Тормоз ли е?

  • 5 202
  • 97
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте, в понеделник ми се наложи да изляза болнични - остра инфекция на дихателните пътища, кашлица, дрезгав глас, температура и втрисане. Личния лекар ми даде 12 дни. Работя в кол център съответно няма как да грача на клиентите и да им кашлям в ушите. Изпращайки болничния лист на прекия ми ръководител получих следното съобщение "Ок, но до понеделник МАКСИМУМ да си на линия"   - това нормално ли е според вас? Нямам намерение да започвам работа в понеделник, а като ми изтече болничния, но ако ми правят проблеми къде трябва да се обърна, към Инспекция по труда? Вайбър съобщението би било доказателство предполагам?

# 1
  • Мнения: 19 028
Може би по-добре първо към човешки ресурси се обърни, дано да са наясно, че няма как да те искат на работното място при положение че имаш болничен.

# 2
  • Мнения: 920
Шефът ти уточни ли за коя точно дата става въпрос да си отново на работа? Да не би да има предвид втория понеделник след началото на болничния ти?

# 3
  • Мнения: X
Става въпрос за понеделник 16. 10. Ако беше за понеделник след болничния, разбира се ще съм си на работа. Излизането в болнични винаги е съпроводено с драми 😁 на втория ден се почва със съобщения от рода "оправи ли се, по добре ли си, чувстваш ли се по добре вече" и изключително мъдри съвети " пий това, пий онова, вземи това и до ден си на крак". Надявам се да няма проблеми, но исках съвет ако все пак се стигне до такива, как мога да реагирам аз. Отдел Човешки ресурси нямаме.

# 4
  • Мнения: 19 028
Към момента според мен нищо няма да постигнеш с инспекция по труда.
На мен ми е странно че от раз са дали 12 дни за обща инфекция ама това е друга тема.

# 5
  • Мнения: 12 864
Ако отидеш на работа, можеш да получиш усложнение и после месеци да си в болнични, но и можеш да заразиш останалите колеги. Това не би било в интерес на самия работодател.
Но има и друго: докато си още в отпуск по болест, не би трябвало да бъдеш допусната да работиш. Това е нарушение както от твоя страна, така и от страна на работодателя.

Ето какво пише в Наредбата за медицинска експертиза:

Чл. 18. (1) Осигуреният не може по своя преценка без разрешение от лекуващия лекар или ЛКК, издали болничния лист, да се върне на работа преди изтичане на разрешения отпуск. Осигурителите не допускат на работа осигурени, които се намират в отпуск поради временна неработоспособност.
....
Чл. 19. (1) Когато лицето, което ползва отпуск по болест, заяви, че работоспособността му е възстановена преди изтичане на разрешения отпуск, и ако лекуващият лекар/лекарят по дентална медицина или ЛКК, издал болничния лист, установи това, той може да прекрати отпуска. В тези случаи издаденият болничен лист
и данните в електронния регистър по чл. 33, ал. 5, т. 12 от Кодекса за социално осигуряване се анулират, след което се издава нов болничен лист.

Виждаш, има цяла процедура, как, ако се чувстваш вече здрава, да ти бъде отменен болничния лист. В противен случай и ти, и работодателят сте в нарушение.
Между другото, ако стане трудова злополука, имаш определени права. Но ако си работила по време на отпуск, права нямаш.

# 6
  • Мнения: X
Ако отидеш на работа, можеш да получиш усложнение и после месеци да си в болнични, но и можеш да заразиш останалите колеги. Това не би било в интерес на самия работодател.
Освен това, докато си още в отпуск по болест не би трябвало да бъдеш допусната да работиш. Това е нарушение както от твоя страна, така и от страна на работодателя.

Ето какво пише в Наредбата за медицинска експертиза:

Чл. 18. (1) Осигуреният не може по своя преценка без разрешение от лекуващия лекар или ЛКК, издали болничния лист, да се върне на работа преди изтичане на разрешения отпуск. Осигурителите не допускат на работа осигурени, които се намират в отпуск поради временна неработоспособност.
....
Чл. 19. (1) Когато лицето, което ползва отпуск по болест, заяви, че работоспособността му е възстановена преди изтичане на разрешения отпуск, и ако лекуващият лекар/лекарят по дентална медицина или ЛКК, издал болничния лист, установи това, той може да прекрати отпуска. В тези случаи издаденият болничен лист
и данните в електронния регистър по чл. 33, ал. 5, т. 12 от Кодекса за социално осигуряване се анулират, след което се издава нов болничен лист.

Виждаш, има цяла процедура, как, ако се чувстваш вече здрава, да ти бъде отменен болничния лист. В противен случай и ти, и работодателят сте в нарушение.
Между другото, ако стане трудова злополука, имаш определени права. Но ако си работила по време на отпуск, права нямаш.
Благодаря за изчерпателната информация. 12 дни за обща инфекция ми дадоха, защото проблема е основно с гърлото, а както казах работя с гласа си. Още преди да изляза болнични, той почти изчезна, работих три дни с болки и накрая освен гласа се срина целия ми организъм защото не взех мерки веднага. Карам вирус в който два дни мислиш че си по добре и приключва, на третия си с 39 температура

# 7
  • Мнения: 29 768
Не знам дал е тормоз, всеки го усеща различно, но за ларингит 12 дни ми звучи доста пресилено. Освен ако ЛЛ не ти е познат/а и ти дава болнични.
Ходила съм по лекари, вкл. и със здравната застраховка и то, ако съм супер зле вече, т.е. температура и т.н. всички екстри и пак съм получавала макс 3-4 дни.

