Цвят на очите

  • 3 515
  • 60
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 021
Наистина се предават доста често през поколение гените. Дядото по бащина линия на моя син е рус и синеок, няма от кой друг да е такъв светъл.

# 46
  • Мнения: 12 018
Еми, знам ли, при наличие, че ние сме с кафяви очаквах и детето да е. А, иначе си вижда и чува по-добре и от нас дори. Моите баби и дядовци са със сини и сиви очи, може би от там да е, иначе и родителите ни са с тъмни. Направо е нелепо, ама вече какво да си мисля, за пусти му говор
Не знам на колко си години, но темата звучи адски несериозно. Какво изобщо научавате в часовете по биология?  Нещо за генетика и наследственост да сте чули? За грахчетата на Мендел нещо спомен?
Пояснявам за проспалите биологията - при един родител със сини очи и един с кафяви, детето е с кафяви очи, но носи синия ген. 50% е вероятността да го предаде, но ще се прояви само, ако партньорът му носи същия ген и те се срещнат. Кс + КК = КК или Кс, но Кс + Кс = КК / Кс/ Кс/ сс - при.вас се е получило точно това - двамата с бащата сте носители на този ген, но той не се е проявил, защото кафявият цвят е доминантен. При детето са се срещнали двата рецесивни сини тчгена и се е получило синеоко дете.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 718
Само при двама родители със светли очи, децата задължително са със светли. Но цветът може да варира. Примерно в моето семейство баща ми е със светло сини очи, майка ми със синьо-зелени (морски). Брат ми е с тъмно сини очи. Моите са зелени, към пъстри (имат сивкаво в края).
Майка ми, която е със светли, е дъщеря на родители с кафеви очи, но има в рода си лели, баби и дядовци със светли.
Познато семейство - бащата със сини, майката с кафеви, детето е със сини (често по-светлият ген може да се окаже по-силен). Като с косата, особено червенокосите. Вижте принц Хари и Меган. Тя- мулатка, а двете им деца с червена коса! По-малкото - съвсем бяло, иди познай, че едната му баба е чиста негърка.
Имам една доста мургава приятелка с тъмно кафяви очи. Мъжът й е кестеняв с кафеви. Дъщеря им е светло руса, бяла, със сини очи, като северна принцеса. Дядо й е със сини очи. Та не подценявайте светлия ген, не е на изчезване 😉

# 48
  • SF
  • Мнения: 21 177
Сестра ми е със светлокафяви очи, мъжът й със зелени. Децата им са с кафяви очи - едното с по-тъмно кафяви, другото с по-светло кафяви. Тя се надяваше някое от тях да вземе очите на баща си или на неговите синеоки баба и дядо, майка и баща. Не стана. Тогава и лекарите казаха, че тъмният ген е по-силен. Някак логично ни го обясняваха, предвид това, че в нашия Балкански регион повечето хора са с кафяви очи и коси, и доста по-малко са руси, синеоки, червенокоси. Един тъмен да има в семейството и "оцветява" нататък потомството. А в училище учехме  точно тези таблици с очички, които показахте в темата - как светлото доминира.

# 49
  • Мнения: 1 302
В кое училище са ви учили, че светлото доминира? Нас са ни учили, че синьо, сиво, зелено са все рецесивни гени.

# 50
  • SF
  • Мнения: 21 177
В 22-ро "Георги Сава Раковски" в София. Преподавател А. Стефанова. Объркала ли ни е?

# 51
  • Melmak
  • Мнения: 2 991
Eamee, понеже и аз съм учила в същото училище, макар при госпожа Желязкова, гарантирам ти, че не са ни обяснявали как светлия ген може да е по-силен.

Човек с тъмни очи може да носи рецесивен ген на сини/зелени очи и съответно неговите деца да са със светли очи, което зависи и от партньора.

# 52
  • София
  • Мнения: 1 718
И въпреки научните теории за доминантния тъмен ген, рецесивният често избива и доста тъмни родители си гледат светли и руси деца, 100% техни. Да, носят си го, но шансът да се прояви надминава 15-20% в много случаи на практика. Иначе светлите отдавна да сме изчезнали. Особено сега с тая мода на смесване на расите...

