Страсти - ясли и градини в София, кампания 2023/2024 - Тема 1

  • 23 665
  • 741
  •   1
Отговори
# 45
  • Sofia
  • Мнения: 5 947
Благодаря за темата!

Аз да попитам, имаме две удобни ясли в квартала и една градина с яслени групи. Трябва да кандидатстваме за втора ясла и ако я приемат, другата година да кандидатстваме за първа група. Влиза ли се по-лесно от ясла с градина, отколкото направо в градина, че се чудя на кое заведение да се спра за първи избор Simple Smile
Благодаря!
Ако кандидатствате за 2-ра ясла в детска градина с яслени групи, детето минава автоматично от втора ясла към първа градинска. Не кандидатствате отново, ако продължавате в същото ДЗ. Яслените групи в детски градини НЕ дават 1т, ако искате да кандидатствате някъде другаде за 1-ва градинска група.

Ако кандидатствате за 2-ра яслена група в самостоятелна ясла, после пак трябва да кандидатствате за 1-ва градинска. Ще имате 1т. от яслата и ще имате по-голям шанс за прием, отколкото ако детето не е посещавало ясла.

Последна редакция: сб, 15 апр 2023, 23:33 от Brin de muguet

# 46
  • Мнения: 1 110
Имайте предвид, че местата в яслите към градини са много желани и на опашката често има деца с висок брой точки. В районът ни шанса за прием бе много нисък миналата година.

# 47
  • София
  • Мнения: 22 948
Синът ми  сега е в ясла към ДГ, но понеже ни е много далеч кандидаствах отново в останалите ДГ с ясли с района.  Ние сме с 15 т, а във всяка една от тях ще ходят на жребий деца с 16 т. 🙈

# 48
  • Мнения: X
При нас ситуацията е такава , че сме на жребий с 16 т. в градината на баткото. На второ желание съм с 14 т. и това автоматично прави шанса за другите градини и ясли в района 0%. Т.е. навскяъде жребия е или между 16 т. или между 15 т. в по-редки случаи, та освен първо желание няма смисъл от другите, но съм наредила там да има, после поне за компенсация евентуално да се редя...

# 49
  • Мнения: 457
Христос Воскресе!

В профила виждам пълна информация и за моя работодател, и за този на съпругът ми. Аз не съм писала поименно фирмите, а само съм маркирала, че сме на трудови договори. Предполагам, това значи, че е извършена някаква служебна проверка.
В този случай, трябва ли да се носи служебна бележка от работодател при записване, или те си взимат информацията служебно?
Ако единия от двамата е в предизвестие към датата на класирането или пък в болничен, удължаващ предизвестието, ще приемат ли от градината точката или ще откажат записване?

Благодаря!

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 5 947
Според наредбата някои критерии се удостоверяват служебно. Но за работещ родител си пише, че трябва да занесете служебна бележка с подпис на работодателя, изх. номер и ЕИК + копие на трудовата книжка.

Пише, че към датата на класиране трябва да сте в трудово правоотношение (нищо не се споменава за предизвестие и последващо освобождаване от работа). А дали ако сте в предизвестие директорката ще Ви зачете точките, май ще е въпрос на лична преценка. Но не би трябвало, защото в наредбата няма никакви допълнителни условия в случай на предизвестие.

Последна редакция: нд, 16 апр 2023, 19:53 от Brin de muguet

# 51
  • Мнения: 1 401
Директорката няма как да знае, че някой е в предизвестие. Предполагам, че работодателя няма нарочно да го напише в служебната бележка.

# 52
  • Мнения: 107
Здравейте,имам трудов договор на 2 часа и ще кандидатстваме за детска градина.(дете набор 2020)
Интересува ме,като работещ родител ли трябва да се отбележа.Тъй като не съм на 4 или 8 часа,а на 2?

# 53
  • Мнения: 5 002
Здравейте. През коя система се кандидатства за извън София ? Таткото е с адрес София и се регистрирахме , видях детските около нас, но искам да видя и в моя град, който е извън Столична община. Можем ли да кандидатстваме и в двата града?

# 54
  • Мнения: 659
Всяка община си има собствена организация за прием, няма единна система. Предполагам, че в градовете, където има достатъчно места се подават документи директно в избраната градина.

# 55
  • Мнения: 5 002
Ох,аз мислех ,че е една единна система. Благодаря, значи не навсякъде е онлайн. Ще проверя как е в моя град . А някой знае ли имаме ли право в два града да кандидатстваме ? И дали ако почне детето в Х ,но се преместим да живеем в У , ще ни приемат по средата на учебната година? Защото ние сме по лични карти в двата града с баща му, все още не сме  решили къде ще живеем за постоянно и искам да знам какви са ни опциите за ДГ.

# 56
  • Мнения: X
За София най-големи шансове има на класирането през месец май. През останалите месеци има текущи класирания, местата са единични тук-там и вероятността е минимална, не че не е възможно, но е много малко вероятно. За извън София не знам как стоят нещата, предполагам може и да има възможност и през останалото време на годината.

# 57
  • Sofia
  • Мнения: 5 947
Нищо не ви пречи да кандидатствате в два града едновременно.
А дали можете да преместите детето по средата на годината зависи от условията и правилата за прием във вашия град.
В София от края на август до март системата е в режим на текущ прием. А на текущите класирания приемът не е много сигурен - зависи от набора на детето. Ако е 1-ва/2-ра ясла или 1-ва градинска, свободните места на текущите класирания са най-вече от отписали се дечица, а те са малко. Понякога има ремонти за разширяване на ДГ или строежи на нови сгради - но това е рядко и не бих разчитала.

# 58
  • Мнения: 1 452
Здравейте,  и аз ако мога да попитам нещо.
Ако в текущите класирания за ясла детето ми не бъде прието, доколкото знам после мога да сменя набора му заради това, че е родено в началото на годината и да кандидатстваме за първа група в градина.
Ааако случайно го приемат и започне градината, в кой момент мога отново да го изравня с децата от набора?
С други думи, дебна си за места и ако има свободни кандидатствам два пъти да мине първа група ли? Не ми е ясно как стават нещата. Чувала съм за децата, които карат два пъти четвърта група, но за първа не съм!
Благодаря предварително!

# 59
  • Мнения: 3 915
Може два пъти първа, моето беше така. Кандидатствате си отново. Може и по преценка на директор.

Общи условия

Активация на акаунт