Семейни констелации

  • 8 468
  • 271
  •   1
Отговори
  • Мнения: 734
Здравейте, има някакви теми във форума, но не са с достаъчно информация. На вълна семейни констелации съм и искам да събера мнения на тези от вас, които са посещавали : при кого и по какъв начин се промени животът ви след това. Благодаря!

# 1
  • Мнения: 2 203
Какво е това?
Звучи по-скоро за раздела мистика.

Нали за някакви звездни неща става въпрос?

# 2
  • Мнения: 6 336
По Нетфликс има едно риалити за индийски уредени сватби (Indian Matchmaking), там правят общ хороскоп на бъдещата двойка. Извън това предаване не съм чувала. Simple Smile

# 3
  • Melmak
  • Мнения: 3 162
Потърсете темата на д-р Людмил Стефанов във форума. Той прави такива констелации.

# 4
  • Мнения: 734
Потърсете темата на д-р Людмил Стефанов във форума. Той прави такива констелации.
Благодаря! Аз по-скоро искам да събера лични мнения как се е отразило всичко, на какъв принцип работят. Аз бях няколко пъти, усетих различни неща, които се случват след това, но не мога да си обясня на какъв принцип работи цялото това нещо.
Давам пример, няколко дни след сеанса или както се казва терапията, започват странни разбории, напрежение, караници или изчистване на токсични взаимоотношения. Ето това не мога да си обясня, но се повтаря всеки път.

# 5
  • Мнения: 8 920
За тези, които не знаят, това не е астрология. А Това е метод, който се използва в група хора под ръководството на един човек. Тя е предназначена да разкрие пред хората скрития произход на техните неуспехи, болести, липса на направление в живота, пристрастявания и други подобни.
Констелация е необходима там, където има нужда от действие или нужда от решения, или когато не можете да си обясните събития в живота ви, някакви  отношения с други хора.

# 6
  • Мнения: 12 857
И с какво обясняват на тези събирания събитията и болестите? Къде се търси този скрит произход на нещата?

# 7
  • Мнения: 8 920
Трудно е да се обясни с една дума, гледай филма "Маслинено дърво". Намери си клипчета с констелации.

# 8
  • Мнения: 6 699
За родовата памет става въпрос. Как ти повтаряш съдбата на твоите прародители. И всичко е в кръг и се върти. Едни и същи травми, един и същ път, еднакви уроци. Ако успееш ти го изчистиш от родовата памет /break the wheel/ следващите поколения са свободни от родовата травма.

# 9
  • Мнения: 130
За мен е мода, но ми е лишено от смисъл. Хората обичат някой друг да им е виновен и с удоволствие "установяват", че баба им или дядо им нещо си, та затова сега те така. На едно ниво ми е с регресии и други псевдо психо практики.

# 10
  • Melmak
  • Мнения: 3 162
Мисля, че темата  е по-скоро за тези, които са посещавали и имат опит. Тук и да си казвате мнението, че сте против, не помагате особено на авторката. Като не вярвате в тези неща, недейте да флудите.

За който се интересува, препоръчвам видеата на Светла Семерджиева.

# 11
  • Мнения: 5 709
И с какво обясняват на тези събирания събитията и болестите? Къде се търси този скрит произход на нещата?
принципът е, че от лоялност към наш роднина (жив или мъртъв) , човек в системата е по-точно казано, може да приемем негова болест примерно, или да се борим в проблем, който е имал. Правим го, за да му "помогнем".
В констелация може да се видят такива връзки, но по важното е както казва Л.Стефанов не да се осветят, а да се разкачим.
Интересно е. Не бих казала, че е  всесилна панацея но е добър метод.
Ходила съм на лична констелация при Людмил Стефанов. Имам опит като председател и при други.

# 12
  • Мнения: 1 743
Имам много добри впечатления от Елица Великова аз. Ключово е констелациите да се правят от опитен психолог, който разбира как да насочи нещата, за да може човекът с въпроса да получи верен отговор, защото нещата могат да станат много произволни, ако в основата не стои една класическа, изпитана фройд-юнг-адлер психология.
Аз и психолога имаме сходен прочит на ситуацията, за това и често ме викат да участвам. Много е удовлетворяващо, когато човек получи "прозрение" защо, какво и как се е случвало в семейството и се е отразило на него.

# 13
  • Мнения: 8 920
Аз съм участвала като представител.

# 14
  • Мнения: 2 203
Вчера изгледах няколко видеа да видя какво представлява и като че ли има резон в някои неща.

Например , аз постоянно чувствам вина за всякакви малки неща.Ако някой е тъжен или не на кеф , ако кажа нещо погрешно, непрекъснато ми иде да се извинявам.

И сега мисля, че може би това идва донякъде от връзката с баща ми, който постоянно се обвиняваше, че семейството ни е бедно и нямаме добър стандарт на живот.

Бих отишла за проба , но 150 лева на сеанс ми се вижда прекалено...

# 15
  • Мнения: 5 709
може и за повече да се предлага един сеанс...
т.е. има и по-високи цени 150 даже ми звучи добре...

# 16
  • Мнения: 6 699
Проблемът е, че трябва да им кой да ти разкаже родовата история. И то става въпрос за няколко поколения назад и за всички в рода. Т.е. трябва ти поне една прабаба от рода на майка ти и една от рода на баща ти. Като те трябва да са запознати с историите на всички деца, дори извънбрачни, абортирани, починали и прочее, което е невъзможно.
Ако се поинтересуваш малко и почетеш инфо за психоанализа, можеш и сам да си ги анализираш тия неща, ано имаш инфото.
Иначе е голям бизнес в момента, много модерно.

# 17
  • Мнения: 5 709
Проблемът е, че трябва да им кой да ти разкаже родовата история. И то става въпрос за няколко поколения назад и за всички в рода. Т.е. трябва ти поне една прабаба от рода на майка ти и една от рода на баща ти. Като те трябва да са запознати с историите на всички деца, дори извънбрачни, абортирани, починали и прочее, което е невъзможно.
Ако се поинтересуваш малко и почетеш инфо за психоанализа, можеш и сам да си ги анализираш тия неща, ано имаш инфото.
Иначе е голям бизнес в момента, много модерно.
това не е нужно
в помощ е, ако знаеш но не е задължително условие за успешна констелация
които разбира процеса, чете правилно информацията, която излиза чрез метода

# 18
  • Мнения: 734
Ами това е обяснимото, когато осъзная нещо и си променя виждането го разбирам.
Питам за мистичното... Как тези хора, водещият, знаят, какво се е случило, как преживяват емоцията и болката ти по същия начин, защо започват да се случват странни неща? И не си внушавам, доста хора вече наблюдавам. При вас има ли нещо, което знаете, че е резултат на констелациите, но не може да си обясните как точно?
Цената изглежда висока, но се ходи рядко и ако за месец започне да се наблюдава промяна и развитие в човека си струват.

# 19
  • Мнения: 2 203
Аз мисля, че тези неща като цяло са стандартни в човешката психология.
Забелязах, че много от нещата които говореха във видеата ми ги е казвала моята психоложка - за вътрешното дете, на което му е липсвало нещо от родителите и търси да си го набави от партньора, за детските травми, за смяната на ролята на родител - дете, ако родителят е в някакво състояние и т.н.
Бе че го усещат, просто логично знаят как работи човешката психика.

Само това с епигенетиката на емоциите ми е малко... нереалистично.Граничи ми с мистика.

Баба ми била примерно самотна и това ми се предало по ген...

# 20
  • Мнения: 130
Това с гена беше добре обяснено в "Не всичко започва от теб", опити с мишки даже имаше като пример, че травмата се "записва" в ДНК-то и може да се предава на поколенията. Дори да е така, как точно с осъзнаване, че проблемът е в баба ми, ще спра аз да реагирам по определен начин в живота си чисто емоционално? Абе има доста ала бала и е бизнес и мода в момента.

# 21
  • Мнения: 734
Остави таз мода.... Аз като отворих темата, съм от позицията на доста заземен човек, още и още ми е ала бала всичко, ами не го вярвам, няма как да е истина това, даже не мога да асимилирам целта на проиграването..... Обаче работи! Случва се нещо, не само с мен. Ама защото нали ми е трудно да вярвам, скептично и затова попитах да даде някой обяснение.

# 22
  • Мнения: 130
Турския сериал Another self гледахте ли, посветен на констелациите.
А какво точно се случва с вас след констелациите, разкажете конкретно

Последна редакция: пт, 10 ное 2023, 20:15 от Зелда

# 23
  • Мнения: 1 341
Интересно е, четох  и аз по темата, но ме притеснява, нивото и това, че ей сега си пускам обява и стовам велик костелатор с преминат някакъв курс и "диплома", въздържам се да дам пример. Това е психика и не е шега, а се злоупотребява.

# 24
  • Мнения: 1 743
Турския сериал Another self гледахте ли, посветен на констелациите.
А какво точно се случва с вас след констелациите, разкажете конкретно
Конкретно - в най-добрия случай човек се прибира с усещането, че е видял, като в откъс от филм, ключов момент от живота си.

Няма нужда от предварителна псих. консултация или информация, ако е добре разказан казусът си намира отговора

# 25
  • Мнения: 5 709
Когато си представител се усещат симптоми на физическо ниво, реализират се динамика, реакции, движения, взаимодействия...  от отделните непознати представители на полето и те не са плод на симулация.
Водещият зорко наблюдава и контролира процеса.

Съветът е всичко, което се случи да не се разказва в последствие, приема се един вид конфиденциалност, защото развитието, разплитането се случва след констелацията. Дали винаги има промяна, дали винаги промяната е очакваната, след колко време ще настъпи -няма как да се каже.
В моите две лични констелации имаше някакви неща, които се случиха без да ми разрешат конкретните два различни проблема но ми беше полезно видя какво стои отзад.

Сефора, аз също съм на мнение, че може да е опасно (въпреки, че беше отречено от водещите ) но то и медитацията може да е опасна, най-общо казано.
За мен е ресурс, които би могъл да помогне в различна степен.

Изборът на констелатор е както всеки друг избор на добър специалист, търсиш, четеш, питаш, пробваш...

# 26
  • Мнения: 8 920
Няма нужда да търсиш прабаба си, достатъчно е да избереш представител. Е ако, много държиш на доказателства, после започваш да търсиш по разни архиви, но няма да искаш, защото ти вътрешно ще знаеш, че това е било така.
Констелаторът е много важно кой е, защото той задава въпросите към представителите.  Трудно е да си представиш какво ще е решението на проблема. Понякога в полето влизат участници, които чувстват, че някой е 'забравен' и те  един вид идват да 'изиграят' неговата роля.
Примерно, измислям си,  прабаба ти си имала любовник и едното и дете е от него, но никой от роднините не знае. И се решават проблеми на правнучката и.  В този момент, някой от групата става и влиза в полето (любовникът), застава естествено до прабабата, че даже може и да я хване за ръката, да я прегърне. Представителят не знае кого представлява, той просто чувства силна нужда да каже нещо. Естествено вътрешно знае, и отговаря на въпросите на констелатора. Най-често това са непознати хора, не знаеш кой се е записал да участва. Като разкажат проблема, всеки от вас има идея, ако трябва да излезе кой  персонаж бихте искали да бъдете. Понякога представителите сами излизат, ако човекът с проблема не може да избере или не иска, не вижда подходящ.
Много е интересно.

Последна редакция: сб, 11 ное 2023, 09:53 от Pepina_n3

# 27
  • Мнения: 1 341
За мен все пак Констелациите са според метод, аз предпочитам нещо по-реалистично, ето едно видео на родов терапевт: https://youtu.be/v4hq_CjYEG4?si=z3bX9kvQf45r0NSs

Този подход и консултация са много интересни.

# 28
  • Мнения: 6 699
Да, ама нали все някой трябва да й е казал на внучката за любовника на баба й...

# 29
  • Мнения: 5 709
Да, ама нали все някой трябва да й е казал на внучката за любовника на баба й...
не е нужно да се знае предварително. Тази информация може да излезе, ако има отношение към проблемът който се разглежда.
Внучката после ако се съмнява да си проверява ...

# 30
  • Мнения: 1 341
Да, ама нали все някой трябва да й е казал на внучката за любовника на баба й...
не е нужно да се знае предварително. Тази информация може да излезе, ако има отношение към проблемът който се разглежда.
Внучката после ако се съмнява да си проверява ...

Констелациите не са пророчество, ако този факт не се знае, как така изведнъж ще излезе, ако това е така, то констелацияга ще намира хора, решава загадки и т.н.

# 31
  • Мнения: 5 709
Сефора, ама нали не си била.
Аз съм била и казвам, че се случва така, че определена информация излиза, когато се познава метода и се води правилно.
Пророчество не е дума която съм употребила.
Всъщност аз не защитавам метода като панацея, а отговарям на тези, които не са присъствали.

# 32
  • Мнения: 6 699
Акак се проверява достоверността на тази информация, която "излиза"? Че то може всичко да "излезе" и човек да влезе във всякакви филми... Каквото вярваш, това е. А дали е истина, как се разбира? Да ходиш да търсиш по некви села и паланки някакви хора дето познавали нам си кой и дали той се бил плющал с не знам си кой... И затова аз сега не мога да задържа един мъж, все женкари ми се падат .. бла бла. Оправдания.

# 33
  • Мнения: 734
Даже и не ровя достоверно ли е, нито поддържам връзка, нито има кой да питам. За мен е важно какво се случва после.
Обяснете ми защо една седмица после не трябва да се разказва? Била съм само на индивидуални до този момент. Груповите нещо ме притесняват, доста лични неща споделям и не мога да се престраша.

# 34
  • Мнения: 1 743
На подсъзнателно ниво много от нас носят тая тайна, какво е ставало в семейството, както описват във “Не всичко започва от теб” и за което споделят много осиновени (примерно, че винаги са го знаели, дори да е ревниво пазено).
И като изскочи такова съмнение по време на констелация, случвало се е, по-възрастни роднини признават, че е било така

Така че, неизвестно как, но психиката си има инструменти да разкрива и тайни

# 35
  • Мнения: 5 709
Калина, не една седмица, а изобщо не е добре да се разказва.

# 36
  • Мнения: 130
Не е добре да се разказва, да се запази мистиката, не ви ли бие на шарлатания? Иначе ясно, че се основава на психодрамата, но тоя елемент как непознати изведнъж се "превръщат" в баба ти и дядо ти ...нали

# 37
  • Мнения: 5 709
😁
Добре де, обикновено представителите участват безплатно, а плаща този, чийто проблем се разглежда. Отидете, вижте, споделете мнението после...

# 38
  • Мнения: 6 699
Добре, де, какъв проблем? Примерно "мъжа ми изневерява". Ауу ти си имала прабаба дето е изневерявала и затова те привличат такива. Уау и като го знаем това, какво променя решението да го разкараме кръшкача?? Кво значение има баба ти, ти трябва за себе си да решиш, биеш шута или търпиш. Примерно,измислям си.

# 39
  • Мнения: 1 743
Това е подкатегория на големия въпрос аз искам/или не искам да знам ако в семейството ми има проблем.

Ако не искате да знаете такива работи, не ходите по терапевти и констелации
that easy

# 40
  • Мнения: 130
Въпросът не е дали искаме да знаем, а дали (и как точно) този т.нар. метод работи за предодоляване на нашите психични блокажи или каквото там. Аз досега обяснение не съм срещала извън "ами нещо става, ако отидете, ще видите" и т.н.

# 41
  • Мнения: 1 341
Сефора, ама нали не си била.
Аз съм била и казвам, че се случва така, че определена информация излиза, когато се познава метода и се води правилно.
Пророчество не е дума която съм употребила.
Всъщност аз не защитавам метода като панацея, а отговарям на тези, които не са присъствали.
Аз не съм казала, че сте употребила думата пророчество, аз я употребих, защото да излезе някакъв факт ми идва малко повече.

# 42
  • Мнения: 734
Добре, де, какъв проблем? Примерно "мъжа ми изневерява". Ауу ти си имала прабаба дето е изневерявала и затова те привличат такива. Уау и като го знаем това, какво променя решението да го разкараме кръшкача?? Кво значение има баба ти, ти трябва за себе си да решиш, биеш шута или търпиш. Примерно,измислям си.
Амии, да и аз такова си го обяснявах, а като отидох съвсем ми се стори измислена работа, нито вникнах в замисъла, нито нещо осъзнах..... Обаче, обааачееее нещата взеха да се променят. Първият път, хайде съвпадение, вторият.. Внушение... Ама всеки път?. Проблемите са ми били родители, дете, любов... Нормалните болки на всеки. В мен самата нещо се пречупваше, да кажем не го мисля вече така. И то самият проблем остава бавно, бавно на заден план.

# 43
  • Мнения: 130
В мен самата нещо се пречупваше, да кажем не го мисля вече така. И то самият проблем остава бавно, бавно на заден план.

Автосугестия му викат Simple Smile

# 44
  • Мнения: 1 341
Добре, де, какъв проблем? Примерно "мъжа ми изневерява". Ауу ти си имала прабаба дето е изневерявала и затова те привличат такива. Уау и като го знаем това, какво променя решението да го разкараме кръшкача?? Кво значение има баба ти, ти трябва за себе си да решиш, биеш шута или търпиш. Примерно,измислям си.
Амии, да и аз такова си го обяснявах, а като отидох съвсем ми се стори измислена работа, нито вникнах в замисъла, нито нещо осъзнах..... Обаче, обааачееее нещата взеха да се променят. Първият път, хайде съвпадение, вторият.. Внушение... Ама всеки път?. Проблемите са ми били родители, дете, любов... Нормалните болки на всеки. В мен самата нещо се пречупваше, да кажем не го мисля вече така. И то самият проблем остава бавно, бавно на заден план.

За целта много четене, видеа по темата  и осъзнаване, че всичко е минало, живота е днес и сега. Не си ли промените моделите на мислене,  излизане няма от този "кръг".

# 45
  • Мнения: 1 743
Аз пък не мога да разбера тезата, че да се скрие проблем е от помощ.
Даже и не съм чувала да има положителни страни.

# 46
  • Мнения: 4 242
Много хубава тема! И аз исках да си направя подобна, но все не ми оставаше време и още не съм. Подобни неща са ми много интересни - констелации, регресия, хипноза, тета хийлинг и т.н.
Аз самата искам да отида при човек заминаващ се с констелации, но нещо не мога да намеря. Честно казано не знам има ли как да се разбере, че някой е добър в тази дейност или е шарлатанин. Всеки втори вече се представя за някакъв терапевт, лечител, а това са опасни неща за мен.
Интересувам се правят ли се индивидуални, защото в група ще се чувствам супер неудобно и съм сигурна, че нищо няма да разкажа за себе.
Калина, а промяната при теб положителна ли беше, доволна ли си ? Питам, защото пишеш, че си започнала да се караш с хората и са започнали скандали?

Последна редакция: сб, 11 ное 2023, 20:12 от Morkovelka99

# 47
  • Мнения: 5 709
Въпросът не е дали искаме да знаем, а дали (и как точно) този т.нар. метод работи за предодоляване на нашите психични блокажи или каквото там. Аз досега обяснение не съм срещала извън "ами нещо става, ако отидете, ще видите" и т.н.
чрез разкачане на ситуацията, която е причинила поведение и това поведение е създало проблем за клиента.
Как става ако искате да знаете съвсем в подробности се учи доста време 😊.

# 48
  • Мнения: 4 242
А вие къде сте ходили ? Някой в Пловдив да е ходил при някой?

😁
Добре де, обикновено представителите участват безплатно, а плаща този, чийто проблем се разглежда. Отидете, вижте, споделете мнението после...
Безплатно ли е 😮 Аз съм попадала на "обяви", че и представителите трябва да плащат такса, но малка. Примерно за представител - 30 лв, а клиентите -80. т.е всички си плащат.

# 49
  • Мнения: 1 341
Аз мисля, че родовата карма съществува, блокажи също има, но някак си, по-скоро съм склонна да вярвам на наложените "семейни модели" на поведение и произтичащите от там последствия. Замислете се проблем някакъв, примерно бременност преди брака и как това нещо се е тълкувало от поколението на баба ви, майка ви и днес вие, мисля, че варира от: Ужас! Как може? ....до днес Супер. Честито.  И за мен оправданието, че за днешното положение, несполуки, повтаряне на модел да си с неподходящ мъж и това да е заради някого и историята на прадедите ни и техните вярвания и грешки. Четох някъде, че ние сме резултат от 10 000 души, само си придставите за каква еволюция става въпрос, колко хора, съдби, нещо необятно. Много е сложна и интересна темата.  Гледах едно предаване, където ровят архиви и търсят произхода на един човек и се изненадах как с поколенията нещата не се предават, дори не става въпрос да се крие, единя от участниците беше много изненадан, че има еврейски корени. Иначе, горе пуснах линк на родовата терапевта Аида Марковска ако изглеждате видеата й, мисля, че ще си отговорите също на много въпроси. Иначе за шарлатанството съм абсолютно съгласна, склонни са на невероятни манипулации в името на парите. Като прочета курс за констелатори винаги си мисля, че това трябва да е надграждане след сериозно и дългогодишно учене, стаж в областта на психологията.

# 50
  • Мнения: 4 242
Да, бе такива курсове бълват отвсякъде : НЛП треньори, констелатори, коучове и все такива. Само на курс за врачки не съм попадала още.И  всички предлагащи такива курсове нито са специалисти,  нито терапевти, а едни хора, които сами са се провъзгласили за такива. Аз затова имам съмнения.
Като една в инстаграм,  "завърши" уж за няколко месеца онлайн университет в Русия. И сега се представя за психолог,  прави курсове, събира групи, лъжи сумати жени. А колко хвалебствия и пишат тия жени няма да казвам😳 благодарение на нея живота им се променил и придобил смисъл  и тем подобни.

# 51
  • Мнения: 5 709
🙂
Хем си права, хем не си коректно точна.Тук нали не говорим за възможностите варианти някой да попадне на злоупотреба.
Не говорим  и за някой незнаен в интернет, който само сме гледали и слушали.
Интернет е безплатен източник на информация точно с тази уловка.
Има имена, с образование, опит и практика от години.
Който желае да потърси и да проучи.

Сефора, има различни начини да се помогне. Всеки от тях би могъл да е полезен или вреден, както писа и КРР.
Трудно бихме могли да ги сравним като ефективност тези варианти, за тази цел би следвало лично да сме ги изпитали. А не е нужно.
Поне имаме информация, какви варианти има.
Не съм защитник на констелации, Дънов, врачки, психолози, хипнози, астрология, молитви, ангелски терапии... и списъка е дълъг. В едни идеални условия, хората няма да лъжат, че са квалифицирани и да ни гледат като източник на бизнес но пък заради това, че някои хора лъжат, че са квалифицирани да вярваме че всички са измамници, не е релевантно.

