Отговори
# 30
  • Мнения: 923
А ти в личното ти време пред компютър не стоиш, така ли? Времето, прекарано пред екран, ти е само на работа и само заради това си си повредил зрението? Сори, ама не сме в 18 век ...

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 199
Естествено, че сте работодател. Може ли обикновен служител да е толкова на контра.
Давам това, което е по възможностите ми и то изрично е записано във вътрешните правила на кантората ми. Т.е. спазва се законът, но към него са добавени вътрешните правила, съобразени с моята преценка.
Тоест Вашите вътрешните правила са над закона, така ли?
Примерно...Ако нямате възможност за нормален работен стол според наредбата, работника трябва да се примири и да мълчи като мишка?
Значи искате да сте работодател ама по вашите правила. Държавните закони да го духат?! Ако можем да минем дори и с под минимума ще е най-добре?! Не ми се сърдете, просто така ми прозвуча написаното от Вас.
Ако имам служител, който иска повече от предвиденото в документите за вътрешния ред, които той вече е подписал при започване на работа, директно бих се разделила с него. Човек, нарушаващ вътрешния ред и/или незапознат с вътрешния правилник, не ми е необходим.
Тоест тук признавате, че за Вас законите не важат и мишока (служителя) трябва да мълчи и да се съобразява. Служителите за човешки същества ли ги имате или роби? Вие с вашите вътрешни правила може да сте в разрез със закона, но явно не Ви дреме. Правилно ли разбирам?
Ти и стол можеш да поискаш геймърски за 3-4000 лв.
Айде пак. Ама ти можеш да поискаш това, онова.. Вие си покрийте МИНИМАЛНИТЕ изисквания според закона (макар, че от работника винаги изисквате МАКСИМУМА) и няма да имате проблеми. Наистина не виждам къде е проблема да се спазват наредбите.
Наредбата предписва, работодателят преценява.
Тоест, ако не Ви кефи наредбата - майната ѝ? Правилно ли разбирам?
Тези 120 лв. явно са по вътрешни правила, които ти сега изискваш работодателят ти да наруши.
Правилата за вътрешния ред се предоставят при подписване на трудовия договор и се подписваш, че си запознат с тях и ги приемаш.
А защо работодателя не ми представи наредбите и законите при започване на работа, а само вътрешните правила? Кой би подписал когато види, че има разминаване между вътрешните и държавните правила?
Сам пишеш за минималните условия, а това кои са минималните условия решава работодателят, защото:
1. той е наясно какъв минимум е необходим за изискваната от теб да извършваш дейност; 2. той има определен бюджет за социални придобивки, който разпределя на бройката на всички служители, така че всеки един да може да получи равни условия за работа, съгласно длъжността си.
Ако работодателя е запознат със закона, но няма възможност да го спази - то какъв работодател е?
Между другото, щом те търсят в извънработно време, провери дали не си подписал договор за ненормирано работно време, което работодателят компенсира по някакъв начин.
Ако не си подписал, спокойно можеш да не отговаряш.
Ако си подписал и получаваш компенсация, независимо под каква форма (допълнителен почивен или почивни дни, бонус заплащане, т.н.), вдигаш и бачкаш.
Не съм ненормирано работно време. Случвало се е няколко пъти да ме потърсят по спешност. Човешко е, на всеки се случва. А пък и обичам работата си.
А ти в личното ти време пред компютър не стоиш, така ли? Времето, прекарано пред екран, ти е само на работа и само заради това си си повредил зрението? Сори, ама не сме в 18 век ...
В личното си време аз си се грижа за здравето. В тази тема говорим за времето, което прекарвам на работа и начина, по който мога да се предпазя максимално.

# 32
  • София
  • Мнения: 13 144
Хаха, служител също съм била. И не забравяй, че към наредбата те насочих аз, защото първоначално беше спестил информация, че част от сумата се покрива. Първоначално звучеше като да не се покрива нищо.
Литературният анализ не е силата ти. Познаването на правилата и на нормативните документи също.

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 199
Хаха, служител също съм била.
Ами добре, тоест би трябвало да ме разбирате. Нормално е човек да си търси правата.

И не забравяй, че към наредбата те насочих аз

Точно това ми е адски чудно, че Вие ме насочихте към наредбата, а не изглежда като да я спазвате.

