Госпожите в яслата бавят адаптацията

  • 4 292
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 123
Скрит текст:
Както казах по-горе, оставяй го поне до обяд. Две-три седмици и после цял ден. В момента не правите нищо - тъкмо  дойде моментът да се успокои и го вземате. Свиква, че като реве, реве и мама ще дойде да го вземе.

Оставяш го сутрин преди закуска. Даваш му да си носи играчка, книжка, нещо там.... Говориш му, че ще е много забавно там, ще има много деца и играчки да се забавляват, ще госпожите са добри и ще го вземеш точно след като обядват. Няколко пъти го подчертаваш, че не го оставяш завинаги, а ще го вземеш на обяд. На тази възраст имат страх, че, щом те няма, значи си го оставила завинаги.

Моят тръгна на градина на 1,5 г. и също много плачеше в началото. Той реве вътре, аз отвън.... Sob С много говорене, нещата се оправиха. После нямаше проблеми.
Друго, което се сещам, обличах го с нова дрешка и му казвах - малеее, какъв си хубав н новата блуза/шапка/риза. Върви сега я покажи на децата, да видиш как ще им хареса...... И той се лъжеше и влизаше "да показва блузата", те му се радват на новата дрешка и после се заиграват.....Те така.....
Благодаря. Надявах се на по "мирен" преход, но май няма да стане. При вас колко време плака?

# 16
  • Мнения: 29 358
Не помня колко точно, но доста беше. Ама пък като свикна, край. Нямаше плач, ходеше с желание. На градината пък съвсем - там става по-интересно, имат повече занимания.
"Мирен" преход не знам какво значи, но децата са малки. Няма как да не плачат. Даже се сещам за едно момиченце, което до последно плачеше за майка си, даже и в първи клас в началото....

# 17
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Абсолютно не се обиждам, нито ще се фръцна. Това е тема в обществен форум и събирам всички възможни мнения и съвети. Приемам и по подробно обяснения какво да променя. Просто наистина съм объркана.

Описаното ми звучи като поредната майка, която е залепила детето за себе си и търси всякакви оправдания за пред околните за да не го отделя. Ей така се получават мамините синчета и дъщери. Ерготерапия, адаптация, стрес... Тра-ла-ла... Сега е на детска ясла. След година или две на градина. След още няколко като стане време за училище какво ще правите? Отсега убивате в детето възможностите за самостоятелност и адаптация.

# 18
  • Мнения: 29 358
Eеее, айде сега, убивала възможността за самостоятелност. То на две години щото голямата самостоятелност и понеже много разбира къде е и какво се случва.

# 19
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Eеее, айде сега, убивала възможността за самостоятелност. То на две години щото голямата самостоятелност и понеже много разбира къде е и какво се случва.

Както казах, така започват да се формират и изграждат мамините синчета и дъщери. С малки стъпки от първите години. Наблюдавал съм го около себе си и вече много ясно го виждам в порасналите деца на наши близки и познати. Нетърпими 19-20-22 годишни лигльовци и лигли, които ще се адаптират поне още 20 години под зоркия родителски поглед.

# 20
  • Мнения: 3 123
Сеахорз, повярвай ми не е точно така.
За терапията - имали сме някой проблеми, записали сме се, ходим си. Няма да се обяснявам тук защо, имам постове в други теми, може да четете.
Лично аз съм го оставяла с баба му, с баща му, с бавачки и т.н без да ми мигне окото. Даже аз съм по строгия родител, ММ лигави и удисва повече. Даже вече ми дотежа от майчинството и нямам търпение да се върна на работа. Виж Соулфри казва, че е плакала, аз не - оставям го и си отивам на кафе.
Неразбирам обаче защо ще ми звънят да го прибирам, вместо да се опитат да го успокоят и да го занимават в яслата. Днес уж се бяхме разбрали за час и половина поне и след няма и час звънят. Били са и по малко деца. Добре, ще го закарам сутринта и ще кажа, че ще го взема чак на обяд, но ще е за сметка на детето, защото явно не им се занимава да го успокояват или не могат и е по лесно да го върнат от ясла.

