Частни училища -информативно - дискусионна тема- 62

  • 58 299
  • 761
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 916
Материалният интерес е нисък, а времето, продължителността и усилията, които изискват подобни дела, както и разходите, са доста сериозни. Т.е. положените усилия за съдебен процес са неимоверно повече от полученият накрая материален интерес. На това и разчита неизправната страна. Да не ти се занимава и да махнеш с ръка. И сега си помислете защо толкова много семейства вкупом ще се решат на подобни неблагодарни действия?!?!?
Очевидно на толкова много семейства им е премината една невидима граница на търпимост, когато не са важни толкова парите, колкото прекратяването на подобни порочни практики и огласяване на историята.
Не е важно, че съдът е върнал 2000 лв. Важно е, че е установил неспазване на договорни отношения от страна на училището, неправомерно увеличаване на такса, неправомерно недопускане до учебни занятия на деца и не предоставяне на дължима услуга. Т.е. всичко, за което родителите писаха и за което някои хора тук ги обвиняваха в лъжа и им се подиграваха.

# 61
  • Мнения: 8 297
Пък аз отворих сайта на Абуки, гледам приемат 20 деца за 1 клас. Това значи ли, че увеличават бройката на калсовете?

# 62
  • Мнения: 1 735
БШ също имат такса за новозаписани 800лв. Поне не е дефинирана като депозит.

# 63
  • София
  • Мнения: 2 148
И ТЕ имат еднократна такса при постъпване, която в последния договор беше 580 лв. Пише си, че не подлежи на възстановяване.

# 64
  • Мнения: 8 297
А тези еднократни такси за какво са?

# 65
  • София
  • Мнения: 3 571
Предполагам нещо като такса ангажимент за записващи и отписващи се.

# 66
  • софия
  • Мнения: 4 990
Всъщност самият факт, че родители водят дело срещу училище, означава, че нещата са далеч отвъд наранено его или прищевки (такива отминават след един-два вентилационни поста във фейсбук и форуми). Ако някой се е хванал да води дело, значи е бил сериозно вбесен от несправедливостта, а ако и го е спечелил на първа инстанция, значи нарушенията са доказуеми.

Rainy, какво имате предвид с въпроса дали делото е лично срещу Доротея?

  Както обичам да казвам - наздраве за лудия хванал се да прави нещо за "първи път".
Все по-трудно ще им става на частните институции да вървят смело и наперено напред, да създават добра и неопровержима репутация, защото днешните родители са в пъти по-зрели и в пъти по-изискващи за парите си, за децата си, за летвата си. Вече не е достатъчно да си частно училище. Сега си частно училище в конкуренция.
Не че е трудно да се пръкнеш, трудно е да останеш. А да станеш добър е рядкост. Пари не стигат. Пари в тая държава има бол. Акъл и опит, уви. Иска се време, иска се стратегия, визия, и стремеж за колкото си може по-малко грешки. Не че може без грешки. Напротив- ще ги има. Но достойнството наравно с грешките изисква добър анализ и честна дума. Липсата на уважение към потребителите, липсата на морал и отстояване на принципи въпреки трудностите определено са най-лошитя съветник.

Рейни, харесвам ентусиазмът ти! Дай боже всекиму такава доза категоричност, вяра и отдаденост.
Аз така обичам колежа. Но дори аз съм възставала срещу несправедливите неща, които съм виждала.

Пожелавам на Изи по-добро управление и повече мисъл за децата ( за мечтанието им да са на сцена, за правото на уважение, за осъзнаването, че са бъдещи лидери, а не подчинени на абсурдни правила, както и пожеавам повече будни родители - това винаги, винаги е плюс за една общност, каквато би трябвало да са потребителите на всяко едно училище). Изи ще са страхотни при нов състав на управление.  Замисълът им не е лош.

# 67
  • Мнения: 6 318
Не, те са невъзвращаеми, но това изрично го пише в договора. В Дойче шуле имаше такава такса. Тя не е депозит и не подлежи на връщане при никакви обстоятелства. Просто такса записване. И във Френския лицей има такава, и в Увекинд. Но ти си знаеш предварително, че това са едни невъзвращаеми пари, пише го и в договора и няма лъжа, няма измама, няма непочтеност. Всеки си го знае при подписването.

Доп. Писах го това преди да беше излязъл постът на Амели и да се счита за писано преди нея, т.е. по никакъв начин не е свързано с нейния пост.

# 68
  • София
  • Мнения: 5 259
Какви точно са плюсовете на Иззи, понеже минусите станаха доста? Не се заяждам, просто ми е интересно. Детето ми е в ДУ, но по едно време го ухажваха от Иззи... Не сме стигали изобщо до преговори, договори и подобни, де.

