Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 13 143
Т.е. работодателят ти осигурява определена сума, но ти искаш да ти плати изцяло очилата, че и преглед да ти организира. Правилно ли разбирам?
Че ти може да си харесаш рамки за 1000+ лв. Затова и се определя лимит, а над него ти си доплащаш.

# 16
  • Мнения: 5 003
Дано не си на срочен договор, че няма да стане безсрочен.

# 17
  • Мнения: 31 677
Във фирмата която съм от 3 години, нито са ми купували очила, нито имам дз.

savii, аз рамки си купувам  скъпи, защото съм си патила с евтините.

# 18
  • Мнения: 591
Все тая ако съм ти шеф и си ми тръгнал да ми изпращаш наредби посреднощ с изискването да ти осигуря преглед, да ти платя рамките и очилата, ще го направя само ако си единствен за тая работа в радиус 135,7 км.
За колко време работа достигна “заветните” -0,5 и -0,75?
Имаш право да си търсиш всякакви прави по наредби. Абсолютно твое право. Много фирми го предлагат. Някои регламентирано с трудов договор, с допълнително здравно. Други го одобряват след човешки разговор, изтъкване на ползи и мотиви от едната и другата страна.
Като си им изпратил наредбата може и да те третират по наредба. Също тяхно право. Например чл.328 т.5

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 199
Все тая ако съм ти шеф и си ми тръгнал да ми изпращаш наредби посреднощ с изискването да ти осигуря преглед, да ти платя рамките и очилата, ще го направя само ако си единствен за тая работа в радиус 135,7 км.
За колко време работа достигна “заветните” -0,5 и -0,75?
Имаш право да си търсиш всякакви прави по наредби. Абсолютно твое право. Много фирми го предлагат. Някои регламентирано с трудов договор, с допълнително здравно. Други го одобряват след човешки разговор, изтъкване на ползи и мотиви от едната и другата страна.
Като си им изпратил наредбата може и да те третират по наредба. Също тяхно право. Например чл.328 т.5

Предполагам, че този заради такива като теб, държавата е на това дередже. Има закони - трябва да ги спазваш. Не виждам да съм поискал нещо повече от предвиденото в закона, че да ми говориш тия глупости - ако съм бил единствен, не знам си к'во.

Съжалявам, ама това твоето е мега тъпо.

А твоето като е много умно, поне да се беше обосновал/а

Дано не си на срочен договор, че няма да стане безсрочен.

От 3 години съм във фирмата и това е единственото нещо, което съм поискал.

Т.е. работодателят ти осигурява определена сума, но ти искаш да ти плати изцяло очилата, че и преглед да ти организира. Правилно ли разбирам?
Че ти може да си харесаш рамки за 1000+ лв. Затова и се определя лимит, а над него ти си доплащаш.

Не знам кой осигурява сумата.. Дали е работодателя или дадения пакет допълнително здравно осигуряване?
Но, да.. Искам да се спази закона, нищо повече. В него ясно е написано, че работодателя ми осигурява прегледите и средствата за корекцията на зрението (а не част от тях). Не знам кое е толкова трудно за разбиране. На прав български е написано. Никой не е казал, че ще си избера рамки за 1000лв. В преден коментар написах, че най-евтините рамки, които намерих са 70лв и са ок.

# 20
  • София
  • Мнения: 13 143
Понеже очилата не са еднаква сума в цялата страна, а струват от двуцифрена до петцифрена сума, работодателят е определил лимит по неговите възможности. Няма как да искаш повече от възможностите му, но винаги можеш да смениш фирмата с друга, която има повече възможности.

# 21
  • Мнения: 31 677
Може да ви изглежда нагло, ама пък го пише и човека си изисква.
Ако повече хора вместо да мълчат си търсеха правата, щяхме да сме на друго положение.

# 22
  • София
  • Мнения: 13 143
Не е нагло, но не може да очаква да няма лимит.

# 23
  • Мнения: 1 117
Аз не схващам какъв е тоя рев за преглед. Каза, че имаш допълнително здравно осигуряване? За ръчичка ли трябва да те заведе? Ние имаме прегледи свързани с изследвания и етц., които може и не всеки да се сети да си направи, затова и ни организират. Но още никой не е тръгнал да ни казва да отидем на зъболекар, примерно.

'регламентира задължение на работодателя да осигури преглед на очите и оценка състоянието на зрението на лицата'

Спокойно могат да ти кажат, че са ти осигурили всичко това с допълнителното здравно. Работодателят е длъжен, да, но той е този, който избира организацията.