# 52
  • Мнения: 734
Както за всичко друго и тук ще се избере човек, който се е занимавал достатъчно дълго и има събрани доста добри отзиви. Защо зачерквате всичко заради хората, които изкарали един курс....

# 53
  • Мнения: 1 844
Аз мисля, че maia задава много интересни въпроси. Не поставям под въпрос наследствеността, доказано е, че наследяваме умения, интелигентност, психични заболявания, склонност към зависимости. Може би наследяваме и склонността към кръшкане? Но как някой непознат ти го казва от името на баба ти (звучи направо като викане на духове) и как това ти помага всъщност?

# 54
  • Мнения: 2 203
И аз така, не бих повярвала някой си Гуру да ми каже "Тъжна си, защото пра-баба ти е била в депресия.

Вярвам във въздействието на хората, с които си контактувал.

Ако аз самата не познавам пра-баба си, едва ли някаква "психоложка" ще я знае.

В този тип връзки, си е чиста спекулация.
Но понеже искаш да чуеш, че проблема ти има решение, вярваш.

# 55
  • Мнения: 734
Ами това е само част от всичко, възможно е да е минал живот, случка в детството, в предна връзка и още много варианти. Понякога е по-добре да проучим преди да отречем нещо.

# 56
  • Мнения: 2 203
Тези неща, които на теб са ти се случили, ги анализира всеки добър психолог, не знам къде е специалното на семейната констелация тогава.

Само дето психолога ми взимаше по 60 лева и 80 за групова терапия и не ми забраняваше мистично да говоря за разкритията.

Минал живот си е точно пълна мистика и нула наука...
Като аз принципно вярвам в прераждането, но това е далеч от психология.

# 57
  • Мнения: 5 709
Людмил Стефанов, който види констелации е психолог, не е гуру 😉.
В констелацията минали животи на клиента не се разглеждат, даже няма такава концепция.

# 58
  • Мнения: 2 906
За мен е мода, но ми е лишено от смисъл. Хората обичат някой друг да им е виновен и с удоволствие "установяват", че баба им или дядо им нещо си, та затова сега те така. На едно ниво ми е с регресии и други псевдо психо практики.

На същото мнение съм. Ограниченията ние си ги поставяме, не е щото баба ми или майка ми се е държала еди как си и аз сега, горката имам травма. Тези ню ейдж глупости напоследък много ме дразнят. Особено когато обвиняваме родители и трети хора. Това, че си си поставил ограничение и си позволил умът ти да затъне в него и да те скове в това ограничение, не е по вина на друг, освен теб самият. Ок, установи, например, че не ти върви във връзките, защото например имаш проблеми с доверието и тези проблеми са се появили, защото баща ти е изневерил на майка ти. Отчети го като факт, сэгласна съм, че е добре да де знае, но до там. Започнем ли да дълбаем, до се жалваме и обвиняваме баща си, хич не е добре.
 Затова трябва да работим със себе си и това да живеем през сърцето си, без драми и филми.  В тази връзка, констелациите и всякакви такива неща, са машина за лесни пари, получени от драма куини. Не бъдете драма куини Simple Smile

П.П. На моя позната дъщерята беше ходила на констелации при Кобилкина и след това за около 2 седмици беше в някакъв психотичен епизод. Не беше сигурна тя ли е, коя е, на  колко години е, просто размита реалност. Караха я в Токуда и къде ли не и накрая отидоха при една баба, която лее куршум и тя им беше казала, че с тези неща шега не бива. След леенето на куршума се оправи. Толкова за тези измислени тъпотии.

Последна редакция: нд, 12 ное 2023, 22:04 от KPP

# 59
  • Мнения: 8 920
Ако аз самата не познавам пра-баба си, едва ли някаква "психоложка" ще я знае.
В този тип връзки, си е чиста спекулация.
Но понеже искаш да чуеш, че проблема ти има решение, вярваш.
Точно, че никой не я знае, нито я е познавал пра-баба ти, нито констелаторът, нито хората от групата. И въпреки всичко, съветвам те, направи си и пробвай, ще видиш как непознатите хора, много точно ти напипват проблема, а ти не си го виждала, че даже и решението ти предлагат. Ти самата ще усетиш дали е така и няма да има смисъл да те убеждава някой. Като видиш как непознати хора играят твои близки и чрез тях разбираш как се чувстват близките ти... може и да се разплачеш даже.

 Хората в днешно време,  много малко говорим за рода си, някои и родословно дърво даже нямат, а на котките и кучетата знаем родословието. И въпреки, че не го познаваме, родът (като структура) си работи, действа върху нас,
 независимо дали вярваш.

Ако си на принципа "око да види, ръка да пипне", е тук няма какво да видиш. Информационното (морфогенетично поле) не се вижда, но съществува. Както и други неща не си виждала, но вярваш, че съществуват, например електрона и фотона, кръглата Земя  - колко хора са ги виждали лично, а може само на едни рисунки в училище да са ги виждали. Някои звуци, които кучето чува, ти не чуваш, можеш ли да кажеш, че не съществуват?
Тези неща ще  се развиват, може някой ден да имаш доказателство и за констелациите.

# 60
  • Мнения: 5 709
Айдеее, сега ще се включат и всички противници на леене на олово, че е тъпотия 😉.

# 61
  • Мнения: 1 341
За мен проблем е, че няма регистър, правила, кой и какво има право да практикува. За мен масово се работи много непрофесионално от дори дипломирани психолози, познаваме двама и добре, че не работят, като такива иначе дипломирани магистри. А тези с видеата и известните лица в Интернет са плод на разни курсчета и поголовно копиране.

Последна редакция: нд, 12 ное 2023, 23:13 от Sephora

# 62
  • Мнения: 1 743
Плащещо е положението с терапевтите не само в България, но и изобщо в Европа. Модерно е, изкарва пари, дава статут и власт и много народ се пробва да се прави на терапевт по тия причини, а не да помага.

Ако психологът е добър, пробвайте ги тия констелации, от какво се плашите.
Рядко се стига до крайности и излишно ровене ако сте с професионалист, а и човек се развива когато задава въпроси и търси отговори.

Другото се нарича замитане под килима, да се заеме поза на "всичко е наред, само ще се оправи". Всички хора със сериозни проблеми, които познавам, отричат помощта на терапевти и професионалисти.

# 63
  • Мнения: 2 565
За тези семейни констелации чета редовно в една ФБ група. Брех, казвам си, какво е това нещо... Потърсих в Гугул, хвърлих око на 2-3 резултата, не ми стана ясно какво е и приключих. Сега ми излиза тази тема, "ето, сега ще ми се изясни що е то констелация" , прочетох я цялата и пак не ми стана ясно.

Ще бъде ли някой така добър да обясни що е то? Какви проблеми решава? С пример, ако може. Колко често се ходи? Как протича цялата сесия? Колко продължава? Ако аз съм асоциален човек, който не желае да е такъв, това за констелация ли е, например?

# 64
  • Мнения: 5 709
Всеки проблем би могъл да се разгледа. Дали ще го отстрани никой не би ти гарантирал, освен шмекерите, за които тук се пише.
Продължава около час и половина грубо казано.
Тези, които сме били знаем, че не е етично да се разказва.
Примерно може болест да се разгледа, невъзможно забременяване без други медицински причини, и всичко, което усещаш, че не се случва нормално, въпреки че няма защо да е така.
Нека не звучи като реклама. По нагоре казах, че не го считам за панацея, а като ресурс.

# 65
  • Мнения: 5 550
Ох, големи тайни, голяма етика. Хората питат какво представлява методът, какво толкова тайно има, цели книги са издадени, пълни с примери от практиката, никой не ви кара да разкажете директно случка от конкретна констелация, в която сте участвали.
Копирам от "Методът семейни констелации" на Индра Торстен Преис - това представлява методът.
Скрит текст:
В една семейна констелация клиентът (или търсещият) представя проблем, свързан с лични, семейни или служебни отношения, за който се търси решение. След това клиентът избира човек от групата, който да представлява него, както и представители за всеки човек от семейството, който е включен в констелацията. Например клиентът избира представители за себе си, за баща си, майка си и брат си. След това ги поставя според вътрешното си усещане един спрямо друг в кръга (или пространството на констелацията). След като всички представители са разположени, клиентът сяда при другите участници в групата, за да наблюдава и да се отвори за случващото се.
Тогава започва магията. От своите места представителите получават достъп до усещанията на хората, които представляват, фасилитаторът задава поред въпроси на представителите и работи в синхрон с тях, за да помогне да се разреши борбата на клиента с цел да се възстанови естественият поток на любовта. В края на констелацията клиентът влиза във възстановената система, заемайки мястото на своя представител, който до този момент го е представлявал, за да позволи новото разбиране да попие в него. Това помага клиентът да осъзнае всички емоционални заплитания, които носи, за да могат те да бъдат освободени.

А сега копирам от същата книга конкретен пример как протича констелация и какъв проблем се разрешава.
Скрит текст:
Друг пример е Лиса, на тридесет и осем години. Тя се оплаква от постоянни епизоди на домашно насилие, но не може да се освободи от връзката си със своя партньор. В консте- лацията й става ясно, че наред с някои очевидни заплитания с други членове на семейството, тя има проблеми, свързани с лоялността към нейните майка и баба. И двете са поддържали убеждението, че мъжете и агресията вървят ръка за ръка. Баба й е казвала: „Те просто са си такива [понякога агресивни]. Нищо не можеш да направиш по въпроса. Просто трябва да се примириш с това.” Стана ясно, че от лоялност Лиса е търсила и пресъздавала сходна ситуация с тази на жените в семейството преди нея. В края на констелация- та всички жени бяха приели обратно своите емоционални товари. И майката, и бабата дадоха на Лиса разрешение да подобри своята връзка или да напусне, ако домашното насилие не престане.

 Още един
Скрит текст:
Ани, на седемнадесет години, има анорексия. В нейната констелация става ясно, че когато е била на десет години, баща й е загубил по-голям брат (починал брат) при катастрофа. Бащата на Ани все още е силно свързан с този починал брат. Той иска да е с него. Вътрешното твърдение на бащата към починалия брат е: „Нека го направя вместо теб.” Неговата дъщеря, Ани, иска да го направи вместо него. В констелацията тя буквално стои на пътя му. Първо се разплетоха всички заплитания между бащата и неговия починал брат. Бащата можа да почете съдбата на своя починал брат и да му я остави. Тогава той успя да каже на Ани: „Оставам тук. Може да ми се довериш.” Това облекчи Ани. Бащата я представи на своя починал брат и го помоли да даде благословията си на дъщеря му. Това свали още напрежение от Ани. Накрая Ани влезе в констелацията, сменяйки своя представител, за да преживее последните движения. В момента, в който баща й потвърди, че остава и че може да му се довери, тя избухна в сълзи. В момента, в който се озова в прегръдката на баща си, тя се освободи от дълбоката тъга. Всички го почувстваха. Един тежък товар падна от раменете й. Напрежението да жертва себе си заради баща си е освободено.

Колко често се ходи зависи от проблема, като правилото е, че не се ходи често. Смята се, че след констелацията, се задвиждват процеси на осъзнаване и освобождаване, които изискват време. Това е причината да се препоръчва да не се споделя, не че има някаква мистична тайна. Тоест, отново е необходима работа, не отиваш на констелация и хоп - всичко се решава като с магия.

# 66
  • Мнения: 2 906
Проблемът не са методите, вкл.констелации и каквито са там модерните в момента, проблемът са терапевтите, които са изкарали един онлайн курс и вече си мислят, че са терапевти и могат да си играят с човешката психика. Всеки втори стана терапевт. Положението е страшно. Да не говорим, че тук вече не става въпрос за нещо безобидно, а могат да се развият много сериозни проблеми, вкл.и психични (както дадох пример по-горе).
Затова си има психиатри и затова терапевтите и психолозите не са лекари, нито официално някъде са вписани като такива. Леле, като знам кои мои познати завършват психология, вкл.клинична психология, ми идва на мисълта: "Като се знам какъв инженер съм, ме е страх да отида на лекар".
Има си психиатри, които специализират после и като психотерапевти и работят и с психотерапия, като част от лечението. НО, са лекари, а не Наталия Кобилкини или Александра Гърдеви. Тази втората е по-психопатна от хората, които ходят при нея. Проми мозъка на една приятелка на сестра ми, та сега ходи момичето и разправя как имала специална дарба и била избрана да води хората към светло бъдеще, с типичната за Александра налудничава усмивка. Заедно с Александра ще води хората, разбира се. Кара я да и дава някакви шамански билки и отрова от жаба за заземяване и нещо си там. Всички от БАЕП споделят същата философия - препоръчват аяуаски и тем подобни опасни ритуали. Аяуаската представлява зверско надрусване с разни опиати и уж докато се гърчиш и ти излиза пяна от устата и си яко надрусан и ти се лекуват травмите. Еми, то и аз да съм била на ръба да "пукна" и да съм си видяла живота на лента, всичко ще ми се излекува и ще искам да живея после, че две няма да виждам.Grinning

"Бе, я бягай от тука, бе. Някви наркомани и откачалки ще ми лекуват психиката. Не, мерси", както казва най-добрата ми приятелка. Та и аз така.

Който има проблеми, вкл. обикновена тревожност, има си психиатри. Че даже и не изписват винаги хапове, може да минете с Мента и глог и пак ЛЕКАРЯТ да те терапевтира, спрямо науката.

# 67
  • Мнения: 5 550
KPP, защо слагаш под общ знаменател всички терапевти и психолози? Това, че приятелката ти е ходила при Гърдева и Кобилкина, си е неин проблем. Те имат достатъчно публични изяви и преспокойно може човек да си направи сметката адекватно ли е да ходи при тях. Откъде-накъде пращаш всички на психиатър и с лека ръка зачеркна всички психолози и терапевти с прозрението, че не били лекари - ами да, не са и не претендират за такива, но и констелациите са терапевтичен метод, а не лекарство. Не е нужно да си психиатър, за да водиш констелация. Психологията е официална наука, не е шаманство. Това, че ти и приятелките ти попадате на някакви аяуаски, наркомани и откачалници, си е ваш проблем, направете си проучване кой с какъв ценз и опит е и тогава се доверявайте.

# 68
  • Мнения: 6 699
Ама Лиса е знаела и е споделила какво й е казвала баба й и някой просто го е изиграл
Или
Лиса не е знаела и някой е получил факс от звездите ми го говорят и е изиграл сцената като в транс?
?

# 69
  • Мнения: 5 550
Ама Лиса е знаела и е споделила какво й е казвала баба й и някой просто го е изиграл
Или
Лиса не е знаела и някой е получил факс от звездите ми го говорят и е изиграл сцената като в транс?
?

Пише, че бабата го е казвала. Какви звезди, какви факсове, какви трансове?

# 70
  • Мнения: 5 709
Крр, направо ти прескочих поста.
Пишеш обичайното.

Spiritlight, хубаво описание на процеса, добре че си го копирала..
Не го описах, защото само той без примери ще буди същото неразбиране. (Ще има: Ама как така представителя на дядото примерно ще чувства каквото и дядото 😆?)
Примерите в книгата може да са споделени след доста време или авторката да не счита за необходимо да се спазва конфиденциалност. Аз не мога да се изкажа по тази част.
Отговарям само за моята етика.

Мая, представителите не знаят нищо за роднините на клиента или знаят само това, което той е споделил пред тях непосредствено преди началото.
Влизайки в роля, встъпвайки на полето се проявяват физически усещания, движения , динамика ... които подсказват на водещия какво се случва.

Последна редакция: пн, 13 ное 2023, 17:30 от ☀️🌙🌬️🔥💧❤️🙏

# 71
  • Мнения: 788
Мисля, че темата  е по-скоро за тези, които са посещавали и имат опит. Тук и да си казвате мнението, че сте против, не помагате особено на авторката. Като не вярвате в тези неща, недейте да флудите.



"флудите"? ... откога има такава дума в българския език?

Последна редакция: пн, 13 ное 2023, 17:40 от bgladybg

# 72
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
За тези семейни констелации чета редовно в една ФБ група. Брех, казвам си, какво е това нещо... Потърсих в Гугул, хвърлих око на 2-3 резултата, не ми стана ясно какво е и приключих. Сега ми излиза тази тема, "ето, сега ще ми се изясни що е то констелация" , прочетох я цялата и пак не ми стана ясно.

Ще бъде ли някой така добър да обясни що е то? Какви проблеми решава? С пример, ако може. Колко често се ходи? Как протича цялата сесия? Колко продължава? Ако аз съм асоциален човек, който не желае да е такъв, това за констелация ли е, например?

На констелация отиваш, тогава, когато си готов.Чух за констелации много отдавна, много преди да станат популярни. Тук във форума за първи път прочетох, но не разбрах много добре какво е тогава .Има едно 10 години.После се появиха за първи път, моя позната се обучи, но пак ми трябваха няколко години да се осмеля, само да съм представител.В момента е просто нещо ужасно-видяха парите и стана мазало и трябва много внимателно да се проучва кой, къде  и при кого се е обучавал, дали е психолог.Много помага, но трябва да си готов, защото това, което се преживява е голяма трансформация и ако човек не е настроен може и да не се чувства добре, натоварващо е.При мен същи има кризи, караници, но го считам за лечбна криза и вече не се плаша.
Като за начало по-добре да се прочете някоя книга.

# 73
  • Мнения: 1 844
Spiritlight, благодаря ти за примерите. По-назад други потребителки написаха, че не е нужно питащият да знае семейната си история и такива факти, те сами се проявявали по време на констелациите чрез случаен посредник...
Оказа се, че не е чак такава мистика, а просто отиграват взаимовръзката "семеен модел - житие" по информация, дадена от самия теб... Тоест имаш семейна драма, разказваш я, показват ти я нагледно с въображаем разговор с баба ти. В първия пример си е като по учебник - възпитанието от бабата и моделът й се предават от поколение на поколение. Във втория пример не можах да схвана връзката анорексия с починал брат на бащата, но все пак не съм психолог.

# 74
  • Мнения: 1 341
За тези семейни констелации чета редовно в една ФБ група. Брех, казвам си, какво е това нещо... Потърсих в Гугул, хвърлих око на 2-3 резултата, не ми стана ясно какво е и приключих. Сега ми излиза тази тема, "ето, сега ще ми се изясни що е то констелация" , прочетох я цялата и пак не ми стана ясно.

Ще бъде ли някой така добър да обясни що е то? Какви проблеми решава? С пример, ако може. Колко често се ходи? Как протича цялата сесия? Колко продължава? Ако аз съм асоциален човек, който не желае да е такъв, това за констелация ли е, например?

На констелация отиваш, тогава, когато си готов.Чух за констелации много отдавна, много преди да станат популярни. Тук във форума за първи път прочетох, но не разбрах много добре какво е тогава .Има едно 10 години.После се появиха за първи път, моя позната се обучи, но пак ми трябваха няколко години да се осмеля, само да съм представител.В момента е просто нещо ужасно-видяха парите и стана мазало и трябва много внимателно да се проучва кой, къде  и при кого се е обучавал, дали е психолог.Много помага, но трябва да си готов, защото това, което се преживява е голяма трансформация и ако човек не е настроен може и да не се чувства добре, натоварващо е.При мен същи има кризи, караници, но го считам за лечбна криза и вече не се плаша.
Като за начало по-добре да се прочете някоя книга.
Къде се обучи вашата позната? Психолог ли е или....

# 75
  • Мнения: 5 709
Манди, за втория случай: когато бащата гледа назад към починалия си брат той тъгува и ,,не вижда,, живото си дете.
Затова дъщеря му избира да застане на пътя между него и смъртта, за да го спаси, сама създавайки опасност за живота си с анорексията. Тя иска баща й да ,,гледа,, към нея, а не към починалия брат.

В семената система има ясни правила кой къде стои и всеки, който не е на мястото си,  я изкривява.
Точно такива лоялности от любов се виждат и разплитат.
Аз съм лаик, вероятно има и друго какво да се каже по този пример.

# 76
  • Мнения: 734
За тези семейни констелации чета редовно в една ФБ група. Брех, казвам си, какво е това нещо... Потърсих в Гугул, хвърлих око на 2-3 резултата, не ми стана ясно какво е и приключих. Сега ми излиза тази тема, "ето, сега ще ми се изясни що е то констелация" , прочетох я цялата и пак не ми стана ясно.

Ще бъде ли някой така добър да обясни що е то? Какви проблеми решава? С пример, ако може. Колко често се ходи? Как протича цялата сесия? Колко продължава? Ако аз съм асоциален човек, който не желае да е такъв, това за констелация ли е, например?

На констелация отиваш, тогава, когато си готов.Чух за констелации много отдавна, много преди да станат популярни. Тук във форума за първи път прочетох, но не разбрах много добре какво е тогава .Има едно 10 години.После се появиха за първи път, моя позната се обучи, но пак ми трябваха няколко години да се осмеля, само да съм представител.В момента е просто нещо ужасно-видяха парите и стана мазало и трябва много внимателно да се проучва кой, къде  и при кого се е обучавал, дали е психолог.Много помага, но трябва да си готов, защото това, което се преживява е голяма трансформация и ако човек не е настроен може и да не се чувства добре, натоварващо е.При мен същи има кризи, караници, но го считам за лечбна криза и вече не се плаша.
Като за начало по-добре да се прочете някоя книга.
Точно така, като автор на темата благодаря за този коментар. Със сигурност се случват неща, въпросът е да си готов. Пример: токсична приятелка, която се скарвате 3 дни след контелациите. Преживявате го тежко, нужно е време да се осъзнае, че е изчистване на енергия и лошо влияние. Чак когато се приеме всичко и се види резултатът може да се говори за крайния ефект. Трябва човек да е подготвен чисто психически да приеме спокойно нещата, които се разплитат.

# 77
  • Мнения: 1 844
Тоест дъщерята страда от анорексия заради емоционално липсващия й баща, който е скърбял?

Kalina1985, ама наистина го описвате като шаманство този метод. Може би и самите психолози така ви го описват, но не звучи като наука, а като спиритически сеанс. Изчистване на лоши енергии, дъра-бъра. Това, доколкото разбирам, си е конвенционална психология с по-модерен метод, но защо го описвате като ходене на врачки и чистене от лоши енергии, нямам представа.

# 78
  • Мнения: 5 709
Редатирах си поста, извинявам се.

Последна редакция: пн, 13 ное 2023, 18:55 от ☀️🌙🌬️🔥💧❤️🙏

# 79
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Сефора, да, психолог е.Обучи се от първите, когато все още никой не беше чувал за констелации.

Не е шаманство, сигурно си има психологическо обяснение какво се случва.Моето обяснение за мен си е, че просто нещо от подсъзнанието става явно и ти го виждаш, съзнанието ти го осмисля, обработва и приема и вече няма вътрешен конфликт.Нещо като затваряне на случая.

Всъщност сега като се замислих на мен филмът Маслиновото дърво или както е даден тук с другото име много ми повлия.