# 53
  • Мнения: 6 150
Има и нещо друго - забелязвам, че пишат майки с малки бебета възхитени как са родили най-светлите такива, но децата постоянно се изменят във времето и най-често потъмняват след някоя година. Това за тена и косата се отнася най-вече, очите няма как да се променят кой знае колко.

# 54
  • Мнения: 12 018
ЛейдиРоуз, за да имат тъмнооки тъмнокоси родители русо синеоко дете, то и двамата трябва да носят светъл ген, трее имало назад в поколенията и от двете страни и този светъл ген ще "избие" само и единствено, ако срещне друг светъл. Ако ти е съпругът ти сте с кафяви очи, но тип Кс (К- кафяво, с - синьо) - то детето ще бъде със сини очи, а с кафяви  единствено, ако унаследи от двама ви с, защото тогава в неговия набор от гени/ хромозоми ще липсва К. Другото ви дете пък може да е тип КК, а третото Кс. Освен това за очи и коса отговарят отделни гени, така, че може да имате синеоко кестеняво или чернокосо сте или русо к кафяви очи. Единствено е невъзможно при двама руси родители - дете с друг цвят на косата  или при двама синеоки - дете с тъмни очи. Ако си спомняте за разменените бебета точно цвета на очите усъмнява едното семейство - при двама синеоки родители очите на бебето стават кафеви.

Последна редакция: пн, 07 авг 2023, 22:32 от Mama Ru

# 55
  • Мнения: 10 416
Вкъщи сме бели, руси и зелено/синеоки по всякакви линии, само от страната на баба ми по майчина линия и майка ми съответно са кестеняви с кафеви очи. От на дядо ми родата пак са светли. Даже и фамилията им е с такъв рус превод.
На ММ родата са само руси и синеоки и от двете страни до пра-родата му, за които знам.
Децата ни са руси със синьо-зелени и сини очи.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 718
Mama Ru, и аз това казах по-горе - на двама родители със светли очи е невъзможно дете с кафеви, но другото е генетично обяснено и не рядко срещано.
Иначе в семейството (нашите със светли очи), само аз съм се родила руса. Брат и е синеок, но с тъмно кестенява коса.
Сега аз чакам дете. Аз съм светло кестенява със зелени към пъстри очи, таткото е зеленоок с тъмно кестенява коса. И двамата като деца сме били руси. На теория детето трябва да се роди русо със 75% вариант зелени/пъстри очи и 25% сини. Но косата може и да е тъмна. Ще видим 😉

# 57
  • Мнения: 12 018
Лейди, ако не греша, пъстрите очи са микс от сини/ сиви и кафеви. Тоест притежателят им има и двата гена, което означава, че е 50/50 кой от двата ще предаде на детето и с какъв ще се комбинира. Майка ми е руса и синеока, баща ми - с черна коса и кафяви очи. Аз съм се родила с черна коса и мътни сиви очи, бебешката ми коса се е сменила с тъмно русо и кафеви очи, а в последствие потъмнява до кестеняво, а очите ми са пъстри - вътре кафяво, не много тъмно, което преминава към зелено-сиво по края.

# 58
  • SF
  • Мнения: 21 177
Eamee, понеже и аз съм учила в същото училище, макар при госпожа Желязкова, гарантирам ти, че не са ни обяснявали как светлия ген може да е по-силен.

Човек с тъмни очи може да носи рецесивен ген на сини/зелени очи и съответно неговите деца да са със светли очи, което зависи и от партньора.

Ами щом ми го гарантираш, значи задължително е така.

Хора, нали написах, че в училище са ни показвали същите таблици, каквито и тук в темата. Даже май два пъти го написах.

# 59
  • Мнения: 1 242
Освен доминантност на гените, има и качества които се проявяват преобладаващо във определена външна среда. Така че ако в някои райони на земята са повече руси и синеоки хора със светла кожа не е само защото такива са били бабите и дядовците. Тези признаци за разпространени и закрепени от природните особености там.

Общи условия

Активация на акаунт