Приятелка, което говори само за собствените й проблеми

  • 3 144
  • 53
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 12 700
Авторката няма да може да промени тона на приятелството им с един разговор. Може да пробва да обърне фокуса върху себе си и да прецени дали реакцията и изнася, за да продължи да го поддържа.

Със сигурност не, но ако държи да се опита да съхрани тази връзка, може да опита (неколкократно). Според резултатите от тези опити, вече ще си преценява устройва ли я, или не, приятелство ли е, или не.

# 46
  • Мнения: 11 368
Е, ти знаеш отговорите и не разбирам какво питаш.

Имаш файда и тя ти е полезна. Прави се на заинтересувана от приказките и, които вероятно щедро споделя с всеки. Не се товари от безкрайните оплаквания и проблеми. Кимай окуражително и не се втурвай да я спасяваш. Даже е цяло чудо, че такъв егоист има с кого да те запознае и го прави.

# 47
  • Мнения: 1 127
Не е чудно. Такива разговорливци са много общителни и привличат вниманието. Около тях има винаги хора, но те минават и си заминават като усетят характера им. Тоест текучество голямо и променливо, но нито един близък.

# 48
  • Мнения: 1 314
sorscha, точно така е, за тях няма значение кой е отсреща, важното е да слуша; нещо, което може да се каже с две- три изречения, го разтеглят до безкрай и по същество се говори едно и също, казано по 20( примерно) начина.
Няма как в един момент да не му писне на човек, колкото и да е търпелив.

Интересно става, ако се съберат две от тази порода, кой кого ще наговори 😂( ама пък и те търсят слушатели, не хора, с които да водят разговор).

# 49
  • Мнения: 597
Аз лично не виждам какъв е проблемът. И двете имате ползи от приятелството, но ползите са различни. Всичко в едно не съществува. Има приятели за ядене и пиене, има за кутурни мероприятия, има за обсъждане на книги, хобита, смейни и работни проблеми,  има такива за душевните терзания и т.н. Няма човек, който да става за всичко и да отговори на всичките ни потребности. Намери някой друг, който да те изслушва и с който да споделяш своите проблеми. И аз имам подобна приятелка, но тя е правила (и прави) за мен неща, които са значели толкова много за мен, че аз с удоволствие и оказвам емоционална и морална подкрепа, когато има нужда и не и се сърдя, че тя емоционално не може да ме поеме.

# 50
  • София
  • Мнения: 12 173
Аз говоря ужасно много, както може да се предположи по това колко много пиша и тук, но затова отбягвам мълчаливите хора, иначе стават жертви Simple Smile Приятелите ми дрънкат, дори повече от мен и има баланс. Авторката казва, че е забелязала с друга, не толкова тиха приятелка, въпросната да изслушва повече проблемите и. Явно, защото също говори. Пък самата авторка съзнателно използва въпросната приятелка и според мен не я харесва, не се интересува от споделените проблеми, мълчи търпеливо, за да получи достъп до хората, които и трябват, че и се оплаква. Да си намери хора, за които и пука, и да си говорят, вместо да се прави на жертва.

# 51
  • София
  • Мнения: 936
Скрит текст:
Здравейте, имам нужда от малко насоки, защото не знам дали си въобразявам и имам право или ситуацията е както я чувствам. Имам една приятелка, с която като говорим тя споделя главно за себе си и собствените й проблеми. Някакси естествено става аз да съм слушателят, който я утешава и в същото време аз да не споделям за себе си, или като споделя тя да сподели много бързо своето мнение и пак да минем на нейния проблем. По природа съм тиха и затворена и се чудех възможно ли е да ме използва са слушател и просто рамо, на което да поплаче. Виждала съм я в сутиация с друга нейна приятелка, която не е толкова тиха като мен и с нея като че ли се държи различно, все едно иска да вникне в проблема и да й даде истински съвет. В същото време тази моя приятелка е мостът ми към други хора, т.е. благодарение на нея аз правя нови запознанства и контакти, но не знам защо толкова ме дразни това е нея, че все едно всичко е концентрирано върху нея, или си въобразявам и трябва да наблегна на това, че благодарение на нея създавам нови контакти? Трудно ми е... Вие какво мислите?

Искаше насоки, ето ти:
1. хората по принцип са фокусирани върху себе си. Вероятно и ти подсъзнателно се дразниш, защото не идва твоя ред да споделяш своите проблеми, в което няма нищо лошо. Истината е, че ако ние не мислим за себе си и не се застъпваме за нас самите, друг няма да го направи.
2. нормално е да ти писва да слушаш за чужди проблеми. Както е нормално отсреща да не се уморяват да ти ги споделят.
3. още по-нормално е да я изслушваш щом имаш изгода от нея, както сама си споменала - тя те товари с проблемите си, но ти получаваш компенсация под формата на контакти, които ти помага да създадеш. Взаимно сте си полезни по различен начин.
4. ако изгодата ти вече не ти е достатъчна, можеш да прекратиш взаимоотношенията си с нея.
5. ако се надяваш някой да ти каже, че си добра, права и т.н., те съветвам да си го спестиш! Трудно ще стане, а и дори да не стане, това си е твоя живот. Никой тук няма да се поболее от мъка, ако спреш да общуваш с тази приятелка, нито пък ще му стане лошо, ако продължиш. Това касае само теб и всяко решение, което вземеш ти самата, е правилно.

# 52
  • Hamburg
  • Мнения: 2 025
Винаги е по-добрият вариант, ако на човек му липсват някакви умения - комуникационни, социални, да работи в посока да ги развива и надгражда, отколкото да се примирява и задоволява да бъде нечие кошче за душевни отпадъци, отдушник на социални пчелички. Предполагам, че най-малкото би било обидно и неуважително авторката да споделя проблем и отсреща да се претупва или отговаря проформа, отново връщайки се към собствената особа в център. Пиша това като човек, който с приятели говори доооста за себе си, и по принцип е средно до голямо (понякога) кречетало. Никога не съм водила, обаче, монолози и се интересувам искрено да помогна, ако приятелка има проблем. Хора, чиито стил на комуникация по принцип е предимно оплаквачески, трудно ще ми попаднат във френд листата на първо място, но знам че не за един или двама в това се състои приятелството. Познавам такива и е по-добре да не те хващат за слушател - натоварващо е и отблъскващо.

# 53
  • Мнения: 10 475
Като гледам какви теми пуска авторката, рязко са й потънали гемиите. Не знам как може да има някой, който повече да се оплаква или да провокира проблеми, без да има такива...
За мен натоварващият човек е тя самата, а отсрещната страна се опитва да измести тематите за разговор в различна посока....
Това са си мои наблюдения...
Ама с един поглед по наболелите й въпроси - за войната, за смисъла (или за липсата му), за проблемите - ако имах такава позната за разговор, при всички положения бих отклонявала такива разговори.

Общи условия

Активация на акаунт