Страсти - ясли и градини в София, кампания 2023/2024 - Тема 1

  • 23 662
  • 741
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 5 945
Не се размества всичко в последния момент. Размествания винаги е имало буквално до заключването на системата (това е опитът ми от последните 9 години). Промените не са фрапантни, но понякога изиграват лоша шега, ако положението на детето е на кантар.
Има деца, които са с много точки и родителите им не бързат за никъде, знаят си, че децата им ще бъдат приети и ги включват в списъците в последния момент.
В нашата ясла има наплив, защото е единствената в квартала. Ние сме в социалната опашка, където има 5 места. Ние сме буквално на края на опашката. Ако се появи дори само още едно детенце, отиваме на жребий. Ако не ни изтеглят на жребия в соц. опашка, отиваме на жребий в общата, където в момента са 33 деца за 11 места. Тоест ако има промени в соц.опашка, това се отразява и на общата. С баткото в далечната 2014г така само се джуркахме по лотарии и все не ни изтегляха.
Опашките трябва да се наблюдават до последно.

# 16
  • София
  • Мнения: 272

Здравейте! На мен нещо не ми е ясно. Социалните критерии са СОП и хронични заболявания. Какво значи третото - работна група?

# 17
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Чл. 21. След приключване на класиранията, извършвани през месеците май и юни за съответната учебна година се приемат деца в следните случаи:

(1) Дете без родителска грижа или чиито родители са починали, неизвестни, лишени са от родителски права или родителските им права са ограничени, или детето е останало без тяхната грижа;

(2) Дете, жертва на злоупотреба, насилие, експлоатация или всякакво друго нехуманно или унизително отношение, или наказание в/или извън семейството му;

(3) Дете в опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, морално, интелектуално и социално развитие;

(4) Дете, чийто родител/родители изтърпяват наказание "Лишаване от свобода";

(5) Дете, чиито родител/родители работят в общинска самостоятелна детска ясла и/или общинска детска градина. Трудовата заетост на родителите се удостоверява със заверено копие на трудова книжка или заверено копие на трудовия договор.


Чл. 22. За извършване на приема на деца по чл. 21 е необходимо родителят/настойникът да подаде заявление в Столична община, което да бъде придружено с всички необходими документи, доказващи заявените обстоятелства.


Чл. 23. Във всяка една от групите в общинските СДЯ, ДГ и подготвителните групи в общинските училища може да бъде прието едно дете при условията на чл. 21 от Наредбата.


Чл. 24. Приемът на деца при условията на чл. 21 се извършва от работна група, определена със заповед на кмета на Столична община. В работната група участват директора на дирекция "Образование", директора на дирекция "Здравеопазване", експерти от дирекциите "Образование" и "Здравеопазване", общински съветници, определени от председателя на Столичен общински съвет, представители на работодателските и синдикалните организации в сферата на образованието и неправителствени организации.


Чл. 25. Информацията за приетите по чл. 21 деца се отразява в Системата в тридневен срок от регистриране на протокола от заседанието на работната група в деловодството на Столична община.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 5 945

Здравейте! На мен нещо не ми е ясно. Социалните критерии са СОП и хронични заболявания.
Не, социалните критерии не са СОП и хронични заболявания. СОП и ХЗ са допълнителни критерии и те си имат отделни опашки.

За тези 20 свободни места по Общ ред има други две опашки - социални критерии (които са 30% от тези 20 места) и общи критерии.

# 19
  • Мнения: 1 211
Здравейте и аз се записвам с първо кандидатстване на моето детенце за 2ра яслена. Имам един въпрос - има ли значение от децата с 15 точки в една опашка дали тези 15 т. са им от първо желание или от следващо? В опашката при нас, където имаме най- голям шанс има 50 деца за 30 места и половината сме по първо желание, а следващите са по 2,3 и т.н.
Също така на опашката по СОП са пуснали 14 места и има 6 кандидатсващи , ако остане така останалите 8 места ще отидат ли на общата опашка. Защото тогава се вдига шанса. За сега нямаме и такива с повече от 15 т. на общата , но сигурно може и да се появят. Плюса ни е, че това е само ясла и според мен тези с 16 и повече точки ще отидат за градина с ясла, че реално е по-добре. То и аз се чудя, но за такива шанса ни е доста по-малък.

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 5 945
Разбира се, че има значение поредността на желанията. Едно детенце ако се класира в друга градина по първо желание, то тогава няма да кандидатства изобщо по второ желание за вашата ясла, защото системата ще го елиминира от опашката.

На този етап останалите свободни места СОП и ХЗ не се прехвърлят в общата опашка.
Цитат
Ако класираните деца са по-малко от обявените места, местата остават непопълнени за второто класиране с прием от м. септември.
https://kg.sofia.bg/#/faq/105

Последна редакция: вт, 11 апр 2023, 18:17 от Brin de muguet

# 21
  • Мнения: X
Тези с 16 т. са по градините, защото имат братче/сестриче в градината в повечето случаи. В СДЯ няма как да има братче/сестриче освен ако не е породено, но не са чак толкова много тези случаи. На въпроса за поредността на желанията - има значение, да, ако тези по второ желание ги приемат на първо, реално ще са по-малък брой деца за тези 30 места. Но това освен с ровене по инициали за всяко дете по второ желание и търсене в останалите градини няма как да го прецените, а и това си е сериозно проучване и обем работа Simple Smile

СОП ли имате предвид или социални, да не би да ги бъркате? Останалите свободни от социалните критерии се прехвърлят, СОП не се прехвърля.

# 22
  • Мнения: 1 211
СОП ли имате предвид или социални, да не би да ги бъркате? Останалите свободни от социалните критерии се прехвърлят, СОП не се прехвърля.

Сега погледнах и са по социални критерии. По тази опашка има 14 места и 6 кандидатури , а по общата са 32 места и 50 кандидатури, като всички сме с 15 т.
Аз съм преценила, че там шанса е най-голям и ще се моля догодина да можем пак да влезем.

Последна редакция: вт, 11 апр 2023, 18:44 от Malko_Slance

# 23
  • Мнения: 872
В наредбата пише това за ОК 3 За самоосигуряващи се родители - платежни документи за внесени осигурителни вноски, издадени за месеца, предхождащ месеца на съответното класиране - заверени копия на хартиен носител или електронни документи.

Благодаря за отговора 🙂

# 24
  • Мнения: X
А какво ще рече градина с ясла? Аз съм с породени и кандидатстваме за каката за втора яслена само в ясла, тоест към нито една от тези ясли, в които кандидатстваме няма и детска градина.

# 25
  • Мнения: X
Ами градина с яслени групи, т.е. има първа и втора яслена и от първа до четвърта градинска.

# 26
  • Мнения: X
Ами градина с яслени групи, т.е. има първа и втора яслена и от първа до четвърта градинска.
Ясно. Благодаря! Жалко че при нас няма такава, която да е градина с яслени групи. Тъкмо ще свикне на едно място и ще трябва да се мести на друго място като ѝ дойде време за градина.

# 27
  • София
  • Мнения: 272
Чл. 21. След приключване на класиранията, извършвани през месеците май и юни за съответната учебна година се приемат деца в следните случаи:

(5) Дете, чиито родител/родители работят в общинска самостоятелна детска ясла и/или общинска детска градина. Трудовата заетост на родителите се удостоверява със заверено копие на трудова книжка или заверено копие на трудовия договор.


Чл. 22. За извършване на приема на деца по чл. 21 е необходимо родителят/настойникът да подаде заявление в Столична община, което да бъде придружено с всички необходими документи, доказващи заявените обстоятелства.
Значи ако е ясла или градина може, а ако е училище не става.🤬

# 28
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Кое не става? В училище има предучилищна, която е задължителна за всички.

# 29
  • София
  • Мнения: 272
Кое не става? В училище има предучилищна, която е задължителна за всички.
Приема чрез работна група на дете, което има родител, който е учител в училище.

Общи условия

Активация на акаунт