Свръхчувствителност

  • 10 792
  • 217
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 5 350
Скрит текст:
Психолози са ме научили дори и да не съм засегната
След като не си засегната, защо реагираш? Любопитно ми е наистина. Ако аз отвръщам на някого, то определено е, защото ме е засегнал (повлиял, впечатлил, както искаш го наречи). Ако някой по никакъв начин не ми въздейства, според мен не е логично да се занимавам с него. Така или иначе, най-вероятно изобщо няма да съм го забелязала, за да реагирам.

Bell 87, извинявай, пропуснала съм поста ти, идеята на психоложката е да се прави с превантивна цел, да се отстояваш. Някои хора просто си имат някаква butthurt и обичат да си го изкарват на някого. На други им доставя удоволствие и се чувстват велики, като нападат. Едно емоционално момиче на тях им се вижда като перфектна "жертва", която могат - образно казано - да налагат, когато си поискат. Идеята на психоложката е, че като ги репликираш няколко пъти решително и пред други хора и прекратяваш подобно поведение в зародиш.

И все пак не разбрах защо да се занимаваш с човек, който теб не те е засегнал. Едва ли психологът те учи да се месиш където не ти е работа.

# 121
  • Мнения: 9 882
Мислех да се включа в темата, но ме хвана шубето.
По-добре недей Wink

# 122
  • Мнения: 18 782
Няма и нужда да се влиза в обувките на другия, за да бъдат уважени чувствата и деликатността му.
Но това не означава, че агресивни изблици трябва да бъдат оправдавани, понеже някой Х е дотолкова фиксиран в самия себе си, че не може да понесе друг да не зачете неговото схващане за подреждането на космоса.

Убедена съм, че всички имаме познати, роднини, колеги, които са чувствителни и деликатни, без да влизат в безкрайни разправии с околните. Високата чувствителност е напълно възможно да бъде овладяна, човекът да функционира и да се вписва в различни дейности без да бъде проблем нито за него, нито за другите.
Сигурна съм, че имаме познати и от другите - тези с безкрайните изяснявания кой какво как казал, защо го казал, как бил погледнал, защо погледнал така, а не иначе, с безкрайните обвинения как никой не го е разбрал, колко лоши са хората, инфантилното прехвърляне на вина, ваденето на все нови и нови обвинения, за да се докаже като жертва на другите, и пр. И че можем да направим разлика между двата типа хора.

# 123
  • Мнения: 18 767
Признавам, че  и аз "дебатирах" но ми викаше моя мъж дървен философ. Много приказки , дето могат кратко да се изразят. Научих се като одъртях да го мога, но все ме тегли на философстване. Намек някакъв правя.
 на хората не им се слуша фонов шум.

# 124
  • Мнения: X
Респект, Бизи, че си защитаваш позициите така. Мислех да се включа в темата, но ме хвана шубето.


Благодаря, Наивница на средна възраст, имам тренинг просто да си отстоявам себе си и позицията си в дискусии. Happy doc, като доктор, предполагам знае много как човек да остроява себе си в различни ситуации. Станах свидетел в реалния живот как една нахалница постоянно прекъсваше годеницата на един психиатър, много грозно и не се усещаше, буквално на всяко изречение. Той изведнъж така агресивно й кресна изведнъж, че тя се стъписа, но нищо не каза, и след това разговорът продължи нормално, без надговорване. Много беше интересно, очевидно знаеше как да реагира, като нещо не му харесва.

Bell 87, е, как да не е твоя работа - нали към теб са например коментарите, забележките и т.н.? Реагираш превантивно, ако се случи повече от един-два пъти, за да ти е спокойно и да не ти се качват на главата.

# 125
  • Мнения: 5 350
Скрит текст:
Респект, Бизи, че си защитаваш позициите така. Мислех да се включа в темата, но ме хвана шубето.


Благодаря, Наивница на средна възраст, имам тренинг просто да си отстоявам себе си и позицията си в дискусии. Happy doc, като доктор, предполагам знае много как човек да остроява себе си в различни ситуации. Станах свидетел в реалния живот как една нахалница постоянно прекъсваше годеницата на един психиатър, много грозно и не се усещаше, буквално на всяко изречение. Той изведнъж така агресивно й кресна изведнъж, че тя се стъписа, но нищо не каза, и след това разговорът продължи нормално, без надговорване. Много беше интересно, очевидно знаеше как да реагира, като нещо не му харесва.

Bell 87, е, как да не е твоя работа - нали към теб са например коментарите, забележките и т.н.? Реагираш превантивно, ако се случи повече от един-два пъти, за да ти е спокойно и да не ти се качват на главата.
Чакай малко. Ти първоначално написа, че са те учили да реагираш дори и да не си засегната, нещо такова. Аз затова се учудих. Сега променяш версията.

