Госпожите в яслата бавят адаптацията

  • 4 295
  • 65
  •   1
Отговори
# 45
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Аз не казвам, че учителките са клоуни, но няма как да направя адаптацията вместо тях. Те имат опит, работили са с всякакви деца, имат и съответното образование, трябва да опитат и да намерят подход. Единственото, което получавам е "Реве, не знаем защо, не се успокоява, ето вземете си го."
Аз вече една адаптация съм минала със сина ми при ергото. От реването до това да си отваря вратата сам и да влиза. Но там имаше подход. А при ергото сина ми е бил и с други деца и други учителки сам.
Гласувала съм доверие на яслата, специално сме се записали в друго населено място. Но за да имам съмнения нещо ги подклажда. И то е разнородната информация и обяснения или липсата им, които ме притесняват.

Продължавам да не разбирам това нещо с адаптацията. Що за измислици са това? Детето ви ще ходи на ясла. Напълно нормална и стандартна процедура през която минават стотици и хиляди деца всеки ден. Какво толкова е станало? Като стане време за училище, колко години ще го "адаптирате"?
Ако детето си е здраво, право и с нормално развитие, какво налага всичките тия измислици с терапии, адаптации и прочие? Казали са го по-горе много правилно. Свикнали сте го докато си отвори устата и да търчите да го прибирате. Съответно лелките в яслата само това чакат. Те ще са най-добре ако всички майки си държат децата вкъщи, а само да им вървят заплатите. Такова е масовото мислене.

# 46
  • Мнения: 29 371
Интересно ми е какво е това "ерготерапевт"? Простете невежеството ми..... (прочетох в нета, но пак не ми стана ясно)

# 47
  • Мнения: 499
Към авторката- при нас тръгването на ясла стана малко преди навършване на 1г. (м. март тази година). Няколко дни го оставях за по 30-40 мин. След това няколко дни до преди обяд, после оставаше и за слеобедния сън. Към настоящия момент стои от 8 сутринта до към 16:30-16:45. Също в началото имахме 2 прекъсвания по 1 седмица заради сополи, кашлица и т.нат., но в последствие уточнихме, че съпровождат никнененто на зъби и няма да остава вкъщи заради това. Продължавам да давам закуска сутрин вкъщи, както и всеки ден предлагам по малко закуска след като си тръгне от яслата- понякога яде повече, друг път- по- малко.
Доста дечица ги вземат много рано за моите разбирания (около 15:30)- та нали идеята е детето да е на ясла, аз- на работа..Разбрали сме се,че по-рано от 16:30 и то не всеки ден няма как да го прибираме и това е. Всички свикват.

# 48
  • Мнения: 3 124
Благодаря на всички включили се в темата.
Говорих с учителката и каза, че от другата седмица ще остава до обяд. Просто тази седмица има болни от персонала и ще и е по трудно.

# 49
  • Мнения: 779
Децата масово плачат в градината независимо от възрастта и поради различни причини. Ако вашето дете еот този тип единственото което можете да направите е да се примирите и да не се поддавате на ревовете. Подход към едно дете при един специалист е в пъти по лесно от обръщане на индивидуално внимание от 1 учителка в група от 20-30 деца. Поради тази причина и учителите търсят по-лесното. Примирете се и с тях и следващият път твърдо им заявете,че нямате възможност и независимо дали реве или не детето остава. Общо взето подходът и към детето и към учителките трябва да е един и същ.
Ако трябваше да "адаптирам" моите деца нямаше да ходя на работа 8 последователни години. Особено едното, което рева до 4 група абсолютно всяка сутрин, но по различни причини. Докато беше в ясла не правеше разлика между следобеден и вечерен сън и все ме питаше 'утре' дали ще дойда да я взема Wink. Как да обяснишна 2 годишно, че ще я взема след няколко часа същия ден и като се събуди в 15 часа не е 'утре". В градината отказа съня изцяло  и тогава ревеше вече заради задължителната следобедната почивка (която беше задължителна и вкъщи, така че не и се разминаваше и от моя страна). Сега в училище реве как и липсвала градината и как искала вместо следобед да пише домашни, да си поспива. Често я заварвам заспала над учебника точно по време на така омразната преди следобедна почивка Wink Така че децата няма да спрат да реват, ама и майките не трябва да им се поддават.

# 50
  • Мнения: 925
И на мен ми се пробваха с тия номера. Заявих, че няма да стане.
Пускам детето на ясла, следователно по закон си прекратявам майчинството. Връщам се на работа.
Звънят ми един час след като съм оставила детето - елате я вземете, че плаче. И питането ми е следното - кой нормален работодател ще търпи да си тръгвам по никое време от работа по прищявка на яслата? Да напусна работа и да остана без доход и без осигуряване за да се адаптира детето плавно в продължение на месеци? Ми, не.
А те какво? Не са виждали деца да плачат ли? Айде стига! Ще реве и ще млъкне.
Та, да. Опитаха се да ме действат и да ми я връщат когато си решат. Не им се получи.
П.С. тук презумпцията е, че детето е здраво и няма специални потребности.