# 24
  • Мнения: 14 845
Ако не бъркам нещо, следва да докажеш, че диоптрите са вследствие на работата там, а не на наследствени/възрастови/прекалено ползване на смартфон/други обстоятелства. Което може да се окаже по-трудно, защото почнаха да се появяват новини за някакви изследвания, доказващи, че работата с монитори или четене на тъмно не влияят на качеството на зрението.

# 25
  • Мнения: 591
ВсеТая не е лошо да се чете с разбиране. Тръгнал си да изпращаш наредби с изисквания. Имаш допълнително здравно осигуряване. Сигурна съм, че имаш и лимит за очила. Сигурна съм, че фирмата ти има договор с практика по трудова медицина. Ти искаш пълната сума. На хората с късогледство им е ясно колко са -0,5 и -0,75 и кога трябва да се носят очилата. (Няма отношение по темата, само показва до колко е обоснован драматизма). Изрично ти казах, че е твое право да си търсиш правата, но “тонът определя музиката.” Не бих работила с човек, който не се разбира по човешки, а цитира наредби.

# 26
  • Мнения: 319
Както ти казаха, така както ти им цитираш закони и наредби, така и те утре ще ти цитират някой закон или наредба по който/която скоропостижно ще си на борсата. Правилата трябва да се спазват и е хубаво човек да си отстоява правата, въпросът е как ще го направи, дали с човешки разговор или направо с бутонките. При всички положения въпросът може да се реши човешки, без извиване на ръце. Отделно не съм експерт, но подозирам както ти казаха, че може би само стъклата ще ти се покрият и за рамката ще трябва да се оправяш сам. Аз например така правя - застрахователя с които работим ми плаща стъклата, а аз рамката (че аз както и все едни скъпи си харесвам…)

# 27
  • Мнения: 923
Да, има си наредба, според която работодател е длъжен да осигури очила, но няма наредба, според която работодателят е длъжен да ти осигурява допълнително здравно. Аз ако съм на негово място, ще ти платя очилата, но ще ти резна здравното. Отивай да се редиш с пенсионерите при личния лекар за направления, после ходи при посредствени лекари, защото най-добрите в България по здравна каса изобщо не преглеждат.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 199
Понеже очилата не са еднаква сума в цялата страна, а струват от двуцифрена до петцифрена сума, работодателят е определил лимит по неговите възможности. Няма как да искаш повече от възможностите му, но винаги можеш да смениш фирмата с друга, която има повече възможности.

Аз не искам очила на ненормална цена. Избрах си 2рите най-евтини стъкла - 84лв едното + рамка 70лв. Общо излиза 238лв. Не смятам, че толкова ще обеднее работодателя, ако ми ги изплати.
Не знам защо изглежда толкова учудващо, че изисквам нещо, което го пише в закона.
На работа давам от себе си най-доброто, защо да не поискам най-доброто за себе си? Макар, че в случая трябва да се примиря с не най-доброто.
Според наредбата пише и няколко неща за стола:

Работен стол:
 а) работният стол да е стабилен и да позволява на лицето, работещо с
видеодисплей, свобода на движенията и удобна работна поза;
 б) седалката да се регулира на височина;
 в) облегалката на стола да се регулира на височина и наклон;
 г) да има възможност за поставяне на опора за краката при желание на
лицето, работещо с видеодисплей.


Ако работодателя ти няма възможност и ти осигури едно пънче, ти би ли се примирила? Та, какъв е този работодател, който не може да осигури МИНИМАЛНИТЕ неща според закона. Наредбата урежда МИНИМАЛНИТЕ изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи.

Може да ви изглежда нагло, ама пък го пише и човека си изисква.
Ако повече хора вместо да мълчат си търсеха правата, щяхме да сме на друго положение.

Как е възможно само един човек да ме разбира? Едва ли не излязох някакъв престъпник понеже си търся правата.

Аз не схващам какъв е тоя рев за преглед. Каза, че имаш допълнително здравно осигуряване? За ръчичка ли трябва да те заведе?


Темата е свързана с очилата, не с прегледа. На преглед вече отидох.

Спокойно могат да ти кажат, че са ти осигурили всичко това с допълнителното здравно. Работодателят е длъжен, да, но той е този, който избира организацията.

Точно за това заобикаляне на закона говоря. В наредбата пише "осигурява за негова сметка", а не "осигурява за 120лв". Всеки знае, че за 120лв никакви очила не можеш да си направиш.

Ако не бъркам нещо, следва да докажеш, че диоптрите са вследствие на работата там, а не на наследствени/възрастови/прекалено ползване на смартфон/други обстоятелства. Което може да се окаже по-трудно, защото почнаха да се появяват новини за някакви изследвания, доказващи, че работата с монитори или четене на тъмно не влияят на качеството на зрението.

