Семейни констелации

  • 8 656
  • 271
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 379
Надявам се, че е пълнолетна, нали?
Семейна с дете ученичка е. Разпуща с подобни констелации. Живеем на 200км. разстояние, идват на гости, нормално е близка съседка да я попита нещо и моето после се жалва, че много била любопитна, какво я засягало това или онова.

Ами права е, така е. Българина все за си каже, живота му е на "тезгяха" .  Това да зададеш на накой директен, личен въпрос е въвсем нормално, но не е редно.

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 15:53 от Sephora

# 136
  • Мнения: 21 632
Ирис, аз не разбрах ти участвала ли си в констелация? Ако не си-отиди, виж лично дали е така, както твърдиш.Ако участваш при професионалист и не знаеш какво/кого точно представляваш ти имаш само собствените си преживявания и мисли, друго няма.Ако има някаква лъжа тя идва от теб, не от другите.Обикновено на констелация отива човек, който вече не може да издържа проблема си.Тези, които ходят ей така, за тях ще всичко ей така, несериозно.

Констелациите не са за развлечение, а за лечение, но както всичко хубаво го нас**ха за пари.

Ще отида, ако разбера на какво се основава. Още повече щом е за лечение.Нали като пристъпваш към някакво лечение подписваш един куп бумаги, че си запознат с това и онова, научаваш какво и как ще се случва, какъв е очакваният ефект. Едни витамини да вземеш да пиеш, четеш листовката. Това важи и за всеки терапевтичен метод.
 Затова всички питаме при тези констелации откъде се получава тази информация, която "излиза", как така, каква е степента и на достоверност.

Едва ли можеш да ме упрекваш, че се съмнявам проблем да може да бъде решен чрез научаване на информация, получена чрез "колективно изпадане в медитация и свързване с общото енергийно поле на всички хора" и то информация, касаеща миналото на моето семейство. Че те може някакви драматични лъжи да измислят, които силно да повлияят на и без това фрустрирания от проблема си човек.

Нямам нищо против да служи за развлечение, мода, разтуха от вида на прераждания, врачки, гледачки и всякакви други, но ако се отнася до терапия ми се струва, че изискванията трябва да са по-високи, отколкото просто да ти кажат "дава ми се отгоре".

# 137
  • Мнения: 1 875
Изобщо не съм съгласна, че за всяко нещо, за което искам да получа информация, да проуча и да разбера същината му, трябва задължително да се подложа и да дам 150 лв/час.
Изписахте 10 страници и освен откъса с примери от книгата, не разбирам на какво сте ходили. Което не е проблем, но май и тези, които сте ходили, не сте разбрали. Както Айнщайн е казал ако не можеш да обясниш нещо достатъчно просто, значи не го разбираш достатъчно добре. Не виждам никаква причина за това подигравателно отношение към хората, които обичаме да разбираме света около нас.
Темата е във форума и ние я обсъждаме.
 
Прочетох от сайта на някакъв психолог, че методът семейни констелации използва факти, дори е хубаво да отидеш подготвен със знания за важни травматични събития в родата.
Скрит текст:
"Факти от семейството на двамата родители, рожденото семейство и текущата жизнена ситуация. Пример за факти – раждане и смърт, изключени, липсващи, изчезнали, отказали се от член от семейството, война или друго екстремно събитие, развод, прекъсната любовна връзка.
Гледаме на фактите без оценка, осъждане, морал или лична интерпретация. Чрез установяване на структурата на семейството в семейната констелация участници в групата заемат мястото на членовете на семейството и по този начин връзките и динамиката в системата стават видими. Участникът може да види и преживее как нерешените проблеми и ситуации в семейната система влияят на живота му и ролята му в семейството. По време на констелации не се говори много. Това е осезаемо енергийно поле, живо е. "

И тъкмо реших, че няма особена мистика, друг пример за констелация от друг сайт описва как психотерапевтът достигнал до "информация от полето", която клиентката не знаела. Клиентката е с ревностна параноя, разбира за изневерите на дядо й и след констелацията животът й се променя драматично!

