Дисциплинарно уволнена?

  • 3 559
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 76
Ако са ѝ събрали данните могат да пуснат  електронно уведомление за сключен договор и без да е подписала такъв, но това няма значение. Уведомлението не замества договора. А и е доста невероятно да я държат без договор, ама да ѝ плащат осигуровки в НОИ.
То така всеки оператор би могъл да ме "назначи". Именно, че уведомление не е = договор.

# 16
  • Мнения: 2 911
Ако изгаря от желание да ти плаща осигуровките и ДОД оператора - може. Правят се такива схеми с европейските програми за насърчаване на заетостта.
Ама случая тук е друг. Излъгали са я за да си вземат обратното и малкото пари дето са ѝ дали.

# 17
  • Мнения: 76
Хм, т.е. ако някой ми има данните и реши поради някаква неведома причина да ми внася осигуровки и данъци (знам ли, може  да ми има зъб и пари в излишък... Laughing), може да го направи електронно, че даже и не електронно, стига да ми има данните и да заяви, че ще ме обгрижва данъчно?!
Наистина ми е интересно, дори хипотетично дали е възможно.

# 18
  • Мнения: 1 574
Има и трети случай, понякога тези истории с "не знаех че имам договор" се използват от хлапетата, за да не се изработва предизвестието. Влиза се при шефа, съобщава се "аз напускам веднага" и ако той е някой обръгнал човек просто свива рамене и не се разправя. После пуска заповед за дисциплинарно уволнение като не отидеш на работа на другия ден. Хлапето я получава и пише на ИТ "аз работих без договор". При проверката излиза че договор има и следва "ама аз не знаех, не съм го подписвал, а и работя тука отдавна, много преди договора". В днешно време обаче всичко е доказуемо и накрая следва скубане на коси "Защо не си изработих предизвестието".
Надявам се случая на авторката да не е такъв и тя да е правата. Ако наистина е ощетена пуска си един подробен сигнал до ИТ и шефа ѝ със сигурност ще бъде санкциониран.

# 19
  • Мнения: 2 911
Наистина ми е интересно, дори хипотетично дали е възможно.
Не само хипотетично, ами и практически е възможно и се е случвало. Но ако работиш реално на трудов договор другаде, в НОИ ще се усетят, че има проблем. Поне ако и двата са на 8 часа. Затова обикновено подбират трайно безработни, по възможност и неграмотни. Те ако успеят ги карат и да разпишат фиктивен договор, ама май са се понаучили поне да искат нещо да им се дава тогава.
Ползват го това за да усвояват средства от европрограмите, за които се изисква да назначат даден брой хора.
Но обикновено не са случайни фирми на случайни хора. И не се случва всеки ден.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Според мен, тук няма никакъв договор, в никаква форма. Работодателят се е усетил, че може да пусне момичето и без пари, затова си ги е поискал обратно. Кой работил, кой е предизвестил, кой не получил пари- върви доказвай.

# 21
  • Мнения: 3 733
bboiko,в случая на моята близка не е било измама, а кофти  управител.
Когато жената отишла в счетоводството (външна фирма) да подпише заповедта за освобождаване, счетоводителката  сериозно е нахокала управителя, че толкова време не е дал договора на моята близка.

Авторката да отиде до НАП да провери има ли договор и тогава да решава как да действа.

# 22
  • Мнения: 2 911
Хокала, не хокала, без подпис няма договор. А уведомелние за несъществуващ договор си е измама, без значение дали е от некадърност.

# 23
  • Мнения: 14 905
Сигнал в ИТ - не са ти дали договор и не са ти плащали заплата.
Въпреки че като чета... ще се опитам да бъда деликатна, някои хора си го просят и няма спасение за тях.

# 24
  • Мнения: 3 251
Тц тц тц.
Хайде сега да разграничим обезщетение за неспазено предизвестие от дисциплинарно уволнение.
После са се запитаме какво може да се случи а това дисциплинарно уволнение без да са искани писмени обяснения от лицето.
Това дисциплинарно уволнение се се развява все едно е знаменце за първи май.

# 25
  • Мнения: 59
Е, като има такива работници защо да не издевателстват. Как може да работиш, а да не знаеш имаш ли договор, нямаш ли? При това противна и тежка работа. Та гък не казвай, те тия работодатели ще си правят каквото искат.

# 26
  • Мнения: 2 911
Тя работничката явно е била доволна да няма договор и не трябва да се товари с предизвестия, данъци, осигуровки и т.н. негативни неща. Обаче е попаднала на по-големи тарикати. А такива винаги има.

# 27
  • Мнения: 3 251
Тя изобщо си няма идея от предизвестия, осигуровки и т.н.
Но не е и длъжна, за нейно добро е да ги знае.
Ето тук нещо много куца в образованието.
Повечето хора знаят Na, Ch, Zn, обаче не знаят, че трябва да имат трудов договор и че по него двете страни имат права и задължения.

# 28
  • Мнения: 1 574
Тц тц тц.
Хайде сега да разграничим обезщетение за неспазено предизвестие от дисциплинарно уволнение.
После са се запитаме какво може да се случи а това дисциплинарно уволнение без да са искани писмени обяснения от лицето.
Това дисциплинарно уволнение се се развява все едно е знаменце за първи май.

Авторката никъде не споменава да е подавала молба за напускане, съобщила е устно "напускам" и си е тръгнала. В хипотечния сценарий ако тя има договор и не се появи два дни на работа каква точно уважителна причина може да напише после като извинение за неявяването, за да спре работодателя да я уволни дисциплинарно? И да се скрие и да не даде обяснения, той ще си изчака трите или повече дни по закон след като ѝ е поискал обясненията, после ще си пусне заповед и ще намери начин да ѝ я връчи.

# 29
  • Мнения: 41 120
Ще връчи, ама ако има договор. А ако изобщо не е подписала договор?

Общи условия

Активация на акаунт