Частни училища -информативно - дискусионна тема- 62

  • 58 121
  • 761
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 009
Аз не го намирам, ако може да пуснете номера… Намирам само едно дело срещу Иззи (Наука за деца ЕООД) - от Фуристо ООД. Освен ако договорът се сключва с друго юридическо лице?

# 46
  • София
  • Мнения: 12 015
Заинтригувахте ме и на първо четене намерих две решени в полза на ищците дела на първа инстанция за връщане на депозит /и такса/ и още две висящи на същото основание. Делата естествено са в СРС - той е компетентен на първа инстанция според цената на иска. Гр.д. 61201/2022 - решено, 61200/2022  - решено, 16434/2023 - висящо, 28351/2023 - висящо.

# 47
  • Мнения: 3 009
Много ти благодаря, сега ще проверя по номера.

# 48
  • Мнения: 5 898
Заинтригувахте ме и на първо четене намерих две решени в полза на ищците дела на първа инстанция за връщане на депозит /и такса/ и още две висящи на същото основание. Делата естествено са в СРС - той е компетентен на първа инстанция според цената на иска. Гр.д. 61201/2022 - решено, 61200/2022  - решено, 16434/2023 - висящо, 28351/2023 - висящо.

Гражданско дело   32224 / 2023   С. С. И., Р. С. И.   Частно средно училище "Наука за деца" ЕООД   ЗОРНИЦА ИВАНОВА ТОДОРОВА   Решение   02.11.2023   Свали

# 49
  • Мнения: 29 371
Прегледах решението по първото дело.
Ако съм родител, който се колебае кое училище да избере Иззи няма да е сред вариантите.

Значи - вземаш парите на хората, вкл. и за месеца, но отказваш да дадеш възможност за онлайн обучение. Ако договорът не е бил прекратен, сигурно и за април щяха да им искат пари, въпреки че детето не ходи на училище, а и няма онлайн вариант. Че и твърдят, че "Ответникът застъпва тезата, че не са били налице медицински причини
дъщерята на страните трайно да отсъства от училище и че няма медицински основания за това".... Не е ли доста нагло?

Че те в държавните училища се организират по-добре.

В другите ЧУ събират ли "депозит"?

# 50
  • Мнения: 3 009
Е да. Но не съм чувала да го задържат по този начин.

# 51
  • Мнения: 5 898
Аз мислех, че никъде, освен в Иззи, няма депозити. Но при предната дискусия излезе още някое училище с подобна порочна схема за абонамент до 7/12 клас. Дано не бъркам, но май беше Британика. Ако греша, ме поправете.

# 52
  • Мнения: 9 700
Интересно, че при някои от делата връщат само половината депозит при сходни обстоятелства.
На нас също ни отказаха онлайн, било само за ковид.. За няколко дни беше, затова не съм задълбавала.

# 53
  • София
  • Мнения: 12 015
По всички дела връщат целия депозит. Просто при някои двамата родители са завели по отделно претенция - всеки за половината депозит.

# 54
  • Мнения: 9 700
Не съм внимавала, благодаря!

# 55
  • Мнения: 6 301
На мен никога в никое училище не са ми искали депозит.
При първоначалното записване са искали капаро, но то не е депозит - приспадали са го от таксата моментално, още при първата вноска. То си е било част от таксата, която се плаща при записване.

Последна редакция: пн, 27 ное 2023, 14:34 от Татко Мецан

# 56
  • Мнения: 137
Делата срещу Иззи може и 10 да са - нямам точна бройка, но и само едно да беше - само по себе си това говори много! Да не говорим колко хора не са започнали дело просто, защото не им се е занимавало или не са вярвали в съдебната система в нашата корумпирана родина! И да не забравяме, че всеки един си е подписал доброволно в началото договора, който изобщо не е в полза на детето и родителите, просто никой не е подозирал Иззи (визирам собственичката) колко некоректна страна е! Никой родител когато си записва детето в частно училище не предполага, че ще му се наложи да стигне до съд! В тази сфера поне се очаква да има морал! Но за някои не важи!

Заинтригувахте ме и на първо четене намерих две решени в полза на ищците дела на първа инстанция за връщане на депозит /и такса/ и още две висящи на същото основание. Делата естествено са в СРС - той е компетентен на първа инстанция според цената на иска. Гр.д. 61201/2022 - решено, 61200/2022  - решено, 16434/2023 - висящо, 28351/2023 - висящо.

# 57
  • Мнения: 5 898
Ами те всичките тези оплаквания и нередности са и функция по надзор на РУО и МОН, но за тях както се видя...всичко е точно след проверките. Важното е да получават дирижираните и написани от директорката "отговори на родители" в анкетните карти при проверките. И то от точните и проверени родители. И да се организират изложби.
Този процес съм го играла в Петър Берон. Тогава очевидно не бях точния родител и на мен анкетна карта не ми дадоха под претекст, че не било задължително всички да участват и вече набрали бройката анкети. Ахахахаха.

# 58
  • Мнения: 29 371
Какви точно са плюсовете на Иззи, понеже минусите станаха доста? Не се заяждам, просто ми е интересно. Детето ми е в ДУ, но по едно време го ухажваха от Иззи... Не сме стигали изобщо до преговори, договори и подобни, де.

# 59
  • Мнения: 3 009
Аз също мисля, че не би трябвало да се стига до дела за депозит. Евентуално само ако училището е претърпяло някаква материална щета.

Общи условия

Активация на акаунт