Скрит текст:
За да стане по-ясно, ще използвам пример, който да илюстрира какво представлява семейната душа, както и методът, който се занимава с нейното лекуване – семейните констелации. Той беше споделен от водещата на първата група по семейни констелации, в която участвах, и за мен остава най-добрият пример да се опише за какво става дума. Случаят е на една жена, която дълги години е страдала от ревностна параноя и се е лекувала при различни психиатри и психотерапевти, но без успех. Това продължило до момента, когато участвала в група за семейни констелации, в която психотерапевтът с помощта на информацията от полето на знанието, е достигнал до съдба, за която тази жена дотогава не е знаела. Както обикновено се случва с неприятните истории в семейната ни история, тази съдба е била грижливо пазена в тайна. Това е била съдбата на нейната баба, чийто съпруг (и дядо на въпросната жена) й е изневерявал постоянно, но поради една или друга причина тя не е намирала сили да го напусне.

Тази баба е имала тежка съдба и си е отишла от този свят с болка и, ето че един човек, едно поколение по-късно – нейната внучка, повтаря съдбата й. Ако използваме езика на семейните констелации, внучката повтаря съдбата съдбата на бабата, водена от „сляпа любов“. Любов, защото това е нейният начин да каже на баба си: „Скъпа бабо, аз те помня. Това е моят начин да ти покажа, че те обичам и отдавам почит на твоето страдание – като повтарям съдбата ти.“ Сляпа, защото всичко това се случва на едно дълбоко несъзнавано ниво – внучката дори не е знаела за съдбата на тази си баба! Интересното в този пример е, че до този запис в семейната съдба първо се е достигнало чрез информацията от полето на знанието в групата за семейни констелации и едва след това истинността на тази информация била потвърдена от нейните близки. След тази семейна констелация животът на жената с ревностната параноя се е променил драматично.

(Как? Как се излекува ревностна параноя след като разбереш, че дядо ти е изневерявал на баба ти систематично?)

# 138
  • Мнения: 2 942
Барбалена, нищо освен ти самата, не ти пречи да опиташ.


KPP, някой кара ли те насила? Това, че не вярваш, не знаеш, не разбираш, не виждаш, не пипаш  нещо не значи, че не съществува.Странно е хора, които нищо лично не са преживели по темата да ти обясняват кое какво било.
Точно защото съм преживяла и знам тези идиотщини до какво водят.
Достатъчно примери се дадоха, на достатъчно въпроси се отговори с "дава се". Айде, моля ви се, малко по-сериозно.
Както е казала съхорумката, ходете, щом е модерно и интересно, но да пращате психически нестабилни хора на такива глупости е не само несериозно, но и опасно. Сама дадох пример с момичето, което е развило психотичен епизод след констелация.

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 16:20 от KPP

# 139
  • Бургас
  • Мнения: 6 467
Хора, някой кара ли ви? Не мога да разбера.Вие питате, отговаря ви се и пак продължавате да оспорвате опита на хората, които са ходили.Ако искате да знаете истината отидете и вижте.Това се преживява лично.Който е искал нещо да си обясни си го е обяснил от темата. Който не е готов за такива, не вярва, просто да не ходи, да не чете, няма да разбере.Въпреки, че съм отворена за такива методи по принцип, ме беше страх и също имах някакви съмнения преди да придобия лично впечатление .


КРР, ти или дъщерята на приятелката ти? Тези, които спомена не знам какви ги вършат, аз съм ходила при професионалисти, няма такива неща.

