Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 199
Здравейте,

работя като техническа поддръжка и имам 3 монитора пред мен.

Длъжен ли е работодателя да ме праща на периодични прегледи при специалист офталмолог?
Ако офталмологът прецени, че трябва да нося очила, длъжен ли е работодателя да ми ги осигури?

Ако можете, моля приложете член, алинея от закона, ако такова нещо съществува.

# 1
  • София
  • Мнения: 13 143
Присъединил ли си се към КТД и има ли такова там, където работиш?

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 199
Присъединил ли си се към КТД и има ли такова там, където работиш?

Ако КТД е колективен трудов договор, то тогава нямам представа и ще трябва да попитам.

# 3
  • София
  • Мнения: 13 143
Виж Наредба № 3 от 28.02.1987 г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците.
Конкретно в твоя случай, съгласно чл. 9, ал. 1 от Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи работодателят осигурява преглед на очите и оценка състоянието на зрението на лицата, работещи с видеодисплеи, от специалист по очни болести:
преди започване на работа с видеодисплеи;
един път на три години за лицата, ненавършили 40 години, и ежегодно за лицата, навършили 40 години;
при оплаквания от смущения на зрението, които могат да се дължат на работа с видеодисплеи.

# 4
  • Мнения: 4 572
На периодични прегледи е добре да ходите и без работодателят да ви праща. Безплатни са, като си вземете направление от личен лекар. Ако сте под 40 години, и без това работодателят трябва да ви прати само на един преглед на всеки три години, а добре да се следите по-често.

Ето наредбата:

https://lex.bg/forum/viewtopic.php?f=14&t=14385



# 5
  • Мнения: 31 677
Ох, ама малко изнаглявате Grinning
Има фирми го правят. Примерно имах работодател, който ми даваше допълнително здравно и ми се полагаха очила до 200 лв всяка година.
Другото ако трябва си го доплащах.
Като нямам сега,просто си ходя на лекар и си  купувам очила сама, не мога да чакам работодателя, само защото в някакъв член пише да ме праща на очен.
В този член не пише обаче да ми купува очила.

Впрочем от офисно седене се получават страшно много проблеми. То по тая логика трябва ли шефа да ни осигури лечението.

# 6
  • Мнения: 711
Няма нормативно установено задължение работодателят да плаща за очила, но някои го правят по своя инициатива.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 199
Ох, ама малко изнаглявате Grinning

В този член не пише обаче да ми купува очила.

Няма нормативно установено задължение работодателят да плаща за очила, но някои го правят по своя инициатива.

Ето я наредбата:
https://www.gli.government.bg/sites/default/files/upload/documen … pasni_usloviq.pdf

Тук какво пише? И защо, според Вас, изнаглявам? Защото си търся правата ли?

# 8
  • Мнения: 31 677
Ха, ти да видиш.
Ами успех тогава. Накарай шефа ти да ти плати очилата.
Покажи му члена и му кажи. Да видим.
Купи си очила и му дай бележката.

# 9
  • Мнения: 923
А ти какво точно искаш да ти осигури? Прегледите, самите очила? Аз имам допълнително здравно, освен това като работещ на трудов договор си и здравно осигурен, така че ако си вземеш направление от личния, прегледът ще ти е безплатен. Оттам нататък фирмата ми покрива само стъклата, рамката не, щото мога да си избера и рамка на Бос или Рейбан, дето струва една хубава сума, но работодателят не е длъжен да ги плаща тия екстри.

# 10
  • София
  • Мнения: 13 143
Обичайно допълнителното здравно осигуряване покрива прегледа и издаването на амбулаторен лист и рецепта, а работодателят покрива известна сума (определена с вътрешна разпоредба или сключен договор за отстъпка с конкретна оптика). Разликата е за сметка на работника/служителя. Организацията на прегледите и лечението също.
Нашата кантора покрива до 250 лв на всеки 3 години или при промяна на състоянието (нова диагноза, увеличен диоптър и др.).

Последна редакция: чт, 21 мар 2024, 20:40 от Fever Ray

# 11
  • Мнения: 4 572
Ако правилно разбирам, покрива, но ако нуждата от очила или промяната им се налага след като сте започнали работа, а не просто  - почвам, искам да си сменя за сметка на работодателя очилата, че не ми харесват. 

