Приятелка, което говори само за собствените й проблеми

  • 3 150
  • 53
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 554
От години сме приятелки, на около 30 сме  и двете. Проблемите са й, че не намира мъж.
Омагьосан кръг. Не намира мъж, защото прекалено много говори, а говори много, че не намира мъж. Директно й кажи да намали приказките.

# 31
  • Мнения: 1 335
Защо това че някой споделя проблем и търси подкрепа тук се приема, че търси "кошче за душевни отпадъци"?! Аз имам малко близки приятелки, с които си споделяме драмите, подкрепяме се.. и не е в една среща 15 мин аз 15 - тя. Имало е седмици да говорим основно за моите проблеми, след време като тя има проблем - всеки разговор да е около нейните проблеми. За мен това са нормални отношения между приятелки и не мисля, че това че някой те чувства близък и споделя или говори повече - да се приема като нещо лошо.

# 32
  • Мнения: 1 314
Обсъжданата ситуация е друга- няма редуване в споделянето, ролите са постоянни( едната само говори, другата само слуша).

# 33
  • Варна
  • Мнения: 1 021
За какво са ми приятели като не мога да си изплача мъката спокойно пред някого ? В този форум все те използват приятелки, все трябва да се разведеш с мъжа си, защото не е сложил чорапите в правилния кош...
Говори само за своите проблеми, защото си тих слушател ( както ти казваш ) и се чувства конфортно.
Такава приятелка , която само слуша, ме е изкарвала от големи депресивни дупки

# 34
  • Мнения: 1 127
Ако са седмици оплакванията е добре. И ако има проблем, който ще реши и решава. Но си има едни такива постоянно оплакващи се, за които всяко нещо е проблем или не търсят решение на проблема.

Това, че не може да си намери мъж, не ми се вижда чак такъв драматичен проблем, че да се обсъжда само него до откат.

# 35
  • София
  • Мнения: 28 636
Да. Ако споделянето е еднопосочно, е чисто използване.

# 36
  • Мнения: 3 207
С моята най-добра приятелка се развиха така нещата. Не беше такава. С времето започна да се фокусира само върху себе си, разговорите станаха едностранни. При опит да сменя темата с неутрална или да споделя нещо с нея веднага се връщаше към нейните си теми. Пак мъж беше в основата (несподелена любов) - какво правел, какво пуснал във ФБ, показваше ми всеки път новите му снимки. Другото беше постоянното ѝ говорене за жена от общото ни минало, която много ме беше наранила, и наистина нямах желание всеки път се връщам към тази травма. Не се чувствах чута и разбрана, просто бях невидима. Това продължи към пет години и накрая се отказах. Постепенно се дистанцирах и сега нямаме никакъв контакт. Липсва ми понякога, но какво да се прави. 15 годишно приятелство отиде в коша.

# 37
  • Мнения: 173
С моята най-добра приятелка се развиха така нещата. Не беше такава. С времето започна да се фокусира само върху себе си, разговорите станаха едностранни. При опит да сменя темата с неутрална или да споделя нещо с нея веднага се връщаше към нейните си теми. Пак мъж беше в основата (несподелена любов) - какво правел, какво пуснал във ФБ, показваше ми всеки път новите му снимки. Другото беше постоянното ѝ говорене за жена от общото ни минало, която много ме беше наранила, и наистина нямах желание всеки път се връщам към тази травма. Не се чувствах чута и разбрана, просто бях невидима. Това продължи към пет години и накрая се отказах. Постепенно се дистанцирах и сега нямаме никакъв контакт. Липсва ми понякога, но какво да се прави. 15 годишно приятелство отиде в коша.


Моята прителка е същата. Постоянно говори за провалените й връзки и неуспехите с мъжете, когато подхванем неутрална тема, пак се връща към темата с мъжете. Фиксирала се е върху това и не пуска, мисля, че се страхува много да не остане сама.

# 38
  • Мнения: 1 127
И аз имах такава приятелка. Години слушах проблем, който така и не реши. Около него възникваха все нови и нови. Даже не съм имала и намерение да я разкарвам, просто се дистанцирах понякога, когато ми идваше в повече.