# 140
  • Мнения: 21 632
Е как така, ако е нещо полезно би трябвало всеки да може да го разбере.

# 141
  • Мнения: 1 379
Психологията, констелациите са много интересни неща, но за мен нивото е много ниско и масово е в посока шарлатанство. Преди години посетих психолог, дори преподавател на студени,  от всичките срещи стигнах до извода, че ако сама не излаза от тази ситуация, ако сама не си помогна няма кой и така започнах много да чета и да се интересувам от психология, човешки отношения.....
Първо кабинета разхвърлян, мръсничко, на разговора срещу мен със свити крака опряни в брадата, телефона звъни, приема разговора, няма кой да гледа детето и то е в съседната  стая е, периодично го наглежда, подвиквайки да стои кротко...И това е дипломиран психолог, преподавател. Въпроси да задоволяване на личното любопитство, ама как се казва фирмата в която работите, естествено, че не казах. Закъсняваше за срещите, имало е случай да не дойде въобще, аз говоря спокойна и обяснявам нещо, срещу мен подвикване. И това не е изключение.
Гледам и много видеа и се чудя, хора които трябва да ти "отворят" очите за хубавото и за живата в какви условия работят, на едната сбирките и в помещение соц. атмосфера, дори няма статив, дъска, залепила лист А4, това е нормален бял лист и пише и обяснява нещо и да не говорим за сумите, които искат на час и им влизат в джоба нето, да не говорим за всички останали без дипломи, вживяват се, говорят като най-великите мислители, семинари, уебинари..... Като видиш обстановка, изказ, облекло...едната беше с бял потник тип бельо на семинар с толкова хора. Друг пример, видео на известно име докато го гледах, главата ме заболя то беше въртене пред аудитория, сяда върху една маса, намества се, супер изнервящо и някой беше написал: Е няма такова чепене.  Съжалявам за мен това е реалността. Мой приятел след "бърнтаут", иска консултация отива на място да си уговори час, тя крещи и го беше изгонила, супер фин, възпитан и интелигентен млад мъж, моя приятелка  при психоложка с доста сериозен опит, след като я изслушала и казала, какво да прави, което е абсолютно недопустимо, тя сама трябва да вземе решение, а не тя да казва отиваш и правиш това и това.  За съжаление много хора се подлъгват, плащат и когато не са и чели много, много разни псевдо психолози, констелатори  са страхотни, супер, а всъщност си е чиста манипулация  и преповтарят казаното на някой семинар, курс, но с много патос, та чак се самозабравят и са много смешни.

# 142
  • Мнения: 5 599
Съфорумката, която пусна темата, имаше конкретен въпрос към хора, които са посещавали констелации, но темата се превърна в бойно поле за и против метода, все едно някой иска да го въведе като задължителен. Голям страх от това информационно поле бе, ех, това поле! Който иска вярва в такива неща, който не иска - не вярва. Ако на някого методът му помага, с или без поле, какво толкова се палите?
Сега, терапевт, който твърди, че бил извадил от полето случки, за които клиентката не знае, бих заобикаляла много отдалеч. Както навсякъде, и при констелациите има шарлатани или по-скоро хора, които не са схванали особено за какво става въпрос, но са решили, че са разбрали и действат. Затова е важна личната отговорност, а не да ходиш при първия срещнат и после - аууу, от констелациите се изпада в психотичен епизод. Ами изпада се, като си отишъл при психотичен терапевт! Няма регулации, няма контрол, няма супервизии. И това е така за всички действащи психолози, не само за констелаторите.

# 143
  • Мнения: 2 942
Аз лично съм преживявала. Всички Ню ейдж модерни практики са един дол дренки и целта им е събиране на пари от хора, в труден момент или психически нестабилни хора, обещаващи им чудеса и вкарвайки ги в страшни филми. Убедена съм, че съхорумките, които така ревностно си защитават енергийните практики, всъщност имат големи житейски драми или нещо не са ок със себе си. Позволявам си да го кажа, защото и аз бях по същия начин. Има си в медицината и обяснение за този феномен. На "нормален" език - заменяш проблема в психиката с фокус към нещо друго, обаче до степен обсебване - я спорт, я религия, я енергийни практики, я алкохол. И това друго нещо ти става култ и ежедневие. А ти трябва просто лекар.
В труден за мен момент, да не кажа тежък, бях толкова отчаяна, че не знаех какво вече да направя, една приятелка, с вашият начин на мислене, ме заведе на енергийни практики- мандала танци, пробуждане на женска енергия, нещо си с връзката с майката и бащата. Имаше и констелации, аз не стигнах до там.
Първият месец си мислех, че светът е в ръцете ми, ето "дава'  ми се информация свише, ето, ще стане това, което искам. То не става, щото майка ми там имала нещо на времето, пък баба ми и тя. Същият принцип, различна практика от констелациите. Дамата, която ги води, беше терапевт. После имах срещи и с други терапевти, вкл.най-добрите в България, които се водят. Да не кажете, че ходя при шарлатани и неспециалисти.

