Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 199
Здравейте,

работя като техническа поддръжка и имам 3 монитора пред мен.

Длъжен ли е работодателя да ме праща на периодични прегледи при специалист офталмолог?
Ако офталмологът прецени, че трябва да нося очила, длъжен ли е работодателя да ми ги осигури?

Ако можете, моля приложете член, алинея от закона, ако такова нещо съществува.

# 1
  • София
  • Мнения: 13 292
Присъединил ли си се към КТД и има ли такова там, където работиш?

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 199
Присъединил ли си се към КТД и има ли такова там, където работиш?

Ако КТД е колективен трудов договор, то тогава нямам представа и ще трябва да попитам.

# 3
  • София
  • Мнения: 13 292
Виж Наредба № 3 от 28.02.1987 г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците.
Конкретно в твоя случай, съгласно чл. 9, ал. 1 от Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи работодателят осигурява преглед на очите и оценка състоянието на зрението на лицата, работещи с видеодисплеи, от специалист по очни болести:
преди започване на работа с видеодисплеи;
един път на три години за лицата, ненавършили 40 години, и ежегодно за лицата, навършили 40 години;
при оплаквания от смущения на зрението, които могат да се дължат на работа с видеодисплеи.

# 4
  • Мнения: 4 619
На периодични прегледи е добре да ходите и без работодателят да ви праща. Безплатни са, като си вземете направление от личен лекар. Ако сте под 40 години, и без това работодателят трябва да ви прати само на един преглед на всеки три години, а добре да се следите по-често.

Ето наредбата:

https://lex.bg/forum/viewtopic.php?f=14&t=14385



# 5
  • Мнения: 31 851
Ох, ама малко изнаглявате Grinning
Има фирми го правят. Примерно имах работодател, който ми даваше допълнително здравно и ми се полагаха очила до 200 лв всяка година.
Другото ако трябва си го доплащах.
Като нямам сега,просто си ходя на лекар и си  купувам очила сама, не мога да чакам работодателя, само защото в някакъв член пише да ме праща на очен.
В този член не пише обаче да ми купува очила.

Впрочем от офисно седене се получават страшно много проблеми. То по тая логика трябва ли шефа да ни осигури лечението.

# 6
  • Мнения: 718
Няма нормативно установено задължение работодателят да плаща за очила, но някои го правят по своя инициатива.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 199
Ох, ама малко изнаглявате Grinning

В този член не пише обаче да ми купува очила.

Няма нормативно установено задължение работодателят да плаща за очила, но някои го правят по своя инициатива.

Ето я наредбата:
https://www.gli.government.bg/sites/default/files/upload/documen … pasni_usloviq.pdf

Тук какво пише? И защо, според Вас, изнаглявам? Защото си търся правата ли?

# 8
  • Мнения: 31 851
Ха, ти да видиш.
Ами успех тогава. Накарай шефа ти да ти плати очилата.
Покажи му члена и му кажи. Да видим.
Купи си очила и му дай бележката.

# 9
  • Мнения: 954
А ти какво точно искаш да ти осигури? Прегледите, самите очила? Аз имам допълнително здравно, освен това като работещ на трудов договор си и здравно осигурен, така че ако си вземеш направление от личния, прегледът ще ти е безплатен. Оттам нататък фирмата ми покрива само стъклата, рамката не, щото мога да си избера и рамка на Бос или Рейбан, дето струва една хубава сума, но работодателят не е длъжен да ги плаща тия екстри.

# 10
  • София
  • Мнения: 13 292
Обичайно допълнителното здравно осигуряване покрива прегледа и издаването на амбулаторен лист и рецепта, а работодателят покрива известна сума (определена с вътрешна разпоредба или сключен договор за отстъпка с конкретна оптика). Разликата е за сметка на работника/служителя. Организацията на прегледите и лечението също.
Нашата кантора покрива до 250 лв на всеки 3 години или при промяна на състоянието (нова диагноза, увеличен диоптър и др.).

Последна редакция: чт, 21 мар 2024, 20:40 от Fever Ray

# 11
  • Мнения: 4 619
Ако правилно разбирам, покрива, но ако нуждата от очила или промяната им се налага след като сте започнали работа, а не просто  - почвам, искам да си сменя за сметка на работодателя очилата, че не ми харесват. 

Покривали са ми прегледи от допълнително осигуряване - безсмислено, в частни центрове и болници, от които не бях доволна. Покривали сами частично разходи и с "намаление" над сумата, но за определени оптики, и то такива, в които най-смотаната рамка струва повече, отколкото доста по-хубави очила с хубави стъкла в други оптики. 

# 12
  • Мнения: 1 226
Допълнителното осигуряване е валидно навсякъде, въпросът е дали здравното заведение има договор и директно се разбира с фонда или вие ще трябва да пускате документи за възстановяване на разходите.

При нас допълнително здравно покрива 150 лева за стъкла/лещи. Според мен са достатъчно, вече рамките са въпрос на личен избор.

Идеята ми е, че това е по-логично от това на всеки да се купуват очила. Кой ще отговаря за това? На какъв период ще се сменят? Много сложно става.

Допълнително здравно и безплатни прегледи веднъж, организирани от фирмата, са напълно достатъчни.  По-скоро в тази посока говори с работодателя.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 199
Ха, ти да видиш.
Ами успех тогава. Накарай шефа ти да ти плати очилата.
Покажи му члена и му кажи. Да видим.
Купи си очила и му дай бележката.

