Свръхчувствителност

  • 10 797
  • 217
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 6 510
Да,
Идва първи ден на работа и уведомява от шеф до последен касиер, как била много чувствителна. И ние какво? Да ходим на пръсти ли?
Ми!
Чувствителните хора си личат...отдалеч. Няма да спорят или дебатират. Ще се оттеглят. Мъчно ми е за такива. Ако усетя се съобразявам. Донякъде. Но  се старая такива да не са ми в обкръжението. Натоварват ме. Цапната съм в устата.. Не искам да се съобразявам да не нараня някого.

# 91
  • Мнения: 1 898
Mandy Bo, ще получа ли отговор на въпроса къде изисквам съобразяване с “моята особа” или ще продължаваш да пишеш наизуст твоите наблюдения върху (предполагаемо) свръхчувствителни?
Очевидно очакваш съобразяване с твоята особа като някаква последна инстанция, председател на свръхчувствителните. Другите са лаици и си пишели наизуст.
Между другото ще си пиша наизуст, колкото си поискам. Не съм на защита на дисертация по психиатрия. 
Не знам защо темата зави към нечии лични диагнози, тук обсъждахме свърхчувствителността като гънка в характера, а не правим психопортрети.

# 92
  • Мнения: 1 449
Защо сте толкова иронични и заядливи не мога разбера. Правете разлика за хора, които манипулират и всъщност въобще не са чувствителни и хора, които наистина са чувствителни. В темата визираме по-скоро втория типаж. Просто бъдете добронамерини. Иронията е излишна. Бях на едно събиране и моя позната засегна мъж от компанията, тя много добре знаеше, че това му е болното място, разрева го, видя го в какво състояние и не спира. Развали ни събирането, заболя ме главата и защо беше всичко това? И после той бил такъв, той бил онакъв.  Защо аз не го разревах? Добрия тон е много важен, темата също и не случайно англичаните говорят за събития, не за хора и времето е любима тема, защо? Защото е неутрална надали ще обидиш някого, че утре ще вали дъжд. Сещам се и за още един пример, англичанка живееща в България иска да си купи нещо от аптеката, аптекарката се държи агресивно, не я обслужва и я гони. Тя казва, че много се е разстроила, разплакала се. И тя ли е чувствителна горката. Не, просто не е свикнала на такива грубянщини и очевидно, аптекарката е избила комплекси, защото не знае английски, но ако е Човек, умишлено го пиша с големи букви, ще намери начин да се разберат и да я обслужи.  С един наистина чувствителен човек ако се държиш добронамерено, без заяждане....няма да има повод за ексцесии.

# 93
  • Мнения: 5 354
Според мен не прави добро впечатление голям човек да се разреве на публично място пред други хора. Говори ми за липса на самоконтрол, не за чувствителност.

# 94
  • Мнения: 1 449
Според мен не прави добро впечатление голям човек да се разреве на публично място пред други хора. Говори ми за липса на самоконтрол, не за чувствителност.

Не си права, понякога острия език може да доведе до какво ли не, това не е първият случай от въпросната жена, осъзнавам, че това и е маниера и манталитета. И за съжаление това не е изключение.

# 95
  • София
  • Мнения: 35 325
Вие защо не ѝ казахте стига? Защо досега не сте я спрели?
Съжалявам, но примерът служи за отправна точка на много въпроси за динамиката на отношенията в тоя хабитат.

# 96
  • INFJ
  • Мнения: 9 531
Има хора, на които им замирисва на кръв, като видят някой по-емоционален. Захапват и не пускат, доставя им удоволствие, чувстват се велики и силни (друг начин си нямат, освен да тъпчат някой по-слаб), като хиени са. Та тези хора трябва да се изолират и да остават сами, на секундата. А не жертвите им.

# 97
  • Мнения: 18 782
Скрит текст:
Защо сте толкова иронични и заядливи не мога разбера. Правете разлика за хора, които манипулират и всъщност въобще не са чувствителни и хора, които наистина са чувствителни. В темата визираме по-скоро втория типаж. Просто бъдете добронамерини. Иронията е излишна. Бях на едно събиране и моя позната засегна мъж от компанията, тя много добре знаеше, че това му е болното място, разрева го, видя го в какво състояние и не спира. Развали ни събирането, заболя ме главата и защо беше всичко това? И после той бил такъв, той бил онакъв.  Защо аз не го разревах? Добрия тон е много важен, темата също и не случайно англичаните говорят за събития, не за хора и времето е любима тема, защо? Защото е неутрална надали ще обидиш някого, че утре ще вали дъжд. Сещам се и за още един пример, англичанка живееща в България иска да си купи нещо от аптеката, аптекарката се държи агресивно, не я обслужва и я гони. Тя казва, че много се е разстроила, разплакала се. И тя ли е чувствителна горката. Не, просто не е свикнала на такива грубянщини и очевидно, аптекарката е избила комплекси, защото не знае английски, но ако е Човек, умишлено го пиша с големи букви, ще намери начин да се разберат и да я обслужи. 
С един наистина чувствителен човек ако се държиш добронамерено, без заяждане....няма да има повод за ексцесии.