И какво стана - влоши се до степен, че развих тежко ОКР, с натрапчиви мисли за това има ли смисъл животът и т.н. Ако просто си бях взела в тежкия период една мента глог и валериана и бях стигнала зъби и говорех с приятели, всичко с мен щеше да е наред. За щастие, попаднах на лекар - психиатър (общото с всички терапевти и констелатори и т.н. е че яростно отричат психиатрите, защото ако отидеш "ще ти кажат,.че си луда, ако разкажеш какви неща си "видяла"). Е, разказах на лекарят, той ме увери, че не съм луда, просто в уязвим за мен момент съм попаднала във въртележката от модерни шарлатани, които само такива като мен чакат. Направихме 3 срещи с лекаря, даже не ми е изписвал и хапчета и хоп - магически се оправих. Защото бях къде - на лекар.

Та, виждам че доста сериозно сте се захванали с новото модерно. Уверявам ви - там няма нищо. Има си медицина, има си психиатри, които и терапевтират. Това е от мен.

Spiritlight , нали ти препоръча Людмил Стефанов като "нормален" терапевт. Ами то повечето случки, ца които разказахме, са станали при него. Нещо май се оплете ти. Нищо, сигурно е от светлината Simple Smile

Последна редакция: вт, 14 ное 2023, 16:43 от KPP

# 144
  • Бургас
  • Мнения: 6 467
Е как така, ако е нещо полезно би трябвало всеки да може да го разбере.

Ще можеш, когато му дойде времето.Явно не е сега.



KPP, съжалявам, че си минала през ОКР, аз също развих, но след смъртта на близки хора, също и със смисъла, но при мен не е било в резултат, че съм ходила някъде, а от поредица загуби.Аз съм предпазлива, не отивам навсякъде и на всичко, нито пък вярвам на всеки и всичко, но съм си изградила сама база от информация на основа мои наблюдения.Затова не съветвам никой да се впуска в такива неща без подготовка.

# 145
  • Мнения: 21 632
Съфорумката, която пусна темата, имаше конкретен въпрос към хора, които са посещавали констелации, но темата се превърна в бойно поле за и против метода, все едно някой иска да го въведе като задължителен. Голям страх от това информационно поле бе, ех, това поле! Който иска вярва в такива неща, който не иска - не вярва. Ако на някого методът му помага, с или без поле, какво толкова се палите?
Сега, терапевт, който твърди, че бил извадил от полето случки, за които клиентката не знае, бих заобикаляла много отдалеч. Както навсякъде, и при констелациите има шарлатани или по-скоро хора, които не са схванали особено за какво става въпрос, но са решили, че са разбрали и действат. Затова е важна личната отговорност, а не да ходиш при първия срещнат и после - аууу, от констелациите се изпада в психотичен епизод. Ами изпада се, като си отишъл при психотичен терапевт! Няма регулации, няма контрол, няма супервизии. И това е така за всички действащи психолози, не само за констелаторите.


Ама пак си противоречиш - значи да заобикаляме тия с полето, пък после, защо ви е страх от информационното поле.
Ами страх ме е от такива, дето вадят случки от нещо,  което не съществува, значи директно лъжат, измислят си, или си самовнушават, знам ли.