Вече съм пратил наредбата на прекия ми ръководител. Той ще се разправя по-нататък.

А ти какво точно искаш да ти осигури? Прегледите, самите очила? Аз имам допълнително здравно, освен това като работещ на трудов договор си и здравно осигурен, така че ако си вземеш направление от личния, прегледът ще ти е безплатен. Оттам нататък фирмата ми покрива само стъклата, рамката не, щото мога да си избера и рамка на Бос или Рейбан, дето струва една хубава сума, но работодателят не е длъжен да ги плаща тия екстри.


Както пише в наредбата, очаквам да ми осигури и прегледите и очилата. Аз също имам допълнително здравно осигуряване, което покрива до 120лв, но само за стъклата (а хубавите стъкла са 80лв+ едното). Това ми се струва адски тъпо. Как ще ги сложа тия стъкла? Ще си ги лепя с тиксо за главата ли?! Можеше да добавят сума за рамката и служителя да си избере дали да си доплати за по-хубава такава и ли да се възползва от това, което му се полага.

Ако правилно разбирам, покрива, но ако нуждата от очила или промяната им се налага след като сте започнали работа, а не просто  - почвам, искам да си сменя за сметка на работодателя очилата, че не ми харесват.  

Покривали са ми прегледи от допълнително осигуряване - безсмислено, в частни центрове и болници, от които не бях доволна. Покривали сами частично разходи и с "намаление" над сумата, но за определени оптики, и то такива, в които най-смотаната рамка струва повече, отколкото доста по-хубави очила с хубави стъкла в други оптики.  

Преди да започна работа не ми се е налагало да нося очила. Вчера след прегледа установиха, че имам -0.5 на едното око и -0.75 на другото. Надявам се да ми покрият цялата сума за хубави стъкла и рамката (най-евтината е 70лв и бива)
-------------------------------------------------
Според мен, чрез допълнителното здравно осигуряване, работодателя се опитва да заобиколи закона, в който не се казва, че имаш право на точно определена сума, а пише

Работодателят осигурява за своя сметка средства за корекция на зрението на
работещия за работата му с видеодисплей, ако са предписани от специалиста по очни
болести при прегледите по ал. 1

# 14
  • Мнения: 1 226
Хм, защо да заобикаля? Разбирам какво имаш предвид, но с допълнителното имаш повече пари за стъкла, защото са всяка година. Повечето фирма, за които знам, че си имат стъкла, са им на определени години, както вече е и споменато.

Както и да е, ти вече си си решил проблема, кажи като ти отговорят.

Иначе, един съвет, оптиките непрекъснато пускат промоци по -50%, когато можеш да си купиш наистина хубави стъкла на половин цена. Моите бяха 150 лв. едното, взех ги за толкова и двете. Вече рамките са си глезотия, както си реши човек.

# 15
  • София
  • Мнения: 13 292
Т.е. работодателят ти осигурява определена сума, но ти искаш да ти плати изцяло очилата, че и преглед да ти организира. Правилно ли разбирам?
Че ти може да си харесаш рамки за 1000+ лв. Затова и се определя лимит, а над него ти си доплащаш.

# 16
  • Мнения: 5 058
Дано не си на срочен договор, че няма да стане безсрочен.

# 17
  • Мнения: 31 851
Във фирмата която съм от 3 години, нито са ми купували очила, нито имам дз.

savii, аз рамки си купувам  скъпи, защото съм си патила с евтините.

# 18
  • Мнения: 670
Все тая ако съм ти шеф и си ми тръгнал да ми изпращаш наредби посреднощ с изискването да ти осигуря преглед, да ти платя рамките и очилата, ще го направя само ако си единствен за тая работа в радиус 135,7 км.
За колко време работа достигна “заветните” -0,5 и -0,75?
Имаш право да си търсиш всякакви прави по наредби. Абсолютно твое право. Много фирми го предлагат. Някои регламентирано с трудов договор, с допълнително здравно. Други го одобряват след човешки разговор, изтъкване на ползи и мотиви от едната и другата страна.
Като си им изпратил наредбата може и да те третират по наредба. Също тяхно право. Например чл.328 т.5

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 199
Все тая ако съм ти шеф и си ми тръгнал да ми изпращаш наредби посреднощ с изискването да ти осигуря преглед, да ти платя рамките и очилата, ще го направя само ако си единствен за тая работа в радиус 135,7 км.
За колко време работа достигна “заветните” -0,5 и -0,75?
Имаш право да си търсиш всякакви прави по наредби. Абсолютно твое право. Много фирми го предлагат. Някои регламентирано с трудов договор, с допълнително здравно. Други го одобряват след човешки разговор, изтъкване на ползи и мотиви от едната и другата страна.
Като си им изпратил наредбата може и да те третират по наредба. Също тяхно право. Например чл.328 т.5

Предполагам, че този заради такива като теб, държавата е на това дередже. Има закони - трябва да ги спазваш. Не виждам да съм поискал нещо повече от предвиденото в закона, че да ми говориш тия глупости - ако съм бил единствен, не знам си к'во.

Съжалявам, ама това твоето е мега тъпо.

А твоето като е много умно, поне да се беше обосновал/а

Дано не си на срочен договор, че няма да стане безсрочен.

От 3 години съм във фирмата и това е единственото нещо, което съм поискал.