Покривали са ми прегледи от допълнително осигуряване - безсмислено, в частни центрове и болници, от които не бях доволна. Покривали сами частично разходи и с "намаление" над сумата, но за определени оптики, и то такива, в които най-смотаната рамка струва повече, отколкото доста по-хубави очила с хубави стъкла в други оптики. 

# 12
  • Мнения: 1 117
Допълнителното осигуряване е валидно навсякъде, въпросът е дали здравното заведение има договор и директно се разбира с фонда или вие ще трябва да пускате документи за възстановяване на разходите.

При нас допълнително здравно покрива 150 лева за стъкла/лещи. Според мен са достатъчно, вече рамките са въпрос на личен избор.

Идеята ми е, че това е по-логично от това на всеки да се купуват очила. Кой ще отговаря за това? На какъв период ще се сменят? Много сложно става.

Допълнително здравно и безплатни прегледи веднъж, организирани от фирмата, са напълно достатъчни.  По-скоро в тази посока говори с работодателя.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 199
Ха, ти да видиш.
Ами успех тогава. Накарай шефа ти да ти плати очилата.
Покажи му члена и му кажи. Да видим.
Купи си очила и му дай бележката.

Вече съм пратил наредбата на прекия ми ръководител. Той ще се разправя по-нататък.

А ти какво точно искаш да ти осигури? Прегледите, самите очила? Аз имам допълнително здравно, освен това като работещ на трудов договор си и здравно осигурен, така че ако си вземеш направление от личния, прегледът ще ти е безплатен. Оттам нататък фирмата ми покрива само стъклата, рамката не, щото мога да си избера и рамка на Бос или Рейбан, дето струва една хубава сума, но работодателят не е длъжен да ги плаща тия екстри.


Както пише в наредбата, очаквам да ми осигури и прегледите и очилата. Аз също имам допълнително здравно осигуряване, което покрива до 120лв, но само за стъклата (а хубавите стъкла са 80лв+ едното). Това ми се струва адски тъпо. Как ще ги сложа тия стъкла? Ще си ги лепя с тиксо за главата ли?! Можеше да добавят сума за рамката и служителя да си избере дали да си доплати за по-хубава такава и ли да се възползва от това, което му се полага.

Ако правилно разбирам, покрива, но ако нуждата от очила или промяната им се налага след като сте започнали работа, а не просто  - почвам, искам да си сменя за сметка на работодателя очилата, че не ми харесват.  

Покривали са ми прегледи от допълнително осигуряване - безсмислено, в частни центрове и болници, от които не бях доволна. Покривали сами частично разходи и с "намаление" над сумата, но за определени оптики, и то такива, в които най-смотаната рамка струва повече, отколкото доста по-хубави очила с хубави стъкла в други оптики.  

Преди да започна работа не ми се е налагало да нося очила. Вчера след прегледа установиха, че имам -0.5 на едното око и -0.75 на другото. Надявам се да ми покрият цялата сума за хубави стъкла и рамката (най-евтината е 70лв и бива)
-------------------------------------------------
Според мен, чрез допълнителното здравно осигуряване, работодателя се опитва да заобиколи закона, в който не се казва, че имаш право на точно определена сума, а пише

Работодателят осигурява за своя сметка средства за корекция на зрението на
работещия за работата му с видеодисплей, ако са предписани от специалиста по очни
болести при прегледите по ал. 1

# 14
  • Мнения: 1 117
Хм, защо да заобикаля? Разбирам какво имаш предвид, но с допълнителното имаш повече пари за стъкла, защото са всяка година. Повечето фирма, за които знам, че си имат стъкла, са им на определени години, както вече е и споменато.

Както и да е, ти вече си си решил проблема, кажи като ти отговорят.

Иначе, един съвет, оптиките непрекъснато пускат промоци по -50%, когато можеш да си купиш наистина хубави стъкла на половин цена. Моите бяха 150 лв. едното, взех ги за толкова и двете. Вече рамките са си глезотия, както си реши човек.

Общи условия

Активация на акаунт