защото първоначално беше спестил информация, че част от сумата се покрива. Първоначално звучеше като да не се покрива нищо.
Нищо не съм спестявал. Предварително бях дочул от познат, че по закон работодателя е длъжен да ти осигури предпразни средства при работа с компютър. "Осигури" и "плати само част" са две различни неща, нали така?
Литературният анализ не е силата ти. Познаването на правилата и на нормативните документи също.
Помогнете ми да разбера. Много е лесто да подминете въпросите и да кажете "нищо не разбираш".

# 34
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Значи голяма компания, тачен служител, един от малкото повишени, ценен от ръководството и бла бла бла, но не може да си позволи да си купи очила. Аз с моята мижава заплата миналия месец си поръчах нови. И съм с далеч по-висок диоптър, така че знам какво е 0,5. Абсолютно нищо.

П.п. Ако съм ви работодател, ще поискам да ми докажете, че този "голям" диоптър е от работата при мен и чак тогава ще видя каква сума да отпусна за заветните очила.

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 199
Значи голяма компания, тачен служител, един от малкото повишени, ценен от ръководството и бла бла бла, но не може да си позволи да си купи очила. Аз с моята мижава заплата миналия месец си поръчах нови. И съм с далеч по-висок диоптър, така че знам какво е 0,5. Абсолютно нищо.

П.п. Ако съм ви работодател, ще поискам да ми докажете, че този "голям" диоптър е от работата при мен и чак тогава ще видя каква сума да отпусна за заветните очила.

Изглежда, че и за Вас търсенето на права е непонятно, ненормално и едва ли не служителя трябва да се чувства виновен че си ги търси. Аз мога да си позволя очилата, но защо да не се възползвам от това, което ми се полага по право. Никой не ми дава нищо наготово.

Последна редакция: пт, 22 мар 2024, 15:31 от ВсеТая

# 36
  • София
  • Мнения: 13 144
Накратко: вътрешните правила определят начина, по който се прилага дадената наредба.
В конкретния случай наредбата определя, че работодателят трябва да се погрижи да имаш очила при изпълнение на служебните си задължения, а във вътрешните правила определя какви доказателства изисква (амбулаторен лист, рецепта, фактура) и колко средства отпуска по негово усмотрение, за да изпълни наредбата.
Ако наистина трябва да се изчислява разумно, тогава може да се сметне процентно съотношението между работните часове и останалото време и да си разделите сумата в %. Да речем, ти работиш 5 дни в седмицата х 8 часа (40 часа седмчно), а свободното ти време е 128 часа седмично. Делите си сумата 1 част за него и 3 за теб (даже пропускате оставащите 8 часа) и готово. Т.е. от 238 лв. - работодателят ти плаща 59,50 лв. Или си носиш очилата само в офиса, а навън си решаваш дали да ходиш без очила или да си купиш други.
Така по-добре ли ти звучи?

# 37
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Напротив, аз си търся правата и то успешно. Имам щастието да работя при много разбран работодател и помежду ни има диалог. Не се налага да тръгвам с наредбите напред, което съгласете се не е никак добър ход щом сте ценен и повишаван служител.

# 38
  • Мнения: 4 572
При такива диоптри много лекари дори не препоръчват носене на очила, освен за комфорт. Много хора си имат по 0.5 диоптъра и очила не слагат.

Както и да е, щом като има диалог, не пускайте теми във форуми, а си диалогирайте (не съм работодател).

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 199
Накратко: вътрешните правила определят начина, по който се прилага дадената наредба.
В конкретния случай наредбата определя, че работодателят трябва да се погрижи да имаш очила при изпълнение на служебните си задължения, а във вътрешните правила определя какви доказателства изисква (амбулаторен лист, рецепта, фактура) и колко средства отпуска по негово усмотрение, за да изпълни наредбата.
Ако наистина трябва да се изчислява разумно, тогава може да се сметне процентно съотношението между работните часове и останалото време и да си разделите сумата в %. Да речем, ти работиш 5 дни в седмицата х 8 часа (40 часа седмчно), а свободното ти време е 128 часа седмично. Делите си сумата 1 част за него и 3 за теб (даже пропускате оставащите 8 часа) и готово. Т.е. от 238 лв. - работодателят ти плаща 59,50 лв. Или си носиш очилата само в офиса, а навън си решаваш дали да ходиш без очила или да си купиш други.
Така по-добре ли ти звучи?

Дори и в заглавието пише, че става въпрос "за работа с компютър". Никъде не съм написал, че искам очила за лично ползване. За вкъщи съм си купил висок клас монитори, които уж не вредят. Също така съм забелязал, че с тях очите ми не се умарят дори и при по-продължително гледане в сравнението с времето прекарано на работа.

Напротив, аз си търся правата и то успешно. Имам щастието да работя при много разбран работодател и помежду ни има диалог. Не се налага да тръгвам с наредбите напред, което съгласете се не е никак добър ход щом сте ценен и повишаван служител.

Много е хубаво това, че си търсите правата, но защо Вие си закупихте очилата след като Ви се полагат по закон?
По какъв друг начин да поискам от работодателя да ми покрие огромната сума от 238лв за очила, ако не чрез наредба в закона?

При такива диоптри много лекари дори не препоръчват носене на очила, освен за комфорт. Много хора си имат по 0.5 диоптъра и очила не слагат.

Както и да е, щом като има диалог, не пускайте теми във форуми, а си диалогирайте (не съм работодател).

Аз не искам да нося диоптрични очила, а по-скоро такива които предпазват от вредното излъчване на мониторите.
А иначе пуснах тази тема, защото няма представа къде да намеря наредбата от закона и ми бе интересно да разбера мнението на хората.

# 40
  • Мнения: 1 117
Допълнително здравно покрива диоптрични, които и аз не мога да си обясня с тоди диоптър, моят е подобен, единствената причина да не си свалаям очилата е астигматизмът.

За въпросните очила за защита, щом такива искаш, а не диоптрични, веднага мога да ти кажа, че ако имат желание да се заяждат ще ти кажат, че са ти дали монитори, които не създават риск за зрението и са си спазили всичко. Също така ще ти връчат и лимит от 100 лв. в най-добрия случай, защото подобни очила нисък клас има бол. Но, това е ако се заяждат, много вероятно е просто и да ти ги купят. Не получи ли вече отговор?

Гледам коментирате столове. В кръга на шегата, но си давам сърцето да ми върнат 'кметския' стол и да ги махнат тия 'здравословни за стойката'  столчета. :/

# 41
  • Мнения: 14 845
Ама то никой монитор не вреди. Евентуално някой от 1968ма...
Високият клас монитори имат по-висока честота на опресняване на образа и/или по-висока разделителна способност, и/или как цяло са по-големи. Няма нищо общо с вредността и прочее. И високият клас монитори и въобще компютри и част от периферията генерално таргетитат геймърите, не работещите, защото работещите работят на машините на фирмата, а геймърите обслужват личното си хоби, а се знае - кеф цена няма.

# 42
  • Мнения: 923
Разбира се, че мониторите вкъщи не влияят на зрението, само тези на работа.

# 43
  • София
  • Мнения: 13 144
Стига работодателят да има монитори от нисък клас и без защита, да докажеш по неоспорим начин, че ще ползваш защитните очила само в офиса и да представиш рецепта от офталмолог,нямаш проблеми. Wink

# 44
  • Мнения: 595
Само като те чета как отговаряш на всеки по отделно и какви доводи вадиш не искам нито да съм ти колега, нито да съм ти работодател. Работила съм в точно една международна компания, с допълнително здравно осигуряване. Получавала съм възстановяване на разходи за зъболекар и очила. За всяко нещо има лимит и той не е точно само от работодателя определен, а и от застрахователя. Ти дори не знаеш какво ти покрива допълнителното здравно осигуряване. Сам казваш, че не си се интересувал и не си го искал. Нямаш ли застрахователна карта? Запънал си се за тия очила като костилка на … няма да кажа какво. Търси ли те били в извън работно време … много странна практика за международна компания …
Работата е евтин на брашното и скъп на триците. Сори! Аз съм хората да мрънкат и да отстояват правата си. Това, което чета ми е точно едно неразбиране на човек, който не знае при какви условия работи, какъв договор е сключил, знае само, че иска едни очила понеже има един член в една наредба. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт