Приятелка, което говори само за собствените й проблеми

  • 3 217
  • 54
  •   4
Отговори
# 15
  • INFJ
  • Мнения: 9 381
А с какво са свързани проблемите й? За какво говори тя, за какво говориш ти?

# 16
  • Мнения: 6 320
От колко време сте "приятелки" и на каква възраст сте двете?

# 17
  • Мнения: 173
От години сме приятелки, на около 30 сме  и двете. Проблемите са й, че не намира мъж.

# 18
  • Мнения: 1 513
Ако сте много пасивна, може да се чувства задължена да говори. Имам приятелка от поне 10г бяхме колежки много отдавна, като цяло е много мой тип. Но много малко говори. Рядко се и виждаме в момента, но като цяло основно аз говоря. И се чувствам длъжна да го правя, защото тя е много обрана. Иначе ще стоим и мълчим. Не й се оплаквам, имаме за какво да си говорим, но самия й стил е да се изкаже с малко думи. Мен пък точно това ме натоварва Simple Smile Така че моя съвет е да сте по активна, започнете разговора вие, дайте от самото начало темата и така.

# 19
  • Мнения: 6 320
А пробвала ли си тактично да връщаш темата към себе си, когато си й споделяла, а тя е започвала да говори за себе си? Ако не е глупав човек, все ще се усети.

# 20
  • Melmak
  • Мнения: 3 065
А ти много ли мълчиш? Лесно ли поддържаш разговор? Ако тя спре да говори, ще имаш ли какво да кажеш?

Вариантите са - каквото Карина описа и каквото черна станция описа.

Според мен може и да са двете в комбинация.

Има едни хора, които вечно се оплакват от нещо. Винаги имат някакъв проблем. Не искат да го решат. Искат да се оплакват и цял свят да ги слуша, да леят мъка и да им се обръща внимание. Това е. Не търсят решение, а рамо, на което да поплачат. Аз не мога да търпя това и такива индивиди ги режа много лесно. А и аз не съм особен емпат и рядко ще ми се лепне такова чудо.

Но пък ти явно имаш изгода, щом не умееш сама да създаваш контакти.

# 21
  • Мнения: 12 808
Може би в теб е причината, самата не си вярвяш, че твоите проблеми ще я заинтересуват. Обяснението може да е, че самочувствието ти е по-ниско.
Ако си по-настойчива и на нейния отговор ти зададеш друг въпрос или гледна точка, тоест ако ти самата поддържаш темата за себе си, тогава и тя да участва по-активно.

# 22
  • Мнения: 642
Здравейте, имам нужда от малко насоки, защото не знам дали си въобразявам и имам право или ситуацията е както я чувствам. Имам една приятелка, с която като говорим тя споделя главно за себе си и собствените й проблеми. Някакси естествено става аз да съм слушателят, който я утешава и в същото време аз да не споделям за себе си, или като споделя тя да сподели много бързо своето мнение и пак да минем на нейния проблем. По природа съм тиха и затворена и се чудех възможно ли е да ме използва са слушател и просто рамо, на което да поплаче. Виждала съм я в сутиация с друга нейна приятелка, която не е толкова тиха като мен и с нея като че ли се държи различно, все едно иска да вникне в проблема и да й даде истински съвет. В същото време тази моя приятелка е мостът ми към други хора, т.е. благодарение на нея аз правя нови запознанства и контакти, но не знам защо толкова ме дразни това е нея, че все едно всичко е концентрирано върху нея, или си въобразявам и трябва да наблегна на това, че благодарение на нея създавам нови контакти? Трудно ми е... Вие какво мислите?
Аз съм такава бърборлива като приятелката ти и повярвай ми не искам да използвам хората. Просто като започна да говоря ако отсрещната страна е пасивна и слуша сигурно ще говоря с часове 😢 Също като приятелката ти обичам да си говоря за моите си неща (не винаги проблеми или оплакване, а просто неща, които мен ме вълнуват). Понеже осъзнавам, че това е натоварващо за останалите и може да се тълкува, че не ме интересуват чуждите проблеми се стремя да правя паузи между изреченията и сама да спирам за да дам възможност на другия да подхване нещо. Повярвай ми, ако той не подхване аз продължавам … то е като латерна направо.
Действително когато отсрещния човек е също разположен към говорене тогава става разговор, темите се сменят. Иначе е монолог.
Вярвам, че приятелката те не осъзнава, че се чувстваш недоизслушана или има неизказани неща от теб. Опитай да си малко по-активна и използвай паузите, които прави. Също така ако можеш започни първо ти и говори за себе си. Ако искаш изрично натърти, че днес искаш ти да споделиш нещо. Може би това ще те извади от твоята затвореност и ако тя и чувствителен човек ще усети, че комуникацията трябва да върви двустранно, а не като монолог.
Не вярвам да те използва за изповедник и да не се вълнува от твоите проблеми.