Страхотни преподаватели, задружен клас, резултати които надхвърлят очакванията ни като родители. Детето е супер щастливо и мотивирано. Аз иначе не бих защитавала някой, ако детето ми не е ОК Simple Smile

Санака, благодаря ти за споделеното.

Аз някак бях останала с впечетлението, че делата ще са за друго- например неправомерно прекратен договор, а не за връщане на депозит. То и за това така ми се видя чудно, че толкова народ са се хвърлили на това. За депозита не е приятно да водиш дело, нямам представа на какво се дължи. На нас ни беше казано, че ще бъде приспаднат от последните вноски на 7ми клас.

Дзен, какво да доказвам?! Това е анонимен форум.. аз споделям лични наблюдения, а ти споделяш за спечелено дело. Наистина си мислех, че делото е нещо различно от връщане на депозита и за това така реагирах.

# 69
  • софия
  • Мнения: 4 990
Какви точно са плюсовете на Иззи, понеже минусите станаха доста? Не се заяждам, просто ми е интересно. Детето ми е в ДУ, но по едно време го ухажваха от Иззи... Не сме стигали изобщо до преговори, договори и подобни, де.

Страхотни преподаватели, задружен клас, резултати които надхвърлят очакванията ни като родители. Детето е супер щастливо и мотивирано. Аз иначе не бих защитавала някой, ако детето ми не е ОК Simple Smile

Санака, благодаря ти за споделеното.

Аз някак бях останала с впечетлението, че делата ще са за друго- например неправомерно прекратен договор, а не за връщане на депозит. То и за това така ми се видя чудно, че толкова народ са се хвърлили на това. За депозита не е приятно да водиш дело, нямам представа на какво се дължи. На нас ни беше казано, че ще бъде приспаднат от последните вноски на 7ми клас.

Дзен, какво да доказвам?! Това е анонимен форум.. аз споделям лични наблюдения, а ти споделяш за спечелено дело. Наистина си мислех, че делото е нещо различно от връщане на депозита и за това така реагирах.

Ама ти си съгласна някой да те държи в плен до 7-ми клас ли?
Ами ако поискаш да си тръгнеш по-рано?

# 70
  • Мнения: 5 916
Какви точно са плюсовете на Иззи, понеже минусите станаха доста? Не се заяждам, просто ми е интересно. Детето ми е в ДУ, но по едно време го ухажваха от Иззи... Не сме стигали изобщо до преговори, договори и подобни, де.

Страхотни преподаватели, задружен клас, резултати които надхвърлят очакванията ни като родители. Детето е супер щастливо и мотивирано. Аз иначе не бих защитавала някой, ако детето ми не е ОК Simple Smile

Санака, благодаря ти за споделеното.

Аз някак бях останала с впечетлението, че делата ще са за друго- например неправомерно прекратен договор, а не за връщане на депозит. То и за това така ми се видя чудно, че толкова народ са се хвърлили на това. За депозита не е приятно да водиш дело, нямам представа на какво се дължи. На нас ни беше казано, че ще бъде приспаднат от последните вноски на 7ми клас.

Дзен, какво да доказвам?! Това е анонимен форум.. аз споделям лични наблюдения, а ти споделяш за спечелено дело. Наистина си мислех, че делото е нещо различно от връщане на депозита и за това така реагирах.

Оф бе Рейни, оф. Вземи попрочети малко. Та те водят дела именно за неправомерни действия от страна училището(увеличаване едностранно на таксите, недопускане до училище, неправомерно прекратяване на договорите), вкл. и задържане на депозит с мотив неплащане на дължими едностранно увеличени такси.:



[



И всичко това е потвърдено от съда, като основание и мотив да издаде осъдително решение.

Нарочно ли се правиш на неразбрала и се опитваш да принизиш делата до прост материален спор? А той не е такъв, видно и от мотивите в решението на съда.

# 71
  • Мнения: 3 088
В СГ има депозит. Връща се при прекратяване на договора.

# 72
  • София
  • Мнения: 7 277
А от Иззи те изгонват в средата на годината и не ти връщат депозита 🤣

Задружен клас от мнение по-горе Simple Smile Дали?

Мои познати махнаха дете от Иззи, защото там не е намерило приятели и атмосферата не е била в полза на създаване на приятелства Sad

# 73
  • Мнения: 96
В Британика няма депозит, който да се задържа през годините. Заплаща се всяка година при подписване на договор за следващата година и е част от съответната годишна такса.

# 74
  • София
  • Мнения: 5 259
Фенси, не е нарочно уверявам те. Такива фермани чета диагонално, което за моята професия обикновено е достатъчно, но там знам като хвана някой детайл къде трябва да се зачета, тук знанията ми клонят към 0 и това явно води до тези изводи.

Амели, не съм съгласна разбира се. Просто не съм се интересувала и предположих, че при неподновяване на договорът, то сумата се връща.

Общи условия

Активация на акаунт