Последна редакция: пн, 13 ное 2023, 18:37 от Галчудо

# 80
  • Мнения: 734
Не, не, нищо шаманско не виждам в обяснението си. Съгласявам се с всички други, всичко което е писано в книгите, дадено като примери, обяснение е така, аз попитах, за някои неща, които не мога да си обясня. Вижте първия пост, идеята на темата не е да плюя по констелациите и да ги отъждествявам с врачки. Ходя при сигурен човек, с много опит и добри отзиви, виждам ефектът, доволна съм щом продължавам да ходя. Просто темата се измести в друга посока...,а беше насочена към хора, запознати с това.

# 81
  • Мнения: 1 341
Сефора, да, психолог е.Обучи се от първите, когато все още никой не беше чувал за констелации.

Не е шаманство, сигурно си има психологическо обяснение какво се случва.Моето обяснение за мен си е, че просто нещо от подсъзнанието става явно и ти го виждаш, съзнанието ти го осмисля, обработва и приема и вече няма вътрешен конфликт.Нещо като затваряне на случая.

Благодаря.

Ето една констелация
https://www.youtube.com/live/f1xARW1nDMM?si=aaCfavZJepXFf2cU

# 82
  • Мнения: 130
Аз изслушах едно видео на тоя Людмил Стефанов и ми хареса, но той там повече говори като класически психолог

# 83
  • Мнения: 2 203
Като прочетох това описание , как някакви си непознати разиграват семейната ти ситуация , без грам да знаят за какво става въпрос и се очаква това да ти открие нещо си...
Вижда ми се голямо шарлатанство :/

Много повече ми харесва класическата психология

# 84
  • Мнения: 5 550
Като прочетох това описание , как някакви си непознати разиграват семейната ти ситуация , без грам да знаят за какво става въпрос и се очаква това да ти открие нещо си...
Вижда ми се голямо шарлатанство :/

Много повече ми харесва класическата психология

Констелациите отдавна се практикуват в класическата психология. Идеята непознати да разиграват твоята ситуация е отдавна въведена в терапията под формата на психодрама. Така отстрани гледаш като на филм собствената си ситуация и виждаш неща, които от собствената си гледна точка не можеш. При констелациите е доста подобно. Никой не твърди, че разни случки, като тайно извънбрачно дете и т.н., са факти. Дори да се появят такива участници, като тайни деца, любовници и др., те се използват в лечителния процес като ресурси, а не като разкрития.
КРР, съжалявам, че още в самото начало започнах някакъв диалог с теб. От обкръжението, в което се намираш, разбирам защо тотално са ти изкривени представите за терапевтичните методи и цели, така че е безсмислено да се говори с теб по тази тема. Предложението да изкарам онлайн курс, ще го оставя без коментар, то говори за теб.

# 85
  • Мнения: 1 151
Изчетох темата до тук , за да разбра какво са тези така популярни констелации и всичко ми звучи много фантасмагорично.  Хем "излизат" някакви неща, хем може да не са реални факти. Ами ако всичко това тръгне в грешна посока и човек си направи грешните изводи, на база нечий чужд живот и разбирания?

# 86
  • Мнения: 734
Изчетох темата до тук , за да разбра какво са тези така популярни констелации и всичко ми звучи много фантасмагорично.  Хем "излизат" някакви неща, хем може да не са реални факти. Ами ако всичко това тръгне в грешна посока и човек си направи грешните изводи, на база нечий чужд живот и разбирания?
Ами да, като цяло много съжалявам, че отворих тема, нещата отидоха в грешна посока, абсолютно различна от същността на констелациите. Мога ли да я изтрия?

# 87
  • Мнения: 5 550
Изчетох темата до тук , за да разбра какво са тези така популярни констелации и всичко ми звучи много фантасмагорично.  Хем "излизат" някакви неща, хем може да не са реални факти. Ами ако всичко това тръгне в грешна посока и човек си направи грешните изводи, на база нечий чужд живот и разбирания?
Чий чужд живот и разбирания? В констелацията се представя ситуация от живота на клиента. Да речем, жена е в лоши отношения с майка си. При подреждането на участниците се вижда, че майката "гледа" към своята майка и не вижда дъщеря си. Бабата пък "гледа" към починалия си съпруг и също не вижда дъщеря си. Водещият, задавайки въпроси, помага да се освободят тези "заплитания", като дава думата на починалия мъж, който казва - искам да живееш и да се грижиш за детето ни, така ще почетеш любовта и живота ни, тогава бабата се освобождава от фиксацията в мъжа и "вижда" дъщеря си, след което тя (майката на клиентката) вече е свободна да погледне към собственото си дете. Едва тогава нашата клиентка се чувства видяна и стената между нея и майка ѝ пада. Това е много нескопосан и измислен пример, но реално долу-горе такава е идеята. "Измислените" неща няма никакво значение дали са истински. Има значение влиянието им върху клиента. Ако за него "нещата" дават отговор, значи работят. Това не е сеанс при врачка, както явно се възприема. В края на краищата във форума има чудесен специалист, прочетете в темата му, ако се интересувате. Ако идеята е просто да се махне с ръка и да се каже, че всичко е шарлатанство, тогава няма нужда от четене. Както се казва, такова животно нЕма.

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Докато не стигнеш до разбиране какво е-рано ти е, не е за теб.Аз също съм минала през такива мисли докато постепенно не събрах достатъчно информация и ми стана разбираемо и интересно.Никой не е нужно да се насилва.Такива ефекти се постигат и с други психологически методи.

Сефора, не съм още изгледала клипа ти, не бързам да съдя по облеклото, но за мен, по принцип човек, който лекува другите трябва да е малко по на възраст за да има житейски опит, защото младите хора още нямат, говорят наизуст.

# 89
  • Мнения: 9 393
След една такава констелация обаче реално се променя само гледната точка на питащия,  нали? Другите уж "участници" си продължават по старому? В примера с домашното насилие питащата е получила отговор, но реално майка й и баба й не са присъствали и участвали в констелацията, били са представени от други хора. Тогава, как се променя тяхното отношение или не се променя, а питащата "гледа с други очи" след сеанса?

# 90
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Никой не може да променя другите хора.Когато работиш по проблеми ти работиш  само за себе си, променяш себе си и своето отношение.Вече ако те откликнат на промяната в теб е друг въпрос.Ти получаваш разбиране за ситуацията, каква е истинската причина това да се случва в живота ти.Всичко винаги има две страни и нещата не са само черно бели, но пак казвам, трябва да си стигнал до определени разбирания за да приемеш такава информация.Защото жертва-насилник-спасител е един кръг, в който всички се въртят, и не си само на едната позиция.Също така има теория за скритата изгода, нещо което е много трудно да видиш и признаеш.Но който е тръгнал да търси отговори, той стига малко по малко до нужната информация.Каквото и да се обяснява трябва сам да стигнеш.

# 91
  • Мнения: 2 565
Ако методът е толкова добър, защо хората биха ходили с години на терапия, вместо да направят 5 констелации за 5 проблема? Не се заяждам, наистина търся отговор. В БАЕП групата във ФБ всеки четвърти пост е препоръка за констелация

# 92
  • Мнения: 5 550
Методът може да е добър, но не е панацея и не отрича конвенционалната терапия. Освен това, както е видно, масово се счита за някаква шашма и с гледа с недоверие. Който иска, нека ходи 5 години на терапия, който иска - да опита друго. Нищо не е задължително и никой метод или терапия не дава гаранции.

# 93
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Защото защото малко по-нагледно и бързо става всичко, но ако не си готов и не разбираш може да не възприемеш процеса леко и прекалено многото информация да не може да се обработи от съзнанието, което пък може и да е опасно за психиката, защото тя ни пази.Констелация може да се прави и по друг начин, не само с хора.Аз винаги съм на принципа бавно и славно, не съм от хората, които се хвърлят без да са подготвени.Може вместо положителен ефект да получиш негативен, не защото констелацията е нещо вредно, а защото не си подготвен за такъв шок и такова знание.

# 94
  • Мнения: 21 569
Изчетох темата до тук , за да разбра какво са тези така популярни констелации и всичко ми звучи много фантасмагорично.  Хем "излизат" някакви неща, хем може да не са реални факти. Ами ако всичко това тръгне в грешна посока и човек си направи грешните изводи, на база нечий чужд живот и разбирания?
Чий чужд живот и разбирания? В констелацията се представя ситуация от живота на клиента. Да речем, жена е в лоши отношения с майка си. При подреждането на участниците се вижда, че майката "гледа" към своята майка и не вижда дъщеря си. Бабата пък "гледа" към починалия си съпруг и също не вижда дъщеря си. Водещият, задавайки въпроси, помага да се освободят тези "заплитания", като дава думата на починалия мъж, който казва - искам да живееш и да се грижиш за детето ни, така ще почетеш любовта и живота ни, тогава бабата се освобождава от фиксацията в мъжа и "вижда" дъщеря си, след което тя (майката на клиентката) вече е свободна да погледне към собственото си дете. Едва тогава нашата клиентка се чувства видяна и стената между нея и майка ѝ пада. Това е много нескопосан и измислен пример, но реално долу-горе такава е идеята. "Измислените" неща няма никакво значение дали са истински. Има значение влиянието им върху клиента. Ако за него "нещата" дават отговор, значи работят. Това не е сеанс при врачка, както явно се възприема. В края на краищата във форума има чудесен специалист, прочетете в темата му, ако се интересувате. Ако идеята е просто да се махне с ръка и да се каже, че всичко е шарлатанство, тогава няма нужда от четене. Както се казва, такова животно нЕма.


Това е ситуация, която се разиграва между така наречените представители, които нямат нищо общо с реалните хора, на които се преструват, нали така. В реалността техните отношения и реакции могат да са съвсем различни. Няма ли по този начин просто да се въведе клиента в някаква заблуда, която може да го тласне кой знае накъде, ако е по-сугестивен, а той явно е такъв, щом изобщо  е решил да се занимава с такъв метод.

# 95
  • Мнения: 5 709
Ирис, не стоят така нещата.

# 96
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Клипчето на Сефора, не е това което изглежда на пръв поглед.Може да се види индивидуална констелация с фигурки.Тук никой, нищо не ти "изиграва". Който е  бил в ролята на представител знае, че никаква игра няма.

# 97
  • Мнения: 5 550
Това е ситуация, която се разиграва между така наречените представители, които нямат нищо общо с реалните хора, на които се преструват, нали така. В реалността техните отношения и реакции могат да са съвсем различни. Няма ли по този начин просто да се въведе клиента в някаква заблуда, която може да го тласне кой знае накъде, ако е по-сугестивен, а той явно е такъв, щом изобщо  е решил да се занимава с такъв метод.
Да, това са представителите, като говорим за майки, бащи, сестри, това винаги са представители, не истинските роднини. На участниците в констелации би трябвало да им е обяснено, аз пак казвам, че тези случки, които се разиграват там са терапевтични ресурси, а не кълбо на врачка. Този сугестивен клиент и като отиде на кино и гледа филм, ще се сугестира и ще залитне незнайно къде.

# 98
  • Мнения: 21 569
Аз ръзбирам желанието да се обвие въпросния метод в мистика и  конфиденциалност, но все пак става въпрос за реални хора с реални проблеми.

Откъде знаете, че това, което се разиграва между представителите има изобщо някаква връзка с действителността, със случилото се реално? Само да не е някакво свързване с морфичното поле, или нещо подобно. Кой насочва разкритията и отговаря за тяхната достоверност?

Аз примерно също мога да стана представител и да казвам на хората как тяхната прабаба е имала аборт и затова сега те имат проблеми. Никой не знае вярно ли е, не е ли, никой не носи отговорност как ще повлияе на човека с проблем, въобще някой подлежи ли на някакъв контрол от участниците в тия сеанси? Има ли орган, който сертифицира и контролира  дейността им?

# 99
  • Мнения: 1 743
Как може хора, които никога не са били на констелация да са толкова настроени срещу нея? Разочарование преди истинския опит, това не е нормално мислене, ще ме извинявате.

# 100
  • Мнения: 5 709
От клипчето с фигурки, което само прегледах, не съм стигнала до края, не може да се разбере как когато констелацията е в група с представители, те имат видими телесни реакции и действия.
Констелацията с фигурки, колко е добра не споря, но е за предпочитане тази в група.
Какво и е на ризата, бяла на рае 😆.
За друго да се хване човек разбирам...

Констелациите не са нова наука, но набират популярност, защото има търсене. Това позволява спекула с цената и включването на съмнителни субекти в предлагането.
Ние като представители на търсенето имаме отговорност да си проучим, на кого да се доверим.

Всички са маскари, лъжат и крадат е максима, дълбоко навлязла в българския манталитет. Тези, които я изповядват винаги са със сопа в ръка 😉.

# 101
  • Мнения: 5 550
Аз пък не разбирам желанието да се обвива в мистика и след като 5 пъти повторих, че никой не твърди, че тези аборти и разни неща са се случили наистина и в следващия пост пак се пита ама как така знаете, че са се случили, какво да кажа повече?

# 102
  • Мнения: 5 709
Аборти често се виждат, излизат като информация на полето.

# 103
  • Мнения: 1 743
Емпирично и при нас се случва хора от констелацията да настояват да разберат и да се окаже, че е имало именно такива семейни динамики, които изскочиха по време на такава терапия - майка преживяла същото насилие като дъщерята, укрита реалната причина за смърт, аборти и тн.
Има изключителен терапевтичен ефект да се знае, че в семейната история те не са първите, но могат да бъдат последните. Виждала съм как хора си отдъхват от кошмари, панически атаки и тн.

# 104
  • Мнения: 21 569
Аз пък не разбирам желанието да се обвива в мистика и след като 5 пъти повторих, че никой не твърди, че тези аборти и разни неща са се случили наистина и в следващия пост пак се пита ама как така знаете, че са се случили, какво да кажа повече?


Как така никой не твърди?

Аборти често се виждат, излизат като информация на полето.

# 105
  • Мнения: 5 550
Реално, няма никакво значение за терапевтичната цел, дали са се случили нещата или не са се случили. Целта на констелацията не е да се втурнеш при майка си и да вреснеш - абе ти верно ли си направила аборт на 15?
Ирис, самият създател на метода не го твърди. Затова е добре да се подбират източници на информацията, а не да се подочува оттук оттам.
Друг е въпросът, че участниците в констелации със собствените си очи са виждали как много пъти излязлото в констелация, се оказва истина, за това обяснение няма и наистина е друга тема.

# 106
  • Мнения: 21 569
Сами знаете, че нещо да ти "излиза" е речник от друг вид сеанси.



Как може хора, които никога не са били на констелация да са толкова настроени срещу нея? Разочарование преди истинския опит, това не е нормално мислене, ще ме извинявате.

Задаваме съвсем резонни въпроси, струва ми се. Все пак това е вид услуга и би трябвало да подлежи и на някакъв контрол, нали така. Аз попитах има ли надзорен орган, сертифициране, професионална квалификация. Възможно е и благотворно да е подействало на много хора - сугестията е велика сила, просто искам да знам дали някой носи отговорност, ако я използва небрежно, или например злонамерено. Какво ще стане, ако аз си изляза от тая констелация убеждавана от съответния представител, че баба ми е имала извънбрачно дете и реша да споделя тази оздравителна (но невярна) информация с реалния ми дядо?  Веднага мога да измисля и още и още ситуации, имам чувството, че ставам идеално за представител.

Психодрамата има смисъл като терапевтичен метод, макар и също рисков, защото в нея има вътрешна логика, но това? Направо да отиваме в алтернативния, ако става въпрос за  "необяснимото" и как "излиза".

# 107
  • Мнения: 5 709
Използвам некоректно думата ,,да излезе,, след като многократно обясних че се случват телесни симптоми движения, динамики и други видими които са източник на информация. Като това се пропуска.
Констелаторът анализира случващото се и води процеса. Решава накъде и докъде да го насочи и прекрати.
Това вложих в думата излиза.
Тази информация си я има винаги, макар и скрита или неизказана.
Разбирам, че се търси мистика, с която да се уязви метода.
Има дадени имена в темата с положителни и отрицателни референции. Винаги може да се обърнете към тях за информация от първо лице.

Както написах и в една друга тема, регулации има и за сиренето и пак постоянно ни лъжат.

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 10:41 от ☀️🌙🌬️🔥💧❤️🙏

# 108
  • Мнения: 5 550
Представителят никого не убеждава в нищо, но в края на краищата, започва да става тъпчене на едно място и повтаряне на едни и същи неща. Аз се включих с цитати от книга, тъй като имаше въпроси какво представлява методът, какво е констелация и т.н. По-задълбочените въпроси изискват и по-задълбочени отговори, но това няма как да стане в тема - има наистина много книги, ако за някого представляват интерес - достъпни са. Ако не представляват интерес, а само искаме да се дракаме във форум, като повтаряме едно и също, което така или иначе не сме разбрали правилно, аз няма да участвам.

# 109
  • Мнения: 21 569
Използвам некоректно думата ,,да излезе,, след като многократно обясних че се случват телесни симптоми движения, динамики и други видими които са източник на информация. Като това се пропуска.
Констелаторът анализира случващото се и води процеса. Решава накъде и докъде да го насочи и прекрати.
Това вложих в думата излиза.
Тази информация си я има винаги, макар и скрита или неизказана.
Разбирам, че се търси мистика, с която да се уязви метода.
Има дадени имена в темата с положителни и отрицателни референции. Винаги може да се обърнете към тях за информация от първо лице.

Както написах и в една друга тема, регулации има и за сиренето и пак постоянно ни лъжат.

Ами ето точно тези  телесни симптоми движения, динамики и други видими които са източник на информация, които се случват на представителя, как водят към реалния субект, когото представлява, това е въпроса, който зададохме няколко човека. И как можем да знаем, че тази информация не е погрешна, или подвеждаща.

Иначе "аз няма да обяснявам на невежи, има книги, четете" и други подобни тактики може да се отклони въпроса много лесно, но няма смисъл за дискусията.
Лично аз не съм повече против тоя метод, отколкото който и да било друг от нароилите се напоследък, и на него ще му мине модата, пък и всяко нещо, което е довело някого до оздравителен процес, макар и самият той да не може да си обясни как е станало, да кажем, че е нещо добро.

Но и авторката започна темата с въпроса как става това, на какъв принцип работи това нещо.

Та да се върнем на въпроса  - откъде представителите получават информация за лицето, което представят, която е неизвестна за клиента? И какво става, ако тя е невярна и направо противоположна на истинския човек, когото уж представляват?

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 11:01 от Iris04

# 110
  • Мнения: 9 393
Никаква мистика не ме интересува. Интересуваме, ако на анорексичката й кажат, че баща й вече ще гледа към нея, т.е. ще се интерeсува от нея и тя се успокои и полека реши да се върне към нормалния живот, какво става ако все пак истинският баща продължи да се държи с нея като преди и я пренебрегва? Tя как  го преживява?
Ако на жертва на домашно насилие, "майката" и "бабата" кажат, че приемат избора й да напусне мъжа си, какво става, ако в действителността, те не го приемат и истинските майка и баба я отхвърлят? Ей това ме интересува.

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 11:28 от Deni-meni

# 111
  • Мнения: 5 709
Как работи психологията.
Как работи хипнозата.
Как работи електричеството.
Как работи баенето 😉....
Как работи....
Зад всичко как което не разбираме си има обяснение.
За констелациите - нито се наемам, нито съм компетентна, нито искам да обянсявам с три изречения нещо, което тези, които не са измамниците, за които някои съфорумци ни предупредиха да внимаваме, изучават и упражняват три години ( мисля под контрол) преди да преминат към самостоятелна практика.

# 112
  • Мнения: 5 550


Ами ето точно тези  телесни симптоми движения, динамики и други видими които са източник на информация, които се случват на представителя, как водят към реалния субект, когото представлява, това е въпроса, който зададохме няколко човека. И как можем да знаем, че тази информация не е погрешна, или подвеждаща.

Иначе "аз няма да обяснявам на невежи, има книги, четете" и други подобни тактики може да се отклони въпроса много лесно, но няма смисъл за дискусията.
Лично аз не съм повече против тоя метод, отколкото който и да било друг от нароилите се напоследък, и на него ще му мине модата, пък и всяко нещо, което е довело някого до оздравителен процес, макар и самият той да не може да си обясни как е станало, да кажем, че е нещо добро.

Но и авторката започна темата с въпроса как става това, на какъв принцип работи това нещо.

Лична и обидна за мен интерпретация. Направих си труда да копирам няколко цитата от книга. Ако мислиш, че съм длъжна да продължа да ровя за други цитати, за да оборя нещата, които очевидно си разбрала погрешно, няма да стане. Настояваш да си мислиш, каквото си разбрала или каквото не съумяват да обяснят съфорумки, добре, няма да преча. Дискусията я направи безсмислена ти с настояването, че се твърди, че абортите(примерно) са се случили наистина. Аз няколко пъти казах, не, не се твърди, но ти си го повтаряш. Е, колко е смислена тази дискусия, според теб?

Дени, въпросите ти са резонни. Според мен, идеята на "освобождаването" в констелация е самия клиент да придобие силата и увереността да действа в собствен интерес и няма значение как биха реагирали реалните роднини. Въпросът е как ще реагира клиентът. Не работим с другите хора, а със себе си. Както и в обикновената терапия.

# 113
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Как работи психологията.
Как работи хипнозата.
Как работи електричеството.
Как работи баенето 😉....
Как работи....
Зад всичко как което не разбираме си има обяснение.
За констелациите - нито се наемам, нито съм компетентна, нито искам да обянсявам с три изречения нещо, което тези, които не са измамниците, за които някои съфорумци ни предупредиха да внимаваме, изучават и упражняват три години ( мисля под контрол) преди да преминат към самостоятелна практика.

Да сложим и хомеопатията в този списък.Като не вярваш, като не е твоето не се занимавай, прави си каквото смяташ за добре и остави другите да вървят по своя път.Какво е това нещо да отричаш нещо, което дори не знаеш какво е?

Всъщност с фигурки се правят лични констелации, когато не искаш или се притесняваш в група и пак преживяваш всичко, има и други начини също т.е ако попаднеш на добър професионалист може с елементарни средства да направи чудеса за теб.В случая клипчето е демо версия, кратка дигностика, но показва какъв е принципът на констелациите.Който го догледа ще види, по-нататък,  какво се показва, когато не знаеш коя фигурка какво е.
Допълвам се, защото  и като представител също може да не знаеш какво или кого представляваш, някои констелатори не ти казват.

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 11:49 от Галчудо

# 114
  • Мнения: 21 569
Скрит текст:


Ами ето точно тези  телесни симптоми движения, динамики и други видими които са източник на информация, които се случват на представителя, как водят към реалния субект, когото представлява, това е въпроса, който зададохме няколко човека. И как можем да знаем, че тази информация не е погрешна, или подвеждаща.

