толкова по- интересно ми става Simple Smile

# 19
  • Мнения: 502
  Здрасти,apoklistika!
Може би трябва да поискаш някой пчелар да ти даде или да ти продаде една пчела майка? Знам ли? Ще попитам и ще ти отговоря... LaughingИли да си хванеш сама рой,както казваш. Peace

# 20
  • Мнения: 34
apoklistika, сигурно няма да можеш сама да си хванеш рой. Wink Трудно е, най-добре си купи едно пчелно семейство. Иначе си е чиста случайност да дойде  рояка точно в твоята градина, въпреки, че на мен ми се случи преди две години.
Бо, не съм свалила още магазините /това са горните пити, в които пчелите събират меда/, защото е много топло и не искам да намалявам обема на кошера, но до края на месеца ще го направя. Веднага поставям по 2 лентички "Варостоп" за 40 дни. През това време може да се подхрани със захарен сироп за стимулиране на майката. Към 15-20 октомври ще зазимявам.
Много се радвам, когато срещна жени пчеларки.  Laughing Кой е казал, че само мъжете могат да гледат пчели? Мисля, че ние сме по-старателни и се справяме не по-зле от мъжете.
Няма да се даваме, я! Mr. Green
Привети на всички пчелари!!!  bouquet

# 21
  • Мнения: 337
Благодаря, момичета  bouquet Прави сте, наистина като се замисля си е чиста случайност, а и за начинаещ едва ли хващането на рой е най- подходящия момент, от който да тръгне Joy
Има ли според вас подходящо време за купуване, през кой сезон да е или няма значение?
Докато стана и аз истинска пчеларка ще продължавам да ви чета мълчаливо и да уча Mr. Green

# 22
  • Мнения: 2 018
apoklistika , добре дошла и на теб!  Peace В началото поне, по-добре не се опитвай да си хващаш сама рой. На пролет когато започнат да се правят отводки, си купи от някой пчелар. Не ми се е налагало до сега да купувам, но предполагам, че продават и по цели кошери със семейства. Купи си и останалият инвентар - центрофуга, повдигачи, четки... и  Peace
А сега чети, чети, чети.  Hug

Marissan, я си кажи ти мнението. Прочетох, че когато им се дава захарен сироп за подбудителното есенно подхраване, пчелите много се изтощавали да го приготвят. Съветите бяха в посока - инвертирал сироп, който от своя страна се нуждае от апаратура за приготвянето си /поддържането на необходимите градуси, дълго време/. Ти приготвяш ли такъв?

Снощи и тази сутрин махнахме магазините - единият кошер ми се струва доста слаб. Чудя се дали ще извържи зимата. Нито пило видяхме /много малко, тук таме/, нито достатъчно пчели... Rolling Eyes Сложихме на всички Варостоп. Как го слагате вие? Има една дупчица на лентичката. Ние се чудихме и накрая бучнахме по един кламер в дупката и така го закрепихме между питите. А между, кои и кои пити се слага Варостопа?
Приготвих сироп от захаросан мед, захар и вода. Оня слабия кошер, уж няма много пчела, а за по-малко от 12 часа, го вдигна! Чудя се, как стана това.

Знам, че трябва да се водят и записки - някоя от вас прави ли го? Май има и една програма Пчела 1 или 2 /мисля, че се казваше/ ...  newsm78

Не знам колко мед сме изкарали, защото центруфугирахме, оставихме да се изтича, върнахме магазините да ги оближат, а ние с мъжо хукнахме на работа.  Laughing 

# 23
  • Мнения: 502
   Ето нещо,което научих,може да го знаете,де. Laughing В сиропа за подхранване може да се слага някяква ароматна билка-мащерка,липа,риган.Така пчеличките го харесват повече.