Вероятно не си даваш сметка, че и твоята приятелка може би разсъждава така - аз съм чудесен човек, той ме предизвика, не е моя вината. Това оправдание - отсрещният не се държи както трябва, моята ексцесия е опрадвана - е желязно, може да бъде приложено срещу всеки.

# 98
  • Мнения: 1 898
Развали ни събирането, заболя ме главата и защо беше всичко това? И после той бил такъв, той бил онакъв.  Защо аз не го разревах?
Само да вметна, че стоенето отстрани и нищоправенето представлява своеобразно спомагане за тормозителя. По друг начин казано, ако не правиш нищо срещу вербалната агресия и гледаш сеир това те прави също тормозител. Даже способстваш, защото си вид публика, а повечето тормозчии имат нужда от "поддръжници", сами рядко влизат в конфликт 1в1.

# 99
  • Мнения: 3 740
Да,
Идва първи ден на работа и уведомява от шеф до последен касиер, как била много чувствителна. И ние какво? Да ходим на пръсти ли?
Ми!
Чувствителните хора си личат...отдалеч. Няма да спорят или дебатират. Ще се оттеглят. Мъчно ми е за такива. Ако усетя се съобразявам. Донякъде. Но  се старая такива да не са ми в обкръжението. Натоварват ме. Цапната съм в устата.. Не искам да се съобразявам да не нараня някого.
Жените винаги сте били по-чувствителни от мъжете, но напоследък започнах да виждам и чувствителни мъже, което не е добре.

# 100
  • Мнения: 7 539
Не разбирам защо нападнахте така чувствителните хора и тук. На тях не им става по- лесно от това, а те самите трудно се справят с околния свят и без това.
Манипулатори били, агресори били...Не, просто всеки по различен начин се вписва с реалността и понякога е трудно да бъдат разбрани.
Като не ми харесва някой, който, се държи по начин, неприемлив за моята чувствителност и възприятие, гледам да се дистанцирам.
Просто е.

# 101
  • Мнения: 25 849
Проблемът не е с чувствителните хора (лично мое мнение е, че всички хора са чувствителни – с изключение на социопатите и други подобни -патии, просто го изразяват по различни начини или не го изразяват като форма на самозащита), а с тези, които се самообявяват за такива и го използват, за да манипулират околните, обикновено членовете на семейството, като по този начин успешно (или не чак толкова) ги манипулират. И когато попаднат в чужда среда – учебна, работна и т.н.,  която още не е дресирана да им скача по свирката, се появява проблем. Голям проблем. И реакцията е много шумна и гръмогласна, насочена към предизвикване на чувство за вина у гадовете, които не искат да скачат.
А има и свръхчувствителни, които не са шумни и гръмогласни. Те или си решават проблемите тихомълком – със или без помощта на специалисти, или кардинално – няма човек, няма проблем.
Позволете просто някои от нас да сме живели достатъчно дълго, да сме се сблъсквали с достатъчно много типажи, с някои от тях достатъчно близко, за да си позволим да имаме собствено мнение.
Да не отварям дума за жертвите и кои точно са действителните жертви – „чувствителните мимози“ или техните близки.

# 102
  • Мнения: 7 539
В реалността или се вписваш и адаптираш в средата, в която попаднеш или си стоиш сам.
Малко хора ще стъпват на пръсти около такива мимози.

# 103
  • Мнения: 25 849
Напротив. Бедна ти е фантазията колко много са жертвите на „мимозите“, особено сред роднините и близката им среда.

Просто някои „мимози“ приемат чувствителността си за слабост и правят всичко възможно, за да я скрият. А други „мимози“ я използват като оръжие.
„Аз съм...“ обикновено са от вторите. И ако се почувстват засегнати – газят и мачкат, без да им пука за чувствителните души отсреща.

# 104
  • Мнения: 6 272
Вместо да реве, ако и беше набил шамарите, тогава сигурно насилник щеше да излезе?
Или може би тя нямаше дори да си помисли да го напада, ако знаеше, че може да бъде ошамарена. Или аи да не прибягвам до шамари, че тук сте много чувствителни на тази тема, ако и беше теглил тлъстите псувни, ефекта щеше да е същия.
Ей за това чувствителност=слабост, което на някои хора им действа като червеното на бика. Което пак си е някакъв вид комплекс, щото не биха скочили на някой по-ербап от тях.

Общи условия

Активация на акаунт