Частни училища -информативно - дискусионна тема- 62

  • 58 120
  • 761
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 697
На мен ми се въртят мисли (да не кажа страхове:) именно като на Ancy. Какъв точно туп хора ще започнат да предпочитат ЧУ все още и как ще се променя средата съответно. Специално за тормоза, от близки и познати с децат в две от най скъпите учиилища (Св Георги и Англо-американско) съм се наслушала на истории за тормоз. Училищата могат да се справят с тормоза, когато става въпрос по скоро за изключение от средата, но знаем, че има родители, с които това е невъзможно. Високи академични усилия може да са бариера в известен смисъл.

# 751
  • Мнения: 3 009
Само дето дефиницията не се отнася до заплатите на човек, а до доходите на домакинство, което много променя нещата Wink

Иначе за мен причината да се избере ЧУ е комплексна и не е само въпрос на възможности да се плаща.
Както и причината да не се избере ЧУ не е само невъзможността да се плаща.

Например за много пишещи тук ЧУ е добрият избор заради отсъствието на булинг, насилие (вербално, физическо и всякакво) и подбрана сред. За други пък това е недостатък и искат децата им да не растат в парник, а да свикват с реалността. Въпрос на гледна точка, а и на личен опит. Който е бил тормозен в училище може да формира един мироглед, но който е бил сред тарторите и си спомня с носталгия калпазанлъците от детството нещата са точно обратни.
И за прагматичните хора винаги ще стои въпросът "струва ли си да плащам за това?", който съвсем не съвпада с "мога ли да плащам за това?".

Съгласна съм само искам да добавя, че в много ЧУ не в чак такъв парник, какъвто привържениците на “джунглата” се опитват да го изкарат. Има си и булинг, и реални житейски ситуации, просто не се оставят да стигнат до крайност. Осем години плащам таксите на Свети Георги - хайде, не е чак такъв “парник”.

# 752
  • Мнения: 5 898
Ох, не ти се удава да анализираш статистически данни. Затова и пускам статии, а не данни от Статистиката.  Ето ти статия от преди 5 месеца. За 5 месеца тази имагинерна средна класа не е забогатяла дотолкова, че да си позволи ЧУ, което има аналогични цени на тези в държави с истинска средна класа.

https://www.pariteni.bg/novini/pari/srednata-klasa-v-liuksemburg … -bylgariia-247169

Всеки си живее в неговото балонче от ограничен брой приятелски семейства, които уж не са притиснени от повишаващите се цени, но това балонче изобщо не е представителна извадка. Уж не са.

# 753
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Добре, Ancy, чакаме ЧУ да останат без ученици, защото в БГ няма средна класа, а тези, които си мислят, че са такава, не са.

# 754
  • Мнения: 697
Въпросът не е дали ще останат без ученици, а дали ще се промени средата според мен. Този бизнес не фалира, това всички го разбрахме Simple Smile

# 755
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
И според мен средата се променя. Но подобни търсят подобни, така че не е драма.

# 756
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Според мен средата даже се подобрява, защото се разширява кръгът на хората, които могат да си позволят ЧУ, за разлика от преди 15 години, когато си беше преобладаващо мутренска. Истински богатите, било от бизнес, било от червените куфарчета изучиха децата си навън.

# 757
  • Мнения: 8 244
Според мен средата даже се подобрява, защото се разширява кръгът на хората, които могат да си позволят ЧУ, за разлика от преди 15 години, когато си беше преобладаващо мутренска. Истински богатите, било от бизнес, било от червените куфарчета изучиха децата си навън.

За мен категорично не е така!
През 2001 в едно от малкото ЧУ в София, детето беше в чудесен клас с учдесни родители. 99.9% от хората бяха високо образовани с доходи основно от заплати, работещи в международни компании. През 2008 същото дете влезе в АК на ниската такса. Поне половината деца бяха от страната и в АК според мен влязоха със стипендии или намелена такса. Родителите им бяха учители, преподаватели,, лекари, юристи.

Последното влезе в ЧУ 2016 с подбор, да си призная средата от родители изобщо не беше такава. Голяма час със скъпи коли и големи претенции. Много мразех масовите рождени дни от по 30 деца. Или подаръците на децата от по 150 лева. Познавам родители на деца влезли последните години в АК. Със сигурност нямат общо с онези от преди 15 години. Познавам и самите деца Simple Smile

# 758
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
АК е единственото ЧУ, което прави отстъпка от таксата на принципа на доходите на родителите, през 2001 г. ако не се лъжа още важеше и правилото за първите 50, така че изобщо не е релевантен пример.

# 759
  • Мнения: 9 700
Всички мои познати с деца в АК са високообразовани.

Засега най-доволни сме от средата в ДУ с подбор.

# 760
  • софия
  • Мнения: 4 985
Слава богу, че е отпаднал модела за първите 50 с намалена такса и че са решили да дадат шанс на всички да поискат намаление.

# 761
  • София
  • Мнения: 5 255
Заповядайте в новата тема : https://www.bg-mamma.com/?topic=1631411.new#new

Общи условия

Активация на акаунт