# 21
  • Мнения: 29 358
Значи, обясняваш на госпожите, че се връщаш на работа или нещо друго си измисли, че имаш като задачи и нямаш възможност да го вземеш след час. Оставяш го преди закуска, за да се успокои, докато стане време и го вземаш след като е обядвал. И така всеки ден.
Не разбрах яслата частна ли е или държавна.

# 22
  • Мнения: 18 504
Звънят, защото знаят, че чакаш наблизо и си на линия.

# 23
  • Мнения: 1 124
Против яслата съм като услуга и място за гледане на деца. Т.е. те децата се гледат, но грижата не е на ниво.
А и няма как да бъде.Не може да очаквате комфортна среда и индивидуална внимание, просто няма как. Две жени с 15 малки деца. Какво внимание, какви пет лева?! Те са още твърде малки, за да са самостоятелни, всяко дете е център на собствения си свят и липсата на 100% внимание и то на момента се отразява съвсем сериозно.
Като искате час-два адаптация водете го на детски център, яслата не е подходящо място за това.
Не критикувам авторката, изказвам мнението си, писала съм го и преди.

А относно звъненето, ами аз бих предпочела да знам ако детето ми е тревожно и разбира се, че ще си го прибера, а не да го оставя да се "адаптира" там ревейки в някой ъгъл. Жив човек е, личното ми дете все пак!

# 24
  • Мнения: 29 358
Тук въпросът не е "за" или "против" яслата, а как да се адаптира детето.
И, когато си го прибереш, понеже реве, никога няма да свикне. Така ще е и в градината, някои дори и до училище откарват.
Аз лично съм много доволна от яслата на сина ми, хем беше държавна - научи много неща, социализира се с другите деца. Преди това беше лепнат за мен, не е оставян на баби като бебе и затова ми беше залепен като марка. В яслата се очупи, стана по-контактен, научи нови неща, забавляваше се с децата.
Въпрос на избор е, никой никого е кара да си записва детето на ясла, но там не е карцер.

# 25
  • Мнения: 1 124
Темата е "Госпожите в яслата бавят адаптацията", не казвам, че е карцер, а че услугата не на ниво.
Моето съм си го прибирала известно време на обяд в първа група, че даже и след час престой дори, не мога да го оставя да реве до откат, а и не разчитам на госпожите да успокояват точно моето тихо дете. С предимство се успокояват най-шумните.
Та известно време на обяд, после свикна да ме чака почивайки на леглото си, а след това почна и да спи.
Не разчитам на госпожите за индивидуална грижа, условията не са създадени с тази цел.

# 26
  • Мнения: 29 358
В крайна сметка, като не си доволна, не ползваш "услугата", а си гледаш детето или си търсиш частна забавачка или гледачка.
Тук темата е как и дали е удачно да се взема детето след час и как да свикне по-бързо, а не дали "услугата е качествена". Има достатъчно теми за и против яслите.

# 27
  • Мнения: 2 072
Яслите не са ли създадени, за да може майката да се върне към работа след майчинство. Ясно е, че адаптацията е трудна. Не знам как с родители на осем часов работен ден може да се взима всеки ден на обяд или след 1-2 часа.То е трудно и с болничните.
В нашата ясла, която ще посещава синът ми,  са 20 деца в група. С един учител и един помощник-възпитател е трудно.
Така беше и 2019 при кака му, нищо не се е променило. Много деца, малък брой персонал и задължително спане под час.

# 28
  • Мнения: 6 573
Казваш, че след две седмици се връщаш на работа. През тези две седмици до водиш от сутрин до обяд. Работа на персонала е да адаптира детето, да намери подход да го успокои, да го занимава и тн. Това, че те явно не могат да си свършат работата не е ваш проблем.
Моето дете тръгна направо на градина и по този начин се случи адаптацията. Седмица ходи 9-12 ч, после се разболя две седмици и после вече по цял ден.

# 29
  • Мнения: 8 244
Според мен с такова 30-60 минутно оставяне някъде другаде детето просто се дразни от нарушаването на досегашното ежедневие. То не ходи на ясла, а просто е оставено за съвсем кратко на чуждо за него място и е нормално да не се адаптира.
Съгласна съм, но при опит да го оставя по дълго ми звънят да го прибирам, защото не могат да го успокоят.
Вие ще сте спокойна ли ако детето ае дере 2 часа?

Общи условия

Активация на акаунт