Иначе "аз няма да обяснявам на невежи, има книги, четете" и други подобни тактики може да се отклони въпроса много лесно, но няма смисъл за дискусията.
Лично аз не съм повече против тоя метод, отколкото който и да било друг от нароилите се напоследък, и на него ще му мине модата, пък и всяко нещо, което е довело някого до оздравителен процес, макар и самият той да не може да си обясни как е станало, да кажем, че е нещо добро.

Но и авторката започна темата с въпроса как става това, на какъв принцип работи това нещо.

Лична и обидна за мен интерпретация. Направих си труда да копирам няколко цитата от книга. Ако мислиш, че съм длъжна да продължа да ровя за други цитати, за да оборя нещата, които очевидно си разбрала погрешно, няма да стане. Настояваш да си мислиш, каквото си разбрала или каквото не съумяват да обяснят съфорумки, добре, няма да преча.
Дискусията я направи безсмислена ти с настояването, че се твърди, че абортите(примерно) са се случили наистина. Аз няколко пъти казах, не, не се твърди, но ти си го повтаряш.
Скрит текст:
Е, колко е смислена тази дискусия, според теб?

Дени, въпросите ти са резонни. Според мен, идеята на "освобождаването" в констелация е самия клиент да придобие силата и увереността да действа в собствен интерес и няма значение как биха реагирали реалните роднини. Въпросът е как ще реагира клиентът. Не работим с другите хора, а със себе си. Както и в обикновената терапия.

Ти твърдиш, че не се твърди, но се твърди:

Използвам некоректно думата ,,да излезе,, след като многократно обясних че се случват телесни симптоми движения, динамики и други видими които са източник на информация. Като това се пропуска.
Констелаторът анализира случващото се и води процеса. Решава накъде и докъде да го насочи и прекрати.
Това вложих в думата излиза.
Тази информация си я има винаги, макар и скрита или неизказана.
Скрит текст:
Разбирам, че се търси мистика, с която да се уязви метода.
Има дадени имена в темата с положителни и отрицателни референции. Винаги може да се обърнете към тях за информация от първо лице.

Както написах и в една друга тема, регулации има и за сиренето и пак постоянно ни лъжат.


Въпросът не е толкова сложен, как се получава тази информация и на какво основание се смята за достоверна.

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 11:34 от Iris04

# 115
  • Мнения: 1 743
Някои въпроси са резонни, но други са търсене на теле под вол.
Ситуациите с анорексичката и жертвата на насилие са описани толкова произволно, че аз не разбрах - това реални казуси от констелации ли са или теоретични въпроси.
Защото теоретично можем да си измисляме много положения, но ни върши работа да коментираме само случило се наистина по време на констелация.

# 116
  • Мнения: 9 393
Аз, доколкото разбрах примерите са реални, описани в книга. Затова и зададох някои въпроси.
Spiritlight, благодаря за разяснението.

# 117
  • Мнения: 1 743
Вероятно е ставало въпрос за починали роднини и излишно натоварване с вина  по отношение на тях

# 118
  • Мнения: 5 550
Ирис, последно - самият с ъ з д а т е л на метода не го твърди. Това, че някой го твърди, не е обект на дискусия за мен. Продължаваш да ми цитираш произволни потребители на форума. Аз много добре разбирам защо техните думи ти звучат като твърдение, но ако се придържаме към официални източници, което смятам за редно, няма такива твърдения.
Примерите ги копирах от книга, да.

# 119
  • Мнения: 21 569
Я
Ирис, последно - самият с ъ з д а т е л на метода не го твърди. Това, че някой го твърди, не е обект на дискусия за мен. Продължаваш да ми цитираш произволни потребители на форума. Аз много добре разбирам защо техните думи ти звучат като твърдение, но ако се придържаме към официални източници, което смятам за редно, няма такива твърдения.
Примерите ги копирах от книга, да.

Ясно, разбрах те.
Обаче така пък става още по-некоректно към клиента, макар и удобно, спор няма.

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 11:56 от Iris04

# 120
  • Мнения: 5 550
Предполага се, че клиентът е запознат и му е обяснено какво и защо се случва. Поне един коректен фасилитатор би провел разговор, интервю и обратна връзка какво е разбрал клиентът преди сесията, а не - хоп, ела от улицата на констелация, магии правим тук. Вероятно поради неразбиране се е появила и тази практика да не се коментира какво се е случило на констелациите - предполагам, че някой наистина е хукнал да държи сметка на роднините си и после съответния фасилитатор е казал на следващите - не коментирайте какво правим.
За едно всички сме съгласни - не бива да се доверяваме на всякакви хора и трябва много, много внимателно да проучим при кого отиваме и с какъв ценз и опит е съответният специалист. Както го правим, когато отиваме на лекар със сериозен проблем - търсим обратна връзка от други пациенти, а не се хвърляме в първата операционна на когото попаднем.

# 121
  • Мнения: 2 565
Първо да благодаря за усилията да обясните какво е то констелация и как работи. Нещата са малко мътни, явно затова и търсенето в Гугъл не ми помогна да разбера какво точно представлява. Няма как да се обясни с 2-3 изречения.

Не обичам да споделям такива лични неща, пък макар и анонимно, но ще прежаля 😁 От 20 години си изправям косата, защото не се харесвам с чупливата ми коса. Не просто не се харесвам, а не се понасям. Обяснението ми е, че майка ми ме подстригваше по ужасен начин и още като дете не се понасях така. Чувствам се по същия начин след толкова години. А ми писна да се изправям и искам да се заобичам с моята си коса. Констелация би ли помогнала тук? На мен ми изглежда, че като да трябва да търся друг метод.

# 122
  • Мнения: 5 709
Това звучи като да хвърляме боб дали ще помогне Relaxed

Защо не попиташ в темата на психолога, той и без това пише във форума?

# 123
  • Мнения: 2 565
А, няма да занимавам човека с глупости 🤭 Но ще хвърля едно око на темата Simple Smile

# 124
  • Мнения: 6 699
Ами избираш си прическа, подходяща за чуплива коса. После си избираш стилизиращи продукти за твоя тип коса. И тя става красива и я заобичваш.
Аз също съм с чуплива коса и като дете направо я мразех, също ме подстригваха на някаква странна прическа. Като пораснах и се научих как да я подстригвам /сама/ и как да я стилизирам. И косата порасна дълга и красива. Сега постоянно получавам комплименти з акосата си и все ме питат какво й правя. А аз реално нищо не й правя, освен да я измивам с подходящи продукти. Тя просто си стои на красиви букли.

# 125
  • Мнения: 38
От темата разбрах,  какво е то констелация и как работи.
Барбалена, моите родители бяха и двамата с чупливи коси.
А моята е права и майка все казваше, че е права като конци.
Малката щерка ходи и тя на разни констелации ли, на други там Кобилкини и определено се промени. От дете много ми споделяше, а сега почти не.

# 126
  • Мнения: 21 569
Надявам се, че е пълнолетна, нали?

# 127
  • Мнения: 2 906
Като прочетох това описание , как някакви си непознати разиграват семейната ти ситуация , без грам да знаят за какво става въпрос и се очаква това да ти открие нещо си...
Вижда ми се голямо шарлатанство :/

Много повече ми харесва класическата психология

Констелациите отдавна се практикуват в класическата психология. Идеята непознати да разиграват твоята ситуация е отдавна въведена в терапията под формата на психодрама. Така отстрани гледаш като на филм собствената си ситуация и виждаш неща, които от собствената си гледна точка не можеш. При констелациите е доста подобно. Никой не твърди, че разни случки, като тайно извънбрачно дете и т.н., са факти. Дори да се появят такива участници, като тайни деца, любовници и др., те се използват в лечителния процес като ресурси, а не като разкрития.
КРР, съжалявам, че още в самото начало започнах някакъв диалог с теб. От обкръжението, в което се намираш, разбирам защо тотално са ти изкривени представите за терапевтичните методи и цели, така че е безсмислено да се говори с теб по тази тема. Предложението да изкарам онлайн курс, ще го оставя без коментар, то говори за теб.

Познаваме ли се извън форума? Доста уверено говориш за обкръжението ми. Започвам да се притеснявам за сигурността си.
Добре е да се успокоиш малко. Може би да обсъдиш с психотерапевта ти защо така се палиш от моите думи. Вероятно е нещо от баба ти - я травма, я друго

# 128
  • Мнения: 38
Надявам се, че е пълнолетна, нали?
Семейна с дете ученичка е. Разпуща с подобни констелации. Живеем на 200км. разстояние, идват на гости, нормално е близка съседка да я попита нещо и моето после се жалва, че много била любопитна, какво я засягало това или онова.

# 129
  • Мнения: 5 709
Извън темата повечето деца споделят с майките си, и повечето от тях се променят с годините.
Това извън всякакви влияния на всякакви методи.

# 130
  • Мнения: 21 569
Надявам се, че е пълнолетна, нали?
Семейна с дете ученичка е. Разпуща с подобни констелации. Живеем на 200км. разстояние, идват на гости, нормално е близка съседка да я попита нещо и моето после се жалва, че много била любопитна, какво я засягало това или онова.


Честно казано, мисля, че е последното нещо, с което  да разпуска човек. Както и последният избор на човек с наистина сериозен проблем.

# 131
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Барбалена, нищо освен ти самата, не ти пречи да опиташ.


KPP, някой кара ли те насила? Това, че не вярваш, не знаеш, не разбираш, не виждаш, не пипаш  нещо не значи, че не съществува.Странно е хора, които нищо лично не са преживели по темата да ти обясняват кое какво било.

# 132
  • Мнения: 21 569
Барбалена, нищо освен ти самата, не ти пречи да опиташ.


KPP, някой кара ли те насила? Това, че не вярваш, не знаеш, не разбираш, не виждаш, не пипаш  нещо не значи, че не съществува.


Но не значи и че съществува. А някакви хора по време на тези констелации казват на клиента неща, които няма как да са верни, освен ако понякаква случайност не са ги нацелили, не е ли така? И тези неща касаят миналото на неговото семейство. Не е ли супер опасно да внушаваш на лабилни хора неистини?

Че той ако някой толкова лесно можеше да черпи информация от "общото поле на човечеството" нямаше да се занимава с дребни шашми, а щеше да стане господар на света.

# 133
  • Мнения: 38
Надявам се, че е пълнолетна, нали?
Семейна с дете ученичка е. Разпуща с подобни констелации. Живеем на 200км. разстояние, идват на гости, нормално е близка съседка да я попита нещо и моето после се жалва, че много била любопитна, какво я засягало това или онова.


Честно казано, мисля, че е последното нещо, с което  да разпуска човек. Както и последният избор на човек с наистина сериозен проблем.
Отделя внимание на себе си, ако това е проблемът. Работи и на обедната почивка три пъти в седмицата ходи на фитнес. След работа семейно два пъти в седмицата ходят на плуване.
Здравословно се хранят и не употребяват хляб. През ваканциите внучето е при мен и му давам хляб. На училище е целодневно и там се храни предполагам нормално.
Не мога да гледам да яде салата и сърба леща без хляб. Аз си меся хляба не е купен.

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 15:01 от Калия

# 134
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Ирис, аз не разбрах ти участвала ли си в констелация? Ако не си-отиди, виж лично дали е така, както твърдиш.Ако участваш при професионалист и не знаеш какво/кого точно представляваш ти имаш само собствените си преживявания и мисли, друго няма.Ако има някаква лъжа тя идва от теб, не от другите.Обикновено на констелация отива човек, който вече не може да издържа проблема си.Тези, които ходят ей така, за тях ще всичко ей така, несериозно.

Констелациите не са за развлечение, а за лечение, но както всичко хубаво го нас**ха за пари.

# 135
  • Мнения: 1 341
Надявам се, че е пълнолетна, нали?
Семейна с дете ученичка е. Разпуща с подобни констелации. Живеем на 200км. разстояние, идват на гости, нормално е близка съседка да я попита нещо и моето после се жалва, че много била любопитна, какво я засягало това или онова.

Ами права е, така е. Българина все за си каже, живота му е на "тезгяха" .  Това да зададеш на накой директен, личен въпрос е въвсем нормално, но не е редно.

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 15:53 от Sephora

# 136
  • Мнения: 21 569
Ирис, аз не разбрах ти участвала ли си в констелация? Ако не си-отиди, виж лично дали е така, както твърдиш.Ако участваш при професионалист и не знаеш какво/кого точно представляваш ти имаш само собствените си преживявания и мисли, друго няма.Ако има някаква лъжа тя идва от теб, не от другите.Обикновено на констелация отива човек, който вече не може да издържа проблема си.Тези, които ходят ей така, за тях ще всичко ей така, несериозно.

Констелациите не са за развлечение, а за лечение, но както всичко хубаво го нас**ха за пари.

Ще отида, ако разбера на какво се основава. Още повече щом е за лечение.Нали като пристъпваш към някакво лечение подписваш един куп бумаги, че си запознат с това и онова, научаваш какво и как ще се случва, какъв е очакваният ефект. Едни витамини да вземеш да пиеш, четеш листовката. Това важи и за всеки терапевтичен метод.
 Затова всички питаме при тези констелации откъде се получава тази информация, която "излиза", как така, каква е степента и на достоверност.

Едва ли можеш да ме упрекваш, че се съмнявам проблем да може да бъде решен чрез научаване на информация, получена чрез "колективно изпадане в медитация и свързване с общото енергийно поле на всички хора" и то информация, касаеща миналото на моето семейство. Че те може някакви драматични лъжи да измислят, които силно да повлияят на и без това фрустрирания от проблема си човек.

Нямам нищо против да служи за развлечение, мода, разтуха от вида на прераждания, врачки, гледачки и всякакви други, но ако се отнася до терапия ми се струва, че изискванията трябва да са по-високи, отколкото просто да ти кажат "дава ми се отгоре".

# 137
  • Мнения: 1 844
Изобщо не съм съгласна, че за всяко нещо, за което искам да получа информация, да проуча и да разбера същината му, трябва задължително да се подложа и да дам 150 лв/час.
Изписахте 10 страници и освен откъса с примери от книгата, не разбирам на какво сте ходили. Което не е проблем, но май и тези, които сте ходили, не сте разбрали. Както Айнщайн е казал ако не можеш да обясниш нещо достатъчно просто, значи не го разбираш достатъчно добре. Не виждам никаква причина за това подигравателно отношение към хората, които обичаме да разбираме света около нас.
Темата е във форума и ние я обсъждаме.
 
Прочетох от сайта на някакъв психолог, че методът семейни констелации използва факти, дори е хубаво да отидеш подготвен със знания за важни травматични събития в родата.
Скрит текст:
"Факти от семейството на двамата родители, рожденото семейство и текущата жизнена ситуация. Пример за факти – раждане и смърт, изключени, липсващи, изчезнали, отказали се от член от семейството, война или друго екстремно събитие, развод, прекъсната любовна връзка.
Гледаме на фактите без оценка, осъждане, морал или лична интерпретация. Чрез установяване на структурата на семейството в семейната констелация участници в групата заемат мястото на членовете на семейството и по този начин връзките и динамиката в системата стават видими. Участникът може да види и преживее как нерешените проблеми и ситуации в семейната система влияят на живота му и ролята му в семейството. По време на констелации не се говори много. Това е осезаемо енергийно поле, живо е. "

И тъкмо реших, че няма особена мистика, друг пример за констелация от друг сайт описва как психотерапевтът достигнал до "информация от полето", която клиентката не знаела. Клиентката е с ревностна параноя, разбира за изневерите на дядо й и след констелацията животът й се променя драматично!

Скрит текст:
За да стане по-ясно, ще използвам пример, който да илюстрира какво представлява семейната душа, както и методът, който се занимава с нейното лекуване – семейните констелации. Той беше споделен от водещата на първата група по семейни констелации, в която участвах, и за мен остава най-добрият пример да се опише за какво става дума. Случаят е на една жена, която дълги години е страдала от ревностна параноя и се е лекувала при различни психиатри и психотерапевти, но без успех. Това продължило до момента, когато участвала в група за семейни констелации, в която психотерапевтът с помощта на информацията от полето на знанието, е достигнал до съдба, за която тази жена дотогава не е знаела. Както обикновено се случва с неприятните истории в семейната ни история, тази съдба е била грижливо пазена в тайна. Това е била съдбата на нейната баба, чийто съпруг (и дядо на въпросната жена) й е изневерявал постоянно, но поради една или друга причина тя не е намирала сили да го напусне.

Тази баба е имала тежка съдба и си е отишла от този свят с болка и, ето че един човек, едно поколение по-късно – нейната внучка, повтаря съдбата й. Ако използваме езика на семейните констелации, внучката повтаря съдбата съдбата на бабата, водена от „сляпа любов“. Любов, защото това е нейният начин да каже на баба си: „Скъпа бабо, аз те помня. Това е моят начин да ти покажа, че те обичам и отдавам почит на твоето страдание – като повтарям съдбата ти.“ Сляпа, защото всичко това се случва на едно дълбоко несъзнавано ниво – внучката дори не е знаела за съдбата на тази си баба! Интересното в този пример е, че до този запис в семейната съдба първо се е достигнало чрез информацията от полето на знанието в групата за семейни констелации и едва след това истинността на тази информация била потвърдена от нейните близки. След тази семейна констелация животът на жената с ревностната параноя се е променил драматично.

(Как? Как се излекува ревностна параноя след като разбереш, че дядо ти е изневерявал на баба ти систематично?)

# 138
  • Мнения: 2 906
Барбалена, нищо освен ти самата, не ти пречи да опиташ.


KPP, някой кара ли те насила? Това, че не вярваш, не знаеш, не разбираш, не виждаш, не пипаш  нещо не значи, че не съществува.Странно е хора, които нищо лично не са преживели по темата да ти обясняват кое какво било.
Точно защото съм преживяла и знам тези идиотщини до какво водят.
Достатъчно примери се дадоха, на достатъчно въпроси се отговори с "дава се". Айде, моля ви се, малко по-сериозно.
Както е казала съхорумката, ходете, щом е модерно и интересно, но да пращате психически нестабилни хора на такива глупости е не само несериозно, но и опасно. Сама дадох пример с момичето, което е развило психотичен епизод след констелация.

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 16:20 от KPP

# 139
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Хора, някой кара ли ви? Не мога да разбера.Вие питате, отговаря ви се и пак продължавате да оспорвате опита на хората, които са ходили.Ако искате да знаете истината отидете и вижте.Това се преживява лично.Който е искал нещо да си обясни си го е обяснил от темата. Който не е готов за такива, не вярва, просто да не ходи, да не чете, няма да разбере.Въпреки, че съм отворена за такива методи по принцип, ме беше страх и също имах някакви съмнения преди да придобия лично впечатление .


КРР, ти или дъщерята на приятелката ти? Тези, които спомена не знам какви ги вършат, аз съм ходила при професионалисти, няма такива неща.

# 140
  • Мнения: 21 569
Е как така, ако е нещо полезно би трябвало всеки да може да го разбере.

# 141
  • Мнения: 1 341
Психологията, констелациите са много интересни неща, но за мен нивото е много ниско и масово е в посока шарлатанство. Преди години посетих психолог, дори преподавател на студени,  от всичките срещи стигнах до извода, че ако сама не излаза от тази ситуация, ако сама не си помогна няма кой и така започнах много да чета и да се интересувам от психология, човешки отношения.....
Първо кабинета разхвърлян, мръсничко, на разговора срещу мен със свити крака опряни в брадата, телефона звъни, приема разговора, няма кой да гледа детето и то е в съседната  стая е, периодично го наглежда, подвиквайки да стои кротко...И това е дипломиран психолог, преподавател. Въпроси да задоволяване на личното любопитство, ама как се казва фирмата в която работите, естествено, че не казах. Закъсняваше за срещите, имало е случай да не дойде въобще, аз говоря спокойна и обяснявам нещо, срещу мен подвикване. И това не е изключение.
Гледам и много видеа и се чудя, хора които трябва да ти "отворят" очите за хубавото и за живата в какви условия работят, на едната сбирките и в помещение соц. атмосфера, дори няма статив, дъска, залепила лист А4, това е нормален бял лист и пише и обяснява нещо и да не говорим за сумите, които искат на час и им влизат в джоба нето, да не говорим за всички останали без дипломи, вживяват се, говорят като най-великите мислители, семинари, уебинари..... Като видиш обстановка, изказ, облекло...едната беше с бял потник тип бельо на семинар с толкова хора. Друг пример, видео на известно име докато го гледах, главата ме заболя то беше въртене пред аудитория, сяда върху една маса, намества се, супер изнервящо и някой беше написал: Е няма такова чепене.  Съжалявам за мен това е реалността. Мой приятел след "бърнтаут", иска консултация отива на място да си уговори час, тя крещи и го беше изгонила, супер фин, възпитан и интелигентен млад мъж, моя приятелка  при психоложка с доста сериозен опит, след като я изслушала и казала, какво да прави, което е абсолютно недопустимо, тя сама трябва да вземе решение, а не тя да казва отиваш и правиш това и това.  За съжаление много хора се подлъгват, плащат и когато не са и чели много, много разни псевдо психолози, констелатори  са страхотни, супер, а всъщност си е чиста манипулация  и преповтарят казаното на някой семинар, курс, но с много патос, та чак се самозабравят и са много смешни.

# 142
  • Мнения: 5 550
Съфорумката, която пусна темата, имаше конкретен въпрос към хора, които са посещавали констелации, но темата се превърна в бойно поле за и против метода, все едно някой иска да го въведе като задължителен. Голям страх от това информационно поле бе, ех, това поле! Който иска вярва в такива неща, който не иска - не вярва. Ако на някого методът му помага, с или без поле, какво толкова се палите?
Сега, терапевт, който твърди, че бил извадил от полето случки, за които клиентката не знае, бих заобикаляла много отдалеч. Както навсякъде, и при констелациите има шарлатани или по-скоро хора, които не са схванали особено за какво става въпрос, но са решили, че са разбрали и действат. Затова е важна личната отговорност, а не да ходиш при първия срещнат и после - аууу, от констелациите се изпада в психотичен епизод. Ами изпада се, като си отишъл при психотичен терапевт! Няма регулации, няма контрол, няма супервизии. И това е така за всички действащи психолози, не само за констелаторите.

# 143
  • Мнения: 2 906
Аз лично съм преживявала. Всички Ню ейдж модерни практики са един дол дренки и целта им е събиране на пари от хора, в труден момент или психически нестабилни хора, обещаващи им чудеса и вкарвайки ги в страшни филми. Убедена съм, че съхорумките, които така ревностно си защитават енергийните практики, всъщност имат големи житейски драми или нещо не са ок със себе си. Позволявам си да го кажа, защото и аз бях по същия начин. Има си в медицината и обяснение за този феномен. На "нормален" език - заменяш проблема в психиката с фокус към нещо друго, обаче до степен обсебване - я спорт, я религия, я енергийни практики, я алкохол. И това друго нещо ти става култ и ежедневие. А ти трябва просто лекар.
В труден за мен момент, да не кажа тежък, бях толкова отчаяна, че не знаех какво вече да направя, една приятелка, с вашият начин на мислене, ме заведе на енергийни практики- мандала танци, пробуждане на женска енергия, нещо си с връзката с майката и бащата. Имаше и констелации, аз не стигнах до там.
Първият месец си мислех, че светът е в ръцете ми, ето "дава'  ми се информация свише, ето, ще стане това, което искам. То не става, щото майка ми там имала нещо на времето, пък баба ми и тя. Същият принцип, различна практика от констелациите. Дамата, която ги води, беше терапевт. После имах срещи и с други терапевти, вкл.най-добрите в България, които се водят. Да не кажете, че ходя при шарлатани и неспециалисти.