Т.е. работодателят ти осигурява определена сума, но ти искаш да ти плати изцяло очилата, че и преглед да ти организира. Правилно ли разбирам?
Че ти може да си харесаш рамки за 1000+ лв. Затова и се определя лимит, а над него ти си доплащаш.

Не знам кой осигурява сумата.. Дали е работодателя или дадения пакет допълнително здравно осигуряване?
Но, да.. Искам да се спази закона, нищо повече. В него ясно е написано, че работодателя ми осигурява прегледите и средствата за корекцията на зрението (а не част от тях). Не знам кое е толкова трудно за разбиране. На прав български е написано. Никой не е казал, че ще си избера рамки за 1000лв. В преден коментар написах, че най-евтините рамки, които намерих са 70лв и са ок.

# 20
  • София
  • Мнения: 13 292
Понеже очилата не са еднаква сума в цялата страна, а струват от двуцифрена до петцифрена сума, работодателят е определил лимит по неговите възможности. Няма как да искаш повече от възможностите му, но винаги можеш да смениш фирмата с друга, която има повече възможности.

# 21
  • Мнения: 31 851
Може да ви изглежда нагло, ама пък го пише и човека си изисква.
Ако повече хора вместо да мълчат си търсеха правата, щяхме да сме на друго положение.

# 22
  • София
  • Мнения: 13 292
Не е нагло, но не може да очаква да няма лимит.

# 23
  • Мнения: 1 226
Аз не схващам какъв е тоя рев за преглед. Каза, че имаш допълнително здравно осигуряване? За ръчичка ли трябва да те заведе? Ние имаме прегледи свързани с изследвания и етц., които може и не всеки да се сети да си направи, затова и ни организират. Но още никой не е тръгнал да ни казва да отидем на зъболекар, примерно.

'регламентира задължение на работодателя да осигури преглед на очите и оценка състоянието на зрението на лицата'

Спокойно могат да ти кажат, че са ти осигурили всичко това с допълнителното здравно. Работодателят е длъжен, да, но той е този, който избира организацията.

# 24
  • Мнения: 14 905
Ако не бъркам нещо, следва да докажеш, че диоптрите са вследствие на работата там, а не на наследствени/възрастови/прекалено ползване на смартфон/други обстоятелства. Което може да се окаже по-трудно, защото почнаха да се появяват новини за някакви изследвания, доказващи, че работата с монитори или четене на тъмно не влияят на качеството на зрението.

# 25
  • Мнения: 670
ВсеТая не е лошо да се чете с разбиране. Тръгнал си да изпращаш наредби с изисквания. Имаш допълнително здравно осигуряване. Сигурна съм, че имаш и лимит за очила. Сигурна съм, че фирмата ти има договор с практика по трудова медицина. Ти искаш пълната сума. На хората с късогледство им е ясно колко са -0,5 и -0,75 и кога трябва да се носят очилата. (Няма отношение по темата, само показва до колко е обоснован драматизма). Изрично ти казах, че е твое право да си търсиш правата, но “тонът определя музиката.” Не бих работила с човек, който не се разбира по човешки, а цитира наредби.

# 26
  • Мнения: 335
Както ти казаха, така както ти им цитираш закони и наредби, така и те утре ще ти цитират някой закон или наредба по който/която скоропостижно ще си на борсата. Правилата трябва да се спазват и е хубаво човек да си отстоява правата, въпросът е как ще го направи, дали с човешки разговор или направо с бутонките. При всички положения въпросът може да се реши човешки, без извиване на ръце. Отделно не съм експерт, но подозирам както ти казаха, че може би само стъклата ще ти се покрият и за рамката ще трябва да се оправяш сам. Аз например така правя - застрахователя с които работим ми плаща стъклата, а аз рамката (че аз както и все едни скъпи си харесвам…)

# 27
  • Мнения: 954
Да, има си наредба, според която работодател е длъжен да осигури очила, но няма наредба, според която работодателят е длъжен да ти осигурява допълнително здравно. Аз ако съм на негово място, ще ти платя очилата, но ще ти резна здравното. Отивай да се редиш с пенсионерите при личния лекар за направления, после ходи при посредствени лекари, защото най-добрите в България по здравна каса изобщо не преглеждат.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 199
Понеже очилата не са еднаква сума в цялата страна, а струват от двуцифрена до петцифрена сума, работодателят е определил лимит по неговите възможности. Няма как да искаш повече от възможностите му, но винаги можеш да смениш фирмата с друга, която има повече възможности.

Аз не искам очила на ненормална цена. Избрах си 2рите най-евтини стъкла - 84лв едното + рамка 70лв. Общо излиза 238лв. Не смятам, че толкова ще обеднее работодателя, ако ми ги изплати.
Не знам защо изглежда толкова учудващо, че изисквам нещо, което го пише в закона.
На работа давам от себе си най-доброто, защо да не поискам най-доброто за себе си? Макар, че в случая трябва да се примиря с не най-доброто.
Според наредбата пише и няколко неща за стола:

Работен стол:
 а) работният стол да е стабилен и да позволява на лицето, работещо с
видеодисплей, свобода на движенията и удобна работна поза;
 б) седалката да се регулира на височина;
 в) облегалката на стола да се регулира на височина и наклон;
 г) да има възможност за поставяне на опора за краката при желание на
лицето, работещо с видеодисплей.