# 23
  • София
  • Мнения: 35 139
Ами, кажи ѝ, де. Слушай мацка, стига с теб, слушай мен и дай мнение.
Щом я броиш за приятел и искаш да споделяш, то следва да говориш спокойно за вашите отношения и своите нужди.

# 24
  • София
  • Мнения: 12 703
Ами натисни повече, когато споделяш ти. Тя се разпростира до там, докъдето я оставиш. Щом може да се съобразява с друга, може и с теб. Но за някой да се съобразява с теб, ти не трябва да допускаш обратното.

# 25
  • Мнения: 209
Ами така е, както го усещаш, има много такива хора, а те си се надушват често с такива, които да са им приятели слушатели. Според мен й кажи директно как те кара да се чувстваш, което трудно нея ще я промени обаче. Такива хора винаги си търсят публика, рамо, каквото и да е, което да им валидира че са център на вселената. Покрай тях изчезваш, те са важните. Понякога за жалост са ни и роднини. Имаш нужда от граници и да си главния герой в живота си, а не поддържаща роля в чуждите.

# 26
  • Мнения: 819
Използва те. Не те приема за равна, не си й интересна. Буквално те ползва за кошче. Предмет.
А ти я използваш за контакти. Иначе нямаше да се чудиш какво да я правиш. Или се примири или я зарежи. Не ми звучи като истински проблем.

# 27
  • Мнения: 1 315
Също мисля, че тук няма приятелство в истинския смисъл на думата, а по- скоро взаимна полза, щом все още контактувате; ако някоя от вас реши, че вече не получава каквото ѝ е нужно, най- вероятно и контактите ще се разредят, дори спрат.
Ти можеш да прецениш кое натежава на везните- дали новите запознанства или натоварването от логореята на дружката( имала съм подобни познанства, не приятелства- няма такава досада и чувство за пропиляно време докато е траял монологът).

# 28
  • Мнения: 3 777
На твое място бих поддържала това познанство и бих се опитала да не се дразня. Ти явно си интровертен, мълчалив човек и трудно допускаш нови хора. Сама казваш, че чрез нея осъществяваш контакти и го оценяваш като плюс. Ако си отрежеш пътя към нея, новите познанства също ще секнат.
Всъщност прецени си кое ти е по-важно, да й натриеш носа или да продължаваш да имаш достъп до нови, може би интересни хора.
Аз самата съм интроверт, трудно ми е да общувам с нови хора и те разбирам много добре.

# 29
  • Hamburg
  • Мнения: 2 025
А пробвала ли си тактично да връщаш темата към себе си, когато си й споделяла, а тя е започвала да говори за себе си? Ако не е глупав човек, все ще се усети.

Това е добра идея. когато приятелката бързо се върне на нейните проблеми, авторката може да пробва да не кима, да не казва нищо и спокойно продължава оттам, където са я прекъснали.

Иначе моя близка приятелка имаше подобни отношения в началото в университета - трето момиче нон стоп занимава само със себе си и собствени проблеми. Приятелката ми е по-тиха, но умна и може да поставя граници. Спря да й се обажда, да излиза с нея, изобщо редуцира контакта само до това да са си полезни взаимно за неща от университета. След няколко години въпросната се очовечи и осъзна, че не е център на света, и сега са си близки приятелки и те. Така че щом се познавате от доста време, може да пробваш да не прекъсваш съвсем контакта.

Последна редакция: чт, 25 апр 2024, 00:15 от Bizzie

Общи условия

Активация на акаунт