# 126
  • Мнения: X
Скрит текст:
Респект, Бизи, че си защитаваш позициите така. Мислех да се включа в темата, но ме хвана шубето.


Благодаря, Наивница на средна възраст, имам тренинг просто да си отстоявам себе си и позицията си в дискусии. Happy doc, като доктор, предполагам знае много как човек да остроява себе си в различни ситуации. Станах свидетел в реалния живот как една нахалница постоянно прекъсваше годеницата на един психиатър, много грозно и не се усещаше, буквално на всяко изречение. Той изведнъж така агресивно й кресна изведнъж, че тя се стъписа, но нищо не каза, и след това разговорът продължи нормално, без надговорване. Много беше интересно, очевидно знаеше как да реагира, като нещо не му харесва.

Bell 87, е, как да не е твоя работа - нали към теб са например коментарите, забележките и т.н.? Реагираш превантивно, ако се случи повече от един-два пъти, за да ти е спокойно и да не ти се качват на главата.
Чакай малко. Ти първоначално написа, че са те учили да реагираш дори и да не си засегната, нещо такова. Аз затова се учудих. Сега променяш версията.

Не, засегнатата, а засегната, в смисъл да ме жегне, да се почувствам зле, да се разстроя.

# 127
  • София
  • Мнения: 13 007
То в тоя спор малко се позагуби кой прав, кой крив, и двете страни достатъчно се хапаха... Ама ето един добър съвет... Човек не трябва да се обяснява безкрайно на хора, които не са настроени доброжелателно към него.

# 128
  • Мнения: X
И аз да си позволя да дам един съвет - хубаво е в тема за взаимопомощ, в която хората споделят, че цял живот отношенията им с хора са били трудни да има по-голяма толерантност и разбиране; темата да бъде повод повече да се прочете и научи за този тип личност (или състояние, ако е доста изразено, защото HRS си е спектър, от по-леко до по-силно изразено), което да улесни живота. А не поле за лични нападки. Аз се извинявам, ако репликата ми за лаиците се е приела лошо. Всеки е лаик в дадено поприще - аз съм пълен такъв в машиностроенето, например, в ракетната наука - за мен лаик не е етикет или нещо негативно.

# 129
  • Мнения: 18 782
Преди всичко, добре е човек да си владее реакциите, за да не се налагат след това десетки обяснения какво е искал да каже, но еди какво си.

# 130
  • Мнения: X
Иска ви се да Ви се бях обяснявала на Вас Wink
Мисля, че съм достатъчно ясна в комуникацията си. Повечето разбират от две думи.

# 131
  • Мнения: 18 782
Такова впечатление оставяш. Започва се с размахване на диагноза, задават ти конкретен въпрос за нея, не можеш да отговориш, започваш да агресираш, пък айкюто, пък кръжока по дебати, пък народопсихологията крива... 20 поста по-късно вече си на етапа "вие лошо ме разбрахте, аз друго исках да кажа".

Но пак подчертавам - добре е, че така се завъртя разговора, всеки да се замисли за подобни казуси в реалния живот. В работен колектив например - какво коства такава атмосфера на околните. Или в семейството.

# 132
  • Мнения: 7 539
Вчера колежка, която е от 6 месеца,си подаде молбата, отново след изпускане на нервите срещу другите. Толкова труд вложихме, да й обясняваме и научим, тя винаги се сопваше, сърдеше и го приемаше лично.
Все си мислеше, че имаме отношение, а то работата е сериозна, трудна, и на моменти доста критична .Но не, тя си знае нейното.
Докато вчера, такава грешка направи ( щото нали винаги знае ) , та щеше да убие пресно опериран пациент. Естествено доктора я завря там, където не е и сънувала.
И днес, Хоп...молбата.
Ми не става така, особено на отговорна работа. Трябва и да слушаш и да търпиш някои критики, когато не си в позицията на знаещ и можещ.
Но, момичето напусна с думите, че сме гадни кучки и много ни е търпяла.

# 133
  • Мнения: 18 782
А представяш ли си да не беше напуснала и това да беше продължило още година-две да речем.

# 134
  • Мнения: X
Ама за какво продължавате да нищите моето поведение и да се занимавате с моята особа не мога да разбера! То не бяха непоискани наставления, то не бяха непоискани съвети. В същото време, като отговарям на въпроси към мен - обяснявала съм се. Ами.. не аз съм натоварващата!

Общи условия

Активация на акаунт