Съфорумката, която е пуснала темата точно това пита - как работи. Излиза, че работи, като някакви хора си измислят въображаеми епизоди от миналото на членове на нейното семейство с цел това да повлияе благоприятно на проблема и. Пък дали ще повлияе - гаранция Франция. Може и да повлияе и дано.

Не е ли така, или пак  не уцелих как работи.


Е как така, ако е нещо полезно би трябвало всеки да може да го разбере.

Ще можеш, когато му дойде времето.Явно не е сега.


Не дай си Боже, моля ти се.

# 146
  • Мнения: 2 942
Точно така работи, Iris, само че след това не само, че не си по-добре, ами най-малкото настройваш се срещу майка ти, ставаш новият месия (добре де, мислиш си, че си станал) или по-голямо - развиваш психоза или ОКР, като мен.

Абе, страхотни са констелациите

# 147
  • Мнения: 5 599
Съфорумката, която пусна темата, имаше конкретен въпрос към хора, които са посещавали констелации, но темата се превърна в бойно поле за и против метода, все едно някой иска да го въведе като задължителен. Голям страх от това информационно поле бе, ех, това поле! Който иска вярва в такива неща, който не иска - не вярва. Ако на някого методът му помага, с или без поле, какво толкова се палите?
Сега, терапевт, който твърди, че бил извадил от полето случки, за които клиентката не знае, бих заобикаляла много отдалеч. Както навсякъде, и при констелациите има шарлатани или по-скоро хора, които не са схванали особено за какво става въпрос, но са решили, че са разбрали и действат. Затова е важна личната отговорност, а не да ходиш при първия срещнат и после - аууу, от констелациите се изпада в психотичен епизод. Ами изпада се, като си отишъл при психотичен терапевт! Няма регулации, няма контрол, няма супервизии. И това е така за всички действащи психолози, не само за констелаторите.


Ама пак си противоречиш - значи да заобикаляме тия с полето, пък после, защо ви е страх от информационното поле.
Ами страх ме е от такива, дето вадят случки от нещо,  което не съществува, значи директно лъжат, измислят си, или си самовнушават, знам ли.

Съфорумката, която е пуснала темата точно това пита - как работи. Излиза, че работи, като някакви хора си измислят въображаеми епизоди от миналото на членове на нейното семейство с цел това да повлияе благоприятно на проблема и. Пък дали ще повлияе - гаранция Франция. Може и да повлияе и дано.

Не е ли така, или пак  не уцелих как работи.


Защо пак? Кога съм си противоречала? Освен това ми изкривяваш думите. Мен от полето не ме е страх. Страх ме е от терапевти, които твърдят, че те "вадят" неща и твърдят, че са се случили.
Не, пак не уцели.
Аз се отегчих.

# 148
  • Мнения: 2 942
Е, точно ти каза, че чрез констелациите се вадят неща и се дават/излизат, сега пък те било страх. Последно?

Аз сега се сетих нещо, което осъзнавам, че явно си е било констелация, под друго име. Нали всичко работи с енергийното поле. На една от женските практики, "излезе", че баща ми е станал алкохолик, защото като бил малък и е бил насилен от брата на баба ми (който е умствено изостанал). Баба ми се усетила, но не реагирала и от там баща ми се повредил и станал алкохолик. Питам сега, специалистите по констелации и енергийни практики от темата - според вас дали ми олекна, че баща ми е алкохолик от тази информация или ме натовари още повече, разбивайки детските ми представи за семейството? И дали, ако питам баба ми или баща ми дали е вярно и се окаже, че не е, аз ще си рискувам отношенията с тях? Нали темата е да обясним какво са констелации - ето прекрасна възможност  за обяснение.

# 149
  • Мнения: 21 632
Аз съм упорита, обаче, особено за неща, които считам за важни, а в случая наистина не ми влияят както пасивно-агресивни, така и  покровителствени фрази Simple Smile


Не е възможно да е толкова сложно да се отговори на прост въпрос - Откъде се взема информацията, неизвестна за клиента?

Общи условия

Активация на акаунт