И какво стана - влоши се до степен, че развих тежко ОКР, с натрапчиви мисли за това има ли смисъл животът и т.н. Ако просто си бях взела в тежкия период една мента глог и валериана и бях стигнала зъби и говорех с приятели, всичко с мен щеше да е наред. За щастие, попаднах на лекар - психиатър (общото с всички терапевти и констелатори и т.н. е че яростно отричат психиатрите, защото ако отидеш "ще ти кажат,.че си луда, ако разкажеш какви неща си "видяла"). Е, разказах на лекарят, той ме увери, че не съм луда, просто в уязвим за мен момент съм попаднала във въртележката от модерни шарлатани, които само такива като мен чакат. Направихме 3 срещи с лекаря, даже не ми е изписвал и хапчета и хоп - магически се оправих. Защото бях къде - на лекар.

Та, виждам че доста сериозно сте се захванали с новото модерно. Уверявам ви - там няма нищо. Има си медицина, има си психиатри, които и терапевтират. Това е от мен.

Spiritlight , нали ти препоръча Людмил Стефанов като "нормален" терапевт. Ами то повечето случки, ца които разказахме, са станали при него. Нещо май се оплете ти. Нищо, сигурно е от светлината Simple Smile

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 16:43 от KPP

# 144
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Е как така, ако е нещо полезно би трябвало всеки да може да го разбере.

Ще можеш, когато му дойде времето.Явно не е сега.



KPP, съжалявам, че си минала през ОКР, аз също развих, но след смъртта на близки хора, също и със смисъла, но при мен не е било в резултат, че съм ходила някъде, а от поредица загуби.Аз съм предпазлива, не отивам навсякъде и на всичко, нито пък вярвам на всеки и всичко, но съм си изградила сама база от информация на основа мои наблюдения.Затова не съветвам никой да се впуска в такива неща без подготовка.

# 145
  • Мнения: 21 569
Съфорумката, която пусна темата, имаше конкретен въпрос към хора, които са посещавали констелации, но темата се превърна в бойно поле за и против метода, все едно някой иска да го въведе като задължителен. Голям страх от това информационно поле бе, ех, това поле! Който иска вярва в такива неща, който не иска - не вярва. Ако на някого методът му помага, с или без поле, какво толкова се палите?
Сега, терапевт, който твърди, че бил извадил от полето случки, за които клиентката не знае, бих заобикаляла много отдалеч. Както навсякъде, и при констелациите има шарлатани или по-скоро хора, които не са схванали особено за какво става въпрос, но са решили, че са разбрали и действат. Затова е важна личната отговорност, а не да ходиш при първия срещнат и после - аууу, от констелациите се изпада в психотичен епизод. Ами изпада се, като си отишъл при психотичен терапевт! Няма регулации, няма контрол, няма супервизии. И това е така за всички действащи психолози, не само за констелаторите.


Ама пак си противоречиш - значи да заобикаляме тия с полето, пък после, защо ви е страх от информационното поле.
Ами страх ме е от такива, дето вадят случки от нещо,  което не съществува, значи директно лъжат, измислят си, или си самовнушават, знам ли.

Съфорумката, която е пуснала темата точно това пита - как работи. Излиза, че работи, като някакви хора си измислят въображаеми епизоди от миналото на членове на нейното семейство с цел това да повлияе благоприятно на проблема и. Пък дали ще повлияе - гаранция Франция. Може и да повлияе и дано.

Не е ли така, или пак  не уцелих как работи.


Е как така, ако е нещо полезно би трябвало всеки да може да го разбере.

Ще можеш, когато му дойде времето.Явно не е сега.


Не дай си Боже, моля ти се.

# 146
  • Мнения: 2 906
Точно така работи, Iris, само че след това не само, че не си по-добре, ами най-малкото настройваш се срещу майка ти, ставаш новият месия (добре де, мислиш си, че си станал) или по-голямо - развиваш психоза или ОКР, като мен.

Абе, страхотни са констелациите

# 147
  • Мнения: 5 550
Съфорумката, която пусна темата, имаше конкретен въпрос към хора, които са посещавали констелации, но темата се превърна в бойно поле за и против метода, все едно някой иска да го въведе като задължителен. Голям страх от това информационно поле бе, ех, това поле! Който иска вярва в такива неща, който не иска - не вярва. Ако на някого методът му помага, с или без поле, какво толкова се палите?
Сега, терапевт, който твърди, че бил извадил от полето случки, за които клиентката не знае, бих заобикаляла много отдалеч. Както навсякъде, и при констелациите има шарлатани или по-скоро хора, които не са схванали особено за какво става въпрос, но са решили, че са разбрали и действат. Затова е важна личната отговорност, а не да ходиш при първия срещнат и после - аууу, от констелациите се изпада в психотичен епизод. Ами изпада се, като си отишъл при психотичен терапевт! Няма регулации, няма контрол, няма супервизии. И това е така за всички действащи психолози, не само за констелаторите.


Ама пак си противоречиш - значи да заобикаляме тия с полето, пък после, защо ви е страх от информационното поле.
Ами страх ме е от такива, дето вадят случки от нещо,  което не съществува, значи директно лъжат, измислят си, или си самовнушават, знам ли.

Съфорумката, която е пуснала темата точно това пита - как работи. Излиза, че работи, като някакви хора си измислят въображаеми епизоди от миналото на членове на нейното семейство с цел това да повлияе благоприятно на проблема и. Пък дали ще повлияе - гаранция Франция. Може и да повлияе и дано.

Не е ли така, или пак  не уцелих как работи.


Защо пак? Кога съм си противоречала? Освен това ми изкривяваш думите. Мен от полето не ме е страх. Страх ме е от терапевти, които твърдят, че те "вадят" неща и твърдят, че са се случили.
Не, пак не уцели.
Аз се отегчих.

# 148
  • Мнения: 2 906
Е, точно ти каза, че чрез констелациите се вадят неща и се дават/излизат, сега пък те било страх. Последно?

Аз сега се сетих нещо, което осъзнавам, че явно си е било констелация, под друго име. Нали всичко работи с енергийното поле. На една от женските практики, "излезе", че баща ми е станал алкохолик, защото като бил малък и е бил насилен от брата на баба ми (който е умствено изостанал). Баба ми се усетила, но не реагирала и от там баща ми се повредил и станал алкохолик. Питам сега, специалистите по констелации и енергийни практики от темата - според вас дали ми олекна, че баща ми е алкохолик от тази информация или ме натовари още повече, разбивайки детските ми представи за семейството? И дали, ако питам баба ми или баща ми дали е вярно и се окаже, че не е, аз ще си рискувам отношенията с тях? Нали темата е да обясним какво са констелации - ето прекрасна възможност  за обяснение.

# 149
  • Мнения: 21 569
Аз съм упорита, обаче, особено за неща, които считам за важни, а в случая наистина не ми влияят както пасивно-агресивни, така и  покровителствени фрази Simple Smile


Не е възможно да е толкова сложно да се отговори на прост въпрос - Откъде се взема информацията, неизвестна за клиента?

# 150
  • Мнения: 5 550
КРР, нали имаш психиатър за драмите си? Обърни се към него, не към нас.

Ирис, може би не е невъзможно сложно да се отговори, но не вярвам в темата да пише специалист. Очевидно за тези, които се опитваме да обясним, е трудно, не намираме правилните думи или не можем да се изразим. Ние тук отговаряме според кой каквото е разбрал, кой от книги, кой от опит. Освен това се изплъзват думи като "поле", "излиза случка" и т.н., които думи явно плашат. Затова препоръчах да се четат книги при интерес - защото ние като лаици обясняваме по лаишки и очевидно не успяваме да се изразим разбираемо, но ти го прие като пасивна агресия. Аз не знам по какъв още начин да се изразя и да кажа, че тази информация, неизвестна на клиента, не е факт, а терапевтичен ресурс. В един момент ми се стори, че ме разбра и след няколко поста виждам, че пак се връщаш на същото. Ами опитвам се, но не успявам, не искам да го разчиташ като агресия, а като неумение да се изразя.

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 17:10 от Spiritlight

# 151
  • Мнения: 2 906
Iris, не разбра ли, че е от енергийното поле, от което не бива да ни е страх. Какво повече искаш? Май и ти си обградена от наркомани и престъпници и затова не разбираш как стоят нещата Grinning

# 152
  • Мнения: 21 569
Искам да знам  откъде е дошла информацията, че на бабата мъжа и е изневерявал, която клиентката не е знаела преди това.
Толкова много ли искам...

# 153
  • Мнения: 2 906
Аз лично на това не мога да ти отговоря, но ще ти кажа откъде и как дойде моята информация, че баща ми е бил насилен.
Терапевтката се свърза с моето енергийно поле и родовата памет и там го прочете. Че даже и картини видя.
Та, това с бабата вероятно е станало по същата техника.

# 154
  • Мнения: 21 569
КРР, нали имаш психиатър за драмите си? Обърни се към него, не към нас.

Ирис, може би не е невъзможно сложно да се отговори, но не вярвам в темата да пише специалист. Очевидно за тези, които се опитваме да обясним, е трудно, не намираме правилните думи или не можем да се изразим. Ние тук отговаряме според кой каквото е разбрал, кой от книги, кой от опит. Освен това се изплъзват думи като "поле", "излиза случка" и т.н., които думи явно плашат. Затова препоръчах да се четат книги при интерес - защото ние като лаици обясняваме по лаишки и очевидно не успяваме да се изразим разбираемо, но ти го прие като пасивна агресия. Аз не знам по какъв още начин да се изразя и да кажа, че тази информация, неизвестна на клиента, не е факт, а терапевтичен ресурс. В един момент ми се стори, че ме разбра и след няколко поста виждам, че пак се връщаш на същото. Ами опитвам се, но не успявам, не искам да го разчиташ като агресия, а като неумение да се изразя.

Този терапевтичен ресурс нали е във вид на някакъв факт,  нещо, което се твърди, че се е случило. Това нещо, не случайно се появяват думи като "излиза", защото явно няма смислен начин да се обясни как клиентът ще отиде нап констелация и ще си тръгне оттам с информация за нещо, което не му е било известно преди. Откъде идва това нещо, тази информация, как така се появява? Измисля ли я някой? Идва му наум, облича я в думи, представя я като реална случка? Или не така, а другояче?

# 155
  • Мнения: 8 920
Изчетох темата до тук , за да разбра какво са тези така популярни констелации и всичко ми звучи много фантасмагорично.  Хем "излизат" някакви неща, хем може да не са реални факти. Ами ако всичко това тръгне в грешна посока и човек си направи грешните изводи, на база нечий чужд живот и разбирания?
Чий чужд живот и разбирания? В констелацията се представя ситуация от живота на клиента. Да речем, жена е в лоши отношения с майка си. При подреждането на участниците се вижда, че майката "гледа" към своята майка и не вижда дъщеря си. Бабата пък "гледа" към починалия си съпруг и също не вижда дъщеря си. Водещият, задавайки въпроси, помага да се освободят тези "заплитания", като дава думата на починалия мъж, който казва - искам да живееш и да се грижиш за детето ни, така ще почетеш любовта и живота ни, тогава бабата се освобождава от фиксацията в мъжа и "вижда" дъщеря си, след което тя (майката на клиентката) вече е свободна да погледне към собственото си дете. Едва тогава нашата клиентка се чувства видяна и стената между нея и майка ѝ пада. Това е много нескопосан и измислен пример, но реално долу-горе такава е идеята. "Измислените" неща няма никакво значение дали са истински. Има значение влиянието им върху клиента. Ако за него "нещата" дават отговор, значи работят. Това не е сеанс при врачка, както явно се възприема. В края на краищата във форума има чудесен специалист, прочетете в темата му, ако се интересувате. Ако идеята е просто да се махне с ръка и да се каже, че всичко е шарлатанство, тогава няма нужда от четене. Както се казва, такова животно нЕма.


Това е ситуация, която се разиграва между така наречените представители, които нямат нищо общо с реалните хора, на които се преструват, нали така. В реалността техните отношения и реакции могат да са съвсем различни. Няма ли по този начин просто да се въведе клиента в някаква заблуда, която може да го тласне кой знае накъде, ако е по-сугестивен, а той явно е такъв, щом изобщо  е решил да се занимава с такъв метод.
"Преструват" въобще не е точна дума, никой от представителите не се преструва, те трябва просто да изразят техните усещания, и да отговарят на въпросите на водещия, те предварително не ги знаят, трябва да се отговаря с какво усеща със сърцето, с първто, което ти хрумне, нещо като игра на асоциации. Не е случайно, че точно този непознат е избран от самия теб, а този, който търси, той интуитивно знае кой може да му помогне, т.е вярвай на себе си. Ако избереш друг, констелацията отива в друга посока. 
Аз гледах един въпрос на човек, който беше правил вече по същия въпрос констелация, но някак не искаше да приеме решението и затова беше решил да пита за същото, и с други хора, получи пак същите насоки, и вече беше готов да постъпи така, както му показваха представителите.

 "Откъде идва това нещо, тази информация, как така се появява? Измисля ли я някой? Идва му наум, облича я в думи, представя я като реална случка? "
-Не, никой не измисля. Не казват на представителите да измислят отговори, напротив, без да мислят, колкото е възможно да се изключи мозъка, от сърцето им.  Например: той не казва: "Баба ти е имала любовник, аз съм бил неин любовник", казва, усещам, че обичам представителя на 'бабата'. Както, все едно си в автобуса, гледаш разни хора, и те питат: "Какво усещаш към онази жена на първата седалка?" - Ти я поглеждаш и веднага знаеш, тялото  ти знае. Пробвай.


 

# 156
  • Мнения: 5 550
Не, не е факт, не знам вече какво да кажа. Това е нещо, което представителят усеща и споделя. Как ще се интерпретира, зависи от клиента, който наблюдава констелацията. Клиентът може и да го приеме като факт, това си зависи само от него. Ти задаваш един много смислен въпрос, на който аз и както виждам, никой друг в темата, не може да отговори, защото не сме специалисти. Това е все едно да питаш как се прави операция и да очакваш отговор с медицински термини и знания. Както и ходенето при разни шматароци за констелации и после отричане на самия метод. Все едно да дам скалпел на един монтьор, той да извърши операция с фатален край и аз да кажа - ооо, това, хирургията, е чисто убийство, не вярвам в нея. Та и тук така. Всеки метод в неправилни ръце е опасен.

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 20:26 от Spiritlight

# 157
  • Мнения: 2 906
Изчетох темата до тук , за да разбра какво са тези така популярни констелации и всичко ми звучи много фантасмагорично.  Хем "излизат" някакви неща, хем може да не са реални факти. Ами ако всичко това тръгне в грешна посока и човек си направи грешните изводи, на база нечий чужд живот и разбирания?
Чий чужд живот и разбирания? В констелацията се представя ситуация от живота на клиента. Да речем, жена е в лоши отношения с майка си. При подреждането на участниците се вижда, че майката "гледа" към своята майка и не вижда дъщеря си. Бабата пък "гледа" към починалия си съпруг и също не вижда дъщеря си. Водещият, задавайки въпроси, помага да се освободят тези "заплитания", като дава думата на починалия мъж, който казва - искам да живееш и да се грижиш за детето ни, така ще почетеш любовта и живота ни, тогава бабата се освобождава от фиксацията в мъжа и "вижда" дъщеря си, след което тя (майката на клиентката) вече е свободна да погледне към собственото си дете. Едва тогава нашата клиентка се чувства видяна и стената между нея и майка ѝ пада. Това е много нескопосан и измислен пример, но реално долу-горе такава е идеята. "Измислените" неща няма никакво значение дали са истински. Има значение влиянието им върху клиента. Ако за него "нещата" дават отговор, значи работят. Това не е сеанс при врачка, както явно се възприема. В края на краищата във форума има чудесен специалист, прочетете в темата му, ако се интересувате. Ако идеята е просто да се махне с ръка и да се каже, че всичко е шарлатанство, тогава няма нужда от четене. Както се казва, такова животно нЕма.


Това е ситуация, която се разиграва между така наречените представители, които нямат нищо общо с реалните хора, на които се преструват, нали така. В реалността техните отношения и реакции могат да са съвсем различни. Няма ли по този начин просто да се въведе клиента в някаква заблуда, която може да го тласне кой знае накъде, ако е по-сугестивен, а той явно е такъв, щом изобщо  е решил да се занимава с такъв метод.
"Преструват" въобще не е точна дума, никой от представителите не се преструва, те трябва просто да изразят техните усещания, и да отговарят на въпросите на водещия, те предварително не ги знаят, трябва да се отговаря с какво усеща със сърцето, с първто, което ти хрумне, нещо като игра на асоциации. Не е случайно, че точно този непознат е избран от самия теб, а този, който търси, той интуитивно знае кой може да му помогне, т.е вярвай на себе си. Ако избереш друг, констелацията отива в друга посока.  
Аз гледах един въпрос на човек, който беше правил вече по същия въпрос констелация, но някак не искаше да приеме решението и затова беше решил да пита за същото, и с други хора, получи пак същите насоки, и вече беше готов да постъпи така, както му показваха представителите.

 "Откъде идва това нещо, тази информация, как така се появява? Измисля ли я някой? Идва му наум, облича я в думи, представя я като реална случка? "
-Не, никой не измисля. Не казват на представителите да измислят отговори, напротив, без да мислят, колкото е възможно да се изключи мозъка, от сърцето им.  Например: той не казва: "Баба ти е имала любовник, аз съм бил неин любовник", казва, усещам, че обичам представителя на 'бабата'. Както, все едно си в автобуса, гледаш разни хора, и те питат: "Какво усещаш към онази жена на първата седалка?" - Ти я поглеждаш и веднага знаеш, тялото  ти знае. Пробвай.


 

То стана още по-езотерично. Направо навлизаме към казан с кълка от прилеп и вещерски смях.

Накрая да не се окаже, че представителя в предишния си живот е бил любовникът на бабата и силата го е призовала да отиде на констелацията. Натам ми отиват нещата. Уф..

# 158
  • Мнения: 2 203
Цялата работа става като спор за религия:
Питаш защо еди какво си е така, и получаваш отговор "Трябва да вярваш във волята на Бог"

Та така, питаш как работи тая терапия и те нападат с "Ами ако не вярваш не ходи"

# 159
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Никой не напада, просто наистина няма смисъл човек да ходи на нещо, което му се струва мошеничество и несериозно.Ако някой има интерес, но се колебае сам ще търси и ще намери достатъчно информация за да вземе решение дали е неговото или не.Има толкова други начини човек да работи с проблемите си, не е нужно да е точно този и не е нужно винаги всичко да ни е абсолютно ясно как работи.Като гълташ лекарство не знаеш какво точно става в организма ти, какви реакции и се случват, но знаеш, че болката ти отминава и това ти е достатъчно.

# 160
  • Мнения: 21 569
Напротив, на самата листовка си пише как работи. А докато получи разрешение за употреба колко време и изпитания е преминало..
 И принципът му е ясен, механизмите на действие на лекарствата и техният ефект върху организма се изучава от наука, наречена фармакодинамика. Никак не е сложно, тоест сложно е, но не е необяснимо, езотерично и не изисква сляпа вяра, а е наука.

# 161
  • Мнения: 5 709
Никаква сляпа вяра не е нужна.
Клиентът изобщо не е нужно да вярва.

Краят на темата е предизвестен.

# 162
  • Мнения: 8 920
Може и да се окаже. Или поне представителят има отношение по темата в собствения си живот.
Констелациите станаха модерни, защото хората не се самоанализират, загубили сме връзката със себе си,  а по-лесно да накараш друг да ти тълкува живота.

# 163
  • Мнения: 4 242
На мен ми е интересно как тези констелации увреждат психиката и докарват до проблеми при хората, че чак стигат до болница?
Тази Здравка работи към Наталия Кобилкина иначе уж е завършила ПУ, но същите неща блещи и прави като Наталия?

Сефора, къде си ходила на психолог? В Плд ли?

Аз чувствам, че имам психологичен проблем,  ходих доста месеци при психотерапевт,  но ефект не видях никакъв. Смених го, при новия бях само 4 пъти, излвзнаха ми много ангажименти и от 3 месеца не съм ходила никъде. Сега се чудя към психиатър ли да се насоча или към такива алтернативи: констелации,  регресия, хипноза. Затова всяко мнение ми е от полза. Аз познати нямам, които да посещават или ходят. Те даже и психолозите отричат.
 Значи при индивидуалните ситуацията се разиграва от кукли? Още не съм изглеждала клипа и се чудя може ли да е достоверна така среща?
Не заключвайте темата, защо ще я махате? Интересна е и е полезна!
Къде сте ходили вие? Разбрах за Людмил Стефанов, а другите при кой?

Някой написа, че дъщерята се ядосвала на любопитство на съседите.
Аз съм от село, израснала съм на село и ненавиждам и мразя от дън душа тая селска идилия. Всеки втори да ти се бърка в живота, любопитство, клюки, интриги, да не говорим как без да викат директно ти влизат в къщата, направо ужас. Само ми идва на такива скици да им говоря на въпреки и да се заяждам с тях. Та не вярвам констелацията да е направила щеркати към такива клюкарки. Аз от дете ги мразя.
Да не говорим, как урочасвам там 🤢😤🤦. Вярвате или не в такива неща не знам, но са ужасни.

# 164
  • Мнения: 2 906
Никой не напада, просто наистина няма смисъл човек да ходи на нещо, което му се струва мошеничество и несериозно.Ако някой има интерес, но се колебае сам ще търси и ще намери достатъчно информация за да вземе решение дали е неговото или не.Има толкова други начини човек да работи с проблемите си, не е нужно да е точно този и не е нужно винаги всичко да ни е абсолютно ясно как работи.Като гълташ лекарство не знаеш какво точно става в организма ти, какви реакции и се случват, но знаеш, че болката ти отминава и това ти е достатъчно.

Боже, ако знаеш, че едно лекарство, за да излезе на пазара, го предшестват 10 години различни етапи, тестове и т.н.
Толкова е строго регулирано тук. Работя в областта и ежедневно се сблъсвам с различни казуси.