# 24
  • Мнения: 2 018

Знаех за "дресиране" на пчеличките! Когато искаш да ги принудиш да събират нектар точно от липата /примерно/ - слага се цвят от липа в сиропа. Те започвали да търсят точно този цвят за паша.  Laughing

# 25
  • Мнения: 2 018
Момичета, имам възможност да сканирам страници от книги за пчелите. Имате ли желание да го правя?   bouquet

# 26
  • Мнения: 502
  Бо,благодаря,че предлагаш.Но най-добре когато имаш време напиши едно резюме тук. Laughing

# 27
  • Мнения: 34
Здравейте, момичета!  bouquet
Вчера извадих последния, за тази година, мед. Доволна съм - около 250 кг от 8 кошера /не че се хваля, де!/.
apoklistika, пчелни семейства се купуват през април-май. Вече са презимували и добре развити през този сезон. Ще си извадиш и мед от тях през лятото.
Бо, вярно е, че пчелите се изтощават от преработката на захарния сироп. Аз подхранвам винаги със сироп от мед и вода - 1:1. Не съм приготвяла до сега инвертен сироп. Винаги гледам да си оставям мед и за подхранване на  пчелите. През пролетта се подхранва повече. Тогава слагам в хранилките кристализилал мед. Ако прецениш, че някой от кошерите ти е слаб и няма да презимува, трябва сега доста да подхранваш и още през януари да започнеш пак - най-добре със захаросан мед в хранилката. Аз миналата година си спасих така един "слабак".
Това за билките, дето се добавят в сиропа, зная, че го правят някои недобросъвестни пчелари - слагат ги в  захарния  сироп /през ден се подхранват/ и след това казват, че продават мед от липа, мащерка и т. н

# 28
  • Мнения: 2 018
Marissan - поздравления за количеството!   bouquet Малеее, кога ли и аз ще изкарам 125 кг от 4 кошера  Crazy

Добре де, слабият кошер, ако му сложа захаросан мед в хранилката, през зимата пчелите нали са на кълбо, да не измръзнат в хранилката и да не могат да се върнат? Трябва ли да разчитам на мека зима или да не се притеснявам и да им слагам мед в хранилката?

Това за което ти пишеш, съм го чувала - варяли захар, вода и билка и дават на пчелите за малко, колкото да го вдигнат и после дори, и абсолютно незапечатан го центрофугират и продават. Наскоро ми го разказа един бивш пчелар  Wink. Това за което пиша аз - дресирането на пчелите - ох, да не те излъжа в коя от всичките книги го прочетох, но мисля че беше в учебник за студенти на Б.Бижев Пчеларство. Дава им се сутрин, много рано - преди да са излезли на паша, малко количество. За по-сигурно /да не разказвам по памет/, трябва да намеря материала и ще ти го напиша.
При есенно подхранване, не мисля, че става въпрос за шашми.  Wink От тук нататък, какъв мед ще вади един пчелар, че и да продава? Всичко си остава за пчелите!  Peace

maraidara - резюмето, може да се превърне в роман.  Laughing Ще се въздържа!  Peace
Ако нещо конкретно някой го интересува - да пита. Ще потърся и преразкажа.  Hug

# 29
  • Мнения: 34
Бо, от теб ще стане много добра пчеларка! Личи си, че имаш голям мерак и много се интересуваш. Догодина /ако е добра годината/ със сигурност ще извадиш поне 100 кг мед - пожелавам ти го! : Grinning
Прецени, този кошер, който ти е слаб, колко запаси има за зимата. Ако имаш по-силни, вземи някоя пита с мед от тях и му я сложи, така че да си сигурна, че ще изкара поне до края на януари. През февруари, когато има хубави, слънчеви дни и пчелите се раздвижат, сложи в хранилката захаросан мед, увит в марля. Не в студеното време, защото тогава може да замръзнат. Може да слагаш и питки, омесени с пудра захар, директно върху кълбото, но е по-сложно. Също така се продава "Подбуда" за подхранване,  аз лично много не я харесвам.

Общи условия

Активация на акаунт