Принципно всеки има право на болничен, но, ако се повтаря твърде често и за дълго, никой работодател няма да е доволен.

# 8
  • Мнения: X
Мързел 🤣. Аз работя говорейки. Ако смятате, че е ок да кашлям 8 часа продавайки по телефона, ок мързел е. И не е ларингит. Никъде ме съм казала ларингит. И не, не е повтарящ се болнични, излизам за пръв път тази година. Ама нека моето е мързел, няма проблем. Не съм преценила аз, колко да ми е болничния, а лекаря.

# 9
  • Мнения: 29 768
Е, много ясно, че лекаря. Ама, ако лекарят по една случайност ти е близък, ще ти даде, колкото си искаш болничен.

Ако не е ларингит, какво е? За ангина дори не се дават повече от 5 дни, въпреки че се лекува с антибиотици. То вече за ковид е 1 седмица.....
Паднал глас се оправя за три дни, особено ако не говориш, стоиш си вкъщи и се лекуваш.
Иначе като са ти дадени, стоиш си и се лекуваш. Никой не може насила да те върне в офиса.

# 10
  • Мнения: 32 106
Казваш, че болничния ти е 12 дни. Ти нямаш право и да работиш и да си болничен. И това му пиши.
Ако пак ти пише в понеделник, просто му припомни, че отново, че болничния е за 12 дни и на работа ще си на еди коя си дата.
Мен след коремна операция са изнаглявали да съм отивала след седмица. Това шефката. Така ме ядоса. Познай как я наредих. Казах и, че съм с коремна операция и няма как след седмица да се върна. Болничния е след месец. Имам право да го удължа с още 2 месеца и ще я уведомя след 3 седмици дали още ще излизам.
Искаше да работя и отвкъщи, щяла да измисли нещо за заплащане. Отказах, като казах, че смятам здравето си за по-важно и искам на спокойствие да се възстановя.
Иначе инспекция по труда може да уведомиш.
Все пак имаш го и писменно какви глупости пише.

На мен са ми давали за бронхопневмония 2 седмици. Искаха и в болница да вляза, но предпочетох да си взема лекарствата и вкъщи.
Това беше като бях студент и имах почасова работа в Кауфланд. Преди празниците уведомявах всички, че отпуски и болнични са забранени. Аз излязох и като се върнах ме освободиха с думите - казахме ти, че нямаш право да се разболяваш.

# 11
  • SF
  • Мнения: 21 391
Здравейте, в понеделник ми се наложи да изляза болнични - остра инфекция на дихателните пътища, кашлица, дрезгав глас, температура и втрисане. Личния лекар ми даде 12 дни. Работя в кол център съответно няма как да грача на клиентите и да им кашлям в ушите. Изпращайки болничния лист на прекия ми ръководител получих следното съобщение "Ок, но до понеделник МАКСИМУМ да си на линия"   - това нормално ли е според вас? Нямам намерение да започвам работа в понеделник, а като ми изтече болничния, но ако ми правят проблеми къде трябва да се обърна, към Инспекция по труда? Вайбър съобщението би било доказателство предполагам?

Напиши му, че би дошла на работа, не ти се стои вкъщи. Но при евентуална проверка, би станало проблем, защото си в болничен, който НОИ ти плаща. Само това му напиши.

# 12
  • Мнения: 4 464
Тормоз предполага систематични действия и отношение, а Вие казвате, че за първи път отсъствате по болест тази година. След като имате напълно редовно медицинско, не виждам, защо изобщо трябва да се обяснявате. Спазвате го и се връщате на работа, когато трябва.
Не е ли десетдневен първоначалният срок, който личен лекар може да даде?!

# 13
  • Мнения: 2 508
Мързел 🤣. Аз работя говорейки. Ако смятате, че е ок да кашлям 8 часа продавайки по телефона, ок мързел е. И не е ларингит.

Въпросният понеделник е 7 дни след излизането в болнични и 10 от първите симптоми, защото нали е работено 3 дни с болно гърло и особен риск за живота. 😁 Колко пък да има нужда още.
На пресипналостта ѝ се вика ларингит, не е ебола.
Както и да е. Имате си, лежите си на една кълка. Мнението на другите не е важно.

# 14
  • Мнения: 8 939
Има хора, които злоупотребяват с взимане на болнични и това е ясно, както за прекия ръководител, така и за останалите в екипа. Лично аз на момента мога да изброя хората в екипа, които имат такава практика.
При сериозни съмнения и редовни болнични, които пречат на работата фирмата може да оспори болничен, както в даден момент може и да реши просто да намери друг, който да заеме позицията. Преценява се.

Ако обаче не говорим за злоупотреба, а за редовен болничен, физическо неразположение и т.н., аз лично не бих се върнала предсрочно и бих си използвала дните. Преди работех и с 40 градуса температура, за да има мир, но от години ценя повече себе си и собствения си интерес.

Общи условия

Активация на акаунт