Идеята на всички нас, които задаваме въпроси и съответно се възмущаваме е как така и не се даде отговор какво е констелация и как точно помага - механизми, принципи, ефекти, странични ефекти. Само се пелтечи и като се възмутим на пелтеченето, ни обвиняват, че сме невежи или че сме се срещали само с шарлатани, наркомани, чалга певици и т.н., не сме толкова дълбоки, че да разберем тази дълбока, мистична и лечебна материя. Само, че това може да мине пред някой, който никога не се е сблъсквал с тази материя. Така, като гледам и защитаващите констелациите са само на догадки и още са във фаза - на мен ми се даде, аз имам знанието и съм повече от останалите невежи хора по света. Да, бе знам - и аз я минах тая фаза и на мен ми се даваха неща и аз видях. Къде верни неща, къде съм си мислела, че са такива. Кой знае. Въпросът е, че не само аз, оставете ме мен, стотици хора вече пострадаха и тепърва ще пострадват от тези Ню ейдж глупости. Хората, след ковид се чалнаха, като цяло и взеха да се припознават като нови водачи, към новото време, терапевти, спасители и т.н. Да, ама Исус Христос е бил един. Пък в 2023 имаме вече милиони Исусове. То в тази тема има поне 5. Някак не ми се връзва.

Та, моят категоричен отговор към авторката е - не се подлъгвай на тези схеми. Това е едно време като врачките д импулсните телефони, тв програмите и смсите. Само дето сега станаха по-модерни и с по-модерни имена. Ако имаш проблем - лекар. Това е решението. Психиатрите, ако не са специализирали и като терапевти (повечето вече са), то работят с клинични психолози, които вече са изпитани и които също работят, чрез медицина, а не чрез абра-кадабра.

Просто аз не мога да повярвам докъде стигнах света. То направо ми е като някаква масова психоза. Където и да вляза - тв, инста, фейсбук, форуми  всеки станАл терапевт, енергиен практик, гуру и нз какъв си. Get a job.

Morkovelka, ако имаш психологичен проблем и някой от хилядите терапевти и енергийни практици те надуши, ще ти разкаже играта. Те чакат такива като теб. Отиди на лекар. Мога да препоръчам прекрасни специалисти, които за няма и месец ще те "оправят". Разбира се, ако не е нещо сериозно, като заболяване.

# 165
  • Мнения: 130

Констелациите станаха модерни, защото хората не се самоанализират, загубили сме връзката със себе си,  а по-лесно да накараш друг да ти тълкува живота.


Една приятелка казва "констелациите са за хора, които грам не са наясно със собствения си живот" Simple Smile))

# 166
  • Мнения: 5 709
В тази тема цялата информация е от агенция ЕЖК 😉.

# 167
  • Мнения: 1 844
Един евангелист наскоро ми каза, че не съм религиозна, защото Бог е решил, че не съм готова. Когато съм готова, ще ме докосне. Та и вие така.

# 168
  • Мнения: 5 709
Един евангелист наскоро ми каза, че не съм религиозна, защото Бог е решил, че не съм готова. Когато съм готова, ще ме докосне. Та и вие така.
това е извън темата и може да в вярно или невярно (по принцип)

# 169
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Ирис, къде на листовката пише какви точно химични реакции стават организма, коя молекула с коя се свързва и подобна информация в детайли, как точно става всичко в тялото? Това го знае само човек занимаващ се в тази област специализирано. За обикновеният потребител остава само листовката / информация от общ характер/,  и да се надява да не му се случи някой от страничните ефекти, описани там.Ние нито ги виждаме тези опити, нито можем да сме сигурни дали наистина и как се провеждат, но им вярваме, защото някой е казал, че 10 години се изпитват.Ето сега аз ако искам доказателства каквото и да ми говориш аз мога,  да си намеря хиляди причини, защото нито съм ги видяла с очите си, нито вярвам на фармацията, нито разбирам от химия и понеже не разбирам ми се струва, че някой иска да ме трови.Но знам от личен опит-лекарството не лекува, само притъпява временно болка и ако съм на зор ще го изпия без да ме интересуват подробности, ще си затворя очите за това, че химикал влиза в тялото ми.Същото е и с констелациите-работи и помага, но  как точно на ниво организъм малко хора, специализирани в изследване на човешки мозък и психика ще могат да ти отговорят.За обикновените хора остават обясненията от книгите/листовките/  и личния опит.

Не може всичко за знаем и да разбираме в този свят, все на нещо се доверяваме на сляпо.Ние си избираме на кой, какво, как.



Това ,че стана комерсиално и разни самозванки се вихрят из интернет е съвсем друг въпрос.Не се прави, защото е модно, ще ти реши всички проблеми, ще забогатееш и ще си намериш богат мъж.

# 170
  • Мнения: 1 743
Оф, КРР, като и в други теми, усещаш ли се как действаш - едно налагане на мнение със задължителни елементи от програмата:
1) ти си била минала през това и
2) такива и такива са изводите, които не бива да се оспорват, понеже ти си била преживяла нещата и точка.

Ти си ги преживяла по своя си начин (и често и не си ги разбрала правилно по мое мнение, но няма да споря).

и 3) който не действа по твоите съвети [тук изброяваш колко зле ще се стекат нещата за него].

Не стоят така нещата в живия живот, имаме различен опит, познания, изводи, житейски стратегии, имаме и различни слаби места и травми и прочее и прочее.

Предлагам да се аргументираме без частта с ексклузивното знание, което едва ли не, само един участник в темата бил имал. И без частта със заплашителните пророчества какво щяло да стане, ако някой не направел нещоси.

# 171
  • Мнения: 1 151
къде на листовката пише какви точно химични реакции стават организма, коя молекула с коя се свързва и подобна информация в детайли, как точно става всичко в тялото? Това го знае само човек занимаващ се в тази област специализирано. За обикновеният потребител остава само листовката / информация от общ характер/,  и да се надява да не му се случи някой от страничните ефекти, описани там.Ние нито ги виждаме тези опити, нито можем да сме сигурни дали наистина и как се провеждат, но им вярваме, защото някой е казал, че 10 години се изпитват.Ето сега аз ако искам доказателства каквото и да ми говориш аз мога,  да си намеря хиляди причини, защото нито съм ги видяла с очите си, нито вярвам на фармацията, нито разбирам от химия и понеже не разбирам ми се струва, че някой иска да ме трови.Но знам от личен опит-лекарството не лекува, само притъпява временно болка и ако съм на зор ще го изпия без да ме интересуват подробности, ще си затворя очите за това, че химикал влиза в тялото ми.Същото е и с констелациите-работи и помага, но  как точно на ниво организъм малко хора, специализирани в изследване на човешки мозък и психика ще могат да ти отговорят.За обикновените хора остават обясненията от книгите/листовките/  и личния опит.

Не може всичко за знаем и да разбираме в този свят, все на нещо се доверяваме на сляпо.Ние си избираме на кой, какво, как.
Не може всеки всичко да знаем, това е ясно, но желание да се разбере повече говори само хубаво за човека. Вие сами казвате, че трябва да сме подготвени преди да отидем, но къде и как да се информираме, така че да имаме отговор на въпросите си не ставя ясно.

 Зад медицината има много научна литература и трудове, много неща могат да се намерят и да се прочетат. Можем ли да кажем същото за констелациите?
Във всяка листовка на лекарство има описани странично ефекти. Къде има информация за странични ефекти от констелации и какви биха могли да бъдат, с каква честота? 1 на 100, 1 на 1000, 1 на 10000000000? За да направим информиран избор.

Няколко човека попитаха с конкретни примери дали би помогнало - отговорът е - никой не знае как ще е в твоя случай. Ок, няма 100% гаранция никъде, но къде пише какъв е процента успеваемост? Например помага в 90% от случаите . Или помага в 50 % от случаите. Или пък 30%. Неща такова като информация и тогава всеки ще си прецени шансовете за полза и риск.

Иначе с тази конфиденциалност продължавам да съм на мнение, че е някаква шарлатанска фантасмагория.
И ако наистина се " черпи информация от полето" , аз лично не бих искала непознати да се ровят в моето поле. И не бих искала непознати да правят интерпретации, дори някой да води
процеса, как да съм сигурна че го води в правилната посока?
Аз съм емоционален човек и прекалено много отразявам чужди емоции, би било вредно за мен нещо подобно.
Не знам как ресурс, който , както вече стана ясно не отговаря на реален факт "излиза " и това ми промяна мисленето и живота към по-добро. По скоро би ми докарало много повече стрес и тревога да чуя нещо измислено за някой близък (като аборти  изневери, насилие) и допълнително вътрешно напрежение.

Последна редакция: ср, 15 ное 2023, 09:48 от Amandine

# 172
  • Мнения: 5 709
,,Не знам как ресурс, който , както вече стана ясно не отговаря на реален факт...,,
Не съм съгласна с тази част.
Залагам на реален и отговаря.
Не споря с никого.

За чувствителността си права.
Аз съм изключително чувствителна.
Констелациите са много тежки за мен да ги съпреживявам докато се случват. Първия път бях като минала през центрофуга.
Далеч не всички реагират така.

Последна редакция: ср, 15 ное 2023, 10:29 от ☀️🌙🌬️🔥💧❤️🙏

# 173
  • Мнения: 5 550
Не може всеки всичко да знае, това е ясно, но желание да се разбере повече говори само хубаво за човека. Вие сами казвате, че трябва да сме подготвени преди да отидем, но къде и как да се информираме, така че да имаме отговор не въпросите си ме ставя ясно.
 Зад медицината има много научна литература и трудове, много неща могат да се намерят и да се прочетат. Можем ли да кажем същото за констелациите?

"Методът семейни констелации" на Индра Торстен Преис
"Излекувай взаимоотношенията си" на Индра Торстен Преис
"Корените на любовта. Ръководство по семейни констелации" на Свагито Либермайстер
"Не всичко започва от теб" на Марк Уолин

Тези съм чела аз, смятам, че дават достоверна информация и обясняват добре. Вижте, методът не е задължителен. Щом не ви вдъхва доверие, просто стойте надалеч от него, защо се опитвате да спорите и да убеждавате тези, които са доволни, че това е шашма. Авторката на темата отдавна не участва, защото никой не пише по първоначалния въпрос. Тя пита при други участвали какво се е случило, а се напълни с хора, които не знаят, не са чували за метода, обясненията не им харесаха и започнаха безсмислени спорове. Това не е нещо, което някой ви кара да правите. Досега не се включи нито един участвал, който да е казал, че някой му е изровил от полето незнайно какво, вкарал го е в психотичен епизод, убеждавал го е, манипулирал го е и какво ли още не. Само подочуто, разбрано-недоразбрано и т.н. Просто е - ако ви е интересно, опитайте, ако ви се струва фантасмагория, не опитвайте. Какъв е смисълът да пишете в тема, която първоначално е поставена като споделяне на опит, след като хал хабер си нямате от нещото?

# 174
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Амандин, аз казах, че съм се подготвяла над 10 години докато се реша да отида като представител, може би защото и познавах човека от реалния живот.Първоначално изобщо не го разбирах, струваше ми се някаква лудост.Да си разкажа живота пред хора-абсурд! Да ми изиграят нещо-абсурд! Но ето с времето стигнах до някакво разбиране и готовност, а може би и проблемът ме притисна да търся някакъв отговор и решение.През това време съм минала през различни практики, книги, информация.Сега давам лично мнение и пак ще го повторя-това е нещо до което сам да стигнеш и сам да преживееш, работи и помага, особено ако си готов да видиш и разбереш малко по-далеч от носа си. Да, разтърсва те, може да имаш криза, може да има временно влошаване на някои отношения, но в дългосрочен план ефектът е към по-добро и за теб и за хората около теб.Много неща, в живота не са точно така както ни се струва.Да, страшно е да ти се разкрие нещо, което не искаш да знаеш и ще те нарани, всички имаме изгода някои неща да не ги знаем или да се правим, че не ги разбираме, но те така или иначе живеят в нас  и предизвикват симптоми, които ни пречат в някаква област.Щом някой е отишъл значи е имал нещо за разрешаване.Който няма-той не се интересува от такива работи, живее си блажено и няма дори да попадне на тази тема.Авторката поне от мен получи отговор. Такива като вас, които "нямат" интерес по темата не разбирам какво правят тук, и за какво се борят.Ако имате нужда някой от личен опит да ви потвърди-ето аз потвърждавам благотворно е, но може малко да боли.Като всяко лечение.

# 175
  • Мнения: 2 496
Според мен, поначало не е добра идея чувствителни, лесно внушаеми хора да участват в езотерични дейности, тъй като може още по-вече да се разцентрират. Но и всяко ходене на лекар, например, може да подейства по подобен начин. Или общуване, или случайна среща с някого. Такива неща е по-добре да се взимат за сведение, без да се абсолютизират и да бъдат водещи. И да се наблюдават какво се случва, ако помага -Ок, ако -не, пак Ок, но  минус 150 лв. Всички тези дейности са търсене/път, а не рецепта. Мисля, че човек който получава психоза след костелации, си има такава предразположеност. Но аз не съм правила никога и може би, не мога да преценя възможното въздействие.

# 176
  • Мнения: 5 709
..психоза след констелация е информация от агенция ЕЖК...

# 177
  • Мнения: 2 496
Aми, тогава никой не трябва да си отваря устата, защото всички лъжат.

# 178
  • Мнения: 5 709
и това се твърди от агенцията

# 179
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Не е етично да коментираш информация, която касае чужди констелации. Може само за собствените си преживявания да кажеш, но трябва да мине известно време за да имаш обективен поглед как се е развило всичко във времето.В моя опит психози не е имало.

Последна редакция: ср, 15 ное 2023, 12:11 от Галчудо

# 180
  • Мнения: 21 569
Никой не иска конфиденциална информация в анонимен форум. Ти употреби думата разкритие, която според мен най-точно досега обозначава това, което ни интересува. Никое разкритие не става само, някой го озвучава. Откъде се появява? От сферата на езотериката ли е? Или става въпрос за просто налучкване? Медитация и осеняване свише? Нищо от гореизброеното? Няма начин да няма начин да се опише от хора, които го практикуват.

А сме тук защото сме точно по темата. Авторката попита как работи и всички това искаме да разберем - как работи. Иначе аз много се радвам за всеки, който е успял да си разреши проблемите по какъвто и да е начин, с всичко което му е помогнало, баячки, врачки, констелации, или традиционна медицина. Спасението понякога идва от неочаквано място, а понякога е в ръцете на самия човек.Имала съм достатъчно опит в живота, за да разбера каква велика сила е сугестията и автосугестията и нямам проблем да се прибягва към каквото и да е шаманско средство - разбира се ако не е ачик-ачик измама и не струва прекалено много пари.

# 181
  • Мнения: 2 496
Mисля, че точно споделяне на процедурата как се случва, кой участва като представител, как се подготвят или не представителите, конкретни случаи, биха могли да доведат обяснение на това чудо констелация. Но ако някой по някаква причина не желае да споделя, няма как да го накараме.

# 182
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
liola, ще опиша процеса, това не е тайна, но не знам дали навсякъде е едно и също.
Когато си представител този, който поставя тема те избира и помолва да представляваш някой конкретен човек и ти приемаш или отказваш. Понякога и констелатора може да те избере в хода на констелацията.Ако не се каже темата - просто те избира/знае само констеалора в началото какво/кого ще представляваш/. Може да откажеш и само да гледаш.Поставящия тема подрежда хората така, както иска.После има някакво време всеки да се вглъби в себе си и да усети какво чувства, как вижда и възприема другите, как се чувства спрямо тях, удобно ли му е, комфортно ли му е и т.н.После вече всеки изказва на глас как се чувства, който иска се мести, пак отново всеки изказва и така-процесът си тече от само себе си, без да се усетиш, без да го мислиш, разбира се под наблюдение и контрол от страна на констелатора. Нямаш право да обиждаш, нагрубяваш и да упражняваш физическо насилие -ако чувстваш нещо такова изказваш го на глас с думи.Прекратява се, когато констелатора прецени.Поставящия ти благодари и те освобождава от тази позиция.

Това е техническата част.Самите мисли и преживявания просто идват от само себе си, затова казах, че трябва да го направиш за да разбереш иначе е необяснимо и странно докато сам не го преживееш.

Последна редакция: ср, 15 ное 2023, 13:17 от Галчудо

# 183
  • Мнения: 2 906
Ирис, къде на листовката пише какви точно химични реакции стават организма, коя молекула с коя се свързва и подобна информация в детайли, как точно става всичко в тялото? Това го знае само човек занимаващ се в тази област специализирано. За обикновеният потребител остава само листовката / информация от общ характер/,  и да се надява да не му се случи някой от страничните ефекти, описани там.Ние нито ги виждаме тези опити, нито можем да сме сигурни дали наистина и как се провеждат, но им вярваме, защото някой е казал, че 10 години се изпитват.Ето сега аз ако искам доказателства каквото и да ми говориш аз мога,  да си намеря хиляди причини, защото нито съм ги видяла с очите си, нито вярвам на фармацията, нито разбирам от химия и понеже не разбирам ми се струва, че някой иска да ме трови.Но знам от личен опит-лекарството не лекува, само притъпява временно болка и ако съм на зор ще го изпия без да ме интересуват подробности, ще си затворя очите за това, че химикал влиза в тялото ми.Същото е и с констелациите-работи и помага, но  как точно на ниво организъм малко хора, специализирани в изследване на човешки мозък и психика ще могат да ти отговорят.За обикновените хора остават обясненията от книгите/листовките/  и личния опит.

Не може всичко за знаем и да разбираме в този свят, все на нещо се доверяваме на сляпо.Ние си избираме на кой, какво, как.



Това ,че стана комерсиално и разни самозванки се вихрят из интернет е съвсем друг въпрос.Не се прави, защото е модно, ще ти реши всички проблеми, ще забогатееш и ще си намериш богат мъж.

Това, което описвате, вече е друго състояние: натрапливост, а да - и липса на информираност. Сега ще кажете и че ни пръскат отгоре.
И не, не е казал някой, че 10 години се правят тестове, а така работи светът. Малко повече четене и по-малко бг мама и фейсбук Simple Smile

# 184
  • Мнения: 5 550
А сме тук защото сме точно по темата. Авторката попита как работи и всички това искаме да разберем - как работи.

Не е вярно. Първият пост си стои. Изобщо не сте по темата, но тя и авторката се отказа да пише, защото темата се напълни с не по темата.

# 185
  • Мнения: 2 906
Не може всеки всичко да знае, това е ясно, но желание да се разбере повече говори само хубаво за човека. Вие сами казвате, че трябва да сме подготвени преди да отидем, но къде и как да се информираме, така че да имаме отговор не въпросите си ме ставя ясно.
 Зад медицината има много научна литература и трудове, много неща могат да се намерят и да се прочетат. Можем ли да кажем същото за констелациите?

"Методът семейни констелации" на Индра Торстен Преис
"Излекувай взаимоотношенията си" на Индра Торстен Преис
"Корените на любовта. Ръководство по семейни констелации" на Свагито Либермайстер
"Не всичко започва от теб" на Марк Уолин

Тези съм чела аз, смятам, че дават достоверна информация и обясняват добре. Вижте, методът не е задължителен. Щом не ви вдъхва доверие, просто стойте надалеч от него, защо се опитвате да спорите и да убеждавате тези, които са доволни, че това е шашма. Авторката на темата отдавна не участва, защото никой не пише по първоначалния въпрос. Тя пита при други участвали какво се е случило, а се напълни с хора, които не знаят, не са чували за метода, обясненията не им харесаха и започнаха безсмислени спорове. Това не е нещо, което някой ви кара да правите. Досега не се включи нито един участвал, който да е казал, че някой му е изровил от полето незнайно какво, вкарал го е в психотичен епизод, убеждавал го е, манипулирал го е и какво ли още не. Само подочуто, разбрано-недоразбрано и т.н. Просто е - ако ви е интересно, опитайте, ако ви се струва фантасмагория, не опитвайте. Какъв е смисълът да пишете в тема, която първоначално е поставена като споделяне на опит, след като хал хабер си нямате от нещото?

Е, как да не се появи. Аз какво разказвам от началото на темата. Върни малко и прочети моите преживявания с тези неща.
Равносметката за авторката е - човек, който си е изпатил лично и 10 пелтечещи защитници, без ясни факти и информация, само с доводи: "Какво си налагаш мнението; Като не ти харесва, не ходи"
Айде малко по-сериозно, че тук стана като фейсбук група "Трето око". Леле...

# 186
  • Мнения: 5 550
Точно ти от началото на темата говориш пълни простотии. Докладвай ме.

# 187
  • Мнения: 2 906
..психоза след констелация е информация от агенция ЕЖК...

За съжаление в болница Токуда не мислят така. Само от миналия месец има двама пациенти, след участие в някакви шамано-енергийни практики. Силният шок в организма отключва психози. Има учебници по медицина, в които се разглежда това. Че и в един прост МКБ 10 го пише.

Spiritlight, не знам кой говори простотии, но не аз се провъзгласявам за всевиждаща, която е дошла да просвети невежите в битието на информационното поле.

# 188
  • Мнения: 21 569
А сме тук защото сме точно по темата. Авторката попита как работи и всички това искаме да разберем - как работи.

Не е вярно. Първият пост си стои. Изобщо не сте по темата, но тя и авторката се отказа да пише, защото темата се напълни с не по темата.

Потърсете темата на д-р Людмил Стефанов във форума. Той прави такива констелации.
Благодаря! Аз по-скоро искам да събера лични мнения как се е отразило всичко, на какъв принцип работят. Аз бях няколко пъти, усетих различни неща, които се случват след това, но не мога да си обясня на какъв принцип работи цялото това нещо.
Давам пример, няколко дни след сеанса или както се казва терапията, започват странни разбории, напрежение, караници или изчистване на токсични взаимоотношения. Ето това не мога да си обясня, но се повтаря всеки път.





По ясно написано от това...  Даже нарочно през цялото време използвам същите думи.

# 189
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Я да видим кой какво чете или не чете.Авторката си е напълно наясно с констелациите, просто искаше да си доизясни и да свери опит.


За тези семейни констелации чета редовно в една ФБ група. Брех, казвам си, какво е това нещо... Потърсих в Гугул, хвърлих око на 2-3 резултата, не ми стана ясно какво е и приключих. Сега ми излиза тази тема, "ето, сега ще ми се изясни що е то констелация" , прочетох я цялата и пак не ми стана ясно.

Ще бъде ли някой така добър да обясни що е то? Какви проблеми решава? С пример, ако може. Колко често се ходи? Как протича цялата сесия? Колко продължава? Ако аз съм асоциален човек, който не желае да е такъв, това за констелация ли е, например?