# 51
  • Мнения: 1 258
Най-лошота е, че децата не могат все още да казват какво става и как ги гледат в ясната. На всеки, който има възможност гледайте си децата и ако можете пропуснете яслата. Имаше доста иронични мнения, но за детето мама особено в ранна възраст е всичко.  Има време за адаптация, цял живот ще трябва да се адаптира към жистоката реалност.

# 52
  • Мнения: 848
Малкия е  на 2г и 6 м.
Много се радвам, че аз си го гледам.
Септември месец ще ходи на детска градина 1 ва група.
Когато го оставим на баба за няколко часа през деня през цялото време търси мама.
Едно дете до толкова свиква със мама ,че наистина не може без нея
Надявам се да свикне във градината при децата.
Но при всички положения персонала било на ясла или градина по някакъв начин трябва да помогнат на малките деца да свикнат във обстановката.
За да може да ходят със желание.

# 53
  • Германия
  • Мнения: 3 431
Ами да, персоналът трябва да помогне, това е част от бавната адаптация, детето да свикне. Чета ви и лошо ми става, честно! “Ще реве, ще реве и ще млъкне”. Ужасно изказване и то от майка!

Плавната адаптация си прилага на много места, но явно идеята не е узряла в мозъка на бг мамата все още. Тя е с идеята бебето/малкото дете да свикне постепенно с промяната, да изгради връзка с персонала. Едва когато детето започне да има доверие на някое сестра/леличка/възпитателка тя ще може да го успокои и то ще се чувства добре като знае, че има към кого да се обърне с потребностите си.

А вие като го метнете там още първия, втория ден за 8-10 часа и после се чудите защото детето ревяло всеки ден години наред 🙄 и моля ви се, всички деца ревяли, то нали яслата е някакъв зверилник 🙄 ами не, не навсякъде децата в яслата реват по цял ден. И има разлика дали плачат защото не става тяхното или някой им е взел играчката, или защото не се чувстват добре и мама им липсва.

Моите деца си минаха една нормална адаптация от 3-4 седмици и накрая си спяха там и сутрин си ходеха без да мрънкат, влизаха без сълзи, като отивах да ги взема те си играеха.. и след това никой не ми е звънял да се взема детето защото плаче и не могат да го успокоят, не съм напуснала работа и нямам проблем с работодателя.

Ако не можете да видите връзката и ползите от плавната адаптация ще продължавате да си вярвате че е нормално децата да плачат в ясла и градина

# 54
  • Мнения: 29 371
Никой не казва от втория ден да е за 10 часа в яслата. Къде точно го прочете?
Всички казваме, че авторката води детето месец за по един час, което е прекалено малко. Докато са осъзнае и тя отиде и го време. Още повече, че свиква като реве, тя веднага да го взема. Адаптацията е за 3-4-5 седмици от 8-8,30 ч. до обяд (горе долу). И това ѝ се препоръчва. Ама четенето с разбиране е трудно занимание...

# 55
  • Мнения: 1 258
В немските детски градини и ясли адапатацията започва с майката, тя е вътре, после излиза в коридора, ако плаче, се намалява времето и така детето, докато се почувства добре. Но има и друг момент в България, учителите не искат родители, ще измислят доводи в стил как това пречи, хигиена, ковид....но истината знаем каква е. Сещам се за един запис от бургаска градина, такава бруталност, леличкага и тя стои от страни и си говори по телефона, незнам що за хора за това. Затова в много държави има камери, като няма какво да криеш и си вършиш работата, камерите няма да те стреснат.

# 56
  • Мнения: 29 371
В държавни детски ясли и градини никъде (поне в София) не знам да се разрешава присъствие на родител. В частните може и да има.
То в крайна сметка яслата не е и задължителна, разбира се.

# 57
  • Германия
  • Мнения: 3 431
В яслата съм била точно два пъти с детето, първите два дни по 1 час, не съм седяла цял ден да им вися на главата. 

Няма какво да ми обясняваш, че не чета с разбиране, много добре разбрах коментари - почти всички дословно описаха плавната адаптация като някаква пълна глупост. Може ти да си забравила, върни се в началото и прочети.

Разбира се че един месец по 1ч е прекалено, но явно има изначален проблем с адаптацията на детето в яслата. Може и персоналът да е проблема в случая. Аз коментирам друго

# 58
  • Мнения: 3 124
Проточи се повече, защото имаше почивни дни, детето също боледуваше.

# 59
  • Мнения: 29 371
В яслата съм била точно два пъти с детето, първите два дни по 1 час, не съм седяла цял ден да им вися на главата. 

Няма какво да ми обясняваш, че не чета с разбиране, много добре разбрах коментари - почти всички дословно описаха плавната адаптация като някаква пълна глупост. Може ти да си забравила, върни се в началото и прочети.

Разбира се че един месец по 1ч е прекалено, но явно има изначален проблем с адаптацията на детето в яслата. Може и персоналът да е проблема в случая. Аз коментирам друго

Може да не съм те разбрала. В темата ставаше въпрос за "плавна адаптация" от по 1 час в рамките на месец и половина. Съветите бяха да се оставя детето за поне няколко часа, което всъщност е добра адаптация, не знам дали е плавна или не, но е удачно. Няма да се повтарям в по-назад написаното, но като цяло този час в яслата е безполезно упражнение, което само обърква детето.

Общи условия

Активация на акаунт