Ако работодателя ти няма възможност и ти осигури едно пънче, ти би ли се примирила? Та, какъв е този работодател, който не може да осигури МИНИМАЛНИТЕ неща според закона. Наредбата урежда МИНИМАЛНИТЕ изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи.

Може да ви изглежда нагло, ама пък го пише и човека си изисква.
Ако повече хора вместо да мълчат си търсеха правата, щяхме да сме на друго положение.

Как е възможно само един човек да ме разбира? Едва ли не излязох някакъв престъпник понеже си търся правата.

Аз не схващам какъв е тоя рев за преглед. Каза, че имаш допълнително здравно осигуряване? За ръчичка ли трябва да те заведе?


Темата е свързана с очилата, не с прегледа. На преглед вече отидох.

Спокойно могат да ти кажат, че са ти осигурили всичко това с допълнителното здравно. Работодателят е длъжен, да, но той е този, който избира организацията.

Точно за това заобикаляне на закона говоря. В наредбата пише "осигурява за негова сметка", а не "осигурява за 120лв". Всеки знае, че за 120лв никакви очила не можеш да си направиш.

Ако не бъркам нещо, следва да докажеш, че диоптрите са вследствие на работата там, а не на наследствени/възрастови/прекалено ползване на смартфон/други обстоятелства. Което може да се окаже по-трудно, защото почнаха да се появяват новини за някакви изследвания, доказващи, че работата с монитори или четене на тъмно не влияят на качеството на зрението.

Ако е толкова дребнав работодателя, нека ме прати на каквито изследвания иска.
Работя в голяма международна корпорация с доста солидно revenue и най-малкия им проблем, ще е да ми осигурят очила за 240лв.

ВсеТая не е лошо да се чете с разбиране. Тръгнал си да изпращаш наредби с изисквания. Имаш допълнително здравно осигуряване. Сигурна съм, че имаш и лимит за очила. Сигурна съм, че фирмата ти има договор с практика по трудова медицина. Ти искаш пълната сума. На хората с късогледство им е ясно колко са -0,5 и -0,75 и кога трябва да се носят очилата. (Няма отношение по темата, само показва до колко е обоснован драматизма). Изрично ти казах, че е твое право да си търсиш правата, но “тонът определя музиката.” Не бих работила с човек, който не се разбира по човешки, а цитира наредби.

Съвсем нормално попитах прекият ми ръководител дали работодателя ще ми покрие очилата на стойност 238лв (2 стъкла по 84 и рамка 70лв), тъй като съм разбрал, че по закон ми се полагат. Позволих си го защото прекия ми ръководител е много доволен от моята работа. Не искам да прозвучи като хвалене, но съм един от много малкото повишени на 6-тия месец и единствения, които постоянно предлага начини за подобряване на работните процеси; винаги съм на линия когато стане нещо извънредно на работа (макар, че не съм длъжен в извънработно време да отговарям на когото и да било).

Както ти казаха, така както ти им цитираш закони и наредби, така и те утре ще ти цитират някой закон или наредба по който/която скоропостижно ще си на борсата.

Нека да ми цитират наредби и те. Така ще разбера що за работодател имам. Ако ме имат за поредната пионка, с радост ще се разделя с тях. На работа давам всичко от себе си и очаквам същото в замяна когато ми се наложи. И за три години в компанията ми се налага нещо за първи път.

Правилата трябва да се спазват и е хубаво човек да си отстоява правата, въпросът е как ще го направи, дали с човешки разговор или направо с бутонките. При всички положения въпросът може да се реши човешки, без извиване на ръце.

По-горе обясних точно това. Опитах се и смятам, че подходих най-нормално.

Да, има си наредба, според която работодател е длъжен да осигури очила, но няма наредба, според която работодателят е длъжен да ти осигурява допълнително здравно. Аз ако съм на негово място, ще ти платя очилата, но ще ти резна здравното. Отивай да се редиш с пенсионерите при личния лекар за направления, после ходи при посредствени лекари, защото най-добрите в България по здравна каса изобщо не преглеждат.

Аз не съм и изисквал да имам допълнително здравно осигуряване. Да чукна на дърво, не ми се е налагало да го ползвам до този момент. А дори и да нямах такова осигуряване, нямаше да имам никакъв проблем да отида при ЛЛ да си взема направление. Дори и по телефона щях да я свърша тази работа.

# 29
  • София
  • Мнения: 13 292
Аз съм работодател.
Давам това, което е по възможностите ми и то изрично е записано във вътрешните правила на кантората ми. Т.е. спазва се законът, но към него са добавени вътрешните правила, съобразени с моята преценка.
Ако имам служител, който иска повече от предвиденото в документите за вътрешния ред, които той вече е подписал при започване на работа, директно бих се разделила с него. Човек, нарушаващ вътрешния ред и/или незапознат с вътрешния правилник, не ми е необходим.
Ти и стол можеш да поискаш геймърски за 3-4000 лв.
Наредбата предписва, работодателят преценява.
Тези 120 лв. явно са по вътрешни правила, които ти сега изискваш работодателят ти да наруши.
Правилата за вътрешния ред се предоставят при подписване на трудовия договор и се подписваш, че си запознат с тях и ги приемаш.
Успех!

Сам пишеш за минималните условия, а това кои са минималните условия решава работодателят, защото:
1. той е наясно какъв минимум е необходим за изискваната от теб да извършваш дейност; 2. той има определен бюджет за социални придобивки, който разпределя на бройката на всички служители, така че всеки един да може да получи равни условия за работа, съгласно длъжността си.

Между другото, щом те търсят в извънработно време, провери дали не си подписал договор за ненормирано работно време, което работодателят компенсира по някакъв начин.
Ако не си подписал, спокойно можеш да не отговаряш.
Ако си подписал и получаваш компенсация, независимо под каква форма (допълнителен почивен или почивни дни, бонус заплащане, т.н.), вдигаш и бачкаш.

# 30
  • Мнения: 954
А ти в личното ти време пред компютър не стоиш, така ли? Времето, прекарано пред екран, ти е само на работа и само заради това си си повредил зрението? Сори, ама не сме в 18 век ...

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 199
Естествено, че сте работодател. Може ли обикновен служител да е толкова на контра.
Давам това, което е по възможностите ми и то изрично е записано във вътрешните правила на кантората ми. Т.е. спазва се законът, но към него са добавени вътрешните правила, съобразени с моята преценка.
Тоест Вашите вътрешните правила са над закона, така ли?
Примерно...Ако нямате възможност за нормален работен стол според наредбата, работника трябва да се примири и да мълчи като мишка?
Значи искате да сте работодател ама по вашите правила. Държавните закони да го духат?! Ако можем да минем дори и с под минимума ще е най-добре?! Не ми се сърдете, просто така ми прозвуча написаното от Вас.
Ако имам служител, който иска повече от предвиденото в документите за вътрешния ред, които той вече е подписал при започване на работа, директно бих се разделила с него. Човек, нарушаващ вътрешния ред и/или незапознат с вътрешния правилник, не ми е необходим.
Тоест тук признавате, че за Вас законите не важат и мишока (служителя) трябва да мълчи и да се съобразява. Служителите за човешки същества ли ги имате или роби? Вие с вашите вътрешни правила може да сте в разрез със закона, но явно не Ви дреме. Правилно ли разбирам?
Ти и стол можеш да поискаш геймърски за 3-4000 лв.
Айде пак. Ама ти можеш да поискаш това, онова.. Вие си покрийте МИНИМАЛНИТЕ изисквания според закона (макар, че от работника винаги изисквате МАКСИМУМА) и няма да имате проблеми. Наистина не виждам къде е проблема да се спазват наредбите.
Наредбата предписва, работодателят преценява.
Тоест, ако не Ви кефи наредбата - майната ѝ? Правилно ли разбирам?
Тези 120 лв. явно са по вътрешни правила, които ти сега изискваш работодателят ти да наруши.
Правилата за вътрешния ред се предоставят при подписване на трудовия договор и се подписваш, че си запознат с тях и ги приемаш.
А защо работодателя не ми представи наредбите и законите при започване на работа, а само вътрешните правила? Кой би подписал когато види, че има разминаване между вътрешните и държавните правила?
Сам пишеш за минималните условия, а това кои са минималните условия решава работодателят, защото:
1. той е наясно какъв минимум е необходим за изискваната от теб да извършваш дейност; 2. той има определен бюджет за социални придобивки, който разпределя на бройката на всички служители, така че всеки един да може да получи равни условия за работа, съгласно длъжността си.
Ако работодателя е запознат със закона, но няма възможност да го спази - то какъв работодател е?
Между другото, щом те търсят в извънработно време, провери дали не си подписал договор за ненормирано работно време, което работодателят компенсира по някакъв начин.
Ако не си подписал, спокойно можеш да не отговаряш.
Ако си подписал и получаваш компенсация, независимо под каква форма (допълнителен почивен или почивни дни, бонус заплащане, т.н.), вдигаш и бачкаш.
Не съм ненормирано работно време. Случвало се е няколко пъти да ме потърсят по спешност. Човешко е, на всеки се случва. А пък и обичам работата си.
А ти в личното ти време пред компютър не стоиш, така ли? Времето, прекарано пред екран, ти е само на работа и само заради това си си повредил зрението? Сори, ама не сме в 18 век ...
В личното си време аз си се грижа за здравето. В тази тема говорим за времето, което прекарвам на работа и начина, по който мога да се предпазя максимално.

# 32
  • София
  • Мнения: 13 292
Хаха, служител също съм била. И не забравяй, че към наредбата те насочих аз, защото първоначално беше спестил информация, че част от сумата се покрива. Първоначално звучеше като да не се покрива нищо.
Литературният анализ не е силата ти. Познаването на правилата и на нормативните документи също.

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 199
Хаха, служител също съм била.
Ами добре, тоест би трябвало да ме разбирате. Нормално е човек да си търси правата.

И не забравяй, че към наредбата те насочих аз

Точно това ми е адски чудно, че Вие ме насочихте към наредбата, а не изглежда като да я спазвате.

защото първоначално беше спестил информация, че част от сумата се покрива. Първоначално звучеше като да не се покрива нищо.
Нищо не съм спестявал. Предварително бях дочул от познат, че по закон работодателя е длъжен да ти осигури предпразни средства при работа с компютър. "Осигури" и "плати само част" са две различни неща, нали така?
Литературният анализ не е силата ти. Познаването на правилата и на нормативните документи също.
Помогнете ми да разбера. Много е лесто да подминете въпросите и да кажете "нищо не разбираш".

# 34
  • Варна
  • Мнения: 36 654
Значи голяма компания, тачен служител, един от малкото повишени, ценен от ръководството и бла бла бла, но не може да си позволи да си купи очила. Аз с моята мижава заплата миналия месец си поръчах нови. И съм с далеч по-висок диоптър, така че знам какво е 0,5. Абсолютно нищо.

П.п. Ако съм ви работодател, ще поискам да ми докажете, че този "голям" диоптър е от работата при мен и чак тогава ще видя каква сума да отпусна за заветните очила.

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 199
Значи голяма компания, тачен служител, един от малкото повишени, ценен от ръководството и бла бла бла, но не може да си позволи да си купи очила. Аз с моята мижава заплата миналия месец си поръчах нови. И съм с далеч по-висок диоптър, така че знам какво е 0,5. Абсолютно нищо.

П.п. Ако съм ви работодател, ще поискам да ми докажете, че този "голям" диоптър е от работата при мен и чак тогава ще видя каква сума да отпусна за заветните очила.

Изглежда, че и за Вас търсенето на права е непонятно, ненормално и едва ли не служителя трябва да се чувства виновен че си ги търси. Аз мога да си позволя очилата, но защо да не се възползвам от това, което ми се полага по право. Никой не ми дава нищо наготово.

Последна редакция: пт, 22 мар 2024, 15:31 от ВсеТая

# 36
  • София
  • Мнения: 13 292
Накратко: вътрешните правила определят начина, по който се прилага дадената наредба.
В конкретния случай наредбата определя, че работодателят трябва да се погрижи да имаш очила при изпълнение на служебните си задължения, а във вътрешните правила определя какви доказателства изисква (амбулаторен лист, рецепта, фактура) и колко средства отпуска по негово усмотрение, за да изпълни наредбата.
Ако наистина трябва да се изчислява разумно, тогава може да се сметне процентно съотношението между работните часове и останалото време и да си разделите сумата в %. Да речем, ти работиш 5 дни в седмицата х 8 часа (40 часа седмчно), а свободното ти време е 128 часа седмично. Делите си сумата 1 част за него и 3 за теб (даже пропускате оставащите 8 часа) и готово. Т.е. от 238 лв. - работодателят ти плаща 59,50 лв. Или си носиш очилата само в офиса, а навън си решаваш дали да ходиш без очила или да си купиш други.
Така по-добре ли ти звучи?

# 37
  • Варна
  • Мнения: 36 654
Напротив, аз си търся правата и то успешно. Имам щастието да работя при много разбран работодател и помежду ни има диалог. Не се налага да тръгвам с наредбите напред, което съгласете се не е никак добър ход щом сте ценен и повишаван служител.

# 38
  • Мнения: 4 619
При такива диоптри много лекари дори не препоръчват носене на очила, освен за комфорт. Много хора си имат по 0.5 диоптъра и очила не слагат.

Както и да е, щом като има диалог, не пускайте теми във форуми, а си диалогирайте (не съм работодател).

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 199
Накратко: вътрешните правила определят начина, по който се прилага дадената наредба.
В конкретния случай наредбата определя, че работодателят трябва да се погрижи да имаш очила при изпълнение на служебните си задължения, а във вътрешните правила определя какви доказателства изисква (амбулаторен лист, рецепта, фактура) и колко средства отпуска по негово усмотрение, за да изпълни наредбата.
Ако наистина трябва да се изчислява разумно, тогава може да се сметне процентно съотношението между работните часове и останалото време и да си разделите сумата в %. Да речем, ти работиш 5 дни в седмицата х 8 часа (40 часа седмчно), а свободното ти време е 128 часа седмично. Делите си сумата 1 част за него и 3 за теб (даже пропускате оставащите 8 часа) и готово. Т.е. от 238 лв. - работодателят ти плаща 59,50 лв. Или си носиш очилата само в офиса, а навън си решаваш дали да ходиш без очила или да си купиш други.
Така по-добре ли ти звучи?

Дори и в заглавието пише, че става въпрос "за работа с компютър". Никъде не съм написал, че искам очила за лично ползване. За вкъщи съм си купил висок клас монитори, които уж не вредят. Също така съм забелязал, че с тях очите ми не се умарят дори и при по-продължително гледане в сравнението с времето прекарано на работа.

Напротив, аз си търся правата и то успешно. Имам щастието да работя при много разбран работодател и помежду ни има диалог. Не се налага да тръгвам с наредбите напред, което съгласете се не е никак добър ход щом сте ценен и повишаван служител.

Много е хубаво това, че си търсите правата, но защо Вие си закупихте очилата след като Ви се полагат по закон?
По какъв друг начин да поискам от работодателя да ми покрие огромната сума от 238лв за очила, ако не чрез наредба в закона?

При такива диоптри много лекари дори не препоръчват носене на очила, освен за комфорт. Много хора си имат по 0.5 диоптъра и очила не слагат.

Както и да е, щом като има диалог, не пускайте теми във форуми, а си диалогирайте (не съм работодател).

Аз не искам да нося диоптрични очила, а по-скоро такива които предпазват от вредното излъчване на мониторите.
А иначе пуснах тази тема, защото няма представа къде да намеря наредбата от закона и ми бе интересно да разбера мнението на хората.

# 40
  • Мнения: 1 226
Допълнително здравно покрива диоптрични, които и аз не мога да си обясня с тоди диоптър, моят е подобен, единствената причина да не си свалаям очилата е астигматизмът.

За въпросните очила за защита, щом такива искаш, а не диоптрични, веднага мога да ти кажа, че ако имат желание да се заяждат ще ти кажат, че са ти дали монитори, които не създават риск за зрението и са си спазили всичко. Също така ще ти връчат и лимит от 100 лв. в най-добрия случай, защото подобни очила нисък клас има бол. Но, това е ако се заяждат, много вероятно е просто и да ти ги купят. Не получи ли вече отговор?

Гледам коментирате столове. В кръга на шегата, но си давам сърцето да ми върнат 'кметския' стол и да ги махнат тия 'здравословни за стойката'  столчета. :/

# 41
  • Мнения: 14 905
Ама то никой монитор не вреди. Евентуално някой от 1968ма...
Високият клас монитори имат по-висока честота на опресняване на образа и/или по-висока разделителна способност, и/или как цяло са по-големи. Няма нищо общо с вредността и прочее. И високият клас монитори и въобще компютри и част от периферията генерално таргетитат геймърите, не работещите, защото работещите работят на машините на фирмата, а геймърите обслужват личното си хоби, а се знае - кеф цена няма.

# 42
  • Мнения: 954
Разбира се, че мониторите вкъщи не влияят на зрението, само тези на работа.

# 43
  • София
  • Мнения: 13 292
Стига работодателят да има монитори от нисък клас и без защита, да докажеш по неоспорим начин, че ще ползваш защитните очила само в офиса и да представиш рецепта от офталмолог,нямаш проблеми. Wink

# 44
  • Мнения: 670
Само като те чета как отговаряш на всеки по отделно и какви доводи вадиш не искам нито да съм ти колега, нито да съм ти работодател. Работила съм в точно една международна компания, с допълнително здравно осигуряване. Получавала съм възстановяване на разходи за зъболекар и очила. За всяко нещо има лимит и той не е точно само от работодателя определен, а и от застрахователя. Ти дори не знаеш какво ти покрива допълнителното здравно осигуряване. Сам казваш, че не си се интересувал и не си го искал. Нямаш ли застрахователна карта? Запънал си се за тия очила като костилка на … няма да кажа какво. Търси ли те били в извън работно време … много странна практика за международна компания …
Работата е евтин на брашното и скъп на триците. Сори! Аз съм хората да мрънкат и да отстояват правата си. Това, което чета ми е точно едно неразбиране на човек, който не знае при какви условия работи, какъв договор е сключил, знае само, че иска едни очила понеже има един член в една наредба. Успех!

# 45
  • София
  • Мнения: 7 996
Наредбата е писана през 2005 година, когато все още имаше CRT монитори. Съвременните монитори нито трептят, нито излъчват нещо, от което да се предпазваш с очила. Проблемът на офисния планктон (включвам и себе си) е, че почти няма работа, която да се свърши без компютър. Човек се взира в близка точка, няма смяна на фокуса, става светочувствителен (особено при късогледство) и с годините зрението отслабва. Та да се докаже, че тази увреда е от работата, при положение, че сме заобиколени от устройства и монитори, граничи с мираж.

# 46
  • Мнения: 31 851
Авторе, какво стана? Отговори ли ти началника?

# 47
  • Бургас
  • Мнения: 199
Наредбата е писана през 2005 година, когато все още имаше CRT монитори. Съвременните монитори нито трептят, нито излъчват нещо, от което да се предпазваш с очила. Проблемът на офисния планктон (включвам и себе си) е, че почти няма работа, която да се свърши без компютър. Човек се взира в близка точка, няма смяна на фокуса, става светочувствителен (особено при късогледство) и с годините зрението отслабва. Та да се докаже, че тази увреда е от работата, при положение, че сме заобиколени от устройства и монитори, граничи с мираж.

Стига работодателят да има монитори от нисък клас и без защита, да докажеш по неоспорим начин, че ще ползваш защитните очила само в офиса и да представиш рецепта от офталмолог,нямаш проблеми. Wink

В наредбата не пише, че трябва да се доказва каквото и да било. Ако на някой работодател не му отърва как е формулирана, да ходи да се оплаква където трябва.

Авторе, какво стана? Отговори ли ти началника?

Очаквам отговор в най-скоро време.

# 48
  • София
  • Мнения: 13 292
В наредбата не пише, че трябва да се доказва каквото и да било. Ако на някой работодател не му отърва как е формулирана, да ходи да се оплаква където трябва.

Разбира се, че не е в наредбата. В правилата за отчетност следва да е.

# 49
  • София
  • Мнения: 822
Все тая, браво, ти си борец за права и справедливост. Казваш, че си харесваш работата (супер), че са те повишили на шестия местец - двойно супер.

Знам, че съм древна, че нищо не разбирам от права, ама за 238 лв, от които ти няма да забогатееш (със сигурност и работодателя няма да обеднее) си готов да жертваш всичко... защото вече се наби достатъчно на очи. Желая ти успех, дано получиш желаното и да си доволен от резултата.

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 199
.. си готов да жертваш всичко...

Ехе, вие го изкарахте все едно съм извършил най-големият грях, че съм си потърсил правата.
Какво жертване, какви пет лева...

Както има длъжности, на които работодателя осигурява работно облекло, така не виждам нищо нередно в това да поискам очила, които да ползвам докато работя.

# 51
  • Мнения: 14 905
Малка подробност, с толкова малък диоптър има очила и в Кауфланд. Работодателят осигурява чифт, слагаш го сутрин, сваляш го преди тръгване и го оставяш на охраната и всичко е точно, осигурено и гарантирано.

# 52
  • Мнения: 335
.. си готов да жертваш всичко...

Ехе, вие го изкарахте все едно съм извършил най-големият грях, че съм си потърсил правата.
Какво жертване, какви пет лева...

Както има длъжности, на които работодателя осигурява работно облекло, така не виждам нищо нередно в това да поискам очила, които да ползвам докато работя.
Проблема не е, че си търсиш правата. Това е даже похвално. Проблем в случая е начина, по който си ги търсиш. Може да питаш шефа си човешки какви са опциите в ситуацията ти, какво могат да направят за теб в ситуацията, има ли как да те подкрепят и човешки да стигнете до заключение, а не директно с цитиране на закони. Просто този начин е много груб и излиза като извиване на ръце и със сигурност ще направи много лошо впечатление - не това че искаш очила, а как ги искаш.

# 53
  • София
  • Мнения: 822
.. си готов да жертваш всичко...

Ехе, вие го изкарахте все едно съм извършил най-големият грях, че съм си потърсил правата.
Какво жертване, какви пет лева...

Както има длъжности, на които работодателя осигурява работно облекло, така не виждам нищо нередно в това да поискам очила, които да ползвам докато работя.
Проблема не е, че си търсиш правата. Това е даже похвално. Проблем в случая е начина, по който си ги търсиш. Може да питаш шефа си човешки какви са опциите в ситуацията ти, какво могат да направят за теб в ситуацията, има ли как да те подкрепят и човешки да стигнете до заключение, а не директно с цитиране на закони. Просто този начин е много груб и излиза като извиване на ръце и със сигурност ще направи много лошо впечатление - не това че искаш очила, а как ги искаш.

Точно. Сега тоя тийм лидер, който е виждал в теб потенциал, е видял една страна в теб, която ще го откаже от всякакво развитие за теб, както и делегирането на повече отговорности.
Аз подозирам какво ще се случи: вероятно ще ти купят заветните очила, ще ти възтановят тия 238 лв. Но после, когато се мисли за следващото повишение, все ще има някой, който ще каже - кой бе, тоя ли, вие луди ли сте, на маймуни ни направи за тия очила, ами ако така се държи пред клиенти или пред мениджмънта, не можем да рискуваме. И такааа, ако си още във фирмата, ще виждаш как хора дошли след тебе растат, заплатите им растат, а ти, носейки фирмените очила си наврян в шеста глуха. Да, безспорно има и други фирми на пазара, но пак да кажа - все се намира по някой, който има познат тук и там та тия очила бая време ще те преследват.

Но пак да кажа, хубаво е, похвално е да си търсиш правата. Търси си ги, ама после не се чуди що така не се получава.

# 54
  • Варна
  • Мнения: 36 654
Сега очаквам обобщение как в България затова сме на тоя хал и т.н.

# 55
  • Мнения: 670
Сега очаквам обобщение как в България затова сме на тоя хал и т.н.
То мина вече 😉

# 56
  • Варна
  • Мнения: 36 654
На нов глас.

# 57
  • Мнения: 971
А какво беше едно време със CRT.. но те разбирам - някои работодатели нехаят или гледат да пестят от какви ли не глупости, вместо да са пряко отговорни към служителите си / задължени да купуват очила за хората работещи на компютър и качествени дисплеи (а не от евтините без ТСО, без low blue, с пулсации, с малък екран от тип "да си го залепиш на носа"). Други просто нямат достатъчен бюджет.. Намери си фирма ("ъпскилвай", "аплайвай"), която да плаща 5 към 6 цифри годишна заплата, с луксозен пакет допълнително здравно, с корпоративни отстъпки за служители в т.ч. оптики и си ти. Очите ти не са за един ден, а очилата са жизнена необходимост и достъпен консуматив.. Важно е да имат син филтър, да се регулира подсветката, контраста  и цветовия тон на монитора, да си срещу прозорец с щори, да изключваш лампите, да си правиш чести почивки и търсиш начин за предсрочно пенсиониране или смяна на професията.. С възрастта зрението отслабва необратимо, така че другото, което може да се направи е да се забави стареенето до колкото е възможно със спорт, здравословно хранене, минимизиране на стреса, периодични прегледи, намаляне на времето прекарано пред компютър и т.н. От скоро започнах отново да принтирам и си купих електронен e-ink четец. На работа съм с 2 плоски 24" монитора + компактен лаптоп, които са ОК на по-ниска резолюция и 125% шрифт. Но установих, че далеч по-удобно ми е за централен диспей: ултра широк извит 34" дисплей и така си купих 2: един за вкъщи + втори за офиса. Ергономията по фирмите никога не е на ниво, но трудно се намира изцяло дистанционна работа, без да си изигран в по-ниска заплата, кофти колеги, неприятни проекти, несигурна работа, липса на кариерно развитие и т.н. Длъжен или не - все тая: далеч по-лесно е да промениш себе си, отколкото организацията.. и личната грижа е най-важна! Иначе както сме тръгнали ще ходим в темите за очното здраве.

Последна редакция: чт, 04 апр 2024, 21:41 от Нърд

Общи условия

Активация на акаунт