На констелация отиваш, тогава, когато си готов.Чух за констелации много отдавна, много преди да станат популярни. Тук във форума за първи път прочетох, но не разбрах много добре какво е тогава .Има едно 10 години.После се появиха за първи път, моя позната се обучи, но пак ми трябваха няколко години да се осмеля, само да съм представител.В момента е просто нещо ужасно-видяха парите и стана мазало и трябва много внимателно да се проучва кой, къде  и при кого се е обучавал, дали е психолог.Много помага, но трябва да си готов, защото това, което се преживява е голяма трансформация и ако човек не е настроен може и да не се чувства добре, натоварващо е.При мен същи има кризи, караници, но го считам за лечбна криза и вече не се плаша.
Като за начало по-добре да се прочете някоя книга.
Точно така, като автор на темата благодаря за този коментар. Със сигурност се случват неща, въпросът е да си готов. Пример: токсична приятелка, която се скарвате 3 дни след контелациите. Преживявате го тежко, нужно е време да се осъзнае, че е изчистване на енергия и лошо влияние. Чак когато се приеме всичко и се види резултатът може да се говори за крайния ефект. Трябва човек да е подготвен чисто психически да приеме спокойно нещата, които се разплитат.

# 190
  • Мнения: 5 709
Mисля, че точно споделяне на процедурата как се случва, кой участва като представител, как се подготвят или не представителите, конкретни случаи, биха могли да доведат обяснение на това чудо констелация. Но ако някой по някаква причина не желае да споделя, няма как да го накараме.
заповядай, разгледай...
https://www.facebook.com/groups/722277978117484/?ref=share

Добавям към описанието на процеса.
Не е редно представители да поемат контрол и да говорят нон стоп. Констелаторът вижда нуждата му да изкаже нещо и по преценка го подканя. Процесът е контролиран, поне тези на които съм присъствала!

# 191
  • Мнения: 734
Равносметката за авторката е, че методът работи. Искаше й се да разбере някои неща на какъв принцип се случват, долу-горе беше обяснено разбираемо.
На този етап само на индивидуално съм била, по-лесно е да се възприемат нещата там. След седмица спокойно си разказвам и обсъждам с хората, това още веднъж ми помага да осъзная какво се е случило.
Съжалявам, че темата се превърна за и против шарлатаните, съжалявам, че е пълна с мнения не по зададения въпрос.
Който е решил ще пробва метода, който се колебае, както и за всичко останало в живота, няма да пробва.

# 192
  • Мнения: 5 550
Ирис, това съм го пропуснала, извинявай. Ами добре, не може да се обясни принципа очевидно. Галчудо е обяснила как представителите "получават" информация - това е. Слагат те обърнат към някого или към никого и те питат как се чувстваш. Каквото усещаш, това казваш. Никой не ти казва какво да е то.

# 193
  • Мнения: 2 906
liola, ще опиша процеса, това не е тайна, но не знам дали навсякъде е едно и също.
Когато си представител този, който поставя тема те избира и помолва да представляваш някой конкретен човек и ти приемаш или отказваш. Понякога и констелатора може да те избере в хода на констелацията.Ако не се каже темата - просто те избира/знае само констеалора в началото какво/кого ще представляваш/. Може да откажеш и само да гледаш.Поставящия тема подрежда хората така, както иска.После има някакво време всеки да се вглъби в себе си и да усети какво чувства, как вижда и възприема другите, как се чувства спрямо тях, удобно ли му е, комфортно ли му е и т.н.После вече всеки изказва на глас как се чувства, който иска се мести, пак отново всеки изказва и така-процесът си тече от само себе си, без да се усетиш, без да го мислиш, разбира се под наблюдение и контрол от страна на констелатора. Нямаш право да обиждаш, нагрубяваш и да упражняваш физическо насилие -ако чувстваш нещо такова изказваш го на глас с думи.Прекратява се, когато констелатора прецени.Поставящия ти благодари и те освобождава от тази позиция.

Това е техническата част.Самите мисли и преживявания просто идват от само себе си, затова казах, че трябва да го направиш за да разбереш иначе е необяснимо и странно докато сам не го преживееш.

Шметни капели е цялата работа Simple Smile
Това ми беше достатъчно на мен.

# 194
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Ами хубаво, но някой засяга ли го?

# 195
  • Мнения: 2 906
По принцип цялото човечество го засяга, защото тези шарлатении взеха да се превръщат в пандемия. Преди беше ковид, сега са духовните гурута и месии с енергийните практики. На този Людмил Стефанов само като му видя страницата и веднага, само от визията си крещи: Секта. Знам, че ще ми изтрият мнението, защото форума явно работи с този човек (срамота), но какво ли друго да очакваме от бг мамма.
Хората откачат все повече, вижте статистики, ако не ми вярвате.

# 196
  • Мнения: 5 709
Аз разбирам предупрежденията на КРР, заради... сходни интереси, да го наречем.
Но някак си противоречи сама в изказванията, хем е многооооо опасно, хем е шменти-капели.
Личните нападки изобщо не ме вълнуват, те си описват човека, който ги ползва.

# 197
  • Мнения: 1 341
Методът съществува, модерен и търсен е, но въпросът е кой го прилага, като им видя видеата, визията, обстановката - ниско ниво.

Индивидуална констелация, но констелация с представители, влизане в нечия рокля, енергия това са сериозни неща.

Моя позната ходи на индивидуална констелация, равносметката е, че с майка й са си разменяли ролите, защото майка й е свикнала някой да й угажда, тя е жертва и т.н. нещо, което е от ясно по-ясно и видно, но когато човек не чете, не се интересува, за мен това са неща, който са ясни. И когато констелотора е попрочел нещо се вживява и е "гуру".

# 198
  • Мнения: 5 709
Сефора, права си.
Има много различни начини човек да получи информация, дори, когато отстрани е очеизвадно.
Не бива да има упрек към другите кога, защо, как, колко бързо напредват или изостават.
Възприятията са ни различни, капацитетът също.

# 199
  • Мнения: 2 906
Шарлатении и шменти капели (които могат да бъдат и опасни за хора с психически проблеми или склонности към такива) са всички тези неща, които се правят от самопровъзгласили се специалисти с онлайн сертификати. И после тези хора си играят с човешката психика/човешките заболявания. Да не говорим и че по някое време се самопровъзгласяват и изживяват като шамани, месии, наследници на Буда, вещици , топ терапевти и т.н. и т.н.

Аз съм сигурна, че констелациите, ако се приложат от лекар, ще изглеждат по съвсем друг начин и обяснението ще бъде съвсем различно от това, което получаваме тук и от г-н Стефанов (за общото съзнание) и най-вече: ще бъде безопасно извършен. Също така, един лекар ще прецени дали за дадения пациент и неговия проблем е подходящо да приложи констелации, CBT, разговор с вътрешен аз/вътрешно дете и т.н., а няма да стреля на посоки: дай да пробваме, пък ако стане. Всичко там е изчислено. Не хората да пишат по форумите - еди какво си ми има, дали с констелации ще стане.
И другото - всичките гурута с академични сертификати, яростно отричат лекарите. Това вече и по-нагоре го казах. Щото ще ти кажат, че си луд и ще те натъпчат с лекарства.

На мен ми е много интересно. Този Людмил, преди някой да отиде на констелация, прави ли предварителен преглед на състоянието му, за да прецени дали този човек е подходящо да се подлага, как би реагирал. Така, като гледам от страницата, събира куцо, кьораво, сакато. Да има бройка.

# 200
  • Мнения: 1 341
С предходното мнение съм съгласна с единственото уточниние, че не смятам, че лекар е точната професия за констелатор, дори не и психиатър, а КВАЛИФИЦИРАН психолог, не само завършил висше образование, но с нужната практика, специализации и квалификации. Мен ми дразни, че това е подценено, завършват наистина онлайн някакви курсчета и са гурута, никой не контролира и незнам какво трябва да стане за да има изисквания за тази професия.
И понякога се чудя само на мен ли ми прави впечатление какво се предлага, гледах някакво видео с се смях с глас, аз съм завършила....все едно е завършила топ университет в чужбина, видеото снимано в община, читалище, отзад портрет от онези социалистическите и явно има "клиенти" за тази услуга. И не забравяйте един разговор дори на улицата с някого може да ви изтреля във висините или да ви смачка, силата на думите е много важна. Чета в нета, он лайн списание някакво си и вътре пише тотално негативна прогноза за зодия иначе астролог с име и си казвам дори и планетите да се наредили по такъв начин и да предвиждат това, замълчи си, не го пиши или просто пиши днес внимавайте, почивайте си и не придприемайте нови начинания, стилът беше "прокоба" и като прочетеш, ако от 1 до 10 вибрациите ти е 6, вече си с поне две единици на долу. И като отидеш при някоя псевдо гуру, коуч....и какво ли още не и ако нивото и стилът са негативни, така можи да ти разбие психиката и да ти говори негативносни, налага решения и на база казаното да се самопрограмираш, защото това, което четем, слушаме ни формира съзнанието и живота.

# 201
  • Мнения: 2 906
Тотално е така. Аз към психолозите, обаче също съм скептична, защото там няма стандарт и контрол. Всеки вече става психолог, дори и в университет завършил. После изкарат 2-3 курса и хайде. Обаче те не познават биологията и химията на човека. Психолог диагноза не може да постави, а това е основата за провеждане на лечение.
При психолог може да се ходи, ако имаш проблем с мъжа, жената, децата, приятелите, работата, трудно ти е да вземеш решение, искаш да се оплачеш на някой. И то, ако нямаш приятели Simple Smile
За състояния, които трябва точна диагноза (тук включвам и всички състояния, дължащи се на неправилен отговор на стрес (тревожност, ПА, хипохондрия, ОКР, изпадане в ступор) и неправилни механизми и поведения), си трябва лекар, който да постави точна диагноза. Защото едно е да имаш ПА, друго е да се е развило до генерализирана тревожност или ОКР. Тук действат хормони, жлези и т.н., които един психолог не познава. И вече на база диагнозата, се назначава терапия. Ако лекарят е и терапевт, ще я води той, ако не е - ще те изпрати при клиничен психолог, с който работи.

Ако пък с такъв проблем, кото горния, тръгнеш по шано хора, влошаване ти е в кърпа вързано

# 202
  • Мнения: 1 341
Броя на приятелите няма значение, едно е да говориш с приятел друго е с психолог, особено ако е на ниво. Приятела, както и всеки човек изразява мнение на база опит, лични преживявания и т.н. с приятел мога да споделя нещо, но не всичко, приятелството си е приятелство, а и колкото и да ти е приятел, малцина са дискретните хора, моя приятелка ми сподели за общи познати, как жената й се обадила във връзка с психичен проблем на мъжът й, тя го козва на мен, аз прекъснах веригата, но иначе на следващия и.... Иначе свестния психолог преценява кой е за него и кой трябва да се обърне и към психиатър.

# 203
  • Мнения: 2 906
Напълно съм съгласна. Въпросът е, че свестните психолози са малко като чудовището от Лох Нес, говорим за тях, но не сме ги виждали Simple Smile
И като попаднеш на 5-6 несвестни и те отказват. Много трудно е да се открият, наистина. Аз затова вече само по препоръка от лекар, защото той взима предвид разни неща, които приятелката, която ти препоръча даден психолог, не знае. А най-любимо ми е, като препоръчат психолог като невероятен такъв и в същото време вече втора година ходят на терапия при него. Еми, нещо куца.

# 204
  • Мнения: 1 743
Не разбрах това със втората година.
Времето, което една терапия отнема е строго специфично и може да отнеме години. 12 сесии за абсолютното начало, казва Ървин Ялом.

# 205
  • Мнения: 2 906
Една терапия, ако не започне да дава резултати (особено при тревожни разстройства) до 6 месеца, значи не е терапия вече, а е станала част от разстройството. Терапевтираният приема терапевта за спасител.

Ако говорим за някакви по-сериозни болести вече, казвам - болести: биполярно, личностни разстройства и т.н., там цял живот си на терапия, защоно си болен и тази болест трябва да се поддържа. Там вече са и хапчетата и терапията. Но тук говорим за съвсем различни неща.
Ако са просто тревожни разстройства и неумения за управление  на стреса или неправилни поведения, даже какви 6 месеца, за месец вече трябва да се вижда генерално подобрение. CBT се прави с 20 сесии макс, ама макс. И в края вече е само поддържащо и проследяване на резултати.
Иначе, то може и 10 години да ходиш на психолог/терапевт и да се жалваш и да ти търси травмите и т.н. (и естествено да му пълниш джоба). Няма да те върне, много ясно. Само че това не е терапия вече.

# 206
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Съгласна съм, че хората откачат все повече.Затова се нароиха гурута, астролози и гадатели и опорочиха цялото знание предлагайки да платиш едни пари за да ти кажат една тайна, която изобщо не е тайна, а достъпно знание , но както каза някой хората ги мързи да търсят и разсъждават, по лесно е да си го купиш наготово.Но не съм съгласна всичко да се слага под общ знаменател и да се отрича.
Приятелите много често се отдръпват, когато имаш проблеми, да не говорим, че ако не са минали през нещо подобно едва ли могат да ти дадат адекватен съвет.

Темата обаче е съвсем друга.

# 207
  • Мнения: 1 743
Не стоят нещата така с времето и типа терапия, но нека се включи психолог/ с опит, който да потвърди.
Освен всичко и на терапия един човек ходи за различни неща през различните години.

# 208
  • Мнения: 8 920
Всеки е свободен да ходи на каквото си иска. Аз не знам за какво КРР спори.
Нито някой е питал къде да ходи, нито някой се колебае на лекар или шарлатанин да иде?
Няма статистики, каквито някой желае, ,  и за лекар няма да ти кажат колко % му е успеваемостта (изключвам разказите на пациенти, защото те нали не разбират)?
Това са едни безсмислени спорове.

# 209
  • Мнения: 2 906
Не знам защо оставате с впечатление, че споря или се опитвам да убеждавам някой в нещо. Нещата, които пиша, са общодостъпни и са базирани на медицина, научни изследвания и мнения на специалисти. Аз не си ги измислям, за да споря или убеждавам някой в тях. Просто споделям информация от официални източници и затова съм толкова категорична. Тоест, това не е мое мнение, а са действителни факти, подплатени с години изследвания.
За справка, това с травмите, например, няма абсолютно никаква подплатеност от медицинска и научна гледна точка. То стана модерно след книгите на Лиз Бурбо. Добрите специалисти не говорят за травми, а за неправилни механизми на поведение. Има си и медицински термин.

Иначе, да - всеки може да ходи на каквото си иска, давайки си парите и усложнявайки си живота, но нека не го наричаме терапия, защото така изкривяваме думата и истинското и предназначение. Терапия се прави, когато човек има проблем. И тя трае не повече от 6 месеца. После се поддържа резултатът. Ако се налага да ходиш след това отново (претърпиш регрес) или да ходиш в продължение на години, нещо не е ок с терапията. Всичко останало е даване на пари, за да ти търсят проблеми, а ти да се жалваш от тях. Така е удобно и това е типично поведение отново за хора с тревожни разстройства. Зад всяко тревожно разстройство, се крие желание за привличане на внимание (собственото и това на близките). И това отново е наблюдение от научни изследвания.

Pepina_n3, много грешиш за това, че няма кой да ти каже % успеваемост на лекар. Има си медицински стандарти, които измерват именно процент успеваемости.

Малко ми писна да говорим на изуст или - прочетох статия във фейса и тя така каза. Четете, бе, хора. Това е богатство и сила.

# 210
  • Мнения: 5 550
Сега пък и травми нямало... защо ли си губих времето да чета въобще...

# 211
  • Мнения: 1 151
Всеки е свободен да ходи на каквото си иска. Аз не знам за какво КРР спори.
Нито някой е питал къде да ходи, нито някой се колебае на лекар или шарлатанин да иде?
Няма статистики, каквито някой желае, ,  и за лекар няма да ти кажат колко % му е успеваемостта (изключвам разказите на пациенти, защото те нали не разбират)?
Това са едни безсмислени спорове.
За някои лечения си казват какъв е процента успеваемост.
На листовките на лекарствата си пише колко чести са страничните ефекти.
Това имах предвид - колко е голям риска от нежелан ефект след констелация пише ли някъде?

# 212
  • Мнения: 1 743
КРР защо реши, че ти се информираш от достойни и професионални източници, а останалите не?
Още един faux pas, пореден, краен, с твърдоглава категоричност.
С такова рязко (и напълно обезценяващо всичките ти претенции за знание) обобщение за травмите само намаляваш доверието към себе си и циментираш представата за теб като за емоционално пренавит човек със спорадични знания и много ограничен опит.

# 213
  • Мнения: 5 709
Всеки е свободен да ходи на каквото си иска. Аз не знам за какво КРР спори.
Нито някой е питал къде да ходи, нито някой се колебае на лекар или шарлатанин да иде?
Няма статистики, каквито някой желае, ,  и за лекар няма да ти кажат колко % му е успеваемостта (изключвам разказите на пациенти, защото те нали не разбират)?
Това са едни безсмислени спорове.
За някои лечения си казват какъв е процента успеваемост.
На листовките на лекарствата си пише колко чести са страничните ефекти.
Това имах предвид - колко е голям риска от нежелан ефект след констелация пише ли някъде?
има ли статистика какъв е риска от ходене на психотерапия, което тук се дава като пример за опасност?

# 214
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Въпреки посочените проценти риск хората ще изпият лекарството, защото нуждата на тялото ги принуждава.Има лекарства с повече странични ефекти и пак се пият от хора.Кой гарантира, че няма да са в този процент? Затваряш очите , пиеш и се молиш да не си в процента.

Хората не ги е страх да подлагат тялото си на риск и отрови, но иначе много ги е страх случайно нещо да не им развали илюзията, в която си живеят.

# 215
  • Мнения: 2 906
КРР защо реши, че ти се информираш от достойни и професионални източници, а останалите не?
Още един faux pas, пореден, краен, с твърдоглава категоричност.
С такова рязко (и напълно обезценяващо всичките ти претенции за знание) обобщение за травмите само намаляваш доверието към себе си и циментираш представата за теб като за емоционално пренавит човек със спорадични знания и много ограничен опит.

Защото аз де информирам от официални научни източници и учебници, а вие от фейсбук страницата на Людмил Стефанов, примерно. Толкова.
Сега сигурно ще оспорите FDA и учебниците, че са написани от тези отгоре, които движат света, за да ни манипулират. Grinning

И кой е казал, че ме интересува кой какво доверие има към мен и какъв ми е образът точно пък в бг мама? За мен този форум е 30 мин клюкарене на ден, докато си пия кафето, нищо повече. Ако за някой е част от личния му живот, това си е проблем.

# 216
  • Мнения: 5 709
тццц, доста нерви хабиш с кафето
определено кафе с учебник е за предпочитане пред кафе в компанията на форума

Последна редакция: чт, 16 ное 2023, 15:29 от ☀️🌙🌬️🔥💧❤️🙏

# 217
  • Мнения: 5 550
Защото аз де информирам от официални научни източници и учебници, а вие от фейсбук страницата на Людмил Стефанов, примерно. Толкова.
Сега сигурно ще оспорите FDA и учебниците, че са написани от тези отгоре, които движат света, за да ни манипулират. Grinning

Я дай някой официален научен източник и учебник, който отрича съществуването на психическа травма, че в страницата на Людмил Стефанов не намирам нищо, а не знам къде другаде да търся.

# 218
  • Мнения: 2 906
Нерви ли?  Аз даже се забавлявам.

Spiritlight, ако не знаеш откъде да си търсиш достоверна информация, това е много твой проблем и нямам намерение аз да то поправям. Източниците се знаят от всеки интелигентен човек, който се интересува. Малко по-нагоре дадох един - FDA, ако въобще знаеш какво означава това съкращение, де Simple Smile

# 219
  • Мнения: 5 550
Както и предполагах Joy За мен обяснението е, че вероятно си безобразно млада, имаш тази младежка твърдоглавост, увереност в правотата си, демонстрация на невежество с убеденост, че цялото знание е твое и не на последно място - заяждане на ниво 10-годишни, когато не знаеш какво да кажеш.

# 220
  • Мнения: 7 971
разбира се, че FDA ще отрича всичко, което пречи под някаква форма на фармацията..

# 221
  • Мнения: 2 906
Благодаря за комплимента, значи съм още с млад дух.

Иначе, доколкото си спомням, някой обвини някой друг, че щом не вярва в констелациите и терапевтите, значи е обграден от наркомани, чалга и там още какво беше. Та, толкова за незнанието какво да кажем.

Иначе, ти няма как да си обясниш каквото и да е за мен, защото не ме познаваш. А да си губиш времето да си обясняваш някой в някакъв си форум какъв е и защо се държи еди как си - значи или имаш прекалено свободно време или нямаш с какво да го запълниш. Съжалявам, но това е истината.
Както казах, аз пиша и чета тук за забавление. Дори и в момента се забавлявам. А най-забавно ми е да обсъждам някакви неща с хора, които смятат, че ни пръскат със самолети и че FDA отрича всичко, защото има пъклен план да унищожи човечеството Smiling Imp

# 222
  • Мнения: 5 550
разбира се, че FDA ще отрича всичко, което пречи под някаква форма на фармацията..

Разбира се, че FDA не отрича съществуването на травма и въобще не е работа на FDA да дефинира "травма", то само ако знаеш какво е FDA, вече ще ти стане смешно, но момичето е толкова объркано, че даже не знам откъде да започна Joy В началото останах с впечатление, че говоря с голям човек и се поизнервях, но последните включвания вече са откровено смешни. Или просто тя се бъзика умишлено.

# 223
  • Мнения: 21 569
Виждам, че сте преминали към аргументите ad hominem, след като се разбра, че  тези констелации не се базират на нищо обективно.


разбира се, че FDA ще отрича всичко, което пречи под някаква форма на фармацията..


Хайде сега, във фармацията не вярвате, а в разкрития за семейството ви, извлечени от непознати от вселенското поле - да.

# 224
  • Мнения: 5 550
Виждам, че сте преминали към аргументите ad hominem, след като се разбра, че  тези констелации не се базират на нищо обективно.

То се разбра отдавна и темата приключи. Всичко си е както при започването ѝ - който вижда полза и смисъл, ще си ходи на констелации, който не - няма да ходи. Кой каквото и да каже, не успява да убеди тези, които мислят по различен начин. Какво повече има да се каже?

# 225
  • Мнения: 21 569
И това не беше малко, поне изяснихме за какво става дума.

# 226
  • Мнения: 4 242
Слушах Лилия Стефанова(психоложката на футболистите) та тя май каза, че до 4 среща клиента трябва вече да вижда резултат от терапията, ако това не случи, психолога трябва да смени начина на терапия или да насочи клиента към негов колега. С точност не го помня, но беше нещо от този род, а не намирам интервюто в Ютюб. Тя дори каза и точното име, но не го помня. Тези дни във фейсбук група го прочетох същото от друг психолог, а в коментарите друга пък спореше, че това било несериозно , че човек можело да има нужда и от 2 години терапия. Постоянно чета от разни хора, че ходили по 2-3 години и продължават и се чудя къде е ключа.
Аз ли бързам, наистина ли трябват години време за да се види ефект. Аз ходих 10 месеца при предната без никакви резултати. Слушах и Мон Дьо каза отне ми 5 години терапия сега съм в поддържащ режим от 1 година. Посещава през няколко месеца терапевта си. На мен това време ми се вижда много. Нужно ли е наистина толкова много години🙄 то тогава става един омагьосан кръг

# 227
  • Мнения: 17 631
на мен това нещо констелацията ми звучи като психолога да те накара да затвориш очи ако си жертва на изнасилване и да се върнеш към момента. да го изживееш един вид и малко от малко да го избуташ и приемеш

# 228
  • Мнения: 7 971
не знам дали е на мода да се диагностицира изпадането в крайности на мненията, но не е полезно със сигурност..
баланс и проницателност са нужни, за да отсяваш полезното в океана от информация..
изопачаването на думи и абсурдните изводи, няма да коментирам дори..
и по темата да кажа - не вярвам в ползата на констелациите, предпочитам класическата психология, но не ми пречат вярващите в нея..