Ако е толкова дребнав работодателя, нека ме прати на каквито изследвания иска.
Работя в голяма международна корпорация с доста солидно revenue и най-малкия им проблем, ще е да ми осигурят очила за 240лв.

ВсеТая не е лошо да се чете с разбиране. Тръгнал си да изпращаш наредби с изисквания. Имаш допълнително здравно осигуряване. Сигурна съм, че имаш и лимит за очила. Сигурна съм, че фирмата ти има договор с практика по трудова медицина. Ти искаш пълната сума. На хората с късогледство им е ясно колко са -0,5 и -0,75 и кога трябва да се носят очилата. (Няма отношение по темата, само показва до колко е обоснован драматизма). Изрично ти казах, че е твое право да си търсиш правата, но “тонът определя музиката.” Не бих работила с човек, който не се разбира по човешки, а цитира наредби.

Съвсем нормално попитах прекият ми ръководител дали работодателя ще ми покрие очилата на стойност 238лв (2 стъкла по 84 и рамка 70лв), тъй като съм разбрал, че по закон ми се полагат. Позволих си го защото прекия ми ръководител е много доволен от моята работа. Не искам да прозвучи като хвалене, но съм един от много малкото повишени на 6-тия месец и единствения, които постоянно предлага начини за подобряване на работните процеси; винаги съм на линия когато стане нещо извънредно на работа (макар, че не съм длъжен в извънработно време да отговарям на когото и да било).

Както ти казаха, така както ти им цитираш закони и наредби, така и те утре ще ти цитират някой закон или наредба по който/която скоропостижно ще си на борсата.

Нека да ми цитират наредби и те. Така ще разбера що за работодател имам. Ако ме имат за поредната пионка, с радост ще се разделя с тях. На работа давам всичко от себе си и очаквам същото в замяна когато ми се наложи. И за три години в компанията ми се налага нещо за първи път.

Правилата трябва да се спазват и е хубаво човек да си отстоява правата, въпросът е как ще го направи, дали с човешки разговор или направо с бутонките. При всички положения въпросът може да се реши човешки, без извиване на ръце.

По-горе обясних точно това. Опитах се и смятам, че подходих най-нормално.

Да, има си наредба, според която работодател е длъжен да осигури очила, но няма наредба, според която работодателят е длъжен да ти осигурява допълнително здравно. Аз ако съм на негово място, ще ти платя очилата, но ще ти резна здравното. Отивай да се редиш с пенсионерите при личния лекар за направления, после ходи при посредствени лекари, защото най-добрите в България по здравна каса изобщо не преглеждат.

Аз не съм и изисквал да имам допълнително здравно осигуряване. Да чукна на дърво, не ми се е налагало да го ползвам до този момент. А дори и да нямах такова осигуряване, нямаше да имам никакъв проблем да отида при ЛЛ да си взема направление. Дори и по телефона щях да я свърша тази работа.

# 29
  • София
  • Мнения: 13 143
Аз съм работодател.
Давам това, което е по възможностите ми и то изрично е записано във вътрешните правила на кантората ми. Т.е. спазва се законът, но към него са добавени вътрешните правила, съобразени с моята преценка.
Ако имам служител, който иска повече от предвиденото в документите за вътрешния ред, които той вече е подписал при започване на работа, директно бих се разделила с него. Човек, нарушаващ вътрешния ред и/или незапознат с вътрешния правилник, не ми е необходим.
Ти и стол можеш да поискаш геймърски за 3-4000 лв.
Наредбата предписва, работодателят преценява.
Тези 120 лв. явно са по вътрешни правила, които ти сега изискваш работодателят ти да наруши.
Правилата за вътрешния ред се предоставят при подписване на трудовия договор и се подписваш, че си запознат с тях и ги приемаш.
Успех!

Сам пишеш за минималните условия, а това кои са минималните условия решава работодателят, защото:
1. той е наясно какъв минимум е необходим за изискваната от теб да извършваш дейност; 2. той има определен бюджет за социални придобивки, който разпределя на бройката на всички служители, така че всеки един да може да получи равни условия за работа, съгласно длъжността си.

Между другото, щом те търсят в извънработно време, провери дали не си подписал договор за ненормирано работно време, което работодателят компенсира по някакъв начин.
Ако не си подписал, спокойно можеш да не отговаряш.
Ако си подписал и получаваш компенсация, независимо под каква форма (допълнителен почивен или почивни дни, бонус заплащане, т.н.), вдигаш и бачкаш.

Общи условия

Активация на акаунт