Докато не ме вбеси в един момент и разбрах, че освен досадница е и неблагодарница. На един от поредните си проблеми, намекваше настоятелно да и помогна. Въвлякох и други мои приятели, които имат позиции, и са специалисти в областта. Вършиха и работа безплатно, отделиха дни от времето си. Питаха сто пъти какво иска, така ли, това ли... След това темата за оплакване беше, че не са и свършили работата, както трябва, че не разбилали много. Полудях и я запратих в десета глуха.

# 39
  • Мнения: 1 944
Тук няма приятелство , има само изгода . Твоята, че имаш нови запознанства , нейната , че ти споделя , а ти я слушаш . Това си е взаимно използване . Такава приятелка бих отпратила , но ти си знаеш най - добре .

# 40
  • Мнения: 1 127
Ако се притеснява да я отпрати, може да използва два изпробвани метода да разбере до колко са приятели или я използва за изповедник.
Като звънне не и даваш възможност да започне, говориш, оплакваш се, искаш да се видите, тежко ти е, имаш да разказваш. Очаквай да те прекъсне, да не може да говори точно сега, да е заета и т. н.

Другото е, когато се оплаква да анализираш безпристрастно ситуацията. "Не ти вървят връзките, защото си груба и трябва да преосмислиш поведението си" или "Избираш мъже, които не са свястни, затова" (или там какъвто е проблемът). Тук също очаквай форсиране и сръдни.

Ако ти е приятелка в първата ситуация ще те изслуша и няма да говори днес за себе си. Във втората ще се замисли и ще ти е благодарна, че си и дала безпристрастно мнение.

# 41
  • Мнения: 3 362
Ами съжалявам, ама не е нормално само единият да споделя, а другият да мълчи.
За това има психолози. Никой не е длъжен да му набиват само проблеми и нищо друго.

# 42
  • София
  • Мнения: 12 700
Ако се притеснява да я отпрати, може да използва два изпробвани метода да разбере до колко са приятели или я използва за изповедник.
Като звънне не и даваш възможност да започне, говориш, оплакваш се, искаш да се видите, тежко ти е, имаш да разказваш. Очаквай да те прекъсне, да не може да говори точно сега, да е заета и т. н.

Другото е, когато се оплаква да анализираш безпристрастно ситуацията. "Не ти вървят връзките, защото си груба и трябва да преосмислиш поведението си" или "Избираш мъже, които не са свястни, затова" (или там какъвто е проблемът). Тук също очаквай форсиране и сръдни.

Ако ти е приятелка в първата ситуация ще те изслуша и няма да говори днес за себе си. Във втората ще се замисли и ще ти е благодарна, че си и дала безпристрастно мнение.

Въпросът е, че тяхната връзка вече има изградено статукво, в което авторката е в ролята на слушателката, а приятелката - на оплаквачка. Авторката негодува срещу това, но тайно. Приятелката може би пък не вижда проблем, защото авторката никога не й е правила проблем. Авторката може да повдигне темата директно, или да се опита да наложи нови правила. Но "тествайки" приятелството им, то почти сигурно ще се провали на "изпита", защото просто изначално е зададено по грешния начин.

# 43
  • Мнения: 1 127
Съгласна съм, че е зададен тон на общуване. Не съм съгласна обаче, че тези хора не се усещат. Усещат се и още как и при опит за смяна на статуквото, настъпват конфликти.
Виждала/познавала съм няколко такива дами и общото между тях е, че имат неоправдано висока оценка за себе си и силно изразен егоцентризъм.
Авторката няма да може да промени тона на приятелството им с един разговор. Може да пробва да обърне фокуса върху себе си и да прецени дали реакцията и изнася, за да продължи да го поддържа.

Последна редакция: ср, 24 апр 2024, 12:12 от sorscha

# 44
  • Hamburg
  • Мнения: 2 025
Аз не разбирам защо когато приятелката се е фиксирала върху любовни неволи и не пуска, авторката се е фиксирала върху нея и е съгласна да й бъде кошче за душевни отпадъци!? Тук няма реципрочност. Толкова ли се свършиха момичетата, с които може да си контактува и общува и да изради нови приятелства? Разбирам, че е по-трудно, но не е невъзможно. Интовертите не са отшелници.

Общи условия

Активация на акаунт