# 229
  • Мнения: 17 631
Слушах и Мон Дьо каза отне ми 5 години терапия сега съм в поддържащ режим от 1 година. Посещава през няколко месеца терапевта си. На мен това време ми се вижда много. Нужно ли е наистина толкова много години🙄 то тогава става един омагьосан кръг

самия мон дьо е кръг ама не магически. 'поддържането' да не е за килограмите да се отнася

# 230
  • Мнения: 4 242
😂😂😂 не за психотерапевта си говореше. Иначе покрай терапията е разбрал, че трябва да се погрижи за себе си и да свали и килограми.

# 231
  • Мнения: 17 631
ако четеше бгмама щях да му го кажа безплатно

# 232
  • Мнения: 5 709
Morkovelka99, последното ти питане не е по темата.
Първо тук няма да получиш нужната ти информация, виждаш настроенията и второ ще я отклонят още повече.
Скрит текст:
Определено Лилия Стефанова не ми помогна в рамките на 4 виждания. Смених я не защото това ме е посъветвала тя. Не задълбавам къде е ключа от бараката, в смисъл имам си мнение но ...

# 233
  • Мнения: 1 341
И при 10 терапевта да отидете, ако не се "хванете сами в ръце", нищо не става. За мен важното, което научих от опита си до сега и от прочетеното;
1. Отделяне от родители физически,  емоционално всякак си, само уважение и балансирани отношения, ако може каквото и да е ставало и става.
2. Не спасявайте никого, деца, мъж, родители....всеки си има свой живот и съдба. Грижа за децато до време, после те поемат отговорност за живота си.
3. Дефинирайте ясно за себе си какво искате, цели, какво ви носи щастие.
4. Негативните влияния телевизия, новини, войни....информирате се с мярка, нищо не можете да направите, спестете си анализи, разсъждения, защото нищо не ви носят. Къде живеете оказва също огромно влияние върху нас, много вещи, това е енергия, хаос, хаос в главата ни.
5. С кого общувате, огромно значение, това определя мислите ни, визията, енергията ви.
6. Четете сами, онова което психолозите казват, не е тяхно произведение, четат и ви казват на вас. Водете си записки и периодично препрочитайте, така изграждаме нови модели на мислене, трупами информация, променяме мирогледа си.
Няма как нищо да не се прави и живота да просперира. В разговори забелязвам масово генериране на проблеми, дори не съществуващи, ама...ако. Рядко някой е в позиция, как да изляза от ситуацията, това мога да направя, това също, това е още една алтернатива. Когато човек мисли в тази посока живота се променя, генерират се решения.
И не на последно място с кого споделяте и говорите, всичко е енергия и тази енергия е съборна. Особено планове не се споделят казва се, когато се е случило. Иначе негативните се почват и ако сте топ ентусиазиран, след малко може и да се откажете, защото някой си видиш
ли е неуспешен, значи и вие така.

# 234
  • Мнения: 4 242
Написах, го защото КПП написа,че терапията трябва да започне да дава резултат до 6 месеца. Точно тя каза, че има схема в терапията и името. Интервюто и беше в предаване на Слави и не е налично вече в Ютюб, за да мога с точна конкретика да пиша какво е говорила. Гледах го преди месеци и не си спомням точно, но имаше неща, които се припокриват с други психолози и затова я слушам.

Сефора, това което си го написала някои от хората започнали терапия са стигнали до него вследствие на някаква информация достигнала до тях. Обаче трудното е сам да започнеш да го прилаш, затова според мен се търси помощта на терапевти.
Ако наистина години наред са нужни на човек да се оправи ето, защо тръгва по пътя на констелации и други от този тип.
Искаме много бързи резултати, а констелациите ги обещават.
Аз не съм ходила при много както казах само при две. Като втората веднага ми каза, че съм за лек антидепресан и да отида при личния ми лекар за консумация. Аз естествено не искам да пия. От другия месец мисля да възстановя ходенето и както казах събирам си информация към кой да се насоча. Към терапия от рода на констелации ,психиатър или моята нова терапевтка.

# 235
  • Мнения: 1 341
Написах, го защото КПП написа,че терапията трябва да започне да дава резултат до 6 месеца. Точно тя каза, че има схема в терапията и името. Интервюто и беше в предаване на Слави и не е налично вече в Ютюб, за да мога с точна конкретика да пиша какво е говорила. Гледах го преди месеци и не си спомням точно, но имаше неща, които се припокриват с други психолози и затова я слушам.

Сефора, това което си го написала някои от хората започнали терапия са стигнали до него вследствие на някаква информация достигнала до тях. Обаче трудното е сам да започнеш да го прилаш, затова според мен се търси помощта на терапевти.
Ако наистина години наред са нужни на човек да се оправи ето, защо тръгва по пътя на констелации и други от този тип.
Искаме много бързи резултати, а констелациите ги обещават.
Аз не съм ходила при много както казах само при две. Като втората веднага ми каза, че съм за лек антидепресан и да отида при личния ми лекар за консумация. Аз естествено не искам да пия. От другия месец мисля да възстановя ходенето и както казах събирам си информация към кой да се насоча. Към терапия от рода на констелации ,психиатър или моята нова терапевтка.
Можеш да взимаш хомеопатия, при мой познат след зелена рецепта и ужасни въздействия, с хомеопатията се чувства много добре.

# 236
  • Мнения: 17 631
при личния лекар за антидепресант ли прочитам ?_? в лидл направо

# 237
  • Мнения: 5 709
при личния лекар за антидепресант ли прочитам ?_? в лидл направо
и не само...
...препоръка за хомеопатия вмест лекарства по зелена рецепта...
просто нямам думи...

# 238
  • Мнения: 21 569
при личния лекар за антидепресант ли прочитам ?_? в лидл направо

Със сигурност не я е пратила при личния за антидепресант, вероятно за направление за психиатър, което е и най-разумното в случая. Той вече може да и предпише антидепресанти, или не, или да и препоръча клиничен психолог. Но е лекар, а не гуру, констелатор, мотиватор, ясновидец или нещо подобно. Затова предполагам и терапевтката е преценила да и препоръча посещение при личния лекар.

# 239
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Пак се сравняват круши с ябълки.Констелации не се предписват-там отиваш по желание, нито се налага нито е жизненоважно.И без тях ще продължиш да си живееш.Лекарството е нещо, от което се предполага, че имаш много голяма нужда точно в момента за да подобриш качеството на живота си.

# 240
  • Мнения: 7 971
констелациите не обещават нищо освен неясна промяна, ама то промяна си има и без тях по принцип...
бърза промяна има само в банковата им сметка, понеже пестят доста часове труд от това, че го правят в групи, измислят си курсове, от веднъж не ставало и т.н. ..
според мен и указанието за пазенето на "тайната" плюс наблюдението на промени, има за цел самовнушение точно на тази промяна, щеш не щеш си го набиваш подсъзнателно, че раздвижваш "вселената" и чудото "действа"..
често използват като срок 40 дни точно..което си е символично отвсякъде и пак се набива в подсъзнанието..


# 241
  • Мнения: 5 550
Няма такова правило в ръководствата - да се мълчи. В групи се работи, защото са необходими представители. Това, че повечето фасилитатори са неуки и неопитни, е съвсем друг въпрос. Абе, както и да е, пишете го шашма и да се заключва темата, и без това се оказа напълно безсмислена.

# 242
  • Мнения: 7 971
както виждаме "представителите" се научиха да ги заместват с пластмасови фигурки, за по-убедителни самостоятелни сеанси..
а фасилитаторите ги бълват точно големите имена в цялата схема...
правилото е не да се мълчи, а да наблюдаваш само промените и да не разказваш за събитието на хора, за да не нарушиш правилната промяна...след 40-я ден или кой какъвто си измисли, можело..

# 243
  • Мнения: 4 242
Еми и психолога или психотерапевта никой не ти го изписва сам решаваш и тръгваш.
Да, бе каза ми, аз не съм лекар и не мога да предписвам нищо, има си лекари, отиди и се консултирай. Каза ми ще съм откровена, ще стане и без тяхна помощ, но ще отнеме време и много пари, ти реши, но на всяка среща ми подхвърляше за антидепресанта. Аз не иска  да ги започвам, защото съм супер разсеяна и няма да си спазвам схемата на прием. А и не искам фалшива илюзия за щастие,  да напълнявам и кризи при спирането.

# 244
  • Мнения: 5 550
както виждаме "представителите" се научиха да ги заместват с пластмасови фигурки, за по-убедителни самостоятелни сеанси..
а фасилитаторите ги бълват точно големите имена в цялата схема...
правилото е не да се мълчи, а да наблюдаваш само промените и да не разказваш за събитието на хора, за да не нарушиш правилната промяна...след 40-я ден или кой какъвто си измисли, можело..

За това "правило" казвам, че не съм го срещала никъде в ръководствата. Пластмасовите фигурки са компромисен вариант и при възможност констелацията да се проведе в група, би следвало да се избягват. Не знам кои са големите имена, но от това, което чета като отзиви - мълчание, "вадене" на разни неща от самия фасилитатор и др. фантасмагории, разбирам, че е почти невъзможно да се улучи човек, който знае какво прави.

# 245
  • Мнения: 2 906
Слушах Лилия Стефанова(психоложката на футболистите) та тя май каза, че до 4 среща клиента трябва вече да вижда резултат от терапията, ако това не случи, психолога трябва да смени начина на терапия или да насочи клиента към негов колега. С точност не го помня, но беше нещо от този род, а не намирам интервюто в Ютюб. Тя дори каза и точното име, но не го помня. Тези дни във фейсбук група го прочетох същото от друг психолог, а в коментарите друга пък спореше, че това било несериозно , че човек можело да има нужда и от 2 години терапия. Постоянно чета от разни хора, че ходили по 2-3 години и продължават и се чудя къде е ключа.
Аз ли бързам, наистина ли трябват години време за да се види ефект. Аз ходих 10 месеца при предната без никакви резултати. Слушах и Мон Дьо каза отне ми 5 години терапия сега съм в поддържащ режим от 1 година. Посещава през няколко месеца терапевта си. На мен това време ми се вижда много. Нужно ли е наистина толкова много години🙄 то тогава става един омагьосан кръг

Не е нужно и това е показател, че терапията не работи. Най-често това се дължи, че терапевтираният е приел терапевта за спасител и чака сесиите, за да получи нужното успокоение. От страна на терапевта пък - грешен подход, спрямо дадения пациент и/или невежество. Затова - лекар Simple Smile

# 246
  • Мнения: 4 242
Да на мен това ми е интересно когато представителите са фигури, кой говори от тяхно име ? Нали представителите по време на сесията говорели, следи им се поведението. При фигурите как се анализира какво е показало полето? Щом са компромисен вариант може ли да има успеваемост.
Макар, че авторката на темата казва, че вижда резултат 🤔.
Хем ми е интересно,  хем малко странно, нелогично. Искам да отида, но има и лек страх в мен.

# 247
  • Мнения: 17 631
правилно ли разбирам че некви хора играят баба ни и дядо ни ?_? ако да - случайни ли са или ти си ги водиш

# 248
  • Мнения: 2 906
Morkovelka, отиди на лекар и не се занимавай с глупости. Ще ти разкажат играта тези измислици. Прочети по-нагоре на мен как ми се отрази, като бях в твоето състояние. Доскоро лекувах ОКР.

Аз АД не съм пила. Против съм. Пия ашваганда  и мента, глог и валериана. И спорт - спортът ти замества хаповете.
АД се пият при ендогенна депресия и вече болестите. При неврози - спорт и работа с лекар-терапевт. За 1 месец си пушка. Ако искаш ми пиши за препоръка.

# 249
  • Мнения: 4 242
правилно ли разбирам че некви хора играят баба ни и дядо ни ?_? ако да - случайни ли са или ти си ги водиш
Случайни са. Аз съм констелатора, ти идваш с проблема си, заедно с теб всички непознати пишещи в темата. Заедно ще разгледаме твоя проблем, като те ще са представители и ще влязат в ролята на роднини.
Като когато ги няма хората за обща среща, представители са фигури.
Аз това разбрах.

Аз не мога да кажа, че съм много зле, но май и аз клоня към психиатър, а при нужда от антидепресант ще се моля за алтернативен вариант.Макар, че страдам от разтройство на съня и ще имам нужда от медикаменти, но 😟 хич не искам да пия.

Последна редакция: чт, 16 ное 2023, 17:49 от Morkovelka99

# 250
  • Мнения: 17 631
Случайни са. Аз съм констелатора, ти идваш с проблема си, заедно с теб всички непознати пишещи в темата. Заедно ще разгледаме твоя проблем, като те ще са представители и ще влязат в ролята на роднини.

и ако съм некъв готин ще ме мислиш за дядо си и ще успееш да се абстрахираш от вида ми ?_? /хипотетично/

# 251
  • Мнения: 7 971
правилно ли разбирам че некви хора играят баба ни и дядо ни ?_? ако да - случайни ли са или ти си ги водиш
правилно си разбрал..случайни са да, и могат да се сменят по време на разиграването с други хора..
ако отиде една група приятели от натфиз заедно на констелация, ще им констелира фасилитатора..

# 252
  • Мнения: 734
Как да заключа темата? Някой може ли да ми помогне?

# 253
  • Мнения: 4 242
Ама недей, защо ще я заключваш? Отстрани изглежда наистина много странно, затова има и хора, които пишат против метода. Но хора като вас, които сте ходили са полезни за изясняване на този вид терапия.
Много хора изобщо не са чували и не са наясно затова се пораждат такива въпроси.
За и против за всичко има. Моята сестра е жив пример, който отрича всякакви такива неща, но това не ми пречи да и разказвам.

# 254
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Трябва да се пише на модератор

https://www.bg-mamma.com/?topic=187449

Чудесна идея!

# 255
  • Мнения: 2 906
Случайни са. Аз съм констелатора, ти идваш с проблема си, заедно с теб всички непознати пишещи в темата. Заедно ще разгледаме твоя проблем, като те ще са представители и ще влязат в ролята на роднини.

и ако съм некъв готин ще ме мислиш за дядо си и ще успееш да се абстрахираш от вида ми ?_? /хипотетично/

Това направо си изпукаш шанса, егати

# 256
  • Мнения: 7 971
първостепенно в работата на психолозите е конфиденциалността..
при констелациите липсва такава, това е още един мотив за "мълчанието" по темата..
имало и вип констелации за вип-а.. там случайни "представители" няма..подбрани са внимателно..

# 257
  • Мнения: 17 631
според мен са много малко хората които хладнокръвно могат да се абстрахират от непознати и то ставайки дума за личен казус

# 258
  • Мнения: 2 906
Абе, истината е, че хората са яко във филма, пък не знам. Накъде тръгна тоя свят...

Сега си ровя в инстаграма и ми се появява някакво клипче на мацка, която прави налудничави физиономии (уж след медитация), с разни там свещи около нея. И отдолу този надпис.


Не знам, не знам... Grin

# 259
  • Мнения: 4 242
Трябва да се пише на модератор

https://www.bg-mamma.com/?topic=187449

Чудесна идея!
И защо ? Какво ти пречи ? Спри да пишеш и да четеш,  защо трябва да бъде заключена. След няколко месеца друг човек може да има нужда да зададе въпрос. Аз може да отида и да имам какво да споделя. Какво ли толкова се обсъжда, че чак да бъде нужно заключване.
Самата авторка е много полезна, защото ходи на индивуални. Повечето сте били на общи

# 260
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Морковелка, защото се изроди.
Аз също споделих личен опит в темата, който търси ще намери достатъчно информация.

Била съм и на индивидуални и на общи, ако нещо искаш да попиташ пиши ми, нямам никакъв проблем да споделя.

# 261
  • Мнения: 4 242
Изражда се, но ето, че има и негативно мнение. Ако наистина може да доведе до сериозни проблеми, не бива да се мълчи. Трябва наистина много добре да се проучват нещата и да се отсява информацията.  Аз имам страх и към хипнозата и към регресията, но ми е интересно. С удоволствие бих чела за опита на хората ходили и на това.
И при констелациите казват, че може да няма ефект. Практикуващите казват, че идва от свободната воля на човек, аз се чудя това ли е или неопитност на провеждащия.
Интересно е, по това което пишете, но в група не бих отишла да ми правят. В група бих отишла като представител и само бих наблюдавала отстрани какво се случва. А нещо отвътре подтиква ли ви като сте представител да станете, за да влезете в някоя роля. На мен това ми е интересно. Колко срещи са необходими,  кой ти казва, как се разбира, работи ли или не. Наистина ли може да побърка човек както се с получило при Кобилкина. Има ли наистина странични ефекти както пише КПП?

# 262
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Мнението не е лично, а за дъщерята на една приятелка. Аз не видях някой, който е правил и участвал да се изкаже негативно.Мен също ме е било страх, срам затова и докато не си изясних и не събрах достатъчно отзиви не се решавах.Оказа се, че нито е толкова страшно, нито толкова срамно, особено пък ако е индивидуално. Аз също доскоро бях само представител.Както писах-избират те, ти можеш да се съгласиш, можеш да откажеш.Може и да не те изберат.Може да знаеш кой/ какво представляваш, може и да не знаеш.След последния път се прибрах и заспах с прекрасно чувство, беше много много хубаво преживяване.

Последна редакция: чт, 16 ное 2023, 19:19 от Галчудо

# 263
  • Мнения: 17 631
тъжния/страдащ/депресиран човек има нужда от компания. това 'прекрасно чувство' би се случило при всяка една дейност в група

# 264
  • Мнения: 5 550
От всички, изказали се негативно, нито един не е бил на констелация. Все чули отнякъде, една фризьорка им казала, една приятелка видели, някакъв случаен сайт в интернет прочели. Никой няма личен опит. Хората с личен опит казаха, че им е помогнало.

# 265
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Не ми се беше случвало досега.Прибирала съм се в неутрално настроение или умислена, уморена, но не и щастлива.Просто темата ми пасна.Всичко в констелацията е индивидулно изживяване, независимо, че си с хора.Не е като в групова терапия.

# 266
  • Мнения: 7 971
смущаващото в цялата работа с констелациите според мен е, че никой не казва категорично - да, помогна ми това нещо, видях ползотворен резултат, реших си проблема в отношенията с родителите или бившия ми мъж, примерно..
чувала съм какви ли не коментари, но не и това..
другото е, че всеки, който е ходил почва да се опитва да зарибява приятелите си и обкръжението си, да ходят..
и ако откажеш, почват да ти обясняват как явно не си готов и да те убеждават колко е полезно и какво пропускаш, ако не пробваш..
ако се навиеш от любопитство да пробваш ти казват - е, ама то така няма смисъл...
също така от един път нищо не става, ама и от много пъти пак нищо съществено не става..

ако някой има видим дълготраен или повратен резултат в живота си (освен чувствах се яко, което може да се случи по хиляди причини и без констелации) да сподели, ще ми е интересно...

# 267
  • Мнения: 5 550
Е то това питаше и авторката в началото, ама толкова се изврати темата, че тя вече иска заключване. Аз не съм ходила на констелация, между другото, но ако бях, не бих споделяла точно в този форум подробности от моите лични драми и как съм или не съм ги решила.

# 268
  • Мнения: 2 906
Изражда се, но ето, че има и негативно мнение. Ако наистина може да доведе до сериозни проблеми, не бива да се мълчи. Трябва наистина много добре да се проучват нещата и да се отсява информацията.  Аз имам страх и към хипнозата и към регресията, но ми е интересно. С удоволствие бих чела за опита на хората ходили и на това.
И при констелациите казват, че може да няма ефект. Практикуващите казват, че идва от свободната воля на човек, аз се чудя това ли е или неопитност на провеждащия.
Интересно е, по това което пишете, но в група не бих отишла да ми правят. В група бих отишла като представител и само бих наблюдавала отстрани какво се случва. А нещо отвътре подтиква ли ви като сте представител да станете, за да влезете в някоя роля. На мен това ми е интересно. Колко срещи са необходими,  кой ти казва, как се разбира, работи ли или не. Наистина ли може да побърка човек както се с получило при Кобилкина. Има ли наистина странични ефекти както пише КПП?

Това момиче от Кобилкина отключи психотичен епизод, след като беше представител. Каза, че е влязла в роля на някой роднина и после Кобилкина нещо е крещяла - върни се при себе си и си приеми травмите, нещо такова. И вечерта , както си спала, се събудила и е имала чувството, че е хем тя, хем някой друг и не е знаела точно кое е реалността. И после вече другите дни се е влошила и не помни. Но майка и каза, че ту е повтаряла, че не е тя, а е човекът, в чиято роля е влязла по време на констелацията, ту е казвала, че не знае коя е, ту е казвала, че е тя, но като дете. И е искала да се самоубива.
Бяха я водили в Токуда, обаче там я овладяха за ден два и после пак имаше епизод и накрая при баячка се оправи, обаче не се знае докога.
Момичето по принцип е с анорексия. И ми е много интересно как пускат хора с такива заболявания на констелации. Няма никакъв подбор.

Галчудо и останалите. Не знам вече колко пъти написах, че съм била на сходни практики, които сега осъзнавам, че са си били констелации и развих ОКР. Да го удебеля ли, за да го приемете за информация от първоизточник???

# 269
  • Мнения: 17 631
без да защитавам констелацията но приятелката ви KPP си има нужда от специализирана помощ ако една кобилкина може да и причини такива неща

# 270
  • Бургас
  • Мнения: 6 389
Аз не просто се чувствах яко, чувствах се така, защото ми даде отговори, които търся отдавна.

Подобрение имам за много голям мой проблем, но аз не разчитам само на констелации, сама също си анализирам и надграждам, но те ми показаха някои неща, които не съм забелязвала преди, доста егоистично съм гледала само от собствената си камбанария.

КРР, затова не се ходи на всичко,което ти попадне. Проучва се кой води, какъв опит има, отзиви се събират, чете се по темата.Който не е готов да не бърза.

Последна редакция: чт, 16 ное 2023, 20:07 от Галчудо

# 271
  • Sofia
  • Мнения: 3 037
Заключвам по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт